9.12.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 317/111


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2019/2098 НА КОМИСИЯТА

от 28 ноември 2019 година

относно временни ветеринарно-санитарни изисквания за пратки с продукти от животински произход за консумация от човека, които са с произход от Съюза и се връщат в Съюза след отказ за въвеждането им от трета държава

(нотифицирано под номер С(2019) 8092)

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2002/99/ЕО на Съвета от 16 декември 2002 г. за установяване на ветеринарно-санитарни правила, регулиращи производството, преработката, разпространението и пускането на пазара на продукти от животински произход за консумация от човека (1), и по-специално член 8, точка 5, трето тире от нея,

като има предвид, че:

(1)

С Директива 2002/99/ЕО се установяват общите ветеринарно-санитарни правила, регулиращи въвеждането в Съюза на продукти от животински произход, предназначени за консумация от човека, от трети държави. По-специално в нея се предвижда приемането от Комисията на правила относно някои видове въвеждане на такива продукти. Установените в посочената директива ветеринарно-санитарни правила не накърняват правилата относно ветеринарните проверки, определени в Директива 97/78/ЕО на Съвета (2), и се прилагат успоредно с тях.

(2)

С Директива 97/78/ЕО се определят принципите, които регулират организацията на ветеринарните проверки на въвеждани в Съюза от трети държави пратки с продукти от животински произход, включително продукти, попадащи в обхвата на Директива 2002/99/ЕО. В член 15 от Директива 97/78/ЕО се предвижда, че при определени условия държавите членки следва да разрешават повторния внос на такива продукти, когато те са били отказани от трета държава. Тези условия включват изисквания за сертифициране и са предназначени за защита на общественото здраве и здравето на животните.

(3)

С Регламент (ЕС) 2017/625 на Европейския парламент и на Съвета (3) Директива 97/78/ЕО се отменя, считано от 14 декември 2019 г. С посочения регламент се определя нова правна рамка за официалния контрол и другите официални дейности, извършвани с цел проверка на правилното прилагане на законодателството на Съюза в областта на агрохранителната верига. В него се установяват правилата относно, наред с другото, официалния контрол на въвежданите в Съюза продукти от животински произход, включително храни. Освен това с Регламент (ЕС) 2016/429 на Европейския парламент и на Съвета (4) се отменя Директива 2002/99/ЕО, считано от 21 април 2021 г. С Регламент (ЕС) 2016/429 се установяват правилата за профилактика на болестите по животните, включително правила за въвеждане в Съюза на продукти от животински произход. Установените в тези два регламента правила се прилагат успоредно, но докато правилата в Регламент (ЕС) 2017/625 са хоризонтални по своя характер, то тези в Регламент (ЕС) 2016/429 са по-скоро специфични за сектора, доколкото се отнасят до здравеопазването на животните.

(4)

Понастоящем, по силата на Регламент (ЕС) 2017/625, с Делегиран регламент (ЕС) 2019/2074 на Комисията (5) бяха установени допълнителни правила за извършването на официалния контрол на пратки с животни и стоки с произход от Съюза, които се връщат в Съюза след отказ за въвеждането им от трета държава. С допълнителните правила се цели да се проверява дали върнатите пратки отговарят, наред с другото, на ветеринарно-санитарните изисквания и се прави позоваване на тези изисквания, както са определени в разпоредбите на Съюза за здравеопазване на животните. Делегираният регламент се прилага от 14 декември 2019 г., в съответствие с датата на прилагане на Регламент (ЕС) 2017/625.

(5)

В актовете на Комисията за изпълнение на Директива 2002/99/ЕО понастоящем не са предвидени специални ветеринарно-санитарни изисквания за повторното въвеждане в Съюза на продукти от животински произход, които са били изнесени от Съюза и са получили отказ за въвеждане от трета държава. Поради това следва да се установят ветеринарно-санитарни изисквания специално за повторното въвеждане в Съюза на пратки с продукти от животински произход, предназначени за консумация от човека, които са били изнесени от Съюза и са получили отказ от въвеждане от трети държави, с цел осигуряване на правна сигурност по отношение на приложимите за тези пратки ветеринарно-санитарни изисквания и намаляване на потенциалните рискове за здравето на животните след 14 декември 2019 г. вследствие на отмяната на Директива 97/78/ЕО.

(6)

По-специално разтоварването, съхранението и повторното натоварване на тези продукти в трети държави следва да не водят до рискове от разпространение и въвеждане в Съюза на патогените на определени включени в списък болести по животните, посочени в приложение I към Директива 2002/99/ЕО.

(7)

Следва също така да бъде разрешено произходът на пратките с продукти от животински произход за консумация от човека да се проверява не само въз основа на оригиналните документи, издавани от компетентния орган на държавата членка на износ, но и въз основа на електронния еквивалент на оригиналния официален сертификат, подаден в системата за управление на информацията относно официалния контрол (IMSOC), посочена в член 131 от Регламент (ЕС) 2017/625 и установена с Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/1715 на Комисията (6).

(8)

В случай на пратка с продукти от животински произход за консумация от човека, която е върната в Съюза след отказ за въвеждането ѝ от трета държава, следва да има възможност пратката да се транспортира до местоназначението в Съюза, когато компетентният орган на местоназначението в Съюза е дал съгласието си да я получи.

(9)

Необходимо е да се гарантира, че пратките с продукти от животински произход за консумация от човека, които са върнати в Съюза след отказ за въвеждането им от трета държава, пристигат на своето местоназначение в Съюза. Поради това по отношение на наблюдението на транспортирането и пристигането на тези пратки от граничния контролен пункт на пристигане в Съюза до обекта по местоназначение следва да се прилагат процедурните изисквания, установени с Делегиран регламент (ЕС) 2019/1666 на Комисията (7).

(10)

Установените в настоящото решение за изпълнение ветеринарно-санитарни изисквания следва да се прилагат до 21 април 2021 г., тъй като от тази дата се прилагат Регламент (ЕС) 2016/429 и Делегиран регламент на Комисията относно свързаните със здравеопазването на животните правила за въвеждане в Съюза на някои животни, зародишни продукти и продукти от животински произход и за движение и боравене след въвеждането им от трети държави или територии.

(11)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

1.   Компетентният орган на граничния контролен пункт на пристигане в Съюза разрешава въвеждането в Съюза на пратки с продукти от животински произход, както са определени в член 2, параграф 4 от Директива 2002/99/ЕО на Съвета, които са с произход от Съюза и се връщат в Съюза след отказ за въвеждането им от трета държава, ако са спазени следните изисквания:

а)

пратката се придружава от оригиналния официален сертификат или документ, издаден от компетентния орган на държавата членка на износ, или от неговия електронен еквивалент, подаден в системата за управление на информацията относно официалния контрол (IMSOC), посочена в член 131 от Регламент (ЕС) 2017/625 и установена с Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/1715, или заверено копие от него;

б)

пратката се придружава от декларация от компетентния орган на местоназначението в Съюза, в която той потвърждава, че е съгласен да получи пратката и указва местоназначението за връщането ѝ в Съюза;

в)

пратката се придружава от един от следните документи, в които се посочват причината за отказ за въвеждане от третата държава, както и, ако е приложимо, мястото и датата на разтоварване, съхранение и повторно натоварване в третата държава, а също и следната информация:

i)

в случая на контейнери или опаковки с ненарушен оригинален печат: декларация от отговорния за пратката оператор, че транспортирането е извършено при условия, подходящи за вида продукти от животински произход, и че съдържанието на пратката не е било променяно по време на транспортирането, или

ii)

официална декларация от компетентния орган или от друг публичен орган на третата държава, в която той потвърждава, че са спазени изискванията по буква г);

г)

когато продукти от животински произход са разтоварени в трета държава, компетентният орган или друг публичен орган на третата държава удостоверява, че:

i)

продуктите от животински произход не са претърпели друга манипулация, различна от разтоварване, съхранение и повторно натоварване в третата държава,

ii)

били са взети ефективни мерки, за да се предотврати замърсяването на продуктите от животински произход с болестотворни агенти, причиняващи заразни болести по животните, посочени в списъка в приложение I към Директива 2002/99/ЕО, по време на разтоварването, съхранението и повторното натоварване в третата държава,

iii)

по отношение на мястото на евентуално разтоварване, съхранение и повторно натоварване в третата държава не са прилагани ограничения на движението от ветеринарно-санитарни съображения поради заразни болести по животните, посочени в списъка в приложение I към Директива 2002/99/ЕО, по време на разтоварването, съхранението и повторното натоварване в третата държава.

2.   Чрез дерогация от параграф 1, буква а), в случаите, когато посочените в същата разпоредба документи не са били издадени от компетентния орган на държавата членка на износ, произходът на пратката се удостоверява по друг начин въз основа на документирани доказателства, представени от оператора, отговорен за пратката.

3.   Компетентният орган на граничния контролен пункт наблюдава транспортирането и пристигането на местоназначението на пратката с продукти от животински произход в съответствие с членове 2 и 3 от Делегиран регламент (ЕС) 2019/1666 на Комисията.

Член 2

Настоящото решение се прилага от 14 декември 2019 г. до 21 април 2021 г.

Член 3

Адресати на настоящото решение са държавите членки.

Съставено в Брюксел на 28 ноември 2019 година.

За Комисията

Vytenis ANDRIUKAITIS

Член на Комисията


(1)  ОВ L 18, 23.1.2003 г., стр. 11.

(2)  Директива 97/78/ЕО на Съвета от 18 декември 1997 г. за определяне на принципите, които регулират организацията на ветеринарните проверки на продуктите, въведени в Общността от трети страни (ОВ L 24, 30.1.1998 г., стр. 9).

(3)  Регламент (ЕС) 2017/625 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2017 г. относно официалния контрол и другите официални дейности, извършвани с цел да се гарантира прилагането на законодателството в областта на храните и фуражите, правилата относно здравеопазването на животните и хуманното отношение към тях, здравето на растенията и продуктите за растителна защита, за изменение на регламенти (ЕО) № 999/2001, (ЕО) № 396/2005, (ЕО) № 1069/2009, (ЕО) № 1107/2009, (ЕС) № 1151/2012, (ЕС) № 652/2014, (ЕС) 2016/429 и (ЕС) 2016/2031 на Европейския парламент и на Съвета, регламенти (ЕО) № 1/2005 и (ЕО) № 1099/2009 на Съвета и директиви 98/58/ЕО, 1999/74/ЕО, 2007/43/ЕО, 2008/119/ЕО и 2008/120/ЕО на Съвета, и за отмяна на регламенти (ЕО) № 854/2004 и (ЕО) № 882/2004 на Европейския парламент и на Съвета, директиви 89/608/ЕИО, 89/662/ЕИО, 90/425/ЕИО, 91/496/ЕИО, 96/23/ЕО, 96/93/ЕО и 97/78/ЕО на Съвета и Решение 92/438/ЕИО на Съвета (Регламент относно официалния контрол) (ОВ L 95, 7.4.2017 г., стр. 1).

(4)  Регламент (ЕС) 2016/429 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2016 г. за заразните болести по животните и за изменение и отмяна на определени актове в областта на здравеопазването на животните (Законодателство за здравеопазването на животните) (ОВ L 84, 31.3.2016 г., стр. 1).

(5)  Делегиран регламент (ЕС) 2019/2074 на Комисията от 23 септември 2019 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2017/625 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на правилата за специалния официален контрол на пратки с някои животни и стоки с произход от Съюза, които се връщат в Съюза след отказ за въвеждането им от трета държава (ОВ L 316, 6.12.2019 г. стр. 6).

(6)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/1715 на Комисията от 30 септември 2019 г. за определяне на правила за функционирането на системата за управление на информацията относно официалния контрол и нейните компоненти („Регламент за IМSOC“) (ОВ L 261, 14.10.2019 г., стр. 37).

(7)  Делегиран регламент (ЕС) 2019/1666 на Комисията от 24 юни 2019 г. за допълнение на Регламент (ЕС) 2017/625 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на условията за наблюдение на транспортирането и пристигането на пратки с определени стоки от граничния контролен пункт на пристигане до обекта по местоназначение в Съюза (ОВ L 255, 4.10.2019 г., стр. 1).