European flag

Uradni list
Evropske unije

SL

Serija L


2024/414

29.1.2024

SKLEP SVETA (EU) 2024/414

z dne 21. decembra 2023

o podpisu, v imenu Evropske unije, Konvencije Združenih narodov o mednarodnih učinkih sodne prodaje ladij, ki jo je Generalna skupščina Združenih narodov sprejela 7. decembra 2022 v New Yorku

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 81(2), točki (b) in (c), v povezavi s členom 218(5) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Svet je 23. maja 2022 pooblastil Komisijo, da začne pogajanja o konvenciji o mednarodnih učinkih sodne prodaje ladij. Ta pogajanja so se uspešno zaključila, ko je Generalna skupščina Združenih narodov 7. decembra 2022 v New Yorku sprejela besedilo Konvencije Združenih narodov o mednarodnih učinkih sodne prodaje ladij (v nadaljnjem besedilu: Konvencija).

(2)

Konvencija krepi obstoječi mednarodni pravni okvir za pomorski promet in plovbo ter koristno prispeva k razvoju harmoničnih mednarodnih gospodarskih odnosov. Zato je zaželeno, da se določbe Konvencije začnejo uporabljati čim prej.

(3)

Unija razvija pravosodno sodelovanje v civilnih zadevah s čezmejnimi posledicami, ki temelji na načelu vzajemnega priznavanja sodnih odločb in odločb v izvensodnih zadevah. V zvezi s tem je zakonodajalec Unije med drugim sprejel uredbi (EU) št. 1215/2012 (1) ter (EU) 2020/1784 Evropskega parlamenta in Sveta (2). Unija ima zato izključno pristojnost za zadeve, ki jih zajemata navedeni uredbi, medtem ko druge zadeve, ki jih zajema Konvencija, ne spadajo v to pristojnost.

(4)

Člen 18(1) Konvencije določa, da jo lahko podpišejo, sprejmejo ali odobrijo ali k njej pristopijo tudi organizacije za regionalno gospodarsko povezovanje, ki so pristojne za določene zadeve, ki jih ureja Konvencija.

(5)

Člen 18(2) Konvencije določa, da organizacija za regionalno gospodarsko povezovanje poda izjavo, v kateri navede zadeve, ki jih ureja navedena konvencija in v zvezi s katerimi so njene države članice nanjo prenesle pristojnost. Člen 20(1) Konvencije določa, da se ta izjava poda ob podpisu, ratifikaciji, sprejetju, odobritvi ali pristopu. Unija bi zato takšno izjavo morala podati ob podpisu Konvencije.

(6)

Konvencijo bi bilo treba podpisati v imenu Unije s pridržkom njene poznejše sklenitve in odobriti priloženo izjavo.

(7)

V skladu s členoma 1 in 2 Protokola št. 21 o stališču Združenega kraljestva in Irske glede območja svobode, varnosti in pravice, ki je priložen Pogodbi o Evropski uniji in Pogodbi o delovanju Evropske unije, in brez poseganja v člen 4 navedenega protokola Irska ne sodeluje pri sprejetju tega sklepa, ki zato zanjo ni zavezujoč in se v njej ne uporablja.

(8)

V skladu s členoma 1 in 2 Protokola št. 22 o stališču Danske, ki je priložen Pogodbi o Evropski uniji in Pogodbi o delovanju Evropske unije, Danska ne sodeluje pri sprejetju tega sklepa, ki zato zanjo ni zavezujoč in se v njej ne uporablja –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Podpis, v imenu Unije, Konvencije Združenih narodov o mednarodnih učinkih sodne prodaje ladij, ki jo je Generalna skupščina Združenih narodov sprejela 7. decembra 2022 v New Yorku, se odobri s pridržkom sklenitve navedene konvencije (3).

Člen 2

Izjava, priložena temu sklepu, se odobri v imenu Unije. Unija ob podpisu Konvencije poda izjavo v skladu s členom 18(2) in členom 20(1) in (2) Konvencije.

Člen 3

Predsednik Sveta je pooblaščen za imenovanje osebe ali oseb, pooblaščenih za podpis Konvencije v imenu Unije.

Člen 4

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

V Bruslju, 21. decembra 2023

Za Svet

predsednik

P. NAVARRO RÍOS


(1)  Uredba (EU) št. 1215/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. decembra 2012 o pristojnosti in priznavanju ter izvrševanju sodnih odločb v civilnih in gospodarskih zadevah (UL L 351, 20.12.2012, str. 1).

(2)  Uredba (EU) 2020/1784 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. novembra 2020 o vročanju sodnih in izvensodnih pisanj v civilnih ali gospodarskih zadevah v državah članicah (UL L 405, 2.12.2020, str. 40).

(3)  Besedilo Konvencije bo objavljeno skupaj s sklepom o njeni sklenitvi.


IZJAVA NA PODLAGI ČLENA 18(2) PEKINŠKE KONVENCIJE O SODNI PRODAJI LADIJ, KI JO JE GENERALNA SKUPŠČINA ZDRUŽENIH NARODOV SPREJELA 7. DECEMBRA 2022 V NEW YORKU, O PRISTOJNOSTI EVROPSKE UNIJE V TISTIH ZADEVAH, KI JIH UREJA NAVEDENA KONVENCIJA, V ZVEZI S KATERIMI SO DRŽAVE ČLANICE PRENESLE SVOJO PRISTOJNOST NA EVROPSKO UNIJO

Člen 18(1) Pekinške konvencije o sodni prodaji ladij (v nadaljnjem besedilu: Konvencija) določa, da jo lahko podpiše organizacija za regionalno gospodarsko povezovanje, ki jo ustanovijo suverene države in je pristojna za nekatere zadeve, ki jih ureja Konvencija. Člen 18(2) Konvencije določa, da regionalna organizacija za gospodarsko povezovanje poda izjavo o zadevah, ki jih ureja ta konvencija in v zvezi s katerimi so njene države članice nanjo prenesle pristojnost. Evropska unija je sklenila podpisati Konvencijo in daje to izjavo.

Kolikor lahko vplivajo na skupna pravila ali spremenijo področje uporabe pravnih aktov iz točk (a) in (b), so zadeve, ki jih urejajo določbe Konvencije, v zvezi s katerimi so države članice Evropske unije prenesle pristojnost in v zvezi s katerimi ima Evropska unija izključno pristojnost v smislu člena 3(2) PDEU, naslednje:

(a)

člen 9 Konvencije („Pristojnost za preprečitev in odložitev sodne prodaje) v zvezi s pravili o pristojnosti iz Uredbe (EU) št. 1215/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. decembra 2012 o pristojnosti in priznavanju ter izvrševanju sodnih odločb v civilnih in gospodarskih zadevah (UL L 351, 20.12.2012, str. 1); in

(b)

člen 4 Konvencije („Obvestilo o sodni prodaji“) v zvezi s pravili o vročanju sodnih in izvensodnih pisanj v civilnih ali gospodarskih zadevah (vročanje pisanj) iz Uredbe (EU) 2020/1784 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. novembra 2020 o vročanju sodnih in izvensodnih pisanj v civilnih ali gospodarskih zadevah v državah članicah (UL L 405, 2.12.2020, str. 40).

Pristojnosti Evropske unije na podlagi Pogodbe o Evropski uniji (PEU) in Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) se po svoji naravi nenehno razvijajo. V okviru Pogodb lahko pristojne institucije sprejemajo odločitve, s katerimi se določi obseg pristojnosti Evropske unije. Evropska unija si zato pridržuje pravico, da ustrezno spremeni to izjavo, ne da bi bila takšna sprememba predpogoj za izvajanje njene pristojnosti v zvezi z zadevami, ki jih ureja Konvencija.

Unija določa, da se Konvencija, kar zadeva pristojnost Unije, uporablja na ozemljih držav članic, za katera se uporabljata PEU in PDEU„ na podlagi člena 52 PEU in pod pogoji, določenimi med drugim v členu 355 PDEU.


ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/414/oj

ISSN 1977-0804 (electronic edition)