8.6.2022   

SL

Uradni list Evropske unije

L 155/1


DIREKTIVA SVETA (EU) 2022/890

z dne 3. junija 2022

o spremembi Direktive 2006/112/ES glede podaljšanja obdobja uporabe neobveznega mehanizma obrnjene davčne obveznosti za dobave določenega blaga in opravljanje določenih storitev, dovzetnih za goljufije, ter mehanizma za hiter odziv v primerih goljufij na področju DDV

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 113 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

ob upoštevanju mnenja Evropskega parlamenta (1),

ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora (2),

v skladu s posebnim zakonodajnim postopkom,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Davčne goljufije na področju davka na dodano vrednost (DDV) povzročajo znatne proračunske izgube ter vplivajo na delovanje notranjega trga.

(2)

Direktiva Sveta 2006/112/ES (3) določa, da države članice uporabijo neobvezni mehanizem obrnjene davčne obveznosti za plačilo DDV na dobave vnaprej določenega blaga in opravljanje vnaprej določenih storitev, ki so dovzetni za goljufije, zlasti za goljufije znotraj Skupnosti z neobstoječim trgovcem (MTIC). Navedena direktiva tudi določa posebni ukrep mehanizma za hiter odziv, ki vsebuje hitrejši postopek, v skladu s katerim lahko države članice pod strogo določenimi pogoji uvedejo mehanizem obrnjene davčne obveznosti, kar jim omogoča ustreznejši in učinkovitejši odziv na nepričakovane in velike goljufije. Obdobje uporabe obeh mehanizmov se preneha 30. junija 2022.

(3)

Komisija je sprejela dva zakonodajna predloga za uvedbo dokončnega sistema DDV, katerih cilj je zagotoviti celovit odziv na goljufije znotraj Skupnosti z neobstoječim trgovcem. O teh predlogih, ki naj bi prvotno začela veljati 1. julija 2022, v Svetu še potekajo pogajanja in predvideva se, da ne bosta sprejeta pred tem datumom in ne bosta začela veljati na ta datum.

(4)

Komisija je v svojem poročilu z dne 8. marca 2018 o učinkih členov 199a in 199b Direktive 2006/112/ES v boju proti goljufijam navedla, da so države članice in deležniki na splošno menili, da je mehanizem obrnjene davčne obveznosti učinkovito začasno orodje v boju proti goljufijam na področju DDV. Poleg tega so države članice menile, da je mehanizem za hiter odziv koristno orodje in previdnostni ukrep zoper izjemne primere goljufij na področju DDV. Od takrat pravni pogoji ali praktični vidiki uporabe mehanizma obrnjene davčne obveznosti v okviru sistema DDV v EU niso bili spremenjeni. Poleg tega Direktiva 2006/112/ES ni bila bistveno spremenjena, da bi se vprašanje goljufij znotraj Skupnosti z neobstoječim trgovcem obravnavalo bolj strukturirano. Zato je smiselno skleniti, da ugotovitve in premisleki iz poročila v veliki meri še vedno veljajo.

(5)

Zato se zdi, da sta mehanizem obrnjene davčne obveznosti in mehanizem za hiter odziv koristna kot začasna in ciljno usmerjena ukrepa. S pretekom njune veljavnosti države članice ne bi več imele učinkovitih orodij za boj proti goljufijam. Obdobje uporabe za mehanizem obrnjene davčne obveznosti in mehanizma za hiter odziv bi bilo treba podaljšati za nadaljnje omejeno obdobje, da se omogočijo pogajanja v Svetu o dokončnem sistemu DDV in da se v vmesnem času omogoči nadaljnji razvoj orodij za boj proti davčnim utajam ter sprejetje posodobljenih pravil o poročanju.

(6)

Ker cilja te direktive, to je ohranjanja učinkovitih orodij za boj proti goljufijam, države članice ne morejo zadovoljivo doseči, temveč se zaradi učinkov ukrepa lažje dosežejo na ravni Unije, lahko Unija sprejme ukrepe v skladu z načelom subsidiarnosti iz člena 5 Pogodbe o Evropski uniji. V skladu z načelom sorazmernosti iz navedenega člena ta direktiva ne presega tistega, kar je potrebno za doseganje navedenega cilja.

(7)

Direktivo 2006/112/ES bi bilo zato treba ustrezno spremeniti –

SPREJEL NASLEDNJO DIREKTIVO:

Člen 1

Direktiva 2006/112/ES se spremeni:

(1)

člen 199a se spremeni:

(a)

v odstavku 1 se uvodno besedilo nadomesti z naslednjim:

„Države članice lahko do 31. decembra 2026 določijo, da je oseba, ki je dolžna plačati DDV, davčni zavezanec, kateremu se opravi katera koli izmed naslednjih dobav:“;

(b)

odstavki 3, 4 in 5 se črtajo;

(2)

v členu 199b se odstavek 6 nadomesti z naslednjim:

„6.   Posebni ukrep mehanizma za hiter odziv iz odstavka 1 se uporablja do 31. decembra 2026.“.

Člen 2

Ta direktiva začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Člen 3

Ta direktiva je naslovljena na države članice.

V Luxembourgu, 3. junija 2022

Za Svet

predsednik

F. RIESTER


(1)  Mnenje z dne 3. maja 2022 (še ni objavljeno v Uradnem listu).

(2)  Mnenje z dne 23. marca 2022 (še ni objavljeno v Uradnem listu).

(3)  Direktiva Sveta 2006/112/ES z dne 28. novembra 2006 o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 347, 11.12.2006, str. 1).