Zadeva C‑592/14

European Federation for Cosmetic Ingredients

proti

Secretary of State for Business, Innovation and Skills

in

Attorney General

(Predlog za sprejetje predhodne odločbe,

ki ga je vložilo High Court of Justice (England & Wales),

Queen’s Bench Division (Administrative Court))

„Predhodno odločanje — Približevanje zakonodaj — Kozmetični izdelki — Uredba (ES) št. 1223/2009 — Člen 18(1)(b) — Kozmetični izdelki, ki vsebujejo sestavine ali kombinacije sestavin, ki so bile ,zaradi izpolnjevanja zahtev te uredbe‘ testirane na živalih — Prepoved dajanja na trg Evropske unije — Obseg“

Povzetek – Sodba Sodišča (prvi senat) z dne 21. septembra 2016

  1. Sodni postopek – Predlog za ponovno odprtje ustnega postopka – Predlog za predložitev stališč glede pravnih vprašanj, postavljenih v sklepnih predlogih generalnega pravobranilca – Pogoji za ponovno odprtje

    (Člen 252, drugi odstavek, PDEU Statut Sodišča, člen 23; Poslovnik Sodišča, člen 83)

  2. Pravo Evropske unije – Razlaga – Metode – Jezikovna, sistematična in teleološka razlaga

  3. Približevanje zakonodaj – Kozmetični izdelki – Uredba št. 1223/2009 – Prepoved dajanja na trg izdelkov, ki vsebujejo sestavine, ki so bile testirane na živalih – Obseg – Izvedba testiranja na živalih v tretjih državah z namenom trženja izdelkov v teh državah – Vključitev – Zahteva – Uporaba podatkov, ki izhajajo iz navedenih testiranj v okviru zahteve za dokazovanje varnosti navedenih izdelkov zaradi njihovega dajanja na trg Unije

    (Uredba Evropskega parlamenta in Sveta št. 1223/2009, člen 18(1)(b))

  1.  Glej besedilo odločbe.

    (Glej točke od 22 do 24.)

  2.  Glej besedilo odločbe.

    (Glej točko 31.)

  3.  Člen 18(1)(b) Uredbe št. 1223/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. novembra 2009 o kozmetičnih izdelkih je treba razlagati tako, da je z njim lahko prepovedano dajanje kozmetičnih izdelkov, katerih nekatere sestavine so bile zunaj Evropske unije testirane na živalih, da bi se omogočilo trženje kozmetičnih izdelkov v tretjih državah, na trg Unije, če so podatki, ki iz teh testiranj izhajajo, uporabljeni za dokazovanje varnosti navedenih izdelkov zaradi njihovega dajanja na trg Unije.

    V zvezi s tem je treba to, da se poročilo o varnosti kozmetičnega izdelka sklicuje na rezultate testiranj na živalih v zvezi s sestavino za kozmetično uporabo v dokaz varnosti te sestavine za zdravje ljudi, šteti za zadostno za ugotovitev, da so bila ta testiranja izvedena zaradi izpolnjevanja zahtev uredbe št. 1223/2009 zaradi pridobitve dostopa na trg Unije. Ni pomembno, da so bila testiranja na živalih zahtevana, da bi se omogočilo trženje kozmetičnih izdelkov v tretjih državah. Člen 18(1)(b) uredbe št. 1223/2009 namreč ne vzpostavlja razlikovanja glede na kraj, kjer je bilo izvedeno testiranje na živalih. Če bi prek razlage uvedli tako razlikovanje, bi to nasprotovalo cilju varstva živali, ki mu sledi uredba št. 1223/2009 na splošno in še posebej njen člen 18.

    (Glej točke od 39 do 41 in 45 ter izrek.)