52010DC0171




[pic] | EURÓPSKA KOMISIA |

Brusel, 20.4.2010

KOM(2010) 171 v konečnom znení

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Vytvorenie priestoru slobody, bezpečnosti a spravodlivosti pre európskych občanovAkčný plán na implementáciu Štokholmského programu

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Vytvorenie priestoru slobody, bezpečnosti a spravodlivosti pre európskych občanov Akčný plán na implementáciu Štokholmského programu

1. Vytvorenie priestoru slobody, bezpečnosti a spravodlivosti pre európskych občanov

Európsky priestor slobody, bezpečnosti a spravodlivosti je spolu so stratégiou Európa 2020 hlavným prvkom reakcie EÚ na globálne dlhodobé výzvy a príspevkom k posilneniu a rozvoju európskeho modelu sociálneho trhového hospodárstva do 21. storočia.

V časoch zmien, v ktorých sa svet len začína spamätávať z hospodárskej a finančnej krízy, je viac ako kedykoľvek predtým povinnosťou Európskej únie chrániť a šíriť naše hodnoty a brániť naše záujmy. Rešpektovanie človeka a ľudskej dôstojnosti, sloboda, rovnosť a solidarita sú našimi trvalými hodnotami v čase neprestajných sociálnych a technologických zmien. Naše úsilie sa preto musí zameriavať na tieto hodnoty.

V Štokholmskom programe, ktorý Európska rada prijala v decembri 2009[1] sú stanovené priority pre vytvorenie európskeho priestoru slobody, bezpečnosti a spravodlivosti v priebehu nasledujúcich piatich rokov. Jeho obsah je výsledkom diskusií s Európskym parlamentom, Radou, členskými štátmi a zainteresovanými stranami, ktoré prebiehali v posledných rokoch. Jadrom programu sú zámery Komisie načrtnuté v oznámení[2] z júna 2009, ktoré boli základom pre prijatie štokholmského programu.

Hlavnou osou opatrení Únie v tejto oblasti v nasledujúcich rokoch bude priblíženie Európy ľuďom a zabezpečenie, aby občania mohli uplatňovať svoje práva a v plnej miere ťažiť z európskej integrácie.

Občania očakávajú od tvorcov politiky výsledky hlavne v oblasti slobody, bezpečnosti a spravodlivosti, pretože sa dotýkajú ich každodenného života. Európania a Európanky právom očakávajú, že budú žiť v mieri a v prosperujúcej Únii a spoliehajú sa na to, že budú v plnej miere rešpektované ich práva a zaistená ich bezpečnosť.

Európsky priestor slobody, bezpečnosti a spravodlivosti musí byť priestorom, v ktorom sa vo vzťahu k všetkým ľuďom vrátane štátnych príslušníkov tretích krajín, účinne rešpektujú základné práva zakotvené v Charte základných práv Európskej únie.

Cieľom tohto akčného plánu je splniť tieto priority na európskej a globálnej úrovni pri súčasnom zabezpečení, aby občania mohli ťažiť z pokroku dosiahnutého v oblasti slobody, bezpečnosti a spravodlivosti. Mal by nám takisto umožniť načrtnúť dlhodobú perspektívu a rozhodne a primerane reagovať na európske a globálne výzvy.

Nadobudnutie platnosti Lisabonskej zmluvy umožňuje Únii preukázať väčšiu rozhodnosť pri reagovaní na každodenné problémy a túžby Európanov. Po prvé, posilnenie významu Európskeho parlamentu ako jedného zo zákonodarcov vo väčšine oblastí a intenzívnejšie zapojenie národných parlamentov prinesie väčšiu zodpovednosť EÚ za svoje opatrenia prijímané v záujme občanov a posilní demokratickú legitimitu Únie. Po druhé, zavedenie hlasovania kvalifikovanou väčšinou v Rade pre väčšinu politických oblastí zjednoduší prijímanie rozhodnutí. A napokon, zlepší sa súdny dohľad, pretože Európsky súdny dvor prevezme súdny dozor nad všetkými aspektmi slobody, bezpečnosti a spravodlivosti a Charta základných práv EÚ sa stane právne záväznou. Zmluva stanovuje pre Úniu nové ciele v podobe boja proti sociálnemu vylúčeniu a diskriminácii a opätovne potvrdzuje cieľ podpory rovnocenného postavenia mužov a žien.

Únia preto musí byť odhodlaná reagovať na očakávania a obavy našich občanov. Únia musí odolať tendenciám venovať sa otázkam bezpečnosti, spravodlivosti a základných práv bez ich vzájomného prepojenia. Tieto otázky idú ruku v ruke s jednotným prístupom s cieľom riešiť súčasné a budúce výzvy.

2. Zabezpečenie ochrany základných práv

Ochrana práv zakotvených v Charte základných práv, ktoré majú byť istým druhom kompasu pre všetky právne predpisy a politiky EÚ, musí byť plne účinná a práva uvedené v charte musia byť hmatateľné a účinné. Komisia bude v prípade porušenia charty uplatňovať „politiku nulovej tolerancie“. Komisia posilní mechanizmus na zabezpečenie súladu s chartou a podá o tom správu Európskemu parlamentu a Rade. V globálnej spoločnosti vyznačujúcej sa rýchlymi technologickými zmenami, v ktorej informačná výmena nepozná hraníc, má uchovanie súkromia prvoradý význam. Únia musí zabezpečiť konzistentné uplatňovanie základného práva na ochranu údajov. Musí sa posilniť pozíciu EÚ v oblasti ochrany osobných údajov jednotlivcov v súvislosti so všetkými politikami EÚ vrátane presadzovania práva a predchádzania trestnej činnosti, ako aj v našich medzinárodných vzťahoch.

Všetky politické nástroje, ktoré máme k dispozícii, budú použité na vyvinutie silnej európskej reakcie na násilie páchané voči ženám a deťom vrátane domáceho násilia a zmrzačovania ženských pohlavných orgánov, na ochranu práv detí a boj proti všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie a homofóbie. Pozornosť treba venovať najmä tým najzraniteľnejším.

Rozdiely medzi zárukami poskytovanými obetiam trestnej činnosti a terorizmu v rámci 27 členských štátov by mali byť predmetom analýzy a mali by sa redukovať s cieľom posilniť ochranu pomocou všetkých dostupných prostriedkov. Európske právo by malo zaručovať vysokú úroveň dodržiavania práv obvinených, pokiaľ ide o spravodlivý proces. Pozornosť by sa mala venovať aj podmienkam väzby vrátane väzníc..

3. Posilnenie úlohy európskych občanov

Koncept európskeho občianstva zakotvený v zmluvách sa musí ďalej rozvíjať, aby sa stal hmatateľným prvkom, ktorý v každodennom života občanov bude preukazovať svoju prínosnosť, ktorá nespočíva len v samotnom občianstve. Občania musia mať možnosť ťažiť zo svojich práv plynúcich z európskej integrácie.

Veľmi dôležité je uľahčiť mobilitu občanov v rámci európskeho projektu. Voľný pohyb je základným právom občanov EÚ a ich rodinných príslušníkov. Je potrebné ho dôsledne presadzovať. Mobilita by sa mala zlepšiť odstránením prekážok, ktorým občania stále čelia v prípadoch, keď sa rozhodnú uplatniť svoje práva na presťahovanie sa do iného členského štátu s cieľom študovať alebo pracovať v tomto štáte, založiť tu podnik, rodinu alebo odísť tam na dôchodku. Občania musia byť chránení, nech sa nachádzajú kdekoľvek na svete. Každý občan EÚ zdržujúci sa v krajine, v ktorom jeho členský štát nemá zastúpenie, by mal mať právo na konzulárnu pomoc od veľvyslanectva alebo konzulátu každého iného členského štátu za rovnakých podmienok ako štátni príslušníci tohto iného členského štátu.

Uľahčenie a stimulácie účasti občanov na demokratickom živote Únie má veľký význam pre väčšie priblíženie občanov k európskemu projektu. Spoločnou ambíciou je dosiahnuť väčšiu účasť občanov vo voľbách do Európskeho parlamentu. Právo občanov voliť a byť volení v komunálnych a európskych voľbách, ktoré sa konajú v mieste ich bydliska, by sa malo viac propagovať a posilniť. Iniciatíva občanov významne posilňuje práva občanov a demokratickú legitimitu Únie.

4. Posilnenie dôvery v európsky justičný priestor

Základným kameňom európskeho justičného priestoru a riadneho fungovania jednotného trhu je zásada vzájomného uznávania rozsudkov. Táto zásada môže fungovať len na základe vzájomnej dôvery medzi sudcami, osobami vykonávajúcimi právnické profesie, podnikateľmi a občanmi. Pre dosiahnutie vzájomnej dôvery je potrebné vytvoriť aspoň minimálne normy a posilniť porozumenie rozdielnych právnych tradícií a metód.

Stanovenie práv nestačí. Práva a povinnosti sa stanú realitou iba vtedy, ak budú pre oprávnené osoby ľahko dostupné. Jednotlivci musia mať možnosť dovolávať sa týchto práv, nech sa nachádzajú kdekoľvek na území Únie.

Dobre fungujúci európsky justičný priestor je prínosný pre všetky politiky Únie, podporuje ich rozvoj a úspešnú implementáciu. Mal by slúžiť predovšetkým občanom a podnikom, a to tak, aby podporil hospodársku aktivitu jednotného trhu a zabezpečil vysokú úroveň ochrany spotrebiteľov. Po nadobudnutí platnosti Lisabonskej zmluvy má teraz Únia k dispozícii nástroje, ktoré jej pomôžu uľahčiť každodenný život ľudí a každodenné úkony podnikov, uspokojiť potreby občanov a jednotného trhu, ktorý zahŕňa rôzne právne tradície v rámci členských štátov.

Právo Únie môže uľahčiť mobilitu a umožniť občanom uplatniť svoje právo voľného pohybu. Pre medzinárodné páry sa takto môžu zredukovať zbytočné problémy vznikajúce pri rozvodoch alebo odlukách a odstrániť súčasná právna neistotu pre deti a ich rodičov pri cezhraničných situáciách. Môže pomôcť odstrániť prekážky v uznávaní právnych aktov a viesť k vzájomnému uznávaniu účinkov dokladov o občianskom stave. Ak občania cestujú autom do iného členského štátu a stane sa im nehoda, potrebujú právnu istotu, pokiaľ ide o premlčacie lehoty poistných nárokov.

Právo Únie môže konkrétnym a významným spôsobom prispieť k implementácii stratégie Európa 2020 a znížiť škody zapríčinené finančnou krízou. Nové právne predpisy EÚ budú navrhnuté vždy, keď budú potrebné a primerané na poslnenie nášho jednotného trhu s cieľom pomôcť podnikom odstránením administratívneho zaťaženia a znížením transakčných nákladov.

Odstránenie administratívneho zaťaženia podnikov je jasnou prioritou a ťažkopádny a nákladný proces nevyhnutný pre uznanie a vykonávanie rozsudkov v inej jurisdikcii by sa mal systematicky odstraňovať, pričom by však zostali zachované potrebné záruky. Zabezpečenie vymáhania cezhraničných pohľadávok rovnako jednoduchým spôsobom ako domácich pohľadávok pomôže podnikom vypestovať dôveru v náš jednotný trh a efektívnosť konkurzných konaní môže prispieť k zotaveniu sa z hospodárskej krízy. Cezhraničné transakcie možno uľahčiť zvýšením súdržnosti európskeho zmluvného práva. Podniky nevyužívajú v dostatočnej miere potenciál internetu na zvýšenie svojho odbytu: právo Únie môže pomôcť zvýšením právnej istoty pre podniky a súčasne zaručením najvyššej úrovne ochrany spotrebiteľov. Spotrebitelia si musia byť vedomí svojich práv a musia mať možnosť vymáhať odškodné aj v cezhraničných prípadoch. Napokon zvýšené používanie postupov alternatívneho riešenia sporu môže prispieť k zefektívneniu administratívy v justičnej oblasti.

Relatívne novou oblasťou pre opatrenia EÚ je trestné právo, pre ktoré Lisabonská zmluva zakladá jasný právny rámec. Stratégia pre trestnoprávnu oblasť, ktorá plne rešpektuje zásadu subsidiarity a súdržnosti, by mala viesť politiku EÚ na ceste k zosúlaďovaniu hmotného a procesného trestného práva. Stratégia by sa mala realizovať v úzkej spolupráci s Európskym parlamentom, národnými parlamentmi a Radou a zohľadňovať, že stredobodom úsilia bude najmä vzájomné uznávanie rozsudkov a harmonizácia trestných činov a sankcií sa bude týkať vybraných prípadov.

Administratíva v justičnej oblasti nesmie byť narušená neodôvodniteľnými rozdielmi medzi justičnými systémami členských štátov: páchatelia trestných činov by nemali mať možnosť vyhýbať sa trestnému stíhaniu a väzbe prekročením hraníc a využívaním rozdielov medzi právnymi systémami jednotlivých štátov. Je potrebné vytvoriť pevný európsky procesný základ. Nový a komplexný systém pre získavanie dôkazov v cezhraničných prípadoch a lepšia výmena informácií medzi orgánmi členských štátov o spáchaných trestných činoch tvoria nevyhnutné nástroje na vytvorenie fungujúceho priestoru slobody, bezpečnosti a spravodlivosti. Komisia pripraví zriadenie Európskej prokuratúry z agentúry Eurojust, ktorá bude mať na starosti vyšetrovanie, trestné stíhanie a obžalobu trestných činov namierených proti finančným záujmom Únie Komisia pritom bude zvažovať aj spoluprácu so všetkými zapojenými aktérmi vrátane Úradu pre boj proti podvodom (OLAF).

5. Zaručenie bezpečnosti v Európe

Európa čelí rastúcej cezhraničnej trestnej činnosti. Je našou povinnosťou pracovať ruka v ruke s členskými štátmi, Európskym parlamentom, kľúčovými tretími krajinami a podnikateľskou obcou a urobiť všetko, čo je v našich silách, aby občania EÚ mohli žiť v bezpečnom prostredí.

Lisabonská zmluva poskytuje Únii lepšie nástroje pre boj proti terorizmu a organizovanej trestnej činnosti.

Plánuje sa dôkladná implementácia stratégie vnútornej bezpečnosti opierajúcej sa o plné rešpektovanie základných práv a solidaritu medzi členskými štátmi s pevným odhodlaním čeliť rastúcej cezhraničnej trestnej činnosti. Stratégia zahŕňa koordinovanú koncepciu politickej spolupráce, riadenia hraníc, spolupráce v trestných veciach a civilnej ochrany. Musíme riešiť všetky spoločné bezpečnostné hrozby od terorizmu a organizovanej trestnej činnosti až k bezpečnostným otázkam spojeným s prírodnými katastrofami a katastrofami zapríčinenými činnosťou človeka. Vzhľadom na rastúce využívanie nových technológií si úspešný boj proti takýmto hrozbám vyžaduje doplňujúcu stratégiu zabezpečujúcu pripravenosť a odhodlanie európskych sietí a štruktúry IKT.

Aby sme mohli uspieť, musí táto stratégia vychádzať zo skúseností a poznatkov. Prišiel čas, aby sme zhodnotili náš minulý prístup, kedy Únia musela reagovať na neočakávané a tragické udalosti, často v závislosti od prípadu k prípadu, a využili nové inštitucionálne štruktúry stanovené v Lisabonskej zmluve pre vyvinutie koherentného a multidisciplinárneho prístupu.

Zavedenie strategickej agendy pre výmenu informácií si vyžaduje prehľad existujúcich systémov zbierania, spracovávania a zdieľania údajov spolu s dôkladným posúdením ich užitočnosti, účinnosti, efektivity, primeranosti a ich súladu s právom na súkromie. Mal by sa tiež vytvoriť základ pre zosúladený rozvoj všetkých existujúcich a budúcich informačných systémov.

Medzi priority patrí potreba zhodnotiť opatrenia prijaté na boj proti terorizmu v posledných rokoch a posúdiť, ako je možné ich vylepšiť s cieľom prispieť k ochrane našich občanov a podporiť opatrenia členských štátov. Nový medziinštitucionálny rámec ponúka Únii bezprecedentnú príležitosť zlepšiť prepojenie jej rôznych nástrojov pre boj proti terorizmu.

Budúce opatrenia v oblasti organizovanej trestnej činnosti musia využívať nový inštitucionálny rámec. Obchodovanie s ľuďmi, detskú pornografiu, počítačovú kriminalitu, finančnú trestnú činnosť, falšovanie platobných prostriedkov a obchodovanie s drogami možno riešiť komplexným spôsobom. Efektívnejšie trestné stíhanie a odsúdenie páchateľov je rovnako dôležité, ako zahladenie potrieb obetí týchto trestných činov a zníženie dopytu po službách od potenciálnych obetí. Prvou konkrétnou operatívnou reakciou bude spojenie kapacít členských štátov v oblasti presadzovania práva pri osobitných druhoch drogových látok a ciest.

Musíme takisto odstrániť prekážky účinnej spolupráce členských štátov v oblasti presadzovania práva. Agentúry a orgány EÚ ako FRONTEX, Europol a Eurojust, ako aj OLAF, zohrávajú v tejto oblasti kľúčovú úlohu. Musia lepšie spolupracovať a musia dostať právomoci a zdroje potrebné na dosiahnutie ich cieľov v rámci jasne definovaných úloh.

Únia bude presadzovať integrovanú koncepciu kontroly prístupu na jej územie v rozšírenom schengenskom priestore, aby viac uľahčila mobilitu a zabezpečila vysokú úroveň vnútornej bezpečnosti. Otázka uvoľnenia vízového režimu sa bude riešiť najmä v súvislosti so susednými krajinami s cieľom uľahčiť vzájomné kontakty ľudí za jasne definovaných podmienok.

Premyslené využívanie moderných technológií pri riadení hraníc s cieľom doplniť existujúce nástroje v rámci procesu krízového riadenia môže takisto pomôcť viac sprístupniť Európu bona fide cestujúcim, stimulovať inovácie v rámci odvetví v EÚ, prispievať takto k prosperite a rastu v Európe a poskytnúť občanom Únie pocit istoty. Významnou prioritou bude naďalej aj prevádzkovanie systémov SIS II a VIS.

Ochrana občanov pred rizikami, ktoré predstavuje medzinárodný obchod s falšovaným, zakázaným a nebezpečným tovarom, si takisto vyžaduje koordinovaný prístup opierajúci sa o silné postavenie colných orgánov. Je potrebné efektívne a štruktúrovaným spôsobom zabezpečiť ochranu pred škodlivým a nebezpečným tovarom, a to prostredníctvom manažmentu rizík založeného na kontrolách tovaru, dodávateľského reťazca a každého druhu toku tovaru.

Naše úsilie chrániť ľudí bude zahŕňať úlohu EÚ pri predchádzaní kríz a katastrof, jej pripravenosť a schopnosť reagovať. Bezprostrednou prioritou bude následné hodnotenie a prijatie potrebných opatrení na úrovni EÚ v oblasti krízového riadenia. Posilní sa mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany, aby sa zlepšila dostupnosť, interoperabilita a koordinácia pomoci členských štátov. Je potrebné zlepšiť aj prevenciu. Únia bude uplatňovať zásadu solidarity.

6. Hlavným prvkom našej reakcie by mala byť solidarita a zodpovednosť

Rozhodná ochrana základných práv migrantov zohľadňujúca naše hodnoty ľudskej dôstojnosti a solidarity umožní, aby mohli v plnej miere prispievať k budovaniu európskeho hospodárstva a európskej spoločnosti. Prisťahovalectvo musí zohrávať v riešení demografických problémov Únie a v zabezpečení výraznej a dlhodobej hospodárskej výkonnosti EÚ významnú úlohu. Má veľký potenciál k tomu, aby prispelo k splneniu stratégie Európa 2020, a tým, že poskytne ďalší zdroj dynamického rastu.

Počas najbližších rokov sa bude veľká pozornosť venovať konsolidácii skutočne spoločnej prisťahovaleckej a azylovej politiky. Súčasná hospodárska kríza by nám nemala brániť v rozhodnom úsilí dosiahnuť tento cieľ. Naopak, význam rozvíjania týchto politík v rámci dlhodobej vízie dodržiavania základných práv a ľudskej dôstojnosti je teraz väčší než kedykoľvek predtým, rovnako ako posilnenie solidarity, najmä medzi členskými štátmi, pretože spoločne nesú bremeno zabezpečenia ľudského a účinného systému. Až budú politiky konsolidované, mal by sa dosiahnutý pokrok porovnať s našimi ambicióznymi cieľmi. Ďalšie opatrenia budú potom navrhnuté podľa potreby.

Únia pracuje jedinú spoločnú migračnú politiku, ktorá bude pozostávať z nových a flexibilných rámcov prijímania legálnych migrantov. To Únii umožní prispôsobiť sa rastúcej mobilite a potrebám pracovných trhov jednotlivých štátov pri súčasnom rešpektovaní rozsahu pôsobnosti členských štátov v tejto oblasti.

EÚ sa musí snažiť dosiahnuť jednotnú úroveň práv a povinností pre legálnych prisťahovalcov, ktorá bude porovnateľná s úrovňou práv pre prípad európskych občanov. Tieto práva, obsiahnuté v plnom rozsahu v prisťahovaleckom kódexe, a spoločné pravidlá na efektívnu realizáciu zlučovania rodín sú nevyhnutné na to, aby sa maximalizovali pozitívne účinky legálneho prisťahovalectva v prospech všetkých zúčastnených strán a posilnila sa konkurencieschopnosť Únie. Bude pokračovať úsilie o integráciu migrantov, ochranu ich práv a súčasne zdôraznenie ich vlastnej povinnosti integrovať sa do spoločnosti, v ktorej žijú.

Z hľadiska dôveryhodnosti a úspešnosti politík EÚ v tejto oblasti je rovnako dôležitá aj prevencia a zníženie nelegálneho prisťahovalectva v súlade s Chartou základných práv. Osobitná pozornosť sa bude venovať problematike detí bez sprievodu.

Naša reakcia na túto globálnu výzvu si vyžaduje nadviazanie skutočného partnerstva s tretími krajinami, ktoré sú krajinami a pôvodu a tranzitu migrantov, a zahrnutie všetkých otázok týkajúcich sa migrácie do jedného komplexného politického rámca. Globálny koncept migrácie sa teda bude naďalej presadzovať a uplatňovať.

Musíme plniť naše povinnosti v súvislosti so základným právom azylu vrátane zásady zákazu vyhostenia alebo vrátenia (non-refoulement). Vytvorenie spoločného európskeho azylového systému a Európskeho podporného úradu pre azyl by ako dlhodobý cieľ malo priniesť jednotný prístup, vysokú úroveň spoločných noriem ochrany v EÚ a spoločné azylové konanie so vzájomným uznávaním rozhodnutí. Naša azylová a presídľovacia politika sa bude opierať o solidaritu medzi členskými štátmi a solidaritu voči tým, ktorí musia čeliť perzekúcii vo svete.

7. Príspevok ku globálnej Európe

Politické ciele načrtnuté vyššie nemožno dosiahnuť bez účinného zapojenia našich partnerov z nečlenských krajín a medzinárodných organizácií. Silná externá dimenzia, všeobecne zodpovedá vonkajšej činnosti Únie, nám pomôže predvídať problémy a dosiahnuť naše ciele vrátane podpory našich hodnôt a plnenia našich povinností v oblasti ľudských práv.

Vnútorné a vonkajšie politické nástroje v oblasti slobody, bezpečnosti a spravodlivosti sú navzájom úzko spojené. Kontinuita a konzistentnosť medzi vnútornými a vonkajšími politikami sú pre dosiahnutie výsledkov nevyhnutné rovnako ako koherencia a kompleementarita medzi opatreniami Únie a členských štátov.

Lisabonská zmluva ponúka pre Európsku úniu nové možnosti podniknúť v oblasti vonkajších vzťahov účinnejšie kroky. Na základe tejto zmluvy Komisia zohráva vo vonkajšej dimenzii EÚ v oblasti spravodlivosti a vnútorných vecí kľúčovú úlohu. Vysoký predstaviteľ Komisie/podpredseda Komisie budú podľa tejto zmluvy zabezpečovať súdržnosť medzi vonkajšími vzťahmi a ostatnými aspektmi vonkajších činností EÚ, vrátane spolupráce s Európskou službou pre vonkajšiu činnosť.

8. Cesta od politických priorít k prijatiu opatrení a dosiahnutiu výsledkov

Pokrok v oblasti slobody, bezpečnosti a spravodlivosti si vyžaduje úspešnú implementáciu týchto politických priorít. Aby Komisia dokázala splniť ambície zakotvené v Lisabonskej zmluve, zveruje zodpovednosť za oblasť spravodlivosti a vnútorných vecí po prvýkrát do rúk dvoch komisárov, pričom jeden z nich je podpredsedom Komisie.

Smerodajná bude pre nás Charta základných práv a naša metodika bude spočívať v týchto piatich zásadách: dosiahnutie lepšej integrácie s ostatnými politikami Únie, zlepšenie kvality európskej legislatívy, lepšia implementácia na vnútroštátnej úrovni, zlepšenie používaných hodnotiacich nástrojov a pokrytie našich politických priorít primeranými finančnými zdrojmi vo viacročnom finančnom rámci.

Vzájomná dôvera bude pre dosiahnutie pokroku nevyhnutná. Vyžaduje si to zavedenie minimálnych noriem (napr. v oblasti procedurálnych práv), ako aj chápanie rozdielnych právnych tradícií a metód. Významným príspevkom, ktorý sa bude aktívne podporovať, môže byť spoločná európska kultúra v tejto oblasti vo forme vzdelávania a výmenných programov typu Erasmus, ako aj prostredníctvom založenia Európskeho právneho inštitútu, vychádzajúcich z existujúcich štruktúr a sietí.

Prijímanie právnych nástrojov často nestačí. Plány by mali byť predmetom širokej diskusie o ambíciách a výsledky by mali byť riadne vysvetlené. Často nie je jasné, či si európski občania plne uvedomujú svoje práva a splniť si povinnosti. Preto často nie sú schopní uplatniť svoje práva a povinnosti plniť. Zlepšenie komunikácie pomôže občanom ťažiť z pokroku dosiahnutého na úrovni EÚ a odstráni rozdiely medzi skutočnosťou a očakávaním ľudí v oblasti európskej integrácie.

Priložená tabuľka slúži ako orientačný prehľad akcií Únie v oblasti slobody, bezpečnosti a spravodlivosti pre nasledujúcich päť rokov. Úlohou týchto akcií je splniť všetky politické ciele, ktorá Európska rada stanovila v Štokholmskom programe, reagovať na priority Európskeho parlamentu v týchto oblastiach a riešiť problémy, ktoré nás očakávajú. V tabuľke sú uvedené konkrétne akcie s udaním časového rámca prijatia a implementácie. Podľa názoru Komisie sú tieto akcie navzájom previazané, sú nevyhnutné a zodpovedajú ambíciám, ktoré Únia potrebuje prezentovať.

Mali by sa vypracovať a implementovať iniciatívy na splnenie našich spoločných politických priorít s cieľom dosiahnuť čo možno najlepšie výsledky v súlade s očakávaniami občanov. Je čas zabezpečiť, aby občania mohli v plnej miere ťažiť z pokroku dosiahnutého na európskej úrovni. Úspešnosť implementácie tohto akčného plánu závisí od politickej angažovanosti všetkých dotknutých aktérov: Komisie, ako hybnej sily, Európskeho parlamentu a Rady, pokiaľ ide o diskusiu a návrhy na zlepšenia národných parlamentov pri kontrole dodržiavania zásady subsidiarity a proporcionality. Rovnako silno sa musia členské štáty angažovať aj pri transpozícii a úplnej implementácii právnych predpisov Únie, Komisia zasa pri monitorovaní tejto ich činnosti a súdy Únie a vnútroštátne súdy pri zabezpečovaní ich správneho uplatňovania. V neposlednom rade je tu aktívny a informovaný občan, pre ktorého sa celý tento akčný plán realizuje, a ktorý je kľúčovou hnacou silou a aktérom celého tohto procesu.

Tento akčný plán by sa nemal pokladať za agendu, ktorá je nemenná. Únia musí byť schopná reagovať na neočakávané udalosti, rýchlo sa chopiť príležitostí, predvídať budúce trendy a prispôsobovať sa im. Komisia preto v prípade potreby vždy využije svoje právo iniciatívy. Komisia predloží takisto strednodobé hodnotenie implementácie štokholmského programu v roku 2012 s cieľom zabezpečiť, že program zostane v súlade s európskym a celosvetovým vývojom.

Komisia vyzýva Európsky parlament a Radu, aby schválili tento akčný plán na splnenie Štokholmského programu a aktívne sa zapojili do jeho implementácie.

PRÍLOHA

Zlepšenie ochrany základných práv

Európa založená na základných právach |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Odporúčanie na udelenie poverenia rokovať o pristúpení EÚ k Európskemu dohovoru o ľudských právach | Komisia | 2010 (prijaté) |

Oznámenie o politike v oblasti základných práv | Komisia | 2010 |

Viacročný rámec Agentúry pre základné práva určený na pokrytie oblasti policajnej a justičnej spolupráce v trestných veciach | Komisia | 2010 |

Správa o pamiatke trestných činov spáchaných totalitnými režimami | Komisia | 2010 |

Výročná správa o Charte základných práv EÚ | Komisia | 2010 prebieha |

Hodnotiaca správa o implementácii rozhodnutia Rady 2003/335/SVV o vyšetrovaní a trestnom stíhaní genocídy, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov | Komisia | 2011 |

Európska sieť kontaktných miest, pokiaľ ide o osoby zodpovedné za genocídu, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny | Komisia | prebieha |

Ochrana práv občanov v informačnej spoločnosti |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Oznámenie o novom právnom rámci pre ochranu osobných údajov po nadobudnutí platnosti Lisabonskej zmluvy | Komisia | 2010 |

Nový komplexný právny rámec pre ochranu údajov | Komisia | 2010 |

Oznámenie o ochrane súkromia a dôvere v digitálnej Európe: zabezpečenie dôvery občanov k novým službám | Komisia | 2010 |

Odporúčanie na udelenie povolenia rokovať o uzavretí dohody so Spojenými štátmi americkými o ochrane osobných údajov na účely presadzovania práva | Komisia | 2010 |

Oznámenie o hlavných prvkoch dohôd o ochrane osobných údajov uzatvorených medzi Európskou úniou a tretími krajinami na účely presadzovania práva | Komisia | 2012 |

Spoločný život v priestore, v ktorom sa rešpektuje rozmanitosť a chránia najzraniteľnejší |

Rasizmus a xenofóbia |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Implementácia rámcového rozhodnutia 2008/913/SVV o rasizme a xenofóbii | členské štáty Komisia | november 2010 prebieha |

Oznámenie o boji proti rasizmu, xenofóbii a diskriminácii | Komisia | 2011 |

Správa o implementácii smernice 2000/43/ES o rasovej diskriminácii | Komisia | 2012 |

Správa o implementácii rámcového rozhodnutia 2008/913/SVV o rasizme a xenofóbii | Komisia | 2013 |

Práva dieťaťa |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Oznámenie o stratégii v oblasti práv dieťaťa (2010 – 2014) na základe hodnotenia vplyvu vnútorných aj vonkajších nástrojov EÚ, ktoré sa dotýkajú práv detí | Komisia | 2010 |

Iniciatívy o možnostiach využitia mediácie v rodinných veciach na medzinárodnej úrovni | Komisia | 2012 |

Implementácia záverov Rady o systémoch varovania v prípade únosu dieťaťa | členské štáty | 2011 |

Nariadenie o poradenských linkách pre nezvestné deti v EÚ | Komisia | 2012 |

Zraniteľné skupiny |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Oznámenie o sociálnej a hospodárskej integrácii Rómov v Európe | Komisia | 2010 (prijaté) |

Oznámenie o stratégii boja proti násiliu páchanému na ženách, domácemu násiliu a zmrzačovaniu ženských pohlavných orgánov; po jeho prijatí bude vypracovaný akčný plán EÚ | Komisia | 2011 – 2012 |

Správa o uplatňovaní Haagskeho dohovoru o medzinárodnej ochrane dospelých z roku 2000, v ktorej sa bude posudzovať aj potreba ďalších návrhov týkajúcich sa zraniteľných dospelých | Komisia | 2014 |

Praktická podpora a propagácia najlepšej praxe s cieľom pomôcť členským štátom bojovať proti diskriminácii na základe článku 10 ZFEÚ; týka sa aj rómskej otázky | Komisia | prebieha |

Pristúpenie k Haagskemu dohovoru o medzinárodnej ochrane dospelých z roku 2000 | členské štáty | prebieha |

Obete trestnej činnosti vrátane terorizmu |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Legislatívny návrh o komplexnom nástroji na ochranu obetí a akčný plán o praktických opatreniach vrátane zavedenia európskeho ochranného príkazu | Komisia | 2011 |

Práva jednotlivca v trestnom konaní |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Legislatívny návrh o preklade a tlmočení | Komisia | 2010 (prijaté) |

Legislatívny návrh o poučení o právach a informovaní o obvineniach | Komisia | 2010 |

Legislatívny návrh o právnom poradenstve a právnej pomoci | Komisia | 2011 |

Legislatívny návrh o komunikácii medzi príbuznými, zamestnávateľmi a konzulárnymi orgánmi | Komisia | 2012 |

Legislatívny návrh o osobitných zárukách pre podozrivé alebo obvinené osoby, ktoré sú ohrozené | Komisia | 2013 |

Zelená kniha o tom, či je potrebné riešiť prvky minimálnych procesných práv obvinených a podozrivých osôb, iných ako sú práva, ktoré sú predmetom predchádzajúcich legislatívnych návrhov | Komisia | 2014 |

Väznenie osôb |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Zelená kniha o otázkach spojených s väznením osôb a nevyhnutné následné opatrenia | Komisia | 2011 |

Správa o implementácii rámcového rozhodnutia 2008/909/SVV o uplatňovaní zásady vzájomného uznávania na rozsudky v trestných veciach, ktorými sa ukladajú tresty odňatia slobody alebo opatrenia zahŕňajúce pozbavenie osobnej slobody, na účely ich výkonu v Európskej únii | Komisia | 2013 |

Posilnenie úlohy európskych občanov

Plné uplatnenie práva na voľný pohyb |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Následné opatrenia k implementácii smernice 2004/38/ES o práve na voľný pohyb | Komisia | prebieha |

Druhá správa o implementácii a uplatňovaní smernice 2004/38/ES | Komisia | 2013 |

Pilotná iniciatíva v rámci stratégie Európa 2020 – „Mládež v pohybe“ | Komisia | 2010 |

Nárok na ochranu v nečlenských štátoch |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Oznámenie o zhodnotení stavu a budúcom vývoji na ceste k účinnejšej konzulárnej ochrane občanov EÚ | Komisia | 2010 |

Legislatívny návrh o zlepšení finančnej kompenzácie konzulárnej ochrany v krízových situáciách | Komisia | 2011 |

Návrh smernice zavádzajúcej opatrenia na koordináciu a spoluprácu potrebné na uľahčenie konzulárnej ochrany (zmena a doplnenie rozhodnutia 1995/553/ES) | Komisia | 2011 |

Účasť na demokratickom živote Únie |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Správa o občianstve spolu s analýzou a opatreniami na odstránenie prekážok voľného pohybu vrátane správy o implementácii práva EÚ pri voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2009 | Komisia | 2010 |

Správy o implementácii smernice 94/80/ES o účasti občanov EÚ v komunálnych voľbách a o poskytovaní výnimky podľa článku 22 ods. 1 ZFEÚ | Komisia | 2011 |

Legislatívny návrh zmeny a doplnenia smernice 93/109/ES o voľbách do EP s cieľom znížiť administratívne zaťaženie občanov a o štátnych správach | Komisia | 2011 – 2012 |

Správa Komisie pre Európsku radu o vnútroštátnych postupoch pri voľbách do Európskeho parlamentu | Komisia | 2012 |

Správa o poskytovaní výnimky podľa článku 22 ods. 2 ZFEÚ, ktorá sa predkladá na základe článku 14 ods. 3 smernice 93/109/ES o voľbách do EP | Komisia | 2012 |

Správa o občianstve spolu s bližšou analýzou a opatreniami na odstránenie prekážok voľného pohybu | Komisia | 2013 |

Posilnenie dôvery v európsky justičný priestor

Ďalší pokrok v zavádzaní vzájomného uznávania rozhodnutí |

Trestné právo |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Správa o implementácii rámcového rozhodnutia 2006/783/SVV o vzájomnom uznávaní príkazov na konfiškáciu | Komisia | 2010 2013 |

Správa o implementácii rámcového rozhodnutia 2002/584/SVV o európskom zatykači a prijatie vhodných následných opatrení | Komisia | 2010 2014 |

Legislatívny návrh o komplexnom režime získavania dôkazov v trestných veciach, opierajúci sa o zásadu vzájomného uznávania rozsudkov a vzťahujúci sa na všetky druhy dôkazov | Komisia | 2011 |

Legislatívny návrh na zavedenie spoločných noriem zhromažďovania dôkazov v trestných veciach cieľom zabezpečiť ich prípustnosť | Komisia | 2011 |

Návrh nariadenia, ktoré udelí agentúre Eurojust právomoc začať vyšetrovanie, zefektívni vnútornú štruktúru agentúry a zapojí Európsky parlament a národné parlamenty do procesu hodnotenia aktivít agentúry | Komisia | 2012 |

Legislatívny návrh o vzájomnom uznávaní uložených obmedzení | Komisia | 2013 |

Oznámenie o vytvorení Európskej prokuratúry z agentúry Eurojust. | Komisia | 2013 |

Legislatívny návrh o vzájomnom uznávaní finančných pokút vrátane pokút týkajúcich sa dopravných priestupkov | Komisia | 2011 |

Občianske právo |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Legislatívny návrh na revíziu nariadenia (ES) č. 44/2001 o právomoci a o uznávaní a výkone rozsudkov v občianskych a obchodných veciach (BRUSEL I) | Komisia | 2010 |

Legislatívny návrh rozhodnutia Rady o zlepšení spolupráce v oblasti rozhodného práva v oblasti rozvodov (RÍM III) | Komisia | 2010 (prijaté) |

Návrh nariadenia o kolízii právnych predpisov týkajúcich sa majetkového práva vyplývajúceho z manželského zväzku vrátane otázok súdnej príslušnosti a vzájomného uznávania rozsudkov a návrh nariadenia o majetkových dôsledkoch odluky partnerov pri iných formách zväzkov | Komisia | 2010 |

Súhrn existujúcich právnych predpisov Únie v oblasti justičnej spolupráce v občianskych veciach | Komisia | 2010 |

Konzultácia o nástrojoch kolektívneho odškodňovania v právnych predpisoch EÚ | Komisia | 2010 |

Súhrn existujúcich právnych predpisov Únie v oblasti spotrebiteľského práva | Komisia | 2011 |

Odporúčanie Komisie o registrácii závetov nadväzujúce na Radou a Európskym parlamentom prijaté nariadenie o súdnej príslušnosti, rozhodnom práve, uznávaní a výkone rozhodnutí a verejných listín v oblasti dedenia a o zavedení európskeho dedičského osvedčenia | Komisia | 2013 |

Posilnenie vzájomnej dôvery |

Zlepšenie nástrojov |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Európska justičná sieť (občianske veci) – vykonávanie o zmenách a doplneniach rozhodnutia o Európskej justičnej sieti (EJS) (rozhodnutie 568/2009/ES) – zlepšenie webovej stránky EJS v súlade s rozvojom európskeho portálu elektronickej justície (e-Justice) – podávanie správ o aktivitách EJS | Komisia | prebieha |

Európska justičná sieť (trestné veci) – vykonávanie rozhodnutia Rady 2008/976/SVV o EJS – zlepšenie šírenia aktuálnych informácií o implementácii nástrojov EÚ v oblasti justičnej spolupráce | Komisia členské štáty členské štáty a EJS | prebieha |

Implementácia |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Príručka o implementácii vzájomnej právnej pomoci a dohôd o extradícii medzi EÚ a USA | Komisia | 2010 |

Praktické usmernenie k európskemu platobnému rozkazu [nariadenie (ES) č. 1896/2006] | Komisia | 2010 |

Praktické usmernenie k európskemu konaniu vo veciach s nízkou hodnotou sporu [nariadenie (ES) č. 861/2007] | Komisia | 2011 |

Informatívne prehľady k nariadeniu (ES) č. 4/2009 o vyživovacej povinnosti | Komisia | 2011 |

Informatívne prehľady k smernici 2008/52/ES o mediácii | Komisia | 2012 |

Príručka k rámcovému rozhodnutiu 2003/577/SVV týkajúceho sa zmrazenia majetku | Komisia | 2012 |

Príručka k rámcovému rozhodnutiu 2005/214/SVV týkajúceho sa zmrazenia majetku | Komisia | 2012 |

Vypracovanie základného súboru spoločných minimálnych pravidiel |

Trestné právo |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Legislatívny návrh o aproximácii v oblasti porušovania colných predpisov a ukladaní pokút | Komisia | 2012 |

Legislatívne návrhy na doplnenie smernice 2008/99/ES o ochrane životného prostredia prostredníctvom trestného práva a smernice 2009/123/ES znečisťovaní mora z lodí | Komisia | 2012 |

Občianske právo |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Správa o uplatňovaní nariadenia (ES) č. 1393/2007 o doručovaní písomností v občianskych a obchodných veciach, po ktorej bude v prípade potreby predložený návrh na revíziu, ktorý by mohol zahŕňať zavedenie spoločných minimálnych noriem | Komisia | 2011 2012 |

Správa o uplatňovaní nariadenia (ES) č. 1206/2001 o vykonávaní dôkazov v občianskych a obchodných veciach, po ktorej bude v prípade potreby predložený návrh revízie, ktorý by mohol zahŕňať zavedenie spoločných minimálnych noriem | Komisia | 2012 2013 |

Návrh nariadenia na zmenu a doplnenie nariadenia (ES) 2201/2003 o súdnej právomoci a uznávaní a výkone rozsudkov v manželských veciach a vo veciach rodičovských práv a povinností, vrátane zavedenia spoločných minimálnych noriem týkajúcich sa uznávania rozhodnutí o rodičovských právach a povinnostiach; návrh bude vychádzať zo správy o uplatňovaní uvedeného nariadenia | Komisia | 2011 2013 |

Správa o cezhraničnom uplatňovaní súčasného režimu EÚ v oblasti občianskeho práva procesného | Komisia | 2013 |

Zelená kniha o minimálnych normách pre občianske konania a nevyhnutné následné opatrenia | Komisia | 2013 |

Legislatívny návrh zameraný na zlepšenie konzistentnosti existujúcich právnych predpisov Únie v oblasti občianskeho práva procesného | Komisia | 2014 |

Výhody európskeho justičného priestoru pre občanov |

Zjednodušenie prístupu k spravodlivosti |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Spustenie európskeho portálu elektronickej justície (e-Justice) a príprava na budúce verzie | Komisia | 2010 |

Zelená kniha o voľnom obehu dokumentov: dokladov o rodinnom stave a verejných listín a o zjednodušení úradného overovania | Komisia | 2010 |

Nariadenie o premlčacích lehotách v prípadoch cezhraničných nehôd v cestnej doprave | Komisia | 2011 |

Správa o uplatňovaní smernice 2003/8/ES o právnej pomoci | Komisia | 2011 |

Oznámenie/zelená kniha o podpore alternatívneho riešenia sporov v EÚ | Komisia | 2010 |

Legislatívny návrh na vzájomné uznávanie právnych účinkov určitých dokladov o rodinnom stave (napr. o narodení, príbuzenskom pomere, adopcii, mene) | Komisia | 2013 |

Legislatívny návrh na odstránenie formalít pri úradnom overení pravosti dokladov medzi členskými štátmi | Komisia | 2013 |

Oznámenie o implementácii smernice o mediácii | Komisia | 2013 |

Podpora hospodárskej činnosti |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Oznámenie o európskom zmluvnom práve – postup vedúci k prijatiu spoločného referenčného rámca | Komisia | 2010 |

Návrh nariadenia o zvýšení účinnosti presadzovania rozsudkov v Európskej únii: zablokovanie bankových účtov | Komisia | 2010 |

Legislatívny návrh na spoločný referenčný rámec | Komisia | 2011 |

Návrh nariadenia, ktorým sa zmení a doplní nariadenie (ES) 1346/2000 o konkurznom konaní; návrh bude vychádzať zo správy o uplatňovaní uvedeného nariadenia | Komisia | 2012 2013 |

Návrh nariadenia o zvýšení účinnosti presadzovania rozsudkov v Európskej únii: transparentnosť aktív dlžníka | Komisia | 2013 |

Zelená kniha o aspektoch medzinárodného práva súkromného vrátane rozhodného práva v súvislosti s podnikmi, združeniami a ostatnými právnickými osobami | Komisia | 2014 |

Správy o implementácii a následných opatreniach: |

Správa o postúpení pohľadávok podľa nariadenia (ES) č. 593/2008 o rozhodnom práve pre zmluvné záväzky (RÍM I) | Komisia | 2010 |

Správa o uplatňovaní nariadenia (ES) č. 805/2004 o európskom exekučnom titule pre nesporné nároky | Komisia | 2011 |

Správa o uplatňovaní nariadenia (ES) č. 864/2007 o rozhodnom práve pre mimozmluvné záväzky (RÍM II) | Komisia | 2012 |

Správa u uplatňovaní nariadenia (ES) č. 861/2007, ktorým sa ustanovuje Európske konanie vo veciach s nízkou hodnotou sporu | Komisia | 2013 |

Správa u uplatňovaní nariadenia (ES) č. 1896/2006, ktorým sa zavádza európske konanie o platobnom rozkaze | Komisia | 2013 |

Správa o rozhodnom práve pri poistných zmluvách podľa nariadenia (ES) č. 593/2008 o rozhodnom práve pre zmluvné záväzky (Rím I) | Komisia | 2013 |

Smernica o právach spotrebiteľov [KOM(2008) 614 v konečnom znení] | Komisia | prebieha |

Modernizácia smernice 90/314/EHS o balíku cestovných služieb | Komisia | 2011 |

Modernizácia smernice 2005/29/ES o nekalých obchodných praktikách podnikateľov voči spotrebiteľom | Komisia | 2011 |

Modernizácia smernice 98/6/ES o jednotkových cenách | Komisia | 2012 |

Modernizácia smernice 2006/114/ES o klamlivej a porovnávacej reklame | Komisia | 2012 |

Posilnenie postavenia EÚ na medzinárodnej scéne v oblasti práva |

Občianske právo |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Odporúčanie o udelení poverenia rokovať o uzatvorení dohody medzi EÚ a Nórskom, Islandom a Švajčiarskom o justičnej spolupráci v súvislosti s doručovaním písomností a vykonávaní dôkazov | Komisia | 2012 |

Odporúčanie o udelení poverenia rokovať o uzatvorení dohody medzi EÚ a Nórskom, Islandom a Švajčiarskom týkajúcej sa dodatočného protokolu o maintenance issues to the 2007 Lugano Convention | Komisia | 2010 |

Odporúčanie o udelení poverenia rokovať o aktualizácii súčasného mandátu, týkajúceho sa protokolu UNIDROIT o kozmonautike | Komisia | 2010 |

Oznámenie definujúce stratégiu posilnenia postavenia EÚ na medzinárodnej scéne v oblasti občianskeho práva | Komisia | 2011 |

Návrhy na udelenie povolenia pre niektoré členské štáty, aby v záujme EÚ pristúpili k Haagskemu dohovoru o doručovaní písomností a Dohovoru o vykonávaní dôkazov | Komisia | 2011 |

Návrh na uzatvorenie Luxemburského protokolu o koľajových vozidlách zo strany EÚ | Komisia | 2011 |

Návrh na uzatvorenie Haagskeho dohovoru o voľbe súdu zo strany EÚ | Komisia | 2012 |

Hodnotenie účasti tretích krajín na Luganskom dohovore | Komisia | 2012 |

Návrh na podpísanie a uzatvorenie Protokolu o vybavení pre kozmonautiku zo strany EÚ | Komisia | 2013 |

Návrh na členstvo EÚ v UNIDROIT | Komisia | 2014 |

Trestné právo |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Oznámenie o medzinárodných aspektoch justičnej spolupráce v trestných veciach | Komisia | 2013 |

Zaistenie bezpečnosti Európy

Stratégia vnútornej bezpečnosti |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Oznámenie o stratégii vnútornej bezpečnosti | Komisia | 2010 |

Aktualizácia nástrojov pre tento účel |

Riadenie informačného toku |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Oznámenie o prehľade o zhromažďovaní a výmene informácií | Komisia | 2010 |

Legislatívny návrh o spoločnom koncepte EÚ v oblasti využívania osobných záznamov o cestujúcich na účely presadzovania práva | Komisia | 2010 |

Oznámenie o prenose osobných záznamov o cestujúcich do tretích krajín | Komisia | 2010 |

Návrh na udelenie poverenia rokovať a na rokovanie o dohode medzi Európskou úniou a príslušnými tretími krajinami o osobných záznamoch cestujúcich | Komisia | prebieha 2011 – 2014 |

Hodnotiaca správa o uplatňovaní smernice 2006/24/ES o uchovávaní údajov; podľa potreby bude po nej nasledovať návrh revízie | Komisia | 2010 2012 |

Správa o implementácii rámcového rozhodnutia 2006/960/SVV (iniciatíva Švédska) o výmene informácií medzi orgánmi členských štátov Európskej únie činnými v trestnom konaní | Komisia | 2011 |

Správa o implementácii rozhodnutia 2008/615/SVV (prümské rozhodnutie) o prepojení informačných databáz DNA, odtlačkov prstov a automobilov | Komisia | 2012 |

Oznámenie o európskom modeli výmeny informácií; následne bude vypracovaný akčný plán | Komisia | 2012 2013 |

Oznámenie o zlepšení schopnosti vystopovať používateľov predplatených komunikačných služieb na účely presadzovania práva | Komisia | 2012 |

Zelená kniha o obchodných informáciách relevantných na účely presadzovania práva a o modeloch výmeny informácií | Komisia | 2012 |

Policajný kódex vrátane kodifikácie základných nástrojov prístupu k informáciám | Komisia | 2014 |

Mobilizácia potrebných technologických nástrojov |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Legislatívny návrh na vytvorenie európskeho registra odsúdených štátnych príslušníkov tretích krajín | Komisia | 2011 |

Návrhy vykonávacích opatrení pre Európsky informačný systém registrov trestov (ECRIS) | Komisia | 2011 |

Oznámenie o uskutočniteľnosti vytvorenia Európskeho systému policajných záznamov (EPRIS) | Komisia | 2012 |

Oznámenie o možných opatreniach na podporu výmeny informácií medzi členskými štátmi vrátane Europolu o oblasti cestujúcich páchateľoch násilných trestných činov v spojení s organizáciou významných podujatí | Komisia | 2012 |

Oznámenie o hodnotení ECRIS a o jeho budúcom rozšírení s cieľom zabezpečiť výmenu informácií o opatreniach dohľadu | Komisia | 2014 |

Účinnosť politík |

Účinnejšia spolupráca v oblasti presadzovania práva |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Návrh nariadenia, ktorým sa vykonáva článok 10 protokolu OSN o nezákonnej výrobe a obchodovaní so strelnými zbraňami, ich súčasťami a komponentmi a strelivom, o „všeobecných požiadavkách udeľovania vývozných, dovozných a tranzitných licencií a systému udeľovania povolení“ | Komisia | 2010 |

Oznámenie o stave spolupráce medzi policajnou misiou EBOP a Europolom | Komisia | 2011 |

Návrh nariadenia o Europole | Komisia | 2013 |

Návrh uzavrieť v mene Únie protokol Organizácie Spojených národov proti nelegálnej výrobe strelných zbraní, ich súčastí, komponentov a streliva a proti obchodovaniu s nimi | Komisia | 2012 |

Návrh o výmene informácií medzi Europolom, Eurojustom a Frontexom | Komisia | 2011 |

Hodnotenie rámcového rozhodnutia 2009/905/SVV o akreditácii poskytovateľov forenzných služieb vykonávajúcich laboratórne činnosti a úvahy o možnostiach vypracovania spoločných noriem kvality vo forenznej oblasti | Komisia | 2013 |

Oznámenie o zlepšení colnej a policajnej spolupráce v EÚ vrátane úvah o príslušníkov polície v utajení, o policajnej spolupráci a colných strediskách, o prístupe EÚ k policajnej práci založenej na spravodajstve a o spoločných aktivitách zameraných na zlepšenie operačnej policajnej spolupráce: zhodnotenie súčasného stavu a prípadné odporúčania | Komisia | 2014 |

Aby bolo možné analyzovať hrozby na európskej úrovni, je potrebné vytvoriť metodiku založenú na rovnakých parametroch. V boji proti terorizmu by sa malo dosiahnuť plné využitie Europolu, Situačného centra EÚ (SitCen) a Eurojustu. | Komisia členské štáty | prebieha |

Efektívnejšia prevencia kriminality |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Hodnotenie fungovania Európskej siete na predchádzanie trestnej činnosti (EUCPN) a legislatívny návrh na vytvorenie pozorovacieho pracoviska na predchádzanie trestnej činnosti (OPC) | Komisia | 2013 |

Podporovať koncepciu predchádzania a boja proti organizovanej trestnej činnosti administratívnym prístupom | Komisia | prebieha |

Vytvorenie colného rámca riadenia rizík na predchádzanie organizovanej trestnej činnosti spojenej s tovarmi | Komisia | prebieha |

Štatistika |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Nový akčný plán rozvoja štatistiky o trestnej činnosti a trestnom súdnictve 2011 – 2015 | Komisia | 2011 |

Návrh Európskej klasifikácie typov trestnej činnosti | Komisia | 2013 |

Bezpečnostná inšpekcia EÚ | Komisia | 2013 |

Zber porovnateľných štatistík o vybraných oblastiach trestnej činnosti: pranie špinavých peňazí, počítačová kriminalita, korupcia, obchodovanie s ľuďmi | Komisia | prebieha |

Ochrana proti závažnej a organizovanej trestnej činnosti |

Boj proti závažnej a organizovanej trestnej činnosti |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Správa o implementácii rámcového rozhodnutia 2008/841/SVV o boji proti organizovanej trestnej činnosti | Komisia | 2012 |

Obchodovanie s ľuďmi |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Vytvorenie postu európskeho koordinátora boja proti obchodovaniu s ľuďmi (ATC) v rámci Komisie | Komisia | 2010 |

Návrh smernice o boji proti obchodovaniu s ľuďmi | Komisia | 2010 (prijaté) |

Správa o uplatňovaní smernice Rady 2004/81/ES o povoleniach na trvalý pobyt vydaných štátnym príslušníkom tretích krajín, ktorí sú obeťami nezákonného obchodovania s ľuďmi, alebo ktorí podliehali konaniu umožňujúcemu nelegálne prisťahovalectvo, a ktorí spolupracujú s príslušnými orgánmi, a prípadné nadväzné opatrenia | Komisia | 2010 |

Správa o implementácii akčného plánu pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi 2005 – 2009 | Komisia | 2010 |

Správa o implementácii dokumentu o konkrétnych krokoch v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi z novembra 2009 | Komisia | 2011 |

Oznámenie o novej integrovanej stratégii v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi a v oblasti opatrení na ochranu a pomoc obetiam (vrátane vypracovania systémov náhrad, bezpečného návratu a pomoci pri reintegrácii do spoločnosti v ich krajine pôvodu, pokiaľ sa vrátia dobrovoľne) využitím ad hoc dohôd o spolupráci s určitými tretími krajinami | Komisia | 2011 |

Usmernenia pre konzulárne služby a pohraničnú stráž o identifikácii obetí obchodovania s ľuďmi | Komisia | 2012 |

Sexuálne zneužívanie detí a detská pornografia |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Návrh smernice o boji proti sexuálnemu zneužívaniu, sexuálnemu vykorisťovaniu detí a detskej pornografii | Komisia | 2010 (prijaté) |

Podporovať spoluprácu so súkromným sektorom, najmä s finančným sektorom, aby sa zamedzilo prevodom peňazí spojených s webovými stránkami zobrazujúcimi zneužívanie detí | Komisia | prebieha |

Podporovať príslušné opatrenia v rámci programu Bezpečnejší internet 2009 – 2013 | Komisia | prebieha |

Počítačová trestná činnosť a bezpečnosť informácií |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Opatrenia zamerané na posilnenú a vyššiu úroveň politiky v oblasti bezpečnosti sietí a informácií, vrátane legislatívnych iniciatív, napríklad iniciatívy týkajúcej sa modernizácie Agentúry pre bezpečnosť sietí a informácií (ENISA), ako aj ďalšie opatrenia umožňujúce rýchlejšie reagovať v prípade kybernetických útokov | Rada Komisia Európsky parlament | 2010-2012 |

Legislatívny návrh o útokoch proti informačným systémom | Komisia | 2010 |

Vytvorenie výstražnej platformy pre oblasť počítačovej kriminality na európskej úrovni | Europol Komisia | 2010-2012 |

Vypracovať vzorovú dohodu o verejno-súkromných partnerstvách v oblasti boja proti počítačovej kriminalite | Komisia | 2011 |

Oznámenie o falšovaných liekoch | Komisia | 2013 |

Opatrenia vrátane legislatívnych návrhov, na vytvorenie pravidiel jurisdikcie na európskej a medzinárodnej úrovni, pokiaľ ide o kybernetický priestor | Komisia | 2013 |

Ratifikácia dohovoru Rady Európy o počítačovej kriminalite z roku 2001 | členské štáty |

Hospodárska trestná činnosť a korupcia |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Správa o implementácii Rozhodnutia 2007/845/SVV o spolupráci medzi úradmi pre vyhľadávanie majetku | Komisia | 2010 |

Oznámenie o komplexnej stratégii v oblasti boja proti korupcii v členských štátoch, vrátane vytvorenia mechanizmu hodnotenia ako aj pravidiel spolupráce so skupinou štátov proti korupcii (GRECO) pri Rade Európy na tento účel | Komisia | 2011 |

Návrh nového právneho rámca pre vyhľadávanie majetku | Komisia | 2011 |

Legislatívny návrh trestnoprávnych opatrení zameraných na zaručenie posilnenia práv duševného vlastníctva [nahrádza návrh KOM(2006) 168 v konečnom znení] | Komisia | 2011 |

Návrh na zmenu a doplnenie nariadenia Rady (ES) č. 1383/2003, ktoré sa týka colného konania pri tovare podozrivom z porušovania niektorých práv duševného vlastníctva a opatrení, ktoré sa majú prijať pri tovare, pri ktorom sa zistilo, že sa takéto práva porušili | Komisia | 2010 |

Predĺženie a implementácia akčného plánu pre colnú spoluprácu medzi EÚ a Čínou o právach duševného vlastníctva | Komisia členské štáty | prebieha |

Oznámenie o európskej stratégii pre finančné vyšetrovanie, finančné analýzy a analýzy trestnej činnosti | Komisia | 2012 |

Legislatívny návrh, ktorým sa aktualizuje európsky trestnoprávny rámec v oblasti prania špinavých peňazí | Komisia | 2012 |

Prijatie a následné opatrenia k správe Komisie o implementácii nariadenia (ES) č. 1889/2005 o kontrole peňažných prostriedkov v hotovosti, ktoré prichádzajú do Spoločenstva alebo odchádzajú zo Spoločenstva | Komisia | 2010 – 2011 |

Posúdenie potreby ďalších opatrení na zvýšenie transparentnosti právnických osôb a právnych úprav/podielových fondov, zamerané na identifikáciu oprávneného vlastníka, po ktorom budú nasledovať legislatívne návrhy | Komisia | 2012 |

Usmernenia o nových nástrojoch postihu trestnej činnosti, ako napríklad vytvorenie vnútroštátnych registrov bankových účtov | Komisia | 2012 |

Európska stratégia pre správu identity, vrátane legislatívnych návrhov týkajúcich sa trestnej zodpovednosti za krádež identity a o návrhoch týkajúcich sa elektronickej totožnosti (eID) a bezpečných autentifikačných systémov | Komisia | 2012 |

Vytvorenie trvalo udržateľného rámca pre FIU.NET (sieť finančných spravodajských jednotiek EÚ) vrátane možnej databázy podozrivých transakcií v nadväznosti na štúdiu uskutočniteľnosti | Komisia | 2013 |

Prvé hodnotenie politík boja proti korupcii v členských štátoch | Komisia | 2013 |

Správa o konvergencii sankcií v oblasti finančných služieb | Komisia | 2010 |

Oznámenie o aspektoch presadzovania práva v boji proti falšovaniu | Komisia | 2013 |

Drogy |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Legislatívne návrhy, ktorými sa mení a dopĺňa rozhodnutie 2005/387/SVV o nových psychoaktívnych látkach, v nadväznosti na jeho hodnotenie | Komisia | 2010 |

Ukončiť rokovania o dohode medzi EÚ a Ruskom o kontrole obchodovania s prekurzormi drog | Komisia | 2010 |

Hodnotenie súčasnej stratégie EÚ pre boj proti drogám a akčného plánu EÚ pre boj proti drogám, vrátane koherencie medzi vnútornou a vonkajšou protidrogovou politikou EÚ, a obnovenie stratégie a akčného plánu | Komisia | 2010 – 2012 |

Legislatívne návrhy, ktorými sa má zmeniť a doplniť legislatíva EÚ o prekurzoroch drog, aby sa posilnila kontrola v určitých oblastiach | Komisia | 2011 |

Komunikačná kampaň a verejné podujatia v rámci európskej akcie v oblasti drog v nadväznosti na hodnotenie jej fungovania z roku 2010 | Komisia | prebieha |

Oznámenie o trvalých štruktúrach EÚ pre oblasť operačnej koordinácie drogových akcií mimo EÚ, najmä v západnej Afrike | Komisia | 2012 |

Finančná a politická podpora medzinárodných organizácií, bezpečnostných platforiem a podobných iniciatív v oblasti boja proti drogám a nezákonného obchodovania s prekurzormi drog | Komisia | prebieha |

Implementácia dokumentu zameraného na konkrétne kroky v Afganistane v oblasti nezákonného obchodovania s drogami a vedenie dialógu s krajinami Latinskej Ameriky a Karibiku (LAC) komplexným spôsobom na bilaterálnej úrovni a na úrovni dvoch regiónov | Komisia | prebieha |

Terorizmus |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Oznámenie o vyhodnotení opatrení na boj proti terorizmu | Komisia | 2010 |

Odporúčanie udeliť poverenie na rokovania o dlhodobej dohode medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými o spracovaní a zasielaní údajov obsiahnutých vo finančných správach na účely boja proti terorizmu | Komisia | 2010 (prijaté) |

Implementácia akčného plánu EÚ pre oblasť násilnej radikalizácie (nelegislatívne opatrenia na predchádzanie šíreniu násilného radikálneho obsahu na internete; webová stránka o násilnej radikalizácii; vytvorenie nástrojov na porovnávanie, aby sa umožnilo meranie efektívnosti iniciatív zameraných proti radikalizácii) | Komisia | 2010 |

Ďalší rozvoj vonkajších aspektov fenoménu radikalizácie | Komisia | 2010 |

Legislatívny návrh o prekurzoroch výbušnín | Komisia | 2010 |

Verejno-súkromný dialóg o protizákonných činnostiach na internete súvisiacich s terorizmom a inou trestnou činnosťou | Komisia | 2010 |

Oznámenie o usmerneniach pre neziskové organizácie sídliace v EÚ o dobrovoľnom financovaní proti terorizmu | Komisia | 2011 |

Oznámenie o sústredenom úsilí na úrovni EÚ na umožnenie, posilnenie a šírenie myšlienok a ideológií, ktoré odmietajú extrémizmus a násilie, medzi širokou verejnosťou | Komisia | 2011 |

Oznámenie o stratégii holistického prístupu k radikalizácii na základe hodnotenia efektívnosti vnútroštátnych politík zameraných proti radikalizácii v zraniteľných skupinách | Komisia | 2011 |

Správa o implementácii rámcového rozhodnutia 2008/919/SVV o terorizme | Komisia | 2011 |

Správa o nelegislatívnych opatreniach zameraných na boj proti používaniu internetu na účely terorizmu | Komisia | 2011 |

Oznámenie o uskutočniteľnosti európskeho programu na sledovanie finančných tokov teroristov | Komisia | 2011 |

Vyhodnotenie akčného plánu EÚ pre výbušné látky a následné opatrenia | Komisia | 2011 2012 |

Legislatívny návrh o bezpečnostnej previerke osôb, ktoré majú prístup k CBRN (chemické, biologické, rádiologické a nukleárne látky) alebo výbušninám | Komisia | 2011 – 2012 |

Posúdenie alternatívnych a nových platobných metód, zohľadňujúc ich možné zneužitie na účely financovania terorizmu | Komisia | 2012 |

Zavedenie dohôd o vzájomnom uznávaní colnej bezpečnosti medzi EÚ a určenými partnerskými krajinami, s cieľom chrániť medzinárodný dodávateľský reťazec a zabezpečiť vzájomné cezhraničné výhody schváleným hospodárskym subjektom. | Komisia | 2010/11 |

Oznámenie o opatreniach zameraných na zlepšenie spätnej väzby finančných inštitúcií týkajúcej sa výsledku ich spolupráce v oblasti boja proti financovania terorizmu | Komisia | 2014 |

Vytvorenie spoločných kritérií rizík a noriem bezpečnosti tovarov | Komisia | prebieha |

Posilnenie boja proti nezákonnému používaniu tovarov s dvojakým použitím | Komisia | prebieha |

Komplexné a efektívne mechanizmy EÚ: pre zvládnutie katastrof posilnenie možností EÚ na prevenciu, pripravenosť a reagovanie na všetky druhy katastrof |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Správa o hodnotení nástrojov politiky EÚ o civilnej ochrane | Komisia | 2010 |

Oznámenie o posilnení kapacity EÚ v oblasti reakcie na katastrofy | Komisia | 2010 |

Posilnenie analytických a koordinačných kapacít monitorovacieho a informačného centra (MIC) | Komisia | od roku 2010 |

Návrh na implementáciu doložky o solidarite | Komisia | 2010 – 2011 |

Implementácia akčného plánu EÚ pre chemické, biologické, rádiologické a nukleárne hrozby (CBRN) z roku 2009 (licenčná schéma na niektoré vysokorizikové chemické látky, európsky prístup k detekcii CBRN vrátane štandardizácie a certifikácie detekčných zariadení, minimálne štandardy detekcie CBRN) | Komisia | 2010 – 2014 |

Hodnotenie pilotnej fázy systému varovnej informačnej siete kritickej infraštruktúry (CIWIN) pred prípravou rozhodnutia o ďalších krokoch | Komisia | 2010 |

Legislatívne návrhy o obnovení mechanizmu v oblasti civilnej ochrany a finančného nástroja civilnej ochrany | Komisia | 2011 |

Správa o implementácii smernice 2008/114 o identifikácii európskych kritických infraštruktúr, doplnená zhodnotením smernice vrátane úvah o rozšírení jej rozsahu | Komisia | 2011 2012 |

Komplexná správa o pokroku v oblasti implementácie akčného plánu pre CBRN | Komisia | 2011 |

Prehľad prírodných rizík a rizík zapríčinených činnosťou človeka, ktorým EÚ môže v budúcnosti čeliť | Komisia | 2012 |

Program partnerského hodnotenia postupov a prístupov členských štátov v oblasti bezpečnosti CBRN | Komisia | 2012 |

Oznámenie o spolupráci s tretími stranami v spojitosti s programom kritických infraštruktúr (CIP), výbušnín a CBRN | Komisia | 2012 |

Programu pre odolnosť voči CBRN hrozbám v oblasti civilnej ochrany | Komisia | 2012 |

Prístup k Európe v globalizovanom svete |

Integrované riadenie vonkajších hraníc |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Návrh na zmenu a doplnenie nariadenia (ES) č. 2007/2004 o agentúre Frontex | Komisia | 2010 (prijaté) |

Druhá správa o pokroku v oblasti európskeho systému hraničného dozoru (Eurosur) | Komisia | 2010 |

Vytvorenie regionálnych a/alebo špecializovaných úradov agentúrou Frontex | FRONTEX | 2010 |

Vytvorenie colného prístupu na zaručenie bezpečnosti občanov pred rizikami spôsobenými medzinárodným obchodom s nebezpečným tovarom | Komisia | 2010 |

Legislatívny návrh, ktorým sa mení a dopĺňa kódex schengenských hraníc [nariadenie (ES) č. 562/2006] | Komisia | 2010 – 2011 |

Legislatívny návrh na vytvorenie systému vstup/výstup (EES) | Komisia | 2011 |

Legislatívny návrh na vytvorenie programu registrovaných cestujúcich (RTP) | Komisia | 2011 |

Európsky podporný úrad pre azyl (EASO) vytvorí metódy na lepšiu identifikáciu ľudí, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu v zmiešaných tokoch; spolupráca s agentúrou Frontex v čo najväčšej možnej miere | EPÚA | 2011 |

Legislatívne návrhy na rozvoj Eurosur | Komisia | 2011 |

Prijatie usmernení o colnej kontrole v oblasti bezpečnosti produktov | Komisia členské štáty | 2011 |

Rozvoj a uvedenie do prevádzky schengenského informačného systému II (SIS II) | Komisia členské štáty | december 2011 alebo 2013 – v závislosti od smerodajných technických riešení |

Začiatok operácií Agentúry na prevádzkové riadenie rozsiahlych informačných systémov v oblasti slobody, bezpečnosti a spravodlivosti | 2012 |

Oznámenie o lepšej spolupráci, koordinácii, integrácii a racionalizácii rôznych kontrol na vonkajších hraniciach s ohľadom na cieľ uľahčenia prístupu a zlepšenia bezpečnosti | Komisia | 2012 |

Oznámenie o dlhodobom rozvoji agentúry FRONTEX vrátane uskutočniteľnosti vytvorenia európskeho sytému hraničnej kontroly | Komisia | 2014 |

Používanie CRMS (systém rizikového manažmentu Spoločenstva) na výmenu informácií o rizikách medzi colnými úradmi na hraniciach a ďalší rozvoj spoločného hodnotenia rizík, kritérií a noriem riadenia, bezpečnosti a ochrany na vonkajších hraniciach | Komisia | prebieha |

Posilnená spolupráca prístavov, letísk a pozemných hraníc vo všetkých náležitých oblastiach pri správe vonkajších hraníc | Komisia | prebieha |

Vízová politika |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Finalizácia dialógu o vízach s Albánskom, Bosnou a Hercegovinou a začatie dialógu o vízach s Kosovom* *V súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 1244/99 ([4] Ú. v. EÚ C 200, 24.8.2006.) | Komisia | 2010 |

Príručka praktickej aplikácie vízového kódexu a jej pravidelná aktualizácia | Komisia | 2010 prebieha |

Rokovanie, podpísanie a uzatvorenie dohôd o uľahčení vízového režimu s tretími krajinami | Komisia | prebieha |

Rozvoj vízového informačného systému (VIS), jeho uvedenie do prevádzky a postupné zavádzanie systému VIS | Komisia členské štáty | December 2010 |

Oznámenie o programoch regionálnej konzulárnej spolupráce a vytvorenie spoločných centier pre podávanie žiadostí o víza | Komisia | 2011 |

Oznámenie o možnosti predstavenia systému EU-ESTA (elektronického systému cestovných povolení) | Komisia | 2011 |

Oznámenie o vyhodnotení implementácie vízového kódexu [nariadenie (ES) č. 810/2009] | Komisia | 2013 |

Oznámenie o novej koncepcii európskej vízovej politiky a hodnotenie možnosti vytvorenia spoločného európskeho mechanizmu na udeľovanie krátkodobých víz | Komisia | 2014 |

Hodnotenie systému VIS | Komisia | 2014 |

Sledovanie reciprocity víz (rokovanie a uzatvorenie dohôd o bezvízovom styku, pravidelné správy o reciprocite víz) | Komisia | prebieha |

Pravidelné revízie zoznamu tretích krajín, ktorých štátni príslušníci musia mať víza pri prechode vonkajšími hranicami a periodické navrhovanie revízií nariadenia (ES) č. 539/2001 | Komisia | prebieha |

Pravidelné stretnutia spoločných výborov monitorujúcich implementáciu dohôd o zjednodušení vízového režimu a readmisii s tretími krajinami | Komisia | prebieha |

Hlavným prvkom našej reakcie by mala byť solidarita a zodpovednosť

Zodpovedná, solidárna a partnerská Európa v otázkach migrácie a azylu |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Oznámenie o zvýšenej koherencii medzi prisťahovaleckou politikou a ostatnými relevantnými politikami EÚ, najmä o spôsobe, akým posilniť prepojenie medzi rozvojom prisťahovaleckej politiky a stratégiou EÚ do roku 2020 | Komisia | 2011 |

Výročné správy o prisťahovalectve a azyle (implementácia Európskeho paktu a o Štokholmskom programe od roku 2011) | Komisia | prebieha |

Štatistika |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Opatrenie zamerané na: - prijatie koncepčného rámca a pracovného programu pre vývoj štatistík o migrácii Výborom pre Európsky štatistický systém a začlenenie otázok migrácie do sociálnych a ekonomických štatistík - vytvorenie ďalšieho rozdelenia, ktoré sa bude aplikovať na štatistiky o azyle, o povoleniach na pobyt vydaných pre štátnych príslušníkov tretích krajín a na posilnenie imigračných právnych predpisov, s možným začlenením návrhu nariadenia Komisie, ktorým sa vykonáva článku 8 nariadenia (ES) č. 862/2007 | Komisia členské štáty | 2010 – 2011 |

Správa o vykonávaní nariadenia (ES) č. 862/2007 o štatistike Spoločenstva o migrácii a medzinárodnej ochrane, ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 311/76 o zostavovaní štatistík zahraničných pracovníkov | Komisia | 2012 |

Dynamická a komplexná prisťahovalecká politika |

Konsolidácia, rozvoj a vykonávanie globálneho prístupu EÚ k migrácii |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Oznámenie o hodnotení a ďalšom rozvoji globálneho prístupu k migrácii | Komisia | 2011 |

Plnenie úloh politického dialógu EÚ v oblasti migrácie ako spôsobu nadviazania dialógu v tejto oblasti s tretími krajinami patriacimi do globálneho prístupu | Komisia členské štáty | prebieha |

Spustenie procesov migračného profilu (vrátane budovania kapacít a využitia migračného profilu ako nástroja na definovanie politiky, plánovanie spolupráce a hodnotenie) s kľúčovými krajinami | Komisia | prebieha |

Ďalší rozvoj partnerstiev v oblasti mobility | Komisia | prebieha |

Vytvorenie ďalších platforiem spolupráce, ktoré budú uľahčovať koordináciu medzi jednotlivými zainteresovanými stranami | Komisia | prebieha |

Posilnenie dialógu o migrácii v rámci Východného partnerstva | Komisia | prebieha |

Plnenie a zlepšenie vykonávania partnerstva medzi EÚ a Afrikou v oblasti migrácie, mobility a zamestnanosti a príprava zasadnutia vysokých úradníkov medzi EÚ a Afrikou v rámci tohto partnerstva počas druhého polroku 2010 | Komisia | prebieha |

Konkretizácia krokov procesu medzi Rabatom a Parížom vykonávaním parížskeho programu spolupráce a príprava dakarskej konferencie v roku 2011 | Komisia | 2010 – 2011 |

Rozvinutie dialógu o migrácii medzi EÚ a Latinskou Amerikou a Karibskou oblasťou (LAC) | Komisia | prebieha |

Posilnenie spolupráce na regionálnom základe s Indiou, Afganistanom a Pakistanom v otázkach migrácie, ako aj so strednou Áziou | Komisia | prebieha |

Migrácia a rozvoj |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Oznámenie o účinkoch zmien klímy na medzinárodnú migráciu, vrátene jej možných dopadov na prisťahovalectvo do Európskej únie | Komisia | 2011 |

Oznámenie o maximalizovaní pozitívnych a minimalizovaní negatívnych aspektov migrácie na rozvoj (kyvadlová migrácia, prevod úspor vrátane uskutočniteľnosti vytvorenia spoločného portálu EÚ o prevodoch úspor; rozvoj sietí diaspór a podporovanie účasti komunít migrantov na rozvojových projektoch v krajinách ich pôvodu; práva migrantov, únik mozgov) | Komisia | 2010 |

Podporovať vytvorenie pozorovacej siete pre migráciu v štátoch AKT | Komisia | prebieha |

Podporovať tretie krajiny pri definovaní a vykonávaní ich migračnej politiky prostredníctvom našej spolupráce najmä v rámci subsaharskej Afriky, predovšetkým posilnením inštitucionálnych kapacít na zlepšenie riadenia a správy migrácie, ako aj možným otvorením nových migračných centier v kľúčových afrických krajinách | Komisia |

Koordinovaná politika v zosúladení s požiadavkami národného trhu práce |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Návrh smernice o podmienkach prijímania štátnych príslušníkov tretích krajín v rámci vnútropodnikového presunu | Komisia | 2010 |

Návrh smernice o podmienkach vstupu a pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín na účely sezónneho zamestnania | Komisia | 2010 |

Správa o vykonávaní smernice 2004/114/ES o podmienkach prijatia štátnych príslušníkov tretích krajín na účely štúdia, výmen žiakov, neplateného odborného vzdelávania alebo dobrovoľnej služby, po ktorej bude predložený návrh na úpravu tejto smernice | Komisia | 2010 2011 |

Správa o smernici Rady 2003/109/ES o právnom postavení štátnych príslušníkov tretích krajín, ktoré sú osobami s dlhodobým pobytom a prípadné následné opatrenia | Komisia | 2011 |

Správa o smernici 2005/71/ES o osobitnom postupe prijímania štátnych príslušníkov tretích krajín na účely vedeckého výskumu a prípadné následné opatrenia | Komisia | 2011 |

Oznámenie o riešení nedostatku pracovnej sily prostredníctvom migrácie v členských štátoch EÚ | Komisia | 2012 |

Správa o vykonávaní smernice 2009/50/ES o podmienkach vstupu a pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín na účely vysokokvalifikovaného zamestnania | Komisia | 2014 |

Ďalší rozvoj Európskej migračnej siete s cieľom prijímať politické rozhodnutia, pri ktorých sa zohľadňuje aj najnovší vývoj, na základe lepšej informovanosti | Komisia | prebieha |

Proaktívne politiky pre migrantov a ich práva |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Zelená kniha o práve na zlúčenie rodiny | Komisia | 2010 |

Návrh na úpravu smernice Rady 2003/86/ES o práve na zlúčenie rodiny | Komisia | 2012 |

Kódex prisťahovalectva – konsolidácia právnych predpisov v oblasti legálneho prisťahovalectva, ktorá zohľadňuje hodnotenie platných právnych predpisov, potrebu zjednodušenia a v prípade potreby rozšíri platné ustanovenia na kategórie pracovníkov, na ktoré sa v súčasnosti nevzťahujú právne predpisy EÚ | Komisia | 2013 |

Integrácia |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Vydanie tretej edície Handbook on Integration for policy-makers and practitioners (Príručky o integrácii politických činiteľov a pracovníkov). | Komisia | 2010 |

Správa k ministerskej konferencii o integrácii 2010 | Komisia | 2010 |

Oznámenie o agende EÚ v oblasti integrácie, vrátane rozvoja koordinačného mechanizmu | Komisia | 2011 |

Účinné politiky na boj proti nelegálnemu prisťahovalectvu |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Oznámenie o hodnotení readmisných dohôd a o vytvorení koherentnej stratégie pre readmisiu so zreteľom na celkové vzťahy s danou krajinou a spoločného prístupu k tretím krajinám, ktoré nespolupracujú v oblasti readmisie svojich štátnych príslušníkov | Komisia | 2010 |

Oznámenie o hodnotení spoločnej politiky návratu a o jej ďalšom vývoji (vrátane podporných opatrení na návrat a reintegráciu osôb po readmisii, budovanie kapacít v tretích krajinách, šírenia informácií v krajinách určenia o možnosti návratu a reintegrácie a siete styčných dôstojníkov v krajinách pôvodu a tranzitu) | Komisia | 2011 |

Legislatívny návrh, ktorým sa mení a dopĺňa smernice 2002/90/ES, ktorá definuje napomáhanie neoprávneného vstupu, tranzitu a bydliska (a pravdepodobne sa zlúči s rámcovým rozhodnutím 2002/946/SVZ o posilnení trestného systému na zabránenie napomáhaniu neoprávneného vstupu, tranzitu a bydliska; a rozšírenie platných ustanovení) | Komisia | 2012 |

Správa o smernici 2009/52/ES, ktorou sa stanovujú minimálne normy pre sankcie a opatrenia voči zamestnávateľom štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sa neoprávnene zdržiavajú na území členských štátov | Komisia | 2014 |

Správa o implementácii smernice 2008/115/ES o rasovej diskriminácii | Komisia | 2014 |

Vynaložiť ďalšie úsilie na rokovanie a uzatvorenie dohôd o readmisii s príslušnými tretími krajinami a preskúmanie možností uzatvorenia dohôd o readmisii s ďalšími tretími krajinami | Komisia | prebieha |

Maloletí bez sprievodu |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Oznámenie o akčnom pláne zameranom na maloletých bez sprievodu v migračnom procese | Komisia | 2010 |

Azyl: spoločný priestor založený na ochrane a solidarite |

Spoločný priestor založený na ochrane |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Ďalší rozvoj spoločnej platformy pre vzdelávanie národných azylových úradníkov, najmä na základe európskeho učebného plánu pre oblasť azylu | EPÚA | 2011 |

Oznámenie o rozvoji systému Eurodac, predovšetkým o uskutočniteľnosti jeho premeny na podporný nástroj pre celý spoločný európsky azylový systém (CEAS) | Komisia | 2012 |

Oznámenie o primeranosti, možnostiach a ťažkostiach, ako aj právnych a praktických dôsledkoch spoločného spracovávania žiadostí o azyl v rámci Únie | Komisia | 2014 |

Správa Komisie o právnych a praktických dôsledkoch pristúpenia EÚ k Ženevskému dohovoru a jej Protokolu z roku 1967 | Komisia | 2013 |

Prvá hodnotiaca správa o vplyve EPÚA na praktickú spoluprácu a na spoločný európsky azylový systém. | Komisia | 2013 |

Oznámenie Komisie o rámci pre prevod ochrany osôb pod medzinárodnou ochranou a vzájomné uznávanie rozhodnutí vo veci žiadostí o azyl | Komisia | 2014 |

Rozvoj spoločnej metodiky s cieľom znižovania rozdielov medzi rozhodnutiami vo veci žiadostí o azyl | EPÚA |

Rozdelenie zodpovednosti a solidarita medzi členskými štátmi |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Vytvorenie mechanizmu na prehodnotenie vnútroštátnych azylových systémov členských štátov a zisťovanie kapacitných problémov s cieľom umožniť členským štátom vzájomne sa podporovať pri vytváraní kapacít | Komisia | 2011 |

Oznámenie o zvýšenej solidarite v rámci EÚ | Komisia | 2011 |

Hodnotenie a rozvoj procedúr na uľahčenie dočasného vysielania úradníkov, aby sa pomohlo členským štátom čeliť mimoriadnemu prílevu žiadateľov o azyl | EPÚA | 2011 |

Vonkajší rozmer azylu |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Vytvoriť strategické partnerstvo s UNHCR (Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov) | Komisia | 2011 |

Strednodobé hodnotenie programu EÚ pre presídľovanie | Komisia | 2012 |

Oznámenie o nových krokoch v oblasti prístupu k azylovému konaniu zameranému na hlavné krajiny tranzitu | Komisia | 2013 |

Návrh na zlepšenie programu EÚ pre presídľovanie | Komisia | 2014 |

Výročné správy o úsilí EÚ v oblasti presídľovania | Komisia | prebieha |

Spustenie a rozvoj nových programov regionálnej ochrany, vrátane Afrického rohu | Komisia | prebieha |

Príspevok ku globálnej Európe

Európa v globalizovanom svete – vonkajší rozmer slobody, bezpečnosti a spravodlivosti |

Vonkajší rozmer politiky EÚ v oblasti slobody, bezpečnosti a spravodlivosti je čoraz viac prepojený s jej vnútornými aspektmi a má rozhodujúci význam pre úspešnú implementáciu cieľov Štokholmského programu. Únia musí pokračovať v zabezpečovaní účinného a koherentného vykonávania vonkajšieho rozmeru politík slobody, bezpečnosti a spravodlivosti (SBS), ako aj vykonávať pravidelné hodnotenia tejto oblasti. |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Pravidelné správy o stave implementácie vonkajšieho rozmeru Štokholmského programu | Komisia | 2011 – 2014 |

Posilnený vonkajší rozmer |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Podporovať expertízy slobody, bezpečnosti a spravodlivosti (SBS) najmä v rámci najdôležitejších delegácií EÚ poskytovaním primeraných informácii a školení o politikách, SBS delegáciám EÚ v tretích krajinách, spolu s vyslaním odborníkov SBS do delegácií EÚ v príslušných tretích krajinách | Komisia | 2010 – 2014 |

Styčných dôstojníkov členských štátov EÚ je potrebné stimulovať k ďalšiemu posilňovaniu spolupráce, zdieľaniu informácií a najlepšej praxe | členské štáty Rada Komisia | 2010 – 2014 |

Správy o spôsoboch, ako zabezpečiť komplementárnosť medzi činnosťou EÚ a členských štátov | Komisia | 2011 |

Pozri časť Zaručenie väčšej bezpečnosti v Európe pre príslušnú akciu na spoluprácu medzi policajnou misiou EBOPu a Europolom |

Dimenzia ľudských práv |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Oznámenie o akčnom pláne EÚ pre oblasť ľudských práv na podporu jeho hodnôt vo vonkajšom rozmere politík spravodlivosti a vnútorných vecí (SVV) | Komisia | 2011 |

Pokračujúce tematické priority s novými nástrojmi |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Pozri časť Zaručenie väčšej bezpečnosti v Európe pre príslušné akcie v oblasti možných dohôd o spolupráci s tretími krajinami na podporu boja proti nezákonnému obchodovaniu a pašovaniu a pre akcie v oblasti predchádzania radikalizácií a prijímania do zamestnania, ako aj ochrany kritických infraštruktúr |

Dohody s tretími krajinami |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Pozri časť Zabezpečenie ochrany základných práv pre príslušné akcie v oblasti koherentného právneho rámca pre Úniu v oblasti odovzdávania osobných údajov tretím krajinám na účely presadzovania práva; pozri taktiež časť Posilňovanie dôvery v európsky justičný priestor pre príslušné akcie na základoch dohôd s tretími krajinami, najmä so zameraním na justičnú spoluprácu v oblasti občianskeho a trestného práva |

Geografické priority a medzinárodné organizácie |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Západný Balkán |

Ďalšie riešenie problematiky reformy súdnictva a boja proti korupcii a organizovanému zločinu v procese rozširovania, najmä ďalším posilňovaním monitorovacieho mechanizmu a cielenej pomoci | Komisia | 2010 |

Pozri časť Zaručenie väčšej bezpečnosti v Európe pre príslušné akcie v oblasti ukončovania dialógov o vízach so západným Balkánom |

Turecko |

Akčný plán pre spoluprácu s Tureckom | Komisia | 2010 |

Pozri časť Hlavným prvkom našej reakcie by mala byť solidarita a zodpovednosť pre príslušné akcie v oblasti readmisných rokovaní EÚ s Tureckom |

Európska susedská politika – Východné partnerstvo |

Akčný plán pre krajiny Východného partnerstva pre oblasť spravodlivosti a vnútorných vecí, spolu s otázkami súvisiacimi s mobilitou ako sú napríklad víza a spolu s následnými krokmi smerom k liberalizácií vízového režimu ako dlhodobému cieľu s jednotlivými partnerskými krajinami spôsobom prípadu od prípadu, s otázkami migrácie a riadenia hraníc, ako aj s otázkami súvisiacimi s bezpečnosťou prostredníctvom dialógu s partnerskými krajinami | Komisia | 2010 |

Pozri časť Zaručenie bezpečnosti v Európe týkajúcu sa dohôd o zjednodušení vízového režimu s krajinami Východného partnerstva |

Akcie zamerané na podporovanie stability a bezpečnosti v oblasti Čierneho mora, založené na Čiernomorskej synergii – iniciatíve zameranej na regionálnu spoluprácu. Tieto aktivity budú doplnením aktivít plánovaných v rámci Východného partnerstva |

Európska susedská politika - Únia pre Stredozemie |

Plán Únie pre Stredozemie, ktorý prehlbuje prácu začatú v kontexte barcelonského procesu a euro-stredozemského partnerstva, najmä v oblasti migrácie (námornej), hraničného dozoru, predchádzania a boja proti obchodovaniu s drogami, civilnej ochrany, presadzovania práva a justičnej spolupráce. | Komisia | 2010 |

Pozri časť Hlavným prvkom našej reakcie by mala byť solidarita a zodpovednosť pre príslušné akcie v oblasti readmisných rokovaní EÚ s Marokom, Alžírskom a Egyptom |

USA |

Následné opatrenia k spoločnému vyhláseniu EÚ a USA z 28. októbra 2009 o posilnení transatlantickej spolupráce v oblasti spravodlivosti, slobody a bezpečnosti | Komisia | prebieha |

Pozri časť Zabezpečovanie ochrany základných práv pre príslušné akcie v oblasti dohody medzi EÚ a USA o ochrane osobných údajov na účely presadzovania práva; časť Posilňovanie dôvery v európsky justičný priestor o implementácii vzájomnej právnej pomoci medzi EÚ a USA a dohodách o extradícii; časť Zabezpečovanie bezpečnosti v Európe o dlhodobých dohodách medzi EÚ a USA v oblasti spracovania a zasielania údajov obsiahnutých vo finančných správach na účely Programu na sledovanie financovania terorizmu; o ďalšom rozvoji vonkajších aspektov fenoménu radikalizácie, predovšetkým s USA; posilnenie justičnej a policajnej spolupráce medzi EÚ a USA v boji proti počítačovej kriminalite |

Rusko |

Plnenie orientačného plánu zameraného na spoločný priestor slobody, bezpečnosti a spravodlivosti | Komisia | prebieha |

Pozri časť Zabezpečovanie bezpečnosti v Európe alebo príslušné akcie súvisiace s rokovaniami o revidovanej dohode o zjednodušení vízového režimu medzi EÚ a Ruskom, monitorovaním implementácie dohôd medzi EÚ a Ruskom o zjednodušení vízového režimu a readmisii; a rokovaniami o dohode o prekurzoroch drog; |

EÚ - Afrika |

Pozri časť Zaručenie bezpečnosti v Európe pokiaľ ide o oblasť boja proti nezákonnému obchodovaniu v západnej Afrike; časť Hlavným prvkom našej reakcie by mala byť solidarita a zodpovednosť pre príslušné akcie v oblasti následných opatrení procesu Rabat/Paríž a implementácii partnerstva medzi EÚ a Afrikou v oblasti migrácie, mobility a zamestnanosti; pre následné opatrenia pre závery Európskej rady z júna 2009 o migrácii v Stredozemí a o readmisných rokovaniach s Marokom, Alžírskom, Egyptom a pokračovaním diskusie o otázkach migrácie, spolu s readmisiou a správou hraníc, v rámcovom dohovore s Líbyou; opätovné začatie Tripoliského procesu; a vytvorenie regionálneho programu ochrany v Africkom rohu; |

Čína a India |

Podporovať dialóg s Čínou a Indiou o boji proti terorizmu, právach duševného vlastníctva, migrácie, a o boji proti nelegálnej migrácii a justičnej spolupráci, a zároveň pokračovať v dialógu o ľudských právach s Čínou (pozri časť Zaručenej bezpečnosti v Európe v oblasti akčného plánu medzi EÚ a Čínou pre presadzovanie colných predpisov o právach duševného vlastníctva), |

Pozri časť Hlavným prvkom našej reakcie by mala byť solidarita a zodpovednosť pre akciu zameranú na dialóg a spoluprácu s Indiou v oblasti migrácie a na readmisnú dohodu medzi EÚ a Čínou |

Brazília |

Realizácia a ďalší rozvoj strategického partnerstva a spoločného akčného plánu s Brazíliou |

EÚ – Latinská Amerika a Karibská oblasť (LAC) a krajiny strednej Ázie |

Pozri kapitolu Dynamická a komplexná migračná politika pre akcie v oblasti dialógu o prisťahovalectve s kľúčovými krajinami Ázie a o posilňovaní spolupráce so strednou Áziou v oblastiach záujmu EÚ a o rozvoji dialógu medzi EÚ a krajinami Latinskej Ameriky a Karibskej oblasti o migrácii; Pozri časť Zaručenie bezpečnosti v Európe v oblasti spolupráce medzi EÚ a krajinami Latinskej Ameriky a Karibskej oblasti o boji proti drogám |

Afganistan, Pakistan, Irak a Bangladéš |

Pozri časť Zaručenie bezpečnosti v Európe pre príslušné akcie v oblasti rozvoja spolupráce v boji proti drogám a o spolupráci v oblasti boja proti terorizmu; časť Hlavným prvkom našej reakcie by mala byť solidarita a zodpovednosť pre spoluprácu zameranú na otázky migrácie; pre readmisné dohody s týmito krajinami a situáciu utečencov |

Medzinárodné organizácie a podpora Európskych a medzinárodných štandardov |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Spolupracovať s Radou Európy na základe Memoranda o porozumení, ktoré bolo podpísané v roku 2006 a naďalej podporovať vykonávanie jeho dôležitých dohovorov akými sú napríklad dohovor o nezákonnom obchodovaní alebo dohovor o obchodovaní s ľuďmi, ochrane údajov, ochrane detí, boji proti počítačovej kriminalite a boji proti korupcii | Komisia Rada | prebieha |

Naďalej podporovať Haagsku konferenciu medzinárodného práva súkromného a vyzývať jej partnerov na ratifikovanie dohovorov, v ktorých EÚ je alebo bude vystupovať ako zmluvná strana, alebo v ktorých všetky členské štáty sú zmluvnými stranami | Komisia | prebieha |

Cesta od politických priorít k prijatiu opatrení a dosiahnutiu výsledkov

Výraznejší súlad |

Akcia | Zodpovedná strana | Časový plán |

Oznámenie o postupoch kontroly činnosti Europolu Európskym parlamentom a kontroly, na ktorej sa zúčastňujú národné parlamenty. | Komisia | 2011 |

Oznámenie o podrobnostiach účasti Európskeho parlamentu a za účasti národných parlamentov | Komisia | 2011 |

Hodnotenie |

Akcia | Zodpovedná strana | Časový plán |

Oznámenie o hodnotení politík v oblasti SVV | Komisia | 2010 |

Návrh na hodnotiaci mechanizmus protikorupčných politík v členských štátoch | Komisia | 2011 |

Návrh na hodnotiaci mechanizmus pre oblasť spolupráce v trestných veciach | Komisia | 2012 |

Odborná príprava |

Akcia | Zodpovedná strana | Časový plán |

Oznámenie o akčnom pláne európskej odbornej prípravy pre všetky právnické profesie | Komisia | 2011 |

Oznámenie o akčnom pláne európskej odbornej prípravy pre odborníkov EÚ v oblasti vnútornej bezpečnosti | Komisia | 2011 |

Pilotné projekty výmenných programov „typu Erasmus“ pre súdne orgány a právnické povolania | Komisia | 2010 – 2012 |

Pilotné projekty výmenných programov „typu Erasmus“ pre orgány presadzovania práva | Komisia | 2010 – 2012 |

Vytvoriť európsky inštitút práva | Komisia | 2011 – 2012 |

Komunikačná činnosť |

Akcia | Zodpovedná strana | Časový plán |

Cielená komunikačná činnosť zameraná na informovanie občanov EÚ o ich občianskych právach, predovšetkým o práve na konzulárnu ochranu v tretích krajinách a práve na voľný pohyb a bydlisko v EÚ | Komisia | 2010 |

Aktivity na zvyšovanie informovanosti v oblasti práv na ochranu údajov | Komisia | prebieha |

Zvyšovanie informovanosti o zákaze trestu smrti |

Aktivity na zvyšovanie informovanosti v oblasti práv jednotlivcov pri trestnoprávnom konaní | Komisia | prebieha |

Informovanosť o nástrojoch uľahčujúcich cezhraničné transakcie | Komisia | prebieha |

Informovanosť o spotrebiteľských právach | Komisia | prebieha |

Zvyšovanie informovanosti v oblasti boja proti diskriminácií | Komisia | prebieha |

Informovanie o presadzovaní colných predpisov v oblasti práv duševného vlastníctva na vonkajších hraniciach | Komisia členské štáty | prebieha |

Dialóg s občianskou spoločnosťou |

Akcie | Zodpovedná strana | Časový plán |

Zasadnutia európskeho fóra o právach dieťaťa | Komisia | prebieha |

Zasadnutia európskeho fóra pre integráciu | Komisia | prebieha |

Zasadnutia justičného fóra | Komisia | prebieha |

Zasadnutia fóra občianskej spoločnosti pre boj proti drogám | Komisia | prebieha |

Polročné stretnutie s platformou európskych sociálnych mimovládnych organizácií | Komisia | prebieha |

Financovanie |

Akcia | Zodpovedná strana | Časový plán |

Návrhy na nové finančné programy a fondy pre oblasť spravodlivosti a vnútorných vecí v rámci nasledujúceho viacročného finančného rámca | Komisia | 2011 – 2013 |

[1] Dokument Rady 17024/09, ktorý Európska rada prijala 10. a 11. decembra 2009.

[2] KOM (2009) 262: „Priestor slobody, bezpečnosti a spravodlivosti pre občanov“.