12.8.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

CE 236/153


Utorok 15. júna 2010
Prispôsobenie rokovacieho poriadku Lisabonskej zmluve

P7_TA(2010)0204

Rozhodnutie Európskeho parlamentu z 15. júna 2010 o prispôsobení rokovacieho poriadku Lisabonskej zmluve (2009/2062(REG))

2011/C 236 E/29

Európsky parlament,

so zreteľom na články 211 a 212 rokovacieho poriadku,

so zreteľom na správu Výboru pre ústavné veci zahŕňajúcu pozmeňujúce a doplňujúce návrhy Výboru pre rozpočet uvedené v jeho stanovisku z 31. marca 2009 (A7-0043/2009),

so zreteľom na svoje rozhodnutie z 25. novembra 2009 o prispôsobení rokovacieho poriadku Európskeho parlamentu Lisabonskej zmluve (1),

1.

sa rozhodol zmeniť a doplniť svoj rokovací poriadok v zmysle nižšie uvedených zmien;

2.

upozorňuje, že tieto zmeny nadobúdajú účinnosť v prvý deň nasledujúcej schôdze;

3.

poveruje svojho predsedu, aby toto rozhodnutie postúpil Rade a Komisii pre informáciu.

PLATNÝ TEXT

POZMEŇUJÚCI A DOPLŇUJÚCI NÁVRH

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 1

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 7 – odsek 2

2.   Príslušný výbor pripraví návrh rozhodnutia, v ktorom iba odporučí prijatie alebo zamietnutie žiadosti o zbavenie imunity alebo ochranu imunity a výsad.

2.   Príslušný výbor pripraví návrh odôvodneného rozhodnutia, v ktorom odporučí prijatie alebo zamietnutie žiadosti o zbavenie imunity alebo ochranu imunity a výsad.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 121

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 8

Pokiaľ nie je stanovené inak, predpisy upravujúce vykonávanie štatútu poslancov Európskeho parlamentu vydáva Predsedníctvo .

Parlament prijíma štatút poslancov Európskeho parlamentu a každú jeho úpravu na základe návrhu gestorského výboru . Článok 138 ods. 1 sa použije primerane. Predsedníctvo zodpovedá za uplatňovanie týchto pravidiel a na základe ročného rozpočtu rozhoduje o finančnom krytí.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 4

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 23 – odsek 2 a odsek 2 a (nový)

2.   Predsedníctvo rozhoduje o finančných, organizačných a administratívnych záležitostiach týkajúcich sa poslancov, vnútornej organizácie Parlamentu, jeho sekretariátu a orgánov.

2.   Predsedníctvo rozhoduje o finančných, organizačných a administratívnych záležitostiach týkajúcich sa vnútornej organizácie Parlamentu, jeho sekretariátu a orgánov.

2a.     Predsedníctvo rozhoduje o finančných, organizačných a administratívnych záležitostiach týkajúcich sa poslancov na návrh generálneho tajomníka alebo politickej skupiny.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 5

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 23 – odsek 11 a (nový)

 

11a.     Predsedníctvo určí dvoch podpredsedov, ktorí sú poverení úlohami vo vzťahoch s národnými parlamentmi.

Podpredsedovia pravidelne informujú Konferenciu predsedov o svojej činnosti v tejto oblasti.

(Druhá a tretia veta článku 25 ods. 3 sa vypúšťa.)

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 86

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 24 – odsek 2

2.   Nezaradení poslanci spomedzi seba určia jedného poslanca , ktorý sa zúčastňujena schôdzach Konferencie predsedov, avšak bez hlasovacieho práva.

2.    Predseda Parlamentu pozve jedného z nezaradených poslancov, aby sa zúčastňoval na schôdzach Konferencie predsedov, bez hlasovacieho práva.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 117

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 37 a (nový)

 

Článok 37a

Delegovanie legislatívnej právomoci

1.     Pri dôkladnom skúmaní návrhu legislatívneho aktu, ktorým sa na Komisiu deleguje právomoc, ako je stanovené v článku 290 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, venuje Parlament osobitnú pozornosť cieľom, obsahu, rozsahu a trvaniu delegovania a podmienkam, ktorým podlieha.

2.     Gestorský výbor môže kedykoľvek požiadať výbor príslušný pre výklad a uplatňovanie práva Únie o stanovisko.

3.     Výbor príslušný pre výklad a uplatňovanie práva Únie sa môže otázkami týkajúcimi sa delegovania legislatívnej právomoci zaoberať aj z vlastnej iniciatívy. V takýchto prípadoch náležite informuje gestorský výbor.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 10

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 56 – odsek 3 – pododsek 2

V prípade vrátenia návrhu gestorskému výboru podá gestorský výbor Parlamentu ústne alebo písomne novú správu v lehote určenej Parlamentom, ktorá nesmie byť dlhšia ako dva mesiace.

V prípade vrátenia návrhu gestorskému výboru rozhodne gestorský výbor o postupe a podá Parlamentu ústne alebo písomne novú správu v lehote určenej Parlamentom, ktorá nesmie byť dlhšia ako dva mesiace.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 113

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 74a – odsek 1 a (nový)

 

1a.     V prípade porady s Parlamentom v súlade s článkom 48 ods. 3 Zmluvy o Európskej únii o návrhu rozhodnutia Európskej rady v prospech preskúmania navrhovaných zmien a doplnení zmlúv sa vec postúpi gestorskému výboru. Výbor vypracuje správu, ktorá zahŕňa:

návrh uznesenia, v ktorom sa uvádza, či Parlament schvaľuje alebo zamieta navrhované rozhodnutie, a ktorý môže obsahovať návrhy určené konventu alebo konferencii zástupcov vlád členských štátov;

podľa potreby dôvodovú správu.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 114

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 74b – odsek 1 a (nový)

 

1a.     V prípade porady s Parlamentom v súlade s článkom 48 ods. 6 Zmluvy o Európskej únii o návrhu rozhodnutia Európskej rady, ktorým sa mení a dopĺňa tretia časť Zmluvy o fungovaní Európskej únie, sa primerane použije článok 74a ods. 1a. V tomto prípade môže návrh uznesenia obsahovať návrhy zmien a doplnení týkajúcich sa výlučne ustanovení tretej časti Zmluvy o fungovaní Európskej únie.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 118

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 96

1.   Ak je Parlament konzultovaný podľa článku 36 Zmluvy o Európskej únii, vec sa pridelí gestorskému výboru, ktorý môže prijať odporúčania podľa článku 97.

1.   V prípade porady s Parlamentom v súlade s článkom 36 Zmluvy o Európskej únii, vec sa pridelí gestorskému výboru, ktorý môže prijať odporúčania podľa článku 97.

2.   Dotknuté výbory sa usilujú zabezpečiť, aby im podpredseda Komisie/vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, Rada a Komisia pravidelne a načas poskytovali informácie o vývoji a vykonávaní spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky Únie, o predpokladaných nákladoch prijatia každého rozhodnutia, ktoré má vplyv na výdavky, a o všetkých ďalších finančných odhadoch súvisiacich s realizáciou opatrení v rámci tejto politiky. Na žiadosť Komisie, Rady alebo podpredsedu Komisie/vysokého predstaviteľa môže výbor výnimočne rozhodnúť, že rokovanie sa uskutoční za zatvorenými dverami.

2.   Dotknuté výbory sa usilujú zabezpečiť, aby im podpredseda Komisie/vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku pravidelne a načas poskytoval informácie o vývoji a vykonávaní spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky Únie, o predpokladaných nákladoch prijatia každého rozhodnutia, ktoré má vplyv na výdavky, a o všetkých ďalších finančných odhadoch súvisiacich s realizáciou opatrení v rámci tejto politiky. Na žiadosť podpredsedu /vysokého predstaviteľa môže výbor výnimočne rozhodnúť, že rokovanie sa uskutoční za zatvorenými dverami.

3.   O poradnom dokumente týkajúcom sa hlavných aspektov a základných smerov spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky vrátane spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky a finančných dosahov na rozpočet Únie, ktorý vypracuje podpredseda Komisie/vysoký predstaviteľ, sa koná rozprava dvakrát ročne. Použijú sa postupy ustanovené v článku 110.

3.   O poradnom dokumente týkajúcom sa hlavných aspektov a základných smerov spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky vrátane spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky a finančných dosahov na rozpočet Únie, ktorý vypracuje podpredseda /vysoký predstaviteľ, sa koná rozprava dvakrát ročne. Použijú sa postupy ustanovené v článku 110.

(Pozri tiež výklad k článku 121.)

(Pozri tiež výklad k článku 121.)

4.    Rada, Komisia a/alebo podpredseda Komisie/vysoký predstaviteľ sa prizývajú na každú rozpravu v pléne, ktorá sa týka zahraničnej, bezpečnostnej, alebo obrannej politiky.

4.    Podpredseda /vysoký predstaviteľ sa prizývajú na každú rozpravu v pléne, ktorá sa týka zahraničnej, bezpečnostnej, alebo obrannej politiky.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 116

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Hlava IV – kapitola 3 – názov

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 107

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 116

1.   Hodina otázok pre Radu a Komisiu sa koná na každej schôdzi v čase, o ktorom rozhodne Parlament na návrh Konferencie predsedov. Na otázky pre predsedu Komisie a jednotlivých členov Komisie sa môže vyhradiť osobitný čas.

1.   Hodina otázok pre Radu a Komisiu sa koná na každej schôdzi v čase, o ktorom rozhodne Parlament na návrh Konferencie predsedov.

2.   Počas jednej schôdze smie poslanec položiť Rade a Komisii najviac po jednej otázke.

2.   Počas jednej schôdze smie poslanec položiť Rade a Komisii najviac po jednej otázke.

3.   Otázky sa predkladajú písomne predsedovi, ktorý rozhodne o ich prípustnosti a o poradí ich zaradenia. Rozhodnutie sa ihneď oznámi autorovi otázky.

3.   Otázky sa predkladajú písomne predsedovi, ktorý rozhodne o ich prípustnosti a o poradí ich zaradenia. Rozhodnutie sa ihneď oznámi autorovi otázky.

4.   Podrobný postup sa riadi usmerneniami uvedenými v prílohe k rokovaciemu poriadku.

4.   Podrobný postup sa riadi usmerneniami uvedenými v prílohe k rokovaciemu poriadku.

 

5.     V súlade s usmerneniami, ktoré vypracovala Konferencia predsedov, sa môžu konať osobitné hodiny otázok s predsedom Komisie, podpredsedom Komisie/vysokým predstaviteľom Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a predsedom Euroskupiny.

 

(Bod 15 prílohy II (Forma) sa vypúšťa.)

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 108

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 117 – názov a odsek 1

Otázky na písomné zodpovedanie pre Radu alebo Komisiu

Otázky na písomné zodpovedanie

1.   Každý poslanec môže v súlade s usmerneniami uvedenými v prílohe k rokovaciemu poriadku položiť Rade alebo Komisii otázky na písomné zodpovedanie. Autori otázok v plnej miere zodpovedajú za ich obsah.

1.   Každý poslanec môže v súlade s usmerneniami uvedenými v prílohe k rokovaciemu poriadku položiť predsedovi Európskej rady, Rade, Komisii alebo podpredsedovi Komisie/vysokému predstaviteľovi Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku otázky na písomné zodpovedanie. Autori otázok v plnej miere zodpovedajú za ich obsah.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 115

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 117 – odsek 2

2.   Otázky sa predkladajú písomne predsedovi, ktorý ich postúpi dotknutej inštitúcii . Predseda rieši pochybnosti týkajúce sa prípustnosti otázky. Jeho rozhodnutie sa oznámi autorovi otázky.

2.   Otázky sa predkladajú písomne predsedovi, ktorý ich postúpi adresátom . Predseda rieši pochybnosti týkajúce sa prípustnosti otázky. Jeho rozhodnutie sa oznámi autorovi otázky.

 

(Horizontálny pozmeňujúci a doplňujúci návrh: výraz „dotknutá inštitúcia“ sa v článku 117 odsekoch 2 a 4 a bodoch 1 a 3 prílohy III rokovacieho poriadku nahradí výrazom „adresáti“.)

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 110

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 130 – odseky 1 a, 1 b a 1 c (nové)

 

1a.     O organizácii a podpore účinnej a pravidelnej medziparlamentnej spolupráce v rámci Únie podľa článku 9 Protokolu o úlohe národných parlamentov v Európskej únii sa rokuje na základe mandátu, ktorý udeľuje Konferencia predsedov po konzultácii s Konferenciou predsedov výborov.

Parlament schváli akékoľvek dohody o takýchto záležitostiach v súlade s postupom stanoveným v článku 127.

1b.     Výbor môže priamo začať dialóg s národnými parlamentmi na úrovni výborov v rámci rozpočtových prostriedkov vyčlenených na tento účel. Toto môže zahŕňať vhodné formy spolupráce pred legislatívnym procesom a po ňom.

1c.     Akýkoľvek dokument týkajúci sa legislatívneho postupu na úrovni Únie, ktorý národný parlament zasiela Parlamentu úradnou cestou, sa postúpi výboru, ktorý je príslušný pre predmet úpravy daného dokumentu.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 112

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 131

1.   Na návrh predsedu Konferencia predsedov vymenuje členov delegácie Parlamentu pri Konferencii výborov pre európske záležitosti a môže im udeliť mandát. Delegáciu vedie jeden z podpredsedov zodpovedných za výkon úloh v oblasti vzťahov s národnými parlamentmi.

1.   Na návrh predsedu Konferencia predsedov vymenuje členov delegácie Parlamentu pri COSAC a môže im udeliť mandát. Delegáciu vedie podpredseda Parlamentu zodpovedný za výkon úloh v oblasti vzťahov s národnými parlamentmi a predseda výboru príslušného pre inštitucionálne veci .

2.   Ostatní členovia delegácie sa vyberajú s ohľadom na záležitosti, ktoré sa majú prerokovať na schôdzi Konferencie výborov pre európske záležitosti a s dostatočným zohľadnením potreby celkovej rovnováhy politických síl v Parlamente . Delegácia po každej schôdzi predkladá správu.

2.   Ostatní členovia delegácie sa vyberajú s ohľadom na záležitosti, ktoré sa majú prerokovať na schôdzi COSAC , a podľa možnosti ich tvoria zástupcovia výborov príslušných pre tieto záležitosti. Delegácia po každej schôdzi predkladá správu.

3.     V dostatočnej miere sa pritom zohľadní potreba celkovej rovnováhy politických síl v Parlamente.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 66

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 191 – odsek 1

1.   Výbor na svojej prvej schôdzi po voľbách členov výboru podľa článku 186 zvolí predsedníctvo zložené z predsedu a jedného, dvoch alebo troch podpredsedov. Podpredsedovia sa volia v samostatných hlasovaniach.

1.   Výbor na svojej prvej schôdzi po voľbách členov výboru podľa článku 186 zvolí predsedníctvo zložené z predsedu a podpredsedov, ktorí sa volia v samostatných hlasovaniach. Počet podpredsedov, ktorí sa majú zvoliť, určí Parlament na návrh Konferencie predsedov.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 109

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Príloha III – bod 1 – zarážka -1 (nová)

 

jasne určujú adresáta, ktorému sa doručujú prostredníctvom obvyklých medziinštitucionálnych prostriedkov;


(1)  Prijaté texty, P7_TA(2009)0088.