52006DC0545

Oznámenie Komisie - Akčný plán pre energetickú účinnosť: Využitie potenciálu {SEK(2006)1173} {SEK(2006)1174} {SEK(2006)1175} /* KOM/2006/0545 v konečnom znení */


[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 19.10.2006

KOM(2006)545 v konečnom znení

OZNÁMENIE KOMISIE

Akčný plán pre energetickú účinnosť: Využitie potenciálu{SEK(2006)1173}{SEK(2006)1174}{SEK(2006)1175}

OBSAH

1. Úvod 3

2. Cieľ a rozsah pôsobnosti 4

3. Potenciál úspor a vplyvy 5

4. Kontext 8

5. Politiky a opatrenia 8

5.1. Požiadavky na dynamické využitie energie u výrobkov využívajúcich energiu, budov a služieb dodávky energie 9

5.2. Zlepšenie transformácie energie 12

5.3. Doprava 154

5.4. Financovanie energetickej účinnosti, hospodárske stimuly a stanovovanie ceny energií 16

5.5. Zmena správania sa v oblasti energií 17

5.6. Medzinárodné partnerstvá ..........................................................................................18

6. Závery a ďalšie kroky 19

Príloha

1. ÚVOD

Európska únia stojí pred bezprecedentnými energetickými problémami vyplývajúcimi zo zvýšenej závislosti od dovozu, z obáv o zásoby fosílnych palív na celom svete a jasne rozpoznateľnej zmeny klimatických podmienok. Napriek tomu Európa naďalej premrhá aspoň 20 % svojej energie v dôsledku neúčinnosti. Európska únia môže a musí byť predvojom pri odstraňovaní energetickej neúčinnosti tým, že využije všetky dostupné nástroje politiky na všetkých rozličných úrovniach vlády a spoločnosti.

Priame náklady na našu neschopnosť účinne využívať energiu majú hodnotu viac než 100 miliárd EUR ročne do roku 2020[1]. Kľúčovým prvkom v energetickej politike Spoločenstva je realizácia nášho potenciálu úspor udržateľným spôsobom. Je to zďaleka najúčinnejší spôsob súčasného zlepšenia bezpečnosti zásobovania energiou, zníženia emisií uhlíka, zvýšenia konkurencieschopnosti a stimulácie rozvoja významného vedúceho trhu s energeticky účinnými technológiami a výrobkami. Je to rovnako pravdivé, aj keď sa zohľadnia investičné náklady potrebné na dosiahnutie tohto potenciálu úspor. Potreba posilniť energetickú politiku zameranú na účinnejšie spôsoby spotreby a výroby energie sa zdôraznila v zelenej knihe Komisie o „Európskej stratégii pre trvalo udržateľnú, konkurencieschopnú a bezpečnú energiu“[2]. Rada Európy na jarnom zasadnutí v roku 2006[3] vyzvala na neodkladné prijatie ambiciózneho a realistického akčného plánu energetickej účinnosti, pričom mala na pamäti potenciál úspor energie do roku 2020 viac než 20 %.

Realizácia tohto potenciálu si vyžaduje významnú zmenu nášho prístupu k spotrebe energie. Európa bude musieť viac než zdvojnásobiť mieru zlepšovania energetickej účinnosti v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Potrebná je vzorová zmena s cieľom zmeniť modely správania sa našich spoločností, aby sme spotrebúvali menej energie pri udržaní rovnakej kvality života. Výrobcov bude potrebné povzbudiť, aby vyvíjali viac energeticky účinných technológií a výrobkov a spotrebiteľov viac motivovať, aby kupovali takéto výrobky a racionálne ich využívali. Najvyšší význam bude mať používanie najlepšej dostupnej technológie. Aj keď sa ciele tohto akčného plánu dajú dosiahnuť pomocou súčasnej technológie, je zrejmé, že treba podnietiť aj využitie novátorských technológií objavujúcich sa počas trvania tohto akčného plánu.

Realizovanie potenciálu 20 % do roku 2020, čo zodpovedá približne 390 Mtoe, bude mať za následok veľké energetické prínosy a prínosy pre životné prostredie. Emisie CO2 by sa v porovnaní so základným scenárom mali znížiť o 780 Mt CO2, čo je viac než dvojnásobok zníženia EÚ potrebného podľa Kjótskeho protokolu do roku 2012. Ďalšie investičné výdavky do účinnejších a novátorskejších technológií budú viac než kompenzované ročnými úsporami viac než 100 miliárd EUR.

Tento dokument uvádza takýto akčný plán s cieľom realizovať náš potenciál a udržať postavenie Európy ako jedného z energeticky najúspornejších regiónov vo svete. Politiky a opatrenia v pláne sú založené na konzultáciách o zelenej knihe o energetickej účinnosti.[4] Väčšinu z nich osobitne podporili zainteresované strany, ktoré sa zúčastnili na konzultačnom procese. Hlavné myšlienky, ku ktorým sa dospelo počas analýzy a v odpovediach na otázky zelenej knihy o energetickej účinnosti, sa týkali potreby zlepšiť dostupnosť a kvalitu informácií o spotrebe energií a o dostupných, energeticky účinných technológiách a postupoch. Za najvyššiu prioritu bola určená energetická účinnosť v sektore budov. Zlepšenie energetickej účinnosti v sektore dopravy sa považovalo za mimoriadne dôležité, pretože tento sektor spotrebúva väčšinu ropných produktov a má najrýchlejšie rastúci diagram tvorby emisií. V oblasti priemyslu sa zdôraznil významný potenciál zníženia dopytu po energii a emisií CO2. Odpovede žiadali aj použitie širšieho rozsahu nástrojov politiky na vnútroštátnej, regionálnej a miestnej úrovni (t. j. širšie použitie cielených a prepojených daňových opatrení, internalizácia externých nákladov, plná podpora členských štátov prostredníctvom vnútroštátnych akčných plánov energetickej účinnosti, nezáväzných usmernení, označovaní a cieľov a vedenie verejného sektora pri obstarávaní). Žiadali sa aj záväzné minimálne požiadavky na účinnosť pre automobily.

Okrem toho v stanovisku Európskeho parlamentu na zelenú knihu[5] sa uvádza vyše 100 odporúčaní, ktoré sú vo veľkej miere v súlade s návrhmi v akčnom pláne. Príspevky a podpora pre potenciál úspory energie EÚ vo výške 20 % do roku 2020 boli prijaté od skupiny expertov na najvyššej úrovni a zhromaždili relevantné zainteresované strany[6].

2. Cieľ a rozsah pôsobnosti

Tento akčný plán predstavuje rámec politík a opatrení, ktorých účelom je zintenzívnenie procesu realizácie potenciálu viac než 20%-ných odhadovaných úspor v ročnej spotrebe primárnych energií v EÚ do roku 2020[7]. Plán uvádza rad nákladovo efektívnych opatrení[8], pričom navrhuje, aby sa prioritné činnosti iniciovali okamžite a iné postupne v priebehu šesťročného trvania tohto plánu. Na využitie celého potenciálu do roku 2020 bude potrebná ďalšia činnosť.

Akčný plán je určený na mobilizovanie širokej verejnosti a tvorcov politiky na všetkých úrovniach vlády spolu s účastníkmi trhu a na transformovanie vnútorného trhu s energiou spôsobom, ktorý zabezpečí občanom EÚ globálne energeticky najúčinnejšie budovy, spotrebiče, procesy, dopravné prostriedky a energetické systémy. Z dôvodu dôležitosti ľudského faktoru pri znižovaní spotreby energie tento akčný plán tiež povzbudzuje obyvateľstvo v tom, aby vyžívali energiu čo najrozumnejším spôsobom. Energetická účinnosť je o informovanom výbere zo strany jednotlivcov, nielen o právnych predpisoch.

3. Potenciál úspor a vplyvy

Obrázok 1 znázorňuje, ako zlepšenia energetickej účinnosti znížili energetickú náročnosť EÚ počas uplynulých 35 rokov. Obrázok ukazuje, že do roku 2005 „negajouly“ (alebo energia, ktorej spotrebe sa zabránilo úsporami) sa stali jediným najdôležitejším zdrojom energie.

[pic]

Obrázok 1

Aj keď sa energetická účinnosť v posledných rokoch značne zlepšila, stále je technicky a ekonomicky reálne možné do roku 2020 ušetriť najmenej 20 % celkovej primárnej energie, navyše k tomu, čo by sa dosiahlo vplyvom cenovými účinkami a štrukturálnymi zmenami v hospodárstve, prirodzenou výmenou techniky a prostredníctvom už existujúcich opatrení. Čiastočne pre veľký podiel na celkovej spotrebe existuje najväčší nákladovo efektívny potenciál úspor v sektore bytových (domácnosti) a nebytových budov (terciárny sektor), kde sa v súčasnosti plný potenciál odhaduje vo výške okolo 27 %, resp. 30 % spotreby energie. V bytových budovách poskytuje najväčšie možnosti zlepšenie izolácie múrov a striech, zatiaľ čo v nebytových budovách je veľmi dôležité zlepšenie energetického manažmentu. Zlepšenie spotrebičov a ostatných zariadení, ktoré spotrebúvajú energiu, ešte stále ponúka obrovské možnosti úspor energie. Pre odvetvie výroby sa celkový potenciál odhaduje na približne 25 %, pričom najvýznamnejší potenciál úspor poskytujú periférne zariadenia ako motory, ventilátory a osvetlenie[9]. Pre dopravu sa úplný potenciál úspor odhaduje vo výške 26 %, čo je číslo, ktoré zahrňuje významný vplyv zmien spôsobu dopravy[10], v súlade so strednodobým hodnotením bielej knihy o doprave[11].

Sektor | Spotreba energie (Mtoe) v roku 2005 | Spotreba energie (Mtoe) v roku 2020 (bežná činnosť) | Potenciál úspor energie v roku 2020 (Mtoe) | Úplný potenciál úspor energie v roku 2020 (%) |

Domácnosti (obyvateľstvo) | 280 | 338 | 91 | 27 % |

Komerčné budovy (terciárna sféra) | 157 | 211 | 63 | 30 % |

Doprava | 332 | 405 | 105 | 26% |

Odvetvie výroby | 297 | 382 | 95 | 25% |

Obrázok 2: Odhady úplného potenciálu úspor energie v sektoroch konečnej spotreby[12]

Na základe tohto scenára úplného potenciálu pre konečných užívateľov sa dodatočné úspory vyplývajúce z uplatnenia novej politiky a opatrení a zo sprísnenia už platných opatrení realisticky odhadujú vo výške 20 % (1,5 % alebo 390 Mtoe ročne) do roku 2020 vrátane úspor v sektoroch koncového používania na úrovni transformácie energie). Tieto sú úspory navyše popri zlepšení energetickej náročnosti o 1,8 % alebo 470 Mtoe ročne v dôsledku očakávaných štrukturálnych zmien, účinkov predchádzajúcej politiky a autonómnych zmien spôsobených prirodzenou výmenou techniky, zmenami cien energie atď. Tieto účinky sú znázornené na obrázku 3, pričom „predchádzajúca politika“ sa vzťahuje na právne predpisy na úrovni EÚ, ktoré už boli prijaté a implementované; „nová politika“ znamená opatrenia, ktoré sa v súčasnosti implementujú a ďalej sprísňujú týmto akčným plánom; „nová politika nad smernice“ znamená politiky a opatrenia vypracované v tomto akčnom pláne.

[pic]

Obrázok 3: Ročné zlepšenia energetickej náročnosti [13]

% change per year – percentuálna zmena za rok GDP line – línia HDP

structural – štrukturálna autonomous – autonómna

previous policy – doterajšou energetickou politikou

new policy – novou energetickou politikou

new policy beyond Directive – novou politikou navyše oproti smernici

resulting into 20% extra savings – výsledkom je 20 % ďalších úspor

period Directive 2006/32/EC – obdobie smernice 2006/32/ES

Činnosti predložené v akčnom pláne predstavujú súvislý a vzájomne prepojený balík opatrení, ktorý posunie EÚ na cestu k dosiahnutiu cieľa nákladovo efektívnej úspory energie minimálne o 20 % do roku 2020. Budú znamenať prínos v zmysle zlepšenia životného prostredia, poklesu dovozu fosílnych palív, zvýšenej konkurencieschopnosti priemyslu EÚ, zvýšených možnostiach vývozu nových, energeticky účinných technológií a pozitívnych účinkov na zamestnanosť. Predstavujú tiež ambiciózny cieľ zvýšiť priemerné ročné zlepšenie energetickej náročnosti oproti predchádzajúcim desaťročiam so značnou rezervou.

4. Kontext

Týmto akčným plánom sa zdôrazňujú kľúčové návrhy a dávajú sa do politickej súvislosti. Návrhy zohľadňujú nedávno prijaté právne predpisy o EÚ a ostatných úrovniach, čo už prispelo k tomu, aby sa Európa stala svetovým lídrom v energetickej účinnosti. Komisia ďalej navrhuje, aby sa s 10 prioritnými činnosťami pokrývajúcimi všetky energetické sektory začalo okamžite a čo najskôr sa implementovali, v snahe dosiahnuť maximálny účinok. Členské štáty, regionálne a miestne úrady a ostatné zúčastnené strany sa vyzývajú, aby vykonali doplňujúce opatrenia na spevnenie a zosilnenie tejto implementácie.

Príloha obsahuje rozsiahly zoznam opatrení spolu s časovým plánom. Úplný zoznam navrhovaných opatrení spolu s ďalšími informáciami o spotrebe energie, potenciáli úspor, iniciátoroch a realizátoroch, ako aj o vplyvoch je uvedený v sprievodnom pracovnom dokumente pracovníkov Komisie, ktorý má názov „Analýza akčného plánu energetickej účinnosti[14]. K dispozícii sú aj správa o hodnotení vplyvu a jej stručné zhrnutie[15].

5. Politiky a opatrenia

Energetická účinnosť je v prvom rade a do najvyššej miery záležitosťou kontroly a znižovania dopytu po energii, aj keď sú potrebné činnosti zamerané na oblasť spotreby energie, ako aj na oblasť dodávky energie. „Zvyčajná činnosť“ nie je odpoveďou, ktorú možno obhájiť.

Najdôležitejšia je úplná implementácia a presadzovanie súčasných a budúcich regulačných rámcov. Komisia preto prísne sledovala – právnymi prostriedkami – riadnu transpozíciu a uplatňovanie zákonov Spoločenstva ovplyvňujúcich energetickú účinnosť vrátane právnych predpisov na vnútornom trhu s energiou, budovami a spotrebičmi.

Cielené sektorové a horizontálne opatrenia sa nachádzajú v akčnom pláne, ako sa uvádza ďalej. Po prvé, určenie dynamických požiadaviek na energetické vlastnosti pre širokú oblasť výrobkov, budov a služieb. Z hľadiska transformácie energetického sektora a sektorov dopravy sú potrebné cielené nástroje, aby sa zlepšila účinnosť tak nových, ako aj existujúcich kapacít na výrobu energie a znížili sa straty počas prenosu a rozvodu. Pre sektor dopravy je potrebný vyčerpávajúci a dôsledný prístup zameraný na rôzne subjekty vrátane výrobcov motorov a pneumatík, vodičov, dodávateľov ropy/paliva a plánovačov infraštruktúry.

Po druhé, na zlepšenie energetickej účinnosti a pre celkovú hospodársku efektívnosť sú dôležité vhodné a nákladovo efektívne cenové signály. Súčasne treba zlepšiť nástroje financovania a hospodárske stimuly zamerané na všetky sektory implementované v plnom súlade s uplatniteľnými pravidlami pre štátnu pomoc. Od začiatku sa vyžaduje zvýšené uvedomovanie si a zmeny správania sa. Naliehavo je potrebné zaoberať sa aj otázkami energetickej účinnosti na globálnej úrovni s využitím medzinárodných partnerstiev vrátane napríklad obchodovateľného tovaru, ako sú spotrebiče.

Dôležitú úlohu hrá aj inovácia a technológia. Pripravovaný strategický plán energetickej techniky, ktorý sa plánuje prijať v roku 2007, poskytne koherentný dlhodobý výhľad v oblasti energie a bude slúžiť ako nástroj urýchľovania ďalších ekonomicky motivovaných prínosov účinnosti v celej spoločnosti. Osobitnú pozornosť treba venovať možnostiam, ktoré ponúkajú informačné a komunikačné technológie (ICT)[16].

Potenciál úspor sa bude plne realizovať iba vtedy, keď sa zavedú všetky tieto opatrenia. Vyžaduje si to ďalšie zdroje venované energetickej účinnosti na všetkých úrovniach, vrátane Komisie.

Potenciál úspor a pravdepodobné vplyvy niektorých opatrení sú väčšie alebo zrejmejšie ako pre iné sektory, ako to je znázornené v správe o hodnotení vplyvu. Navrhované opatrenia v akčnom pláne budú tiež predmetom dôkladného hodnotenia jednotlivých vplyvov. Monitorovanie a aktualizácia akčného plánu sú potrebné a v roku 2009 sa bude vykonávať strednodobý prehľad, ktorý použije, okrem iného, vnútroštátne akčné plány pre energetickú účinnosť[17] a strategické energetické správy EÚ.

5.1. Požiadavky na dynamické využitie energie u výrobkov využívajúcich energiu, budov a služieb dodávky energie

V právnych predpisoch Spoločenstva platí súhrnný rámec smerníc a nariadení na zlepšenie energetickej účinnosti u výrobkov využívajúcich energiu, v budovách a službách. Medzi ne patrí smernica pre ekodizajn [18], nariadenie energy star (označovanie energetickej účinnosti kancelárskych zariadení)[19], smernica o označovaní[20] a jej 8 implementačných smerníc, smernica o účinnosti konečnej energetickej účinnosti a energetických službách[21] a smernica o energetickej hospodárnosti budov[22]. Komisia bude povzbudzovať členské štáty pri ambicióznom implementovaní a presadzovaní týchto nástrojov na zabezpečenie rýchleho vývoja európskeho vnútorného trhu energeticky účinných tovarov a služieb a trvalej transformácie trhu[23]. Tam, kde existuje priestor pre ďalšie legislatívne a podporné opatrenia, ktoré treba prijať na posilnenie a urýchlenie vývoja tohto trhu, dostanú prioritu aj tieto opatrenia.

(1) Dosiahnutie vyššej energetickej účinnosti výrobkov

Spotrebitelia nezohľadňujú v dostatočnej miere hospodárske prínosy energeticky účinných spotrebičov a zariadení. Pre úspešné výsledky je však rozhodujúce rozhodovanie spotrebiteľov pri kúpe. Hlavným prvkom pri rozhodovaní spotrebiteľov by sa mala stať účinnosť. Komisia uvažuje o použití dynamických noriem o energetickej účinnosti v spojení s ratingom vlastností a systémami označovania ako o účinnom nástroji informovania spotrebiteľov a transformácie trhu smerom k energetickej účinnosti.

Prioritná činnosť 1

Štandardy označovania spotrebičov a prístrojov a štandardy minimálnych energetických vlastností

Od roku 2007 sa vypracujú aktualizované a dynamické štandardy označovania a štandardy minimálnych energetických vlastností pre spotrebiče a ostatné prístroje využívajúce energiu. Osobitná pozornosť sa bude venovať zníženiu strát v pohotovostnom stave. Komisia začne prijímať takéto požiadavky pre 14 prioritných skupín výrobkov s cieľom ich schválenia do konca roku 2008. Komisia zreviduje rámcovú smernicu 92/75/ES o označovaní, aby posilnila jej účinnosť. Súčasné klasifikácie označovania sa budú aktualizovať.

V roku 2007 Komisia začne proces prijatia štandardov minimálnych energetických vlastností (požiadavky na ekodizajn) vo forme implementácie smerníc pre 14 skupín prioritných výrobkov, medzi ktoré patria kotly, ohrievače vody, spotrebná elektronika, kopírovacie stroje, televízne prijímače, režim standby (pohotovostný režim), nabíjačky, osvetlenie, elektrické motory a ostatné výrobky podľa uvedeného časového plánu. Tieto smernice budú tiež v možnom rozsahu obsahovať údaje o budúcich požiadavkách, napr. o 5 rokov, aby pripravili výrobcov na tieto nové výrobky počas cyklu konštrukčného riešenia výrobku. Komisia zabezpečí, aby sa včas vypracovali vhodné metódy merania prostredníctvom CEN/CENELEC alebo inými vhodnými prostriedkami. Výrobky, ktoré nespĺňajú tieto požiadavky, sa nesmú uviesť na trh.

[pic]

1. kotly

2. ohrievače vody

3. počítače

4. zobrazovacia technika

5. televízia

6. pohotovostný režim

7. nabíjačky

8. osvetlenie kancelárií

9. osvetlenie ciest

10. vetranie

11. motory

12. komerčné chladenie

13. chladenie v domácnostiach

14. pranie

fáza štúdie workshop zúčastnených na návrh konečnej správy

fáza konzultačného fóra zasadnutie konzultačného fóra

fáza regulačného výboru hlasovanie výboru

fáza prijatia Komisiou* prijatie Komisiou

*zahŕňa oznámenie WTO, preklady a dôkladnejšie posudzovanie v Európskom parlamente

Komisia okrem toho v roku 2007 prijme pracovný plán na realizáciu do roku 2010 interného trhu pre ďalšie výrobky používajúce energiu. To by malo zabezpečiť, aby sa na výrobky, ktoré spotrebúvajú významnú časť celkovej spotreby energie, vzťahovali minimálne štandardy EÚ a označovanie ratingu vlastností na základe smernice o ekodizajne a/alebo smernice označovania (založenej na metodike najnižších nákladov počas životného cyklu zakotvených v smernici). Do roku 2010 by mala byť pokrytá významná časť týchto výrobkov. Výrobcom budú k dispozícii informácie týkajúce sa možných budúcich revízií požiadaviek na vlastnosti.

Komisia na zvýšenie informačnej hodnoty systému označovania EÚ začiatkom roku 2007 zreviduje rámcovú smernicu 92/75/ES, aby rozšírila jej rozsah, ak sa ukáže, že sa tak posilní jej účinnosť, aby obsahovala ostatné zariadenia používajúce energiu, ako napríklad komerčné chladenie. Existujúce označovanie klasifikácie bude aktualizované a stupnica sa bude meniť každých 5 rokov, alebo keď na to bude dôvod vzhľadom na nový technický vývoj. Cieľom bude vyhradiť označenie kategóriou A pre špičkových 10 – 20 % prístrojov s najlepšími vlastnosťami.

Na úrovni členského štátu treba implementovať, monitorovať a presadzovať požiadavky ekodizajnu a systému označovania. Systém označovania bude súčasne poskytovať veľmi užitočný nástroj na podporu národných politík vrátane informačných kampaní, systémov zliav, smerníc pre verejné obstarávanie a systémov certifikácie bielej techniky.

(2) Vývoj služieb pre účinnosť konečného používania energie

Smernica o energetickej účinnosti konečného využitia energie a energetických službách (2006/32/ES) prijatá začiatkom tohto roku poskytuje dobrý rámec na posilnenie spolupráce v celej EÚ v oblasti energetickej účinnosti tam, v ktorých existuje jasný potenciál úspor energie. Pri implementácii tejto smernice sa vyžaduje úplná spolupráca orgánov členských štátov, predovšetkým čo sa týka ambicióznych vnútroštátnych akčných plánov. Pod záštitou tejto smernice Komisia pripraví memorandum o porozumení v spolupráci s Radou európskych regulátorov v oblasti energetiky (CEER) stanovením usmernení a kódexu správania sa s cieľom dosiahnuť zlepšenie účinnosti koncového využitia energie vo všetkých sektoroch. Táto smernica tiež umožní zhodnotenie programu certifikácie bielej techniky v celej EÚ v roku 2008, pričom zohľadní vývoj v členských štátoch a pokrok v systému zosúladeného merania na zlepšenie energetickej účinnosti v EÚ.

(3) Zabezpečenie vyššej energetickej hospodárnosti budov

Prioritná činnosť 2

Požiadavky na vlastnosti budov a budovy s veľmi nízkou energetickou náročnosťou („pasívne domy“)

Komisia navrhne podstatné rozšírenie rozsahu smernice o energetických vlastnostiach budov v roku 2009 po jej úplnej implementácii. Okrem toho navrhne EÚ minimálne požiadavky na vlastnosti nových a rekonštruovaných budov (kWh/m2). Pre nové budovy Komisia tiež do konca roku 2008 vypracuje stratégiu pre budovy s veľmi nízkou energetickou náročnosťou alebo pasívne domy[24] v dialógu s členskými štátmi a kľúčovými zainteresovanými stranami smerom k rozšírenejšiemu rozmiestňovaniu týchto domov do roku 2015. Komisia poskytne dobrý nasledovaniahodný príklad, pokiaľ ide o jej budovy.

Smernica o energetickej hospodárnosti budov (2002/91/ES), ktorú majú členské štáty transponovať do januára 2006[25], môže hrať kľúčovú úlohu pri realizácii potenciálu úspor v sektore budov, ktorý sa odhaduje na 28 %[26] a ktorý zasa môže znížiť konečnú celkovú spotrebu energie v EÚ asi o 11 %. Na využitie celého potenciálu v sektore budov však Komisia navrhne rozšíriť rozsah pôsobnosti smernice tak, aby sa zahrnul veľký počet menších budov, vrátane výrazného zníženia súčasného prahu pre požiadavky na minimálnu hospodárnosť pri väčších rekonštrukciách od hranice 1000 m², aby bola zahrnutá väčšina existujúcich budov. V roku 2009 Komisia tiež navrhne minimálne požiadavky na hospodárnosť (kWh/m²) v EÚ pre nové a zrekonštruované budovy a pre komponenty, ako napríklad okná. V spolupráci so sektorom stavebníctva vykoná potrebné kroky na vypracovanie stratégie rozmiestnenia pre energeticky pasívne domy s cieľom prechodu na tento typ budov s veľmi nízkou energetickou náročnosťou alebo pasívne domy ako štandard novej konštrukcie v strednodobom výhľade, keď bude vhodná technológia komerčne dostupná.

Rozsiahlejší zoznam navrhovaných činností týkajúcich sa súčasných právnych predpisov EÚ sa uvádza v prílohe.

5.2. Zlepšenie transformácie energie

Existuje veľký potenciál na zlepšenie energetickej účinnosti pri výrobe a rozvode energie v dôsledku významnej veľkosti súčasných strát pri transformácii (obrázok 4).

[pic]

Obrázok 4

Sektor transformácie energie používa okolo jednej tretiny celej primárnej energie. Súčasne je priemerná účinnosť transformácie pre výrobu elektrickej energie napríklad okolo 40 %. Nové výrobné kapacity môžu mať účinnosť, ktorá je blízko hodnoty 60 %. To vytvára veľký potenciál na zlepšenie energetickej účinnosti. Straty v prenose a rozvode elektrickej energie – často až 10 % - možno tiež znížiť.

Systém obchodovania s emisiami EÚ je účinným prostriedkom na podnietenie výrobcov elektrickej energie k tomu, aby znížili emisie a zlepšili účinnosť najlepším nákladovo efektívnym spôsobom. Komisia v súčasnosti plánuje revidovanie tohto systému[27]. Vytvorením vnútroštátneho plánu prideľovania a vytvorenia celkového nedostatku povolených emisií CO2 na trhu môžu členské štáty pokračovať vo využívaní systému obchodovania s emisiami EÚ ako s nástrojom motivovania účinnej výroby energie. Komisia však má názor, že je potrebné množstvo nových opatrení a preto navrhuje balík činností.

Prioritná činnosť 3

Zabezpečenie vyššej účinnosti výroby a rozvodu energie

Komisia do roku 2008 vypracuje minimálne záväzné požiadavky na energetickú účinnosť pre nové kapacity na výrobu elektrickej energie, výrobu tepla a chladenie, ktoré sú nižšie ako 20 MW[28] a v prípade potreby zváži takéto požiadavky pre väčšie výrobné jednotky. So sektorom zásobovania energiou tiež vypracuje usmernenia pre dobré prevádzkové postupy pre súčasné kapacity na zvýšenie priemernej účinnosti výroby za všetky závody a dohodne usmernenia pre dobré regulačné postupy na zníženie strát počas prenosu a rozvodu energie. Návrh nového regulačného rámca na podporu pripojenia decentralizovanej výroby energie bude predložený v roku 2007.

Na zlepšenie celkovej účinnosti v sektore transformácie energie Komisia bude úzko spolupracovať s odvetvím zásobovania a rozvodu energie a s Radou európskych energetických regulátorov (CEER) a so Skupinou európskych regulátorov pre elektrickú energiu a plyn (ERGEG).

V rámci implementácie smernice o podpore kogenerácie (CHP - spoločná výroba tepelnej a elektrickej energie) (2004/8/ES) existuje priestor na zníženie strát v rozvodných sieťach. V súčasnosti iba okolo 13 % elektrickej energie spotrebovanej v EÚ sa vyrába touto technológiou. Harmonizácia výpočtových metód a záruk pôvodu, ako aj zlepšenie merania a tvorba noriem budú rozhodujúce pre stimulovanie ďalšieho pokroku pri vývoji kogenerácie. Budú sa sledovať všetky tieto ciele. Navrhnú sa aj minimálne požiadavky na hospodárnosť a reguláciu pri diaľkovom vykurovaní a mikro CHP od roku 2007.

Rozsiahlejší zoznam navrhovaných opatrení sa takisto uvádza v prílohe.

5.3. Doprava

Sektor dopravy zohráva hlavnú úlohu v európskom hospodárstve a zodpovedá za takmer 20 % celkovej primárnej spotreby energie. 98 % energie spotrebovanej v tomto sektore pochádza z fosílnych palív. Keďže doprava je zároveň najrýchlejšie sa rozvíjajúcim sektorom z hľadiska spotreby energie, je hlavným zdrojom skleníkových plynov a závislosti na dovoze fosílnych palív. Preto je rozhodujúce realizovať potenciál prínosov z energetickej účinnosti v tomto sektore. Tieto potenciály možno dosiahnuť predovšetkým zabezpečením palivovej účinnosti áut, vývojom trhov s čistejšími vozidlami, zabezpečením udržiavania správneho tlaku v pneumatikách a zlepšením účinnosti mestských, koľajových, námorných a leteckých systémov dopravy, ako aj zmenou správania sa pri doprave. Komodalita, t. j. účinné používanie rôznych foriem samotných a v kombinácii bude mať za následok optimálne využitie zdrojov vrátane energie. K zvýšeniu energetickej účinnosti prispejú podpora námornej príbrežnej dopravy a morské diaľnice, ako aj iné environmentálne priaznivé a energeticky úsporné spôsoby.

Prioritná činnosť 4

Dosiahnutie energetickej účinnosti áut

Komisia, rozhodnutá zaoberať sa energetickou účinnosťou a emisiami CO2 áut, navrhne v prípade potreby v roku 2007 právne predpisy s cieľom zabezpečiť, aby sa dosiahol cieľ 120 g CO2/km do roku 2012 prostredníctvom komplexného a dôsledného prístupu podľa dohodnutého cieľa EÚ. Súčasne navrhne sprísniť požiadavky EÚ na označovanie áut.

V dôsledku úzkej súvislosti medzi účinnosťou paliva a emisiami CO2 možno veľkú časť tohto potenciálu realizovať novými opatreniami vrátane právnych predpisov, aby sa zabezpečilo dosiahnutie potrebného zníženia emisií CO2. Ak by bolo zrejmé, že dobrovoľné záväzky automobilového priemyslu dosiahnuť 140 g CO2/km do roku 2008/2009 nebudú splnené, Komisia nebude váhať navrhnúť právne predpisy. V tomto smere Komisia do konca roku 2006 prijme oznámenie o revidovanej stratégii zníženia emisií CO2 z automobilov nad súčasné dobrovoľné záväzky, zamerané na to, aby sa do roku 2012 dosiahol cieľ Spoločenstva 120 g CO2/km komplexným a dôsledným prístupom za účasti ostatných relevantných zainteresovaných skupín, orgánov a iných nástrojov[29].

Komisia bude pokračovať vo svojom úsilí rozvíjať trhy s čistejšími, inteligentnejšími, bezpečnejšími a energeticky účinnejšími vozidlami prostredníctvom verejného obstarávania a zvyšovania uvedomelosti. Na zlepšenie energetickej účinnosti vozidiel[30] sa budú čoraz viac využívať informačné a komunikačné technológie. Navrhne sa zmena a doplnenie smernice o dostupnosti spotrebiteľských informácií o spotrebe paliva a emisiách CO2 pri predaji nových osobných automobilov (1999/94/ES) na zlepšenie a zosúladenie riešenia označenia v celej EÚ, aby sa vytvorila motivácia spotrebiteľov a výrobcov pre účinnejšie vozidlá. Tak ako pri ostatných výrobkoch, označenie nálepkou „A“ bude vyhradené pre 10 – 20 % áut s najlepšími vlastnosťami a systém označovania sa bude aktualizovať po 3 rokoch.

Podľa odhadov[31] môžu pneumatiky a tlak v pneumatikách zlepšiť energetickú účinnosť vozidla o viac než 5 %. Komisia vydá mandát na uznávanú európsku normu a možnú medzinárodnú normu pre maximálne hraničné hodnoty valivého odporu a označovanie pneumatík cestných vozidiel. To navyše umožní dobrovoľné dohody a zváženie ďalších opatrení na podporu presného monitorovania tlaku a hustenia pneumatík cestných vozidiel vrátane povinnej montáže systému, ktorý zaznamenáva tlak v pneumatikách vo všetkých nových cestných vozidlách.

Je potrebné znížiť zbytočnú spotrebu energie spôsobenú neúčinnou mestskou dopravou. Aj keď uznáva kompetencie miestnych a regionálnych orgánov, Komisia navrhne v rámci pripravovanej zelenej knihy o mestskej doprave spoločné riešenia založené na konkrétnych opatreniach, ktoré sa úspešne odskúšali, vrátane, v prípade vhodnosti, použitie infraštruktúry a ciest a poplatkov za preťaženie. Tieto budú obsahovať nové prístupy na podporu využívania verejnej dopravy, spoločného používania automobilov, nemotorizovaných spôsobov dopravy a práce doma v európskych mestách. Takéto spoločné riešenia zohľadnia Tematickú stratégiu mestského prostredia[32], ako aj skúsenosti s iniciatívou CIVITAS[33].

Pokiaľ ide o zlepšenie energetickej účinnosti pri ostatných spôsoboch dopravy, Komisia zváži trhové nástroje pre námorný sektor a po nedávnom oznámení o zmene klímy a letectve navrhne opatrenia, ako napríklad zahrnúť sektor letectva[34] do systému obchodovania s emisiami bez toho, aby ohrozila celkovú konkurencieschopnosť týchto sektorov. Energetická účinnosť v železničnej doprave sa podporí úplnou implementáciou jej právneho rámca do roku 2007. Podrobnejší zoznam navrhovaných opatrení v doprave je uvedený v prílohe.

5.4. Financovanie energetickej účinnosti, hospodárske stimuly a stanovovanie ceny energií

Aj keď sú mnohé opatrenia na zvýšenie energetickej účinnosti plne nákladovo efektívne, a majú veľmi krátku návratnosť investícií, mnohé takéto opatrenia sa nevykonávajú pre finančné prekážky. Nie je to iba prípad malých a stredných podnikov.

Na umožnenie financovania energetickej účinnosti na jednej strane a na zlepšenie spôsobu, akým cenové signály vplývajú na energetickú účinnosť na druhej strane, bude Komisia identifikovať a snažiť sa odstrániť zostávajúce právne prekážky v členských štátoch voči použitiu (i) spoločností poskytujúcich riešenia účinnosti[35] (takzvaných „spoločností poskytujúcich energetické služby alebo ESCO“), (ii) spoločných a garantovaných úspor, , (iii) financovania treťou stranou a (iv) kontraktácie výkonov. Rozšíri sa použitie miestnych revolvingových fondov a zúčtovacích stredísk.

Okrem toho sa umožní vznik partnerstva verejného a súkromného sektora (PPP) so súkromným bankovým sektorom, skupinou EIB, EBOR a iným financovaním zo strany IFI, aby pritiahlo viac finančných prostriedkov na krytie dlhového financovania, nástrojov ručenia a použitia rizikového kapitálu na nové energeticky účinné technológie v EÚ.

Prioritná činnosť 5

Umožnenie vhodného financovania investícií do energetickej účinnosti pre malé a stredné podniky a podniky poskytujúce energetické služby

Prostredníctvom množstva špecifických iniciatív v roku 2007 a 2008 Komisia vyzve bankový sektor, aby ponúkol finančné balíky špecificky zamerané na malé a stredné podniky a na spoločnosti poskytujúce energetické služby, aby prispôsobili úspory energetickej účinnosti zistené pri energetických auditoch, prístup k financovaniu Spoločenstvom, ako napríklad zelené investičné fondy, spoločné financovanie zo strany CIP[36] bude k dispozícii pre podporu ekologických inovácií.

Potenciál zlepšenia energetickej účinnosti je mimoriadne veľký aj v nových členských štátoch. Komisia bude ďalej povzbudzovať využívanie štrukturálnych a kohéznych fondov na umožnenie pákového účinku privátneho financovania na vnútroštátnej a miestnej úrovni na zlepšenie energetickej účinnosti.

Prioritná činnosť 6 Zvýšenie energetickej účinnosti v nových členských štátoch

Energetická účinnosť je v rámci kohéznej politiky jednou z dôležitých priorít. Komisia podporí prostredníctvom Európskej regionálnej politiky rozmiestnenie vnútroštátnych a regionálnych programov na podporu intenzívnejšieho využívania investícií[37] na zlepšenie energetickej účinnosti, najmä v nových členských štátoch, vrátane sektoru viacrodinných a sociálnych bytov. Okrem toho Komisia zlepší prepojenie medzi členskými štátmi a regiónmi v snahe zabezpečiť financovanie najlepších postupov v zlepšovaní energetickej účinnosti.

Skúsenosti ukázali, že silným nástrojom pri podpore energetickej účinnosti je zdaňovanie.

Prioritná činnosť 7 Súvislé využívanie energetického zdaňovania

Komisia vypracuje zelenú knihu o nepriamom zdaňovaní (v roku 2007) a následne (v roku 2008) prehľad smernice o energetickom zdaňovaní[38] na umožnenie cielenejšieho a súvislého využívania energetického zdaňovania integrovaním, najmä pri zohľadnení energetickej účinnosti a aspektov životného prostredia.

Okrem toho Komisia v roku 2007 zváži náklady a prínosy využitia daňových kreditov ako stimulácie na jednej strane podnikov, aby podporila zvýšenie výroby certifikovaných energeticky účinných spotrebičov a zariadení a na druhej strane spotrebiteľov, aby podporila nákup takýchto spotrebičov a zariadení.

Čo sa týka zdanenia vozidiel, Komisia vyzýva Radu, aby čím skôr prijala jej návrh na previazanie zdanenia vozidiel s ich emisiou CO2 a navrhuje členským štátom aby začali zavádzať takéto zmeny do daňových reforiem, o ktorých možno uvažujú (KOM(2005)261).

Komisia tiež navrhne v roku 2007 zvláštne daňové úpravy pre komerčnú naftu, s cieľom znížiť nadmerné rozdiely daňových hodnôt medzi členskými štátmi. Tento návrh by mal zvýšiť energetickú účinnosť pri diaľkovej doprave znížením „tankovacej turistiky“.

A nakoniec Komisia pripomína, že množstvo členských štátov už má právo používať zníženú sadzbu DPH na špecifické zvýhodnenie investícií na zlepšenie energetickej účinnosti (lepšia izolácia budov atď.).

5.5 Zmena správania sa v oblasti energií

Účinné vyžívanie energie si vyžaduje faktory, ktoré motivujú, umožňujú a posilňujú racionálne a zodpovedné správanie. Inštitucionálna kapacita, uvedomovanie si a jasné, dôveryhodné a dostupné informácie o technológiách a zariadeniach sú dôležité prvky určujúce racionálne trhové správanie. Potrebné je vzdelávanie a odborná príprava všetkých zúčastnených strán a informačné technológie.

Prioritná činnosť 8

Zvýšenie uvedomenia si energetickej účinnosti

Prioritné oblasti, okrem zlepšeného označovania, budú obsahovať plány a programy vzdelávania a odbornej prípravy manažérov v oblasti energetiky, v priemysle a verejnoprospešných službách. Zahrnuté budú aj učebné pomôcky pre primárne, sekundárne a odborné vzdelávacie osnovy. Vypracujú sa od roku 2007 prostredníctvom programov Spoločenstva, odporúčaniami členským štátom a prostredníctvom spolupráce s členskými štátmi a vzdelávacími agentúrami Spoločenstva.

Energetická účinnosť začína doma. Komisia a ostatné inštitúcie EÚ preto ukážu vedúce postavenie príkladom predstavujúcim nové, energeticky účinné technológie vo svojich budovách, vozidlách, kancelárskych zariadeniach a ostatných zariadeniach využívajúcich energiu a prijatím usmernení o obstarávaní pre svoje služby. Pri uplatňovaní ekologického manažmentu Spoločenstva a systému auditov (EMAS)[39] Komisia zabezpečí, aby všetky budovy, ktoré Komisia vlastní, boli certifikované do konca roku 2009.

Inde sa vypracujú systémy manažmentu energetickej účinnosti so spoločným financovaním zo strany programov Spoločenstva, ako napríklad CIP[40]. Príjemcova vypracujú usmernenia o tom, ako podporovať energeticky účinné výrobky a zabezpečiť plány vzdelávania a odbornej prípravy manažérov v oblasti energetiky. Komisia do konca roku 2006 predloží environmentálny program pre MSP (SME-Environment), vrátane súboru nástrojov energetickej účinnosti a vypracuje strategický plán energetickej techniky vrátane príspevku informačných a komunikačných technológií k energetickej účinnosti.

Prioritná činnosť 9

Energetická účinnosť v zastavaných oblastiach

Komisia v roku 2007 vytvorí „Dohovor starostov“, ktorý združí do trvalej siete starostov 20 až 30 najväčších a najviac priekopníckych miest Európy. Cieľom je výmena a uplatňovanie najlepších postupov, čím sa významne zlepší energetická účinnosť v mestskom prostredí, ak existujú dôležité miestne politické rozhodnutia a iniciatívy vrátane dopravy.

Na zabezpečenie praktických príkladov opatrení a politiky energetickej účinnosti Komisia v rámci kampane za udržateľnú energetickú Európu a s podporou zo strany programu inteligentnej energetickej Európy zorganizuje súťaž v každom členskom štáte s cieľom udeliť cenu za energeticky najúčinnejšiu školu. Kritériá výberu pre takéto ocenenie budú obsahovať energetický manažment a energetické vlastnosti zariadení príslušnej školy, ako aj úroveň vedomostí študentov o predmetoch energetickej účinnosti a udržateľnosti. Zváži sa aj koncepcia organizovania európskeho ocenenia.

Ďalšie opatrenia sú uvedené v prílohe.

5.6. Medzinárodné partnerstvá

Bez ohľadu na to, že energetická účinnosť začína doma, je do veľkej miery aj medzinárodnou témou. EÚ by mala využiť svoju bilaterálnu medzinárodnú politiku obchodu a rozvoja, dohody a zmluvy, nástroje (vrátane dialógov), aby podporila vývoj a využívanie energetický účinných technológií a techník.

Prioritná činnosť 10

Podpora energetickej účinnosti na celom svete

Na podporu energetickej účinnosti na celom svete Komisia uskutoční v roku 2007 iniciatívu na dosiahnutie rámcovej dohody s kľúčovými externými krajinami, ktoré sú obchodnými partnermi a s medzinárodnými organizáciami. Dohoda sa zameria na zlepšenie energetickej účinnosti v sektoroch, ktoré sú konečnými užívateľmi energie a v transformácii energie a bude využívať veľký počet zásad a opatrení.

S cieľom zamerať sa na energetickú účinnosť a jej posilnenie na celom svete Komisia navrhne medzinárodnú rámcovú dohodu o energetickej účinnosti rozvinutým, ako aj rozvojovým krajinám, medzi ktoré patria Brazília, Čína, India, Japonsko, Rusko a Spojené štáty. Opatrenia sa budú vykonávať v spolupráci s Organizáciou Spojených národov, Medzinárodnou agentúrou pre energiu, G8 (dialóg z Gleneangles o klimatických zmenách), Svetovou obchodnou organizáciou, Svetovou bankou, EBOR, EIB a ostatnými inštitúciami. Cieľom je vytvoriť užšiu spoluprácu v oblasti merania a hodnotenia energetickej účinnosti, minimálnych požiadaviek vlastností pre tovary a služby, označovania a certifikácie, energetických auditov, strát pri pohotovostnom režime, kódexov správania a iných. Zahrnuté by mali byť všetky sektory koncových užívateľov, vrátane dopravy, ako aj transformácie energie, kde je globálny potenciál mimoriadny veľký. Komisia v roku 2007 usporiada významnú medzinárodnú konferenciu o energetickej účinnosti, ktorá odštartuje tento proces.

6. Závery a ďalšie kroky

Opatrenia uvedené v tomto akčnom pláne a v prílohe môžu začať vytvárať účinok v nasledujúcich šiestich rokoch, mnohé z nich už v nasledujúcich troch rokoch. Dosiahnutý pokrok sa bude hodnotiť v rámci pravidelných strategických energetických správ[41]. Počas implementácie akčného plánu sa v roku 2009 vykoná dôležitá kontrola v polovici doby plánu. Potenciál úspor existuje. Nástroje, podporné programy, politiky a potrebné inštitučné kapacity musia byť prínosom.

Ak však máme stanovené ciele dosiahnuť, politická vôľa a angažovanosť na vnútroštátnej, regionálnej a miestnej úrovni je potrebná viac ako čokoľvek iné. Úlohou Rady a Európskeho parlamentu a tvorcov vnútroštátnej a regionálnej politiky je preto obnoviť svoju plnú angažovanosť a udeliť jasný a jednoznačný mandát pre umožnenie implementácie tohto akčného plánu jeho prijatím a dohodou o predložených návrhoch.

PRÍLOHA: Navrhované opatrenia[42]

Komisia prijme tieto opatrenia [43]:

1. Požiadavky na dynamické využitie energie u výrobkov využívajúcich energiu, budov a služieb dodávky energie

- Implementácia smernice o ekodizajne (2005/32/ES)

- koordinovať požiadavky ekodizajnu, označovania a stimulov (2007 - 2012),

- pripraviť požiadavky na ekodizajn pre 14 skupín prioritných výrobkov (2007 - 2009),

- pripraviť požiadavky ekodizajnu pre ďalšie výrobky (2008 - 2010),

- podporiť vlastné záväzky dosiahnuť úspory energie (2007 – 2012)

- implementácia a zmena a doplnenie rámcovej smernice o označovaní (92/75/ES),

- navrhnúť smernice Komisie o označovaní energie na plynových a elektrických ohrievačoch vody (2007)

- pripraviť ďalšie opatrenia implementácie označovania a zrevidovať existujúce označenia s cieľom zmeniť ich odstupňovanie každých 5 rokov tak, aby iba 10 – 20 % malo triedu A, overiť náklady počas celej životnosti a očakávané úspory energie (2007 - 2009),

- zaviesť súhrnný prehľad implementácie smernice (2007).

- Implementácia a zmena a doplnenie dohody o označovaní energetickej účinnosti kancelárskych zariadení[44]

- uzavrieť novú dohodu o označovaní energetickej účinnosti kancelárskych zariadení na päť rokov (2007),

- navrhnúť zmenu a doplnenie nariadenia (ES) č. 2422/2001 o programe označovania energetickej účinnosti kancelárskych zariadení v Spoločenstve (2007),

- pripraviť prísnejšie kritériá na energetickú účinnosť pre kancelárske zariadenia (2007 - 2011).

- Implementácia a zmena a doplnenie smernice o energetickej účinnosti konečného využitia energie a o energetických službách (2006/32/ES)

- pripraviť memorandum o porozumení o energetickej účinnosti v spolupráci s CEER prostredníctvom ERGEG (2007),

- zhodnotiť systém certifikovania bielej techniky pre celé Spoločenstvo (2008),

- zlepšiť vzájomné prepojenie vnútroštátnych usmernení o verejnom obstarávaní v oblasti energetickej účinnosti (2008),

- snažiť sa o dohodu o prísnejších a zosúladených kritériách pre dobrovoľné dohody o významnom zlepšení energetickej účinnosti (2009),

- vydať mandát na európsku normu (EN) energetických auditov (2008),

- navrhnúť podrobnejšie požiadavky na meranie a účtovanie (2009),

- zvážiť podporu alebo vytvorenie strediska na identifikáciu a zlepšenie novovznikajúcich a súčasných technológií. (2008).

- Implementácia a zmena a doplnenie smernice o energetickej hospodárnosti budov (2002/91/ES)

- navrhnúť rozšírenú rolu verejného sektora na demonštráciu nových technológií a metód (2009),

- navrhnúť významné zníženie prahu požiadaviek na minimálnu hospodárnosť pri väčších obnovách (2009),

- navrhnúť minimálne požiadavky na hospodárnosť (kWh/m²) pre nové a rekonštruované budovy a niektoré komponenty s cieľom, aby sa nové budovy blížili úrovni energeticky pasívnych domov[45] od roku 2015 (2009),

- zvážiť návrh záväzných požiadaviek na inštaláciu technológie pasívneho vykurovania a chladenia (do konca roku 2008),

- navrhnúť opatrenia pre členské štáty, aby sa upravilo financovanie vysoko rentabilných investícií (2009).

- Implementácia smernice o stavebných výrobkoch (89/106/EHS)

- zaviesť aspekty energetickej účinnosti do noriem, ktoré sa týkajú stavebných výrobkov všade, kde je to relevantné (2008).

2. Skvalitnenie transformácie energie

- pripraviť minimálne požiadavky na účinnosť nových elektrických, vykurovacích a chladiacich kapacít menších ako 20 MW a zvážiť v prípade potreby takéto požiadavky pre väčšie výrobné jednotky (2008),

- pripraviť s dodávateľským odvetvím usmernenia o osvedčených postupoch prevádzky súčasných kapacít (2008),

- vydať mandát na európsku normu certifikačného programu pre inžinierov teplární a elektrární (2008),

- odsúhlasiť usmernenia v spolupráci s CEER prostredníctvom ERGEG o dobrých regulačných postupoch na zníženie strát pri prenose a rozvode energie (2008),

- navrhnúť nový regulačný rámec na podporu prístupu do siete a pripojenie sa decentralizovaných zariadení na výrobu energie (2007),

- implementácia a zmena a doplnenie smernice o podpore kogenerácie (CHP) (2004/8/ES), vrátane

- zrýchlenia zosúladenia spôsobov výpočtu pre vysoko účinné CHP (2008-2011),

- vydania mandátu pre európsku normu (EN) na certifikáciu vedúcich inžinierov pre závody CHP (2008),

- dosiahnutia dohody o harmonizovanej elektronickej záruke pôvodu (2007 – 2009),

- návrhu prísnejších požiadaviek na regulátory trhu na podporu CHP (2008 - 2011),

- návrhu požadovania od členských štátov, aby určili dopyt tepla pre CHP (2007 – 2008),

- návrhu, aby členské štáty boli povinné určiť vnútroštátny potenciál odpadového tepla (2007 – 2008),

- návrhu minimálnych požiadaviek na účinnosť diaľkového vykurovania založeného na novej norme (2007 – 2008)

- snahy o prijatie európskej normy a požiadaviek na minimálnu účinnosť pre mikro CHP (2007 – 2009).

3. Doprava

- opatrenia vrátane právnych predpisov, ak sú potrebné, na splnenie, pomocou komplexného a dôsledného prístupu, cieľa 120 g CO2/km do roku 2012. Tento cieľ by sa mal splniť na základe dosiahnutia cieľa 140 g CO2/km prostredníctvom dobrovoľnej dohody do rokov 2008 – 2009,

- zvýšenie úsilia na prípravu trhov s čistejšími, inteligentnejšími, energeticky účinnejšími a bezpečnejšími vozidlami podľa návrhu smernice Komisie o podpore čistých vozidiel v cestnej doprave (KOM(2005) 634) (2007 - 2012),

- posilniť systémy informácií o doprave a cestovaní v reálnom čase (RTTI) a riadenie dopravy v celej EÚ (2007 - 2012),

- povzbudiť financovanie uvedenia energeticky účinných vozidiel na trh (2007),

- navrhnúť zmenenú a doplnenú smernicu o označovaní palivovej účinnosti áut (1999/94/ES) (2007),

- vydať mandát na uznávanú európsku normu a medzinárodnú normu merania valivého odporu pneumatík (2008),

- pracovať na požiadavkách na minimálnu účinnosť pre klimatizačné systémy áut (2007 - 2008),

- navrhnúť program označovania pneumatík (2008),

- umožniť dobrovoľné dohody o programoch monitorovania presného tlaku v pneumatikách (2008 – 2009),

- zvážiť povinnú montáž systémov sledovania tlaku v pneumatikách na nových vozidlách (2008 - 2009),

- predložiť zelenú knihu o mestskej doprave navrhujúcu spoločné riešenia založené na konkrétnych opatreniach, ktoré boli úspešne testované, vrátane, v prípade potreby, použitia infraštruktúry a poplatkov za cesty a preťaženie (2007),

- navrhnúť právne predpisy, ktorými sa zosúladia požiadavky na podporu palivovej účinnosti vo vzdelávacích osnovách vodičov a podporné projekty (2008),

- propagovať energetickú účinnosť v sektore letectva prostredníctvom SESAR[46] (2007 - 2012),

- navrhnúť právne predpisy na zahrnutie sektora letectva do programu EÚ pre obchodovanie s emisiami (koniec roku 2006),

- využiť potenciál optimalizácie čistenia lodných trupov (2007 - 2008),

- realizovať prínosy z úspor pobrežnej elektriny pre zakotvené lode navrhnutím právnych predpisov (2008 - 2009),

- podporovať námornú príbrežnú dopravu a morské diaľnice (2007 – 2012),

- implemetnovať právny rámec železničnej dopravy (2007).

4. Financovanie energetickej účinnosti, hospodárske stimuly, stanovenie ceny energií

- snažiť sa o identifikáciu a odstránenie právnych bariér v členských štátoch pri využívaní ESCO a zmluvných nástrojov na energetickú účinnosť (2007 - 2009)

- pripraviť miestne revolvingové fondy spojené s centrom pre výmenu informácií prostredníctvom úzkej spolupráce s EBOR, skupinou EIB a ďalšími subjektami (2007 - 2009),

- umožniť v spolupráci s EBOR, skupinou EIB a inými IFI vznik partnerstiev verejného a súkromného sektora na prilákanie úverového financovania, záruk a rizikového kapitálu pre MSP, ESCO a iné podniky poskytujúce energetické služby (2007),

- umožniť pákový efekt financovania energeticky účinných projektov, vrátane viacrodinných a sociálnych sektorov bývania v nových členských štátoch prostredníctvom štrukturálnych a kohéznych fondov (2007 – 2012),

- podporiť vytvorenie siete medzi členskými štátmi a regiónmi na zabezpečenie financovania najlepších postupov v oblasti energetickej účinnosti (2007 – 2012),

- podporiť využívanie verejno-súkromných prostriedkov a finančných balíkov na energetickú účinnosť pre MSP a pre verejný sektor na energetické audity a konkrétne investície na dosiahnutie energetickej účinnosti zistené pri energetických auditoch s EBOR, skupinou EIB a štrukturálnymi a kohéznymi fondmi EÚ (2007 - 2012),

- podnietiť používanie financovania Spoločenstva ako zelené investičné fondy financované spoločne zo strany CIP pre MSP na podporu riešení ekologických inovácií (2007 – 2012),

- zvážiť náklady a zisky daňových úverov ako stimuly pre podniky, aby vyrábali viac energeticky účinnejších spotrebičov a zariadení a pre spotrebiteľov, aby nakupovali takéto spotrebiče a zariadenia (2007),

- pripraviť zelenú knihu o nepriamom zdanení (2007) a následne zrevidovať smernicu o energetickom zdaňovaní tak, aby obsahovala lepšiu energetickú účinnosť a hľadiská životného prostredia (2008),

- navrhnúť osobitnú daňovú úpravu pre komerčnú naftu zameranú na zníženie nadmerných rozdielov výšky dane medzi členskými štátmi, aby sa zvýšila energetická účinnosť v sektore diaľkovej prepravy znížením „tankovacej turistiky“ (2007),

- vyzvať Radu, aby prijala návrh Komisie (KOM(2005)261) na previazanie zdaňovania vozidiel s ich emisiou CO2 a vyzvať členské štáty zaviesť už tieto zmeny do daňových reforiem, o ktorých možno uvažujú (2007).

5. Zmena správania sa v oblasti energie

- riadiť sa príkladom EMAS a certifikovať všetky budovy Komisie (2007 – 2009) a navrhnúť rozšírenie na ostatné inštitúcie EÚ (2010),

- sprísniť usmernenia o energetickej účinnosti doplnením a zmenou nariadenia EMAS (2007),

- prijať usmernenia pre energeticky účinné obstarávanie Komisiou (2008), podporiť systémy riadenia energie, usmernenia o tom, ako podporovať energeticky účinné výrobky a školiace nástroje pre priemysel MSP a verejný sektor a predstaviť referenčný dokument IPPC[47] (2007 – 2012),

- navrhnúť odporúčanie členským štátom na zmenu dimenzie energetickej a klimatickej bezpečnosti vo vnútroštátnych vzdelávacích osnovách (2007); programy Spoločenstva zabezpečia príslušný informačný materiál a usmernenia pre výuku (2007 – 2012),

- navrhnúť odbornú vzdelávaciu iniciatívu o energetickej účinnosti (2008),

- pripraviť „Dohovor starostov“ s memorandom o porozumení o energetickej účinnosti na výmenu a uplatňovanie najlepších postupov a na vytvorenie trvalej siete (2007),

- vytvoriť a prevádzkovať nové siete v kampani za trvalo udržateľnú energiu v Európe (2007 – 2008),

- zorganizovať v každom členskom štáte súťaž s cieľom udeliť cenu za energeticky najúčinnejšiu školu (2007 – 2008),

- začleniť agentúru na inteligentnú energiu v Európe, vnútroštátne, regionálne a miestne energetické agentúry do zavádzania akčného plánu (2007 – 2012).

6. Medzinárodné partnerstvá

- vyvinúť iniciatívu na vytvorenie medzinárodnej rámcovej dohody o energetickej účinnosti (2007),

- navrhnúť dobrovoľné dohody (záväzky) s vývozcami o informáciách, minimálnych požiadavkách účinnosti a o označovaní (2007 - 2012),

- posilniť energetickú účinnosť v zmluvách o energii a obchode, dialógy a iné rámce spolupráce (2007 - 2012),

- zvýšiť medzinárodnú spoluprácu v metódach merania pri minimálnych požiadavkách na energetickú účinnosť a v označovaní (2007 - 2012),

- vytvoriť medzinárodnú sieť šírenia informácií a poradenstva o účinných technológiách (2009).

[1] 390 Mtoe pri 48 USD za barel bez dane.

[2] KOM(2006) 105 konečné znenie z 8. 3. 2006.

[3] Závery predsedníctva z 23. – 24. marca 2006. 7775/1/06 REVI z 18. 5. 2006.

[4] Zelená kniha o energetickej účinnosti „Menej znamená viac“, KOM (2005) 265 konečné znenie z 22. 6. 2006. Počas procesu verejnej konzultácie o tejto zelenej knihe bolo prijatých celkovo 241 odpovedí vyžadujúcich činnosti vo všetkých energetických sektoroch (pracovný dokument pracovníkov Komisie (SEK (2006)693 z 29. 5. 2006).

[5] Správa Európskeho parlamentu P6_A(2006)0160 z 3. 5. 2006.

[6] Prvá správa skupiny expertov na najvyššej úrovni bola z 2. júna 2006. („ Príspevok k integrovanému prístupu ku konkurencieschopnosti, energii a politike životného prostredia – Fungovanie trhu s energiou, prístup k energii, energetická účinnosť a európsky systém obchodovania s emisiami “ http://ec.europa.eu/enterprise.environment/hlg/hlg_en.htm). Táto správa sa konkrétne zaoberá mnohými odporúčaniami na zlepšenie energetickej účinnosti.

[7] V porovnaní so základom. Pozri KOM(2005) 265 konečné znenie z 22. 6. 2005.

[8] Zatiaľ čo sa presná interpretácia nákladovej efektívnosti v právnych predpisoch Spoločenstva o energetickej účinnosti zámerne nechala pre členské štáty otvorená, za najjednoduchšiu a najľahšie interpretovateľnú mieru hospodárskeho hodnotenia sa všeobecne považuje metóda najnižších nákladov na životný cyklus (LCC) na splnenie energetických investícií (na strane ponuky energie alebo dopytu po energii).

[9] V súčasnosti sa na svietenie používa 20 % globálnej výroby elektrickej energie. Podľa štúdií zavedenie technológie vysoko účinných diód emitujúcich svetlo (LED), ktorá už je na trhu k dispozícii, by mohlo do roku 2015 ušetriť 30 % súčasnej spotreby na bežné osvetlenie a 50 % do roku 2025.

[10] Wuppertal Institute 2005 na základe Mantzos (2003) a „Hospodárske hodnotenie sektorových cieľov zníženia emisie na zmenu podnebia“, ECOFYS, marec 2001. Ďalšie informácie sú k dispozícii v záverečnej správe o hodnotení vplyvu ((CLWP: 2006/TREN/032), príloha 4. júla 2006.

[11] Oznámenie Komisie Rade a Európskemu parlamentu „Európa v pohybe - kľúč k udržateľnej mobilite. Strednodobé hodnotenie bielej knihy Európskej komisie o doprave z roku 2001“; KOM(2006) 314 konečné znenie.

[12] Zdroj: Európska komisia, základný scenár EÚ-25 a inštitút vo Wuppertale, 2005.

[13] Zlepšenie v oblasti primárnych energií o 1,5 % je navyše k trendu zlepšovania energetickej účinnosti o 1,8 % ročne počas „zvyčajnej činnosti“, ktoré sa skladá z účinku predchádzajúcich právnych predpisov Spoločenstva (0,35 % ročne) a ostatných účinkov (0,6 % ročne štrukturálne zmeny a 0,85 % ročne „autonómne zlepšovanie“). Celkovo znížia energetickú náročnosť o 3,3 % ročne, čím sa udrží priemerný ročný nárast spotreby energie vo výške 0,5 % za predpokladu rastu HDP o 2,3 % ročne. Odkaz v obrázku 2 na smernicu 2006/32/ES je na ilustráciu cieľa úspor 9 % za obdobie 2008 – 2016. Súčasne s potenciálom energetickej účinnosti na mieste spotreby možno dosiahnuť významné úspory vo výške približne 20 % zabránením mrhaniu energie počas konverzie a prenosu energie.

[14] SEK(2006) 1173.

[15] SEK(2006) 1174 a SEK(2006)1175.

[16] Rozsiahle používanie zariadení ICT si vyžaduje významné zlepšenie účinnosti technológií polovodičov a batérií. Komisia bude podporovať výskum v týchto oblastiach v rámci Siedmeho rámcového programu výskumu a vývoja, ako sa oznámilo v prvej ročnej správe o európskom informačnom spoločenstve (KOM (2006) 215).

[17] Vyžaduje sa v smernici 2006/32/ES o účinnosti konečného použitia energie a službách dodávky energie Ú. v. EÚ L 114, 27.4.2006, s. 64.

[18] Ú. v. EÚ L 191, 22.7.2005, s. 29.

[19] (ES) č. 2422/2001.

[20] Smernica 92/75/ES, Ú. v. ES L 297, 13.10.1992, s. 16 – 19.

[21] Ú. v. EÚ L 114, 27.4.2006, s. 64.

[22] Ú. v. ES L 1, 4.1.2003, s. 65.

[23] V oblasti právnych predpisov o energetickej účinnosti v súčasnosti existujú postupy o porušovaní, ktoré sú otvorené proti 20 členským štátom tak pre neoznamovanie, ako aj pre zlé uplatňovanie.

[24] Pasívne domy sa zvyčajne definujú ako domy bez tradičného vykurovacieho systému a bez aktívneho chladenia. Patrila by sem veľmi dobrá úroveň izolácie a systém mechanickej ventilácie s vysoko účinným spätným získavaním tepla. Možno ich nazývať aj domy s nulovou energiou, domy bez kúrenia.

[25] Členské štáty môžu požiadať o dodatočné obdobie troch rokov (do roku 2009) na úplné uplatnenie určitých opatrení tejto smernice.

[26] Wuppertal Institute 2005 na základe Mantzos (2003). Energeticky úsporné elektrické žiarovky spotrebovávajú napríklad päťkrát menej prúdu než štandardné žiarovky. Nahradenie žiaroviek môže jednoducho v priemernej domácnosti ušetriť ročne 100 EUR.

[27] Skúsenosti a diskusia medzi Komisiou a členskými štátmi o vnútroštátnych plánoch rozmiestňovania na obdobie rokov 2008 – 2012 by tiež mala poskytnúť informácie o pragmatických zlepšeniach systému.

[28] Výroba, na ktorú sa nevzťahuje systém obchodovania s emisiami EÚ.

[29] Napr. jednotka CO2 v daniach týkajúcich sa osobných vozidiel (KOM(2005)261).

[30] Oznámenie o iniciatíve inteligentné vozidlo (KOM(2006)59 konečné znenie) a 2. bezpečnostné oznámenie (KOM(2005) 431, konečné znenie).

[31] Okrem podstatných zlepšení, ktoré sa majú dosiahnuť správnymi pneumatikami a správnym hustením priemerný vodič môže usporiť 100 EUR ročných výdavkov na benzín ekologickejším spôsobom (Medzinárodná agentúra pre energiu „Náhlivá úspora ropy“ 2005).

[32] KOM(2005) 718, konečné znenie.

[33] Program v rámcovom programe RTD na pomoc mestám pri dosiahnutí udržateľnejšieho, čistého a energeticky účinného mestského systému dopravy.

[34] KOM(2005)459, konečné znenie.

[35] Tieto spoločnosti zvyčajne akceptujú rovnaký stupeň finančného rizika. Platby za poskytnuté služby sú založené (buď úplne, alebo čiastočne) na dosiahnutí zlepšenia energetickej účinnosti a na splnení ostatných dohodnutých výkonových kritérií.

[36] Rámcový program konkurencieschopnosti a inovácie (2007 – 2013).

[37] Menovite vývojom spoločných programov podpory ako napríklad JASPERS, JEREMIE a JESSICA pre regióny, MSP a mestá v kombinácii so skupinou EIB, EBOR a ostatných IFI.

[38] Smernica 2003/96/ES, Ú. v. EÚ L 283, 31.10.2003, s. 51.

[39] EMAS bola vytvorená nariadením (ES) č. 761/2001. Ú. v. ES L 114, 24.4.2001, s. 1.

[40] Program konkurencieschopnosti a inovačného rámca 2007 – 2013. KOM(2005)121 konečné znenie.

[41] KOM(2006) 105, konečné znenie z 8. marca 2006.

[42] Všetky navrhované akcie sú podrobnejšie vysvetlené v pracovnom dokumente pracovníkov Komisie „Analýza akčného plánu energetickej účinnosti“. SEK (2006) 1173.

[43] Termíny v zátvorkách znamenajú Komisiou odhadovaný začiatok a/alebo trvanie opatrenia.

[44] Nariadenie (ES) č. 2422/2001.

[45] S minimálnou potrebou externej dodávky energie na vykurovanie a chladenie.

[46] Projekt výskumu riadenia spoločnej európskej leteckej dopravy.

[47] Smernica o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania (96/61/ES).