4.12.2007   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 290/1


UZNESENIE RADY

z 15. novembra 2007

o „nových zručnostiach pre nové pracovné miesta“

(2007/C 290/01)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

PRIPOMÍNAJÚC najmä:

1.

zasadnutie Európskej rady v Lisabone v marci 2000, na ktorom sa začala stratégia pre trvalo udržateľný hospodársky rast s väčším počtom lepších pracovných miest a väčšou sociálnou kohéziou, s dlhodobými cieľmi pre zamestnanosť.

2.

Integrované usmernenia pre rast a zamestnanosť (2005 – 2008), (1) najmä tie, ktoré sa zaoberajú potrebou zlepšiť uspokojovanie potrieb trhu práce, rozšíriť a zvýšiť investície do ľudského kapitálu, prispôsobiť systémy vzdelávania a odbornej prípravy novým požiadavkám na spôsobilosti a potrebou zabezpečiť primerané ľudské zdroje pre výskum a vývoj (V&V) a inováciu.

3.

Závery Rady a zástupcov vlád členských štátov, ktorí sa stretli na zasadnutí Rady 14. a 15. novembra 2005, o úlohe rozvoja zručností a schopností pri dosahovaní lisabonských cieľov (2).

4.

Odporúčanie Európskeho parlamentu a Rady z 18. decembra 2006 o kľúčových kompetenciách pre celoživotné vzdelávanie (2006/962/ES) (3) .

5.

Návrh odporúčania o vytvorení európskeho kvalifikačného rámca pre celoživotné vzdelávanie, ktorý čoskoro príjme Európsky parlament a Rada.

6.

Oznámenie Komisie „Elektronické zručnosti pre 21. storočie: posilnenie konkurencieschopnosti, rastu a zamestnanosti“ zo 7. septembra 2007 (4).

S VEDOMÍM, že:

1.

Vzdelávanie a odborná príprava sú v kontexte celoživotného vzdelávania nevyhnutnými prostriedkami na podporu prispôsobivosti a zamestnateľnosti, aktívneho občianstva a osobného a profesijného uspokojenia. Uľahčujú voľnú mobilitu európskych občanov a prispievajú k dosiahnutiu cieľom a ambícií Európskej únie, ktorá sa usiluje reagovať na výzvy spôsobené globalizáciou a starnutím obyvateľstva. Vďaka vzdelávaniu a odbornej príprave by mali mať všetci občania možnosť získať potrebné znalosti na to, aby sa mohli aktívne podieľať na znalostnej spoločnosti a na trhu práce.

2.

Ciele plnej zamestnanosti, kvality pracovných miest, pracovnej produktivity a sociálnej súdržnosti možno lepšie dosiahnuť, ak sa odzrkadlia v jasných prioritách: pritiahnuť viac ľudí do zamestnania a udržať ich v ňom, zvýšiť ponuku práce, zvýšiť pružnosť pracovníkov a podnikov a zvýšiť investície do ľudského kapitálu prostredníctvom lepšieho vzdelania a rozvoja zručností a spôsobilostí.

ZDÔRAZUJE potrebu:

1.

poskytovať všetkým európskym občanom nové príležitosti na zlepšenie úrovne vedomostí, zručností a spôsobilostí, na prispôsobenie sa novým požiadavkám a získanie nových a lepších pracovných miest spájaním nástrojov, ktoré už existujú na európskej a vnútroštátnej úrovni.

2.

predvídať potreby v oblasti zručností – ako aj nedostatky v zručnostiach – ktoré vznikajú na európskom trhu práce.

3.

zlepšovať prepojenie vedomostí, zručností a spôsobilostí s potrebami spoločnosti a hospodárstva ako prostriedkov na zvýšenie konkurencieschopnosti a rastu, ako aj väčšej sociálnej súdržnosti v Európe.

PRETO VYZÝVAJÚ ČLENSKÉ ŠTÁTY A KOMISIU, ABY:

1.

Pripravili ľudí na nové pracovné miesta v rámci znalostnej spoločnosti, najmä:

a)

zvyšovaním celkovej úrovne zručností, pričom sa uprednostňuje vzdelávanie a odborná príprava jednotlivcov s nízkou úrovňou zručností a iných ľudí s najvyšším rizikom hospodárskeho a sociálneho vylúčenia vrátane jednotlivcov, ktorí predčasne ukončujú školskú dochádzku, a mladých ľudí s nižším stupňom ukončeného vzdelania, starších pracovníkov, dlhodobo nezamestnaných, žien, ktoré sa usilujú o návrat na trh práce, migrantov a osôb so zdravotným postihnutím,

b)

poskytovaním a podporou počiatočného a ďalšieho vzdelávania a odbornej prípravy s cieľom dosiahnuť zručnosti a spôsobilosti najvyššej kvality, dokonca excelentnosti, aby sa zachovali a posilnili ich kapacity na inováciu a využívanie výskumu, ktoré sú potrebné pre väčšiu konkurencieschopnosť, rast a zamestnanosť,

c)

podporou excelentnosti, pokiaľ ide o zručnosti vo V&V a inovácii, aj prostredníctvom rozvoja inovačných zoskupení so zapojením podnikov, ako aj inštitúcií vzdelávania a odbornej prípravy a výskumu a iniciatívy Euroskills 2008.

d)

vykonávaním opatrení, ktorých cieľom je prispôsobenie a vyplnenie prípadných medzier,

e)

podporou uchádzačov o zamestnanie poskytnutím poradenstva pri voľbe povolania a osobného plánu odbornej prípravy, v ktorom by sa určili moduly spôsobilostí potrebné na získanie nových pracovných miest tam, kde existujú nedostatky v zručnostiach.

f)

šírením informácií o zručnostiach a spôsobilostiach potrebných pre nové pracovné miesta prostredníctvo EURES, vnútroštátnych služieb zamestnanosti a európskych a vnútroštátnych sietí v oblasti poradenstva.

2.

Pokračovali v uznávaní výsledkov vzdelávania a transparentnosti kvalifikácií najmä:

a)

vypracovaním metód uznávania výsledkov vzdelávania dosiahnutých prostredníctvom formálneho, neformálneho a informálneho vzdelávania na vnútroštátnej úrovni v súlade so závermi Rady z mája 2004 (5), vykonávaním európskeho kvalifikačného rámca (EKR) a existujúcich alebo budúcich európskych systémov prenosu a zhromažďovania kreditov vo vysokoškolskom vzdelávaní, odbornom vzdelávaní a odbornej príprave,

b)

ďalším rozvojom Europassu ako nástroja na vykonávanie EKR pri zohľadnení pokroku dosiahnutého pri vytváraní vnútroštátnych systémov uznávania neformálneho a informálneho vzdelávania,

3.

Venovali sa otázkam financovania a kvality, a to prostredníctvom:

a)

využívania štrukturálnych fondov podporujúcich túto iniciatívu, ako aj programu celoživotného vzdelávania, rámcového programu pre konkurencieschopnosť a inovácie a siedmeho rámcového programu pre výskum a technický rozvoj,

b)

zlepšovania kvality a významu odborného vzdelávania a prípravy na všetkých úrovniach uplatňovaním zásad zabezpečovania kvality stanovených v európskych referenčných nástrojoch a plným zapojením sociálnych partnerov,

PRETO VYZÝVA KOMISIU, ABY:

1.

v kontexte kodanského procesu a spolupráce v oblasti vysokoškolského vzdelávania analyzovala potrebu poradných mechanizmov s pridanou hodnotou s cieľom posilniť identifikáciu nových potrieb súvisiacich s pracovnými miestami a zručnosťami na európskej úrovni, pričom sa využijú odvetvové aktivity a projekty v oblasti zručností uskutočňované v rámci politík celoživotného vzdelávania, podnikania a sociálneho dialógu. Cieľom týchto mechanizmov by malo byť vytváranie pravidelných prognóz strednodobých potrieb v oblasti zručností a identifikácia krátkodobých nedostatkov v tejto oblasti vymedzených v zmysle pracovných funkcií, referenčných úrovní (EKR) a kľúčových spôsobilostí.

Tento mechanizmus by mal vychádzať z:

odborných znalostí okrem iného podnikov, vzdelávacích inštitúcií a inštitúcií odbornej prípravy, služieb zamestnanosti a výskumných pracovníkov, a

existujúcich prognóz trhu práce a výsledkov odvetvových stratégií v oblasti zručností na regionálnej, celoštátnej a európskej úrovni, ako aj významných štúdií týkajúcich sa budúcich potrieb v oblasti zručností realizovaných na vnútroštátnej a európskej úrovni.

2.

posilnila európsku sieť na včasné určenie a predvídanie potrieb v oblasti zručností (Cedefop's Skillsnet) a európsky systém prognóz trendov v oblasti zamestnanosti.

3.

podala správu o opatreniach nadväzujúcich na toto uznesenie na európskej a vnútroštátnej úrovni v rámci pracovného programu Vzdelávanie a odborná príprava, berúc do úvahy dvojročné vnútroštátne správy členských štátov.


(1)  Rozhodnutie Rady 2005/600/ES z 12. júla 2005 o usmerneniach politík zamestnanosti členských štátov a odporúčanie Rady 2005/601/ES z 12. júla 2005 o všeobecných usmerneniach pre hospodárske politiky členských štátov a Spoločenstva (2005 – 2008) (Ú. v. EÚ L 205, 6.8.2005, s. 21).

(2)  Ú. v. EÚ C 292, 24.11.2005, s. 3.

(3)  Ú. v. EÚ L 394/10, 30.12.2006.

(4)  [KOM(2007) 496 v konečnom znení]

(5)  Závery Rady a zástupcov vlád členských štátov, ktorí sa zišli na zasadnutí Rady, o spoločných európskych zásadách na identifikáciu a uznávanie neformálneho a informálneho vzdelávania (prijaté 28. mája 2004), dokument 9600/04.