Prawo autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2001/84/WE w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

Służy ona wprowadzeniu obowiązkowego prawa autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży* oryginalnych egzemplarzy dzieł sztuki w całej UE.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Dzieła sztuki, do których odnosi się prawo do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży

Pod warunkiem, że dzieła sztuki zostały własnoręcznie wykonane przez artystę lub są kopiami wykonanymi w ograniczonej liczbie uznanymi za oryginalne egzemplarze dzieł sztuki zgodnie z użyciem ich przez podmioty zajmujące się zawodowo obrotem dziełami sztuki (przykładowo ograniczona produkcja lub dzieła podpisane), prawo do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży ma zastosowanie do takich dzieł, jak:

Prawo do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży nie ma zastosowania do oryginalnych rękopisów pisarzy i kompozytorów.

Przedmiot prawa do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży

Okres ochrony w zakresie prawa do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży

Okres ochrony w zakresie prawa do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży został określony w dyrektywie 2006/116/WE, która harmonizuje okres ochrony prawa autorskiego i niektórych praw pokrewnych i trwa on 70 lat po śmierci autora.

Obliczanie wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży

Osoby uprawnione do otrzymania honorariów autorskich

Prawo do otrzymywania informacji

Przez okres trzech lat po odsprzedaży, osoby uprawnione do otrzymywania honorariów autorskich mogą żądać od każdej z osób zawodowo działających na rynku dzieł sztuki przekazywania wszelkich informacji, które mogą być niezbędne w celu zabezpieczenia wypłat honorariów autorskich z tytułu odsprzedaży.

Sprawozdanie dotyczące wykonania niniejszej dyrektywy oraz jej najważniejszych zasad i zaleceń

W 2011 r. Komisja Europejska przyjęła sprawozdanie dotyczące wykonania niniejszej dyrektywy. Sugerowało ono zainicjowanie dialogu zainteresowanych stron (w tym organizacji zajmujących się zbiorowym zarządzaniem prawami autorskimi autorami i osób zawodowo działających na runku dzieł sztuki, takich jak pośrednicy w handlu dziełami sztuki, galerie, prowadzący aukcje), którego celem będzie sformułowanie zaleceń dotyczących udoskonalenia systemu pobierania i wypłacania wynagrodzeń z tytułu odsprzedaży w UE. W 2014 r. przedstawiciele tych organizacji podpisali się pod „Najważniejszymi zasadami i zaleceniami w sprawie zarządzania prawem autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży”.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

KONTEKST

Mimo iż Konwencja berneńska o ochronie dzieł literackich i artystycznych przyznaje autorowi prawo do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży, nie jest ono wiążące, co oznacza, że niektóre państwa członkowskie go nie stosują. W związku z tym istnieją bariery dzielące rynek wewnętrzny oraz zakłócenia konkurencji w jego obrębie, jak również brak ochrony dla autorów oryginalnych dzieł artystycznych.

KLUCZOWE POJĘCIA

Prawo do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży: prawo autora do uzyskania należnego procentu ceny odsprzedaży tego dzieła dokonanej przez osoby zawodowo działające na rynku dzieł sztuki (domy aukcyjne, galerie lub jakikolwiek inny rynek sztuki).

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa 2001/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki (Dz.U. L 272, 13.10.2001, s. 32–36)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego, Rady i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego: Sprawozdanie w sprawie stosowania i skutków dyrektywy w sprawie prawa do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży (2001/84/WE) (COM(2011) 878 final, 14.12.2011)

Dyrektywa 2006/116/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. w sprawie czasu ochrony prawa autorskiego i niektórych praw pokrewnych (wersja ujednolicona) (Dz.U. L 372, 27.12.2006, s. 12–18)

Kolejne zmiany do dyrektywy 2006/116/WE zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejsza wersja skonsolidowana ma wyłącznie wartość dokumentalną.

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019