19.5.2011   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 132/18


DECYZJA RADY

z dnia 12 maja 2011 r.

w sprawie udzielenia Rumunii pomocy wzajemnej

(2011/289/UE)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 143,

uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej przedstawione po konsultacji z Komitetem Ekonomiczno-Finansowym,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Od 2009 r. Rumunia wdraża program zasadniczych reform. Finanse publiczne zostały ponownie sprowadzone na bardziej zrównoważoną ścieżkę, a dostęp rządu do finansowania o charakterze rynkowym znacznie się poprawił. Ponieważ kontynuowana jest korekta budżetowa i ustabilizował się kurs wymiany waluty Rumunii (RON) w stosunku do walut głównych partnerów handlowych tego kraju, a banki macierzyste banków rumuńskich znajdujących się w posiadaniu kapitału zagranicznego utrzymały swoje zaangażowanie w Rumunii, sektor bankowy pozostaje stabilny i dysponuje wystarczającymi środkami własnymi, a deficyt bilansu płatniczego Rumunii został ograniczony.

(2)

Należy kontynuować stałą konsolidację budżetową w celu dalszego ustabilizowania relacji długu publicznego do PKB oraz zapewnienia długoterminowej stabilności finansów publicznych w kontekście szybko starzejącego się społeczeństwa. Rumunia zaczęła wychodzić z kryzysu, ale w chwili obecnej finansowanie deficytu budżetowego, jak również refinansowanie wymagalnego długu jest kosztowne i Rumunia nadal jest uzależniona w dużej mierze od instrumentów dłużnych o krótkich terminach spłaty. Utrzymano stabilność sektora bankowego, ale zwiększenie ilości aktywów o obniżonej wartości może w dalszym ciągu powodować napięcia w systemie.

(3)

W tym kontekście zasadnicze znaczenie ma kontynuowanie przez władze Rumunii właściwej i wiarygodnej polityki makroekonomicznej w celu zapobieżenia ponownym poważnym napięciom na rynkach finansowych. Najważniejszym elementem programu gospodarczego pozostaje zmniejszenie deficytu budżetowego zgodnie z zaleceniami skierowanymi przez Radę do Rumunii w ramach procedury nadmiernego deficytu. W celu trwałego zmniejszenia deficytu budżetowego Rumunia musi kontynuować reformy swego systemu zarządzania finansami publicznymi i ich kontroli.

(4)

Rada dokonuje regularnie przeglądów polityki gospodarczej prowadzonej przez Rumunię, głównie w kontekście corocznych przeglądów rumuńskiego zaktualizowanego programu konwergencji i przeglądów stanu realizacji krajowego programu reform oraz systematycznego przeglądu postępów Rumunii w kontekście sprawozdania z konwergencji.

(5)

W podstawowym scenariuszu programu gospodarczego potrzeby brutto w zakresie finansowania są w pełni pokryte do pierwszego kwartału 2013 r., a rząd poszerza swój dostęp do rynkowych źródeł finansowania; jednak nieukończone jeszcze reformy i zasadnicze zagrożenia towarzyszące temu scenariuszowi uzasadniają wniosek Rumunii o udzielenie jej pomocy finansowej o charakterze zapobiegawczym jako uzupełnienia pomocy udzielonej na mocy decyzji Rady 2009/458/WE z dnia 9 maja 2009 r. w sprawie przyznania Rumunii pomocy wzajemnej (1).

(6)

Władze Rumunii zwróciły się do Unii i innych międzynarodowych instytucji finansowych o udzielenie jej pomocy finansowej w celu wsparcia równowagi bilansu płatniczego oraz zapewnienia poziomu rezerw walutowych zgodnego z zasadą ostrożności, nawet w razie niekorzystnych zmian sytuacji gospodarczej.

(7)

Rumunia w dalszym ciągu stoi przed groźbą poważnych trudności związanych z jej bilansem płatniczym, co nadal stanowi uzasadnienie udzielenia jej pomocy wzajemnej ze strony Unii,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Unia kontynuuje udzielanie Rumunii pomocy wzajemnej, a tym samym odpowiednio przedłuża pomoc udzieloną na podstawie decyzji 2009/458/WE.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem jej notyfikacji.

Artykuł 3

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 maja 2011 r.

W imieniu Rady

PINTÉR S.

Przewodniczący


(1)  Dz.U. L 150 z 13.6.2009, s. 6.