19.12.2022   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 323/4


EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES LĒMUMS (ES) 2022/2481

(2022. gada 14. decembris),

ar ko izveido politikas programmu “Digitālās desmitgades ceļš” 2030. gadam

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 173. panta 3. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

pēc leģislatīvā akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu (1),

pēc apspriešanās ar Reģionu komiteju,

saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru (2),

tā kā:

(1)

Savā 2021. gada 9. marta paziņojumā “Digitālais kompass līdz 2030. gadam – Eiropas ceļam digitālajā gadu desmitā” (“Paziņojums par digitālo kompasu”) Komisija izklāstīja savu 2030. gada ieceri sniegt iedzīvotājiem un uzņēmumiem plašākas iespējas, izmantojot digitālo pārveidi (“Digitālā desmitgade”). Savienības pieejā ekonomikas un sabiedrības digitālajai pārveidei atvērtā veidā būtu jāietver digitāla suverenitāte atvērtā veidā, pamattiesību ievērošana, tiesiskums un demokrātija, iekļaušana, piekļūstamība, vienlīdzība, ilgtspēja, noturība, drošība, dzīves kvalitātes uzlabošana, pakalpojumu pieejamība un pilsoņu tiesību un centienu ievērošana. Tai būtu jāsekmē dinamiska, resursefektīva un taisnīga ekonomika un sabiedrība Savienībā.

(2)

Digitālā pārveide nav iespējama bez spēcīga atbalsta zinātnei, pētniecībai, izstrādei un zinātniskajai kopienai, kas ir tehnoloģiskās un digitālās revolūcijas virzītājspēki. Turklāt, tā kā ekonomikas vai sabiedrības digitalizācijas pakāpe ir arī būtisks ekonomiskās un sabiedrības noturības pamats, to globālās ietekmes faktors, Savienības starptautiskajai rīcībai ir jāstrukturē plašo esošās sadarbības diapazonu saskaņā ar digitālās desmitgades pīlāriem. Šādas strukturēšanas nepieciešamība ir atspoguļota arī Komisijas un Savienības Augstā pārstāvja ārlietās un drošības politikas jautājumos kopējā 2021. gada 1. decembra paziņojumā ar nosaukumu The Global Gateway, ar kuru Savienība plāno palīdzēt mazināt globālo investīciju nepietiekamību, pamatojoties uz demokrātisku, vērtībās balstītu pieeju, kas veicina augstu standartu un pārredzamas partnerības, lai apmierinātu globālās infrastruktūras attīstības vajadzības.

(3)

Eiropadomes locekļi 2021. gada 25. marta paziņojumā pauda uzskatu, ka Paziņojums par digitālo kompasu ir solis virzībā uz Savienības digitālās attīstības plānošanu nākamajai desmitgadei, un apstiprināja Paziņojumā par digitālo kompasu izklāstīto ieceri, tostarp domu par politikas programmu ar efektīvu pārvaldības sistēmu, kas paredzēta, lai sekmīgāk īstenotu daudzvalstu projektus, kas vajadzīgi Savienības digitālajai pārveidei kritiski svarīgās jomās. Tie arī aicināja Komisiju paplašināt Savienības digitālās pārveides politikas rīkkopu gan Savienības, gan valsts līmenī un digitālās pārveides veicināšanai izmantot visus rūpniecības, tirdzniecības un konkurences politikā pieejamos instrumentus, prasmes un izglītību, pētniecības un inovācijas politiku, kā arī ilgtermiņa finansēšanas instrumentus.

(4)

Eiropas Deklarācija par digitālajām tiesībām un principiem digitālajai desmitgadei (“Eiropas Deklarācija”) digitālās pārveides centrā izvirzīs cilvēkus, tās mērķis ir popularizēt digitālās pārveides principus saskaņā ar Eiropas kopīgajām vērtībām un tiesību aktiem un tā ir paredzēta, lai veicinātu šā lēmuma vispārīgo mērķu sasniegšanu. Minētajā nolūkā Komisijai un dalībvalstīm, kad tās sadarbojas, lai sasniegtu šajā lēmumā izklāstītos vispārīgos mērķus, būtu jāņem vērā Eiropas Deklarācijā izklāstītie digitālie principi un tiesības.

(5)

Kā izklāstīts Komisijas 2021. gada 5. maija paziņojumā “2020. gada Jaunās industriālās stratēģijas atjaunināšanu: veidojot spēcīgāku vienoto tirgu Eiropas atveseļošanai”, Savienībai ir jānosaka kritisko tehnoloģiju sistēmas un stratēģiskās nozares, jānovērš stratēģiskie trūkumi un augsta riska atkarība, kas var izraisīt piegāžu trūkumus vai kiberdrošības riskus, un jāsekmē digitālā pārveide. Tas apliecina, cik svarīgi dalībvalstīm ir rīkoties kopā un atbalstīt nozares centienus novērst šo atkarību un attīstīt nepieciešamās stratēģiskās spējas. Tas arī atbilst Komisijas analīzei, kas izklāstīta tās 2021. gada 8. septembra paziņojumā “2021. gada stratēģiskās prognozēšanas ziņojums “ES spēja rīkoties un rīcības brīvība””. Ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/241 (3) izveidotajā Atveseļošanas un noturības mehānisma un nacionālo atveseļošanas un noturības plānu sagatavošanas ietvarā Komisija aicināja dalībvalstis koordinēt to centienus nolūkā cita starpā izveidot daudzvalstu projektus digitālajā jomā.

Minētā pieredze izgaismoja vajadzību Komisijai atbalstīt dalībvalstu koordinācijas centienus un Savienībai izmantot īstenošanas mehānismus, kas sekmē kopīgas investīcijas nolūkā izveidot daudzvalstu projektus. Kopā ar citām Komisijas iniciatīvām, piemēram, ES Kritisko tehnoloģiju observatoriju, kas minēta Komisijas 2021. gada 22. februāra paziņojumā “Rīcības plāns par sinerģijām starp civilo, aizsardzības un kosmosa rūpniecību”, būtu jāizveido pārvaldības struktūra, ar ko īsteno Paziņojumu par digitālo kompasu, un tai būtu jāpalīdz noteikt Savienības pašreizējo un iespējamo nākotnes digitālo stratēģisko atkarību un jāpalīdz atvērtā veidā stiprināt Savienības digitālo suverenitāti.

(6)

Komisija tās 2019. gada 11. decembra paziņojumā “Eiropas zaļais kurss” uzsvēra, ka Eiropai būtu jāatraisa digitālās pārveides potenciāls, kas ļaus krietni pietuvoties Eiropas zaļā kursa mērķiem. Savienībai būtu jāsekmē vajadzīgā digitālā pārveide un jāiegulda tajā, jo digitālās tehnoloģijas un jaunas metodes un procesi ir svarīgs dzinējspēks Eiropas zaļā kursa un Apvienoto Nāciju Organizācijas Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām ietvaros pieņemtā Parīzes nolīguma (4) ilgtspējas mērķu un ANO ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā daudzās dažādās nozarēs. Tādām digitālajām tehnoloģijām kā mākslīgais intelekts, 5G, 6G, blokķēde, mākoņdatošana, perifērdatošana un lietu internets vajadzētu paātrināt un maksimāli palielināt politikas ietekmi, lai novērstu klimata pārmaiņas un aizsargātu vidi, cita starpā ar ilgtspējīgiem dzīves cikliem. Apvienojumā ar satelītnavigāciju un lokalizāciju digitalizācija arī paver jaunas iespējas attālināti monitorēt gaisa un ūdens piesārņojumu un monitorēt un optimizēt enerģijas un dabas resursu lietojumu. Savienībai ir vajadzīga digitāla nozare, kuras pamatā ir ilgtspēja, cita starpā tās piegādes ķēdē, izvairoties no pārliekas paļaušanās uz kritiski svarīgām izejvielām un nodrošinot, ka digitālā infrastruktūra un tehnoloģijas pārbaudāmi kļūst ilgtspējīgākas, atjaunīgākas, energoefektīvākas un resursu izmantošanas ziņā efektīvākas, un sekmējot ilgtspējīgu aprites un klimatneitrālu ekonomiku un sabiedrības attīstību atbilstoši Eiropas zaļajam kursam.

(7)

Politika un investīcijas digitālajā infrastruktūrā būtu jāvērš uz to, lai nodrošinātu iekļaujošu savienojamību, kas būtu piekļūstama visiem un visur Savienībā ar pieejamu piekļuvi internetam, lai tādējādi visā Savienībā novērstu digitālo plaisu, pievēršot īpašu uzmanību dažādu ģeogrāfisko vietu teritoriālajām atšķirībām.

(8)

Paziņojumā par digitālo kompasu paredzētie pasākumi būtu jāīsteno, lai aktīvāk veiktu darbības, kas paredzētas Komisijas 2020. gada 19. februāra Paziņojumā ar nosaukumu “Eiropas digitālās nākotnes veidošana”, un tiem būtu jābalstās uz jau pastāvošiem Savienības instrumentiem, kā piemēram, Eiropas Reģionālās attīstības fonda un Eiropas Sociālā fonda, kuri izveidoti ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/1058, programmām (5), un tehniskā atbalsta instrumentu, kas izveidots ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/240 (6), un Eiropas Parlamenta un Padomes Regulām (ES) 2021/523 (7), (ES) 2021/690 (8), (ES) 2021/694 (9), (ES) 2021/695 (10) un (ES) 2021/1153 (11) un līdzekļiem, kas piešķirti digitālajai pārveidei atbilstoši Regulai (ES) 2021/241. Ar šo lēmumu būtu jāizveido Digitālās desmitgades politikas programma 2030. gadam, lai īstenotu, paātrinātu un veidotu sekmīgu Savienības ekonomikas un sabiedrības digitālo pārveidi.

(9)

Eiropas sociālo tiesību pīlārā, ko Eiropas Parlaments, Padome un Komisija izsludināja 2017. gada 17. novembrī Gēteborgā, Zviedrijā, tiek aicināts nodrošināt tiesības piekļūt kvalitatīviem pamatpakalpojumiem, tostarp digitālajiem sakariem, kā arī tiesības uz kvalitatīvu un iekļaujošu izglītību, apmācību un mūžizglītību.

(10)

Lai sekotu Savienības trajektorijai attiecībā uz digitālās pārveides tempu, Savienības līmenī būtu jānosaka digitālie mērķrādītāji. Minētie digitālie mērķrādītāji būtu jāsasaista ar konkrētām jomām, kurās kopā būtu jāpanāk progress Savienībā. Digitālie mērķrādītāji atbilst četriem galvenajiem virzieniem, kas norādīti Paziņojumā par digitālo kompasu – tie ir noteikti kā Savienības digitālās pārveides būtiskās jomas: digitālās prasmes, digitālā infrastruktūra, uzņēmumu digitalizācija un sabiedrisko pakalpojumu digitalizācija.

(11)

Šis lēmums neskar Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 165. un 166. pantu.

(12)

Digitālās prasmes, gan pamatprasmes, gan padziļinātās prasmes, kā arī citas prasmes, cita starpā zinātnes, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātikas (STEM) jomās, ir būtiskas, lai paātrinātu Savienības rūpniecības pielāgošanos strukturālām pārmaiņām. Ir paredzēts, ka digitāli spējīgi iedzīvotāji, cita starpā iedzīvotāji ar invaliditāti, spēj izmantot digitālās desmitgades sniegtās iespējas. Lai sasniegtu minēto mērķi, galvenā uzmanība būtu jāpievērš izglītībai nolūkā nodrošināt, ka izglītības nozare un it īpaši skolotāji ir pienācīgi apmācīti, kvalificēti un aprīkoti, lai efektīvi izmantotu tehnoloģijas savās mācību metodēs, un spēj mācīt digitālās tehnoloģijas, tādējādi nodrošinot, ka studenti ir labāk sagatavoti ienākšanai darba tirgū īstermiņā un ilgākā termiņā. Digitālajai izglītībai un apmācībai būtu arī jāpalielina Savienības pievilcība augsti kvalificētiem profesionāļiem, kuri ir apguvuši padziļinātas digitālās prasmes, un to pieejamība Savienības darba tirgū.

Komisijas publicētajā 2021. gada Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksā (DESI) ir norādīts, ka Savienības uzņēmumiem, jo īpaši mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU), jau pirms Covid-19 pandēmijas bija grūtības atrast pietiekamu skaitu informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) speciālistu. Tādēļ digitālajai apmācībai un izglītībai būtu jāatbalsta visas darbības, ar ko nodrošina, ka darbaspēks ir aprīkots ar patlaban un nākotnē nepieciešamajām prasmēm, atbalstot visu attiecīgo ieinteresēto personu mobilizāciju un stimulēšanu nolūkā maksimāli palielināt investīciju ietekmi ekonomiski aktīvo iedzīvotāju esošo prasmju uzlabošanā (prasmju pilnveide) un jaunu prasmju apguvē (pārkvalifikācija), kā arī mūžizglītībā, lai nodrošinātu, ka tiek pilnībā izmantotas visas nozares un pakalpojumu digitalizācijas sniegtās iespējas. Būtu jārosina arī darba devēju nodrošināta neformāla digitālā apmācība darbavietā, kas īstenojama pēc principa “mācīties darot”. Izglītība un apmācība radīs arī konkrētus karjeras stimulus, lai novērstu un likvidētu atšķirīgas iespējas un attieksmi pret s sievietēm un vīriešiem.

(13)

Ilgtspējīga digitālā infrastruktūra savienojamībai, mikroelektronika un spēja apstrādāt lielos datus ir kritiski svarīgi faktori digitalizācijas sniegto priekšrocību izmantošanai, turpmākai tehnoloģiju attīstībai un Savienības digitālajai līderībai. Saskaņā ar Komisijas 2021. gada 30. jūnija paziņojumu “Ilgtermiņa redzējums par ES lauku apvidiem: kāds ceļš ejams, lai līdz 2040. gadam lauku apvidi kļūtu spēcīgāki, savienoti, izturētspējīgi un pārtikuši” Savienībā ir vajadzīga uzticama, ātra un droša savienojamība, kas pieejama ikvienam un it visur, tostarp lauku teritorijās un nomaļos apvidos, piemēram, salās un kalnu apgabalos, kā arī mazapdzīvotos un tālākajos reģionos. Sabiedrības vajadzības pēc konverģējošas augšupielādes un lejupielādes joslas platuma pastāvīgi pieaug. Līdz 2030. gadam tiem, kam tas nepieciešams vai kas to vēlas, būtu jāiegūst pieeja tīkliem ar gigabitos mērāmu ātrumu. Visiem Savienības galalietotājiem vajadzētu būt iespējai izmantot gigabitos mērāmus pakalpojumus, ko nodrošina tīkli fiksētā atrašanās vietā, kas izvietota līdz tīkla pieslēgumpunktam. Turklāt visas apdzīvotās teritorijas būtu jāaptver nākamās paaudzes bezvadu ātrdarbīgam tīklam ar vismaz 5G līdzvērtīgu veiktspēju. Visiem tirgus dalībniekiem, kas gūst labumu no digitālās pārveides, būtu jāuzņemas savi sociālie pienākumi un jāsniedz taisnīgs un samērīgs ieguldījums sabiedriskajos labumos, pakalpojumos un infrastruktūrā visu Savienības pilsoņu labā.

(14)

Tehnoloģiskā neitralitāte, ko paredz Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2018/1972 (12), ir princips, pēc kura būtu jāvadās Savienības un valstu digitālajai politikai attiecībā uz savienojamības infrastruktūru ar visaugstāko sniegumu, noturību, drošību un ilgtspēju nolūkā gūt labumu no labklājības. Tāpēc pret visām tehnoloģijām un pārvades sistēmām, kas spēj palīdzēt sasniegt gigabitos mērāmu savienojamību, cita starpā pašreizējo un gaidāmo optiskās šķiedras, satelīta, 5G vai jebkuras citas nākotnes ekosistēmas un nākamās paaudzes Wi-Fi attīstību, būtu jāizturas vienādi, ja tām ir līdzvērtīga tīkla veiktspēja.

(15)

Pusvadītājiem ir būtiska nozīme lielākajā daļā galveno stratēģisko vērtības ķēžu, un ir paredzams, ka nākotnē tie kļūs vēl pieprasītāki nekā šobrīd, jo īpaši inovatīvākajās tehnoloģiju jomās. Tā kā tiem ir centrāla loma digitālajā ekonomikā, pusvadītāji ir arī kritiski svarīgi virzītājspēki pārejai uz ilgtspēju, tādējādi veicinot arī Eiropas zaļā kursa mērķu sasniegšanu. Pusvadītāji ar mazu enerģētisko pēdu arī veicina Savienības līderpozīciju nostiprināšanu ilgtspējīgu digitālo tehnoloģiju jomā. Ir plānots, ka pusvadītāju vērtības ķēdes noturības un pusvadītāju ražošanas jaudas (tostarp materiālu, iekārtu, projektēšanas, ražošanas, izgatavošanas un iepakošanas) tiek stiprinātas, cita starpā veidojot plaša mēroga inovatīvu infrastruktūru saskaņā ar Savienības tiesību aktiem attiecībā uz vides ilgtspēju. Piemēram, kvantu jauda un mazstrāvas pusvadītāji ir būtiski faktori, lai panāktu tādu ļoti drošu perifēro mezglu klimatneitralitāti, kas neatkarīgi no lietotāja atrašanās vietas garantē piekļuvi datu pakalpojumiem ar zemu latentumu.

(16)

Papildus virzītājspēku lomai, pašreizējās un nākotnē gaidāmās tehnoloģijas būs jaunu izstrādājumu, jaunu ražošanas procesu un jaunu uzņēmējdarbības modeļu pamatā, balstoties uz taisnīgu un drošu datu apmaiņu datu ekonomikā un vienlaikus nodrošinot efektīvu privātuma un personas datu aizsardzību. Uzņēmumu pārveide būs atkarīga no to spējas ātri un visaptveroši ieviest jaunas digitālās tehnoloģijas, arī rūpniecības un pakalpojumu ekosistēmās, kas pašlaik atpaliek. Minētā pārveide ir īpaši svarīga MVU, kuri joprojām saskaras ar problēmām digitālo risinājumu ieviešanā.

(17)

Dalībvalstis tiek mudinātas savā publiskajā pārvaldē piemērot vienreizējas iesniegšanas principu, veicinot datu atkalizmantošanu, saskaņā ar datu aizsardzības noteikumiem, lai neradītu papildu slogu iedzīvotājiem vai uzņēmumiem.

(18)

Demokrātiskā dzīve un galvenie publiskie pakalpojumi arī būs ļoti lielā mērā atkarīgi no digitālajām tehnoloģijām. Ikvienam iedzīvotājam un uzņēmumam būtu jāspēj digitāli mijiedarboties ar publiskās pārvaldes iestādēm. DESI būtu jāuzrauga vairāki šādu mijiedarbību parametri, tostarp orientēšanās uz lietotāju un pārredzamība. Galvenajiem publiskajiem pakalpojumiem, tostarp e-veselības pacienta kartēm, vajadzētu būt pilnībā piekļūstamiem brīvprātīgi kā attiecīgajā klasē labākajai digitālajai videi, kas nodrošina viegli lietojamus, efektīvus, uzticamus un personalizētus pakalpojumus un rīkus ar augstiem drošības un privātuma standartiem. Šādiem galvenajiem sabiedriskajiem pakalpojumiem būtu jāaptver arī tie pakalpojumi, kas attiecas uz svarīgiem notikumiem fizisku personu dzīvē, piemēram, darba zaudēšanu un atrašanu, studēšanu, automašīnas turēšanu īpašumā vai vadīšanu, uzņēmējdarbības uzsākšanu, un uz juridiskām personām to profesionālās uzņēmējdarbības dzīves ciklā. Tomēr, pārejot uz digitālajiem rīkiem, būtu jāsaglabā arī pakalpojumu pieejamība ārpus tiešsaistes vides.

(19)

Digitālajām tehnoloģijām būtu jāpalīdz sabiedrībā sasniegt plašākus rezultātus, kas neaprobežojas vien ar digitālo jomu, bet pozitīvi ietekmē iedzīvotāju ikdienas dzīves un labbūtību. Lai digitālā pārveide būtu sekmīga, tai būtu jānotiek kopā ar uzlabojumiem attiecībā uz demokrātiju, labu pārvaldību, sociālo iekļaušanu un efektīvākiem sabiedriskajiem pakalpojumiem.

(20)

Komisijai līdz 2026. gada jūnijam būtu jāpārskata digitālie mērķrādītāji un attiecīgās definīcijas, lai novērtētu, vai tie joprojām ir tikpat vērienīgi kā digitālās pārveides mērķrādītāji. Komisijai būtu jāvar gadījumos, kad tā to uzskata par vajadzīgu, ierosināt digitālo mērķrādītāju pārskatīšanu, lai reaģētu uz tehnoloģiju, ekonomikas un sociālo attīstību, jo īpaši datu ekonomikas, ilgtspējas un kiberdrošības jomā.

(21)

Ja tiek izmantoti publiskie līdzekļi, ir ārkārtīgi svarīgi, lai sabiedrība un uzņēmumi gūtu maksimālu labumu. Tāpēc publiskā finansējuma mērķim vajadzētu būt nodrošināt atvērtu un nediskriminējošu piekļuvi finansēto projektu rezultātiem, ja vien pamatotos un samērīgos gadījumos par atbilstošu neuzskata rīkoties citādi.

(22)

Lai panāktu saskanīgu, iekļaujošu un stabilu progresu virzībā uz digitālo pārveidi un Savienības digitālo mērķrādītāju sasniegšanu, ir vajadzīga visaptveroša, stabila, uzticama, elastīga un pārredzama pārvaldības forma, pamatojoties uz Eiropas Parlamenta, Padomes, Komisijas un dalībvalstu ciešu sadarbību un koordināciju. Pienācīgam mehānismam būtu jānodrošina konverģences koordinēšana, paraugprakses apmaiņa un politikas un pasākumu konsekvence un rezultativitāte Savienības un valsts līmenī, kā arī jāstimulē pienācīgu sinerģiju aktivizēšana starp Savienības un valstu līdzekļiem, kā arī starp Savienības iniciatīvām un programmām. Minētajā nolūkā Komisija varētu sniegt norādījumus un atbalstu dalībvalstīm attiecībā uz to, kā pēc iespējas labāk izmantot vispiemērotākos sinerģijas veidus. Minētajā sakarā ir jāparedz nosacījumi uzraudzības un sadarbības mehānismam, ar ko īsteno Digitālo kompasu. Šādā mehānismā būtu jāņem vērā situācijas atšķirības starp dalībvalstīm un to iekšienē, tam vajadzētu būt samērīgam, jo īpaši attiecībā uz administratīvo slogu, un būtu jāļauj dalībvalstīm, nosakot savus nacionālos mērķus, ievērot augstāku vērienīguma pakāpi.

(23)

Uzraudzības un sadarbības mehānismam, ar ko īsteno digitālo kompasu, būtu jāietver uzlabota uzraudzības sistēma, ar ko konstatē nepilnības Savienības stratēģiskajās digitālajās spējās. Tam arī būtu jāietver mehānisms, lai ziņotu cita starpā par progresu virzībā uz digitālajiem mērķrādītājiem, kas izklāstīti šajā lēmumā, kā arī par vispārējāku atbilstību šajā lēmumā izklāstītajiem vispārīgajiem mērķiem. Ar to būtu jāizveido satvars Komisijas un dalībvalstu sadarbībai, lai apzinātu risinājumus trūkumu novēršanai un ierosinātu mērķtiecīgas darbības efektīvu tiesiskās aizsardzības līdzekļu nodrošināšanai.

(24)

DESI būtu jātiek iekļautam ziņojumā par stāvokli digitālajā desmitgadē (“ziņojums par digitālo desmitgadi”), un to vajadzētu izmantot, lai uzraudzītu progresu virzībā uz digitālo mērķrādītāju sasniegšanu. Šādai uzraudzībai būtu jāietver tādu rādītāju analīze, ar ko mēra progresu dalībvalstu līmenī, valsts politika un iniciatīvas, kuru mērķis ir šajā lēmumā izklāstīto vispārīgo mērķu un digitālo mērķrādītāju sasniegšana, kā arī horizontālā un tematiskā analīze, ar ko seko Savienības ekonomiku digitālajai pārveidei, un šādi panāktā dalībvalstu progresa klasifikācija. Jo īpaši DESI dimensijas un rādītāji būtu jāsalāgo ar šajā lēmumā izklāstītajiem digitālajiem mērķrādītājiem. Īstenošanas aktos, kas jāpieņem Komisijai, katram digitālajam mērķrādītājam jānosaka galvenie snieguma rādītāji (KPI). KPI ir pēc vajadzības jāatjaunina, lai turpinātu efektīvu uzraudzību un lai ņemtu vērā tehnoloģiju attīstību. Attiecīgā gadījumā būtu jāpastiprina datu apkopošanas mehānisms dalībvalstīs, lai iegūtu visaptverošu izklāstu par progresu digitālo mērķrādītāju sasniegšanā, kā arī informāciju par attiecīgo politiku, programmām un iniciatīvām valsts līmenī, un, kad tas iespējams, tajā būtu jāiekļauj pa dzimumiem un reģioniem sadalīti dati saskaņā ar Savienības un valsts tiesību aktiem.

Pamatojoties uz Komisijas pārskatiem un attiecīgā gadījumā, Komisijai pēc apspriešanās ar dalībvalstīm būtu jāsagatavo hronoloģisks pārskats ar mērķi noteikt turpmākās datu apkopošanas vajadzības. Nosakot DESI, Komisijai lielā mērā būtu jāpaļaujas uz oficiālo statistiku, kas apkopota dažādos Savienības apsekojumos par informācijas sabiedrību saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulām (ES) 2019/1700 (13) un (ES) 2019/2152 (14). Komisijai būtu jāizmanto konkrēti pētījumi, lai apkopotu datus par tiem būtiskajiem rādītājiem, kas netiek mērīti Savienības apsekojumos vai kas apkopoti, īstenojot citus ziņošanas pasākumus, piemēram, stratēģijas ietvaros, kas paziņota ar Komisijas 2008. gada 25. jūnija paziņojumā ar nosaukumu “Vispirms domāt par mazākajiem – Eiropas Mazās uzņēmējdarbības akts”, tostarp, sagatavojot ikgadējo pārskatu par MVU sniegumu. Definīcijas, kas saistītas ar šajā lēmumā ietvertajiem mērķrādītājiem, nerada precedentus KPI un nekādā veidā nekavē minēto mērķrādītāju sasniegšanā panāktā progresa gaidāmo novērtēšanu, kurā tiek izmantoti KPI.

(25)

Lai likumdevēji pastāvīgi saņemtu informāciju par to, kā norit digitālā pārveide Savienībā, Komisijai būtu jāiesniedz Eiropas Parlamentam un Padomei ikgadējs ziņojums par digitālo desmitgadi, iekļaujot Savienības digitālās pārveides pārskatu un analīzi un panāktā progresa izvērtējumu saistībā ar šā lēmuma vispārīgajiem mērķiem un digitālajiem mērķrādītājiem periodā līdz 2030. gadam. Ziņojums par digitālo desmitgadi un jo īpaši DESI būtu jāizmanto Eiropas pusgada procesā, tostarp aspekti, kas saistīti ar Atveseļošanas un noturības mehānismu, savukārt ieteicamajai politikai, pasākumiem un darbībām, kuras iekļautas ziņojumā par digitālo desmitgadi, būtu jāpapildina konkrētām valstīm adresētie ieteikumi.

(26)

Kopš 2019. gada DESI ir iekļauts rezultātu pārskats “Sievietes digitālajā vidē”, kurā, pamatojoties uz 12 rādītājiem, novērtēts dalībvalstu sniegums interneta izmantošanas, interneta lietošanas prasmju, kā arī specializētu prasmju un nodarbinātības jomā. Rezultātu pārskata “Sievietes digitālajā vidē” iekļaušanai ziņojumā par digitālo desmitgadi būtu jārada iespēja uzraudzīt digitālo prasmju un iespēju atšķirības starp dzimumiem.

(27)

Komisijai jo īpaši būtu tās ziņojumā par digitālo desmitgadi jāpievēršas tam, cik efektīvi šā lēmuma vispārīgie mērķi tikuši īstenoti politikā, pasākumos vai rīcībā, kā arī par digitālo mērķrādītāju sasniegšanā panākto progresu, sīki izklāstot Savienības progresa pakāpi saistībā ar prognozēto katra mērķrādītāja trajektoriju, katra mērķrādītāja sasniegšanai vajadzīgo centienu novērtējumu, tostarp attiecībā uz investīciju nepietiekamību digitālajās spējās un inovācijā, kā arī informētības uzlabošanā par darbībām, kuras vajadzīgas digitālās suverenitātes palielināšanai atvērtā veidā. Ziņojumā būtu arī jāiekļauj attiecīgo regulatīvo priekšlikumu īstenošanas novērtējums, kā arī Savienības un dalībvalstu līmenī veikto darbību novērtējums.

(28)

Uz Komisijas analīzes pamata ziņojumam būtu jāietver konkrēta ieteicamā politika, pasākumi un darbības. Ziņojumā iesakot politiku, pasākumus vai darbības, Komisijai būtu jāņem vērā jaunākie pieejamie dati, kopīgās saistības, dalībvalstu noteiktā politika un pasākumi, kā arī panāktais progress attiecībā uz ieteicamajām darbībām, kas noteiktas iepriekšējos ziņojumos un īstenotas, izmantojot sadarbības mehānismu. Komisijai būtu jāņem vērā arī atšķirības atsevišķu dalībvalstu spējā dot ieguldījumu digitālo mērķrādītāju sasniegšanā, kā arī politika, pasākumi un darbības, kas jau ir ieviesti un ko uzskata par atbilstošiem minēto mērķu sasniegšanai, pat ja to ietekme vēl nav materializējusies.

(29)

Lai nodrošinātu, ka šajā lēmumā izklāstītie vispārīgie mērķi un digitālie mērķrādītāji tiek sasniegti un ka visas dalībvalstis efektīvi sniedz ieguldījumu minētajā nolūkā, uzraudzības un sadarbības mehānisma izstrādei un īstenošanai būtu jānodrošina informācijas un paraugprakses apmaiņa konstruktīvā un iekļaujošā dialogā starp dalībvalstīm un Komisiju. Komisijai būtu jānodrošina ka Parlaments savlaicīgi tiek informēts par dialoga iznākumu.

(30)

Kopā ar dalībvalstīm Komisijai būtu jānosaka Savienības prognozētās trajektorijas, lai sasniegtu šajā lēmumā izklāstītos digitālos mērķrādītājus. Minētās prognozētās trajektorijas būtu, ja tas iespējams, jāpārvērš valstu prognozētajās trajektorijās, un tām būtu attiecīgā gadījumā jāņem pienācīgi vērā reģionālā dimensija. Valstu prognozētajās trajektorijās būtu jāņem vērā un jāatspoguļo individuālu dalībvalstu atšķirīgā sākotnējā situācija un dažādā spēja dot ieguldījumu digitālo mērķrādītāju sasniegšanā. Valstu prognozētajām trajektorijām būtu jāpalīdz novērtēt laika gaitā panākto progresu Savienības un valstu līmenī.

(31)

Lai nodrošinātu, ka Komisijas un dalībvalstu sadarbība ir efektīva un rezultatīva, dalībvalstīm būtu jāiesniedz Komisijai valsts digitālās desmitgades stratēģiskie ceļveži par laiku līdz 2030. gadam (“valstu ceļveži”), rosinot, ja tas iespējams un izmērāms valstu līmenī, valstu prognozētās trajektorijas, kurās apraksta visus pieņemtos, plānotos vai īstenotos instrumentus, lai dotu ieguldījumu šajā lēmumā izklāstīto vispārīgo mērķu un digitālo mērķrādītāju sasniegšanā Savienības līmenī. Dalībvalstīm būtu jāspēj savos valstu ceļvežos iekļaut informāciju par politiku, pasākumiem un darbībām, kas jāveic reģionālā līmenī. Valstu ceļveži būtu jāizstrādā pēc apspriešanās ar galvenajām ieinteresētajām personām, piemēram, uzņēmējdarbības organizācijām, tostarp MVU pārstāvjiem, sociālajiem partneriem un pilsonisko sabiedrību, arī vecāka gadagājuma cilvēkiem un jauniešiem, kā arī vietējā un reģionālā līmeņa pārstāvjiem, un tiem vajadzētu būt nozīmīgam instrumentam dalībvalstu politikas koordinēšanā un nolūkā nodrošināt tirgus prognozējamību. Dalībvalstīm vajadzētu ņemt vērā attiecīgās nozaru iniciatīvas gan Savienības, gan valstu līmenī un sekmēt atbilstību tām. Dalībvalsts apņemšanās nodrošināt valstu ceļvedi, lai sniegtu ieguldījumu attiecībā uz digitālajiem mērķrādītājiem Savienības līmenī, neliedz tai pašai dalībvalstij izstrādāt un īstenot stratēģijas valsts vai reģionālā līmenī, ne arī specializēties konkrētās rūpniecības vai digitālajās jomās.

(32)

Komisijas un dalībvalstu sadarbības cikla laikā dalībvalstis varētu nākt klajā ar savu valstu ceļvežu korekcijām, lai ņemtu vērā digitālās pārveides attīstību Savienības un valstu līmenī un jo īpaši lai reaģētu uz Komisijas ieteikto politiku, pasākumiem un darbībām. Lai sekmētu konsekventu un salīdzināmu pieeju visās dalībvalstīs un atvieglotu savu valstu ceļvežu sagatavošanu, Komisijai būtu jāsniedz norādījumi, kuros sīkāk izklāstīti valsts ceļveža struktūras galvenie elementi un jo īpaši kopīgie elementi, kas būtu jāiekļauj visos valstu ceļvežos. Norādījumos būtu arī jāparedz vispārēja pieeja, kas dalībvalstīm jāievēro, izstrādājot to valstu prognozētās trajektorijas.

(33)

Komisijas un dalībvalstu sadarbības un uzraudzības mehānismam būtu jātiek uzsāktam ar valstu ceļvežu novērtējumu, un tam būtu jābalstās uz iesniegtajiem datiem un ziņojumā par digitālo desmitgadi veikto novērtējumu, kā arī attiecīgo ieinteresēto personu, piemēram, uzņēmējdarbības organizāciju, tostarp MVU pārstāvju, sociālo partneru un pilsoniskās sabiedrības, kā arī reģionālā un vietējā līmeņa pārstāvju, saņemtajām atsauksmēm.

(34)

Nosakot sadarbības grafiku, būtu jāņem vērā vajadzība atspoguļot iepriekšējās sadarbības ciklu rezultātus, kā arī politiku, pasākumus, darbības un iespējamās valstu ceļvežu korekcijas ik pēc diviem gadiem.

(35)

Lai virzītos uz priekšu attiecībā uz digitālajiem mērķiem atbilstoši prognozētajai trajektorijai, dalībvalstīm, kuras ziņojumā atzītas par tādām, kas noteiktā jomā nav panākušas pietiekamu progresu, būtu jāierosina korekcijas attiecībā uz politiku, pasākumiem un darbībām, ko tās plāno veikt, lai sekmētu progresu attiecīgajā kritiski svarīgajā jomā. Komisijai un dalībvalstīm tāpat arī vajadzētu izvērtēt, kā iepriekšējā gada ziņojumā minētā politika, pasākumi un darbības ir veikti, dalībvalstīm rīkojoties kopīgi un individuāli. Dalībvalstij būtu jāspēj pieprasīt uzsākt salīdzinošās pārskatīšanas procesu, lai dotu citām dalībvalstīm iespēju sniegt piezīmes par priekšlikumiem, ko tā plāno izklāstīt savā valsts ceļvedī, jo īpaši attiecībā uz to piemērotību konkrēta mērķrādītāja sasniegšanai. Komisijai būtu jāatvieglo pieredzes un paraugprakses apmaiņa, izmantojot salīdzinošās pārskatīšanas procesu.

(36)

Komisijai un vienai vai vairākām dalībvalstīm vai vismaz divām dalībvalstīm vajadzētu būt iespējai uzņemties kopīgas saistības par koordinētām darbībām, ko tās vēlētos veikt digitālo mērķrādītāju sasniegšanai, izveidot daudzvalstu projektus un vienoties par jebkādiem citiem pasākumiem un darbībām Savienības un valstu līmenī, lai virzītos uz priekšu attiecībā uz minētajiem mērķrādītājiem atbilstoši prognozētajām trajektorijām. Kopīgas saistības ir iniciatīva sadarboties, jo īpaši, lai palīdzētu sasniegt šajā lēmumā noteiktos vispārīgos mērķus un digitālos mērķrādītājus. Daudzvalstu projektiem un Eiropas digitālās infrastruktūras konsorcijam (EDIC) būtu jāietver vismaz trīs dalībvalstis.

(37)

Uzraugot vispārīgo mērķu un digitālo mērķrādītāju izpildi, kas izklāstīti šajā lēmumā, Komisijai un dalībvalstīm ir pienākums lojāli sadarboties saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienību (LES) 4. panta 3. punktu. Tādēļ ir nepieciešams, lai dalībvalstis pienācīgi ievērotu visus Komisijas aicinājumus sadarboties, jo īpaši, ja ir būtiska novirze no dalībvalsts valsts prognozētajām trajektorijām vai ja šādai novirzei nav pievērsta uzmanība ievērojamu laikposmu.

(38)

Ieteicamās politikas, pasākumu un darbību, kā arī valstu ceļvežu un to korekciju efektīva īstenošana ir būtiska šajā lēmumā izklāstīto vispārīgo mērķu un digitālo mērķrādītāju sasniegšanai. Strukturēts dialogs ar atsevišķām dalībvalstīm ir būtisks, lai virzītu un atbalstītu tās, kad tās apzina un īsteno piemērotos pasākumus, lai virzītos uz to valsts prognozētajām trajektorijām, jo īpaši gadījumos, kad dalībvalstis uzskata par nepieciešamu savu valstu ceļvežu koriģēšanu, pamatojoties uz Komisijas ieteikto politiku, pasākumiem vai darbībām. Komisijai būtu jānodrošina, ka Eiropas Parlaments un Padome tiek pienācīgi informēti, jo īpaši par strukturētā dialoga procesu un rezultātiem.

(39)

Lai nodrošinātu pārredzamību un sabiedrības līdzdalību, Komisijai būtu jāiesaistās darbā ar visām ieinteresētajām personām. Šajā nolūkā Komisijai būtu cieši jāsadarbojas ar ieinteresētajām personām, tostarp pilsonisko sabiedrību, un privātiem un publiskiem dalībniekiem, piemēram, publisko tiesību subjektiem no izglītības un apmācības vai veselības nozares, un jāapspriežas ar tām par pasākumiem digitālās pārveides paātrināšanai Savienības līmenī. Apspriežoties ar ieinteresētajām personām, Komisijai būtu jābūt, cik vien iespējams, iekļaujošai un jāiesaista tās struktūras, kurām ir būtiska loma, sekmējot meiteņu un sieviešu līdzdalību digitālajā izglītībā un profesionālajā karjerā, lai valstu ceļvežu īstenošanā veicinātu dzimumu ziņā vislīdzsvarotāko pieeju. Ieinteresēto personu iesaiste būtu svarīga arī dalībvalstu līmenī, jo īpaši, pieņemot to valstu ceļvežus un to iespējamās korekcijas. Komisijai un dalībvalstīm gan Savienības, gan valsts līmenī būtu savlaicīgi un samērīgi pieejamiem resursiem jāiesaista uzņēmējdarbības organizācijas, tostarp MVU pārstāvji, sociālie partneri un pilsoniskā sabiedrība.

(40)

Daudzvalstu projektiem būtu jāatļauj liela mēroga intervence galvenajās jomās, kas nepieciešamas šajā lēmumā izklāstīto digitālo mērķrādītāju sasniegšanai, jo īpaši apvienojot Savienības, dalībvalstu un attiecīgā gadījumā privātus resursus. Ja tas nepieciešams digitālo mērķrādītāju sasniegšanai, dalībvalstīm būtu jāspēj iesaistīt trešās valstis, kas ir asociētas tieši pārvaldītā Savienības programmā, kura atbalsta Savienības digitālo pārveidi. Daudzvalstu projekti būtu jāīsteno koordinēti, cieši sadarbojoties Komisijai un dalībvalstīm. Komisijai būtu jāuzņemas centrālā loma daudzvalstu projektu īstenošanas paātrināšanā, šā lēmuma pielikumā provizoriski iekļautajās projektu kategorijās nosakot īstenošanai gatavus daudzvalstu projektus, konsultējot dalībvalstis par piemērotākā pastāvošā īstenošanas mehānisma izvēli un par finansējuma avotu un to kombinācijas izvēli, kā arī par citiem ar minēto projektu īstenošanu saistītiem stratēģiskiem jautājumiem. Attiecīgā gadījumā Komisijai būtu jāsniedz norādījumi par EDIC kā īstenošanas mehānisma izveidi. Dalībvalstīm, kas vēlas to darīt, arī ir iespēja sadarboties vai veikt koordinētu rīcību jomās, kas nav paredzētas šajā lēmumā.

(41)

Publiskā sektora atbalsts daudzvalstu projektiem būtu jāizmanto, lai samērīgi novērstu tirgus nepilnības vai neatbilstīgu investīciju situācijas, nekaitējot godīgas konkurences apstākļiem vai nedublējot un neizspiežot privātu finansējumu. Daudzvalstu projektiem būtu nepārprotami jāsniedz Eiropas pievienotā vērtība, un tie būtu jāīsteno saskaņā ar piemērojamajiem Savienības tiesību aktiem un tiem atbilstīgajiem valsts tiesību aktiem.

(42)

Daudzvalstu projektiem būtu jāspēj efektīvi piesaistīt un kombinēt dažādus Savienības un dalībvalstu finansējuma avotus un attiecīgā gadījumā finansējumu no trešām valstīm, kas ir asociētas tieši pārvaldītā Savienības programmā, kura atbalsta Savienības digitālo pārveidi, ja iespējams, rodot sinerģiju starp tiem. Jo īpaši vajadzētu būt iespējai centralizēti pārvaldītas Savienības programmas līdzekļus apvienot ar dalībvalstu piešķirtajiem resursiem, tostarp noteiktos apstākļos ar ieguldījumiem no Atveseļošanas un noturības mehānisma, kā skaidrots 3. daļā Komisijas norādījumos dalībvalstīm par saviem valstu atveseļošanas un noturības plāniem, kā arī ieguldījumiem no Eiropas Reģionālās attīstības fonda vai Kohēzijas fonda. Ja to jo īpaši pamato attiecīgā daudzvalstu projekta raksturs, vajadzētu būt atļautiem arī ieguldījumiem no struktūrām, kas nav Savienība un dalībvalstis, tostarp privātiem ieguldījumiem.

(43)

Sadarbībā ar dalībvalstīm Komisijai, rīkojoties kā daudzvalstu projektu koordinatorei, būtu jāpalīdz dalībvalstīm noteikt to intereses daudzvalstu projektos, jāsniedz nesaistoši norādījumi par optimālu īstenošanas mehānismu atlasi un palīdzība to īstenošanā, sekmējot visplašāko iespējamo līdzdalību. Komisijai būtu jāsniedz šāds atbalsts, ja vien pret to neiebilst dalībvalstis, kas piedalās daudzvalstu projektā. Komisijai būtu vienmēr jārīkojas sadarbībā ar iesaistītajām dalībvalstīm.

(44)

Pēc attiecīgo dalībvalstu pieteikuma un pēc minētā pieteikuma izvērtēšanas Komisijai būtu jāspēj izveidot EDIC, lai īstenotu attiecīgo daudzvalstu projektu.

(45)

Uzņēmējai dalībvalstij būtu jānosaka, vai EDIC atbilst prasībām, lai to atzītu par starptautisku struktūru, kā norādīts Padomes Direktīvas 2006/112/EK (15) 143. panta g) punkta un 151. panta 1. punkta b) apakšpunktā, un par starptautisku organizāciju, kā norādīts Padomes Direktīvas 2008/118/EK (16) 12. panta 1. punkta b) apakšpunktā.

(46)

Lai nodrošinātu vienādus nosacījumus šā lēmuma īstenošanai, būtu jāpiešķir Komisijai īstenošanas pilnvaras attiecībā uz KPI un EDIC izveidi. Minētās pilnvaras būtu jāizmanto saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 182/2011 (17).

(47)

Šo lēmumu nepiemēro pasākumiem, ko dalībvalstis veic saistībā ar nacionālo drošību, sabiedrisko drošību vai aizsardzību,

IR PIEŅĒMUŠI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Priekšmets

1.   Ar šo lēmumu izveido Digitālās desmitgades politikas programmu 2030. gadam un nosaka minētās programmas uzraudzības un sadarbības mehānismu, kas paredzēts, lai:

a)

radītu inovācijām un investīcijām labvēlīgu vidi, nosakot skaidru virzienu Savienības digitālajai pārveidei un digitālo mērķrādītāju sasniegšanai Savienības līmenī līdz 2030. gadam, pamatojoties uz izmērāmiem rādītājiem;

b)

strukturētu un stimulētu sadarbību starp Eiropas Parlamentu, Padomi, Komisiju un dalībvalstīm;

c)

sekmētu Savienības veiktās uzraudzības un ziņošanas konsekvenci, salīdzināmību, pārredzamību un pilnīgumu.

2.   Ar šo lēmumu arī izveido daudzvalstu projektu sistēmu.

2. pants

Definīcijas

Šajā lēmumā piemēro šādas definīcijas:

1)

“Digitālās ekonomikas un sabiedrības indekss” jeb “DESI” ir ikgadējs analīžu un mērījumu rādītāju kopums, uz kura pamata Komisija uzrauga Savienības un dalībvalstu vispārējo digitālo sniegumu vairākās politikas dimensijās, tostarp to progresu virzībā uz 4. pantā izklāstītajiem digitālajiem mērķrādītājiem;

2)

“daudzvalstu projekti” ir liela mēroga projekti, kas sekmē 4. pantā izklāstīto digitālo mērķrādītāju, tostarp Savienības un dalībvalstu finansēšanas mērķrādītāju, sasniegšanu saskaņā ar 10. pantu;

3)

“statistika” ir statistika, kā definēts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 223/2009 (18) 3. panta 1. punktā;

4)

“salīdzinošās pārskatīšanas process” ir mehānisms, ar kuru 8. pantā minētās sadarbības kontekstā dalībvalstis apmainās ar paraugpraksi par noteiktiem konkrētās dalībvalsts ierosinātās politikas, pasākumu un darbību aspektiem, jo īpaši par to efektivitāti un piemērotību kāda konkrēta 4. pantā izklāstītā digitālā mērķrādītāja sasniegšanas sekmēšanai;

5)

“prognozētā trajektorija” ir katram digitālajam mērķrādītājam prognozētais ceļš līdz 2030. gadam, lai sasniegtu 4. pantā izklāstītos digitālos mērķrādītājus, pamatojies uz vēsturiskiem datiem, ja tādi ir pieejami;

6)

“perifērijas mezgli” ir dalītas datu apstrādes jaudas, kas savienotas ar tīklu un atrodas tuvu fiziskajam galapunktam vai vietā, kurā dati tiek ģenerēti, un kas piedāvā dalītas datošanas un uzglabāšanas spējas maza latentuma datu apstrādei;

7)

“digitālā intensitāte” ir apkopota vērtība, kas piešķirta uzņēmumam, pamatojoties uz to, cik tehnoloģiju minētais uzņēmums izmanto, salīdzinājumā ar dažādu tehnoloģiju rezultātu pārskatu atbilstoši DESI;

8)

“galvenie sabiedriskie pakalpojumi” ir būtiski pakalpojumi, ko fiziskām personām to svarīgos dzīves notikumos un juridiskām personām to profesionālās dzīves ciklā sniedz publiski subjekti;

9)

“padziļinātas digitālās prasmes” ir prasmes un profesionālās kompetences, kurām nepieciešamas zināšanas un pieredze, ko vajag, lai saprastu, plānotu, izstrādātu, pārvaldītu, pārbaudītu, izvērstu, izmantotu un uzturētu digitālās tehnoloģijas, produktus un pakalpojumus;

10)

“pamata digitālās prasmes” ir spēja ar digitāliem līdzekļiem veikt vismaz vienu darbību, kas saistīta ar šādām jomām: informācija, saziņa un sadarbība, satura radīšana, drošība un personas dati, kā arī problēmu risināšana;

11)

“vienradzis” ir vai nu:

a)

uzņēmums, kas dibināts pēc 1990. gada 31. decembra un kura sākotnējais publiskais piedāvājums vai pārdošanas vērtība pārsniedza 1 miljardu USD; vai

b)

uzņēmums, kas tā pēdējā privātā riska finansējuma kārtā ir novērtēts vairāk nekā 1 miljarda USD apmērā, tostarp tad, ja vērtējums nav apstiprināts sekundārā darījumā;

12)

“mazais vai vidējais uzņēmums” jeb “MVU” ir mikrouzņēmums vai mazais vai vidējais uzņēmums, kā definēti Komisijas Ieteikuma 2003/361/EK (19) pielikuma 2. pantā.

3. pants

Vispārīgie Digitālās desmitgades politikas programmas 2030. gadam mērķi

1.   Eiropas Parlaments, Padome, Komisija un dalībvalstis sadarbojas, lai atbalstītu un sasniegtu šādus vispārīgos mērķus Savienības līmenī (“vispārīgie mērķi”):

a)

veicināt cilvēkcentrētu, uz pamattiesībām balstītu, iekļaujošu, pārredzamu un atvērtu digitālo vidi, kur drošās un sadarbspējīgās digitālajās tehnoloģijās un pakalpojumos tiek ievēroti un stiprināti Savienības principi, tiesības un vērtības un kur šīm tehnoloģijām un pakalpojumiem var piekļūt ikviens visā Savienībā;

b)

stiprināt dalībvalstu kolektīvo noturību un mazināt digitālo plaisu, panākt dzimumu un ģeogrāfisko līdzsvaru, veicinot nepārtrauktas iespējas visām personām attīstīt pamata un padziļinātas digitālās prasmes un kompetences, tostarp izmantojot arodmācības un profesionālo apmācību, un mūžizglītību un veicinot augstas veiktspējas digitālo spēju attīstību horizontālās izglītības un apmācības sistēmās;

c)

atvērtā veidā nodrošināt Savienības digitālo suverenitāti, jo īpaši ar drošām un pieejamām digitālajām un datu infrastruktūrām, kas spēj efektīvi uzglabāt, nosūtīt un apstrādāt lielus datu apjomus, padarot iespējamu cita veida tehnoloģiju attīstību, atbalstot Savienības rūpniecības un ekonomikas, jo īpaši MVU, konkurētspēju un ilgtspēju un Savienības vērtības ķēžu noturību, kā arī veicinot jaunuzņēmumu ekosistēmu un Eiropas digitālās inovācijas centru netraucētu darbību;

d)

veicināt digitālo spēju izvēršanu un izmantošanu nolūkā mazināt ģeogrāfisko digitālo plaisu un piešķirt piekļuvi digitālajām tehnoloģijām un datiem ar atvērtiem, pieejamiem un taisnīgiem noteikumiem, lai panāktu augstu digitālās intensitātes un inovācijas līmeni Savienības uzņēmumos, jo īpaši jaunuzņēmumos un MVU;

e)

izstrādāt visaptverošu un ilgtspējīgu ekosistēmu sadarbspējīgām digitālajām infrastruktūrām, kurās saskaņoti darbojas augstas veiktspējas perifērdatošana, mākoņdatošana, kvantu datošana, mākslīgais intelekts, datu pārvaldība un tīklu savienojamība, lai veicinātu to ieviešanu uzņēmumos Savienībā un ar pētniecības, izstrādes un inovācijas palīdzību radītu izaugsmes un nodarbinātības iespējas, un nodrošināt, lai Savienībā būtu konkurētspējīga, droša un ilgtspējīga mākoņdatošanas infrastruktūra ar augstiem drošības un privātuma standartiem, kura atbilst Savienības datu aizsardzības noteikumiem;

f)

veicināt Savienības digitālo normatīvo vidi, lai atbalstītu Savienības uzņēmumu, jo īpaši MVU, spēju godīgi konkurēt globālajās vērtības ķēdēs;

g)

nodrošināt, ka ikviens var tiešsaistē piedalīties demokrātiskajā dzīvē un ka sabiedriskajiem pakalpojumiem, veselības un aprūpes pakalpojumiem var arī piekļūt uzticamā un drošā tiešsaistes vidē ikviens, jo īpaši neizdevīgā stāvoklī esošas grupas, tostarp personas ar invaliditāti, kā arī lauku un attālos apvidos, piedāvājot iekļaujošus, efektīvus, sadarbspējīgus un personalizētus pakalpojumus un rīkus ar augstiem drošības un privātuma standartiem;

h)

nodrošināt, ka digitālās infrastruktūras un tehnoloģijas, tostarp to piegādes ķēdes, kļūst ilgtspējīgākas, noturīgākas, energoefektīvākas un resursefektīvākas, līdz minimumam samazinot to negatīvo ietekmi uz vidi un sociālo jomu, un sekmē ilgtspējīgu aprites un klimatneitrālu ekonomiku un sabiedrības attīstību atbilstoši Eiropas zaļajam kursam, tostarp veicinot pētniecību un inovāciju, kas palīdz sasniegt minēto mērķi, un izstrādājot metodikas digitālās telpas energoefektivitātes un resursefektivitātes mērīšanai;

i)

veicināt taisnīgus un nediskriminējošus nosacījumus lietotājiem digitālās pārveides procesā visā Savienībā, stiprinot sinerģiju starp privātajām un publiskajām investīcijām un Savienības un valstu līdzekļu izmantošanu un izstrādājot prognozējamas regulatīvas un atbalstošas pieejas, kurās iesaistīti arī reģionālie un vietējie līmeņi;

j)

nodrošināt, ka visi politikas virzieni un programmas, kas saistīti ar 4. pantā izklāstīto digitālo mērķrādītāju sasniegšanu, tiek saskanīgi un koordinēti ņemti vērā, lai pilnā mērā veicinātu paralēli īstenojamo zaļo un digitālo pārkārtošanos, vienlaikus izvairoties no darbību pārklāšanās un mazinot administratīvo slogu;

k)

uzlabot noturību pret kiberuzbrukumiem, veicināt lielāku izpratni par riskiem un zināšanas par kiberdrošības procesiem, palielinot publisko un privāto organizāciju centienus panākt kiberdrošību vismaz pamata līmeņos.

2.   Sadarbojoties, lai sasniegtu šajā pantā noteiktos vispārīgos mērķus, dalībvalstis un Komisija ņem vērā digitālos principus un tiesības, kas izklāstīti Eiropas deklarācijā par digitālajām tiesībām un principiem digitālajai desmitgadei.

4. pants

Digitālie mērķrādītāji

1.   Eiropas Parlaments, Padome, Komisija un dalībvalstis sadarbojas nolūkā līdz 2030. gadam Savienībā sasniegt šādus digitālos mērķrādītājus (“digitālie mērķrādītāji”):

1)

digitāli prasmīgi iedzīvotāji un augsti kvalificēti digitālās jomas speciālisti nolūkā panākt dzimumu līdzsvaru, kur:

a)

vismaz 80 % 16–74 gadus vecu iedzīvotāju ir vismaz pamata digitālās prasmes;

b)

Savienībā ir nodarbināti vismaz 20 miljoni IKT speciālistu, veicinot sieviešu piekļuvi šai jomai un palielinot IKT absolventu skaitu;

2)

droša, noturīga, veiktspējīga un ilgtspējīga digitālā infrastruktūra, kur:

a)

visi galalietotāji noteiktā atrašanās vietā ir aptverti ar gigabitu tīklu līdz tīkla pieslēgumpunktam, un visas apdzīvotās teritorijas ir aptvertas ar nākamās paaudzes ātrdarbīgiem bezvadu tīkliem ar vismaz 5G līdzvērtīgu veiktspēju saskaņā ar tehnoloģiju neitralitātes principu;

b)

supermodernu pusvadītāju ražošanas saskaņā ar Savienības tiesību aktiem par vides ilgtspēju Savienībā vērtības izteiksme atbilst vismaz 20 % pasaules ražošanas apjoma;

c)

Savienībā tiek izvērsti vismaz 10 000 klimatneitrālu, ļoti drošu “perifērijas mezglu”, kas izvietoti tā, lai neatkarīgi no uzņēmumu atrašanās vietas garantētu piekļuvi datu pakalpojumiem ar zemu latentumu (dažas milisekundes);

d)

līdz 2025. gadam Savienībai ir pirmais dators ar kvantu paātrinājumu, kas līdz 2030. gadam ļaus Eiropai nokļūt kvantu datošanas jaudu līderpozīcijās.

3)

uzņēmumu digitālā pārveide, kur:

a)

vismaz 75 % Savienības uzņēmumu atbilstīgi savai uzņēmējdarbībai izmanto vienu vai vairākus no šādiem risinājumiem:

i)

mākoņdatošanas pakalpojumi;

ii)

lielie dati;

iii)

mākslīgais intelekts;

b)

vairāk nekā 90 % Savienības MVU ir sasnieguši vismaz digitālās intensitātes pamatlīmeni;

c)

Savienība veicina inovatīvu augošu uzņēmumu skaita palielināšanos un uzlabo to piekļuvi finansējumam, tādējādi vismaz divkāršojot “vienradžu” skaitu;

4)

sabiedrisko pakalpojumu digitalizācija, kur:

a)

100 % tiešsaistē ir pieejama galveno sabiedrisko pakalpojumu sniegšana un attiecīgā gadījumā iedzīvotājiem un uzņēmumiem Savienībā ir iespējams tiešsaistē mijiedarboties ar publiskās pārvaldes iestādēm;

b)

100 % Savienības iedzīvotāju ir piekļuve savai e-veselības pacienta kartei;

c)

100 % Savienības iedzīvotāju ir piekļuve visā Savienībā atzītiem drošiem elektroniskās identifikācijas (eID) līdzekļiem, kas ļauj viņiem pilnībā kontrolēt identitātes darījumus un kopīgotos personas datus.

2.   Komisija, jo īpaši ņemot vērā informāciju, ko dalībvalstis iesniegušas saskaņā ar 5. panta 2. punktu un 7., 8. un 9. pantu, līdz 2026. gada 30. jūnijam pārskata digitālos mērķrādītājus un attiecīgās definīcijas. Komisija iesniedz ziņojumu Eiropas Parlamentam un Padomei par pārskatīšanas rezultātiem, kā arī tiesību akta priekšlikumu, lai grozītu digitālos mērķrādītājus, ja tā to uzskata par vajadzīgu, lai reaģētu uz tehnoloģiju, ekonomikas vai sociālo attīstību nolūkā sasniegt sekmīgu Savienības digitālo pārveidi.

5. pants

Progresa uzraudzība

1.   Komisija uzrauga Savienības sasniegto progresu attiecībā uz vispārīgajiem mērķiem un digitālajiem mērķrādītājiem. Minētajā nolūkā Komisija balstās uz DESI un, pieņemot īstenošanas aktu, nosaka katra digitālā mērķrādītāja KPI. Minēto īstenošanas aktu pieņem saskaņā ar 23. panta 2. punktā minēto pārbaudes procedūru.

2.   Dalībvalstis laikus sniedz Komisijai statistiku un datus, kas vajadzīgi digitālās pārveides un digitālo mērķrādītāju sasniegšanas pakāpes efektīvai uzraudzībai. Minētos datus, kad tas iespējams, sadala pēc dzimuma un pēc reģiona saskaņā ar Savienības un valsts tiesību aktiem. Ja attiecīgā dalībvalstu statistika vēl nav pieejama, Komisija var izmantot alternatīvu datu apkopošanas metodiku, piemēram, pētījumus vai datu tiešu apkopošanu no dalībvalstīm, apspriežoties ar tām, tostarp, lai nodrošinātu pienācīgu dokumentēšanu par reģionālo līmeni. Alternatīvās datu apkopošanas metodikas izmantošana neietekmē Komisijas Lēmumā 2012/504/ES (20) noteiktos Komisijas (Eurostat) uzdevumus.

3.   Ciešā sadarbībā ar dalībvalstīm Komisija nosaka Savienības līmeņa prognozētās trajektorijas katram no digitālajiem mērķrādītājiem. Minētās prognozētās trajektorijas ir Komisijas 1. punktā minētās uzraudzības un dalībvalstu valstu digitālās desmitgades stratēģisko ceļvežu pamats (“valstu ceļveži”). Ņemot vērā tehnoloģiju, ekonomikas vai sociālo attīstību, Komisija ciešā sadarbībā ar dalībvalstīm pēc vajadzības atjaunina vienu vai vairākas no minētajām prognozētajām trajektorijām. Komisija laikus ziņo Eiropas Parlamentam un Padomei par Savienības līmeņa prognozētajām trajektorijām un to atjauninājumiem.

6. pants

Ziņojums par stāvokli digitālajā desmitgadē

1.   Komisija ik gadus iesniedz Eiropas Parlamentam un Padomei visaptverošu ziņojumu par stāvokli digitālajā desmitgadē (“ziņojums par digitālo desmitgadi”) un iepazīstina ar to. Ziņojums par digitālo desmitgadi aptver Savienības digitālās pārveides progresu, un tajā iekļauj DESI.

Komisija iesniedz pirmo ziņojumu par digitālo desmitgadi līdz 2024. gada 9. janvārim.

2.   Ziņojumā par digitālo desmitgadi Komisija iekļauj Savienības digitālās pārveides progresa novērtējumu attiecībā uz digitālajiem mērķrādītājiem, kā arī atbilstību vispārīgajiem mērķiem. Panāktā progresa novērtējums jo īpaši balstās uz DESI iekļauto analīzi un KPI salīdzinājumā ar Savienības līmeņa prognozētajām trajektorijām un valstu prognozētajām trajektorijām, attiecīgā gadījumā un ja iespējams, ņemot vērā reģionālās dimensijas analīzi. Attiecīgā gadījumā panāktā progresa novērtējuma pamatā ir arī daudzvalstu projektu izveide un progress.

3.   Ziņojumā par digitālo desmitgadi Komisija konstatē būtiskas nepilnības un trūkumus un iesaka politiku, pasākumus vai darbības, kas dalībvalstīm jāveic jomās, kurās progress ir bijis nepietiekams, lai sasniegtu vispārīgos mērķus un digitālos mērķrādītājus. Minētajā ieteiktajā politikā, pasākumos vai darbībās jo īpaši var pievērsties:

a)

dalībvalstu ierosinātā ieguldījuma un iniciatīvu vērienīgumam, lai sasniegtu vispārīgos mērķus un digitālos mērķrādītājus;

b)

politikai, pasākumiem un darbībām dalībvalstu līmenī, attiecīgā gadījumā ietverot reģionālo dimensiju, un citai politikai un pasākumiem, kas varētu būt nozīmīgi pārrobežu kontekstā;

c)

jebkādai papildu politikai, pasākumiem vai darbībām, kas var būt nepieciešami valstu ceļvežu koriģēšanai;

d)

mijiedarbībai starp esošo un plānoto politiku, pasākumiem un darbībām un to saskanīgumam.

4.   Šajā ziņojumā par digitālo desmitgadi ņem vērā 8. panta 4. punktā norādītās kopīgās saistības, kā arī to īstenošanu.

5.   Ziņojumā par digitālo desmitgadi iekļauj informāciju par panākto progresu saistībā ar šā panta 3. punktā minēto ieteikto politiku, pasākumiem vai darbībām un saistībā ar savstarpēji saskaņotiem secinājumiem saskaņā ar 8. panta 7. punktu un to īstenošanu.

6.   Ziņojumā par digitālo desmitgadi novērtē vajadzību pēc papildu politikas, pasākumiem vai darbībām, kas varētu būt nepieciešami Savienības līmenī.

7. pants

Valstu digitālās desmitgades stratēģiskie ceļveži

1.   Līdz 2023. gada 9. oktobrim katra dalībvalsts iesniedz Komisijai savu valsts ceļvedi. Valstu ceļveži atbilst vispārīgajiem mērķiem un digitālajiem mērķrādītājiem un sekmē to sasniegšanu Savienības līmenī. Dalībvalstis ņem vērā attiecīgās nozaru iniciatīvas un sekmē atbilstību tām.

2.   Katrā valsts ceļvedī iekļauj šādu informāciju:

a)

galvenā plānotā, pieņemtā un īstenotā politika, pasākumi un darbības, kas dod ieguldījumu vispārīgo mērķu un digitālo mērķrādītāju sasniegšanā;

b)

valsts prognozētās trajektorijas, kas dod ieguldījumu attiecīgo digitālo mērķrādītāju sasniegšanā, ko var izmērīt valsts līmenī, savukārt reģionālā dimensija, ja iespējams, ir atspoguļota valstu ceļvežos;

c)

šā punkta a) apakšpunktā minētās plānotās, pieņemtās un īstenotās politikas, pasākumu un darbību grafiks un gaidāmā ietekme uz vispārīgajiem mērķiem un digitālajiem mērķrādītājiem.

3.   Šā panta 2. punktā minētā politika, pasākumi un darbības norāda vienu vai vairākus no šādiem aspektiem:

a)

attiecīgie tieši piemērojamie Savienības vai valsts tiesību akti;

b)

uzņemtas viena vai vairākas saistības pieņemt minēto politiku, pasākumus vai darbības;

c)

piešķirtie publiskie finanšu resursi;

d)

mobilizētie cilvēkresursi;

e)

jebkādi citi kritiski svarīgi virzītājspēki, kas saistīti ar vispārējo mērķu sasniegšanu un digitālajiem mērķrādītājiem, ko minētā politika, pasākumi un darbības veido.

4.   Valstu ceļvežos dalībvalstis sniedz aplēsi par investīcijām un resursiem, kas nepieciešami, lai sekmētu vispārīgo mērķu un digitālo mērķrādītāju sasniegšanu, kā arī vispārēju aprakstu par minēto investīciju avotiem, privātiem vai publiskiem, tostarp attiecīgā gadījumā par Savienības programmu un instrumentu plānoto izmantošanu. Valstu ceļveži var ietvert daudzvalstu projektu priekšlikumus.

5.   Dalībvalstis var izstrādāt reģionālus ceļvežus. Dalībvalstis cenšas šādus reģionālos ceļvežus saskaņot ar valstu ceļvežiem un var tos integrēt tajos, lai nodrošinātu, ka vispārīgie mērķi un digitālie mērķrādītāji tiek īstenoti visās to teritorijās.

6.   Dalībvalstis nodrošina, ka to valsts ceļvežos ņem vērā jaunākos konkrētai valstij adresētos ieteikumus, kas sniegti Eiropas pusgada kontekstā. Valstu ceļvežu korekcijās maksimāli ņem vērā ieteikto politiku, pasākumus un darbības saskaņā ar 6. panta 3. punktu.

7.   Komisija sniedz norādījumus un atbalstu dalībvalstīm to valstu ceļvežu sagatavošanā, cita starpā, ja iespējams, saistībā ar to, kā valsts līmenī un, ja iespējams, ņemot vērā reģionālo dimensiju, noteikt pienācīgas prognozētās trajektorijas, kas var iedarbīgi sekmēt Savienības līmeņa prognozēto trajektoriju sasniegšanu.

8. pants

Sadarbības mehānismi starp Komisiju un dalībvalstīm

1.   Komisija un dalībvalstis cieši savstarpēji sadarbojas, lai noteiktu veidus trūkumu novēršanai jomās, kurās Komisija un dalībvalstis progresu uzskata par nepietiekamu, lai sasniegtu vienu vai vairākus digitālos mērķrādītājus, vai kurās konstatētas būtiskas nepilnības un trūkumi, pamatojoties uz digitālās desmitgades ziņojuma rezultātiem. Minētajā analīzē jo īpaši ņem vērā dalībvalstu dažādo spēju dot ieguldījumu dažu digitālo mērķrādītāju sasniegšanā un risku, ka dažu minēto mērķrādītāju sasniegšanas aizkavēšanās var negatīvi ietekmēt citu digitālo mērķrādītāju sasniegšanu.

2.   Divu mēnešu laikā pēc ziņojuma par digitālo desmitgadi publicēšanas Komisija un dalībvalstis cenšas apspriest dalībvalsts sākotnējos novērojumus, jo īpaši par politiku, pasākumiem un darbībām, ko Komisija ieteikusi ziņojumā.

3.   Piecu mēnešu laikā pēc otrā ziņojuma par digitālo desmitgadi publicēšanas un pēc tam katru otro gadu attiecīgās dalībvalstis iesniedz Komisijai savu valstu ceļvežu korekcijas, kas ietver to plānoto politiku, pasākumus un darbības, attiecīgā gadījumā iekļaujot daudzvalstu projektu priekšlikumus, lai sekmētu progresu jomās attiecībā uz vispārīgo mērķu sasniegšanu attiecībā uz jomām, kas tiek skartas ar digitālajiem mērķrādītājiem. Ja dalībvalsts uzskata, ka nav jāveic nekādas darbības un ka tās valsts ceļvedis nav jāatjaunina, tā savus iemeslus norāda Komisijai.

4.   Jebkurā sadarbības saskaņā ar šo pantu brīdī Komisija un dalībvalstis vai vismaz divas dalībvalstis var uzņemties kopīgas saistības, apspriesties ar citām dalībvalstīm par politiku, pasākumiem vai darbībām vai izveidot daudzvalstu projektus. Šādas kopīgas saistības var uzņemties Komisija un viena vai vairākas dalībvalstis, vai vismaz divas dalībvalstis. Šādi daudzvalstu projekti ietver sadarbību ar vismaz trim dalībvalstīm saskaņā ar 10. pantu. Dalībvalstis var arī pieprasīt, lai tiktu uzsākts salīdzinošās pārskatīšanas process attiecībā uz konkrētiem to politikas, pasākumu vai darbību aspektiem un jo īpaši attiecībā uz to politikas, pasākumu vai darbības piemērotību konkrēta digitālā mērķrādītāja sasniegšanas sekmēšanai, kā arī šajā lēmumā noteikto pienākumu pildīšanai un uzdevumu veikšanai. Ja attiecīgā dalībvalsts piekrīt, salīdzinošās pārskatīšanas procesa iznākumu var iekļaut nākamajā ziņojumā par digitālo desmitgadi.

5.   Pirms ziņojuma par digitālo desmitgadi publicēšanas Komisija informē dalībvalstis par ieteikto politiku, pasākumiem un darbībām, ko tā plāno iekļaut ziņojumā.

6.   Komisija un dalībvalstis cieši sadarbojas, lai pildītu pienākumus un veiktu uzdevumus, kas noteikti šajā lēmumā. Minētajā nolūkā katra dalībvalsts var uzsākt dialogu ar Komisiju vai ar Komisiju un pārējām dalībvalstīm par jebkuru jautājumu, kas ir būtisks vispārīgo mērķu un digitālo mērķrādītāju sasniegšanai. Komisija nodrošina visus attiecīgos tehniskās palīdzības pakalpojumus un zinātību un organizē strukturētu informācijas, paraugprakses apmaiņu un koordināciju.

7.   Ja notiek būtiska vai pastāvīga novirze no valsts prognozētajām trajektorijām, Komisija vai attiecīgā dalībvalsts var uzsākt savstarpēju strukturētu dialogu.

Strukturētā dialoga pamatā ir īpaša analīze par to, kā šāda novirze varētu ietekmēt vispārīgo mērķu un digitālo mērķrādītāju kopīgu sasniegšanu, ņemot vērā pierādījumus un datus gada ziņojumā par digitālo desmitgadi. Strukturētā dialoga mērķis ir sniegt norādījumus un atbalstīt attiecīgo dalībvalsti, lai tā varētu noteikt atbilstīgas korekcijas savā valsts ceļvedī vai jebkādus citus nepieciešamus pasākumus. Strukturētā dialoga rezultātā tiek izdarīti savstarpēji saskaņoti secinājumi, kurus ņem vērā, veicot turpmākus pasākumus, kas jāveic attiecīgajai dalībvalstij. Komisija pienācīgi informē Eiropas Parlamentu un Padomi par strukturētā dialoga procesu un iesniedz tiem savstarpēji saskaņotos secinājumus.

9. pants

Apspriešanās ar ieinteresētajām personām

1.   Komisija laikus, pārredzami un regulāri apspriežas ar privātām un publiskām ieinteresētajām personām, tostarp MVU pārstāvjiem, sociālajiem partneriem un pilsonisko sabiedrību, lai apkopotu informāciju un izstrādātu ieteicamo politiku, pasākumus un darbības šā lēmuma īstenošanas nolūkā. Komisija publisko apspriežu, kas veiktas saskaņā ar šo pantu, rezultātu.

2.   Pieņemot savus valstu ceļvežus un to korekcijas, dalībvalstis savlaicīgi un saskaņā ar valsts tiesību aktiem apspriežas ar privātām un publiskām ieinteresētajām personām, tostarp MVU pārstāvjiem, sociālajiem partneriem, pilsonisko sabiedrību, kā arī reģionālajiem un vietējiem pārstāvjiem.

10. pants

Daudzvalstu projekti

1.   Daudzvalstu projekti sekmē vispārīgo mērķu un digitālo mērķrādītāju sasniegšanu.

2.   Ar daudzvalstu projektiem tiecas īstenot vienu vai vairākus šādus konkrētus mērķus:

a)

uzlabot sadarbību starp Savienību un dalībvalstīm un dalībvalstu starpā digitālās desmitgades vispārīgo mērķu sasniegšanā;

b)

nostiprināt Savienības tehnoloģisko izcilību, līderību, inovāciju un rūpniecisko konkurētspēju kritisko tehnoloģiju, papildinošu tehnoloģiju kombināciju un digitālo produktu, infrastruktūras un pakalpojumu jomā, kas ir nozīmīgi ekonomikas atveseļošanai un izaugsmei un personu drošībai un drošumam;

c)

novērst Savienības stratēģisko neaizsargātību un atkarību digitālajās piegādes ķēdēs, lai uzlabotu to noturību;

d)

palielināt drošu digitālo risinājumu pieejamību un veicināt to vislabāko lietojumu sabiedrības interešu jomās un privātajā sektorā, vienlaikus ievērojot tehnoloģiskās neitralitātes principus;

e)

sekmēt iekļaujošu un ilgtspējīgu ekonomikas un sabiedrības digitālo pārveidi, kas dod labumu visiem iedzīvotājiem un uzņēmumiem, jo īpaši MVU, visā Savienībā;

f)

veicināt iedzīvotāju digitālās prasmes, izmantojot izglītību, apmācību un mūžizglītību un īpašu uzmanību pievēršot līdzsvarotas dzimumu līdzdalības veicināšanai izglītībā un karjeras iespējās.

Pielikumā ir izklāstīts tādu iespējamo darbības jomu indikatīvs saraksts, kurās varētu veikt daudzvalstu projektus, kas īsteno minētos konkrētos mērķus.

3.   Daudzvalstu projektos piedalās vismaz trīs dalībvalstis.

4.   Attiecīgā gadījumā dalībvalsts, kas piedalās daudzvalstu projektā, var saskaņā ar valsts ceļvedi deleģēt savas projekta daļas īstenošanu reģionam.

5.   Komisija var saskaņā ar 6. panta 3. punktu un 8. panta 4. punktu ieteikt dalībvalstīm ierosināt daudzvalstu projektu vai piedalīties daudzvalstu projektā, kas atbilst šā panta 1., 2. un 3. punkta prasībām, ņemot vērā attiecīgo valstu ceļvežu īstenošanā panākto progresu. Komisija un dalībvalstis var arī kopīgi uzņemties saistības izveidot daudzvalstu projektu vai pievienoties daudzvalstu projektam.

11. pants

Daudzvalstu projektu atlase un īstenošana

1.   Ņemot vērā daudzvalstu projektu priekšlikumus valstu ceļvežos un kopīgās saistības, Komisija ciešā sadarbībā ar dalībvalstīm kā pielikumu ziņojumam par digitālo desmitgadi sagatavo un publicē stratēģiskos principus un prioritātes daudzvalstu projektu īstenošanā un progresa ziņojumu par ziņojuma par digitālo desmitgadi publicēšanas laikā īstenošanai atlasītajiem daudzvalstu projektiem.

2.   Visas Savienības programmas un investīciju shēmas, ja to atļauj to izveides akti, var sniegt ieguldījumu daudzvalstu projektā.

3.   Trešā valsts var piedalīties daudzvalstu projektā, ja minētā valsts ir asociēta ar tieši pārvaldītu Savienības programmu, kas atbalsta Savienības digitālo pārveidi, un ja tās dalība ir nepieciešama, lai veicinātu Savienības un dalībvalstu vispārīgo mērķu un digitālo mērķrādītāju sasniegšanu. Šāda asociētā trešā valsts, tostarp tās finansiālais ieguldījums, atbilst noteikumiem, kas izriet no daudzvalstu projektā ieguldījumu sniedzošajām Savienības programmām un investīciju shēmām.

4.   Attiecīgā gadījumā citas publiskas vai privātas struktūras var dot ieguldījumu daudzvalstu projektos. Papildu privātie ieguldījumi veicina 10. panta 1. un 2. punktā noteiktā nolūka un mērķu sasniegšanu un attiecīgā gadījumā atbalsta atvērtu piekļuvi rezultātiem un to atkārtotu izmantošanu iedzīvotāju un uzņēmumu Savienībā interesēs.

5.   Daudzvalstu projektus var īstenot, izmantojot jebkuru no šādiem mehānismiem:

a)

kopuzņēmumi;

b)

Eiropas pētniecības infrastruktūras konsorciji;

c)

Savienības aģentūras;

d)

neatkarīgi, tos īstenojot attiecīgajām dalībvalstīm;

e)

lai saskaņā ar LESD 107. panta 3. punkta b) apakšpunktu sekmētu tādu svarīgu projektu īstenošanu, kas ir visas Eiropas interesēs;

f)

Eiropas digitālās infrastruktūras konsorciji saskaņā ar 13. līdz 21. pantu;

g)

cits atbilstīgs īstenošanas mehānisms.

12. pants

Daudzvalstu projektu paātrinātāja

1.   Komisija, pēc iesaistīto dalībvalstu pieprasījuma vai pēc savas iniciatīvas un, vienojoties ar iesaistītajām dalībvalstīm, koordinē daudzvalstu projekta īstenošanu saskaņā ar 2. līdz 5. punktu, rīkojoties kā daudzvalstu projekta paātrinātāja.

2.   Kā koordinācijas pirmo darbību Komisija visām dalībvalstīm adresē uzaicinājumu paust ieinteresētību. Uzaicinājuma paust ieinteresētību mērķis ir noteikt, kuras dalībvalstis plāno piedalīties daudzvalstu projektā un kādu finansiālu vai nefinansiālu ieguldījumu tās ierosina sniegt.

3.   Kā koordinācijas otro darbību, ja vismaz trīs dalībvalstis ir paudušas interesi par daudzvalstu projektu un piedāvā finansiālu vai nefinansiālu ieguldījumu šajā projektā, Komisija pēc apspriešanās ar visām dalībvalstīm sniedz norādījumus par atbilstīga īstenošanas mehānisma izvēli, par finansējuma avotiem un par to apvienošanu projektā, kā arī par citiem ar šā projekta īstenošanu saistītiem stratēģiskiem aspektiem.

4.   Komisija var sniegt norādījumus dalībvalstīm par Eiropas digitālās infrastruktūras konsorcija (EDIC) izveidi saskaņā ar 14. pantu.

5.   Komisija atbalsta daudzvalstu projektu īstenošanu, pēc vajadzības sniedzot pakalpojumus un nodrošinot resursus, kas minēti 8. panta 6. punktā.

13. pants

EDIC mērķis un statuss

1.   Dalībvalstis var īstenot daudzvalstu projektu, izmantojot EDIC.

2.   Attiecībā uz īpašu EDIC dalībnieka tiesību īstenošanu un saistību izpildi ikvienu dalībvalsti var pārstāvēt viena vai vairākas publiskas struktūras, tostarp reģioni, vai privātas struktūras, kas veic sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju uzdevumus.

3.   EDIC ir juridiskas personas statuss no 14. panta 3. punkta a) apakšpunktā minētā attiecīgā Komisijas lēmuma spēkā stāšanās dienas.

4.   Visās dalībvalstīs EDIC ir visplašākā tiesībspēja un rīcībspēja, ko minēto dalībvalstu tiesību akti piešķir juridiskām personām. Tas jo īpaši var iegādāties, turēt īpašumā un atsavināt kustamo, nekustamo un intelektuālo īpašumu, slēgt līgumus un būt par pusi tiesas procesos.

5.   EDIC ir juridiska adrese, kas atrodas tādas dalībvalsts teritorijā, kura ir dalībnieks, kas sniedz finansiālu vai nefinansiālu ieguldījumu kā minēts 15. panta 1. punktā.

14. pants

EDIC izveide

1.   Dalībvalstis, kas piesakās EDIC izveidei, iesniedz rakstisku pieteikumu Komisijai. Pieteikumā iekļauj:

a)

Komisijai adresētu lūgumu par EDIC izveidošanu;

b)

ierosinātos EDIC statūtus;

c)

EDIC īstenojamā daudzvalstu projekta tehnisko aprakstu;

d)

uzņēmējas dalībvalsts deklarāciju par to, vai tā no EDIC izveides brīža to atzīst par starptautisku struktūru, kā norādīts Direktīvas 2006/112/EK 143. panta 1. punkta g) punktā un 151. panta 1. punkta b) apakšpunktā un par starptautisku organizāciju, kā norādīts Direktīvas 2008/118/EK 12. panta 1. punkta b) apakšpunktā.

Pirmās daļas d) apakšpunktā minētajos noteikumos paredzēto atbrīvojumu ierobežojumus un nosacījumus paredz nolīgumā starp EDIC dalībniekiem.

2.   Komisija novērtē pieteikumu, pamatojoties uz šā panta 1. punktā izklāstītajiem nosacījumiem. Tā ņem vispārīgos mērķus, kā arī daudzvalstu projektu nolūku un mērķus saskaņā ar 10. panta 1. un 2. punktu un praktiskus apsvērumus saistībā ar tā daudzvalstu projekta īstenošanu, ko īstenos EDIC.

3.   Komisija, ņemot vērā šā panta 2. punktā norādītā novērtējuma rezultātus, ar īstenošanas aktiem pieņem vienu no šādiem lēmumiem:

a)

lēmumu izveidot EDIC, ja tā secina, ka izpildītas 13. līdz 21. pantā izklāstītās prasības; vai

b)

lēmumu noraidīt pieteikumu, ja tā secina, ka 13. līdz 21. pantā izklāstītās prasības nav izpildītas, tostarp, ja nav sniegta šā panta 1. punkta d) apakšpunktā minētā deklarācija.

Ja tiek pieņemts lēmums noraidīt pieteikumu saskaņā ar šā punkta pirmās daļas b) apakšpunktu, dalībvalstis var veidot konsorciju, par to vienojoties. Šādu konsorciju neuzskata par EDIC un tam nevar piemērot 13. līdz 21. pantā izklāstīto īstenošanas struktūru.

Minētos īstenošanas aktus pieņem saskaņā ar 23. panta 2. punktā minēto pārbaudes procedūru.

4.   Par 3. punkta a) vai b) apakšpunktā minēto lēmumu informē dalībvalsti, kas iesniegusi pieteikumu. Pieteikuma noraidījuma gadījumā lēmumu skaidri un precīzi izskaidro.

5.   Lēmumiem par EDIC izveidi Komisija pievieno lēmuma, ar kuru izveido EDIC, 17. panta 1. punkta c), d), e) un i) apakšpunktā minēto EDIC statūtu būtiskos elementus.

Lēmumu par EDIC izveidi publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī. Komisija izveido publiski pieejamu izveidoto EDIC sarakstu un to savlaicīgi un regulāri atjaunina.

15. pants

Dalība EDIC

1.   EDIC piedalās vismaz trīs dalībvalstis.

Tikai dalībvalstis, kas veic finansiālu vai nefinansiālu ieguldījumu EDIC, ir tiesīgas kļūt par EDIC dalībniecēm. Šādām dalībvalstīm ir balsstiesības.

2.   Pēc lēmuma par EDIC izveidi pieņemšanas citas dalībvalstis var jebkurā laikā kļūt par tā dalībniecēm saskaņā ar taisnīgiem un pamatotiem nosacījumiem, kas izklāstīti EDIC statūtos.

3.   Dalībvalstis, kas neveic ne finansiālu, ne nefinansiālu ieguldījumu EDIC, var pievienoties EDIC kā novērotājas bez balsstiesībām, par to paziņojot EDIC. Šādām dalībvalstīm nav balsstiesības.

4.   EDIC var būt atvērts dalībai struktūrām, kas nav dalībvalstis un kas cita starpā var būt 11. panta 3. punktā minētās trešās valstis, Eiropu interesējošas starptautiskas organizācijas, publiskas un privātas struktūras, kā noteikts EDIC statūtos. Ja struktūras, kas nav dalībvalstis, ir EDIC dalībnieces, dalībvalstīm dalībnieku kopsapulcē kopā ir vairākuma balsstiesības neatkarīgi no tā, kādā apjomā ieguldījumu sniedz struktūras, kas nav dalībvalstis.

16. pants

EDIC pārvaldība

1.   EDIC ir vismaz šādas divas pārvaldības struktūras:

a)

dalībnieku kopsapulce, kurā piedalās dalībvalstis, citas 15. panta 4. punktā minētās struktūras un Komisija, dalībnieku kopsapulcei esot kā struktūrai, kurai ir pilnīgas lēmumu pieņemšanas pilnvaras, tostarp par budžeta pieņemšanu;

b)

direktors, ko ieceļ dalībnieku kopsapulce, kā izpildstruktūra un EDIC juridiskais pārstāvis.

2.   Komisija piedalās dalībnieku kopsapulces apspriedēs bez balsstiesībām. Tomēr, ja no centralizēti pārvaldītas Savienības programmas veic iemaksas daudzvalstu projektā, Komisijai ir veto tiesības attiecībā uz kopsapulces lēmumiem, kas attiecas tikai uz darbībām, kuras finansē saskaņā ar centralizēti pārvaldītām Savienības programmām.

Pilnsapulces lēmumus dara publiski pieejamus 15 dienu laikā pēc to pieņemšanas.

3.   EDIC statūtos paredz īpašus pārvaldības nosacījumus saskaņā ar 1. un 2. punktu.

17. pants

EDIC statūti

1.   EDIC statūtos iekļauj vismaz šādu informāciju:

a)

dalībnieku saraksts un novērotāji un dalības un pārstāvības izmaiņu procedūra, paredzot neiesaistīto dalībvalstu tiesības pievienoties EDIC;

b)

detalizēts daudzvalstu projekta apraksts, attiecīgā gadījumā dalībnieku uzdevumi un provizorisks laika grafiks;

c)

EDIC juridiskā adrese un nosaukums;

d)

EDIC darbības ilgums un likvidācijas process atbilstīgi 20. pantam;

e)

EDIC atbildības režīms saskaņā ar 18. pantu;

f)

dalībnieku tiesības un pienākumi, tostarp pienākums veikt iemaksas budžetā;

g)

dalībnieku balsstiesības;

h)

infrastruktūras, intelektuālā īpašuma, peļņas un attiecīgā gadījumā citu aktīvu īpašumtiesību noteikumi;

i)

informācija par uzņēmējas dalībvalsts deklarāciju, kas minēta 14. panta 1. punkta d) apakšpunktā.

2.   EDIC statūtu būtisko elementu grozījumiem, kā minēts šā panta 1. punkta c), d), e) un i) apakšpunktā, piemēro 14. pantā norādīto procedūru.

3.   To EDIC statūtu elementu grozījumus, kas nav minēti 2. punktā, EDIC iesniedz Komisijai 10 dienu laikā pēc to pieņemšanas.

4.   Komisija pret grozījumiem var iebilst 60 dienu laikā no to iesniegšanas saskaņā ar 3. punktu. Komisija norāda šāda iebilduma iemeslus un paskaidro kāpēc grozījums neatbilst šā lēmuma prasībām.

5.   Grozījumi nestājas spēkā, pirms ir beidzies 4. punktā minētais iebildumu izteikšanas termiņš vai Komisija no tā ir atteikusies, vai Komisija ir atsaukusi izteikto iebildumu.

6.   Grozījuma pieteikumā ietver šādu informāciju:

a)

ierosinātā vai pieņemtā grozījuma teksts, tostarp tā spēkā stāšanās diena;

b)

EDIC statūtu atjaunota konsolidētā redakcija.

18. pants

EDIC atbildība

1.   EDIC ir atbildīgs par saviem parādiem.

2.   Dalībnieku finansiālā atbildība par EDIC parādiem nepārsniedz to attiecīgās iemaksas EDIC budžetā. Dalībnieki statūtos var norādīt, ka tie uzņemas noteikta apjoma atbildību, kas pārsniedz to attiecīgās iemaksas, vai neierobežotu atbildību.

3.   Savienība nav atbildīga par jebkādu EDIC parādu.

19. pants

Piemērojamie tiesību akti un jurisdikcija

1.   EDIC izveidošanu un iekšējo darbību reglamentē:

a)

Savienības tiesību akti, jo īpaši šis lēmums;

b)

tās dalībvalsts tiesību akti, kurā ir EDIC juridiskā adrese, gadījumos, kuri netiek vai tikai daļēji tiek reglamentēti ar Savienības tiesību aktiem, jo īpaši ar šo lēmumu;

c)

statūti un to īstenošanas noteikumi.

2.   Neskarot gadījumus, kuri atbilstoši Līgumiem ir piekritīgi Eiropas Savienības Tiesai, EDIC juridiskās adreses dalībvalsts tiesību akti nosaka piekritīgo jurisdikciju strīdu risināšanai starp dalībniekiem saistībā ar EDIC, starp dalībniekiem un EDIC un starp EDIC un trešām personām.

20. pants

EDIC likvidācija

1.   EDIC statūtos nosaka piemērojamo procedūru, ja EDIC likvidē saskaņā ar dalībnieku kopsapulces lēmumu minētajā sakarā. EDIC likvidācija var ietvert darbības nodošanu citai juridiskai personai.

2.   Ja EDIC nespēj samaksāt savus parādus, piemēro EDIC juridiskās adreses dalībvalsts maksātnespējas noteikumus.

21. pants

Ziņošana un kontrole

1.   EDIC sagatavo gada darbības pārskatu, kurā iekļauj savu darbību tehnisko aprakstu un finanšu pārskatu. Pārskatus apstiprina dalībnieku kopsapulce un nosūta Komisijai. Pārskatus dara publiski pieejamu.

2.   Komisija var sniegt norādījumus par gada darbības pārskatā iekļautajiem jautājumiem.

22. pants

Dalībvalstu informācijas sniegšana

Pēc Komisijas pieprasījuma dalībvalstis sniedz Komisijai informāciju, kas nepieciešama, lai tā veiktu savus uzdevumus atbilstoši šim lēmumam, jo īpaši 7. un 8. panta īstenošanai nepieciešamo informāciju. Komisijas pieprasītā informācija ir samērīga ar minēto uzdevumu izpildi. Ja sniegtā informācija ietver informāciju, ko pēc dalībvalsts pieprasījuma iepriekš snieguši uzņēmumi, šādus uzņēmumus par to informē pirms dalībvalstis sniedz informāciju Komisijai.

23. pants

Komiteju procedūra

1.   Komisijai palīdz komiteja. Minētā komiteja ir komiteja Regulas (ES) Nr. 182/2011 nozīmē.

2.   Ja ir atsauce uz šo punktu, piemēro Regulas (ES) Nr. 182/2011 5. pantu.

24. pants

Stāšanās spēkā

Šis lēmums stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Strasbūrā, 2022. gada 14. decembrī

Eiropas Parlamenta vārdā –

priekšsēdētāja

R. METSOLA

Padomes vārdā –

priekšsēdētājs

M. BEK


(1)  OV C 194, 12.5.2022., 87. lpp.

(2)  Eiropas Parlamenta 2022. gada 24. novembra nostāja (Oficiālajā Vēstnesī vēl nav publicēta) un Padomes 2022. gada 8. decembra lēmums.

(3)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/241 (2021. gada 12. februāris), ar ko izveido Atveseļošanas un noturības mehānismu (OV L 57, 18.2.2021., 17. lpp.).

(4)  OV L 282, 19.10.2016., 4. lpp.

(5)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/1058 (2021. gada 24. jūnijs) par Eiropas Reģionālās attīstības fondu un Kohēzijas fondu (OV L 231, 30.6.2021., 60. lpp.).

(6)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/240 (2021. gada 10. februāris), ar ko izveido tehniskā atbalsta instrumentu (OV L 57, 18.2.2021., 1. lpp.).

(7)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/523 (2021. gada 24. marts), ar ko izveido programmu InvestEU un groza Regulu (ES) 2015/1017 (OV L 107, 26.3.2021., 30. lpp.).

(8)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/690 (2021. gada 28. aprīlis), ar ko izveido iekšējā tirgus, uzņēmumu, tostarp mazo un vidējo uzņēmumu, konkurētspējas, augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības jomas un Eiropas statistikas programmu (vienotā tirgus programma) un atceļ Regulas (ES) Nr. 99/2013, (ES) Nr. 1287/2013, (ES) Nr. 254/2014 un (ES) Nr. 652/2014 (OV L 153, 3.5.2021., 1. lpp.).

(9)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/694 (2021. gada 29. aprīlis), ar ko izveido programmu “Digitālā Eiropa" un atceļ Lēmumu (ES) 2015/2240 (OV L 166, 11.5.2021., 1. lpp.).

(10)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/695 (2021. gada 28. aprīlis), ar ko izveido pētniecības un inovācijas pamatprogrammu “Apvārsnis Eiropa”, nosaka tās dalības un rezultātu izplatīšanas noteikumus un atceļ Regulas (ES) Nr. 1290/2013 un (ES) Nr. 1291/2013 (OV L 170, 12.5.2021., 1. lpp.).

(11)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/1153 (2021. gada 7. jūlijs), ar ko izveido Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumentu un atceļ Regulas (ES) Nr. 1316/2013 un (ES) Nr. 283/2014 (OV L 249, 14.7.2021., 38. lpp.).

(12)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2018/1972 (2018. gada 11. decembris) par Eiropas Elektronisko sakaru kodeksa izveidi (OV L 321, 17.12.2018., 36. lpp.).

(13)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2019/1700 (2019. gada 10. oktobris), ar ko izveido vienotu ietvaru Eiropas statistikai par personām un mājsaimniecībām, kuras pamatā ir no izlasēm savākti dati individuālā līmenī, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 808/2004, (EK) Nr. 452/2008 un (EK) Nr. 1338/2008 un ar ko atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1177/2003 un Padomes Regulu (EK) Nr. 577/98 (OV L 261I, 14.10.2019., 1. lpp.).

(14)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2019/2152 (2019. gada 27. novembris) par Eiropas uzņēmējdarbības statistiku, ar ko atceļ 10 tiesību aktus uzņēmējdarbības statistikas jomā (OV L 327, 17.12.2019., 1. lpp.).

(15)  Padomes Direktīva 2006/112/EK (2006. gada 28. novembris) par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu OV L 347, 11.12.2006., 1. lpp.).

(16)  Padomes Direktīva 2008/118/EK (2008. gada 16. decembris) par akcīzes nodokļa piemērošanas vispārēju režīmu, ar ko atceļ Direktīvu 92/12/EEK (OV L 9, 14.1.2009., 12. lpp.).

(17)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 182/2011 (2011. gada 16. februāris), ar ko nosaka normas un vispārīgus principus par dalībvalstu kontroles mehānismiem, kuri attiecas uz Komisijas īstenošanas pilnvaru izmantošanu (OV L 55, 28.2.2011., 13. lpp.).

(18)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 223/2009 (2009. gada 11. marts) par Eiropas statistiku un ar ko atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK, Euratom) Nr. 1101/2008 par tādas statistikas informācijas nosūtīšanu Eiropas Kopienu Statistikas birojam, uz kuru attiecas konfidencialitāte, Padomes Regulu (EK) Nr. 322/97 par Kopienas statistiku un Padomes Lēmumu 89/382/EEK, Euratom, ar ko nodibina Eiropas Kopienu Statistikas programmu komiteju (OV L 87, 31.3.2009., 164. lpp.).

(19)  Komisijas Ieteikums 2003/361/EK (2003. gada 6. maijs) par mikrouzņēmumu, mazo un vidējo uzņēmumu definīciju (OV L 124, 20.5.2003., 36. lpp.).

(20)  Komisijas Lēmums 2012/504/ES (2012. gada 17. septembris) par Eurostat (OV L 251, 18.9.2012., 49. lpp.).


PIELIKUMS

DARBĪBAS JOMAS

Neizsmeļošs darbības jomu uzskaitījums:

a)

Eiropas kopējā datu infrastruktūra un pakalpojumi;

b)

nākamās paaudzes uzticamo mazstrāvas procesoru nodrošināšana Savienībai;

c)

5G koridoru ierīkošanas visā Eiropā izstrāde;

d)

ar Eiropas Augstas veiktspējas datošanu (EuroHPC) savienotu superdatoru un kvantālo datoru iegāde;

e)

īpaši drošu kvantālo un kosmosā bāzēto sakaru infrastruktūru izstrāde un ieviešana;

f)

drošības operāciju centru tīkla izvēršana;

g)

savienota valsts pārvalde;

h)

Eiropas blokķēžu pakalpojumu infrastruktūra;

i)

Eiropas digitālās inovācijas centri (EDIH);

j)

augsto tehnoloģiju partnerības digitālo prasmju jomā uz Prasmju pakta pamata iniciatīva, kas uzsākta ar Komisijas 2020. gada 1. jūlija paziņojumu ar nosaukumu “Eiropas Prasmju programma ilgtspējīgai konkurētspējai, sociālajam taisnīgumam un noturībai”;

k)

prasmes un apmācība kiberdrošības jomā;

l)

citi projekti, kas atbilst visām 11. pantā izklāstītajām prasībām un kas kļūst nepieciešami, lai sasniegtu Digitālās desmitgades politikas programmas 2030. gadam vispārīgos mērķus, ņemot vērā jaunas norises sabiedrībā, ekonomikā vai vidē.