7.6.2006   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 152/11


KOMISIJAS DIREKTĪVA 2006/51/EK

(2006. gada 6. jūnijs),

ar ko nolūkā pielāgot tehnikas attīstībai groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2005/55/EK I pielikumu un Direktīvas 2005/78/EK IV un V pielikumu attiecībā uz prasībām emisijas kontroles pārraudzības sistēmai, kura izmantojama transportlīdzekļos, un izņēmumiem gāzes motoriem

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

ņemot vērā Padomes 1970. gada 6. februāra Direktīvu 70/156/EEK par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz mehānisko transportlīdzekļu un to piekabju tipa apstiprinājumu (1), un jo īpaši tās 13. panta 2. punkta otro ievilkumu,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2005. gada 28. septembra Direktīvu 2005/55/EK par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz pasākumiem, kas jāveic, lai samazinātu gāzveida un daļiņveida piesārņotāju emisiju no kompresijaizdedzes motoriem, kuri paredzēti transportlīdzekļiem, un gāzveida piesārņotāju emisiju no dzirksteļaizdedzes motoriem, ko darbina ar dabasgāzi vai sašķidrinātu naftas gāzi un kas paredzēti transportlīdzekļiem (2), un jo īpaši tās 7. pantu,

tā kā:

(1)

Direktīva 2005/55/EK ir viena no Direktīvā 70/156/EEK noteiktās tipa apstiprināšanas procedūras atsevišķajām direktīvām.

(2)

Ar Komisijas 2005. gada 14. novembra Direktīvu 2005/78/EK, ar ko īsteno Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2005/55/EK par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz pasākumiem, kas jāveic, lai samazinātu gāzveida un daļiņveida piesārņotāju emisiju no kompresijaizdedzes motoriem, kuri paredzēti transportlīdzekļiem, un gāzveida piesārņotāju emisiju no dzirksteļaizdedzes motoriem, ko darbina ar dabasgāzi vai sašķidrinātu naftas gāzi un kas paredzēti transportlīdzekļiem, kā arī ar ko groza tās I, II, III, IV un VI pielikumu, ieviesti grozīšanas un īstenošanas pasākumi saistībā ar emisijas kontroles sistēmu ilgumu, ekspluatācijas atbilstību noteiktā lietderības laikā un iebūvētajām diagnostikas (OBD) sistēmām jauniem lieljaudas transportlīdzekļiem un motoriem.

(3)

Ņemot vērā tehnikas attīstību, pašlaik ir lietderīgi ieviest uzlabotas prasības par emisijas kontroles pārraudzības sistēmas darbības apstākļu, traucējumu un demonstrēšanas pārbaudi tipa apstiprināšanas laikā.

(4)

Jānodrošina, lai emisijas kontroles pārraudzības sistēmas darbību nepasliktinātu izslēgšanas stratēģija.

(5)

Lai izpildītu pašreizējos NOx emisijas standartus, gāzes motoros neizmanto izplūdes gāzu recirkulāciju vai selektīvās katalītiskās reducēšanas tehnoloģijas. Tādēļ tiek uzskatīts, ka pašlaik uz gāzes motoriem un transportlīdzekļiem, ko darbina ar gāzi, nav jāattiecina prasības, kas noteiktas, lai nodrošinātu NOx kontroles pasākumu pareizu darbību. Atbrīvojumu varētu atcelt, ņemot vērā turpmākus emisijas standartus.

(6)

Ja tiek apstiprināts jauns tips, ir lietderīgi attiecīgi pielāgot Direktīvas 2005/55/EK I pielikuma 6.5.3., 6.5.4. un 6.5.5. iedaļas piemērošanas dienu.

(7)

Lai pielāgotu OBD robežvērtības tehnikas attīstībai, Komisija ir nolēmusi tās pārskatīt.

(8)

Tāpēc attiecīgi ir jāgroza Direktīvas 2005/55/EK un 2005/78/EK.

(9)

Šajā direktīvā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar atzinumu, ko sniegusi ar Direktīvas 70/156/EEK 13. panta 1. punktu izveidotā komiteja, kas atbild par pielāgojumu tehniskajai attīstībai,

IR PIEŅĒMUSI ŠO DIREKTĪVU.

1. pants

Direktīvas 2005/55/EK I pielikumu groza saskaņā ar šīs direktīvas I pielikumu.

2. pants

Direktīvas 2005/78/EK IV pielikumu groza saskaņā ar šīs direktīvas II pielikumu.

3. pants

1.   Dalībvalstis vēlākais līdz 2006. gada 8. novembrim pieņem un publicē normatīvos un administratīvos aktus, kas vajadzīgi, lai izpildītu šīs direktīvas prasības. Dalībvalstis tūlīt dara zināmus Komisijai minēto tiesību aktu noteikumus un minēto aktu un šīs direktīvas korelācijas tabulu.

Dalībvalstis piemēro minētos tiesību aktus no 2006. gada 9. novembra. Kad dalībvalstis pieņem minētos tiesību aktus, tajos ietver atsauci uz šo direktīvu vai arī šādu atsauci pievieno to oficiālajai publikācijai. Dalībvalstis nosaka, kā izdarāmas šādas atsauces.

2.   Dalībvalstis dara Komisijai zināmus galvenos valsts tiesību aktu noteikumus, ko tās pieņem jomā, uz kuru attiecas šī direktīva.

4. pants

Šī direktīva stājas spēkā trešajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

5. pants

Šī direktīva ir adresēta dalībvalstīm.

Briselē, 2006. gada 6. jūnijā

Komisijas vārdā —

priekšsēdētāja vietnieks

Günter VERHEUGEN


(1)  OV L 42, 23.2.1970., 1. lpp. Direktīvā jaunākie grozījumi izdarīti ar Komisijas Direktīvu 2006/28/EK (OV L 65, 7.3.2006., 27. lpp.).

(2)  OV L 275, 20.10.2005., 1. lpp. Direktīva grozīta ar Komisijas Direktīvu 2005/78/EK (OV L 313, 29.11.2005., 1. lpp.).


I PIELIKUMS

DIREKTĪVAS 2005/55/EK GROZĪJUMI

Regulas I pielikumu groza šādi.

1)

Pielikuma 2.1. iedaļu groza šādi.

a)

“Izslēgšanas stratēģijas” definīciju aizstāj ar šādu:

“ “izslēgšanas stratēģija” ir

AECS, kas samazina emisijas kontroles efektivitāti attiecībā uz BECS apstākļos, kādus ir iespējams sagaidīt, normāli ekspluatējot un izmantojot transportlīdzekli,

BECS, kuras darbība atšķiras standartizētā tipa apstiprinājuma testā un citos apstākļos un kura nodrošina zemāku emisijas kontroles līmeni apstākļos, kas nav pilnībā iekļauti izmantojamā tipa apstiprinājuma testa procedūrās, vai

OBD jeb emisiju kontroles pārraudzības stratēģija, kuras darbība atšķiras standartizētā tipa apstiprinājuma testā un citos apstākļos un kura nodrošina zemāku pārraudzības spēju (laika un precizitātes ziņā) apstākļos, kas nav pilnībā iekļauti izmantojamā tipa apstiprinājuma testa procedūrās”.

b)

“Pastāvīgās emisijas noklusējuma režīma” definīcijā vārdus “pastāvīgās emisijas noklusējuma režīms” aizstāj ar vārdiem “emisijas noklusējuma režīms”.

c)

Pievieno šādu definīciju:

“ “emisijas kontroles pārraudzības sistēma” ir sistēma, kas nodrošina īstenoto NOx kontroles pasākumu pareizu darbību motora sistēmā saskaņā ar I pielikuma 6.5. iedaļas prasībām”.

2)

Pielikuma 6.1.5.6. iedaļas otrajā ievilkumā vārdus “pastāvīgās emisijas noklusējuma režīms” aizstāj ar vārdiem “emisijas noklusējuma režīms”.

3)

Pielikuma 6.5. iedaļu aizstāj ar šādu:

“6.5.   Prasības NOx kontroles pasākumu pareizas darbības nodrošināšanai

6.5.1.   Vispārīga informācija

6.5.1.1.   Šī iedaļa piemērojama visām kompresijaizdedzes motoru sistēmām neatkarīgi no izmantotās tehnoloģijas, lai atbilstu emisijas robežvērtībām, kas norādītas 6.2.1. iedaļas tabulās.

6.5.1.2.   Piemērošanas diena

Šā pielikuma 6.5.3., 6.5.4. un 6.5.5. iedaļas prasības jauna tipa apstiprinājumiem piemēro no 2006. gada 9. novembra un jaunu transportlīdzekļu reģistrācijai – no 2007. gada 1. oktobra.

6.5.1.3.   Visas motoru sistēmas, uz kurām attiecas šī iedaļa, ir projektētas, izgatavotas un uzstādītas tā, lai tās atbilstu šīm prasībām visā motora lietošanas laikā.

6.5.1.4.   Izgatavotājs iesniedz II pielikumā noteikto sīko informāciju par motora sistēmas funkcionālajiem ekspluatācijas parametriem, uz kuriem attiecas šī iedaļa.

6.5.1.5.   Ja motora sistēmai nepieciešams reaģents, izgatavotājs tipa apstiprināšanas pieteikumā norāda visu izplūdes gāzu pēcapstrādes sistēmā patērēto reaģentu īpašības, t. i., tipu un koncentrāciju, prasības darba temperatūrai, atsauces uz starptautiskajiem standartiem utt.

6.5.1.6.   Ievērojot 6.1. iedaļas prasības, visām motoru sistēmām, uz kurām attiecas šī iedaļa, saglabājas emisijas kontrole jebkuros apstākļos, kas pastāvīgi attiecināmi uz Kopienas teritoriju, īpaši zemās apkārtējās temperatūrās.

6.5.1.7.   Lai saņemtu tipa apstiprinājumu, izgatavotājs pierāda tehniskajam dienestam, ka motora sistēmām, kam ir nepieciešams reaģents, amonjaka emisijas vidējā vērtība piemērojamā emisiju testa cikla laikā nepārsniedz 25 ppm.

6.5.1.8.   Attiecībā uz motora sistēmām, kam vajadzīgs reaģents, katra transportlīdzeklī uzstādītā reaģenta tvertne ir aprīkota ar līdzekli katra tvertnē esošā šķidruma parauga ņemšanai. Parauga ņemšanas vieta ir viegli pieejama, neizmantojot īpašus rīkus vai ierīces.

6.5.2.   Tehniskās apkopes prasības

6.5.2.1.   Izgatavotājs nodrošina vai prasa nodrošināt, lai visiem jauno lieljaudas transportlīdzekļu vai jaunu lieljaudas motoru īpašniekiem būtu rakstiskas instrukcijas, kurās noteikts, ka gadījumā, ja transportlīdzekļa emisiju kontroles sistēma nedarbojas pareizi, vadītāju par problēmu brīdina darbības traucējumu indikators un tādējādi motora darbība tiek ierobežota.

6.5.2.2.   Instrukcijās norāda prasības par pareizu transportlīdzekļu ekspluatāciju un tehnisko apkopi, vajadzības gadījumā – arī par izmantojamo reaģentu lietošanu.

6.5.2.3.   Instrukcijas sagatavo skaidrā un netehniskā valodā, tās valsts valodā, kurā pārdod vai reģistrē jaunu lieljaudas transportlīdzekli vai jaunu lieljaudas motoru.

6.5.2.4.   Instrukcijās norāda, vai tehniskās apkopes intervālu starplaikā izmantojamo reaģentu uzpilda transportlīdzekļa ekspluatants, un norāda ticamāko reaģenta patēriņu atbilstoši jauna lieljaudas transportlīdzekļa tipam.

6.5.2.5.   Instrukcijās norāda, ka vajadzīgā reaģenta izmantošana un uzpildīšana transportlīdzeklim ir obligāta, lai tas būtu saskaņā ar atbilstības sertifikātu, kas izsniegts šim transportlīdzekļa vai motora tipam.

6.5.2.6.   Instrukcijās norāda, ka tāda transportlīdzekļa ekspluatāciju, kas neizmanto vajadzīgo reaģentu, ja tas ir vajadzīgs piesārņotāju emisijas samazināšanai, var uzskatīt par noziedzīgu nodarījumu, un to, ka šādas rīcības sekas var būt visu labvēlīgo nosacījumu anulēšana šādu transportlīdzekļu pirkšanai un ekspluatācijai reģistrācijas valstī vai citā valstī, kurā transportlīdzekli izmanto.

6.5.3.   Motora sistēmas NOx kontrole

6.5.3.1.   Nepareizu motora sistēmas darbību attiecībā uz NOx emisiju kontroli (piemēram, vajadzīgā reaģenta trūkuma, nepareizas EGR plūsmas vai EGR izslēgšanas dēļ) nosaka, pārraugot NOx līmeni ar izplūdes gāzu plūsmā novietotu sensoru palīdzību.

6.5.3.2.   Ja NOx līmeņa novirzes par vairāk nekā 1,5 g/kwh pārsniedz I pielikuma 6.2.1. iedaļas 1. tabulā minētās piemērojamās robežvērtības, par to vadītāju informē darbības traucējumu indikatora ieslēgšanās, kā minēts Direktīvas 2005/78/EK IV pielikuma 3.6.5. iedaļā.

6.5.3.3.   Turklāt neizdzēšamu kļūdas kodu, kas nosaka iemeslu, kādēļ NOx pārsniedz 6.5.3.2. iedaļā noteikto līmeni, saskaņā ar Direktīvas 2005/78/EK IV pielikuma 3.9.2. iedaļas prasībām glabā vismaz 400 dienas vai 9 600 motora darbības stundas.

Nox pārsniegšanas iemeslus norāda vismaz un attiecīgā gadījumā tad, ja ir tukša reaģenta tvertne, tiek pārtraukta reaģenta pievadīšana, reaģenta kvalitāte nav pietiekama, reaģenta patēriņš ir pārāk mazs, EGR plūsma nav pareiza vai EGR ir izslēgusies. Visos pārējos gadījumos ražotājam ir atļauts lietot neizdzēšamu kļūdas kodu “NOx daudzums pārsniegts – galvenais cēlonis nezināms”.

6.5.3.4.   Ja NOx līmenis pārsniedz OBD robežvērtības, kas minētas 4. panta 3. punkta tabulā, griezes momenta ierobežotājs ierobežo motora veiktspēju saskaņā ar 6.5.5. iedaļas prasībām tā, lai transportlīdzekļa vadītājs to skaidri pamanītu. Ieslēdzoties griezes momenta ierobežotājam, vadītājs turpina saņemt brīdinājumus saskaņā ar 6.5.3.2. iedaļas prasībām, un neizdzēšamu kļūdas kodu glabā saskaņā ar 6.5.3.3. iedaļu.

6.5.3.5.   Ja motora sistēmas NOx emisiju kontrolei izmanto tikai EGR un nekādu citu pēcapstrādes sistēmu, izgatavotājs NOx līmeņa noteikšanai var izmantot 6.5.3.1. iedaļas prasībām alternatīvu metodi. Tipa apstiprināšanas laikā izgatavotājs pierāda, ka NOx līmeņa noteikšanas alternatīvā metode ir vienlīdz savlaicīga un precīza, salīdzinot ar 6.5.3.1. iedaļas prasībām, un rada tādas pašas sekas kā 6.5.3.2., 6.5.3.3. un 6.5.3.4. iedaļā minētās.

6.5.4.   Reaģenta kontrole

6.5.4.1.   Vadītājs, kuru transportlīdzekļos jāizmanto reaģents, lai izpildītu šīs iedaļas prasības, ar īpašu mehānisku vai elektronisku indikatoru transportlīdzekļa kontrolmērinstrumentu panelī tiek informēts par reaģenta līmeni transportlīdzeklī uzstādītajā reaģenta glabāšanas tvertnē. Tas ietver brīdinājumu, kad reaģenta līmenis samazinās:

zem 10 % vai vairāk procentiem no tvertnes tilpuma, pēc izgatavotāja ieskatiem,

zem līmeņa, kas atbilst iespējamajai braukšanas distancei ar atlikušo degvielas daudzumu tvertnē, kuru noteicis izgatavotājs.

Reaģenta indikatoru novieto blakus degvielas līmeņa indikatoram.

6.5.4.2.   Kad reaģenta tvertne ir gandrīz tukša, vadītājs tiek informēts atbilstoši Direktīvas 2005/78/EK IV pielikuma 3.6.5. iedaļas prasībām.

6.5.4.3.   Tiklīdz reaģenta tvertne ir pilnīgi tukša, papildus 6.5.4.2. iedaļas prasībām piemēro 6.5.5. iedaļas prasības.

6.5.4.4.   Kā alternatīvu 6.5.3. iedaļas prasību izpildei izgatavotājs var izvēlēties izpildīt 6.5.4.5. līdz 6.5.4.12. iedaļas prasības.

6.5.4.5.   Motora sistēmās ir līdzeklis, ar ko nosaka, vai transportlīdzeklī ir šķidrums, kas atbilst reaģenta īpašībām, kuras uzrādījis izgatavotājs un kuras noteiktas šīs direktīvas II pielikumā.

6.5.4.6.   Ja šķidrums reaģenta tvertnē neatbilst obligātajām izgatavotāja uzrādītajām prasībām, kas noteiktas šīs direktīvas II pielikumā, piemēro 6.5.4.12. iedaļas papildu prasības.

6.5.4.7.   Motora sistēmām ir līdzeklis, kas nosaka reaģenta patēriņu un dod iespēju ar iekārtu, kura neatrodas transportlīdzeklī, nolasīt informāciju par patēriņu.

6.5.4.8.   Ir iespēja standarta diagnostikas savienotāju pieslēgt pie seriālās pieslēgvietas un nolasīt motora sistēmas vidējo reaģenta patēriņu un vidējo vajadzīgo reaģenta patēriņu pēdējo 48 motora darbības stundu laikā, vai laikā, kurā bija nepieciešami vismaz 15 litri reaģenta, atkarībā no tā, kurš laika posms ir ilgāks, kā minēts Direktīvas 2005/78/EK IV pielikuma 6.8.3. iedaļā.

6.5.4.9.   Lai varētu pārraudzīt reaģenta patēriņu, pārrauga vismaz šos motora parametrus:

reaģenta līmeni transportlīdzekļa glabāšanas tvertnē,

reaģenta plūsmu vai iesmidzināšanu tik tuvu, cik vien tas ir tehniski iespējams, vietai, kur to iesmidzina izplūdes gāzu pēcapstrādes sistēmā.

6.5.4.10.   Ja reaģenta patēriņa novirze ir lielāka par 50 % no vidējā reaģenta patēriņa un motora sistēmas vidējā vajadzīgā reaģenta patēriņa laika posmā, kas noteikts 6.5.4.8. iedaļā, piemēro 6.5.4.12. iedaļā noteiktos pasākumus.

6.5.4.11.   Ja reaģenta pievadīšana tiek pārtraukta, piemēro 6.5.4.12. iedaļā noteiktos pasākumus. Tas nav vajadzīgs, ja šādus pievadīšanas pārtraukumus prasa motora ECU, jo motora darbības apstākļi ir tādi, ka motora emisijas veiktspēja neprasa reaģenta pievadīšanu, ar nosacījumu, ka izgatavotājs ir skaidri informējis apstiprinātāju iestādi par to, kad šādi darbības nosacījumi piemērojami.

6.5.4.12.   Traucējumi, kas atklāti saistībā ar 6.5.4.6., 6.5.4.10. vai 6.5.4.11. iedaļu, izraisa tādas pašas sekas tādā pašā kārtībā, kā minēts 6.5.3.2., 6.5.3.3. vai 6.5.3.4. iedaļā.

6.5.5.   Pasākumi, kas jāveic, lai novērstu pēcapstrādes sistēmu parametru grozīšanu

6.5.5.1.   Visiem motoriem, uz kuriem attiecas šī iedaļa, ir griezes momenta ierobežotājs, kas brīdina vadītāju par to, ka motora sistēma strādā nepareizi vai ka transportlīdzekli ekspluatē nepareizi, un tādējādi aicina tūlīt novērst kļūmi(-es).

6.5.5.2.   Griezes momenta ierobežotājs ieslēdzas, kad transportlīdzeklis pirmo reizi apstājas pēc tam, kad radušies kādi no 6.5.3.4., 6.5.4.3., 6.5.4.6., 6.5.4.10. vai 6.5.4.11. iedaļā minētajiem apstākļiem.

6.5.5.3.   Ja tiek iedarbināts griezes momenta ierobežotājs, motora griezes moments nekādā ziņā nepārsniedz šādas konstantas vērtības:

60 % no motora maksimālā griezes momenta šādu kategoriju transportlīdzekļiem: N3 > 16 t, M1 > 7,5 t, M3/III un M3/B > 7,5 t,

75 % no motora maksimālā griezes momenta šādu kategoriju transportlīdzekļiem: N1, N2, N3 ≤ 16 t, 3,5 < M1 ≤ 7,5 t, M2, M3/I, M3/II, M3/A un M3/B ≤ 7,5 t.

6.5.5.4.   Prasības dokumentācijai un griezes momenta ierobežotājam ir noteiktas 6.5.5.5. līdz 6.5.5.8. iedaļā.

6.5.5.5.   Saskaņā ar 6.1.7.1. iedaļas b) apakšiedaļas dokumentācijas prasībām rakstiski sniedz sīku informāciju, kas pilnībā raksturo emisijas kontroles pārraudzības sistēmas un griezes momenta ierobežotāja darbības parametrus. Konkrēti izgatavotājs sniedz informāciju par algoritmiem, ko saskaņā ar 6.5.6.5. iedaļu, veicot ETC testu, izmanto ECU, lai saistītu NOx koncentrāciju ar konkrētu NOx emisiju (g/kWh).

6.5.5.6.   Griezes momenta ierobežotājs izslēdzas, ja motors strādā tukšgaitā vai ja vairs nepastāv apstākļi, kas to iedarbina. Griezes momenta ierobežotājs nedrīkst izslēgties automātiski, ja nav novērsts tā ieslēgšanās cēlonis.

6.5.5.7.   Griezes momenta ierobežotāju nevar izslēgt ar slēdzi vai apkopes instrumentu.

6.5.5.8.   Griezes momenta ierobežotāju neizmanto motoros vai transportlīdzekļos, kas paredzēti bruņoto spēku, glābšanas dienestu, ugunsdzēsēju vajadzībām un sanitārajos transportlīdzekļos. To pastāvīgi izslēdz tikai motora vai transportlīdzekļa izgatavotājs, un motoru saimi precīzai identificēšanai papildina ar īpašu motoru tipu.

6.5.6.   Emisijas kontroles pārraudzības sistēmas darbības apstākļi

6.5.6.1.   Emisijas kontroles pārraudzības sistēma darbojas:

266 K līdz 308 K (– 7 °C līdz 35 °C) apkārtējā temperatūrā,

līdz 1 600 m augstumam,

motora dzesēšanas šķidruma temperatūrā, kas pārsniedz 343 K (70 °C).

Šo iedaļu nepiemēro, gadījumā ja pārrauga reaģenta līmeni glabāšanas tvertnē, jo pārraudzību veic visos lietošanas apstākļos.

6.5.6.2.   Emisijas kontroles pārraudzības sistēmu var izslēgt, ja darbojas avārijas stāvokļa stratēģija, tādējādi attiecīgajai transportlīdzekļu kategorijai samazinot griezes momentu vairāk nekā par 6.5.5.3. iedaļā norādīto līmeni.

6.5.6.3.   Ja ir aktīvs emisijas noklusējuma režīms, emisijas kontroles pārraudzības sistēma turpina darboties un atbilst 6.5. iedaļas noteikumiem.

6.5.6.4.   Nepareizu NOx kontroles pasākumu darbību atklāj četros OBD testa ciklos, kā minēts definīcijā Direktīvas 2005/78/EK IV pielikuma 1. papildinājuma 6.1. iedaļā.

6.5.6.5.   Algoritmu, ko, veicot ETC testu, izmanto ECU, lai saistītu faktisko NOx koncentrāciju ar konkrētu NOx emisiju (g/kWh), neuzskata par izslēgšanas stratēģiju.

6.5.6.6.   Ja tiek aktivizēta AECS, ko apstiprinājusi tipa apstiprinātāja iestāde saskaņā ar 6.1.5. iedaļu, NOx palielinājumu, ko izraisījusi AECS aktivizēšanās, var attiecināt uz attiecīgo 6.5.3.2. iedaļā minēto NOx līmeni. Visos šajos gadījumos AECS ietekmi uz NOx robežlielumu raksturo saskaņā ar 6.5.5.5. iedaļu.

6.5.7.   Emisijas kontroles pārraudzības sistēmas traucējumi

6.5.7.1.   Emisijas kontroles pārraudzības sistēmu pārrauga attiecībā uz traucējumiem, kas saistīti ar elektrību, un ikviena tāda sensora noņemšanu vai izslēgšanos, kas tai neļauj atklāt emisijas palielinājumu, kā prasīts 6.5.3.2. un 6.5.3.4. iedaļā.

Sensori, kas ietekmē atklāšanas spēju, ir, piemēram, sensori, kas tieši mēra NOx koncentrāciju, urīnvielas kvalitātes sensori un sensori, ko izmanto, lai pārraudzītu reaģenta pievadīšanu, reaģenta līmeni, reaģenta patēriņu vai EGR ātrumu.

6.5.7.2.   Ja tiek apstiprināts emisijas kontroles pārraudzības sistēmas traucējums, saskaņā ar Direktīvas 2005/78/EK IV pielikuma 3.6.5. iedaļu vadītājs tūlīt saņem brīdinājumu, ieslēdzoties brīdinājuma signālam.

6.5.7.3.   Ja traucējums nav novērsts 50 stundu motora darbības laikā, tad saskaņā ar 6.5.5. iedaļu ieslēdzas griezes momenta ierobežotājs.

Iedaļas pirmajā daļā norādīto laiku samazina līdz 36 stundām no dienas, kas precizēta 2. panta 7. un 8. punktā.

6.5.7.4.   Ja emisijas kontroles pārraudzības sistēma atklāj, ka traucējuma vairs nav, kļūdas kodu(-us), kas saistīts(-i) ar traucējumiem, var dzēst no sistēmas atmiņas, izņemot 6.5.7.5. iedaļā minētos gadījumus, un vajadzības gadījumā saskaņā ar 6.5.5.6. iedaļu izslēdzas griezes momenta ierobežotājs.

Kļūdas kodu(-us), kas saistīts(-i) ar emisijas kontroles pārraudzības sistēmas traucējumiem, nav iespējams dzēst no sistēmas atmiņas ne ar kādu skenēšanas ierīci.

6.5.7.5.   Ja emisijas kontroles pārraudzības sistēmas elementus noņem un tie izslēdzas saskaņā ar 6.5.7.1. iedaļu, neizdzēšamo kļūdas kodu saskaņā ar Direktīvas 2005/78/EK IV pielikuma 3.9.2. iedaļas prasībām glabā vismaz 400 dienas vai 9 600 motora darbības stundas.

6.5.8.   Emisijas kontroles pārraudzības sistēmas demonstrēšana

6.5.8.1.   Tipa apstiprinājuma pieteikumā, kas noteikts 3. iedaļā, saskaņā ar 6.5.8.2. līdz 6.5.8.7. iedaļu ar motora dinamometra testiem izgatavotājs demonstrē atbilstību šīs iedaļas noteikumiem.

6.5.8.2.   Motoru saimes vai OBD motoru saimes atbilstību šīs iedaļas prasībām var demonstrēt, testējot viena saimes motora (standarta motora) emisijas kontroles pārraudzības sistēmu, ja vien izgatavotājs tipa apstiprinātājai iestādei demonstrē, ka emisijas kontroles pārraudzības sistēmas saimē ir līdzīgas.

Demonstrēšana var notikt, uzrādot tipa apstiprinātājām iestādēm tādus elementus kā algoritmus, darbības analīzes u. c.

Standarta motoru atlasa ražotājs, vienojoties ar tipa apstiprinātāju iestādi.

6.5.8.3.   Emisijas kontroles pārraudzības sistēmu testē šādos trijos posmos.

 

Atlase

NOx kontroles pasākumu nepareizu darbību vai emisijas kontroles pārraudzības sistēmas traucējumu atlasa iestāde no nepareizo darbību saraksta, ko iesniedzis izgatavotājs.

 

Kvalifikācija

Nepareizās darbības ietekmi validē, motora izmēģinājumu stendā izmērot, kāds ir NOx līmenis, veicot ETC testu.

 

Demonstrēšana

Sistēmas reakciju (griezes momenta samazinājums, brīdinājuma signāls u. c.) demonstrē, darbinot motoru četros OBD testa ciklos.

6.5.8.3.1.   Procesa atlases posmā izgatavotājs tipa apstiprinātājai iestādei sniedz pārraudzības stratēģiju aprakstu, ko izmanto, lai noteiktu potenciālo nepareizo NOx kontroles pasākumu darbību un potenciālos emisijas kontroles pārraudzības trūkumus, kas varētu izraisīt griezes momenta ierobežotāja ieslēgšanos vai tikai brīdinājuma signāla ieslēgšanos.

Raksturīgi nepareizas darbības piemēri, kas iekļaujami šajā sarakstā, ir tukša reaģenta tvertne, nepareiza darbība, kura izraisa reaģenta pievadīšanas pārtraukumu, nepietiekama reaģenta kvalitāte, nepareiza darbība, kas izraisa mazu reaģenta patēriņu, nepareiza EGR plūsma vai EGR izslēgšanās.

Tipa apstiprinātāja iestāde no saraksta atlasa vismaz divas un ne vairāk kā trīs NOx kontroles sistēmas nepareizas darbības vai emisijas kontroles pārraudzības sistēmas traucējumus.

6.5.8.3.2.   Kvalifikācijas posmam NOx emisiju mēra ETC testa ciklā saskaņā ar III pielikuma 2. papildinājuma noteikumiem. ETC testa rezultātu izmanto, lai noteiktu, kāda NOx kontroles pārraudzības sistēmas reakcija gaidāma demonstrēšanas procesā (griezes momenta samazinājums un/vai brīdinājuma signāls). Traucējumu atveido tā, lai NOx līmenis nepārsniegtu 6.5.3.2. vai 6.5.3.4. iedaļā norādītās robežvērtības par vairāk kā 1 g/kWh.

Emisija nav jākvalificē, ja ir tukša reaģenta tvertne vai demonstrējot emisijas kontroles pārraudzības sistēmas traucējumu.

Griezes momenta ierobežotājs kvalifikācijas posmā izslēdzas.

6.5.8.3.3.   Demonstrēšanas posmā motors tiek darbināts ne vairāk kā četrus OBD testa ciklus.

Pieļaujami tikai tādi traucējumi, kas uzskatāmi par nepieciešamiem demonstrēšanas vajadzībām.

6.5.8.3.4.   Pirms uzsāk 6.5.8.3.3. iedaļā noteikto testu virkni, emisijas kontroles pārraudzības sistēmu iestata beztraucējumu režīmā.

6.5.8.3.5.   Atkarībā no atlasītā NOx līmeņa sistēma jebkurā laikā pirms noteikšanas virknes beigām ieslēdz brīdinājuma signālu un papildus tam attiecīgā gadījumā – griezes momenta ierobežotāju. Noteikšanas virkni var apstādināt, tiklīdz NOx kontroles pārraudzības sistēma ir atbilstīgi reaģējusi.

6.5.8.4.   Ja emisijas kontroles pārraudzības sistēma principā pamatojas uz NOx līmeņa pārraudzību ar sensoriem, kas novietoti izplūdes plūsmā, izgatavotājs, lai konstatētu atbilstību, var izvēlēties tieši pārraudzīt konkrētas sistēmas funkcijas (piem., pievadīšanas pārtraukums, slēgts EGR vārsts). Šajā gadījumā demonstrē atlasītās sistēmas funkcionalitāti.

6.5.8.5.   Griezes momenta ierobežotāja nodrošināto griezes momenta samazinājumu, kas noteikts 6.5.5.3. iedaļā, apstiprina, saskaņā ar Direktīvu 80/1269/EK piešķirot vispārējās motora veiktspējas apstiprinājumu. Demonstrēšanas procesā izgatavotājs tipa apstiprinātājai iestādei demonstrē, ka motora ECU ir izmantots pareizais griezes momenta ierobežotājs. Demonstrēšanā nav atsevišķi jāmēra griezes moments.

6.5.8.6.   Alternatīvi 6.5.8.3.3. līdz 6.5.8.3.5. iedaļai emisijas kontroles pārraudzības sistēmas un griezes momenta ierobežotāja demonstrēšanu var veikt, testējot transportlīdzekli. Transportlīdzekli darbina uz ceļa vai izmēģinājumu stendā, izmantojot atlasīto nepareizo emisijas kontroles pārraudzības sistēmas darbību vai traucējumus, lai demonstrētu, ka brīdinājuma signāls darbojas un griezes momenta ierobežotājs ieslēdzas saskaņā ar 6.5. iedaļas prasībām un jo īpaši 6.5.5.2. un 6.5.5.3. iedaļas prasībām.

6.5.8.7.   Ja tādēļ, lai izpildītu 6.5. iedaļas prasības, datora atmiņā jāsaglabā neizdzēšams kļūdas kods, līdz demonstrēšanas virknes beigām jāizpilda šādi trīs nosacījumi:

ka ir iespējams ar OBD skenēšanas ierīci apstiprināt OBD datora atmiņā atbilstīga neizdzēšama kļūdas koda esību, kas raksturots 6.5.3.3. iedaļā, un ka tipa apstiprinātājai iestādei var parādīt skenēšanas ierīces neizdzēšamību, un

ka ir iespējams apstiprināt, cik daudz laika iztērēts noteikšanas virknei ar brīdinājuma signālu, kas ieslēdzas, lasot neizdzēšamo kļūdas kodu, kas minēts Direktīvas 2005/78/EK IV pielikuma 3.9.2. iedaļā, un ka tipa apstiprinātājai iestādei var parādīt skenēšanas ierīces neizdzēšamību, un

ka tipa apstiprinātāja iestāde ir apstiprinājusi rasējuma elementus, kas parāda, ka šo neizdzēšamo informāciju saglabā saskaņā ar Direktīvas 2005/78/EK IV pielikuma 3.9.2. iedaļu vismaz 400 dienas vai 9 600 motora darbības stundas.”


II PIELIKUMS

DIREKTĪVAS 2005/78/EK GROZĪJUMI

1.

Regulas IV pielikumu groza šādi.

a)

Pielikuma 3.6.4. iedaļas otrajā iedaļā vārdus “pastāvīgās emisijas noklusējuma režīms” aizstāj ar vārdiem “emisijas noklusējuma režīms”.

b)

Pielikuma 3.7. iedaļas otrajā daļā vārdus “pastāvīgās emisijas noklusējuma režīms” aizstāj ar vārdiem “emisijas noklusējuma režīms”.

c)

Pielikuma 3.8.3. iedaļu aizstāj ar šādu:

“3.8.3.

Ja darbības traucējumu indikators ieslēdzas motora sistēmas nepareizas darbības dēļ (NOx kontroles pasākumi vai nepareizs reaģenta patēriņš un pievadīšana), darbības traucējumu indikatoru var ieslēgt iepriekšējā ieslēgšanās stāvoklī, kad vairs nepastāv Direktīvas 2005/55/EK I pielikuma 6.5.3., 6.5.4. un 6.5.7. iedaļā raksturotie apstākļi.”

d)

Pielikuma 3.9.2. iedaļu aizstāj ar šādu:

“3.9.2.

No 2006. gada 9. novembra jauniem tipa apstiprinājumiem un no 2007. gada 1. oktobra visām reģistrācijām attiecībā uz neizdzēšamu kļūdas kodu, ko izveido saskaņā ar Direktīvas 2005/55/EK I pielikuma 6.5.3. vai 6.5.4. iedaļu, OBD sistēma vismaz 400 dienas vai 9 600 motora darbības stundas saglabā kļūdas koda ierakstu un to stundu skaita ierakstu, kurās darbojies motors, kad ieslēdzies darbības traucējumu indikators.

Visus šādus kļūdas kodus un attiecīgo stundu skaitu, kurās darbojies motors, kad ieslēdzies darbības traucējumu indikators, neizdzēš, lietojot kādu ārējās diagnostikas vai citu ierīci, kas minēta šā pielikuma 6.8.3. iedaļā.”

2.

Direktīvas V pielikumu groza šādi.

a)

Pielikuma 2. iedaļu aizstāj ar šādu tekstu:

“2.

Piemērs par prasību piemērošanu, kas izklāstītas šajā direktīvā un Direktīvā 2005/55/EK, Apvienotās Karalistes piešķirtam trešajam apstiprinājumam (pašlaik bez pagarinājuma [paplašinājuma]), kas atbilst piemērošanas datumam B1 ar OBD I posmu:

e11*2005/55*2005/78B*0003*00.”

b)

Pielikuma 3. iedaļu aizstāj ar šādu:

“3.

Piemērs par prasību piemērošanu, kas izklāstītas Direktīvā 2005/55/EK un grozošā Direktīvā 2006/51/EK otrajam paplašinājumam, ko piešķīrusi Vācija ceturtajam apstiprinājumam un kas atbilst piemērošanas datumam B2 ar OBD II posmu:

e1*2005/55*2006/51F*0004*02.”

c)

Pievieno šādu 4. punktu:

“4.

Tabula, kurā parādītas rakstzīmes, kas lietojamas atkarībā no atšķirīgas īstenošanas dienas, kas norādīta Direktīvā 2005/55/EK:

Rakstzīme

Rinda (1)

OBD I posms (2)

OBD II posms

Izturība un ekspluatācija

NOx kontrole (3)

A

A

B

B1(2005)

C

B1(2005)

D

B2(2008)

E

B2(2008)

F

B2(2008)

G

B2(2008)

H

C

I

C

J

C

K

C


(1)  Saskaņā ar Direktīvas 2005/55/EK I pielikuma 6. iedaļas I tabulu.

(2)  Saskaņā ar Direktīvas 2005/55/EK 4. pantu, OBD I posmu nepiemēro gāzes motoriem.

(3)  Saskaņā ar Direktīvas 2005/55/EK I pielikuma 6.5. iedaļu.”