31995L0063



Oficialusis leidinys L 335 , 30/12/1995 p. 0028 - 0036


Tarybos Direktyva 95/63/EB

1995 m. gruodžio 5 d.

iš dalies keičianti Direktyvą 89/655/EEB dėl būtiniausių darbo įrenginių naudojimui taikomų darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų (antroji atskira direktyva, kaip numatyta Direktyvos 89/391/EEB 16 straipsnio 1 dalyje)

EUROPOS SĄJUNGOS BENDRIJŲ TARYBA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 118a straipsnį,

atsižvelgdama į Komisijos pasiūlymą [1],

atsižvelgdama į Ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę [2],

laikydamasi Sutarties 189c straipsnyje numatytos tvarkos [3],

kadangi Sutarties 118a straipsnyje numatyta, kad Taryba direktyvomis nustato būtiniausius reikalavimus, skatinančius sąlygų, pirmiausia darbo aplinkos, gerinimą, kad būtų užtikrinta geresnė darbuotojų sauga ir sveikatos apsauga;

kadangi, pagal minėtąjį straipsnį, tokiose direktyvose turi būti vengiama nustatyti administracinius, finansinius ir teisinius apribojimus, trukdančius mažųjų ir vidutinių įmonių steigimą ir plėtrą;

kadangi būtiniausių reikalavimų, nustatytų siekiant garantuoti geresnį saugos ir sveikatos apsaugos lygį naudojant darbo įrenginius, laikymasis yra būtinas užtikrinant darbuotojų saugą ir sveikatą;

kadangi dėl to valstybės narės privalo imtis priemonių palengvinti įmonėms, ypač mažoms ir vidutinėms, laikytis šios direktyvos nuostatų; kadangi tokios priemonės gali apimti mokymo ir informacinę veiklą, pritaikytą įvairių ūkio sektorių specifiniams reikalavimams;

kadangi pagal Sutarties 118a straipsnį priimtos nuostatos netrukdo valstybėms narėms nustatyti ir išlaikyti šią Sutartį atitinkančių griežtesnių saugos priemonių, susijusių su darbo sąlygomis;

kadangi Direktyvos 89/655/EEB [4] 9 straipsnio 1 dalis numato galimybę, pagal Sutarties 118a straipsnyje nustatytą tvarką, priedą papildyti kitais būtiniausiais reikalavimais, taikytinais darbo įrenginiams, minimiems priedo 3 punkte;

kadangi ši direktyva privalo apsiriboti siektinų uždavinių ir principų, kuriais reikia vadovautis, nustatymu, leisdama valstybėms narėms laisvai nuspręsti, kaip bus derinami ir tobulinami nacionalinės teisės aktai;

kadangi valstybės narės, pasitarusios su darbdaviais ir darbuotojais, tinkamai atsižvelgdamos į nacionalinius teisės aktus ir (arba) praktiką, nustato veiklos būdus, kuriais galima pasiekti saugos lygį, atitinkantį šios direktyvos II priede nurodytus uždavinius;

kadangi ši direktyva padeda praktiškai įgyvendinti socialinę vidaus rinkos dimensiją,

PRIĖMĖ ŠIĄ DIREKTYVĄ:

1 straipsnis

Direktyva 89/655/EEB iš dalies keičiama taip:

1. 4 straipsnis keičiamas taip:

a) pirmosios dalies a punkto 2 papunktyje ir b punkte žodis "priede" keičiamas "I priede";

b) pirmojoje straipsnio dalyje įterpiamas toks punktas:

"c) nepažeidžiant a punkto 1 papunkčio ir nepaisant a punkto 2 papunkčio ir b punkto, specifinius darbo įrenginius, kuriems taikytini I priedo 3 punkto reikalavimai ir kurie, jeigu įmonės darbuotojai naudojo juos dar iki 1998 m. gruodžio 5 d., atitinka I priede nurodytus būtiniausius reikalavimus ne vėliau kaip po 4 metų nuo tos datos";

c) pridedama tokia straipsnio dalis:

"3. Pasitarusios su darbdaviais ir darbuotojais, tinkamai atsižvelgdamos į nacionalinius teisės aktus ir (arba) praktiką, valstybės narės nustato veiklos būdus, kuriais galima būtų pasiekti saugos lygį, atitinkantį II priede nurodytus uždavinius."

2. Įterpiamas toks straipsnis:

"4a straipsnis

Darbo įrenginių patikrinimas

1. Darbdavys užtikrina, kad tais atvejais, kai darbo įrenginių sauga priklauso nuo montavimo sąlygų, kompetentingi asmenys pagal nacionalinius teisės aktus ir (arba) praktiką atliktų jų pradinį patikrinimą (po sumontavimo ir prieš paleidžiant įrenginį pirmą kartą), taip pat patikrinimą juos surinkus naujoje vietoje ar naujoje vietovėje, siekiant nustatyti, ar šie darbo įrenginiai sumontuoti gerai ir ar jie tinkamai veikia.

2. Darbdavys užtikrina, kad darbo įrenginiai, veikiantys tokiomis sąlygomis, kurios nulemia pavojingas situacijas keliančius gedimus, yra:

- kompetentingų asmenų periodiškai tikrinami ir, prireikus, išbandomi, kaip tai apibrėžia nacionaliniai teisės aktai ir (arba) praktika,

- kompetentingų asmenų specialiai tikrinami, kaip tai apibrėžia nacionaliniai teisės aktai ir (arba) praktika, kiekvieną kartą, susiklosčius išskirtinėms aplinkybėms, tokioms kaip darbo pasikeitimas, avarijos, gamtos reiškiniai ar ilgi prastovos laikotarpiai, kurios gali sukelti pavojų darbo įrenginių saugai,

siekiant užtikrinti, kad bus išlaikytos saugos ir sveikatos apsaugos sąlygos, ir kad gedimas bus nustatytas ir pašalintas laiku.

3. Patikrinimų rezultatai turi būti protokoluojami ir atitinkamų institucijų saugomi. Jie privalo būti saugomi tinkamą laikotarpį.

Kai darbo įrenginys naudojamas už įmonės ribų, turi būti fiziškai pažymėta, kada buvo atliktas paskutinis patikrinimas.

4. Valstybės narės nustato sąlygas, pagal kurias atliekami šie patikrinimai."

3. Įterpiamas toks straipsnis:

"5a straipsnis

Ergonomika ir darbuotojo sveikata

Taikydamas būtiniausius sveikatos apsaugos ir darbų saugos reikalavimus, darbdavys privalo atsižvelgti į darbuotojo darbinę pozą ir padėtį naudojant darbo įrenginius bei ergonomikos principų taikymą."

4. 6 straipsnio 2 dalies pabaigoje pridedama tokia pastraipa:

"Darbuotojai privalo būti supažindinti su jiems kylančiais pavojais dėl jų darbo zonoje ar vietoje esančių darbo įrenginių, ir su bet kokiais juos veikiančiais pokyčiais, kiek tai nulemia darbo įrenginiai, esantys tiesioginėje jų darbo zonoje ar vietoje, netgi jei jie tiesiogiai nenaudoja tokių įrenginių."

5. 8 straipsnyje žodis "priede" keičiamas "prieduose".

6. 9 straipsnis keičiamas taip:

- straipsnio pavadinime žodis "priedo" keičiamas "priedų",

- straipsnio 1 dalyje, kur žodis "priedas" tekste pasirodo du kartus, jis keičiamas "I priedas",

- straipsnio 2 dalyje žodis "priedas" keičiamas "priedai".

7. Priedas, kuris tampa I priedu, keičiamas pagal šios direktyvos I priedą.

8. Pridedamas II priedas, kurio tekstas išdėstomas šios direktyvos II priede.

2 straipsnis

1. Iki 1995 m. gruodžio 5 d. valstybės narės priima įstatymus ir kitus teisės aktus, būtinus, kad būtų laikomasi šios direktyvos. Apie tai jos nedelsdamos praneša Komisijai.

Valstybės narės, priimdamos šias nuostatas, daro jose nuorodą į šią direktyvą arba tokia nuoroda daroma jas oficialiai skelbiant. Nuorodos darymo tvarką nustato valstybės narės.

2. Valstybės narės pateikia Komisijai šios direktyvos taikymo srityje priimtų nacionalinių teisės aktų nuostatų tekstus.

3. Komisija periodiškai teikia ataskaitą apie šios direktyvos įgyvendinimą Europos Parlamentui, Tarybai ir Ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui.

3 straipsnis

Ši direktyva skirta valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje, 1995 m. gruodžio 5 d.

Tarybos vardu

Pirmininkas

J. A. Griñán

[1] OL C 104, 1994 4 12, p. 4 ir OL C 246, 1995 9 22, p. 3.

[2] OL C 397, 1994 12 31, p. 13.

[3] Europos Parlamento 1995 m. vasario 17 d. nuomonė (OL C 56, 1995 3 6, p. 175, 1995 m. liepos 24 d. Tarybos bendroji pozicija (OL C 281, 1995 10 25, p. 41) ir Europos Parlamento 1995 m. lapkričio 17 d. sprendimas (OL C 323, 1995 12 4).

[4] OL L 393, 1989 12 30, p. 13.

--------------------------------------------------

I PRIEDAS

Direktyvos 89/655/EEB priedas (kuris tampa I priedu) keičiamas taip:

1. Prie bendrosios pastabos pridedama tokia pastraipa:

"Šie būtiniausi reikalavimai, jei jie taikomi naudojamiems darbo įrenginiams, nebūtinai numato tas pačias priemones kaip numatyta pagrindiniuose reikalavimuose naujiems darbo įrenginiams".

2. 2.1 punkto paskutinė pastraipa keičiama tokiu tekstu:

"Valdymo sistemos turi būti saugios ir tinkamai pasirinktos, atsižvelgiant į paklaidas, gedimus ir suvaržymus, kurie tikėtini planuojamomis naudojimosi aplinkybėmis".

3. 3 punktas keičiamas tokiu tekstu:

"3. Papildomi būtiniausi reikalavimai, taikomi specifiniams darbo įrenginiams

3.1. Minimalūs reikalavimai mobiliesiems savaeigiams arba nesavaeigiams darbo įrenginiams

3.1.1. Darbo įrenginys, kuriuo važiuoja darbininkai, turi būti įrengtas taip, kad būtų sumažintas pavojus darbininko kelionės metu.

Vienas iš tokių pavojų yra rizika būti užkabintam bei įtrauktam ratų ar vikšrų.

3.1.2. Kai nenumatytas mobiliojo darbo įrenginio pavaros ir jo pagalbinių įrenginių ir (arba) ko nors buksyruojamo užstrigimas sudaro ypatingą riziką, toks darbo įrenginys privalo būti aprūpintas ar pritaikytas taip, kad neužblokuotų pavaros elementų.

Jei tokio užsikirtimo negalima išvengti, turi būti imamasi visų įmanomų priemonių, kad darbininkai išvengtų tokio užsikirtimo nepalankių pasekmių.

3.1.3. Jei pavaros velenai, teikiantys energiją mobiliojo darbo įrenginio dalims, gali užsiteršti ar susigadinti velkantis žeme, privalo būti priemonės jiems užfiksuoti.

3.1.4. Mobilus darbo įrenginys, kuriuo važiuoja darbininkai, privalo būti sukonstruotas remiantis realiomis jo naudojimo sąlygomis, pritaikytas apriboti galimą riziką, jei darbo įrenginys apsiverstų, ir aprūpintas:

- arba apsaugine konstrukcija, galinčia užtikrinti, kad įrenginys nepakryps daugiau negu ketvirčiu apsisukimo, arba

- konstrukcija, garantuojančia pakankamą erdvę darbo įrenginiu važiuojantiems darbininkams, jeigu pakrypimas būtų didesnis negu ketvirtis apsisukimo, arba

- kitu atitinkamo poveikio įtaisu.

Šios apsauginės konstrukcijos gali būti sudėtinė darbo įrenginių dalis.

Šių apsauginių konstrukcijų nereikia, kai darbo įrenginiai stabilizuojami darbo metu arba kai jo konstrukcija neleidžia įrenginiui apvirsti.

Kur yra rizika, kad darbo įrenginiu važiuojantys darbininkai, įrenginiui apvirtus, gali būti darbo įrenginio dalių prispausti prie žemės, darbo įrenginiu važiuojantiems darbininkams turi būti įrengta speciali sulaikančioji sistema.

3.1.5. Šakiniai griebtuvai, kuriais važiuoja vienas ar daugiau darbininkų, privalo būti pritaikyti arba tinkamai įrengti, kad būtų sumažinta rizika šakiniam griebtuvui apsiversti, pavyzdžiui:

- įrengiant vairuotojo kabiną arba

- konstrukciją, apsaugančią šakinį griebtuvą nuo apvirtimo, arba

- konstrukciją, užtikrinančią, kad šakiniam griebtuvui apsivertus, tarp žemės paviršiaus ir krautuvo liktų pakankamai erdvės minėtu krautuvu važiavusiems darbininkams, arba

- konstrukcijas, kurios sulaikytų darbininkus vairuotojo kėdėje ir neleistų jų prispausti minėto krautuvo dalimis, jeigu jis apvirstų.

3.1.6. Savaeigis darbo įrenginys, kuris judėdamas gali kelti pavojų dirbantiesiems, privalo atitikti tokias sąlygas:

a) įrenginys privalo turėti priemones, kurios apsaugotų nuo neleistino paleidimo;

b) tinkamus įtaisus, sumažinančius susidūrimo padarinius, kai tuo pačiu metu bėgiais juda daugiau negu vienas darbo įrenginys;

c) įrenginio stabdžių ir sulaikymo įtaisus; kur tai reikalinga darbo saugai, valdymo ar automatinės valdymo sistemos avarinės priemonės įrenginiui sustabdyti ir sulaikyti privalo būti lengvai pasiekiamos, jei sugestų pagrindinis įtaisas;

d) jei vairuotojo tiesioginis regos laukas neatitinka saugos reikalavimų, privalo būti sumontuojami atitinkami pagalbiniai prietaisai matomumui pagerinti;

e) darbo įrenginys, kuriuo dirbama tamsiu paros metu ar neapšviestose vietose, privalo būti aprūpintas atliekamam darbui tinkamomis apšvietimo priemonėmis, kurių pakaktų darbininkų saugai užtikrinti;

f) darbo įrenginys, kuris arba pats kelia gaisro pavojų, arba atitinkamai velka ir (arba) veža tai, kas gali sukelti pavojų darbininkams, privalo būti aprūpintas tinkamomis priešgaisrinėmis priemonėmis, jeigu tokių priemonių nėra pakankamai arti darbo vietos;

g) nuotolinio valdymo darbo įrenginys privalo sustoti automatiškai, kai tik jis palieka kontroliuojamą zoną;

h) nuotolinio valdymo darbo įrenginys, kuris normaliomis sąlygomis kelia susidūrimo arba prispaudimo pavojus, turi turėti amortizuojančias apsaugas nuo šios rizikos, nebent būtų kiti tinkami esamos rizikos kontrolės įtaisai.

3.2. Minimalūs reikalavimai krovinių kėlimo darbo įrenginiams

3.2.1. Kai darbo įrenginys kroviniams kelti sumontuotas nuolatinėje vietoje, jo naudojimo metu privalo būti užtikrinamas tvirtumas ir stabilumas, visų pirma atsižvelgiant į keliamus krovinius ir nešančių dalių apkrovas pakabinimo ar tvirtinimo taškuose.

3.2.2. Įrenginys kroviniams kelti privalo būti aiškiai paženklintas nurodant jo leistiną apkrovą. Prireikus tinkamoje apkrovos paskirstymo lentelėje reikia nurodyti leistiną apkrovą kiekvienai įrenginio konfigūracijai.

Kėlimo reikmenys privalo būti paženklinti taip, kad būtų galima nustatyti esmines charakteristikas, būtinas juos naudoti saugiai.

Darbo įrenginiai, kurie nėra sukonstruoti žmonėms kelti, bet kurie gali būti taip panaudojami per klaidą, privalo būti atitinkamai ir aiškiai paženklinti.

3.2.3. Nuolatinėje vietoje montuojami darbo įrenginiai privalo būti sumontuoti taip, kad sumažintų riziką, kurią gali sukelti krovinys:

a) užkliudydamas darbininkus;

b) pavojingai siūbuodamas ar laisvai svyruodamas;

c) savaime atsipalaidavęs.

3.2.4. Darbo įrenginiai darbininkams kelti ar pervežti privalo:

a) tinkamais įtaisais sumažinti kabinos kritimo riziką, jei tokia galima;

b) užkirsti kelią rizikai, jei tokia galima, kad patys naudotojai neiškristų iš kabinos;

c) užkirsti kelią rizikai, kad patys naudotojai nebūtų sutraiškyti, parblokšti ar užstrigtų, ypač neatsargiai elgdamiesi su kėlimo įrenginiais;

d) užtikrinti, kad nelaimingo atsitikimo metu kabinoje įstrigę asmenys nepatektų į pavojų ir galėtų būti išlaisvinti.

Jeigu dėl vietos ir aukščių skirtumo a punkte apibrėžtos rizikos jokiomis saugos priemonėmis išvengti negalima, turi būti sumontuotas ir kiekvieną darbo dieną tikrinamas padidinto saugos koeficiento pakabinimo lynas."

--------------------------------------------------

II PRIEDAS

"

II PRIEDAS

NUOSTATOS DĖL 4 STRAIPSNIO 3 DALYJE NURODYTŲ DARBO ĮRENGINIŲ

0. Bendroji pastaba

Šiame priede nustatytos prievolės taikomos atsižvelgiant į šios direktyvos nuostatas, kai aptariamieji darbo įrenginiai kelia atitinkamą pavojų.

1. Bendrosios nuostatos visiems darbo įrenginiams

1.1. Darbo įrenginiai privalo būti sumontuoti, išdėstyti ir naudojami taip, kad sumažintų riziką darbo įrenginių naudotojams ar kitiems darbuotojams, pavyzdžiui, užtikrintų, kad būtų numatyta pakankamai saugios erdvės tarp judančių darbo įrenginių dalių ir aplink jų fiksuotas ar judančias dalis, kad visų rūšių energija ir naudojamomis ar pagaminamomis medžiagomis būtų apsirūpinama ir (arba) jos būtų pašalinamos saugiai.

1.2. Darbo įrenginiai privalo būti sumontuoti arba išmontuoti saugiai, visų pirma laikantis sąlygų, kurios yra privalomos ir nurodytos gamintojo pateiktose instrukcijose.

1.3. Darbo įrenginiai, į kuriuos juos naudojant gali trenkti žaibas, privalo būti apsaugoti nuo jo poveikio specialiais įtaisais ar tinkamomis priemonėmis.

2. Nuostatos, taikomos visiems mobiliems savaeigiams ir nesavaeigiams darbo įrenginiams

2.1. Savaeigius darbo įrenginius privalo valdyti tik darbuotojai, kurie buvo atitinkamai apmokyti saugiai valdyti tokius įrenginius.

2.2. Jeigu darbo įrenginiai juda savo darbo zonoje, privalo būti parengtos eismo taisyklės ir jų laikomasi.

2.3. Privalo būti imtasi priemonių, draudžiančių darbuotojams vaikščioti savaeigių įrenginių veikimo zonoje.

Jeigu tinkamai atlikti darbą reikia, kad šioje zonoje vaikščiotų darbininkai, privaloma imtis tinkamų priemonių apsaugoti juos, kad įrenginiai nesužalotų.

2.4. Darbuotojus vežti mechaniškai vairuojamu mobiliu darbo įrenginiu leidžiama tik tada, kai tam yra sudarytos saugios sąlygos. Jeigu dirbama kelionės metu, privalo būti nustatytas tinkamas greitis.

2.5. Mobilieji darbo įrenginiai su vidaus degimo varikliu negali būti naudojami darbo zonose esančiose patalpose, nebent yra garantuojamas pakankamas oro kiekis, nekeliantis pavojaus darbuotojų sveikatai ar saugai.

3. Nuostatos, taikomos krovinius keliantiems darbo įrenginiams

3.1. Bendrosios pastabos

3.1.1. Darbo įrenginiai, kurie yra mobilūs ar gali būti išmontuojami ir kurie yra suprojektuoti kelti krovinius, privalo būti naudojami taip, kad užtikrintų darbo įrenginio stabilumą visomis numatomomis sąlygomis, bei atsižvelgiant į grunto pobūdį.

3.1.2. Asmenys gali būti keliami tik šiam tikslui skirtais darbo įrenginiais ir reikmenimis.

Nepažeidžiant Direktyvos 89/391/EEB 5 straipsnio, išskirtiniais atvejais darbo įrenginiai, kurie nėra specialiai sukurti kelti žmones, gali būti tam naudojami, jeigu buvo imtasi tinkamų veiksmų, kurie numato atitinkamą priežiūrą ir užtikrina saugą pagal nacionalinius teisės aktus ir (arba) praktiką.

Kol darbininkai yra darbo įrenginyje, suprojektuotame kelti krovinius, visą laiką padėtį privalo kontroliuoti žmogus. Keliami asmenys privalo turėti patikimas ryšio priemones. Jų evakuacija pavojaus atveju turi būti suplanuota iš anksto.

3.1.3. Privalu imtis priemonių užtikrinant, kad po pakeltu kroviniu nebūtų darbininkų, išskyrus tuos atvejus, kai to neišvengiamai reikalauja darbo operacija.

Krovinių negalima kelti virš neapsaugotų darbo vietų, kuriose paprastai būna darbininkai.

Tuo atveju, kai darbo negalima tinkamai atlikti kokiu nors kitu būdu, turi būti nustatomi ir taikomi atitinkami veiklos būdai.

3.1.4. Kėlimo reikmenys privalo būti parinkti atsižvelgiant į keliamų krovinių paskirtį, užkabinimo vietas, pritvirtinimo įrangą ir atmosferos sąlygas, įvertinant užkabinimo būdą ir konfigūraciją. Kėlimo reikmenys, kai jie nėra išmontuojami po naudojimo, privalo būti aiškiai paženklinti, kad naudotojai žinotų jų charakteristikas.

3.1.5. Kėlimo reikmenys privalo būti saugomi taip, kad jie nesugestų ar nepablogėtų jų kokybė.

3.2. Darbo įrenginiai kelti nepalydimus krovinius

3.2.1. Kai du ar daugiau darbo įrenginių, naudojamų kelti nepalydimus krovinius, yra sumontuojami ar pastatomi taip, kad jų darbo sritys sutampa, privalo būti imtasi tinkamų priemonių, padedančių išvengti krovinių ir (arba) pačių darbo įrenginio dalių susidūrimo.

3.2.2. Naudojant mobiliuosius darbo įrenginius nepalydimiems kroviniams kelti, privalu imtis priemonių apsaugoti įrenginius, kad jie nepasvirtų, neapvirstų arba nejudėtų iš vietos ir neslystų. Privaloma tikrinti, ar tinkamai tos priemonės taikomos.

3.2.3. Jeigu darbo įrenginio, suprojektuoto kelti nepalydimus krovinius, operatorius negali matyti viso krovinio kelio tiesiogiai ar su papildoma įranga, suteikiančia būtinos informacijos, kompetentingas asmuo privalo palaikyti ryšį su operatoriumi ir tiksliai nukreipti krovinį. Privalo būti imtasi organizacinių priemonių apsaugoti darbuotojus, jei kroviniai susidurtų.

3.2.4. Darbas privalo būti organizuojamas taip, kad darbuotojas galėtų saugiai rankomis užkabinti ar atkabinti krovinį, ir šis darbuotojas tiesiogiai ar netiesiogiai kontroliuotų įrenginio darbą.

3.2.5. Visos kėlimo operacijos privalo būti tinkamai planuojamos, atitinkamai prižiūrimos ir atliekamos užtikrinant darbuotojų saugą.

Ypač tais atvejais, kai krovinys yra vienu metu keliamas dviem ar daugiau darbo įrenginiais nepalydimiems kroviniams kelti, privalu užtikrinti koordinuotą operatorių darbą.

3.2.6. Jeigu darbo įrenginiai, sukonstruoti kelti nepalydimus krovinius, negali išlaikyti krovinio visiškai ar iš dalies nutrūkus energijos tiekimui, turi būti imtasi tinkamų priemonių apsaugant darbuotojus nuo bet kokios iš to kylančios rizikos.

Pakabintų krovinių negalima palikti be priežiūros, nebent įeiti į pavojaus zoną būtų draudžiama, o krovinys būtų saugiai pakabintas ir saugiai laikomas.

3.2.7. Darbo įrenginių, suprojektuotų kelti nepalydimus krovinius, naudojimas atvirame ore privalo būti nutrauktas, kai meteorologinės sąlygos pablogėja taip, kad kelia pavojų saugiai naudoti įrenginį ir tampa pavojingos darbuotojams. Privalu imtis atitinkamų priemonių, kad darbo įrenginys neapvirstų ir nesukeltų pavojaus darbuotojams.

"

--------------------------------------------------