5.12.2009   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 320/23


A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2009. november 30.)

a fabútorok közösségi ökocímkéjének odaítélésére vonatkozó ökológiai kritériumok megállapításáról

(az értesítés a C(2009) 9522. számú dokumentummal történt)

(EGT-vonatkozású szöveg)

(2009/894/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a közösségi ökocímke módosított odaítélési rendszeréről szóló, 2000. július 17-i 1980/2000/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 6. cikke (1) bekezdésének második albekezdésére,

az Európai Unió ökocímke-bizottságával folytatott konzultációt követően,

mivel:

(1)

Az 1980/2000/EK rendelet alapján az ökocímke olyan termékek részére ítélhető oda, amelyek jellemzői a főbb környezetvédelmi szempontok tekintetében jelentős előrelépést tesznek lehetővé.

(2)

Az 1980/2000/EK rendelet előírja, hogy az Európai Unió ökocímke-bizottsága által megfogalmazott kritériumokból kiindulva termékcsoportonként egyedi ökocímke-odaítélési kritériumokat kell megállapítani.

(3)

Az ökológiai kritériumoknak és a kapcsolódó értékelési és ellenőrzési követelményeknek e határozat elfogadásának dátumától számítva négy évig célszerű érvényeseknek lenniük.

(4)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak az 1980/2000/EK rendelet 17. cikke alapján létrehozott bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A „fabútorok” termékcsoport kül- vagy beltéri (illetve üzleti célú felhasználás esetén csak beltéri), különálló vagy beépített, otthoni használatra szánt tároló, tartó, valamint fekvő- vagy ülőhelyként, illetve munkavégzési vagy étkezőfelületként szolgáló bútorelemeket foglal magában. Üzleti célúnak tekintendő az irodák és iskolák, valamint az éttermek és szállodák bútorzata.

A termékcsoportba azok a termékek tartoznak, amelyek megfelelnek az alábbi feltételeknek:

a)

legalább 90 tömegszázalékban (m/m) tömör fából vagy faalapú anyagokból készültek. A sérülés vagy törés esetén könnyen cserélhető üveg, valamint a technikai felszerelések és szerelvények kihagyhatók a tömegszámításból;

b)

egyéb, nem tömör fa vagy faalapú anyagok külön-külön a termékek össztömegének legfeljebb 3 tömegszázalékát alkothatják. Az ilyen anyagok össztömege pedig nem haladhatja meg a termék össztömegének 10 %-át.

2. cikk

Az 1980/2000/EK rendelet szerinti közösségi ökocímke azon fabútoroknak ítélhető oda, amelyek az e határozat 1. cikkében meghatározott termékcsoportba tartoznak és megfelelnek a mellékletben meghatározott ökológiai kritériumoknak.

3. cikk

A „fabútorok” termékcsoportjának ökológiai kritériumai, valamint a kapcsolódó értékelési és ellenőrzési követelmények az e határozatról szóló értesítés dátumától számítva négy évig érvényesek.

4. cikk

A „fabútorok” termékcsoporthoz adminisztratív célból rendelt kódszám: „36”.

5. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2009. november 30-án.

a Bizottság részéről

Günter VERHEUGEN

alelnök


(1)  HL L 237., 2000.9.21., 1. o.


MELLÉKLET

KERETSZABÁLYOK

A kritériumok célja

E kritériumok célja különösen az, hogy előmozdítsák annak a hatásnak a csökkenését, amelyet a fabútorok életciklusuk során a környezetre és az emberi egészségre gyakorolnak.

Mégpedig a következőképpen:

fenntarthatóbb módon előállított anyagok használatával,

a veszélyes anyagok használatának és a szennyező anyagok kibocsátásának csökkentésével,

tartóssági teszten megfelelt termékek használatával.

Értékelési és ellenőrzési követelmények

A konkrét értékelési és ellenőrzési követelmények kritériumonként vannak megadva. Eseti alapon az egyes kritériumokra vonatkozóan megadott vizsgálati módszerektől eltérő módszerek is alkalmazhatók azzal a feltétellel, hogy egyenértékűségüket a kérelmet elbíráló hatáskörrel rendelkező szerv elfogadja.

Amennyiben a kérelmezőnek a kritériumoknak való megfelelés igazolására dokumentációt, elemzéseket, vizsgálati jelentéseket vagy egyéb bizonyítékokat kell bemutatnia, akkor azok származhatnak a kérelmezőtől és/vagy annak beszállítóitól és/vagy azok beszállítóitól stb.

A megfelelőségértékelést (lehetőség szerint) olyan megfelelően akkreditált laboratóriumokban kell elvégezni, amelyek megfelelnek az EN ISO 17025 szabványban előírt általános követelményeknek.

A hatáskörrel rendelkező szervek szükség esetén kérhetik a fentieket alátámasztó iratokat, és független ellenőrzéseket is végezhetnek.

A hatáskörrel rendelkező szervek számára ajánlott, hogy a kérelmek elbírálása és a kritériumoknak való megfelelőség figyelemmel kísérése során vegyék tekintetbe az elismert környezetgazdálkodási rendszerek, úgymint az EMAS vagy az ISO 14001 alkalmazását, valamint a környezetvédelmi terméknyilatkozatokat (megjegyzés: e nyilatkozatok megtétele, valamint vezetési rendszerek alkalmazása nem követelmény, de javasolt).

KRITÉRIUMOK

Mentesség

Az anyagokra vonatkozó egyes kritériumok teljesítése nem követelmény az alábbiak esetében:

i.

Az ökocímkével ellátott termék össztömegének legfeljebb 3 %-át kitevő, nem tömör fa vagy faalapú anyagok, valamint a felületkezelésre és a bútor-összeszerelésre vonatkozó kritériumok hatálya alá tartozó anyagok mentesülhetnek a „fa- és faalapú anyagokra vonatkozó követelmények” teljesítése alól.

ii.

A szerelvények (például a csavarok és szegek), valamint a tolóajtókhoz és fiókokhoz tartozó fém alkatrészek mentesülnek az anyagokra vonatkozó valamennyi kritérium teljesítése alól.

Értékelés és ellenőrzés: az egyes kritériumok teljesítése alól mentességet élvező anyagokról megfelelő tájékoztatást kell nyújtani. A mentességben részesíthető anyagok százalékos arányának meghatározásához számításba kell venni az ilyen anyagok összetett anyagokban előforduló mennyiségét, függetlenül attól, hogy az ökocímkével ellátott készbútor milyen arányban tartalmazza az adott összetett anyagot. Az össztömeg meghatározásához a szerelvények tömegét nem kell számításba venni.

1.   Termékleírás

A termékről leírást kell adni (működési leírás, terméknév vagy hivatkozási kód; ha ugyanazon terméknek különböző típusai léteznek, a vonatkozó altípusok leírása). Tájékoztatást kell nyújtani a termék össztömegéről, a termékben felhasznált anyagokról, köztük a szerelvényekről és a tartozékokról, valamint ezek tömegéről.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmezőnek a fent említett adatokat tartalmazó termékleírást kell benyújtania a hatáskörrel rendelkező szervhez.

2.   Veszélyes anyagok

a)

A fa termékekhez egyetlen olyan anyag vagy készítmény sem adagolható, amely a kérelem benyújtásakor a következő figyelmeztető mondatok egyikével (vagy egyidejűleg több mondattal is) jellemzett vagy jellemezhető:

R23 (belélegezve mérgező),

R24 (bőrrel érintkezve mérgező),

R25 (lenyelve mérgező),

R26 (belélegezve nagyon mérgező),

R27 (bőrrel érintkezve nagyon mérgező),

R28 (lenyelve nagyon mérgező),

R39 (nagyon súlyos és maradandó egészségkárosodást okozhat),

R40 (a rákkeltő hatás korlátozott mértékben bizonyított),

R42 (belélegezve túlérzékenységet okozhat [szenzibilizáló hatású lehet]),

R43 (bőrrel érintkezve túlérzékenységet okozhat [szenzibilizáló hatású lehet]),

R45 (rákot okozhat [karcinogén hatású lehet]),

R46 (öröklődő genetikai károsodást okozhat [mutagén hatású lehet]),

R48 (hosszú időn át hatva súlyos egészségkárosodást okozhat),

R49 (belélegezve rákot okozhat [karcinogén hatású lehet]),

R50 (nagyon mérgező a vízi szervezetekre),

R51 (mérgező a vízi szervezetekre),

R52 (ártalmas a vízi szervezetekre),

R53 (a vízi környezetben hosszan tartó károsodást okozhat),

R60 (a fogamzóképességet vagy nemzőképességet [fertilitást] károsíthatja),

R61 (a születendő gyermekre ártalmas lehet),

R62 (a fogamzóképességre vagy nemzőképességre [fertilitásra] ártalmas lehet),

R63 (a születendő gyermeket károsíthatja),

R68 (maradandó egészségkárosodást okozhat),

a veszélyes anyagok osztályozására, csomagolására és címkézésére vonatkozó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések közelítéséről szóló, többször módosított 1967. június 27-i 67/548/EGK tanácsi irányelv (veszélyeskészítmény-irányelv) (1) szerint, figyelemmel az 1999/45/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvre (veszélyeskészítmény-irányelv) (2) is.

Alternatívaképpen a besoroláshoz az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról, a 67/548/EGK és az 1999/45/EK irányelv módosításáról és hatályon kívül helyezéséről, valamint az 1907/2006/EK rendelet módosításáról szóló, 2008. december 16-i 1272/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) is alapul szolgálhat. Ebben az esetben egyetlen olyan összetevő vagy készítmény sem adható a nyersanyagokhoz, amely a kérelem benyújtásakor a következő figyelmeztető mondatok egyikével (vagy egyidejűleg több mondattal is) jellemzett vagy jellemezhető: H300, H301, H310, H311, H317 H330, H331, H334, H351, H350, H340, H350i, H400, H410, H411, H412, H413, H360F, H360D, H361f, H361d H360FD, H361fd, H360Fd, H360Df, H341, H370, H372.

b)

A termék nem tartalmazhat halogénezett szerves kötőanyagot, aziridint vagy poliaziridint, valamint a következő alapanyagokból álló színezékeket és adalékokat:

ólom, kadmium, króm (VI), higany és azok vegyületei,

arzén, bór és réz,

szerves ón.

c)

A termékben kizárólag a kötőanyaghoz vagy annak felületéhez vegyileg kötött lángmentesítő anyagok (reaktív égéskésleltetők) használhatók. Amennyiben egy adott lángmentesítő anyag az alábbi figyelmeztető mondatok bármelyikével jellemezhető, felhasználásakor olyan mértékben kell változnia kémiai jellemzőinek, hogy a figyelmeztető mondatokkal jelzett kockázat a továbbiakban ne álljon fenn. (A kötőanyagon a lángmentesítő anyag kevesebb mint 0,1 %-a maradhat meg az alkalmazás előtti, eredeti formájában.)

R40 (a rákkeltő hatás korlátozott mértékben bizonyított),

R45 (rákot okozhat [karcinogén hatású lehet]),

R46 (öröklődő genetikai károsodást okozhat [mutagén hatású lehet]),

R49 (belélegezve rákot okozhat [karcinogén hatású lehet]),

R50 (nagyon mérgező a vízi szervezetekre),

R51 (mérgező a vízi szervezetekre),

R52 (ártalmas a vízi szervezetekre),

R53 (a vízi környezetben hosszan tartó károsodást okozhat),

R60 (a fogamzóképességet vagy nemzőképességet [fertilitást] károsíthatja),

R61 (a születendő gyermekre ártalmas lehet),

R62 (a fogamzóképességre vagy nemzőképességre [fertilitásra] ártalmas lehet),

R63 (a születendő gyermeket károsíthatja),

R68 (maradandó egészségkárosodást okozhat),

a 67/548/EGK irányelv és annak módosításai szerint.

Nem használhatók olyan lángmentesítő anyagok, amelyek kizárólag fizikai úton kerültek a mátrixba/anyagba (égéskésleltető adalékok).

Alternatívaképpen a besoroláshoz az 1272/2008/EK rendelet is alapul szolgál. Ebben az esetben egyetlen olyan összetevő vagy készítmény sem adható a nyersanyagokhoz, amely a kérelem benyújtásakor a következő figyelmeztető mondatok egyikével (vagy egyidejűleg több mondattal is) jellemzett vagy jellemezhető: H351, H350, H340, H350i, H400, H410, H411, H412, H413, H360F, H360D, H361f, H361d H360FD, H361fd, H360Fd, H360Df, H341.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező nyilatkozatot nyújt be arra vonatkozóan, hogy teljesíti ezt a kritériumot, és benyújtja az összetevők listáját és az azokhoz kapcsolódó dokumentációt, például a biztonsági adatlapokat.

3.   Fa- és Faalapú anyagokra vonatkozó követelmények

a)   Fenntartható erdőgazdálkodás

A gyártónak fenntartható fabeszerzést biztosító politikával, valamint olyan rendszerrel kell rendelkeznie, amely lehetővé teszi a fa eredetének nyomon követését és ellenőrzését az erdőtől az első átvételi helyig.

Valamennyi faanyag eredetét dokumentálni kell. A gyártónak biztosítania kell, hogy valamennyi faanyag törvényes forrásból származzon. A faanyag nem származhat védett vagy a védetté nyilvánításra irányuló hivatalos eljárás tárgyát képező területekről, őshonos erdőből vagy a nemzeti érdekelt felek által folytatott eljárások során magas természetvédelmi értékűként meghatározott erdőkből, kivéve, ha a beszerzések egyértelműen összhangban vannak a nemzeti természetvédelmi szabályzatokkal.

2011. június 30-ig az ökocímkével ellátott, forgalomba hozott fatermékek esetében a tömör faanyag legalább 50 %-ának és a faalapú anyagok 20 %-ának fenntartható erdőgazdálkodással összhangban kezelt, az Európai Unió erdészeti stratégiájáról szóló, 1998. december 15-i tanácsi állásfoglalás 15. bekezdésében és annak módosított változataiban felsorolt kritériumoknak megfelelő független harmadik felek által tanúsított erdőből vagy újrahasznosított anyagokból kell származnia.

2011. július 1-jétől2012. december 31-ig az ökocímkével ellátott, forgalomba hozott fatermékek esetében a tömör faanyag legalább 60 %-ának és a faalapú anyagok 30 %-ának fenntartható erdőgazdálkodással összhangban kezelt, az Európai Unió erdészeti stratégiájáról szóló, 1998. december 15-i tanácsi állásfoglalás 15. bekezdésében és annak módosított változataiban felsorolt kritériumoknak megfelelő független harmadik felek által tanúsított erdőből vagy újrahasznosított anyagokból kell származnia.

2013. január 1-jétől az ökocímkével ellátott, forgalomba hozott fatermékek esetében a tömör faanyag legalább 70 %-ának és a faalapú anyagok 40 %-ának fenntartható erdőgazdálkodással összhangban kezelt, az Európai Unió erdészeti stratégiájáról szóló, 1998. december 15-i tanácsi állásfoglalás 15. bekezdésében és annak módosított változataiban felsorolt kritériumoknak megfelelő független harmadik felek által tanúsított erdőből vagy újrahasznosított anyagokból kell származnia.

Értékelés és ellenőrzés: e feltételek teljesítése érdekében a kérelmezőnek hitelt érdemlően bizonyítania kell, hogy a kritériumok között feltüntetett dátumok utáni első forgalomba hozatal pillanatában az ökocímkével ellátott fatermékeinek mindegyike megfelel a tanúsított faanyag megfelelő szintjének. Amennyiben a kérelmező ezt nem tudja igazolni, kizárólag arra az időszakra kap ökocímke-használati engedélyt az illetékes szervtől, amelyre vonatkozóan a megfelelőséget tanúsítani tudja. A kérelmezőnek a fabeszállítótól származó, megfelelő dokumentációt kell benyújtania, amely feltünteti a bútorgyártásban felhasznált faanyag típusait, mennyiségét és pontos eredetét. A kérelmezőnek megfelelő igazolás(oka)t kell benyújtania arról, hogy a tanúsítási rendszer pontosan eleget tesz az Európai Unió erdészeti stratégiájáról szóló, 1998. december 15-i tanácsi állásfoglalás 15. bekezdésében előírt követelményeknek.

Fogalommeghatározás: A faalapú anyagok olyan anyagok, amelyeket a következő anyagok közül egynek vagy többnek kötőanyagokkal és/vagy enyvvel való összeragasztásával állítanak elő: farostok és/vagy háncsolt vagy nyesett falapok és/vagy erdőből, ültetvényekről, fűrészelt faanyagokból, rostpépből/papírgyártásból visszamaradt faanyagok és/vagy újrahasznosított faanyagok. A faalapú anyagok közé tartozik: a kemény farostlemez, a farostlemez, a közepes sűrűségű farostlemez, a forgácslemez, az irányított szálelrendezésű lemez (OSB), a furnérlemez, valamint a tömörfalapok. A „faalapú anyag” meghatározás vonatkozik még a műanyaggal, laminált műanyaggal, fémmel vagy egyéb bevonóanyagokkal bevont, faalapú lapokból készült összetett anyagokra, valamint a kész/félkész faalapú lapokra.

A kész/félkész faalapú anyagoknak, valamint a műanyaggal vagy laminált műanyaggal vagy fémmel vagy egyéb bevonóanyagokkal bevont faalapú anyagoknak az ebben a szakaszban meghatározott kritériumokon felül meg kell felelniük a felületkezelésre vonatkozó kritériumoknak is.

b)   Újrahasznosított farostok

A faalapú anyagok gyártásához alapanyagként felhasznált, fogyasztói felhasználás után újrahasznosított fának, faforgácsnak vagy farostnak (input) legalább az „EPF Standard for delivery conditions of recycled wood (Az újrahasznosított fa szállítási feltételeinek EPF-szabványa)” című, 2002. október 24-i dokumentum (6) bekezdésében meghatározott EPF ipari szabvány rendelkezéseinek meg kell felelniük. A referenciaként szolgáló szabványtáblázat az 1. függelékben is megtalálható.

Értékelés és ellenőrzés: Nyilatkozatot kell benyújtani arról, hogy a fogyasztói felhasználás után kapott fát faalapú anyagok gyártásához használják fel. Ezenfelül be kell nyújtani a vizsgálati eredményeket annak igazolására, hogy az anyag megfelel az 1. függelékben meghatározott határértékeknek.

c)   Impregnáló és faanyagvédő anyagok

i.

A beltéri bútorok nem impregnálhatók.

Valamennyi egyéb olyan bútornak, amelyen impregnálást vagy favédő anyagot alkalmaztak, meg kell felelnie a veszélyes anyagokra vonatkozó követelményeknek (2. szakasz).

ii.

A tömör fa a kitermelés után nem kezelhető a következő jegyzékek bármelyikében szereplő anyagokat tartalmazó anyagokkal vagy készítményekkel:

a WHO által ajánlott osztályozás szerint az 1a. veszélyességi kategóriába (rendkívül veszélyes) tartozó növényvédő szerek,

a WHO által ajánlott osztályozás szerint az 1b. veszélyességi kategóriába (fokozottan veszélyes) tartozó növényvédő szerek.

Emellett a fa kezelésének a 79/117/EGK tanácsi irányelv (4) és a 76/769/EGK tanácsi irányelv (5) rendelkezéseivel összhangban kell történnie.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmezőnek be kell nyújtania az e kritériumnak való megfelelést igazoló nyilatkozatot, a felhasznált anyagok jegyzékét, valamint mindegyikhez egy-egy adatlapot.

d)   Veszélyes anyagok és készítmények használata a faalapú anyagok gyártása során

A veszélyes anyagokról szóló 2. szakasz követelményein túl a faalapú anyagok gyártása során felhasznált valamennyi anyagnak és készítménynek meg kell felelnie a következőknek:

i.

Az érintetlen erdőből származó fa nem kezelhető a következő jegyzékekben szereplő anyagokat tartalmazó anyagokkal vagy készítményekkel:

a WHO által ajánlott osztályozás szerint az 1a. veszélyességi kategóriába (rendkívül veszélyes) tartozó növényvédő szerek,

a WHO által ajánlott osztályozás szerint az 1b. veszélyességi kategóriába (fokozottan veszélyes) tartozó növényvédő szerek.

Ezenfelül a fa kezelésének a 79/117/EGK irányelv és a 76/769/EGK irányelv rendelkezéseivel összhangban kell történnie.

ii.

A falemezekben felhasznált termékek vagy készítmények szabadformaldehid-tartalma nem haladhatja meg a 0,3 tömegszázalékot (m/m). A furnérlemezekhez vagy laminált falapokhoz használt kötőanyagok, ragasztók és enyvek szabadformaldehid-tartalma nem haladhatja meg a 0,5 tömegszázalékot (m/m).

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező benyújtja a fenti követelményeknek való megfelelést igazoló megfelelő nyilatkozatokat. A faalapú anyagok előállításához használt vegyi készítmények esetében anyagbiztonsági adatlapot vagy ezzel egyenértékű dokumentációt kell bemutatni, amely tartalmazza az egészségre való ártalmasság szerinti osztályozásra vonatkozó információkat.

e)   Kezeletlen faalapú nyersanyag formaldehid-kibocsátása

Faalapú anyagok csak akkor használhatók bútorelemekben, ha megfelelnek a következő követelményeknek:

i.

Forgácslemez: a nyers, azaz a forgácsolás és felületborítás előtti forgácslemez formaldehid-kibocsátása nem haladhatja meg az EN 312 szabvány szerinti E1 minősítés feltételeként szabott küszöbérték 50 %-át.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező és/vagy beszállítója bizonyítékokat szolgáltat arról, hogy a faalapú anyagok megfelelnek e követelménynek az EN 312-1 európai szabványnak megfelelően.

ii.

Farostlemez: a felhasznált farostlemezben mért formaldehid mennyisége nem haladhatja meg az EN 622-1-ben meghatározott A. osztályú minőségre vonatkozó küszöbérték 50 %-át. Mindazonáltal az A. osztályú minősítést kapott farostlemezek elfogadhatók, amennyiben azok a termékben felhasznált összes fa- vagy faalapú anyag legfeljebb 50 %-át teszik ki.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező és/vagy beszállítója bizonyítékokat szolgáltat arról, hogy a faalapú anyagok megfelelnek-e követelménynek az EN 622-1 európai szabványnak megfelelően.

f)   Géntechnológiával módosított fa

A termék nem tartalmazhat géntechnológiával módosított fát.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező nyilatkozatot nyújt be arra vonatkozóan, hogy nem használt géntechnológiával módosított fát.

4.   Felületkezelésre vonatkozó követelmények

A felületkezelés a bútor egyes részeinek/elemeinek vagy az egész bútornak a felületkezelési eljárására vonatkozik.

a)   Műanyaggal és fémmel történő felületkezelés

Műanyag és fém használata a bútordarab össztömegének legfeljebb 2 %-ában megengedett. A felhasznált anyagoknak meg kell felelniük a 2. szakasz veszélyes anyagokra vonatkozó általános követelményeinek.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmezőnek megfelelő dokumentációt kell benyújtania, amely igazolja az e kritériumoknak való megfelelést.

b)   A műanyagtól és fémtől eltérő felületkezelés

Ez a kritérium a bútor és a faanyagok felületbevonásához kapcsolódik.

i.   Veszélyes anyagok és készítmények (beleértve az illékony szerves vegyülettartalmat)

Valamennyi felhasznált anyagnak és készítménynek meg kell felelnie a 2. szakaszban a veszélyes anyagokra vonatkozóan megállapított követelményeknek.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező nyilatkozatot nyújt be arra vonatkozóan, hogy teljesíti ezt a kritériumot, és benyújtja az összetevők listáját és az azokhoz kapcsolódó dokumentációt, például az anyag- és biztonsági adatlapokat.

Emellett az Európai Unió osztályozási rendszere (a 67/548/EGK irányelv 28. módosítása) szerint a vegyi anyag gyártója vagy beszállítója által a környezetre káros anyagként osztályozott vegyi anyagoknak meg kell felelniük a következő két korlátozásnak:

Az 1999/45/EK irányelvvel összhangban a környezetre károsként osztályozott vegyi anyagok nem adagolhatók a felületkezeléshez használt anyagokhoz vagy készítményekhez. A termékek ugyanakkor tartalmazhatnak legfeljebb 5 %-nyi, az 1999/13/EK tanácsi irányelvben (6) meghatározott illékony szerves vegyületet (illékony szerves vegyület bármely olyan szerves vegyület, melynek 293,15 K kőmérsékleten 0,01 kPa vagy ennél nagyobb a gőznyomása, vagy ennek megfelelő illékonyságú a mindenkori felhasználás körülményei között). Amennyiben a termék hígítása szükséges, a hígított termék tartalma nem haladhatja meg a fent említett küszöbértékeket.

Az 1999/45/EK irányelv értelmében a környezetre ártalmas anyagok alkalmazott mennyisége (vízalapú festék/lakk) nem haladhatja meg a 14 g/felület m2-t, és az illékony szerves vegyület alkalmazott mennyisége (vízalapú festék/lakk) nem haladhatja meg a 35 g/felület m2 értéket.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező nyilatkozatot nyújt be arról, hogy megfelel ennek a kritériumnak, és mellékeli az e nyilatkozatot alátámasztó dokumentumokat, köztük a következőket:

az összetevő anyagok mennyiségét és CAS-számát tartalmazó teljes recept,

a 67/548/EGK irányelvnek megfelelően a termékben lévő valamennyi anyag esetében a vizsgálati módszer és a vizsgálati eredmények,

nyilatkozat arról, hogy valamennyi összetevő anyagot nyilvánosságra hozták,

a bevonatok száma és az alkalmazott mennyiség bevonat/felület-négyzetméterenként.

Az alkalmazás módja:

A hatékonyság következő állandó arányait használják annak kiszámítására, hogy milyen arányban áll az elhasznált felületkezelő termék és az alkalmazott mennyiség: permetszóró eszköz újrahasznosítás nélkül 50 %, permetszóró eszköz újrahasznosítással 70 %, elektrosztatikus szórás 65 %, kúp/tárcsa 80 %, bevonóhenger 95 %, takaróbevonat 95 %, vákuumos bevonat 95 %, bemártás 95 %, öblítés 95 %.

c)   Formaldehid

A formaldehid felszabadulásával járó felületkezelés során használt anyagok és készítmények formaldehid-kibocsátása nem érheti el a 0,05 ppm értéket.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező és/vagy beszállítója nyilatkozatot nyújt be arról, hogy a fenti követelmény teljesül, valamint feltünteti a felületkezelés összetételét (pl. az anyagbiztonsági adatlapokon).

d)   Lágyítószerek

Amennyiben a gyártási folyamat során valamilyen lágyítószert használnak, a ftalátoknak meg kell felelniük a veszélyes anyagokra vonatkozó, 2. szakaszban megállapított követelményeknek.

Ezenfelül a termékben nem megengedett a DNOP (di-n-oktil-ftalát), DINP (diizononil-ftalát) és DIDP (diizodecil-ftalát) használata.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező nyilatkozatot tesz az említett kritériumnak való megfelelésről.

e)   Biocidok

Kizárólag a 98/8/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (7) I.A. mellékletében felsorolt biocid hatóanyagot tartalmazó, és a bútorgyártásban való felhasználáshoz engedélyezett biocid termékek alkalmazhatók.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező nyilatkozatot nyújt be e kritérium teljesítéséről, amelyben felsorolja a felhasznált biocid termékeket.

5.   Abútor összeszerelésére vonatkozó kritériumok

Ez a kritérium a bútor összeszereléséhez szükséges elemek összeragasztásához, azaz a ragasztókhoz kapcsolódik.

a)   Veszélyes anyagok az adalékokban és a kötőanyagokban

Ezeknek az anyagoknak meg kell felelniük a 2. szakaszban a veszélyes anyagokra vonatkozóan megállapított követelményeinek.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező benyújtja a fenti követelményeknek való megfelelést igazoló megfelelő nyilatkozatokat. A bútor összeállításához használt mindegyik vegyi készítmény esetében biztonsági adatlapot vagy ezzel egyenértékű dokumentációt kell bemutatni, amely tartalmazza az egészségre való ártalmasság szerinti osztályozásra vonatkozó információkat. A szabadformaldehid-tartalom tekintetében vizsgálati jelentést vagy a beszállítótól származó nyilatkozatot kell benyújtani.

b)   Illékony szerves vegyületek (VOC)

A bútor összeállításához használt ragasztók VOC-tartalma nem haladhatja meg az 5 tömegszázalékot (m/m). (VOC minden olyan szerves vegyület, melynek 293,15 K hőmérsékleten 0,01 kPa vagy ennél nagyobb a gőznyomása, vagy egyedi használati viszonyok mellett ennek megfelelő az illékonysága.)

Értékelés és ellenőrzés: A kérelmező nyilatkozatot nyújt be, amely tartalmazza a bútor összeállításához felhasznált valamennyi ragasztóanyagot, valamint az e kritériumnak való megfelelést.

6.   Akésztermékre vonatkozó kritériumok

a)   Tartósság és biztonság

A terméknek meg kell felelnie a termék használatára vonatkozó, tartóssággal, teherbírással, biztonsággal és stabilitással kapcsolatos EN-szabvány követelményeinek. Amennyiben nem alkalmazható EN-szabvány, az ISO-szabványokat kell alkalmazni. Amennyiben sem EN-, sem ISO-szabvány nem létezik, a termék tartósságára, teherbírására, biztonságára és stabilitására vonatkozó értékelést a műszaki terv és az anyagskála alapján egy független vizsgálati intézmény végzi el.

A használati útmutató tartalmazni fogja a tartóssági értékelés során használt normák és szabványok felsorolását.

A tartóssági kritérium fontossága miatt és a termékek tartóssági értékelésének javítása érdekében az Európai Unió ökocímke-bizottsága (EUEB) kezdeményezni fogja olyan EN tartóssági szabványok elfogadását, amelyek e kritériumok következő felülvizsgálatára elérhetők lesznek.

Értékelés és ellenőrzés: a gyártó az akkreditált intézmény által elvégzett vizsgálat módszereiről és a vizsgálat eredményeiről szóló dokumentációval kiegészített nyilatkozatot nyújt be.

b)   Karbantartás

A termékeknek szerves oldószerek nélkül karbantarthatóknak kell lenniük.

A gyártónak garantálnia kell pótalkatrészek (eredeti alkatrészek vagy megegyező funkciót betöltő elemek) beszerzésének kérésre történő lehetőségét azok ipari gyártásának teljes időszaka alatt, valamint a kérdéses termék gyártásának megszüntetésétől számított öt évig.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező és/vagy beszállítója dokumentumokkal kiegészített nyilatkozatot nyújt be arról, hogy ez a kritérium teljesül.

c)   Újrahasznosítás és hulladékkezelés

A terméknek könnyen újrahasznosíthatónak kell lennie. A fogyasztó számára részletes leírást kell adni a termék legjobb ártalmatlanítási módjairól (újrafelhasználás, újrahasznosítás, a kérelmező kezdeményezése, energiatermelés), a környezeti hatásaik szerint sorba rendezve. Valamennyi lehetőség esetében világosan fel kell tüntetni a környezetre gyakorolt hatás csökkentése érdekében tett óvintézkedéseket.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező és/vagy beszállítója benyújtja a csatolandó tájékoztató mintáját, valamint az ajánlásokat igazoló dokumentumokat.

d)   A fogyasztók tájékoztatása

A következő információkat kell csatolni az ökocímkével ellátott termékhez:

használati célra való alkalmasságra vonatkozó információ a házi vagy irodai használat alapján (könnyű vagy nehéz, beltéri vagy kültéri),

a tisztításra és ápolásra vonatkozó információk,

sérülés vagy törés esetén az üveg (amennyiben van) gyártótól vagy viszonteladótól kérhető pótlására vonatkozó utasítások,

régi bútorok vagy anyagok ártalmatlanítása ügyében a helyi hatóságok elérésének legjobb módjára vonatkozó utasítás,

összeszerelési útmutató,

adott esetben a legergonomikusabb használat,

a tömör fák fajtáinak neve,

a kültéri termékeken felhasznált valamennyi (vegyi, biológiai vagy fizikai) kezelés vagy favédő anyag feltüntetése,

a fogyasztónak címzett ajánlás arra vonatkozóan, hogy a bútor megóvásához uniós ökocímkével ellátott termékeket használjon.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező mintát nyújt be az ökocímkével ellátott termékhez mellékelt tájékoztató anyagról.

e)   A késztermék csomagolása

A csomagolásnak a következő követelményeket kell teljesítenie:

i.

az alábbiak egyikéből készült:

könnyen újrahasznosítható anyag,

megújuló forrásokból származó anyagok,

többszöri felhasználásra szánt anyagok, pl. textilborítás;

ii.

valamennyi anyagnak könnyen, kézzel szétválaszthatónak kell lennie külön anyagokból álló (pl. kartonpapír, papír, műanyag, textil), újrahasznosítható részekre.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező mellékeli a termék csomagolásának leírását és az ehhez kapcsolódó nyilatkozatot arra vonatkozóan, hogy a termék megfelel ezen kritériumoknak.

f)   A csomagoláson feltüntetendő információk

A csomagoláson a következő szövegnek kell szerepelnie:

„A következő honlapon bővebb információt talál arra vonatkozóan, hogy miért kapta meg ez a termék a virág jelet: http://www.ecolabel.eu”

A termék csomagolásán és a használati útmutatóban fel kell tüntetni a következő (vagy ezzel megegyező tartalmú) szöveget:

„További információk az Európai Unió ökocímkével foglalkozó internetes oldalain olvashatók. Ezenfelül a következő címen tájékozódhat: a kérelmező vevőszolgálatának neve/címe”.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező benyújtja a termék csomagolásának és használati útmutatójának mintáját, valamint a termékhez mellékelt tájékoztató szövegét, továbbá egy nyilatkozatot arra vonatkozóan, hogy a termék megfelel a fenti kritérium minden kitételének.

g)   Az ökocímkén feltüntetendő információ

Az ökocímke 2. rovatába a következő szöveget kell írni:

szabályosan kezelt erdőből származó fa,

korlátozott veszélyesanyag-tartalom,

tartósság szempontjából tesztelt termék.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező benyújtja a termék csomagolásának mintáját, amelyen látható a címke, továbbá egy nyilatkozatot arra vonatkozóan, hogy a termék megfelel a fenti kritériumnak.


(1)  HL 196., 1967.8.16., 1. o.

(2)  HL L 200., 1999.7.30., 1. o.

(3)  HL L 353., 2008.12.31., 1. o.

(4)  HL L 33., 1979.2.8., 36. o.

(5)  HL L 262., 1976.9.27., 201. o.

(6)  HL L 85., 1999.3.29., 1. o.

(7)  HL L 123., 1998.4.24., 1. o.

1. függelék

Faalapú anyagok előállításához megengedett, újrahasznosított farostokban előforduló elemek és anyagok határértékei

Elemek és vegyületek

Határértékek

(mg/kg újrahasznosított faalapú anyag)

Arzén

25

Kadmium

50

Króm

25

Réz

40

Ólom

90

Higany

25

Fluor

100

Klór

1 000

Pentaklór-fenol (PCP)

5

Kátrányolaj (benzo(a)pirén)

0,5