OBRAZLOŽENJE

1.KONTEKST DELEGIRANOG AKTA

Ovom Delegiranom direktivom Komisije izmjenjuje se, u svrhu prilagodbe tehničkom i znanstvenom napretku, Prilog III. Direktivi 2011/65/EU Europskog parlamenta i Vijeća o ograničenju uporabe određenih opasnih tvari u električnoj i elektroničkoj opremi (preinačeno) 1 (Direktiva RoHS). Izmjena se odnosi na izuzeće za određene primjene koje sadržavaju živu u (kompaktnim) fluorescentnim žaruljama s jednim podnoškom, za opće primjene osvjetljenja < 30 W, sa životnim vijekom jednakim ili duljim od 20 000 h.

Direktivom RoHS ograničava se uporaba određenih opasnih tvari u električnoj i elektroničkoj opremi (EEO), kako je navedeno u članku 4. Trenutačno je u Prilogu II. Direktivi navedeno deset ograničenih tvari: olovo, živa, kadmij, šesterovalentni krom, polibromirani bifenili (PBB), polibromirani difenileteri (PBDE), di(2‑etilheksil) ftalat (DEHP), benzil butil ftalat (BBP), dibutil ftalat (DBP) i diizobutil ftalat (DIBP). U prilozima III. i IV. navode se materijali i komponente EEO-a za posebne primjene koje su izuzete iz ograničenja za tvari iz članka 4. stavka 1.

Člankom 5. Direktive propisuje se prilagodba priloga III. i IV. znanstvenom i tehničkom napretku, što može obuhvaćati odobrenje, obnavljanje ili opoziv izuzeća. U skladu s člankom 5. stavkom 1. točkom (a) izuzeća treba uvrstiti u priloge III. i IV. samo ako se tim uvrštavanjem ne narušava zaštita okoliša i zdravlja predviđena Uredbom (EZ) br. 1907/2006 (REACH) 2 i ako je ispunjen bilo koji od sljedećih uvjeta: i. eliminacija ili zamjena tvari putem izmjena u dizajnu ili materijalima ili komponentama za koje nije potreban ni jedan od materijala ili tvari navedenih u Prilogu II. nije izvediva iz znanstvenih ili tehničkih razloga, ii. pouzdanost zamjenskih tvari nije osigurana, iii. postoji vjerojatnost da ukupno negativno djelovanje na okoliš, zdravlje i sigurnost potrošača uzrokovano zamjenom prevlada ukupne koristi od te zamjene za okoliš, zdravlje i sigurnost potrošača.

Pri donošenju odluka o izuzećima i njihovu trajanju u obzir se također moraju uzeti raspoloživost zamjenskih tvari i socioekonomski utjecaj zamjene. Pri donošenju odluka o trajanju izuzeća mora se uzeti u obzir svaki potencijalni učinak na inovacije. Kad je to relevantno, mora se uzeti u obzir ukupan učinak izuzeća tijekom cijelog životnog ciklusa proizvoda.

Člankom 5. stavkom 1. propisuje se i da Komisija mora donijeti pojedinačne delegirane akte da bi se u popise u prilozima III. i IV. uvrstili ili, prema potrebi, izbrisali materijali i komponente EEO-a za posebne primjene. U članku 5. stavku 3. i Prilogu V. opisuje se postupak za podnošenje zahtjeva povezanih s izuzećem.

2.SAVJETOVANJA PRIJE DONOŠENJA AKTA

Komisija od gospodarskih subjekata prima 3 zahtjeve za odobrenje ili obnavljanje izuzeća u skladu s člankom 5. stavkom 3. Direktive RoHS i Prilogom V. toj direktivi.

Postojećim izuzećem 1(g) iz Priloga III. dopušta se uporaba žive u (kompaktnim) fluorescentnim žaruljama s jednim podnoškom koja ne premašuje sljedeće vrijednosti (po plinom punjenoj cijevi):

1(g) Za opće primjene osvjetljenja < 30 W, sa životnim vijekom jednakim ili duljim od 20 000 h: 3,5 mg.

Komisija je primila jedan zahtjev za obnavljanje tog izuzeća 28. lipnja 2016., koji je isti podnositelj zahtjeva 17. siječnja 2020. obnovio dodatnim informacijama. Podnositelj zahtjeva u biti je tvrdio da zamjenske tvari koje ne sadržavaju živu nisu dostupne 4 . U skladu sa zahtjevima Direktive RoHS (članak 5. stavak 5. drugi podstavak) izuzeće ostaje valjano sve dok Komisija ne donese odluku o zahtjevu za obnavljanje.

Kako bi ocijenila zahtjev za obnavljanje tog izuzeća, Komisija je u lipnju 2017. pokrenula studiju 5 , zaključenu 2018., radi provedbe potrebne tehničke i znanstvene procjene, uključujući osmotjedno internetsko savjetovanje s dionicima. Tijekom savjetovanja primljen je jedan odgovor, nakon čega su uslijedile razmjene dokumentirane u izvješću o studiji. Studija je sadržavala opsežne informacije o dostupnosti zamjenskih tvari, uključujući procjene za 2020.

Komisija se na sastanku stručnjaka 29. listopada 2018. savjetovala sa stručnom skupinom država članica za delegirane akte u skladu s Direktivom RoHS te je primila njihova stajališta o predloženom tijeku djelovanja. Poduzela je sve potrebne postupovne korake u vezi s izuzećima od ograničenja tvari u skladu s člankom 5. stavcima od 3. do 7. 6 Vijeće i Europski parlament obaviješteni su o svim aktivnostima.

U popratnoj studiji istaknuto je sljedeće:

·pouzdane alternative sa svjetlećim diodama (LED) koje ne sadržavaju živu dostupne su za kategorije žarulja obuhvaćene tim izuzećem,

·podaci pokazuju da bi se, kad je riječ o utjecaju na okoliš, zdravlje i sigurnost potrošača, zamjenom spriječilo stavljanje na tržište žive sadržane u primjenama, uz istodobno smanjenje potrošnje energije za osvjetljenje,

·kad je riječ o socioekonomskim učincima zamjene, očekuje se da će procijenjeni troškovi samo nastati ranije u usporedbi s troškovima koji se očekuju od prirodnog postupnog ukidanja koje je već u tijeku te da se ne bi trebali smatrati dodatnim troškovima nastalima zbog prisilnog postupnog ukidanja.

Zaključno, u znanstvenim i tehničkim procjenama, uključujući savjetovanja s dionicima, navedeno je da nije ispunjen nijedan kriterij za izuzeće kad je riječ o izuzeću 1(g).

U skladu sa Smjernicama za bolju regulativu nacrt delegirane direktive objavljen je na portalu za bolju regulativu na razdoblje od četiri tjedna tijekom kojeg se javnost mogla očitovati. Tijekom savjetovanja o nacrtu akta zaprimljeno je 13 primjedaba građana. Primjedbe su uzete u obzir, ali procijenjeno je da nije potrebno izmijeniti nacrt.

3.PRAVNI ELEMENTI DELEGIRANOG AKTA

Delegiranom direktivom opoziva se izuzeće 1(g) iz Priloga III. Direktivi 2011/65/EU za uporabu žive u posebnim primjenama.

U Komisijinoj procjeni zahtjeva za izuzeće, na temelju popratnih studija i savjetovanja, zaključeno je da zahtjev za izuzeće ne ispunjava nijedan kriterij iz članka 5. stavka 1. točke (a) kojim se opravdava daljnje produljenje izuzeća. Zamjena žive pouzdanim zamjenskim tvarima u kategorijama žarulja na koje se to izuzeće odnosi znanstveno je i tehnički izvediva, a postoje dokazi da ukupni učinak zamjene, kad je riječ o djelovanju na aspekte okoliša, zdravlja i sigurnosti potrošača, jasno nadmašuje bilo kakav negativan učinak.

Ukratko, uvjeti za odobravanje izuzeća više nisu ispunjeni, a izuzeće 1(g) treba izbrisati u skladu s člankom 5. stavkom 1. točkom (b).

Datum isteka tog izuzeća utvrđuje se u skladu s člankom 5. stavkom 6. Direktive RoHS prema kojem, u slučaju opoziva izuzeća, ono prestaje vrijediti najranije 12 mjeseci, a najkasnije 18 mjeseci nakon datuma te odluke.

Pri utvrđivanju datuma isteka treba uzeti u obzir da mali udio vrsta žarulja 7 obuhvaćenih tim izuzećem podliježe kriterijima utvrđenima u Prilogu II. Uredbi Komisije (EU) 2019/2020 o utvrđivanju zahtjeva za ekološki dizajn za izvore svjetlosti i zasebne predspojne naprave, koji se primjenjuju od 1. rujna 2021. Obveza ispunjavanja tih zahtjeva dovest će do toga da se predmetne žarulje neće stavljati na tržište nakon tog datuma. To je u skladu i s procjenom Komisije na temelju Direktive RoHS, uključujući socioekonomsku analizu, u kojoj je zaključeno da su dovoljno pouzdane zamjenske tvari koje ne sadržavaju živu već široko dostupne za vrste žarulja obuhvaćene izuzećem te da je zamjena žive u tim žaruljama znanstveno i tehnički izvediva. Međutim, kad je riječ o izuzeću kao cjelini u okviru Direktive RoHS, treba uzeti u obzir da na veliku većinu žarulja obuhvaćenih tim izuzećem, odnosno na kompaktne fluorescentne žarulje bez integrirane predspojne naprave, ne utječu kriteriji iz prethodno navedene Uredbe o ekološkom dizajnu. Stoga maksimalno moguće razdoblje valjanosti isteka od 18 mjeseci nakon donošenja odluke, treba odrediti s obzirom na posebnu situaciju za taj pretežni udio žarulja na koji se primjenjuje izuzeće jer je potrebno uzeti u obzir okolnosti koje se odnose na te žarulje, a i potrebno je kako bi se izbjegli nepotrebno visoki socioekonomski troškovi za sudionike na tržištu povezani sa zamjenom, posebno u pogledu žarulja čija je zamjena složenija.

U skladu s ovlašćujućim aktom, Direktivom 2011/65/EU, posebno s delegiranjem utvrđenim u njezinu članku 5. stavku 1. i članku 20., pravni instrument je delegirana direktiva.

Cilj je Delegirane direktive doprinijeti zaštiti zdravlja ljudi i okoliša te uskladiti odredbe za funkcioniranje unutarnjeg tržišta u području električne i elektroničke opreme opozivom izuzeća odobrenog za uporabu inače zabranjenih tvari za posebne primjene u skladu s odredbama i pod uvjetima Direktive RoHS te utvrđenim postupkom za prilagodbu priloga III. i IV. znanstvenom i tehničkom napretku.

Delegirana direktiva ne utječe na proračun EU-a.

DELEGIRANA DIREKTIVA KOMISIJE (EU) .../…

оd 13.12.2021.

o izmjeni, u svrhu prilagodbe tehničkom i znanstvenom napretku, Priloga III. Direktivi 2011/65/EU Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu izuzeća za uporabu žive u (kompaktnim) fluorescentnim žaruljama s jednim podnoškom, za opće primjene osvjetljenja < 30 W, sa životnim vijekom jednakim ili duljim od 20 000 h

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Direktivu 2011/65/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 8. lipnja 2011. o ograničenju uporabe određenih opasnih tvari u električnoj i elektroničkoj opremi 8 , a posebno njezin članak 5. stavak 1. točku (b),

budući da:

(1)Direktivom 2011/65/EU propisuje se da države članice moraju osigurati da električna i elektronička oprema stavljena na tržište ne sadržava opasne tvari navedene u Prilogu II. toj direktivi. To se ograničenje ne primjenjuje na izuzete primjene navedene u Prilogu III. Direktivi.

(2)Kategorije električne i elektroničke opreme na koje se primjenjuje Direktiva 2011/65/EU navedene su u Prilogu I. toj direktivi.

(3)Živa je ograničena tvar navedena u Prilogu II. Direktivi 2011/65/EU.

(4)Komisija je Delegiranom direktivom 2014/14/EU 9 odobrila izuzeće za uporabu žive, s najvećim dopuštenim sadržajem od 3,5 mg, u (kompaktnim) fluorescentnim žaruljama s jednim podnoškom, za opće primjene osvjetljenja < 30 W, sa životnim vijekom jednakim ili duljim od 20 000 h („izuzeće”), koje je trenutačno navedeno kao izuzeće 1(g) u Prilogu III. Direktivi 2011/65/EU. Izuzeće je trebalo isteći 31. prosinca 2017., u skladu s Prilogom III. Direktivi 2014/14/EU.

(5)Živa se koristi u (kompaktnim) fluorescentnim žaruljama s jednim podnoškom za proizvodnju ultraljubičastog svjetla, koje se zatim pretvara u vidljivo svjetlo s pomoću fluorescentnog sloja na žarulji.

(6)Komisija je 28. lipnja 2016. primila zahtjev za obnavljanje izuzeća („zahtjev za obnavljanje”), to jest u roku iz članka 5. stavka 5. Direktive 2011/65/EU, koji je ažuriran obnovljenim zahtjevom 17. siječnja 2020. U skladu s člankom 5. stavkom 5. Direktive 2011/65/EU izuzeće ostaje valjano do donošenja odluke o zahtjevu za obnavljanje.

(7)U ocjenjivanju zahtjeva za obnavljanje, pri kojem su u obzir uzeti dostupnost zamjenskih tvari i socioekonomski učinak zamjene, zaključeno je da su dovoljno pouzdane zamjenske tvari koje ne sadržavaju živu dostupne za vrste žarulja obuhvaćene izuzećem te da je zamjena znanstveno i tehnički izvediva. Nadalje, u tom je ocjenjivanju zaključeno da će koristi od zamjene jasno nadmašiti bilo kakav negativan učinak. U skladu s člankom 5. stavkom 7. Direktive 2011/65/EU u okviru ocjenjivanja provedena su savjetovanja s dionicima. Primjedbe primljene tijekom tih savjetovanja objavljene su na posebnoj internetskoj stranici.

(8)Budući da uvjeti iz članka 5. stavka 1. točke (a) Direktive 2011/65/EU više nisu ispunjeni, izuzeće bi trebalo biti opozvano.

(9)U skladu s člankom 5. stavkom 6. Direktive 2011/65/EU trebalo bi utvrditi datum isteka tog izuzeća. Iako mali udio vrsta žarulja 10 obuhvaćenih tim izuzećem podliježe kriterijima za ekološki dizajn utvrđenima u Prilogu II. Uredbi Komisije (EU) 2019/2020 11 , koji se primjenjuju od 1. rujna 2021., te se stoga više neće stavljati na tržište, kriteriji iz prethodno navedene Uredbe o ekološkom dizajnu ne utječu na veliku većinu žarulja obuhvaćenih trenutačnim izuzećem. Stoga bi trebalo utvrditi maksimalni mogući datum isteka od 18 mjeseci nakon donošenja odluke s obzirom na cijeli unos o izuzeću kako bi se izbjegli nepotrebno visoki socioekonomski troškovi za sudionike na tržištu izravno povezani sa zamjenom spomenute kategorije.

(10)Direktivu 2011/65/EU trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,

 

DONIJELA JE OVU DIREKTIVU:

Članak 1.

Prilog III. Direktivi 2011/65/EU mijenja se kako je utvrđeno u Prilogu ovoj Direktivi.

Članak 2.

1.Države članice najkasnije do [posljednjeg dana šestog mjeseca nakon datuma stupanja na snagu ove Direktive] donose i objavljuju zakone i druge propise koji su potrebni radi usklađivanja s ovom Direktivom. One Komisiji odmah dostavljaju tekst tih odredaba.

One te odredbe primjenjuju od [posljednjeg dana šestog mjeseca nakon datuma stupanja na snagu ove Direktive + 1 dan].

Kada države članice donose te odredbe, one sadržavaju upućivanje na ovu Direktivu ili se na nju upućuje prilikom njihove službene objave. Države članice određuju načine tog upućivanja.

2.Države članice Komisiji dostavljaju tekst glavnih odredaba nacionalnog prava koje donesu u području na koje se odnosi ova Direktiva.

Članak 3.

Ova Direktiva stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Članak 4.

Ova je Direktiva upućena državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 13.12.2021.

   Za Komisiju

   Predsjednica
   Ursula VON DER LEYEN

(1)    SL L 174, 1.7.2011., str. 88.
(2)    SL L 396, 30.12.2006., str. 1.
(3)    Popis je dostupan na: https://ec.europa.eu/environment/topics/waste-and-recycling/rohs-directive/implementation-rohs-directive_hr .
(4)    Dostupno na https://rohs.exemptions.oeko.info/fileadmin/user_upload/RoHS_pack_13/Annex_1g/1g LE_RoHS_Exemption_Req_Final.pdf .
(5)    Završno izvješće o studiji dostupno je na: https://op.europa.eu/hr/publication-detail/-/publication/4ae54b9e-e070-11e8-b690-01aa75ed71a1 .
(6)    Popis potrebnih administrativnih koraka dostupan je na internetskoj stranici Komisije . U Međuinstitucijskom registru delegiranih akata na adresi https://webgate.ec.europa.eu/regdel/#/home može se vidjeti u kojoj se fazi postupka nalaze nacrti delegiranih akata.
(7)    Proizvodi obuhvaćeni područjem primjene uređeni su i Uredbom Komisije (EU) 2019/2020 od 1. listopada 2019. o utvrđivanju zahtjeva za ekološki dizajn za izvore svjetlosti i zasebne predspojne naprave, što se primjenjuje od 1. rujna 2021. Za razliku od Direktive 2011/65/EU, zakonodavstvom o ekološkom dizajnu ne ograničavaju se tvari u proizvodima, već se utvrđuju zahtjevi za energetsku učinkovitost koje treba poštovati kako bi se proizvodi mogli staviti na tržište. Kompaktne fluorescentne žarulje (CFL) s integriranim predspojnim napravama (CFLi) neće se de facto stavljati na tržište od 1. rujna 2021. zbog neusklađenosti s tim zahtjevima za energetsku učinkovitost. U Uredbi Komisije (EU) 2019/2020 sadržaj žive smatra se važnim ekološkim aspektom u životnom ciklusu izvora svjetlosti, ali navodi se da je uporaba opasnih tvari, uključujući živu u izvorima svjetlosti, uređena Direktivom 2011/65/EU.
(8)    SL L 174, 1.7.2011., str. 88.
(9)    Delegirana direktiva Komisije 2014/14/EU od 18. listopada 2013. o izmjeni, za potrebe prilagođivanja tehničkom napretku, Priloga III. Direktivi 2011/65/EU Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu izuzeća za 3,5 mg žive po žarulji u kompaktnim fluorescentnim žaruljama s jednim podnoškom, za opće primjene osvjetljenja < 30 W, sa životnim vijekom jednakim ili duljim od 20 000 h (SL L 4, 9.1.2014., str. 71.).
(10)    CFL žarulje s integriranim predspojnim napravama (CFLi) obuhvaćene su unosom „Ostali obuhvaćeni izvori svjetlosti koji nisu prethodno navedeni” u tablici 1. Priloga II. Uredbi Komisije (EU) 2019/2020 od 1. rujna 2021.
(11)    Kako je navedeno u uvodnim izjavama 9. i 10. Uredbe Komisije (EU) 2019/2020, u toj uredbi nije potrebno utvrditi posebne zahtjeve za ekološki dizajn o sadržaju žive.

PRILOG

U Prilogu III. Direktivi 2011/65/EU unos 1(g) zamjenjuje se sljedećim:

Izuzeće

Područje primjene i razdoblja primjenjivosti

„1(g)

Za opće primjene osvjetljenja < 30 W, sa životnim vijekom jednakim ili duljim od 20 000 h: 3,5 mg

Istječe [Ured za publikacije: 18 mjeseci nakon objave Delegirane direktive u Službenom listu]”