17.5.2023   

HR

Službeni list Europske unije

L 133/1


UREDBA KOMISIJE (EU) 2023/966

оd 15. svibnja 2023.

o izmjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 338/97 kako bi se uzele u obzir izmjene donesene na 19. sastanku Konferencije stranaka Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu Vijeća (EZ) br. 338/97 od 9. prosinca 1996. o zaštiti vrsta divlje faune i flore uređenjem trgovine njima (1), a posebno njezin članak 19. stavak 5.,

budući da:

(1)

Uredbom (EZ) br. 338/97 uređuje se trgovina životinjskim i biljnim vrstama navedenima u Prilogu toj uredbi. Vrste navedene u tom Prilogu uključuju vrste navedene u dodacima Konvenciji o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divlje faune i flore (CITES) („Konvencija”) te vrstama zbog čijeg je stanja očuvanosti potrebno uređivanje i praćenje te trgovine iz Unije, u nju i unutar nje.

(2)

Na 19. sastanku Konferencije stranaka Konvencije održanom u Panama Cityju u Panami od 14. do 25. studenoga 2022. (CoP 19) donesene su izmjene dodataka Konvenciji. Te bi se izmjene trebale odražavati u Uredbi (EZ) br. 338/97.

(3)

Sljedeće taksonomske kategorije uključene su u Dodatak I. Konvenciji te bi ih trebalo uključiti u Prilog A Uredbi (EZ) br. 338/97: Tiliqua adelaidensis, Kinosternon cora i Kinosternon vogti.

(4)

Sljedeće vrste prenesene su iz Dodatka II. u Dodatak I. Konvenciji i trebalo bi ih izbrisati iz Priloga B Uredbi (EZ) br. 338/97 i uključiti u Prilog A toj uredbi: Pycnonotus zeylanicus (s odgođenom primjenom), Batagur kachuga, Cuora galbinifrons, Nilssonia leithii.

(5)

Sljedeće taksonomske kategorije prenesene su iz Dodatka I. u Dodatak II. Konvenciji te bi ih trebalo izbrisati iz Priloga A Uredbi (EZ) br. 338/97 i uključiti u Prilog B toj uredbi: Ceratotherium simum simum (populacija Namibije, s napomenom), Cynomys mexicanus, Branta canadensis leucopareia, Phoebastria albatrus, Caiman latirostris (populacija Brazila, s napomenom), Crocodylus porosus (populacija otokâ Palawan, Filipini, s napomenom). Chilabothrus inornatus, koja je također prenesena iz Dodatka I. u Dodatak II. Konvenciji te bi je trebalo izbrisati iz Priloga A Uredbi (EZ) br. 338/97 sada je uključena u Prilog B Uredbi (EZ) br. 338/97 gdje je uvrštena pod Boidae spp.

(6)

Sljedeće porodice, rodovi i vrste uključene su u Dodatak II. Konvenciji te bi ih trebalo uključiti u Prilog B Uredbi (EZ) br. 338/97: Copsychus malabaricus, Physignathus cocincinus, Cyrtodactylus jeyporensis, Tarentola chazaliae, Phrynosoma spp., Chelus fimbriatus (uključujući Chelus orinocensis), Macrochelys temminckii, Chelydra serpentina, Graptemys barbouri, Graptemys ernsti, Graptemys gibbonsi, Graptemys pearlensis, Graptemys pulchra, Rhinoclemmys spp., Claudius angustatus, Kinosternon spp. (osim vrsta u Prilogu A), Staurotypus salvinii, Staurotypus triporcatus, Sternotherus spp., Apalone spp. (osim podvrsta u Prilogu A), Centrolenidae spp., Agalychnis lemur (s napomenom), Laotriton laoensis (s napomenom), Carcharhinidae spp. (s odgođenom primjenom), Sphyrnidae spp., Potamotrygon albimaculata, Potamotrygon henlei, Potamotrygon jabuti, Potamotrygon leopoldi, Potamotrygon marquesi, Potamotrygon signata, Potamotrygon wallacei, Rhinobatidae spp., Hypancistrus zebra (s napomenom), Thelenota spp. (s odgođenom primjenom), Handroanthus spp. (s napomenom i odgođenom primjenom), Roseodendron spp. (s napomenom i odgođenom primjenom), Tabebuia spp. (s napomenom i odgođenom primjenom), Rhodiola spp. (s napomenom), Afzelia spp. (afričke populacije, s napomenom), Dipteryx spp. (s napomenom i odgođenom primjenom), Pterocarpus spp. (afričke populacije, s napomenom), Khaya spp. (afričke populacije, s napomenom).

(7)

Sljedeće rodove i vrste, koji su do sada bili navedeni u Prilogu D Uredbi (EZ) br. 338/97, trebalo bi izbrisati iz tog priloga nakon njihova uključivanja u Dodatak II. Konvenciji na sastanku CoP 19: Physignathus cocincinus, Laotriton laoensis, Handroanthus spp. (s odgođenom primjenom), Tabebuia spp. (s odgođenom primjenom), Roseodendron spp. (s odgođenom primjenom), Rhodiola spp. i Khaya spp.

(8)

Na sastanku CoP 19 izmijenjen je odjeljak o tumačenju dodataka Konvenciji, a više napomena koje se odnose na nekoliko taksonomskih kategorija uključenih u te dodatke usvojeno je ili izmijenjeno te se i te izmjene trebaju uvrstiti u priloge Uredbi (EZ) br. 338/97.

(9)

Konkretno, u dodatke Konvenciji uvrštene su sljedeće napomene:

napomena za Ceratotherium simum simum (populacija Namibije);

napomena za Caiman latirostris (populacija Brazila);

napomena za Crocodylus porosus (populacija otokâ Palawan, Filipini);

napomena za Agalychnis lemur;

napomena za Laotriton laoensis;

napomena za Hypancistrus zebra;

napomena #17 za Handroanthus spp., Roseodendron spp. i Tabebuia spp.;

napomena #2 za Rhodiola spp.;

napomena #17 za Afzelia spp. (afričke populacije);

napomena #17 za Dipteryx spp.;

napomena #17 za Pterocarpus spp. (afričke populacije);

napomena #17 za Khaya spp. (afričke populacije).

(10)

Konkretno, u dodacima Konvenciji izmijenjene su sljedeće napomene:

napomene #1, #4, #10 i #14;

napomena u zagradi za vrste Orchidaceae navedene u Dodatku I.;

napomena za Pterocarpus tinctorius i uključivanje te taksonomske kategorije i Pterocarpus erinaceus u popis pod Pterocarpus spp. (afričke populacije) s napomenom #17.

(11)

Također je potrebno izmijeniti napomene 12., 13. i 14. napomena o tumačenju priloga A, B, C i D Uredbi (EZ) br. 338/97, među ostalim u pogledu definicija „10 kg po pošiljci” i „prerađeno drvo”, kako bi se uzele u obzir promjene donesene na 19. sastanku Konferencije stranaka.

(12)

Sljedeće su vrste uključene u Dodatak III. Konvenciji: Daboia palaestinae na zahtjev Izraela; Caribena versicolor i Papilio phorbanta na zahtjev Unije; Melopyrrha nigra i Tiaris canorus na zahtjev Kube; Conophytum spp., Mestoklema tuberosum, Raphionacme zeyheri, Crassothonna clavifolia, Othonna armiana, Othonna cacalioides, Othonna euphorbioides, Othonna retrorsa, Tylecodon bodleyae, Tylecodon nolteei, Tylecodon reticulatus, Monsonia herrei, Monsonia multifida, Monsonia patersonii, Pelargonium crassicaule, Pelargonium triste, Adenia spinosa, Portulacaria pygmaea, sve na zahtjev Južne Afrike; Ctenophorus spp., Intellagama spp., Tympanocryptis spp., Carphodactylus spp., Nephrurus spp., Orraya spp., Phyllurus spp., Saltuarius spp., Strophurus spp., Underwoodisaurus spp., Uvidicolus spp., Egernia spp., Tiliqua multifasciata, Tiliqua nigrolutea, Tiliqua occipitalis, Tiliqua rugosa, Tiliqua scincoides intermedia i Tiliqua scincoides scincoides, na zahtjev Australije; i Holacanthus limbaughi na zahtjev Francuske. Te bi vrste stoga trebalo uključiti u Prilog C Uredbi (EZ) br. 338/97.

(13)

Vrstu Othonna retrorsa, koja je do sada bila navedena u Prilogu D Uredbi (EZ) br. 338/97, trebalo bi izbrisati iz tog priloga nakon njezina uključivanja u Dodatak III. Konvenciji na zahtjev Južne Afrike. Vrstu Echinotriton andersoni, koja je 16. prosinca 2021. uključena u Prilog C Uredbi (EZ) br. 338/97 nakon što je 13. veljače 2021. na zahtjev Japana bila uključena u Dodatak III. Konvenciji, trebalo bi također izbrisati iz Priloga D Uredbi (EZ) br. 338/97.

(14)

Skupina za znanstvenu reviziju zaključila je da bi Dipteryx spp. (osim D. panamensis) trebalo uvrstiti u Prilog D Uredbi (EZ) br. 338/97 s napomenom kojom se određuje koje su vrste primjeraka obuhvaćene popisom (napomena §5), do stupanja na snagu uvrštenja na popis u Prilogu B toj uredbi.

(15)

Unija nije uložila rezervu ni za jednu od tih izmjena.

(16)

Na sastanku CoP 19 usvojene su nove reference za nomenklaturu životinja i biljaka.

(17)

Zbog toga je potrebno izmijeniti nazive sljedećih vrsta i podvrsta: Allochrocebus solatus, Antigone canadensis, Antigone canadensis nesiotes, Antigone canadensis pulla, Antigone vipio, Aonyx cinereus, Chilabothrus inornatus, Chilabothrus monensis, Chilabothrus subflavus, Chondrohierax wilsonii, Hypotaenidia sylvestris, Leucogeranus leucogeranus, Montivipera wagneri, Protobothrops mangshanensis, Psephotellus chrysopterygius, Psephotellus dissimilis, Psephotellus pulcherrimus, Python molurus, Sclerophrys channingi i Sclerophrys superciliaris.

(18)

Sljedeće vrste i podvrste uključene su u Dodatak I. Konvenciji zbog promjena u nomenklaturi te bi ih stoga trebalo uključiti u Prilog A Uredbi (EZ) br. 338/97: Equus hemionus luteus, Pachypodium windsorii, Pezoporus flaviventris i Pongo tapanuliensis. Sljedeće vrste i rod uključeni su u Dodatak II. Konvenciji zbog promjena u nomenklaturi te bi ih stoga trebalo uključiti u Prilog B Uredbi (EZ) br. 338/97: Agalychnis terranova, Malayemys khoratensis, Paruwrobates andinus, Paruwrobates erythromos, Philantomba maxwellii, Sericopelma angustum, Sericopelma embrithes i Tliltocatl spp. Sljedeće su vrste uključene u Dodatak II. Konvenciji zbog promjena u nomenklaturi te bi ih trebalo uvrstiti u Prilog A Uredbi (EZ) br. 338/97 jer su vrste kojima su prije pripadale, a koje su podijeljene, navedene u Prilogu A toj uredbi: Circus hudsonius, Phoenicopterus roseus, Piliocolobus bouvieri i Piliocolobus epieni.

(19)

Sljedeće su vrste izbrisane iz Dodatka I. Konvenciji zbog promjena u nomenklaturi te bi ih stoga trebalo izbrisati iz Priloga A Uredbi (EZ) br. 338/97: Alouatta coibensis (jer su Alouatta coibensis i Alouatta palliata sinonimi za istu vrstu) i Falco pelegrinoides (jer su Falco pelegrinoides i Falco peregrinus sinonimi za istu vrstu). Sljedeće su vrste izbrisane iz Dodatka II. zbog promjena u nomenklaturi te bi ih stoga trebalo izbrisati iz Priloga B Uredbi (EZ) br. 338/97: Aphonopelma albiceps (jer je premještena u rod Brachypelma) i Manta spp. (jer su rod Manta i rod Mobula sinonimi).

(20)

S obzirom na opseg potrebnih izmjena Priloga Uredbi (EZ) br. 338/97 primjereno je radi jasnoće taj prilog zamijeniti u cijelosti.

(21)

Uredbu (EZ) br. 338/97 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti.

(22)

U skladu s člankom XV. stavkom 1. točkom (c) Konvencije, izmjene donesene na sastanku Konferencije stranaka stupaju na snagu za sve stranke 90 dana nakon tog sastanka. Kako bi se osiguralo pravodobno stupanje na snagu izmjena Priloga toj uredbi, ova bi Uredba trebala stupiti na snagu trećeg dana od dana objave.

(23)

Mjere predviđene u ovoj Uredbi u skladu su s mišljenjem Odbora za trgovinu divljom faunom i florom, osnovanog člankom 18. stavkom 1. Uredbe (EZ) br. 338/97,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Prilog Uredbi (EZ) br. 338/97 zamjenjuje se tekstom u Prilogu ovoj Uredbi.

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu trećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 15. svibnja 2023.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 61, 3.3.1997., str. 1.


PRILOG

„PRILOG

Napomene za tumačenje priloga A, B, C i D

1.   

Vrste obuhvaćene prilozima A, B, C i D navode se:

(a)

nazivom vrste, ili

(b)

kao sve vrste unutar više taksonomske kategorije ili njezina određenog dijela.

2.   

Kratica „spp.” upotrebljava se za označivanje svih vrsta više taksonomske kategorije.

3.   

Druga upućivanja na taksonomske kategorije više od razine vrste služe isključivo u svrhu informiranja ili klasifikacije.

4.   

Vrste napisane masno otisnutim slovima u Prilogu A navedene su u skladu s njihovom zaštitom kako je predviđeno Direktivom 2009/147/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (1) ili Direktivom Vijeća 92/43/EEZ (2).

5.   

Sljedeće kratice upotrebljavaju se za taksonomske kategorije biljaka ispod razine vrste:

(a)

„ssp.” se upotrebljava za označivanje podvrste;

(b)

„var(s).” se upotrebljava za označivanje varijeteta; i

(c)

„fa.” se upotrebljava za označivanje formi.

6.   

Oznake „(I)”, „(II)” i „(III)” uz ime vrste ili više taksonomske kategorije odnose se na Dodatke Konvenciji u kojima su navedene dotične vrste, kako je naznačeno u napomenama 7., 8. i 9. Kada se ni jedna od tih oznaka ne pojavljuje, dotične vrste nisu navedene u Dodacima Konvenciji.

7.   

(I) uz ime vrste ili više taksonomske kategorije označuje da je ta vrsta ili viša taksonomska kategorija uključena u Dodatak I. Konvenciji.

8.   

(II) uz ime vrste ili više taksonomske kategorije označuje da je ta vrsta ili viša taksonomska kategorija uključena u Dodatak II. Konvenciji.

9.   

(III) uz ime vrste ili više taksonomske kategorije označuje da je ta vrsta ili viša taksonomska kategorija uključena u Dodatak III. Konvenciji. U tom je slučaju naznačena i zemlja u odnosu na koju je vrsta ili viša taksonomska kategorija uključena u Dodatak III.

10.   

„Kultivar”, u skladu s definicijom 8. izdanja Međunarodnog kodeksa nomenklature kultiviranog bilja, znači skupina biljaka koje (a) su izabrane zbog posebnog svojstva ili kombinacije svojstava, (b) su u tim svojstvima prepoznatljive, jednoobrazne i stabilne, i (c) ta svojstva zadržavaju kada se razmnožavaju odgovarajućim postupcima. Nova taksonomska kategorija kultivara ne može se smatrati takvom dok se ime njegove kategorije i opis službeno ne objave u najnovijem izdanju Međunarodnog kodeksa nomenklature kultiviranog bilja.

11.   

Križanci se mogu posebno uvrstiti u dodatke, ali samo ako tvore zasebne i stabilne populacije u prirodi. Životinjski križanci koji u prethodne četiri generacije podrijetla imaju jedan ili više primjeraka vrsta iz Priloga A ili B podliježu ovoj Uredbi kao da su čiste vrste, čak i ako dotični križanac nije posebno uključen u te priloge.

12.   

Kada je vrsta uključena u Prilog A, B ili C, uvijek je uključena cijela životinja ili biljka, bez obzira na to je li živa ili mrtva. Osim toga, svi njihovi dijelovi i derivati također su uključeni u isti Prilog, osim ako je, za životinjske vrste navedene u Prilogu C i biljne vrste navedene u Prilogu B ili C, vrsta označena simbolom # nakon kojeg slijedi broj kako bi se naznačilo da su uključeni samo određeni dijelovi i derivati. U skladu s člankom 2. točkom (t) ove Uredbe oznaka „#” iza koje slijedi broj uz ime vrste ili više taksonomske kategorije koji su uključeni u Prilog B ili C označuje dijelove ili derivate koji se navode u odnosu na njih za potrebe ove Uredbe kako slijedi:

#1

Označuje sve dijelove i derivate, osim:

(a)

sjemena, spora i peludi (uključujući polinije);

(b)

sadnica ili kultura tkiva dobivenih in vitro, koje se prevoze u sterilnim spremnicima;

(c)

rezanog cvijeća umjetno razmnoženih biljaka; i

(d)

plodova te njihovih dijelova i derivata umjetno razmnoženih biljaka iz roda Vanilla.

#2

Označuje sve dijelove i derivate, osim:

(a)

sjemena i peludi; i

(b)

gotovih proizvoda, pakiranih i spremnih za maloprodaju.

#3

Označuje cijelo i narezano korijenje i dijelove korijenja, isključujući obrađene dijelove i derivate, kao što su prašci, tablete, ekstrakti, tonici, čajevi i slatkiši.

#4

Označuje sve dijelove i derivate, osim:

(a)

sjemena (uključujući tobolce Orchidaceae), spora i peludi (uključujući polinije). Izuzeće se ne odnosi na sjeme vrsta iz porodice Cactaceae spp. koje se izvozi iz Meksika i na sjeme vrsta Beccariophoenix madagascariensis i Dypsis decaryi koje se izvoze iz Madagaskara;

(b)

sadnica ili kultura tkiva dobivenih in vitro, koje se prevoze u sterilnim spremnicima;

(c)

rezanog cvijeća umjetno razmnoženih biljaka;

(d)

plodova te njihovih dijelova i derivata naturaliziranih ili umjetno razmnoženih biljaka roda Vanilla (Orchidaceae) i porodice Cactaceae;

(e)

stabljika, cvijeća te njihovih dijelova i derivata naturaliziranih ili umjetno razmnoženih biljaka roda Opuntia podroda Opuntia i Selenicereus (Cactaceae);

(f)

gotovih proizvoda od vrsta Aloe ferox i Euphorbia antisyphilitica, pakiranih i spremnih za maloprodaju, i

(g)

gotovih proizvoda dobivenih umjetnim razmnožavanjem, pakiranih i spremnih za maloprodaju kozmetičkih proizvoda koji sadržavaju dijelove i derivate Bletilla striata, Cycnoches cooperi, Gastrodia elata, Phalaenopsis amabilis ili Phalaenopsis lobbii.

#5

Označuje drvene trupce, piljeno drvo i furnir ploče.

#6

Označuje drvene trupce, piljeno drvo, furnir ploče i šperploče.

#7

Označuje drvene trupce, drvnu sječku, prah i ekstrakte.

#8

Označuje podzemne dijelove (npr. korijenje, rizome): cijele, u dijelovima i u prahu.

#9

Označuje sve dijelove i derivate, osim onih koji nose oznaku „Proizvedeno od sirovine vrste Hoodia spp. koja se ubire i proizvodi pod nadzorom i sukladno uvjetima sporazuma s nadležnim upravnim tijelom za CITES [Bocvane prema Sporazumu br. BW/xxxxxx] [Namibije prema Sporazumu br. NA/xxxxxx] [Južne Afrike prema Sporazumu br. ZA/xxxxxx]”.

#10

Označava sve dijelove, derivate i gotove proizvode, osim ponovnog izvoza gotovih glazbala, gotovog pribora za glazbala i gotovih dijelova glazbala.

#11

Označuje drvene trupce, piljeno drvo, furnir ploče, šperploče, prah i ekstrakte. Gotovi proizvodi koji u svojim sastojcima sadržavaju navedene ekstrakte, uključujući mirise, nisu obuhvaćeni ovom oznakom.

#12

Označuje drvene trupce, piljeno drvo, furnir ploče, šperploče i ekstrakte. Gotovi proizvodi koji u svojim sastojcima sadržavaju navedene ekstrakte, uključujući mirise, nisu obuhvaćeni ovom oznakom.

#13

Označuje kernel (poznat i kao „endosperm”, „pulpa” ili „kopra”) te svaki njegov derivat, osim gotovih proizvoda, pakiranih i spremnih za maloprodaju.

#14

Označuje sve dijelove i derivate, osim:

(a)

sjemena i peludi;

(b)

sadnica ili kultura tkiva dobivenih in vitro, koje se prevoze u sterilnim spremnicima;

(c)

plodova;

(d)

lišća;

(e)

praha koji se dobiva iz drveta agar iz kojega je ekstrahirano ulje, uključujući komprimirani prah u svim oblicima; i

(f)

gotovih proizvoda, pakiranih i spremnih za maloprodaju. Ovo se izuzeće ne odnosi na drvnu sječku, perle, krunice i rezbarije.

#15

Označuje sve dijelove i derivate, osim:

(a)

lišća, cvijeća, peluda, plodova i sjemena;

(b)

gotovih proizvoda do najveće mase drva navedene vrste do 10 kg po pošiljci;

(c)

gotovih glazbala, gotovih dijelova glazbala i gotovog pribora za glazbala;

(d)

dijelova i derivata vrste Dalbergia cochinchinensis, koji su obuhvaćeni oznakom #4;

(e)

dijelova i derivata vrsta roda Dalbergia spp. podrijetlom iz Meksika i izvezenih iz njega, koji su obuhvaćeni oznakom #6.

#16

Označuje sjeme, plodove i ulja.

#17

Označuje drvene trupce, piljeno drvo, furnir ploče, šperploče i prerađeno drvo.

#18

Isključujući dijelove i derivate, osim jaja.

13.   

Niže navedeni pojmovi i izrazi koji se upotrebljavaju u oznakama u ovim prilozima definiraju se kako slijedi:

Ekstrakt

Svaka tvar dobivena izravno od biljnog materijala fizičkim ili kemijskim postupcima bez obzira na postupak proizvodnje. Ekstrakt može biti krut (npr. kristali, smola, fine ili grube čestice), polukrut (npr. guma, vosak) ili tekuć (npr. otopine, tinkture, ulje i eterična ulja).

Gotova glazbala

Glazbalo (kako je navedeno u poglavlju 92. Harmoniziranog sustava Svjetske carinske organizacije: glazbala, njihovi dijelovi i pribor) na kojemu se odmah može svirati ili u koje samo treba ugraditi dijelove kako bi se na njemu moglo svirati. Taj pojam uključuje antikvitetna glazbala (kako su definirana u oznakama Harmoniziranog sustava 97.05 i 97.06: Umjetnička djela, kolekcionarski predmeti i antikviteti).

Gotovi pribor za glazbala

Pribor za glazbalo (kako je navedeno u poglavlju 92. Harmoniziranog sustava Svjetske carinske organizacije: glazbala, njihovi dijelovi i pribor) koji je odvojen od glazbala, posebno izveden ili oblikovan izričito za korištenje s glazbalom i za čiju upotrebu nije potrebna nikakva daljnja izmjena.

Gotovi dijelovi glazbala

Dio glazbala (kako je navedeno u poglavlju 92. Harmoniziranog sustava Svjetske carinske organizacije: glazbala, njihovi dijelovi i pribor) koji je spreman za ugradnju, posebno izveden ili oblikovan izričito za korištenje zajedno s glazbalom i za koji nije potrebna daljnja dorada kako bi se na tom glazbalu moglo svirati.

Gotovi proizvodi, pakirani i spremni za maloprodaju

Proizvodi, otpremljeni pojedinačno ili skupno, za koje nije potrebna daljnja obrada, pakirani i označeni za konačnu upotrebu ili maloprodaju, spremni za prodaju ili upotrebu šire javnosti.

Prah

Suha čvrsta tvar u obliku finih ili grubih čestica.

Pošiljka

Teret koji se prevozi na temelju jedne teretnice ili jednog zračnog tovarnog lista, neovisno o količini ili broju kontejnera ili paketa; ili predmeta koje osoba nosi na sebi ili koji su dio osobne prtljage.

10 kg po pošiljci

Za izraz „10 kg po pošiljci” ograničenje od 10 kg tumači se kao masa drva svake pojedine vrste roda Dalbergia ili Guibourtia obuhvaćene oznakom, koja je prisutna u predmetima u pošiljci. Ograničenje od 10 kg procjenjuje se samo u smislu mase udjela drva svake pojedine vrste obuhvaćene oznakom u svakom predmetu u pošiljci, a ne u odnosu na ukupnu masu pošiljke. Ukupna masa svake pojedine vrste obuhvaćene oznakom uzima se u obzir pojedinačno pri utvrđivanju je li potrebna CITES dozvola ili potvrda za svaku od tih vrsta obuhvaćenih oznakom, a mase različitih pojedinačnih vrsta obuhvaćenih oznakom ne zbrajaju se u tu svrhu.

Prerađeno drvo

Definirano prema oznaci Harmoniziranog sustava 44.09. Drvo (uključujući lamele, daščice za parket, nesastavljene) kontinuirano oblikovano (s perom i utorom, rubno zarezano, užlijebljeno, oborenih bridova, v-spojeno, profilirano, modelirano, zaobljeno ili slično) duž bilo kojeg ruba, kraja ili lica, neovisno o tome je li blanjano, brušeno ili spojeno na krajevima ili nije.

Drvna sječka

Drvo koje je usitnjeno na komadiće.

14.   

Budući da ni uz jednu vrstu ni višu taksonomsku kategoriju FLORE uključenu u Prilog A ne stoji napomena da se s njihovim križancima mora postupati u skladu s člankom 4. stavkom 1., to znači da je trgovina umjetno razmnoženim križancima dobivenima od jedne ili više tih vrsta ili taksonomskih kategorija moguća s potvrdom o umjetnom razmnožavanju, a da sjeme i pelud (uključujući polinije), rezano cvijeće, sadnice ili kulture tkiva dobivene in vitro, koje se prevoze u sterilnim spremnicima, od tih križanaca, ne podliježu ovoj Uredbi.

15.   

Urin, fekalije i ambra koji nastaju kao otpadni proizvodi bez ljudske manipulacije dotičnih životinja ne podliježu ovoj Uredbi.

16.   

U pogledu vrsta faune navedenih u Prilogu D, ova Uredba primjenjuje se samo na žive primjerke i cijele ili u znatnoj mjeri cijele mrtve primjerke, osim u slučajevima taksonomskih kategorija koje su označene kako slijedi kako bi se pokazalo da su obuhvaćeni i drugi dijelovi i derivati:

§1

Sve cijele ili u znatnoj mjeri cijele životinjske kože, sirove ili štavljene.

17.   

U pogledu vrsta flore navedenih u Prilogu D, ova Uredba primjenjuje se samo na žive primjerke, osim u slučajevima taksonomskih kategorija koje su označene kako slijedi kako bi se pokazalo da su obuhvaćeni i drugi dijelovi i derivati:

§2

Sušene i svježe biljke, uključujući, gdje je primjenjivo, lišće, korijenje/rizome, stabljike, sjeme/spore, koru drveta i plodove.

§4

Označuje sve dijelove i derivate, osim:

(a)

sjemena i peludi;

(b)

gotovih proizvoda, pakiranih i spremnih za maloprodaju.

§5

Označuje drvene trupce, piljeno drvo, furnir ploče, šperploče i prerađeno drvo.

(*)

Definirano prema oznaci Harmoniziranog sustava 44.09. Drvo (uključujući lamele, daščice za parket, nesastavljene) kontinuirano oblikovano (s perom i utorom, rubno zarezano, užlijebljeno, oborenih bridova, v-spojeno, profilirano, modelirano, zaobljeno ili slično) duž bilo kojeg ruba, kraja ili lica, neovisno o tome je li blanjano, brušeno ili spojeno na krajevima ili nije.

 

Prilog A

Prilog B

Prilog C

Uobičajeni naziv

FAUNA

CHORDATA (SVITKOVCI)

MAMMALIA

 

 

 

Sisavci

ARTIODACTYLA

 

 

 

 

Antilocapridae

 

 

 

Rašljoroge antilope

 

Antilocapra americana (I) (samo populacija Meksika; ni jedna druga populacija nije uključena u priloge ovoj Uredbi)

 

 

Meksička rašljoroga antilopa

Bovidae

 

 

 

Antilope, goveda, dujkeri, gazele, koze, ovce itd.

 

Addax nasomaculatus (I)

 

 

Adaks antilopa

 

 

Ammotragus lervia (II)

 

Grivasta ovca, berberska ovca, grivasti skakač

 

 

 

Antilope cervicapra (III Nepal/Pakistan)

Crna azijska antilopa

 

Bos gaurus (I) (ne odnosi se na udomaćeni oblik naveden kao Bos frontalis koji ne podliježe ovoj Uredbi)

 

 

Gaur

 

Bos mutus (I) (ne odnosi se na udomaćeni oblik naveden kao Bos grunniens koji ne podliježe ovoj Uredbi)

 

 

Divlji jak

 

Bos sauveli (I)

 

 

Kuprej, kambodžansko šumsko govedo

 

 

 

Boselaphus tragocamelus (III Pakistan)

Velika modra antilopa, nilgaj antilopa

 

 

 

Bubalus arnee (III Nepal) (ne odnosi se na udomaćeni oblik naveden kao Bubalus bubalis, koji ne podliježe ovoj Uredbi)

Divlji azijski bivol, divlji vodeni bivol

 

Bubalus depressicornis (I)

 

 

Nizinska anoa

 

Bubalus mindorensis (I)

 

 

Tamarau, patuljasti bivol s otoka Mindoro

 

Bubalus quarlesi (I)

 

 

Planinska anoa

 

 

Budorcas taxicolor (II)

 

Takin

 

Capra falconeri (I)

 

 

Vijoroga koza, markhor

 

 

Capra caucasica (II)

 

Zapadnokavkaski kozorog, kavkaski tur

 

 

 

Capra hircus aegagrus (III Pakistan) (primjerci udomaćenog oblika ne podliježu ovoj Uredbi)

Divlja koza, bezoarska koza

 

 

 

Capra sibirica (III Pakistan)

Sibirski kozorog

 

Capricornis milneedwardsii (I)

 

 

Kineski serov

 

Capricornis rubidus (I)

 

 

Crveni serov

 

Capricornis sumatraensis (I)

 

 

Sumatranski serov

 

Capricornis thar (I)

 

 

Himalajski serov

 

 

Cephalophus brookei (II)

 

Brookeov dujker

 

 

Cephalophus dorsalis (II)

 

Crnoleđi dujker

 

Cephalophus jentinki (I)

 

 

Jentinkov dujker

 

 

Cephalophus ogilbyi (II)

 

Ogilbyjev dujker

 

 

Cephalophus silvicultor (II)

 

Žutoleđi dujker

 

 

Cephalophus zebra (II)

 

Prugasti dujker, zebrasti dujker

 

 

Damaliscus pygargus pygargus (II)

 

Bontebok antilopa

 

 

 

Gazella bennettii (III Pakistan)

Indijska gazela, činkara

 

Gazella cuvieri (I)

 

 

Edmi gazela, Cuvierova gazela

 

 

 

Gazella dorcas (III Alžir/Tunis)

Dorkas gazela

 

Gazella leptoceros (I)

 

 

Tankoroga gazela, pješčana gazela, rim, rhim

 

Hippotragus niger variani (I)

 

 

Velika crna grivasta antilopa, velika sabljoroga antilopa

 

 

Kobus leche (II)

 

Močvarna antilopa, lečva

 

Naemorhedus baileyi (I)

 

 

Crveni goral

 

Naemorhedus caudatus (I)

 

 

Dugorepi goral

 

Naemorhedus goral (I)

 

 

Himalajski goral

 

Naemorhedus griseus (I)

 

 

Kineski goral

 

Nanger dama (I)

 

 

Gazela dama

 

Oryx dammah (I)

 

 

Sabljastorogi oriks

 

Oryx leucoryx (I)

 

 

Arapski oriks

 

 

Ovis ammon (II)

 

Altajski argali

 

 

Ovis arabica (II)

 

Arapska divlja ovca

 

 

Ovis bochariensis (II)

 

Buharski urial, buharski muflon

 

 

Ovis canadensis (II) (samo populacija Meksika; ni jedna druga populacija nije uključena u priloge ovoj Uredbi)

 

Američki muflon, američka debeloroga ovca

 

 

Ovis collium (II)

 

Kazahstanski argali

 

 

Ovis cycloceros (II)

 

Afganistanski urial

 

 

Ovis darwini (II)

 

Gobi argali, argali iz pustinje Gobi

 

Ovis gmelini (I) (populacija Cipra)

 

 

Anadolijska ovca

 

Ovis hodgsoni (I)

 

 

Tibetanska argali ovca

 

 

Ovis jubata (II)

 

Shansi argali, argali iz provincije Shansi

 

 

Ovis karelini (II)

 

Tianshan argali, argali s Tien Shana

 

Ovis nigrimontana (I)

 

 

Karatau argali, argali s gorja Karatau

 

 

Ovis polii (II)

 

Argali Marka Pola

 

 

Ovis punjabiensis (II)

 

Punjab urial, urial iz Punjaba

 

 

Ovis severtzovi (II)

 

Argali Severtzova

 

Ovis vignei (I)

 

 

Ladakh urial, urial iz Ladakha

 

Pantholops hodgsonii (I)

 

 

Tibetska antilopa, čiru

 

 

Philantomba maxwellii (II)

 

Maxwellov dujker

 

 

Philantomba monticola (II)

 

Plavi dujker

 

 

 

Pseudois nayaur (III Pakistan)

Baral

 

Pseudoryx nghetinhensis (I)

 

 

Saola, sao la, vijetnamsko šumsko govedo

 

Rupicapra pyrenaica ornata (II)

 

 

Apeninska divokoza, divokoza iz Abruzza

 

 

Saiga borealis (II) (nulta godišnja izvozna kvota za divlje primjerke kojima se trguje u komercijalne svrhe)

 

Mongolska sajga antilopa

 

 

Saiga tatarica (II) (nulta godišnja izvozna kvota za divlje primjerke kojima se trguje u komercijalne svrhe)

 

Sajga

 

 

 

Tetracerus quadricornis (III Nepal)

Četveroroga antilopa

Camelidae

 

 

 

Deve, gvanako, vikunja

 

 

Lama guanicoe (II)

 

Gvanako

 

Vicugna vicugna (I) (osim populacija: Argentine [populacije pokrajina Jujuy, Catamarca i Salta i populacija u poluzatočeništvu u pokrajinama Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja i San Juan]; Bolivije [cijela populacija]; Čilea [populacije regije Tarapacá i regije Arica i Parinacota]; Ekvadora [cijela populacija] i Perua [cijela populacija]; koje su uključene u Prilog B)

Vicugna vicugna (II) (samo populacije Argentine [populacije pokrajina Jujuy, Catamarca i Salta i populacija u poluzatočeništvu u pokrajinama Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja i San Juan]]; Bolivije [cijela populacija]; Čilea [populacije regije Tarapacá i regije Arica i Parinacota]; Ekvadora [cijela populacija] i Perua [cijela populacija]; sve druge populacije uključene su u Prilog A) (3)

 

Vikunja

Cervidae

 

 

 

Jeleni, huemuli, muntjaci, pudui

 

Axis calamianensis (I)

 

 

Kalamijski jelen

 

Axis kuhlii (I)

 

 

Kuhlov jelen, jelen s otoka Baweana

 

 

 

Axis porcinus (III Pakistan (osim podvrsta uključenih u Prilog A))

Svinjoliki jelen

 

Axis porcinus annamiticus (I)

 

 

Indokineski svinjoliki jelen

 

Blastocerus dichotomus (I)

 

 

Močvarni jelen

 

 

Cervus elaphus bactrianus (II)

 

Buharski jelen

 

 

 

Cervus elaphus barbarus (III Alžir/Tunis)

Berberski jelen

 

Cervus elaphus hanglu (I)

 

 

Kašmirski jelen, hangul

 

Dama dama mesopotamica (I)

 

 

Perzijski jelen lopatar

 

Hippocamelus spp. (I)

 

 

Andski jeleni, huemuli

 

 

 

Mazama temama cerasina (III Gvatemala)

Srednjoamerički crveni broket jelen

 

Muntiacus crinifrons (I)

 

 

Crni muntjak

 

Muntiacus vuquangensis (I)

 

 

Golemi muntjak

 

 

 

Odocoileus virginianus mayensis (III Gvatemala)

Gvatemalski bjelorepi jelen

 

Ozotoceros bezoarticus (I)

 

 

Pampaski jelen

 

 

Pudu mephistophiles (II)

 

Sjeverni pudu

 

Pudu puda (I)

 

 

Južni pudu

 

Rucervus duvaucelii (I)

 

 

Indijski močvarni jelen, barasinga

 

Rucervus eldii (I)

 

 

Eldov jelen

Giraffidae

 

Giraffa camelopardalis (II)

 

Žirafe

Žirafa

Hippopotamidae

 

 

 

Vodenkonji

 

 

Hexaprotodon liberiensis (II)

 

Patuljasti vodenkonj

 

 

Hippopotamus amphibius (II)

 

Nilski vodenkonj

Moschidae

 

 

 

Mošusni jeleni, moškavci

 

Moschus spp. (I) (samo populacije Afganistana, Butana, Indije, Mjanmara, Nepala i Pakistana; sve druge populacije uključene su u Prilog B)

Moschus spp. (II) (osim populacija Afganistana, Butana, Indije, Mjanmara, Nepala i Pakistana, koje su uključene u Prilog A)

 

Mošusni jeleni

Suidae

 

 

 

Svinje

 

Babyrousa babyrussa (I)

 

 

Babirusa, dugokljova svinja s otoka Buru

 

Babyrousa bolabatuensis (I)

 

 

Babirusa Bola Batu

 

Babyrousa celebensis (I)

 

 

Babirusa sa sjevernog Sulawesija

 

Babyrousa togeanensis (I)

 

 

Babirusa Malenge, babirusa s otočja Togian

 

Sus salvanius (I)

 

 

Patuljasta svinja

Tayassuidae

 

 

 

Pekariji

 

 

Tayassuidae spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A i populacija vrste Pecari tajacu iz Meksika i Sjedinjenih Američkih Država, koje nisu uključene u priloge ovoj Uredbi)

 

Pekariji

 

Catagonus wagneri (I)

 

 

Veliki pekari

CARNIVORA

 

 

 

 

Ailuridae

 

 

 

 

 

Ailurus fulgens (I)

 

 

Crveni panda

Canidae

 

 

 

Psi, lisice, vukovi

 

 

 

Canis aureus (III Indija)

Čagalj

 

Canis lupus (I/II)

(Sve populacije osim onih u Španjolskoj sjeverno od rijeke Duero i Grčkoj sjeverno od 39. paralele koje su navedene u Prilogu B. Populacije Butana, Indije, Nepala i Pakistana navedene su u Dodatku I.; sve druge populacije uključene su u Dodatak II. Ne odnosi se na pripitomljeni oblik i dingo psa, koji su navedeni kao Canis lupus familiaris i Canis lupus dingo)

Canis lupus (II) (samo populacije u Španjolskoj sjeverno od rijeke Duero i Grčkoj sjeverno od 39. paralele. Sve druge populacije uključene su u Prilog A. Ne odnosi se na pripitomljeni oblik i dingo psa, koji su navedeni kao Canis lupus familiaris i Canis lupus dingo)

 

Vuk

 

Canis simensis

 

 

Semienski čagalj, etiopski vuk

 

 

Cerdocyon thous (II)

 

Rakojeda lisica

 

 

Chrysocyon brachyurus (II)

 

Grivasti vuk

 

 

Cuon alpinus (II)

 

Crveni azijski pas, azijski divlji pas

 

 

Lycalopex culpaeus (II)

 

Andska lisica, kolpeo

 

 

Lycalopex fulvipes (II)

 

Darwinova lisica

 

 

Lycalopex griseus (II)

 

Patagonijska siva lisica

 

 

Lycalopex gymnocercus (II)

 

Pampaska lisica

 

Speothos venaticus (I)

 

 

Južnoamerički kunoliki pas

 

 

 

Vulpes bengalensis (III Indija)

Bengalska lisica, indijska lisica

 

 

Vulpes cana (II)

 

Blanfordova lisica

 

 

Vulpes zerda (II)

 

Pustinjska dugouha lisica, fenek

Eupleridae

 

 

 

 

 

 

Cryptoprocta ferox (II)

 

Fosa

 

 

Eupleres goudotii (II)

 

Falanuk, mravožderska cibetka

 

 

Fossa fossana (II)

 

Madagaskarska cibetka

Felidae

 

 

 

Mačke, gepardi, leopardi, lavovi, tigrovi itd.

 

 

Felidae spp. (II) (Osim vrsta uključenih u Prilog A. Primjerci udomaćenih oblika ne podliježu ovoj Uredbi. Za afričke populacije vrste Panthera leo: nulta godišnja izvozna kvota utvrđena je za primjerke kostiju, dijelova kostiju, proizvoda od kostiju, pandže, kosture, lubanje i zube koji su uzeti iz prirode i kojima se trguje u komercijalne svrhe.

Godišnje izvozne kvote za trgovinu primjercima kostiju, dijelova kostiju, proizvoda od kosti, pandžama, kosturima, lubanjama i zubima u komercijalne svrhe, dobivenima iz uzgoja u zatočeništvu u Južnoj Africi utvrdit će se i godišnje priopćivati tajništvu CITES-a.

 

Mačke

 

Acinonyx jubatus (I) (Godišnje izvozne kvote za žive primjerke i lovačke trofeje dodjeljuju se kako slijedi: Bocvana: 5; Namibija: 150; Zimbabve: 50. Trgovina takvim primjercima podliježe članku 4. stavku 1.)

 

 

Gepard

 

Caracal caracal (I) (samo azijske populacije; sve druge populacije uključene su u Prilog B)

 

 

Azijski karakal

 

Catopuma temminckii (I)

 

 

Azijska zlatna mačka

 

Felis nigripes (I)

 

 

Crnonoga mačka

 

Felis silvestris (II)

 

 

Divlja mačka

 

Herpailurus yagouareai (I) (samo populacije Srednje i Sjeverne Amerike; sve druge populacije uključene su u Prilog B)

 

 

Jaguarundi

 

Leopardus geoffroyi (I)

 

 

Geoffroyjeva mačka

 

Leopardus guttulus (I)

 

 

Južna tigrina

 

Leopardus jacobita (I)

 

 

Andska planinska mačka

 

Leopardus pardalis (I)

 

 

Ozelot

 

Leopardus tigrinus (I)

 

 

Mala pjegava mačka, oncila

 

Leopardus wiedii (I)

 

 

Margaj

 

Lynx lynx (II)

 

 

Euroazijski ris

 

Lynx pardinus (I)

 

 

Iberski ris

 

Neofelis diardi (I)

 

 

Sundski oblačni leopard

 

Neofelis nebulosa (I)

 

 

Kontinentalni oblačni leopard

 

Panthera leo (I) (samo populacije Indije; sve druge populacije uključene su u Prilog B)

 

 

Azijski lav

 

Panthera onca (I)

 

 

Jaguar

 

Panthera pardus (I)

 

 

Leopard

 

Panthera tigris (I)

 

 

Tigar

 

Panthera uncia (I)

 

 

Snježni leopard

 

Pardofelis marmorata (I)

 

 

Mramorasta mačka

 

Prionailurus bengalensis bengalensis (I) (samo populacije Bangladeša, Indije i Tajlanda; sve druge populacije uključene su u Prilog B)

 

 

Azijska leopardska mačka

 

Prionailurus bengalensis euptilurus (II)

 

 

Iriomotska leopardska mačka

 

Prionailurus planiceps (I)

 

 

Ravnoglava mačka

 

Prionailurus rubiginosus (I) (samo populacija Indije; sve druge populacije uključene su u Prilog B)

 

 

Hrđavocrvena mačka

 

Puma concolor (I) (samo populacije Kostarike i Paname; sve druge populacije uključene su u Prilog B)

 

 

Kostarikanska puma

Herpestidae

 

 

 

Mungosi

 

 

 

Herpestes edwardsi (III Indija/Pakistan)

Obični indijski mungos

 

 

 

Herpestes fuscus (III Indija)

Indijski crvenosmeđi mungos

 

 

 

Herpestes javanicus (III Pakistan)

Javanski mungos

 

 

 

Herpestes javanicus auropunctatus (III Indija)

Mali indijski mungos

 

 

 

Herpestes smithii (III Indija)

Crvenkasti mungos

 

 

 

Herpestes urva (III Indija)

Rakojedi mungos

 

 

 

Herpestes vitticollis (III Indija)

Prugastovrati mungos

Hyaenidae

 

 

 

Hijene

 

 

 

Hyaena hyaena (III Pakistan)

Prugasta hijena

 

 

 

Proteles cristata (III Bocvana)

Kapski vuk, hijenski vuk

Mephitidae

 

 

 

Smrdljivci

 

 

Conepatus humboldtii (II)

 

Humboldtov rilonosi smrdljivac

Mustelidae

 

 

 

Kune, jazavci, lasice itd.

Lutrinae

 

 

 

Vidre

 

 

Lutrinae spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Vidre

 

Aonyx capensis microdon (I) (samo populacije Kameruna i Nigerije; sve druge populacije uključene su u Prilog B)

 

 

Kamerunska kratkopandža vidra, kongoška kratkopandža vidra

 

Aonyx cinereus (I)

 

 

Orijentalna kratkonokta vidra, azijska kratkonokta vidra

 

Enhydra lutris nereis (I)

 

 

Južna morska vidra, kalifornijska morska vidra

 

Lontra felina (I)

 

 

Južnoamerička mala morska vidra

 

Lontra longicaudis (I)

 

 

Neotropska vidra

 

Lontra provocax (I)

 

 

Južna riječna vidra

 

Lutra lutra (I)

 

 

Europska vidra

 

Lutra nippon (I)

 

 

Japanska vidra

 

Lutrogale perspicillata (I)

 

 

Glatka indijska vidra

 

Pteronura brasiliensis (I)

 

 

Golema vidra

Mustelinae

 

 

 

Kune, tajra, lasice

 

 

 

Eira barbara (III Honduras)

Sivoglava tajra

 

 

 

Martes flavigula (III Indija)

Žutogrla kuna

 

 

 

Martes foina intermedia (III Indija)

Kuna bjelica

 

 

 

Martes gwatkinsii (III Indija)

Južnoindijska kuna, Nilgiri kuna

 

 

 

Mellivora capensis (III Bocvana)

Dvobojni jazavac, jazavac medojed

 

Mustela nigripes (I)

 

 

Crnonogi tvor

Odobenidae

 

 

 

Morž

 

 

Odobenus rosmarus (III Kanada)

 

Morž

Otariidae

 

 

 

Ušati tuljani

 

 

Arctocephalus spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Tuljani krznaši

 

Arctocephalus philippii (II)

 

 

Čileanski morski medvjed

 

Arctocephalus townsendi (I)

 

 

Meksički morski medvjed, gvadalupski tuljan krznaš

Phocidae

 

 

 

Tuljani

 

 

Mirounga leonina (II)

 

Južni morski slon

 

Monachus spp. (I)

 

 

Morske medvjedice

Procyonidae

 

 

 

Rakuni

 

 

 

Nasua narica (III Honduras)

Bjelonosi nosati rakun, bjelonosi koati

 

 

 

Nasua nasua solitaria (III Urugvaj)

Južnobrazilski nosati rakun, južnobrazilski koati

 

 

 

Potos flavus (III Honduras)

Kinkadžu

Ursidae

 

 

 

Medvjedi

 

 

Ursidae spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Medvjedi

 

Ailuropoda melanoleuca (I)

 

 

Veliki panda

 

Helarctos malayanus (I)

 

 

Malajski medvjed

 

Melursus ursinus (I)

 

 

Usnati medvjed

 

Tremarctos ornatus (I)

 

 

Medvjed naočar

 

Ursus arctos (I/II)

(samo populacije Butana, Kine, Meksika i Mongolije i podvrsta Ursus arctos isabellinus navode se u Dodatku I. sve druge populacije i podvrste uključene su u Dodatak II.)

 

 

Smeđi medvjed

 

Ursus thibetanus (I)

 

 

Azijski crni medvjed

Viverridae

 

 

 

Cibetke

 

 

 

Arctictis binturong (III Indija)

Binturong

 

 

 

Civettictis civetta (III Bocvana)

Afrička cibetka

 

 

Cynogale bennettii (II)

 

Vidrolika cibetka

 

 

Hemigalus derbyanus (II)

 

Prugasta cibetka palmašica

 

 

 

Paguma larvata (III Indija)

Maskirana cibetka palmašica

 

 

 

Paradoxurus hermaphroditus (III Indija)

Azijska cibetka palmašica

 

 

 

Paradoxurus jerdoni (III Indija)

Smeđi musang, Jerdonova cibetka palmašica

 

 

Prionodon linsang (II)

 

Prstenastorepi linsang

 

Prionodon pardicolor (I)

 

 

Točkasti linsang

 

 

 

Viverra civettina (III Indija)

Malabarska velikopjega cibetka

 

 

 

Viverra zibetha (III Indija)

Velika indijska cibetka

 

 

 

Viverricula indica (III Indija)

Mala indijska cibetka

CETACEA

 

 

 

Kitovi (delfini, pliskavice, kitovi)

 

CETACEA spp. (I/II)  (4)

 

 

Kitovi

CHIROPTERA

 

 

 

 

Phyllostomidae

 

 

 

Širokonosi šišmiši

 

 

 

Platyrrhinus lineatus (III Urugvaj)

Bjeloprugi krponosac

Pteropodidae

 

 

 

Plodojedi šišmiši, letipsi, voćni šišmiši

 

 

Acerodon spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Letipsi

 

Acerodon jubatus (I)

 

 

Zlatoglavi plodojedi šišmiš

 

 

Pteropus spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A i osim Pteropus brunneus koji nije uključen u priloge)

 

Letipsi

 

Pteropus insularis (I)

 

 

Mikronezijski letipas

 

Pteropus livingstonii (II)

 

 

Komorski crni letipas

 

Pteropus loochoensis (I)

 

 

Japanski letipas

 

Pteropus mariannus (I)

 

 

Marijanski letipas

 

Pteropus molossinus (I)

 

 

Ponpejski letipas

 

Pteropus pelewensis (I)

 

 

Letipas s Palaua

 

Pteropus pilosus (I)

 

 

Veliki čupavi letipas, veliki letipas s Palaua

 

Pteropus rodricensis (II)

 

 

Rodrigeški letipas

 

Pteropus samoensis (I)

 

 

Samoanski letipas

 

Pteropus tonganus (I)

 

 

Tonški letipas

 

Pteropus ualanus (I)

 

 

Letipas s otoka Kosrae

 

Pteropus voeltzkowi (II)

 

 

Pembski letipas

 

Pteropus yapensis (I)

 

 

Letipas s otoka Yap

CINGULATA

 

 

 

 

Dasypodidae

 

 

 

Pasanci

 

 

 

Cabassous tatouay (III Urugvaj)

Veliki golorepi pasanac

 

 

Chaetophractus nationi (II) (Određena je nulta godišnja izvozna kvota. Svi primjerci smatraju se primjercima vrsta uključenih u Prilog A, a trgovina njima uređuje se sukladno tome)

 

Andski čekinjasti pasanac

 

Priodontes maximus (I)

 

 

Divovski pasanac

DASYUROMORPHIA

 

 

 

 

Dasyuridae

 

 

 

Tobolčari zvjeraši

 

Sminthopsis longicaudata (I)

 

 

Dugorepi dunart

 

Sminthopsis psammophila (I)

 

 

Veliki pustinjski dunart

DIPROTODONTIA

 

 

 

 

Macropodidae

 

 

 

Klokani, valabiji

 

 

Dendrolagus inustus (II)

 

Sivi klokan penjaš

 

 

Dendrolagus ursinus (II)

 

Crni klokan penjaš

 

Lagorchestes hirsutus (I)

 

 

Riđi zecoliki valabi

 

Lagostrophus fasciatus (I)

 

 

Prugasti valabi

 

Onychogalea fraenata (I)

 

 

Trnorepi valabi

Phalangeridae

 

 

 

Penjaši

 

 

Phalanger intercastellanus (II)

 

 

 

 

Phalanger mimicus (II)

 

 

 

 

Phalanger orientalis (II)

 

Sivi penjaš

 

 

Spilocuscus kraemeri (II)

 

Kuskus s Admiralitetskih otoka

 

 

Spilocuscus maculatus (II)

 

Pjegavi penjaš, pjegavi kuskus

 

 

Spilocuscus papuensis (II)

 

Kuskus s otoka Waigeo

Potoroidae

 

 

 

Štakoroklokani

 

Bettongia spp. (I)

 

 

Četkastorepi betongi

Vombatidae

 

 

 

Vombati

 

Lasiorhinus krefftii (I)

 

 

Sjeverni dlakavonosi vombat

LAGOMORPHA

 

 

 

 

Leporidae

 

 

 

Zečevi, kunići

 

Caprolagus hispidus (I)

 

 

Čekinjasti, asamski zec

 

Romerolagus diazi (I)

 

 

Vulkanski kunić

MONOTREMATA

 

 

 

 

Tachyglossidae

 

 

 

Kljunasti ješci

 

 

Zaglossus spp. (II)

 

Dugokljuni ješci

PERAMELEMORPHIA

 

 

 

 

Peramelidae

 

 

 

 

 

Perameles bougainville (I)

 

 

Zapadni prugasti jazavičar

Thylacomyidae

 

 

 

 

 

Macrotis lagotis (I)

 

 

Zecouhi jazavičar

PERISSODACTYLA

 

 

 

 

Equidae

 

 

 

Konji, divlji magarci, zebre

 

Equus africanus (I) (ne odnosi se na udomaćeni oblik Equus asinus, koji ne podliježe ovoj Uredbi)

 

 

Afrički divlji magarac

 

Equus grevyi (I)

 

 

Uskopruga zebra, Grevijeva zebra

 

Equus hemionus (I/II) (vrsta je navedena u Dodatku II., a podvrste Equus hemionus hemionus, Equus hemionus khur i Equus hemionus luteus navedene su u Dodatku I)

 

 

Azijski divlji magarac

 

Equus kiang (II)

 

 

Tibetski divlji magarac, kiang

 

Equus przewalskii (I)

 

 

Konj Prževalskoga

 

 

Equus zebra hartmannae (II)

 

Hartmannova planinska zebra

 

 

Equus zebra zebra (II)

 

Kapska planinska zebra

Rhinocerotidae

 

 

 

Nosorozi

 

Rhinocerotidae spp. (I) (osim podvrsta uključenih u Prilog B)

 

 

Nosorozi

 

 

Ceratotherium simum simum (II) (samo populacije Eswatinija, Namibije i Južne Afrike; Sve druge populacije uključene su u Prilog A. Populacije Eswatinija i Južne Afrike: isključivo u svrhu omogućivanja međunarodne trgovine živim životinjama do prikladnih i prihvatljivih odredišta i trgovine lovačkim trofejima. Populacije Namibije: isključivo u svrhu omogućivanja međunarodne trgovine živim životinjama samo za in-situ očuvanje i samo unutar prirodnog i povijesnog areala vrste Ceratotherium simum u Africi. Svi drugi primjerci populacija Eswatinija, Namibije i Južne Afrike smatraju se primjercima vrsta uključenih u Prilog A, a trgovina njima uređuje se sukladno tome.

 

Južni bijeli nosorog

Tapiridae

 

 

 

Tapiri

 

Tapiridae spp. (I) (osim vrsta uključenih u Prilog B)

 

 

Tapiri

 

 

Tapirus terrestris (II)

 

Južnoamerički tapir

PHOLIDOTA

 

 

 

 

Manidae

 

 

 

Ljuskavci

 

 

Manis spp. (II)

(osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Ljuskavci

 

Manis crassicaudata (I)

 

 

Indijski ili debelorepi ljuskavac

 

Manis culionensis (I)

 

 

Filipinski ljuskavac

 

Manis gigantea (I)

 

 

Golemi ljuskavac

 

Manis javanica (I)

 

 

Sundski ljuskavac

 

Manis pentadactyla (I)

 

 

Petoprsti ljuskavac, kineski ljuskavac

 

Manis temminckii (I)

 

 

Pozemni ljuskavac, Temminckov ljuskavac

 

Manis tetradactyla (I)

 

 

Dugorepi ljuskavac, četveroprsti ljuskavac

 

Manis tricuspis (I)

 

 

Bjelotrbi ljuskavac

PILOSA

 

 

 

 

Bradypodidae

 

 

 

Troprsti ljenivci

 

 

Bradypus pygmaeus (II)

 

Patuljasti tipavac

 

 

Bradypus variegatus (II)

 

Šareni tipavac

Myrmecophagidae

 

 

 

Američki mravojedi

 

 

Myrmecophaga tridactyla (II)

 

Divovski mravojed

 

 

 

Tamandua mexicana (III Gvatemala)

Sjeverni tamandua

PRIMATES

 

 

 

Primati (majmuni)

 

 

PRIMATES spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Primati

Atelidae

 

 

 

Urlikavci, hvataši

 

Alouatta palliata (I)

 

 

Ogrnuti urlikavac

 

Alouatta pigra (I)

 

 

Guatemalski crni urlikavac

 

Ateles geoffroyi frontatus (I)

 

 

Smeđeglavi crnoruki hvataš

 

Ateles geoffroyi ornatus (I)

 

 

Panamski crnoruki hvataš

 

Brachyteles arachnoides (I)

 

 

Vunasti hvataš

 

Brachyteles hypoxanthus (I)

 

 

Sjeverni hvataš

 

Oreonax flavicauda (I)

 

 

Žutorepi vunasti majmun

Cebidae

 

 

 

Marmozeti, tamarini, majmuni Novog svijeta

 

Callimico goeldii (I)

 

 

Goeldijev marmozet

 

Callithrix aurita (I)

 

 

Bjelouhi marmozet

 

Callithrix flaviceps (I)

 

 

Žutoglavi marmozet

 

Leontopithecus spp. (I)

 

 

Lavlji tamarini

 

Saguinus bicolor (I)

 

 

Dvobojni tamarin

 

Saguinus geoffroyi (I)

 

 

Geoffroyev tamarin

 

Saguinus leucopus (I)

 

 

Bjelonogi tamarin

 

Saguinus martinsi (I)

 

 

Martinsov gololici tamarin

 

Saguinus oedipus (I)

 

 

Pinč tamarin

 

Saimiri oerstedii (I)

 

 

Srednjoamerički vjeveričji majmun

Cercopithecidae

 

 

 

Majmuni Starog svijeta

 

Allochrocebus solatus (II)

 

 

 

 

Cercocebus galeritus (I)

 

 

Tana-mangabi

 

Cercopithecus diana (I)

 

 

Etiopski guenon, Diana zamorac

 

Cercopithecus roloway (I)

 

 

Rolowayev zamorac

 

Colobus satanas (II)

 

 

Crni gvereza

 

Macaca silenus (I)

 

 

Bradati majmun, lavlji makaki

 

Macaca sylvanus (I)

 

 

Berberski makaki

 

Mandrillus leucophaeus (I)

 

 

Dril

 

Mandrillus sphinx (I)

 

 

Mandril

 

Nasalis larvatus (I)

 

 

Majmun nosan

 

Piliocolobus bouvieri (II)

 

 

Bouvierov crveni kolobus

 

Piliocolobus epieni (II)

 

 

Crveni kolobus iz delte Nigera

 

Piliocolobus foai (II)

 

 

Srednjeafrički crveni kolobus

 

Piliocolobus gordonorum (II)

 

 

Crveni kolobus iz gorja Udzungwa

 

Piliocolobus kirkii (I)

 

 

Zanzibarski crveni kolobus

 

Piliocolobus pennantii (II)

 

 

Pennantov crveni kolobus

 

Piliocolobus preussi (II)

 

 

Preussov crveni kolobus

 

Piliocolobus rufomitratus (I)

 

 

Crveni kolobus s rijeke Tane

 

Piliocolobus tephrosceles (II)

 

 

Ugandski crveni kolobus

 

Piliocolobus tholloni (II)

 

 

Thollonov crveni kolobus

 

Presbytis potenziani (I)

 

 

Mentawaiski langur

 

Pygathrix spp. (I)

 

 

Duc languri

 

Rhinopithecus spp. (I)

 

 

Prćastonosi majmuni, kratkonosi majmuni

 

Semnopithecus ajax (I)

 

 

Kašmirski sivi langur

 

Semnopithecus dussumieri (I)

 

 

Južnoindijski ravničarski sivi langur

 

Semnopithecus entellus (I)

 

 

Sjevernoindijski ravničarski sivi langur

 

Semnopithecus hector (I)

 

 

Sivi langur iz taraija

 

Semnopithecus hypoleucos (I)

 

 

Crnonogi sivi langur

 

Semnopithecus priam (I)

 

 

Madraski langur, Koromandel langur

 

Semnopithecus schistaceus (I)

 

 

Nepalski sivi langur

 

Simias concolor (I)

 

 

Svinjorepi langur

 

Trachypithecus delacouri (II)

 

 

Delacourov langur

 

Trachypithecus francoisi (II)

 

 

Françoisov langur

 

Trachypithecus geei (I)

 

 

Geoov zlatni langur

 

Trachypithecus hatinhensis (II)

 

 

Hatinh langur

 

Trachypithecus johnii (II)

 

 

Nilgiri langur

 

Trachypithecus laotum (II)

 

 

Laoški langur

 

Trachypithecus pileatus (I)

 

 

Crnokapi langur

 

Trachypithecus poliocephalus (II)

 

 

Bjeloglavi langur

 

Trachypithecus shortridgei (I)

 

 

Shortridgeov langur

Cheirogaleidae

 

 

 

Patuljasti lemuri

 

Cheirogaleidae spp. (I)

 

 

Patuljasti lemuri

Daubentoniidae

 

 

 

Madagaskarski prstaš, aj-aj

 

Daubentonia madagascariensis (I)

 

 

Madagaskarski prstaš, aj-aj

Hominidae

 

 

 

Čovjekoliki majmuni

 

Gorilla beringei (I)

 

 

Planinski, istočni gorila

 

Gorilla gorilla (I)

 

 

Šumski, zapadni gorila

 

Pan spp. (I)

 

 

Čimpanza i bonobo

 

Pongo abelii (I)

 

 

Sumatranski orangutan

 

Pongo pygmaeus (I)

 

 

Bornejski orangutan

 

Pongo tapanuliensis (I)

 

 

Tapanuli orangutan

Hylobatidae

 

 

 

Giboni

 

Hylobatidae spp. (I)

 

 

Giboni

Indriidae

 

 

 

Vunasti lemuri

 

Indriidae spp. (I)

 

 

Vunasti lemuri

Lemuridae

 

 

 

Pravi lemuri

 

Lemuridae spp. (I)

 

 

Pravi lemuri

Lepilemuridae

 

 

 

Lepilemuri

 

Lepilemuridae spp. (I)

 

 

Lepilemuri

Lorisidae

 

 

 

Lorisi, loriji

 

Nycticebus spp. (I)

 

 

Spori lorisi

Pitheciidae

 

 

 

Uakari, titi, saki majmuni

 

Cacajao spp. (I)

 

 

Uakariji

 

Callicebus barbarabrownae (II)

 

 

 

 

Callicebus melanochir (II)

 

 

 

 

Callicebus nigrifrons (II)

 

 

Crnočeli titi

 

Callicebus personatus (II)

 

 

Crnoglavi titi

 

Chiropotes albinasus (I)

 

 

Bjelonosi saki

Tarsiidae

 

 

 

Avetnjaci

 

Tarsius spp. (II)

 

 

Avetnjaci

PROBOSCIDEA

 

 

 

 

Elephantidae

 

 

 

Slonovi

 

Elephas maximus (I)

 

 

Azijski slon

 

Loxodonta africana (I) (osim populacija Bocvane, Namibije, Južne Afrike i Zimbabvea, koje su uključene u Prilog B)

Loxodonta africana (II)

(Samo populacije Bocvane, Namibije, Južne Afrike i Zimbabvea (5); sve druge populacije uključene su u Prilog A)()

 

Afrički slon

RODENTIA

 

 

 

 

Chinchillidae

 

 

 

Činčile

 

Chinchilla spp. (I) (primjerci udomaćenog oblika ne podliježu ovoj Uredbi)

 

 

Činčile

Cuniculidae

 

 

 

Pake

 

 

 

Cuniculus paca (III Honduras)

Nizinska paka

Dasyproctidae

 

 

 

Agutiji

 

 

 

Dasyprocta punctata (III Honduras)

Srednjoamerički aguti

Erethizontidae

 

 

 

Američki dikobrazi drvolasci

 

 

 

Sphiggurus mexicanus (III Honduras)

Meksički dikobraz drvolazac

 

 

 

Sphiggurus spinosus (III Urugvaj)

Bodljikavi dikobraz drvolazac

Hystricidae

 

 

 

Dikobrazi Starog svijeta

 

Hystrix cristata

 

 

Obični dikobraz

Muridae

 

 

 

Miševi, štakori

 

 

Leporillus conditor (II)

 

Veliki australski štakor

 

 

Pseudomys fieldi (II)

 

 

 

 

Xeromys myoides (II)

 

Lažni vodeni štakor

 

 

Zyzomys pedunculatus (II)

 

Srednjoaustralski debelorepi štakor kamenjar

Sciuridae

 

 

 

Vjeverice, tekunice

 

 

Cynomys mexicanus (II)

 

Meksički prerijski pas

 

 

 

Marmota caudata (III Indija)

Dugorepi svizac

 

 

 

Marmota himalayana (III Indija)

Himalajski svizac

 

 

Ratufa spp. (II)

 

Goleme vjeverice

SCANDENTIA

 

 

 

 

 

 

SCANDENTIA spp. (II)

 

Verirovke

SIRENIA

 

 

 

 

Dugongidae

 

 

 

Dugong, moronj

 

Dugong dugon (I)

 

 

Dugong, moronj

Trichechidae

 

 

 

Lamantini

 

Trichechus inunguis (I)

 

 

 

 

Trichechus manatus (I)

 

 

 

 

Trichechus senegalensis (I)

 

 

 

AVES

 

 

 

Ptice

ANSERIFORMES

 

 

 

 

Anatidae

 

 

 

Patke, guske, labudovi

 

Anas aucklandica (I)

 

 

Novozelandska kržulja s otočja Auckland

 

 

Anas bernieri (II)

 

Madagaskarska kržulja

 

Anas chlorotis (I)

 

 

 

 

 

Anas formosa (II)

 

Šarenoglava patka

 

Anas laysanensis (I)

 

 

Lajsanska patka

 

Anas nesiotis (I)

 

 

 

 

Anas querquedula

 

 

Patka pupčanica

 

Asarcornis scutulata (I)

 

 

 

 

Aythya innotata

 

 

Madagaskarska patka njorka

 

Aythya nyroca

 

 

Patka njorka

 

 

Branta canadensis leucopareia (II)

 

Aleutska kanadska guska

 

Branta ruficollis (II)

 

 

Crvenovrata guska

 

Branta sandvicensis (I)

 

 

Havajska guska

 

 

Coscoroba coscoroba (II)

 

Koskoroba

 

 

Cygnus melancoryphus (II)

 

Crnovrati labud

 

 

Dendrocygna arborea (II)

 

Antilska utva

 

 

 

Dendrocygna autumnalis (III Honduras)

Crnotrba utva

 

 

 

Dendrocygna bicolor (III Honduras)

Smeđa utva

 

Mergus octosetaceus

 

 

Brazilski ronac

 

Oxyura leucocephala (II)

 

 

Bjeloglava čakora

 

Rhodonessa caryophyllacea (I)

 

 

Ružičastoglava patka

 

 

Sarkidiornis melanotos (II)

 

Crnoleđa patka

 

Tadorna cristata

 

 

Kukmasta utva

APODIFORMES

 

 

 

 

Trochilidae

 

 

 

Kolibrići

 

 

Trochilidae spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Kolibrići

 

Glaucis dohrnii (I)

 

 

Bahijski kolibrić

CHARADRIIFORMES

 

 

 

 

Burhinidae

 

 

 

Ćukavice

 

 

 

Burhinus bistriatus (III Gvatemala)

Bjelotrba ćukavica

Laridae

 

 

 

Galebovi, čigre

 

Larus relictus (I)

 

 

Mongolski galeb

Scolopacidae

 

 

 

Šljuke, prutke žalari, liskonoge

 

Numenius borealis (I)

 

 

Eskimski pozviždač

 

Numenius tenuirostris (I)

 

 

Tankokljuni pozviždač

 

Tringa guttifer (I)

 

 

Sahalinska prutka

CICONIIFORMES

 

 

 

 

Ardeidae

 

 

 

Čaplje

 

Ardea alba

 

 

Velika bijela čaplja

 

Bubulcus ibis

 

 

Čaplja govedarica

 

Egretta garzetta

 

 

Mala bijela čaplja

Balaenicipitidae

 

 

 

Krupnokljune rode

 

 

Balaeniceps rex (II)

 

Krupnokljuna roda

Ciconiidae

 

 

 

Rode

 

Ciconia boyciana (I)

 

 

Crnokljuna roda

 

Ciconia nigra (II)

 

 

Crna roda

 

Ciconia stormi

 

 

Crnokapa roda

 

Jabiru mycteria (I)

 

 

Žabiru

 

Leptoptilos dubius

 

 

Asamski marabu

 

Mycteria cinerea (I)

 

 

Crvenolica roda

Phoenicopteridae

 

 

 

Plamenci

 

 

Phoenicopteridae spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Plamenci

 

Phoenicopterus roseus (II)

 

 

Plamenac, ružičasti plamenac

 

Phoenicopterus ruber (II)

 

 

Američki plamenac, američki flamingo

Threskiornithidae

 

 

 

Ibisi, žličarke

 

 

Eudocimus ruber (II)

 

Ružičasti ibis

 

Geronticus calvus (II)

 

 

Crvenokapi ibis

 

Geronticus eremita (I)

 

 

Ćelavi ibis

 

Nipponia nippon (I)

 

 

Crvenolici ibis

 

Platalea leucorodia (II)

 

 

Euroazijska žličarka

 

Pseudibis gigantea

 

 

Veliki ibis

COLUMBIFORMES

 

 

 

 

Columbidae

 

 

 

Golubovi, grlice

 

Caloenas nicobarica (I)

 

 

Kudravi golub, nikobarski golub

 

Claravis godefrida

 

 

Ljubičastoprugasti golub

 

Columba livia

 

 

Divlji golub

 

Ducula mindorensis (I)

 

 

Mindorska voćarica

 

 

Gallicolumba luzonica (II)

 

Luzonski golub

 

 

Goura spp. (II)

 

Goure

 

Leptotila wellsi

 

 

Grenadski golub

 

 

 

Nesoenas mayeri (III Mauricijus)

Mauricijski golub

 

Streptopelia turtur

 

 

Grlica

CORACIIFORMES

 

 

 

 

Bucerotidae

 

 

 

Kljunorošci

 

 

Aceros spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Kljunorošci

 

Aceros nipalensis (I)

 

 

Crvenogrli kljunorožac

 

 

Anorrhinus spp. (II)

 

Kljunorošci

 

 

Anthracoceros spp. (II)

 

Kljunorošci

 

 

Berenicornis spp. (II)

 

Kljunorošci

 

 

Buceros spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Kljunorošci

 

Buceros bicornis (I)

 

 

Veliki kljunorožac

 

 

Penelopides spp. (II)

 

Kljunorošci

 

Rhinoplax vigil (I)

 

 

Dugorepi kljunorožac

 

 

Rhyticeros spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Kljunorošci

 

Rhyticeros subruficollis (I)

 

 

Bjelorepi kljunorožac

CUCULIFORMES

 

 

 

 

Musophagidae

 

 

 

Turakoi

 

 

Tauraco spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Turakoi

 

Tauraco bannermani (II)

 

 

Kamerunski turako

FALCONIFORMES

 

 

 

Dnevne ptice grabljivice (orlovi, sokolovi, jastrebovi, supovi)

 

 

FALCONIFORMES spp. (II)

(osim vrsta uključenih u Prilog A: osim jedne vrste iz porodice Cathartidae uključene u Prilog C; druge vrste iz te porodice nisu uključene u priloge ovoj Uredbi; i osim Caracara lutosa koja ne podliježe ovoj Uredbi)

 

Dnevne ptice grabljivice

Accipitridae

 

 

 

Jastrebovi, orlovi

 

Accipiter brevipes (II)

 

 

Kratkoprsti kobac

 

Accipiter gentilis (II)

 

 

Jastreb

 

Accipiter nisus (II)

 

 

Kobac

 

Aegypius monachus (II)

 

 

Sup starješina

 

Aquila adalberti (I)

 

 

Španjolski orao

 

Aquila chrysaetos (II)

 

 

Suri orao

 

Aquila clanga (II)

 

 

Orao klokotaš

 

Aquila heliaca (I)

 

 

Orao krstaš

 

Aquila pomarina (II)

 

 

Orao kliktaš

 

Buteo buteo (II)

 

 

Škanjac, škanjac mišar

 

Buteo lagopus (II)

 

 

Škanjac gaćaš

 

Buteo rufinus (II)

 

 

Riđi škanjac

 

Chondrohierax wilsonii (I)

 

 

Kukastokljuna lunja

 

Circaetus gallicus (II)

 

 

Zmijar, orao zmijar

 

Circus aeruginosus (II)

 

 

Eja močvarica

 

Circus cyaneus (II)

 

 

Eja strnjarica

 

Circus hudsonius (II)

 

 

Sjeverna američka eja

 

Circus macrourus (II)

 

 

Stepska eja

 

Circus pygargus (II)

 

 

Eja livadarka

 

Elanus caeruleus (II)

 

 

Crnokrila lunja

 

Eutriorchis astur (II)

 

 

Madagaskarski zmijar

 

Gypaetus barbatus (II)

 

 

Kostoberina

 

Gyps fulvus (II)

 

 

Bjeloglavi sup

 

Haliaeetus spp. (I/II) (Haliaeetus albicilla naveden je u Dodatku I; sve druge vrste uključene su u Dodatak II.)

 

 

Štekavci

 

Harpia harpyja (I)

 

 

Harpija

 

Hieraaetus fasciatus (II)

 

 

Prugasti orao

 

Hieraaetus pennatus (II)

 

 

Patuljasti orao

 

Leucopternis occidentalis (II)

 

 

Prugastoglavi škanjac

 

Milvus migrans (II) (osim podvrste Milvus migrans lineatus koja je uključena u Prilog B)

 

 

Crna lunja

 

Milvus milvus (II)

 

 

Crvena lunja

 

Neophron percnopterus (II)

 

 

Crkavica

 

Pernis apivorus (II)

 

 

Škanjac osaš

 

Pithecophaga jefferyi (I)

 

 

Filipinski orao

Cathartidae

 

 

 

Američki lešinari

 

Gymnogyps californianus (I)

 

 

Kalifornijski kondor

 

 

 

Sarcoramphus papa (III Honduras)

Kraljevski lešinar

 

Vultur gryphus (I)

 

 

Andski kondor

Falconidae

 

 

 

Sokolovi

 

Falco araeus (I)

 

 

Sejšelska vjetruša

 

Falco biarmicus (II)

 

 

Krški sokol

 

Falco cherrug (II)

 

 

Stepski sokol

 

Falco columbarius (II)

 

 

Mali sokol

 

Falco eleonorae (II)

 

 

Eleonorin sokol

 

Falco jugger (I)

 

 

Indijski sokol

 

Falco naumanni (II)

 

 

Bjelonokta vjetruša

 

Falco newtoni (I) (samo populacija Sejšela)

 

 

Madagaskarska vjetruša

 

Falco peregrinus (I)

 

 

Sivi sokol

 

Falco punctatus (I)

 

 

Mauricijska vjetruša

 

Falco rusticolus (I)

 

 

Veliki sokol

 

Falco subbuteo (II)

 

 

Sokol lastavičar

 

Falco tinnunculus (II)

 

 

Vjetruša

 

Falco vespertinus (II)

 

 

Crvenonoga vjetruša

Pandionidae

 

 

 

Bukoči

 

Pandion haliaetus (II)

 

 

Bukoč

GALLIFORMES

 

 

 

 

Cracidae

 

 

 

 

 

Crax alberti (III Kolumbija)

 

 

Plavokljuni hoko

 

Crax blumenbachii (I)

 

 

Krunati hoko

 

 

 

Crax daubentoni (III Colombia)

Žutokljuni hoko

 

 

Crax fasciolata

 

Gololici hoko

 

 

 

Crax globulosa (III Colombia)

Crvenokljuni hoko

 

 

 

Crax rubra (III Kolumbija/Gvatemala/Honduras)

Kudravi hoko

 

Mitu mitu (I)

 

 

Alagoaški hoko

 

Oreophasis derbianus (I)

 

 

Rogati guan

 

 

 

Ortalis vetula (III Gvatemala/Honduras)

Sivoleđa čačalaka

 

 

 

Pauxi pauxi (III Kolumbija)

Kacigasti hoko

 

Penelope albipennis (I)

 

 

Bjelokrili guan

 

 

 

Penelope purpurascens (III Honduras)

Kudravi guan

 

 

 

Penelopina nigra (III Gvatemala)

Planinski guan

 

Pipile jacutinga (I)

 

 

Crnočeli guan

 

Pipile pipile (I)

 

 

Trinidadski guan

Megapodiidae

 

 

 

Kokošine, megapode

 

Macrocephalon maleo (I)

 

 

Sulaveška kokošina

Phasianidae

 

 

 

Jarebice, biserke, prepelice, fazani, tragopani

 

 

Argusianus argus (II)

 

Veliki argus fazan

 

Catreus wallichii (I)

 

 

Himalajski fazan

 

Colinus virginianus ridgwayi (I)

 

 

Crnolica prepelica

 

Crossoptilon crossoptilon (I)

 

 

Bijeli fazan, bijeli ušati fazan

 

Crossoptilon mantchuricum (I)

 

 

Brkati fazan

 

 

Gallus sonneratii (II)

 

Pjegava kokoš, siva divlja kokoš

 

 

Ithaginis cruentus (II)

 

Prugasti tragopan

 

Lophophorus impejanus (I)

 

 

Himalajski monal

 

Lophophorus lhuysii (I)

 

 

Kineski monal

 

Lophophorus sclateri (I)

 

 

Bjeloleđi monal

 

Lophura edwardsi (I)

 

 

Edwardsov fazan

 

 

 

Lophura leucomelanos (III Pakistan)

Crni fazan, kalij

 

Lophura swinhoii (I)

 

 

Tajvanski plavi fazan, svinhojski fazan

 

 

 

Meleagris ocellata (III Gvatemala)

Paunastoliki puran

 

Odontophorus strophium

 

 

Ogrličasta prepelica

 

Ophrysia superciliosa

 

 

Himalajska prepelica

 

 

 

Pavo cristatus (III Pakistan)

Paun

 

 

Pavo muticus (II)

 

Zeleni paun

 

 

Polyplectron bicalcaratum (II)

 

Sivi paunaš

 

 

Polyplectron germaini (II)

 

Vijetnamski paunaš

 

 

Polyplectron malacense (II)

 

Malajski paunaš

 

Polyplectron napoleonis (I)

 

 

Palawanski paunaš

 

 

Polyplectron schleiermacheri (II)

 

Borneanski paunaš

 

 

 

Pucrasia macrolopha (III Pakistan)

Širokorepi fazan, koklas

 

Rheinardia ocellata (I)

 

 

Ćubasti argus

 

Syrmaticus ellioti (I)

 

 

Bjelotrbi fazan, Elliotov fazan

 

Syrmaticus humiae (I)

 

 

Plavovrati fazan, fazan gđe Hume

 

Syrmaticus mikado (I)

 

 

Mrki fazan, mikado fazan

 

 

Syrmaticus reevesii (II)

 

Reevesov fazan

 

Tetraogallus caspius (I)

 

 

Sivoprsi jareb, kaspijski jareb

 

Tetraogallus tibetanus (I)

 

 

Tibetski jareb

 

Tragopan blythii (I)

 

 

Crvenoprsi tragopan, Blythov tragopan

 

Tragopan caboti (I)

 

 

Pjegavi tragopan, Cabotov tragopan

 

Tragopan melanocephalus (I)

 

 

Mrki tragopan, zapadni tragopan

 

 

 

Tragopan satyra (III Nepal)

Crveni tragopan

 

 

Tympanuchus cupido attwateri (II)

 

Attwaterova prerijska kokoš (prerijska kokoš)

GRUIFORMES

 

 

 

 

Gruidae

 

 

 

Ždralovi

 

 

Gruidae spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Ždralovi

 

Antigone canadensis (I/II) (vrsta je navedena u Dodatku II, a podvrste Antigone canadensis nesiotes i Antigone canadensis pulla navedene su u Dodatku I)

 

 

Kanadski ždral

 

Antigone vipio (I)

 

 

Daurski ždral

 

Balearica pavonina (I)

 

 

Afrički krunati ždral

 

Grus americana (I)

 

 

Bijeli ždral

 

Grus grus (II)

 

 

Ždral obični

 

Grus japonensis (I)

 

 

Crvenokapi ždral

 

Grus monacha (I)

 

 

Kineski ždral

 

Grus nigricollis (I)

 

 

Crnovrati ždral

 

Leucogeranus leucogeranus (I)

 

 

Snježni ždral

Otididae

 

 

 

Droplje

 

 

Otididae spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Droplje

 

Ardeotis nigriceps (I)

 

 

Indijska droplja

 

Chlamydotis macqueenii (I)

 

 

Azijska droplja

 

Chlamydotis undulata (I)

 

 

Ogrličasta droplja, hubara droplja

 

Houbaropsis bengalensis (I)

 

 

Crnoglava droplja

 

Otis tarda (II)

 

 

Droplja, velika droplja

 

Sypheotides indicus (II)

 

 

Ćubasta droplja

 

Tetrax tetrax (II)

 

 

Mala droplja

Rallidae

 

 

 

Kokošice, mlakuše, liske

 

Hypotaenidia sylvestris (I)

 

 

Smeđa kokošica

Rhynochetidae

 

 

 

Kagu

 

Rhynochetos jubatus (I)

 

 

Kagu

PASSERIFORMES

 

 

 

 

Alaudidae

 

 

 

Ševe

 

 

 

Alauda arvensis (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Poljska ševa

 

 

 

Galerida cristata (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Kukmasta ševa

 

 

 

Lullula arborea (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Ševa krunica

 

 

 

Melanocorypha calandra (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Velika ševa

Atrichornithidae

 

 

 

Pirgašice

 

Atrichornis clamosus (I)

 

 

Crnoprsa pirgašica

Cotingidae

 

 

 

Kotinge

 

 

 

Cephalopterus ornatus (III Kolumbija)

Kukmasta kotinga

 

 

 

Cephalopterus penduliger (III Kolumbija)

Dugoresa kotinga

 

Cotinga maculata (I)

 

 

Prugasta ili pjegava kotinga

 

 

Rupicola spp. (II)

 

Pećinarke

 

Xipholena atropurpurea (I)

 

 

Bjelokrila kotinga

Emberizidae

 

 

 

Strnadice Starog svijeta, kardinali, tangare

 

 

 

Emberiza citrinella (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Žuta strnadica

 

 

 

Emberiza hortulana (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Vrtna strnadica

 

 

Gubernatrix cristata (II)

 

Žuti kardinal

 

 

 

Melopyrrha nigra (III Kuba)

Kubanski batokljun

 

 

Paroaria capitata (II)

 

Žutokljuni kardinal

 

 

Paroaria coronata (II)

 

Crvenokresti kardinal

 

 

Tangara fastuosa (II)

 

Sedmobojna tangara

 

 

 

Tiaris canorus (III Kuba)

 

Estrildidae

 

 

 

Estrilde

 

 

Amandava formosa (II)

 

Zelena munija

 

 

Lonchura fuscata

 

Timorski vrabac

 

 

Lonchura oryzivora (II)

 

Rižarica, javanski vrabac

 

 

Poephila cincta cincta (II)

 

Crnogrla zeba

Fringillidae

 

 

 

Zebe

 

 

 

Carduelis cannabina (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Juričica, faganel

 

 

 

Carduelis carduelis (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Češljugar, štiglic, grdelin

 

Carduelis cucullata (I)

 

 

Venecuelski čižak, venecuelski cajzlić

 

 

 

Carduelis flammea (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Sjeverna juričica

 

 

 

Carduelis hornemanni (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Polarna juričica

 

 

 

Carduelis spinus (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Čižak, lugarin

 

 

Carduelis yarrellii (II)

 

Žutolica zeba, brazilski žutolici čižak

 

 

 

Carpodacus erythrinus (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Obična rujnica

 

 

 

Loxia curvirostra (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Crveni krstokljun

 

 

 

Pyrrhula pyrrhula (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Euroazijski batokljun

 

 

 

Serinus serinus (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Europska žutarica, frzelin

Hirundinidae

 

 

 

Lastavice i bregunice

 

Pseudochelidon sirintarae (I)

 

 

Bjelooka rječna crna čiopa

Icteridae

 

 

 

Vranjci Novog svijeta

 

Xanthopsar flavus (I)

 

 

Žutokapi vranjak

Meliphagidae

 

 

 

Medojedi

 

 

Lichenostomus melanops cassidix (II)

 

Šljemasti medojed

Muscicapidae

 

 

 

Muharice

 

Acrocephalus rodericanus (III Mauricijus)

 

 

Rodriguezova pirgašica

 

 

Copsychus malabaricus (II)

 

 

 

 

Cyornis ruckii (II)

 

Rueckov modri muholovac

 

 

Dasyornis broadbenti litoralis (II)

 

Zapadna crvenkasta čekinjara

 

 

Dasyornis longirostris (II)

 

Zapadna čekinjara

 

 

 

Erithacus rubecula (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Europski crvendać

 

 

 

Ficedula parva (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Mala muharica

 

 

Garrulax canorus (II)

 

Drozdalj smijalica

 

 

Garrulax taewanus (II)

 

Tajvanski drozdalj

 

 

 

Hippolais icterina (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Žuti voljić

 

 

Leiothrix argentauris (II)

 

Srebrnouhi slavuj

 

 

Leiothrix lutea (II)

 

Kineski slavuj

 

 

Liocichla omeiensis (II)

 

Omei Shan liocichla

 

 

 

Luscinia svecica (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Modrovoljka

 

 

 

Luscinia luscinia (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Veliki slavuj, mrki slavuj

 

 

 

Luscinia luscinia (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Slavuj, mali slavuj

 

 

 

Monticola saxatilis (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Kamenjar

 

Picathartes gymnocephalus (I)

 

 

Bjelovrata gologlavka

 

Picathartes oreas (I)

 

 

Sivovrata gologlavka

 

 

 

Sylvia atricapilla (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Crnokapa grmuša, crnoglava grmuša

 

 

 

Sylvia borin (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Siva grmuša

 

 

 

Sylvia curruca (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

 

 

 

 

Sylvia nisoria (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

 

 

 

 

Terpsiphone bourbonnensis (III Mauricijus)

Rajska muharica

 

 

 

Turdus merula (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Kos, crni kos

 

 

 

Turdus philomelos (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Drozd cikelj

Oriolidae

 

 

 

Vuge Starog svijeta

 

 

 

Oriolus oriolu (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Zlatna vuga, eurazijska zlatna vuga

Paradisaeidae

 

 

 

Rajske ptice

 

 

Paradisaeidae spp. (II)

 

Rajske ptice

Paridae

 

 

 

Sjenice

 

 

 

Parus ater (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Jelova sjenica

Pittidae

 

 

 

Pite

 

 

Pitta guajana (II)

 

Prugasta pita

 

Pitta gurneyi (I)

 

 

Žutogrla pita

 

Pitta kochi (I)

 

 

Pita sa zaliscima

 

 

Pitta nympha (II)

 

Prugastoglava pita

Pycnonotidae

 

 

 

Bulbuli

 

Pycnonotus zeylanicus (I) (ovo uključivanje stupa na snagu 25. studenoga 2023.)

Pycnonotus zeylanicus (II) (do 24. studenoga 2023.)

 

Žutoglavi bulbul

Sturnidae

 

 

 

Čvorci

 

 

Gracula religiosa (II)

 

Beo, indijska mina, planinska majna

 

Leucopsar rothschildi (I)

 

 

Balijska mina, balijska majna

Troglodytidae

 

 

 

Palčići

 

 

 

Troglodytes troglodytes (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Palčić, carić

Zosteropidae

 

 

 

Bjelooke

 

Zosterops albogularis (I)

 

 

Bjelogrla bjelooka

PELECANIFORMES

 

 

 

 

Fregatidae

 

 

 

Brzani

 

Fregata andrewsi (I)

 

 

Bjelotrbi brzan

Pelecanidae

 

 

 

Nesiti

 

Pelecanus crispus (I)

 

 

Kudravi nesit

Sulidae

 

 

 

Blune

 

Papasula abbotti (I)

 

 

Crnokrila bluna, Abbottova bluna

PICIFORMES

 

 

 

 

Capitonidae

 

 

 

Barbeti

 

 

 

Semnornis ramphastinus (III Colombia)

Sivogrli barbet

Picidae

 

 

 

Djetlići, žune

 

Dryocopus javensis richardsi (I)

 

 

Bjelotrba žuna

Ramphastidae

 

 

 

Tukani

 

 

 

Baillonius bailloni (III Argentina)

Maslinasto-žuti tukan

 

 

Pteroglossus aracari (II)

 

Crnovrati arakari

 

 

 

Pteroglossus castanotis (III Argentina)

Kestenjastovrati arakari

 

 

Pteroglossus viridis (II)

 

Zeleni arakari

 

 

 

Ramphastos dicolorus (III Argentina)

Crvenotrbi tukan

 

 

Ramphastos sulfuratus (II)

 

Žutoprsi tukan

 

 

Ramphastos toco (II)

 

Veliki tukan, toko tukan

 

 

Ramphastos tucanus (II)

 

Bjeloprsi tukan

 

 

Ramphastos vitellinus (II)

 

Crnoleđi tukan

 

 

 

Selenidera maculirostris (III Argentina)

Pjegavokljuni tukan

PODICIPEDIFORMES

 

 

 

 

Podicipedidae

 

 

 

Gnjurci

 

Podilymbus gigas (I)

 

 

Atitlanski gnjurac

PROCELLARIIFORMES

 

 

 

 

Diomedeidae

 

 

 

Albatrosi

 

 

Phoebastria albatrus (II)

 

Kratkorepi albatros

PSITTACIFORMES

 

 

 

Papigašice

 

 

PSITTACIFORMES spp. (II)

(osim vrsta uključenih u Prilog A i isključujući vrste Agapornis roseicollis, Melopsittacus undulatus, Nymphicus hollandicus i Psittacula krameri, koje nisu uključene u priloge ovoj Uredbi)

 

Papigašice

Cacatuidae

 

 

 

Kakadui

 

Cacatua goffiniana (I)

 

 

Tanimbarski kakadu

 

Cacatua haematuropygia (I)

 

 

Filipinski kakadu

 

Cacatua moluccensis (I)

 

 

Molučki kakadu

 

Cacatua sulphurea (I)

 

 

Žutouhi kakadu

 

Probosciger aterrimus (I)

 

 

Palmin kakadu

Loriidae

 

 

 

Lori papige, loriji

 

Eos histrio (I)

 

 

Plavoprsi lori

 

Vini spp. (I/II) (Vini ultramarina navedena je u Dodatku I.; ostale vrste navedene su u Dodatku II)

 

 

Plavi loriji

Psittacidae

 

 

 

Papige

 

Amazona arausiaca (I)

 

 

Dominička amazonka

 

Amazona auropalliata (I)

 

 

Žutoglava amazonka

 

Amazona barbadensis (I)

 

 

Žutoramena amazonka

 

Amazona brasiliensis (I)

 

 

Šarenoglava amazonka

 

Amazona finschi (I)

 

 

Meksička amazonka

 

Amazona guildingii (I)

 

 

Plamena amazonka

 

Amazona imperialis (I)

 

 

Carska amazonka

 

Amazona leucocephala (I)

 

 

Kubanska amazonka

 

Amazona oratrix (I)

 

 

Žutoglava amazonka

 

Amazona pretrei (I)

 

 

Crvenolica amazonka

 

Amazona rhodocorytha (I)

 

 

Plavolica amazonka

 

Amazona tucumana (I)

 

 

Tukumanska amazonka

 

Amazona versicolor (I)

 

 

Kestenjastoprsa amazonka

 

Amazona vinacea (I)

 

 

Ljubičastoprsa amazonka

 

Amazona viridigenalis (I)

 

 

Tamaulipska amazonka

 

Amazona vittata (I)

 

 

Portorička amazonka

 

Anodorhynchus spp. (I)

 

 

Modre are

 

Ara ambiguus (I)

 

 

Zelena ara

 

Ara glaucogularis (I)

 

 

Plavogrla ara

 

Ara macao (I)

 

 

Crveno-modra ara

 

Ara militaris (I)

 

 

Vojnička ara

 

Ara rubrogenys (I)

 

 

Crvenočela ara

 

Cyanopsitta spixii (I)

 

 

Modra ara

 

Cyanoramphus cookii (I)

 

 

Norfolška papigica

 

Cyanoramphus forbesi (I)

 

 

Čatamska kozica

 

Cyanoramphus novaezelandiae (I)

 

 

Kozica

 

Cyanoramphus saisseti (I)

 

 

Crvenokruna kozica

 

Cyclopsitta diophthalma coxeni (I)

 

 

Papigica smokvarica

 

Eunymphicus cornutus (I)

 

 

Kukmasta kozica

 

Guarouba guarouba (I)

 

 

Zlatna jandaja

 

Neophema chrysogaster (I)

 

 

Narančastotrba papiga

 

Ognorhynchus icterotis (I)

 

 

Žutolica jandaja

 

Pezoporus flaviventris (I)

 

 

 

 

Pezoporus occidentalis (I)

 

 

Noćna papiga

 

Pezoporus wallicus (I)

 

 

Pozemna papiga

 

Pionopsitta pileata (I)

 

 

Crvenočela papiga

 

Primolius couloni (I)

 

 

Plavoglava ara

 

Primolius maracana (I)

 

 

Modrokrila ara

 

Psephotellus chrysopterygius (I)

 

 

Plavetna papiga

 

Psephotellus dissimilis (I)

 

 

Plavotrba papiga

 

Psephotellus pulcherrimus (I)

 

 

Rajska papiga

 

Psittacula echo (I)

 

 

Mauricijska aleksandra

 

Psittacus erithacus (I)

 

 

Žako

 

Pyrrhura cruentata (I)

 

 

Crvenouha papiga

 

Rhynchopsitta spp. (I)

 

 

Debelokljune papige

 

Strigops habroptilus (I)

 

 

Kakapo

RHEIFORMES

 

 

 

 

Rheidae

 

 

 

Nandui

 

Pterocnemia pennata (I) (osim Pterocnemia pennata pennata koja je uključena u Prilog B)

 

 

Mali nandu

 

 

Pterocnemia pennata pennata (II)

 

Mali nandu

 

 

Rhea americana (II)

 

Veliki nandu

SPHENISCIFORMES

 

 

 

 

Spheniscidae

 

 

 

Pingvini

 

 

Spheniscus demersus (II)

 

Magareći pingvin, magarasti pingvin

 

Spheniscus humboldti (I)

 

 

Humboldtov pingvin

STRIGIFORMES

 

 

 

Sove

 

 

STRIGIFORMES spp. (II) (sim vrsta uključenih u Prilog A i vrste Sceloglaux albifacies)

 

Sove

Strigidae

 

 

 

Sove

 

Aegolius funereus (II)

 

 

Planinski ćuk

 

Asio flammeus (II)

 

 

Sova močvarica

 

Asio otus (II)

 

 

Mala ušara

 

Athene noctua (II)

 

 

Sivi ćuk, ćuk obični

 

Bubo bubo (II) (osim vrste Bubo bubo bengalensis koja je uključena u Prilog B)

 

 

Ušara, velika ušara, sovuljaga buljina

 

Glaucidium passerinum (II)

 

 

Mali ćuk

 

Heteroglaux blewitti (I)

 

 

Sivoprsi ćuk

 

Mimizuku gurneyi (I)

 

 

Veliki ćuk

 

Ninox natalis (I)

 

 

Riđoglava ćukuša

 

Nyctea scandiaca (II)

 

 

Bijela sova, polarna sova

 

Otus ireneae (II)

 

 

Kenijski ćuk

 

Otus scops (II)

 

 

Ćuk, jejić lulavac

 

Strix aluco (II)

 

 

Šumska sova

 

Strix nebulosa (II)

 

 

Velika sova, velika siva sova

 

Strix uralensis (II) (osim vrste Strix uralensis davidi koja je uključena u Prilog B)

 

 

Jastrebača

 

Surnia ulula (II)

 

 

Sjeverna sova

Tytonidae

 

 

 

Kukuvije

 

Tyto alba (II)

 

 

Kukuvija

 

Tyto soumagnei (I)

 

 

Madagaskarska kukuvija

STRUTHIONIFORMES

 

 

 

 

Struthionidae

 

 

 

Noj

 

Struthio camelus (I) (samo populacije Alžira, Burkine Faso, Kameruna, Srednjoafričke Republike, Čada, Malija, Mauritanije, Maroka, Nigera, Nigerije, Senegala i Sudana) sve ostale populacije nisu uključene u priloge ovoj Uredbi)

 

 

Noj

TINAMIFORMES

 

 

 

 

Tinamidae

 

 

 

Tinamui

 

Tinamus solitarius (I)

 

 

Paragvajski tinamu

TROGONIFORMES

 

 

 

 

Trogonidae

 

 

 

Trogoni

 

Pharomachrus mocinno (I)

 

 

Dugorepi kvecal

REPTILIA

 

 

 

Gmazovi

CROCODYLIA

 

 

 

Krokodili, aligatori, kajmani

 

 

CROCODYLIA spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Krokodili, aligatori, kajmani

Alligatoridae

 

 

 

Aligatori, kajmani

 

Alligator sinensis (I)

 

 

Kineski aligator

 

Caiman crocodilus apaporiensis (I)

 

 

Kajman naočarac iz rijeke Rio Apaporis

 

Caiman latirostris (I) (osim populacije Argentine, koja je uključena u Prilog B i populacije Brazil, koja je uključena u Prilog B uz nultu godišnju izvoznu kvotu za divlje primjerke kojima se trguje u komercijalne svrhe)

 

 

Širokonosi kajman

 

Melanosuchus niger (I) (osim populacije Brazila, koja je uključena u Prilog B, i populacije Ekvadora, koja je uključena u Prilog B i na koju se primjenjuje nulta godišnja izvozna kvota sve dok godišnju izvoznu kvotu ne odobre tajništvo CITES-a i Skupina stručnjaka IUCN/SSC-a za krokodile)

 

 

Crni kajman

Crocodylidae

 

 

 

Pravi krokodili

 

Crocodylus acutus (I) (osim populacije Integriranog upravljačkog okruga za mangrove u zaljevu Cispata, Tinajonesu, La Balsi i okolnim područjima u okviru departmana Córdoba u Kolumbiji i populacije Kube, koje su uključene u Prilog B, te populacije Meksika, koja je uključena u Prilog B, uz nultu izvoznu kvotu za divlje primjerke kojima se trguje u komercijalne svrhe)

 

 

Američki krokodil

 

Crocodylus cataphractus (I)

 

 

 

 

Crocodylus intermedius (I)

 

 

Orinoški krokodil

 

Crocodylus mindorensis (I)

 

 

Filipinski krokodil

 

Crocodylus moreletii (I) (osim populacije Belizea, koja je uključena u Prilog B, uz nultu kvotu za divlje primjerke kojima se trguje u komercijalne svrhe, i populacije Meksika, koja je uključena u Prilog B)

 

 

 

 

Crocodylus niloticus (I) (osim populacija Bocvane, Egipta [na koje se primjenjuje nulta kvota za divlje primjerke kojima se trguje u komercijalne svrhe], Etiopije, Kenije, Madagaskara, Malavija, Mozambika, Namibije, Južne Afrike, Ugande, Tanzanije [na koje se primjenjuje godišnja izvozna kvota od najviše 1600 divljih primjeraka uključujući i lovačke trofeje, pored farmskih primjeraka], Zambije i Zimbabvea); te su populacije uključene u Prilog B)

 

 

Nilski krokodil

 

Crocodylus palustris (I)

 

 

Močvarni krokodil, blatni krokodil

 

Crocodylus porosus (I) (osim populacija Australije, Indonezije, Malezije [lov divljih primjeraka ograničen je na državu Sarawak, a nulta kvota određena je za divlje primjerke iz ostalih malezijskih država (Sabah i Malezijski poluotok), bez promjene u nultoj kvoti ako je nisu odobrile stranke CITES-a], Papue Nove Gvineje i Filipina [samo populacija otočja Palawan, uz nultu godišnju izvoznu kvotu za divlje primjerke kojima se trguje u komercijalne svrhe] koje su uključene u Prilog B)

 

 

Morski krokodil, indopacifički krokodil

 

Crocodylus rhombifer (I)

 

 

Kubanski krokodil

 

Crocodylus siamensis (I)

 

 

Sijamski krokodil

 

Osteolaemus tetraspis (I)

 

 

Afrički patuljasti krokodil

 

Tomistoma schlegelii (I)

 

 

Sundski gavijal, lažni gavijal

Gavialidae

 

 

 

Gavijali

 

Gavialis gangeticus (I)

 

 

Indijski gavijal

RHYNCHOCEPHALIA

 

 

 

 

Sphenodontidae

 

 

 

Premosnici, tuatare

 

Sphenodon spp. (I)

 

 

Premosnici, tuatare

SAURIA

 

 

 

 

Agamidae

 

 

 

Agame

 

 

 

Calotes ceylonensis (III Šri Lanka)

 

 

 

 

Calotes desilvai (III Šri Lanka)

 

 

 

 

Calotes liocephalus (III Šri Lanka)

 

 

 

 

Calotes liolepis (III Šri Lanka)

 

 

 

 

Calotes manamendrai (III Šri Lanka)

 

 

 

 

Calotes nigrilabris (III Šri Lanka)

 

 

 

 

Calotes pethiyagodai (III Šri Lanka)

 

 

 

Ceratophora aspera (II) (nulta godišnja izvozna kvota za divlje primjerke kojima se trguje u komercijalne svrhe)

 

 

 

Ceratophora erdeleni (I)

 

 

 

 

Ceratophora karu (I)

 

 

 

 

 

Ceratophora stoddartii (II) (nulta godišnja izvozna kvota za divlje primjerke kojima se trguje u komercijalne svrhe)

 

 

 

Ceratophora tennentii (I)

 

 

 

 

Cophotis ceylanica (I)

 

 

 

 

Cophotis dumbara (I)

 

 

 

 

 

 

Ctenophorus spp. (III Australija)

 

 

 

 

Intellagama spp. (III Australija)

 

 

 

Lyriocephalus scutatus (II) (nulta godišnja izvozna kvota za divlje primjerke kojima se trguje u komercijalne svrhe)

 

 

 

 

Physignathus cocincinus (II)

 

Zelena vodena agama, vodeni zmaj

 

 

Saara spp. (II)

 

 

 

 

 

Tympanocryptis spp. (III Australija)

 

 

 

Uromastyx spp. (II)

 

Bodljorepe agame

Anguidae

 

 

 

Aligatorski gušteri

 

 

Abronia spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A. Nulta izvozna kvota utvrđena je za divlje primjerke vrsta Abronia aurita, A. gaiophantasma, A. montecristoi, A. salvadorensis i A. vasconcelosii)

 

Aligatorski gušteri

 

Abronia anzuetoi (I)

 

 

 

 

Abronia campbelli (I)

 

 

 

 

Abronia fimbriata (I)

 

 

 

 

Abronia frosti (I)

 

 

 

 

Abronia meledona (I)

 

 

 

Chamaeleonidae

 

 

 

Kameleoni

 

 

Archaius spp. (II)

 

 

 

 

Bradypodion spp. (II)

 

Patuljasti kameleoni

 

 

Brookesia spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Patuljasti kameleoni

 

Brookesia perarmata (I)

 

 

Patuljasti bodljikavi kameleon

 

 

Calumma spp. (II)

 

Madagaskarski kameleoni

 

 

Chamaeleo spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Kameleoni

 

Chamaeleo chamaeleon (II)

 

 

Obični kameleon

 

 

Furcifer spp. (II)

 

Madagaskarski kameleoni

 

 

Kinyongia spp. (II)

 

Patuljasti kameleoni

 

 

Nadzikambia spp. (II)

 

Patuljasti kameleoni

 

 

Palleon spp. (II)

 

 

 

 

Rhampholeon spp. (II)

 

 

 

 

Rieppeleon spp. (II)

 

 

 

 

Trioceros spp. (II)

 

 

Cordylidae

 

 

 

 

 

 

Cordylus spp. (II)

 

 

 

 

Hemicordylus spp. (II)

 

 

 

 

Karusaurus spp. (II)

 

 

 

 

Namazonurus spp. (II)

 

 

 

 

Ninurta spp. (II)

 

 

 

 

Ouroborus spp. (II)

 

 

 

 

Pseudocordylus spp. (II)

 

 

 

 

Smaug spp. (II)

 

 

Eublepharidae

 

Goniurosaurus spp. (II) (osim vrsta koje su autohtone u Japanu)

 

 

 

 

 

Goniurosaurus kuroiwae #18 (III Japan)

 

 

 

 

Goniurosaurus orientalis #18 (III Japan)

 

 

 

 

Goniurosaurus sengokui #18 (III Japan)

 

 

 

 

Goniurosaurus splendens #18 (III Japan)

 

 

 

 

Goniurosaurus toyamai #18 (III Japan)

 

 

 

 

Goniurosaurus yamashinae #18 (III Japan)

 

Gekkonidae

 

 

 

Gekoni, macaklini

 

 

 

Carphodactylus spp. (III Australija)

 

 

Cnemaspis psychedelica (I)

 

 

 

 

 

Cyrtodactylus jeyporensis (II)

 

 

 

 

 

Dactylocnemis spp. (III Novi Zeland)

 

 

 

Gekko gecko (II)

 

Tokaj

 

Gonatodes daudini (I)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hoplodactylus spp. (III Novi Zeland)

 

 

Lygodactylus williamsi (I)

 

 

 

 

 

 

Mokopirirakau spp. (III Novi Zeland)

 

 

 

Nactus serpensinsula (II)

 

 

 

 

Naultinus spp. (II)

 

 

 

 

 

Nephrurus spp. (III Australija)

 

 

 

 

Orraya spp. (III Australija)

 

 

 

Paroedura androyensis (II)

 

 

 

 

Paroedura masobe (II)

 

 

 

 

Phelsuma spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Dnevni gekoni, dnevni macaklini

 

Phelsuma guentheri (II)

 

 

Guentherov danji macaklin

 

 

 

Phyllurus spp. (III Australija)

 

 

 

Rhoptropella spp. (II)

 

 

 

 

 

Saltuarius spp. (III Australija)

 

 

 

 

Sphaerodactylus armasi (III Kuba)

 

 

 

 

Sphaerodactylus celicara (III Kuba)

 

 

 

 

Sphaerodactylus dimorphicus (III Kuba)

 

 

 

 

Sphaerodactylus intermedius (III Kuba)

 

 

 

 

Sphaerodactylus nigropunctatus alayoi (III Kuba)

 

 

 

 

Sphaerodactylus nigropunctatus granti (III Kuba)

 

 

 

 

Sphaerodactylus nigropunctatus lissodesmus (III Kuba)

 

 

 

 

Sphaerodactylus nigropunctatus ocujal (III Kuba)

 

 

 

 

Sphaerodactylus nigropunctatus strategus (III Kuba)

 

 

 

 

Sphaerodactylus notatus atactus (III Kuba)

 

 

 

 

Sphaerodactylus oliveri (III Kuba)

 

 

 

 

Sphaerodactylus pimienta (III Kuba)

 

 

 

 

Sphaerodactylus ruibali (III Kuba)

 

 

 

 

Sphaerodactylus siboney (III Kuba)

 

 

 

 

Sphaerodactylus torrei (III Kuba)

 

 

 

 

Strophurus spp. (III Australija)

 

 

 

Tarentola chazaliae (II)

 

 

 

 

 

Toropuku spp. (III Novi Zeland)

 

 

 

 

Tukutuku spp. (III Novi Zeland)

 

 

 

 

Underwoodisaurus spp. (III Australija)

 

 

 

Uroplatus spp. (II)

 

 

 

 

 

Uvidicolus spp. (III Australija)

 

 

 

 

Woodworthia spp. (III Novi Zeland)

 

Helodermatidae

 

 

 

Bradavičari

 

 

Heloderma spp. (II) (osim podvrsta uključenih u Prilog A)

 

Bradavičari

 

Heloderma horridum charlesbogerti (I)

 

 

Gvatemalski bradavičasti gušter

Iguanidae

 

 

 

Legvani, iguane

 

 

Amblyrhynchus cristatus (II)

 

Morski legvan

 

Brachylophus spp. (I)

 

 

Fidžijski legvani

 

 

Conolophus spp. (II)

 

Galapagoški suhozemni legvani

 

 

Ctenosaura spp. (II)

 

Bodljorepi legvani

 

Cyclura spp. (I)

 

 

Stjenjački legvani

 

 

Iguana spp. (II)

 

Legvani, iguane

 

Sauromalus varius (I)

 

 

Gušter chuckwalla s otoka San Esteban

Lacertidae

 

 

 

Gušterice

 

Gallotia simonyi (I)

 

 

Simonyjev golemi gušter

 

Podarcis lilfordi (II)

 

 

Lilfordova gušterica

 

Podarcis pityusensis (II)

 

 

Španjolska zidna gušterica

Lanthanotidae

 

 

 

 

 

 

Lanthanotidae spp. (II) (određena je nulta godišnja izvozna kvota za divlje primjerke kojima se trguje u komercijalne svrhe)

 

Bezuhi gušteri

Phrynosomatidae

 

 

 

 

 

 

Phrynosoma spp. (II)

 

Rogati gušteri

Polychrotidae

 

 

 

Anolisi

 

 

 

Anolis agueroi (III Kuba)

 

 

 

 

Anolis baracoae (III Kuba)

 

 

 

 

Anolis barbatus (III Kuba)

 

 

 

 

Anolis chamaeleonides (III Kuba)

 

 

 

 

Anolis equestris (III Kuba)

 

 

 

 

Anolis guamuhaya (III Kuba)

 

 

 

 

Anolis luteogularis (III Kuba)

 

 

 

 

Anolis pigmaequestris (III Kuba)

 

 

 

 

Anolis porcus (III Kuba)

 

Scincidae

 

 

 

Rovaši, skinkovi

 

 

Corucia zebrata (II)

 

Penjući rovaš

 

 

 

Egernia spp. (III Australija)

 

 

Tiliqua adelaidensis (I)

 

 

 

 

 

 

Tiliqua multifasciata (III Australija)

 

 

 

 

Tiliqua nigrolutea (III Australija)

 

 

 

 

Tiliqua occipitalis (III Australija)

 

 

 

 

Tiliqua rugosa (III Australija)

 

 

 

 

Tiliqua scincoides intermedia (III Australija)

 

 

 

 

Tiliqua scincoides scincoides (III Australija)

 

Teiidae

 

 

 

Teju gušteri

 

 

Crocodilurus amazonicus (II)

 

Amazonski krokodilski tegu

 

 

Dracaena spp. (II)

 

Krokodilski tegu gušteri

 

 

Salvator spp. (II)

 

 

 

 

Tupinambis spp.(II)

 

Teju gušteri

Varanidae

 

 

 

Varani

 

 

Varanus spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Varani

 

Varanus bengalensis (I)

 

 

Indijski varan

 

Varanus flavescens (I)

 

 

Žuti varan

 

Varanus griseus (I)

 

 

Pustinjski varan, sivi varan

 

Varanus komodoensis (I)

 

 

Komodski varan

 

Varanus nebulosus (I)

 

 

Oblačni varan

 

Varanus olivaceus (II)

 

 

Grayev varan

Xenosauridae

 

 

 

Kineski krokodilski gušter

 

Shinisaurus crocodilurus (I)

 

 

Kineski krokodilski gušter

SERPENTES

 

 

 

Zmije

Boidae

 

 

 

Boe

 

 

Boidae spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Boe

 

Acrantophis spp. (I)

 

 

Madagaskarske pozemne boe

 

Boa constrictor occidentalis (I)

 

 

Argentinska šarena boa

 

Chilabothrus monensis (I)

 

 

 

 

Chilabothrus subflavus (I)

 

 

Jamajska boa

 

Eryx jaculus (II)

 

 

Zapadna pješčana boa

 

Sanzinia madagascariensis (I)

 

 

Madagaskarska boa stablarica

Bolyeriidae

 

 

 

 

 

 

Bolyeriidae spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

 

 

Bolyeria multocarinata (I)

 

 

Udav s Round Islanda

 

Casarea dussumieri (I)

 

 

Hrapavoljuskavi udav s Round Islanda

Guževi

 

 

 

Guževi

 

 

 

Atretium schistosum (III Indija)

Maslinasta žljebasta zmija

 

 

 

Cerberus rynchops (III Indija)

Psoglava vodena zmija

 

 

Clelia clelia (II)

 

Musurana

 

 

Cyclagras gigas (II)

 

Lažna vodena kobra

 

 

Elachistodon westermanni (II)

 

Indijska jajarica, Westermannova zmija

 

 

Ptyas mucosus (II)

 

Obična štakorašica

 

 

 

Xenochrophis piscator (III Indija)

Sunčana glatka zmija, šarena žljebasta zmija

 

 

 

Xenochrophis schnurrenbergeri (III Indija)

 

 

 

 

Xenochrophis tytleri (III Indija)

 

Elapidae

 

 

 

Guje

 

 

Hoplocephalus bungaroides (II)

 

Širokoglava zmija

 

 

 

Micrurus diastema (III Honduras)

Atlantska koraljna zmija

 

 

 

Micrurus nigrocinctus (III Honduras)

Srednjoamerička koraljna zmija

 

 

 

Micrurus ruatanus (III Honduras)

 

 

 

Naja atra (II)

 

Crna kineska kobra pljuvačica

 

 

Naja kaouthia (II)

 

Okata kobra

 

 

Naja mandalayensis (II)

 

Burmanska kobra pljuvačica

 

 

Naja naja (II)

 

Indijska kobra

 

 

Naja oxiana (II)

 

Kaspijska kobra

 

 

Naja philippinensis (II)

 

Filipinska kobra pljuvačica

 

 

Naja sagittifera (II)

 

Andamanska kobra

 

 

Naja samarensis (II)

 

Žutovrata kobra pljuvačica

 

 

Naja siamensis (II)

 

Indokineska kobra pljuvačica

 

 

Naja sputatrix (II)

 

Javanska kobra pljuvačica

 

 

Naja sumatrana (II)

 

Zlatna kobra pljuvačica

 

 

Ophiophagus hannah (II)

 

Kraljevska kobra

Loxocemidae

 

 

 

Meksički piton jamar, meksička patuljasta boa

 

 

Loxocemidae spp. (II)

 

Meksički pitoni jamari, meksička patuljasta boa

Pythonidae

 

 

 

Pitoni

 

 

Pythonidae spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Pitoni

 

Python molurus (I)

 

 

Indijski piton, tigrasti piton

Tropidophiidae

 

 

 

Patuljasti udavi

 

 

Tropidophiidae spp. (II)

 

Patuljasti udavi

Viperidae

 

 

 

Ljutice

 

 

Atheris desaixi (II)

 

De Saixova ljutica

 

 

Bitis worthingtoni (II)

 

Kenijska rogata ljutica

 

 

 

Crotalus durissus (III Honduras) (osim podvrste navedene u Prilogu B)

Tropska čegrtuša

 

 

Crotalus durissus unicolor

 

Čegrtuša s otoka Arube

 

 

 

Daboia palaestinae (III Izrael)

(ovo uključivanje stupa na snagu 4. svibnja 2023.)

Palestinska ljutica

 

 

 

Daboia russelii (III Indija)

Rusellova ljutica

 

 

Montivipera wagneri (II)

 

Wagnerova ljutica

 

 

Protobothrops mangshanensis (II)

 

Mangska jamičarka, Mang ljutica

 

 

Pseudocerastes urarachnoides (II)

 

 

 

Vipera latifii

 

 

Latifijeva ljutica

 

Vipera ursinii (I) (samo populacija Europe, osim područja bivšeg SSSR-a; te ostale populacije nisu uključene u priloge ovoj Uredbi)

 

 

Livadna ljutica, planinski žutokrug

TESTUDINES

 

 

 

 

Carettochelyidae

 

 

 

Dugonose riječne kornjače

 

 

Carettochelys insculpta (II)

 

Dugonosa riječna kornjača

Chelidae

 

 

 

Zmijovrate kornjače

 

 

Chelodina mccordi (II) (određena je nulta godišnja izvozna kvota za primjerke uzete iz divljine)

 

McCordova zmijovrata kornjača

 

 

Chelus fimbriatus (II) (uključuje Chelus orinocensis)

 

Matamata, resasta zmijovratka

 

Pseudemydura umbrina (I)

 

 

Zapadna kratkovrata kornjača

Cheloniidae

 

 

 

Morske kornjače

 

Cheloniidae spp. (I)

 

 

Morske kornjače

Chelydridae

 

 

 

Nasrtljive kornjače

 

 

Chelydra serpentina (II)

 

 

 

 

Macrochelys temminckii (II)

 

Papagajska kornjača

Dermatemydidae

 

 

 

Srednjoamerička riječna kornjača

 

 

Dermatemys mawii (II)

 

Srednjoamerička riječna kornjača

Dermochelyidae

 

 

 

Sedmopruga usminjača

 

Dermochelys coriacea (I)

 

 

Sedmopruga usminjača

Emydidae

 

 

 

Barske kornjače

 

 

Chrysemys picta (samo živi primjerci)

 

Prugasta kornjača

 

 

Clemmys guttata (II)

 

Pjegava barska kornjača

 

 

Emydoidea blandingii (II)

 

Blandingova kornjača

 

 

 

Emys orbicularis (III Ukrajina) (populacija Ukrajine)

Barska kornjača

 

 

Glyptemys insculpta (II)

 

Šumska kornjača

 

Glyptemys muhlenbergii (I)

 

 

Barska kornjača

 

 

 

Graptemys spp. (III Sjedinjene Američke Države) (osim vrsta uključenih u Prilog B)

Američke barske kornjače

 

 

Graptemys barbouri (II)

 

 

 

 

Graptemys ernsti (II)

 

 

 

 

Graptemys gibbonsi (II)

 

 

 

 

Graptemys pearlensis (II)

 

 

 

 

Graptemys pulchra (II)

 

 

 

 

Malaclemys terrapin (II)

 

Dijamantna kornjača

 

 

Terrapene spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Škrinjaste kornjače

 

Terrapene coahuila (I)

 

 

Vodena škrinjasta kornjača

Geoemydidae

 

 

 

 

 

Batagur affinis (I)

 

 

 

 

Batagur baska (I)

 

 

Četveroprsta kornjača

 

 

Batagur borneoensis (II) (određena je nulta godišnja izvozna kvota za primjerke uzete iz divljine kojima se trguje u komercijalne svrhe)

 

 

 

 

Batagur dhongoka (II)

 

 

 

Batagur kachuga (I)

 

 

 

 

 

Batagur trivittata (II) (određena je nulta godišnja izvozna kvota za primjerke uzete iz divljine kojima se trguje u komercijalne svrhe)

 

 

 

 

Cuora spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A, određena je nulta godišnja izvozna kvota za Cuora aurocapitata, C. flavomarginata, C. mccordi, C. mouhotii, C. pani, C. trifasciata, C. yunnanensis i C. zhoui za primjerke uzete iz divljine kojima se trguje u komercijalne svrhe)

 

Azijske kutijaste kornjače

 

Cuora bourreti (I)

 

 

 

 

Cuora galbinifrons (I)

 

 

 

 

Cuora picturata (I)

 

 

 

 

 

Cyclemys spp. (II)

 

Azijske lisne kornjače

 

Geoclemys hamiltonii (I)

 

 

Crna barska kornjača

 

 

Geoemyda japonica (II)

 

Japanska lisna kornjača

 

 

Geoemyda spengleri (II)

 

Crnoprsa kornjača

 

 

Hardella thurjii (II)

 

Krunata riječna kornjača

 

 

Heosemys annandalii (II) (određena je nulta godišnja izvozna kvota za primjerke uzete iz divljine kojima se trguje u komercijalne svrhe)

 

Žutoglava šumska kornjača

 

 

Heosemys depressa (II) (određena je nulta godišnja izvozna kvota za primjerke uzete iz divljine kojima se trguje u komercijalne svrhe)

 

Arakanska šumska kornjača

 

 

Heosemys grandis (II)

 

Velika azijska kornjača

 

 

Heosemys spinosa (II)

 

Bodljikava šumska kornjača

 

 

Leucocephalon yuwonoi (II)

 

Bjeloglava šumska kornjača

 

 

Malayemys khoratensis (II)

 

 

 

 

Malayemys macrocephala (II)

 

Krupnoglava kornjača pužarica

 

 

Malayemys subtrijuga (II)

 

Malajska kornjača pužarica

 

Mauremys annamensis (I)

 

 

Anamska kornjača

 

 

 

Mauremys iversoni (III Kina)

Fujianska barska kornjača

 

 

 

 

 

 

 

Mauremys japonica (II)

 

Japanska barska kornjača

 

 

 

Mauremys megalocephala (III Kina)

Krupnoglava barska kornjača

 

 

Mauremys mutica (II)

 

Žuta barska kornjača

 

 

Mauremys nigricans (II)

 

Crvenovrata barska kornjača

 

 

 

Mauremys pritchardi (III Kina)

Pritchardova barska kornjača

 

 

 

Mauremys reevesii (III Kina)

Kineska barska kornjača

 

 

 

Mauremys sinensis (III Kina)

Kineska prugastovrata kornjača

 

Melanochelys tricarinata (I)

 

 

Tropruga kornjača

 

 

Melanochelys trijuga (II)

 

Indijska crna kornjača

 

Morenia ocellata (I)

 

 

 

 

 

Morenia petersi (II)

 

Indijska okata kornjača

 

 

Notochelys platynota (II)

 

Ravnoleđa kornjača

 

 

 

Ocadia glyphistoma (III Kina)

Prugovrata kornjača iz Guanxija

 

 

 

Ocadia philippeni (III Kina)

Philippenova prugovrata kornjača

 

 

Orlitia borneensis (II) (Određena je nulta godišnja izvozna kvota za primjerke uzete iz prirode kojima se trguje u komercijalne svrhe)

 

Malajska divovska kornjača

 

 

Pangshura spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Krovaste kornjače

 

Pangshura tecta (I)

 

 

Indijska krovasta kornjača

 

 

Rhinoclemmys spp. (II)

 

 

 

 

Sacalia bealei (II)

 

Bealova okata kornjača

 

 

 

Sacalia pseudocellata (III Kina)

Kineska lažnooka kornjača

 

 

Sacalia quadriocellata (II)

 

Četverooka kornjača

 

 

Siebenrockiella crassicollis (II)

 

Crna močvarna kornjača

 

 

Siebenrockiella leytensis (II)

 

Filipinska barska kornjača

 

 

Vijayachelys silvatica (II)

 

 

Kinosternidae

 

 

 

 

 

 

Claudius angustatus (II)

 

 

 

 

Kinosternon spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

 

 

Kinosternon cora (I)

 

 

 

 

Kinosternon vogti (I)

 

 

 

 

 

Staurotypus salvinii (II)

 

 

 

 

Staurotypus triporcatus (II)

 

 

 

 

Sternotherus spp. (II)

 

Mošusne kornjače

Platysternidae

 

 

 

Glavate kornjače

 

Platysternidae spp. (I)

 

 

Glavate kornjače

Podocnemididae

 

 

 

Afroameričke zmijovratne kornjače

 

 

Erymnochelys madagascariensis (II)

 

 

 

 

Peltocephalus dumerilianus (II)

 

Velikoglava zmijovrata kornjača

 

 

Podocnemis spp. (II)

 

 

Testudinidae

 

 

 

Kopnene kornjače

 

 

Testudinidae spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A) određena je nulta godišnja izvozna kvota za Centrochelys sulcata za primjerke uzete iz prirode kojima se prvenstveno trguje u komercijalne svrhe)

 

Kopnene kornjače

 

Astrochelys radiata (I)

 

 

Madagaskarska zvjezdasta kornjača

 

Astrochelys yniphora (I)

 

 

Angonoka, madagaskarska kornjača

 

Chelonoidis niger (I)

 

 

Galapagoska kornjača

 

Geochelone elegans (I)

 

 

Zvjezdasta kornjača, indijska zvjezdasta kornjača

 

Geochelone platynota (I)

 

 

Burmanska zvjezdasta kornjača

 

Gopherus flavomarginatus (I)

 

 

Bolsonska kornjača

 

Malacochersus tornieri (I)

 

 

Afrička plosnata kornjača

 

Psammobates geometricus (I)

 

 

Geometrijska kornjača

 

Pyxis arachnoides (I)

 

 

 

 

Pyxis planicauda (I)

 

 

 

 

Testudo graeca (II)

 

 

Grčka čančara

 

Testudo hermanni (II)

 

 

Kopnena kornjača

 

Testudo kleinmanni (I)

 

 

Egipatska čančara

 

Testudo marginata (II)

 

 

Obrubljena čančara

Trionychidae

 

 

 

Mekoštitke

 

 

Amyda cartilaginea (II)

 

 

 

 

Apalone spp. (II) (osim podvrsta uključenih u Prilog A)

 

Mekoštitke

 

Apalone spinifera atra (I)

 

 

Meksička mekoštitka

 

 

Chitra spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Uskoglave mekoštitke

 

Chitra chitra (I)

 

 

Prugasta uskoglava mekoštitka

 

Chitra vandijki (I)

 

 

Burmanska uskoglava mekoštitka

 

 

Cyclanorbis elegans (II)

 

 

 

 

Cyclanorbis senegalensis (II)

 

 

 

 

Cycloderma aubryi (II)

 

 

 

 

Cycloderma frenatum (II)

 

 

 

 

Dogania subplana (II)

 

 

 

 

Lissemys ceylonensis (II)

 

 

 

 

Lissemys punctata (II)

 

 

 

 

Lissemys scutata (II)

 

 

 

 

Nilssonia formosa (II)

 

Burmanska paunasta mekoštitka

 

Nilssonia gangetica (I)

 

 

Indijska mekoštitka

 

Nilssonia hurum (I)

 

 

Paunasta mekoštitka

 

Nilssonia leithii (I)

 

 

Leithova mekoštitka

 

Nilssonia nigricans (I)

 

 

Crna mekoštitka

 

 

Palea steindachneri (II)

 

 

 

 

Pelochelys spp. (II)

 

Divovske mekoštitke

 

 

Pelodiscus axenaria (II)

 

Mekoštitka iz provincije Hunan

 

 

Pelodiscus maackii (II)

 

Amurska mekoštitka

 

 

Pelodiscus parviformis (II)

 

Mala kineska mekoštitka

 

 

Rafetus euphraticus (II)

 

Eufratska mekoštitka

 

 

Rafetus euphraticus (II)

 

Šangajska mekoštitka

 

 

Trionyx triunguis (II)

 

Nilska mekoštitka

AMPHIBIA

 

 

 

Vodozemci

ANURA

 

 

 

Bezrepci

Aromobatidae

 

 

 

Mimikrijske šumske žabe

 

 

Allobates femoralis (II)

 

 

 

 

Allobates hodli (II)

 

 

 

 

Allobates myersi (II)

 

Myersova otrovna žaba

 

 

Allobates zaparo (II)

 

 

 

 

Anomaloglossus rufulus (II)

 

 

Bufonidae

 

 

 

Krastače

 

Altiphrynoides spp. (I)

 

 

Malcolmova etiopska krastača

 

Atelopus zeteki (I)

 

 

Zlatna žaba

 

Incilius periglenes (I)

 

 

Zlatna krastača

 

Nectophrynoides spp. (I)

 

 

 

 

Nimbaphrynoides spp. (I)

 

 

 

 

Sclerophrys channingi (I)

 

 

 

 

Sclerophrys superciliaris (I)

 

 

Kamerunska krastača

Calyptocephalellidae

 

 

 

 

 

 

 

Calyptocephalella gayi (III Čile)

Čileanska šljemasta vodena krastača

Centrolenidae

 

 

 

Staklene žabe

 

 

Centrolenidae spp. (II)

 

 

Conrauidae

 

 

 

Žabe

 

 

Conraua goliath

 

Divovska žaba bukača

Dendrobatidae

 

 

 

Otrovne žabe

 

 

Adelphobates spp. (II)

 

 

 

 

Ameerega spp. (II)

 

 

 

 

Andinobates spp. (II)

 

 

 

 

Dendrobates spp. (II)

 

 

 

 

Epipedobates spp. (II)

 

 

 

 

Excidobates spp. (II)

 

 

 

 

Hyloxalus azureiventris (II)

 

Plava otrovna žaba

 

 

Minyobates spp. (II)

 

 

 

 

Oophaga spp. (II)

 

 

 

 

Paruwrobates andinus (II)

 

 

 

 

Paruwrobates erythromos (II)

 

 

 

 

Phyllobates spp. (II)

 

 

 

 

Ranitomeya spp. (II)

 

 

Dicroglossidae

 

 

 

Žabe

 

 

Euphlyctis hexadactylus (II)

 

Šestoprsta žaba

 

 

Hoplobatrachus tigerinus (II)

 

Tigrasta žaba

Hylidae

 

 

 

Gatalinke

 

 

Agalychnis annae (II)

 

 

 

 

Agalychnis callidryas (II)

 

Crvenooka gatalinka

 

 

Agalychnis lemur (II) (nulta godišnja izvozna kvota za primjerke iz divljine kojima se trguje u komercijalne svrhe)

 

Lemurasta lisna žaba

 

 

Agalychnis moreletii (II)

 

 

 

 

Agalychnis saltator (II)

 

 

 

 

Agalychnis spurrelli (II)

 

Leteća žaba

 

 

Agalychnis terranova (II)

 

 

Mantellidae

 

 

 

Mantele

 

 

Mantella spp. (II)

 

Mantele

Microhylidae

 

 

 

 

 

 

Dyscophus antongilii (II)

 

Žaba rajčica

 

 

Dyscophus guineti (II)

 

Lažna žaba rajčica

 

 

Dyscophus insularis (II)

 

 

 

 

Scaphiophryne boribory (II)

 

 

 

 

Scaphiophryne gottlebei (II)

 

Crvena kišna žaba

 

 

Scaphiophryne marmorata (II)

 

 

 

 

Scaphiophryne spinosa (II)

 

 

Myobatrachidae

 

 

 

 

 

 

Rheobatrachus spp. (II) (Except for Rheobatrachus silus i Rheobatrachus vitellinus koje nisu uključene u priloge)

 

 

Telmatobiidae

 

 

 

Vodene žabe

 

Telmatobius culeus (I)

 

 

Vodena žaba iz jezera Titicaca

CAUDATA

 

 

 

 

Ambystomatidae

 

 

 

Aksolotli

 

 

Ambystoma dumerilii (II)

 

Patzcuaro daždevnjak

 

 

Ambystoma mexicanum (II)

 

Meksički aksolotl

Cryptobranchidae

 

 

 

Golemi šturovi

 

Andrias spp. (I)

 

 

Golemi šturovi

 

 

 

Cryptobranchus alleganiensis (III Sjedinjene Američke Države)

Američki štur

Hynobiidae

 

 

 

Azijski daždevnjaci

 

 

 

Hynobius amjiensis (III Kina)

 

Salamandridae

 

 

 

Daždevnjaci, vodenjaci

 

 

 

Echinotriton andersoni #18 (III Japan)

 

 

 

Echinotriton chinhaiensis (II)

 

 

 

 

Echinotriton maxiquadratus (II)

 

 

 

 

Laotriton laoensis (II) (nulta godišnja izvozna kvota za primjerke iz divljine kojima se trguje u komercijalne svrhe)

 

Laoski bradavičavi vodenjak

 

Neurergus kaiseri (I)

 

 

Kraljevski pjegavi daždevnjak

 

 

Paramesotriton spp. (II)

 

 

 

 

 

Salamandra algira (III Alžir)

 

 

 

Tylototriton spp. (II)

 

 

ELASMOBRANCHII

 

 

 

Hrskavičnjače

CARCHARHINIFORMES

 

 

 

 

Carcharhinidae

 

 

 

Psine

 

 

Carcharhinidae spp. (II) (ovo uključivanje stupa na snagu 25. studenoga 2023.)

 

 

 

 

Carcharhinus falciformis (II) (do 24. studenoga 2023.)

 

Svilenkasti morski pas

 

 

Carcharhinus longimanus (II) (do 24. studenoga 2023.)

 

Trupan oblokrilac

Sphyrnidae

 

 

 

Mlatovi

 

 

Sphyrnidae spp. (II)

 

 

LAMNIFORMES

 

 

 

 

Alopiidae

 

 

 

Psi lisice

 

 

Alopias spp. (II)

 

Psi lisice

Cetorhinidae

 

 

 

Psina golema

 

 

Cetorhinus maximus (II)

 

Psina golema

Lamnidae

 

 

 

Kučci

 

 

Carcharodon carcharias (II)

 

Velika bijela psina

 

 

Isurus oxyrinchus (II)

 

Kučak, mako, psina dugonosa, iglozuba psina

 

 

Isurus paucus (II)

 

Dugoperajni kučak, mako

 

 

Lamna nasus (II)

 

Kučina

MYLIOBATIFORMES

 

 

 

 

Myliobatidae

 

 

 

 

 

 

Mobula spp. (II)

 

Mante

Potamotrygonidae

 

 

 

Slatkovodne raže

 

 

 

Paratrygon aiereba (III Kolumbija)

 

 

 

Potamotrygon albimaculata (II)

 

 

 

 

 

Potamotrygon spp. (III Brazil) (populacije Brazila) (vrste koje nisu navedene u Prilogu B)

 

 

 

 

Potamotrygon constellata (III Kolumbija)

 

 

 

Potamotrygon henlei (II)

 

 

 

 

Potamotrygon jabuti (II)

 

 

 

 

Potamotrygon leopoldi (II)

 

 

 

 

 

Potamotrygon magdalenae (III Kolumbija)

 

 

 

Potamotrygon marquesi (II)

 

 

 

 

 

Potamotrygon motoro (III Kolumbija)

 

 

 

 

Potamotrygon orbignyi (III Kolumbija)

 

 

 

 

Potamotrygon schroederi (III Kolumbija)

 

 

 

 

Potamotrygon scobina (III Kolumbija)

 

 

 

Potamotrygon signata (II)

 

 

 

 

Potamotrygon wallacei (II)

 

 

 

 

 

Potamotrygon yepezi (III Kolumbija)

 

ORECTOLOBIFORMES

 

 

 

 

Rhincodontidae

 

 

 

Kitopsine

 

 

Rhincodon typus (II)

 

Kitopsina

RHINOPRISTIFORMES

 

 

 

 

Pristidae

 

 

 

Pilani

 

Pristidae spp. (I)

 

 

Pilani

Glaucostegidae

 

 

 

 

 

 

Glaucostegus spp. (II)

 

 

Rhinidae

 

 

 

 

 

 

Rhinidae spp. (II)

 

 

Rhinobatidae

 

 

 

 

 

 

Rhinobatidae spp. (II)

 

 

ACTINOPTERI

 

 

 

Ribe

ACIPENSERIFORMES

 

 

 

 

 

 

ACIPENSERIFORMES spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Jesetrovke

Acipenseridae

 

 

 

Jesetre

 

Acipenser brevirostrum (I)

 

 

Kratkonosa jesetra

 

Acipenser sturio (I)

 

 

Atlantska jesetra

ANGUILLIFORMES

 

 

 

 

Anguillidae

 

 

 

Riječne jegulje

 

 

Anguilla anguilla (II)

 

Jegulja

CYPRINIFORMES

 

 

 

 

Catostomidae

 

 

 

Kui-ui

 

Chasmistes cujus (I)

 

 

Kui-ui

Cyprinidae

 

 

 

Šaranke

 

 

Caecobarbus geertsii (II)

 

Afrička slijepa brkatica

 

Probarbus jullieni (I)

 

 

Ikanski temoleh

OSTEOGLOSSIFORMES

 

 

 

Arapaime, koštanojezičnjače

Arapaimidae

 

 

 

 

 

 

Arapaima gigas (II)

 

Arapaima

Osteoglossidae

 

 

 

Koštanojezičnjače

 

Scleropages formosus (I)

 

 

Azijska arovana

 

Scleropages inscriptus (I)

 

 

 

PERCIFORMES

 

 

 

 

Labridae

 

 

 

Usnače

 

 

Cheilinus undulatus (II)

 

Napoleonska usnjača

Pomacanthidae

 

 

 

 

 

 

Holacanthus clarionensis (II)

 

 

 

 

 

Holacanthus limbaughi (III France)

 

Sciaenidae

 

 

 

Sjenke

 

Totoaba macdonaldi (I)

 

 

Totoaba

SILURIFORMES

 

 

 

 

Pangasiidae

 

 

 

Somovi

 

Pangasianodon gigas (I)

 

 

Golemi som

Loricariidae

 

 

 

 

 

 

Hypancistrus zebra (II) (nulta godišnja izvozna kvota za divlje primjerke kojima se trguje u komercijalne svrhe)

 

 

SYNGNATHIFORMES

 

 

 

 

Syngnathidae

 

 

 

Morska šila, morski konjici

 

 

Hippocampus spp. (II)

 

Morski konjici

DIPNEUSTI

 

 

 

Dvodihalice

CERATODONTIFORMES

 

 

 

 

Neoceratodontidae

 

 

 

Australske dvodihalice

 

 

Neoceratodus forsteri (II)

 

Australska dvodihalica

COELACANTHI

 

 

 

Latimerije

COELACANTHIFORMES

 

 

 

 

Latimeriidae

 

 

 

Latimerije

 

Latimeria spp. (I)

 

 

Latimerije

ECHINODERMATA (BODLJIKAŠI)

HOLOTHUROIDEA

 

 

 

Morski krastavci

ASPIDOCHIROTIDA

 

 

 

 

Stichopodidae

 

 

 

Morski krastavci

 

 

 

Isostichopus fuscus (III Ekvador)

Smeđi morski krastavac

 

 

Thelenota spp. (II) (ovo uključivanje stupa na snagu 25. svibnja 2024.)

 

 

HOLOTHURIIDA

 

 

 

 

Holothuriidae

 

 

 

 

 

 

Holothuria fuscogilva (II)

 

 

 

 

Holothuria nobilis (II) (

 

 

 

 

Holothuria whitmaei (II)

 

 

ARTHROPODA (ČLANKONOŠCI)

ARACHNIDA

 

 

 

Pauci i škorpioni

ARANEAE

 

 

 

 

Theraphosidae

 

 

 

Tarantule

 

 

Aphonopelma pallidum (II)

 

Chihuahuanska ružičasto-siva tarantula

 

 

Brachypelma spp. (II)

 

Srednjeameričke tarantule

 

 

 

Caribena versicolor (III Europska unija)

 

 

 

Poecilotheria spp. (II)

 

 

 

 

Sericopelma angustum (II)

 

 

 

 

Sericopelma embrithes (II)

 

 

 

 

Tliltocatl spp. (II)

 

Sjevernoameričke tarantule

SCORPIONES

 

 

 

 

Scorpionidae

 

 

 

Škorpioni

 

 

Pandinus camerounensis (II)

 

 

 

 

Pandinus dictator (II)

 

 

 

 

Pandinus gambiensis (II)

 

Divovski senegalski škorpion

 

 

Pandinus imperator (II)

 

Carski štipavac

 

 

Pandinus roeseli (II)

 

 

INSECTA

 

 

 

Kukci

COLEOPTERA

 

 

 

Kornjaši

Lucanidae

 

 

 

Jelenci

 

 

 

Colophon spp. (III Južna Afrika)

Južnoafrički jelenci

Scarabaeidae

 

 

 

Truležari, skarabeji

 

 

Dynastes satanas (II)

 

 

LEPIDOPTERA

 

 

 

Leptiri

Nymphalidae

 

 

 

 

 

 

 

Agrias amydon boliviensis (III Bolivija)

 

 

 

 

Morpho godartii lachaumei (III Bolivija)

 

 

 

 

Prepona praeneste buckleyana (III Bolivija)

 

Papilionidae

 

 

 

Lastinrepci, jedarca

 

Achillides chikae chikae (I)

 

 

 

 

Achillides chikae hermeli (I)

 

 

 

 

 

Atrophaneura jophon (II)

 

 

 

 

Atrophaneura palu

 

 

 

 

Atrophaneura pandiyana (II)

 

 

 

 

Bhutanitis spp. (II)

 

Lastinrepci

 

 

Graphium sandawanum

 

 

 

 

Graphium stresemanni

 

 

 

 

Ornithoptera spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A)

 

Lastinrepci

 

Ornithoptera alexandrae (I)

 

 

 

 

 

Papilio benguetanus

 

 

 

 

Papilio esperanza

 

 

 

Papilio homerus (I)

 

 

 

 

Papilio hospiton (II)

 

 

Korzikanski lastinrep

 

 

Papilio morondavana

 

 

 

 

Papilio neumoegeni

 

 

 

 

 

Papilio phorbanta (III Europska unija) (ovo uključivanje stupa na snagu 21. svibnja 2023.)

 

 

 

Parides ascanius

 

 

 

 

Parides hahneli

 

 

 

Parides burchellanus (I)

 

 

 

 

Parnassius apollo (II)

 

 

Apolon, crvenooki parnasovac

 

 

Teinopalpus spp. (II)

 

 

 

 

Trogonoptera spp. (II)

 

Lastinrepci

 

 

 

 

Lastinrepci

ANNELIDA (KOLUTIĆAVCI)

HIRUDINOIDEA

 

 

 

Pijavice

ARHYNCHOBDELLIDA

 

 

 

 

Hirudinidae

 

 

 

Pijavice

 

 

Hirudo medicinalis (II)

 

Medicinska pijavica

 

 

Hirudo verbana (II)

 

Južna medicinska pijavica

MOLLUSCA (MEKUŠCI)

BIVALVIA

 

 

 

Školjkaši

MYTILOIDA

 

 

 

 

Mytilidae

 

 

 

Morski školjkaši

 

 

Lithophaga lithophaga (II)

 

Prstac

UNIONOIDA

 

 

 

 

Unionidae

 

 

 

Slatkovodne dagnje

 

Conradilla caelata (I)

 

 

 

 

 

Cyprogenia aberti (II)

 

Jestiva biserna dagnja, jestiva najada

 

Dromus dromas (I)

 

 

 

 

Epioblasma curtisii (I)

 

 

 

 

Epioblasma florentina (I)

 

 

 

 

Epioblasma sampsonii (I)

 

 

 

 

Epioblasma sulcata perobliqua (I)

 

 

 

 

Epioblasma torulosa gubernaculum (I)

 

 

 

 

 

Epioblasma torulosa rangiana (II)

 

 

 

Epioblasma torulosa torulosa (I)

 

 

 

 

Epioblasma turgidula (I)

 

 

 

 

Epioblasma walkeri (I)

 

 

 

 

Fusconaia cuneolus (I)

 

 

 

 

Fusconaia edgariana (I)

 

 

 

 

Lampsilis higginsii (I)

 

 

 

 

Lampsilis orbiculata orbiculata (I)

 

 

 

 

Lampsilis satur (I)

 

 

 

 

Lampsilis virescens (I)

 

 

 

 

Plethobasus cicatricosus (I)

 

 

 

 

Plethobasus cooperianus (I)

 

 

 

 

 

Pleurobema clava (II)

 

 

 

Pleurobema plenum (I)

 

 

 

 

Potamilus capax (I)

 

 

 

 

Quadrula intermedia (I)

 

 

 

 

Quadrula sparsa (I)

 

 

 

 

Toxolasma cylindrella (I)

 

 

 

 

Unio nickliniana (I)

 

 

 

 

Unio tampicoensis tecomatensis (I)

 

 

 

 

Villosa trabalis (I)

 

 

 

VENEROIDA

 

 

 

 

Tridacnidae

 

 

 

Školjkače

 

 

Tridacnidae spp. (II)

 

Školjkače

CEPHALOPODA

 

 

 

 

NAUTILIDA

 

 

 

 

Nautilidae

 

 

 

Nautilus, indijska lađica

 

 

Nautilidae spp. (II)

 

Nautilus, indijska lađica

GASTROPODA

 

 

 

Puževi

MESOGASTROPODA

 

 

 

 

Strombidae

 

 

 

Volci

 

 

Strombus gigas (II)

 

Divovski krilaš

STYLOMMATOPHORA

 

 

 

 

Achatinellidae

 

 

 

 

 

Achatinella spp. (I)

 

 

 

Camaenidae

 

 

 

 

 

 

Papustyla pulcherrima (II)

 

 

Cepolidae

 

 

 

 

 

Polymita spp. (I)

 

 

 

CNIDARIA (KORALJI, VLASULJE)

ANTHOZOA

 

 

 

Koralji, vlasulje

ANTIPATHARIA

 

 

 

 

 

 

ANTIPATHARIA spp. (II)

 

Crni koralji

GORGONACEAE

 

 

 

 

Coralliidae

 

 

 

Crveni i ružičasti koralji

 

 

 

Corallium elatius (III Kina)

 

 

 

 

Corallium japonicum (III Kina)

 

 

 

 

Corallium konjoi (III Kina)

 

 

 

 

Corallium secundum (III Kina)

 

HELIOPORACEA

 

 

 

 

Helioporidae

 

 

 

Plavi koralj

 

 

Helioporidae spp. (II) (uključuje samo vrstu Heliopora coerulea) (6)

 

Plavi koralj

SCLERACTINIA

 

 

 

 

 

 

SCLERACTINIA spp. (II)  (6)

 

Kameni koralji

STOLONIFERA

 

 

 

 

Tubiporidae

 

 

 

Orguljače

 

 

Tubiporidae spp. (II)  (6)

 

Orguljače

HYDROZOA

 

 

 

Obrubnjaci

MILLEPORINA

 

 

 

 

Milleporidae

 

 

 

Welloški vatreni koralji

 

 

Milleporidae spp. (II)  (6)

 

Welloški vatreni koralji

STYLASTERINA

 

 

 

 

Stylasteridae

 

 

 

Čipkasti koralji

 

 

Stylasteridae spp. (II)  (6)

 

Čipkasti koralji

FLORA

AGAVACEAE

 

 

 

Agave

 

Agave parviflora (I)

 

 

Sitnocvjetna agava

 

 

Agave victoriae-reginae (II) #4

 

Agava kraljice Viktorije

 

 

Nolina interrata (II)

 

Deheska medvjeđa trava

 

 

Yucca queretaroensis (II)

 

 

AIZOACEAE

 

 

 

 

 

 

 

Conophytum spp. (III Južna Afrika)

 

 

 

 

Mestoklema tuberosum (III Južna Afrika)

 

AMARYLLIDACEAE

 

 

 

Zvanikovke, sunovrati

 

 

Galanthus spp. (II) #4

 

Visibabe

 

 

Sternbergia spp. (II) #4

 

Lužarke

ANACARDIACEAE

 

 

 

 

 

 

Operculicarya decaryi (II)

 

 

 

 

Operculicarya hyphaenoides (II)

 

 

 

 

Operculicarya pachypus (II)

 

 

APOCYNACEAE

 

 

 

 

 

 

Hoodia spp. (II) #9

 

 

 

 

Pachypodium spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A) #4

 

 

 

Pachypodium ambongense (I)

 

 

 

 

Pachypodium baronii (I)

 

 

 

 

Pachypodium decaryi (I)

 

 

 

 

Pachypodium windsorii (I)

 

 

 

 

 

 

Raphionacme zeyheri (III Južna Afrika)

 

 

 

Rauvolfia serpentina (II) #2

 

 

ARALIACEAE

 

 

 

Brestanjevke, bršljanovke

 

 

Panax ginseng (II) (samo populacija Ruske Federacije; ni jedna druga populacija nije uključena u priloge ovoj Uredbi) #3

 

Azijski ginseng

 

 

Panax quinquefolius (II) #3

 

Američki ginseng

ARAUCARIACEAE

 

 

 

Araukarije

 

Araucaria araucana (I)

 

 

Čileanski bor

ASPARAGACEAE

 

 

 

 

 

 

Beaucarnea spp. (II)

 

 

BERBERIDACEAE

 

 

 

Žutike

 

 

Podophyllum hexandrum (II) #2

 

 

BIGNONIACEAE

 

 

 

 

 

 

Handroanthus spp. (II) #17 ((ovo uključivanje stupa na snagu 25. studenoga 2024.)

 

 

 

 

Roseodendron spp. (II) #17 (ovo uključivanje stupa na snagu 25. studenoga 2024.)

 

 

 

 

Tabebuia spp. (II) #17 (ovo uključivanje stupa na snagu 25. studenoga 2024.)

 

 

BROMELIACEAE

 

 

 

Bromelije

 

 

Tillandsia harrisii (II) #4

 

 

 

 

Tillandsia kammii (II) #4

 

 

 

 

Tillandsia xerographica (II) (7) #4

 

 

CACTACEAE

 

 

 

Kaktusi

 

 

CACTACEAE spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A i vrsta Pereskia spp., Pereskiopsis spp. i Quiabentia spp.) (8) #4

 

Kaktusi

 

Ariocarpus spp. (I)

 

 

Živi kameni kaktus

 

Astrophytum asterias (I)

 

 

Zvjezdasti kaktus

 

Aztekium ritteri (I)

 

 

Aztečki kaktus

 

Coryphantha werdermannii (I)

 

 

Mali kaktus Jobali

 

Discocactus spp. (I)

 

 

Diskokaktusi

 

Echinocereus ferrerianus ssp. lindsayorum (I)

 

 

Lindsayev ježasti kaktus

 

Echinocereus schmollii (I)

 

 

Lambov repati kaktus

 

Escobaria minima (I)

 

 

Nelleov kaktus

 

Escobaria sneedii (I)

 

 

Sneedov jastučasti kaktus

 

Mammillaria pectinifera (I) (uključuje ssp. solisioides)

 

 

Conchilinque

 

Melocactus conoideus (I)

 

 

 

 

Melocactus deinacanthus (I)

 

 

 

 

Melocactus glaucescens (I)

 

 

 

 

Melocactus paucispinus (I)

 

 

 

 

Obregonia denegrii (I)

 

 

Peyote ili kaktus-artičoka

 

Pachycereus militaris (I)

 

 

Grenadirova kapa

 

Pediocactus bradyi (I)

 

 

Bradyjev jastučasti kaktus

 

Pediocactus knowltonii (I)

 

 

Knowltonov kaktus

 

Pediocactus paradinei (I)

 

 

 

 

Pediocactus peeblesianus (I)

 

 

 

 

Pediocactus sileri (I)

 

 

Silerov jastučasti kaktus

 

Pelecyphora spp. (I)

 

 

 

 

Sclerocactus blainei (I)

 

 

Blaineov udičasti kaktus

 

Sclerocactus brevihamatus ssp. tobuschii (I)

 

 

Tobuschev udičasti kaktus

 

Sclerocactus brevispinus (I)

 

 

 

 

Sclerocactus cloverae (I)

 

 

 

 

Sclerocactus erectocentrus (I)

 

 

 

 

Sclerocactus glaucus (I)

 

 

 

 

Sclerocactus mariposensis (I)

 

 

 

 

Sclerocactus mesae-verdae (I)

 

 

 

 

Sclerocactus nyensis (I)

 

 

 

 

Sclerocactus papyracanthus (I)

 

 

 

 

Sclerocactus pubispinus (I)

 

 

 

 

Sclerocactus sileri (I)

 

 

 

 

Sclerocactus wetlandicus (I)

 

 

 

 

Sclerocactus wrightiae (I)

 

 

 

 

Strombocactus spp. (I)

 

 

Pejotl

 

Turbinicarpus spp. (I)

 

 

 

 

Uebelmannia spp. (I)

 

 

 

CARYOCARACEAE

 

 

 

 

 

 

Caryocar costaricense (II) #4

 

Ajillo

COMPOSITAE (ASTERACEAE)

 

 

 

Glavočike

 

 

 

Crassothonna clavifolia (III Južna Afrika)

 

 

 

 

Othonna armiana (III Južna Afrika)

 

 

 

 

Othonna cacalioides (III Južna Afrika)

 

 

 

 

Othonna euphorbioides (III Južna Afrika)

 

 

 

 

Othonna retrorsa (III Južna Afrika)

 

 

Saussurea costus (I) (poznata i pod nazivom S. lappa, Aucklandia lappa ili A. costus)

 

 

Kostus

CRASSULACEAE

 

 

 

 

 

 

Rhodiola spp. (II) #2

 

Vrijesovi

 

 

 

Tylecodon bodleyae (III Južna Afrika)

Tylecodon nolteei (III Južna Afrika)

Tylecodon reticulatus (III Južna Afrika)

 

CUCURBITACEAE

 

 

 

 

 

 

Zygosicyos pubescens (II) (poznata i pod nazivom Xerosicyos pubescens)

 

Tobory

 

 

Zygosicyos tripartitus (II)

 

Betoboky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CUPRESSACEAE

 

 

 

Čempresi

 

Fitzroya cupressoides (I)

 

 

Alerce

 

Pilgerodendron uviferum (I)

 

 

Pilgerodendron

 

 

Widdringtonia whytei (II)

 

Cedar mulanje

CYATHEACEAE

 

 

 

Drvenaste paprati

 

 

Cyathea spp. (II) #4

 

Drvenaste paprati

CYCADACEAE

 

 

 

Cikasi

 

 

CYCADACEAE spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A) #4

 

Cikasi

 

Cycas beddomei (I)

 

 

 

DICKSONIACEAE

 

 

 

Drvenaste paprati

 

 

Cibotium barometz (II) #4

 

 

 

 

Dicksonia spp. (II) (samo populacije obiju Amerika; ni jedna druga populacija nije uključena u priloge ovoj Uredbi. Uključuje sinonime Dicksonia berteriana, D. externa, D. sellowiana i D. stuebelii) #4

 

Drvenaste paprati

DIDIEREACEAE

 

 

 

 

 

 

DIDIEREACEAE spp. (II) #4

 

 

DIOSCOREACEAE

 

 

 

Bljuštovke, jam

 

 

Dioscorea deltoidea (II) #4

 

 

DROSERACEAE

 

 

 

Rosike, rosičine

 

 

Dionaea muscipula (II) #4

 

Venerina muholovka

EBENACEAE

 

 

 

Dragunovke, ebanovke

 

 

Diospyros spp. (II) (samo populacije Madagaskara; ni jedna druga populacija nije uključena u priloge ovoj Uredbi) #5

 

 

EUPHORBIACEAE

 

 

 

Mlječike

 

 

Euphorbia spp. (II) #4

(Samo sukulentne vrste osim:

(1)

Euphorbia misera;

(2)

umjetno razmnoženih primjeraka kultivara vrste Euphorbia trigona;

(3)

umjetno razmnoženih primjeraka vrste Euphorbia lactea cijepljenih na umjetno razmnoženu podlogu vrste Euphorbia neriifolia, u slučaju kada su oni:

krestastog oblika, ili

lepezastog oblika, ili

boje izmijenjene mutacijom;

(4)

umjetno razmnoženih primjeraka kultivara vrste Euphorbia„Milii”, u slučaju kada su oni:

lako prepoznatljivi kao umjetno razmnoženi primjerci, i

uvedeni u Uniju ili (ponovno) izvezeni iz Unije u pošiljkama od 100 ili više biljaka,

koji ne podliježu ovoj Uredbi, i

(5)

vrsta uključenih u Prilog A)

 

Mlječike

 

Euphorbia ambovombensis (I)

 

 

 

 

Euphorbia capsaintemariensis (I)

 

 

 

 

Euphorbia cremersii (I) (uključuje formu viridifolia i var. rakotozafyi)

 

 

 

 

Euphorbia cylindrifolia (I) (uključuje ssp. tuberifera)

 

 

 

 

Euphorbia decaryi (I) (uključuje var. ampanihyensis, robinsonii i sprirosticha)

 

 

 

 

Euphorbia francoisii (I)

 

 

 

 

Euphorbia handiensis (II)

 

 

 

 

Euphorbia lambii (II)

 

 

 

 

Euphorbia moratii (I) (uključuje var. antsingiensis, bemarahensis i multiflora)

 

 

 

 

Euphorbia parvicyathophora (I)

 

 

 

 

Euphorbia quartziticola (I)

 

 

 

 

Euphorbia stygiana (II)

 

 

 

 

Euphorbia tulearensis (I)

 

 

 

FAGACEAE

 

 

 

Bukve, hrastovi

 

 

 

Quercus mongolica (III Ruska Federacija) #5

Mongolski hrast

FOUQUIERIACEAE

 

 

 

 

 

 

Fouquieria columnaris (II) #4

 

 

 

Fouquieria fasciculata (I)

 

 

 

 

Fouquieria purpusii (I)

 

 

 

GERANIACEAE

 

 

 

 

 

 

 

Monsonia herrei (III Južna Afrika)

 

 

 

 

Monsonia multifida (III Južna Afrika)

 

 

 

 

Monsonia patersonii (III Južna Afrika)

 

 

 

 

Monsonia crassicaule (III Južna Afrika)

 

 

 

 

Pelargonium triste (III Južna Afrika)

 

GNETACEAE

 

 

 

 

 

 

 

Gnetum montanum (III Nepal) #1

 

JUGLANDACEAE

 

 

 

Orasi

 

 

Oreomunnea pterocarpa (II) #4

 

Gavilàn

LAURACEAE

 

 

 

 

 

 

Aniba rosaeodora (II) (poznata i kao A. duckei) #12

 

Brazilsko ružino drvo

LEGUMINOSAE

(FABACEAE)

 

 

 

Mahunarke

 

 

Afzelia spp. (II) (Afričke populacije) #17

 

 

 

 

Dalbergia spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A) #15

 

 

 

Dalbergia nigra (I)

 

 

Brazilsko ružino drvo

 

 

Dipteryx spp. (II) #17 (ovo uključivanje stupa na snagu 25. studenoga 2024.)

Dipteryx panamensis (III Kostarika/Nikaragva) (do 24. studenoga 2024.)

Cumaru, Brazilska tikovina, Tonka

 

 

Guibourtia demeusei (II) #15

 

Crvena bubinga

 

 

Guibourtia pellegriniana (II) #15

 

 

 

 

Guibourtia tessmannii (II) #15

 

 

 

 

Paubrasilia echinata (II) #10

 

Brazilsko drvo

 

 

Pericopsis elata (II) #17

 

Afrormosia

 

 

Platymiscium parviflorum (II) #4

 

 

 

 

Pterocarpus santalinus (II) #7

 

Crvena sandalovina

 

 

Pterocarpus spp. (II) (Afričke populacije) #17

 

 

 

 

Senna meridionalis (II)

 

Taraby

LILIACEAE

 

 

 

Ljiljani

 

 

Aloe spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A i Aloe vera, poznate i kao Aloe barbadensis, koja nije uključena u priloge) #4

 

Aloje

 

Aloe albida (I)

 

 

 

 

Aloe albiflora (I)

 

 

 

 

Aloe alfredii (I)

 

 

 

 

Aloe bakeri (I)

 

 

 

 

Aloe bellatula (I)

 

 

 

 

Aloe calcairophila (I)

 

 

 

 

Aloe compressa (I) (uključuje var. paucituberculata, rugosquamosa i schistophila)

 

 

 

 

Aloe delphinensis (I)

 

 

 

 

Aloe descoingsii (I)

 

 

 

 

Aloe fragilis (I)

 

 

 

 

Aloe haworthioides (I) (uključuje var. aurantiaca)

 

 

 

 

Aloe helenae (I)

 

 

 

 

Aloe laeta (I) (uključuje var. maniaensis)

 

 

 

 

Aloe parallelifolia (I)

 

 

 

 

Aloe parvula (I)

 

 

 

 

Aloe pillansii (I)

 

 

 

 

Aloe polyphylla (I)

 

 

 

 

Aloe rauhii (I)

 

 

 

 

Aloe suzannae (I)

 

 

 

 

Aloe versicolor (I)

 

 

 

 

Aloe vossii (I)

 

 

 

MAGNOLIACEAE

 

 

 

Magnolije

 

 

 

Magnolia liliifera var. obovata (III Nepal) #1

Safan

MALVACEAE

 

 

 

 

 

 

Adansonia grandidieri (II) #16

 

Grandidierov baobab

MELIACEAE

 

 

 

Mahagoniji, cedrovi

 

 

Cedrela spp. (II) #6 (neotropske populacije)

 

Španjolski cedar

 

 

Khaya spp. (II) (Afričke populacije) #17

 

Afrički mahagonij

 

 

Swietenia humilis (II) #4

 

Honduraški mahagonij

 

 

Swietenia macrophylla (II) (neotropske populacije – uključuje Srednju i Južnu Ameriku i Karipske otoke) #6

 

Širokolisni mahagonij, velelisni mahagonij

 

 

Swietenia mahagoni (II) #5

 

Karipski mahagonij

NEPENTHACEAE

 

 

 

Vrčonoše (Starog svijeta)

 

 

Nepenthes spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A) #4

 

Tropske vrčonoše

 

Nepenthes khasiana (I)

 

 

Indijski vrčonoša

 

Nepenthes rajah (I)

 

 

Kraljevski vrčonoša

OLEACEAE

 

 

 

Masline, jaseni

 

 

 

Fraxinus mandshurica (III Ruska Federacija) #5

Mančurijski jasen, mandžurijski jasen

ORCHIDACEAE

 

 

 

Orhideje

 

 

ORCHIDACEAE spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A) (9)#4

 

Orhideje

 

Za sve sljedeće vrste orhideja koje su navedene u Prilogu A, njihove sadnice i kulture tkiva ne podliježu ovoj Uredbi u slučajevima kada:

su dobivene in vitro, i

ispunjavaju kriterije definicije „umjetno razmnoženih” u skladu s člankom 56. Uredbe Komisije (EZ) br. 865/2006 (10), i

kada se prilikom uvođenja u Uniju ili (ponovnog) izvoza iz Unije prevoze u sterilnim spremnicima

 

 

 

 

Aerangis ellisii (I)

 

 

 

 

Cattleya jongheana (I)

 

 

 

 

Cattleya lobata (I)

 

 

 

 

Cephalanthera cucullata (II)

 

 

Kukuljasta naglavica

 

Cypripedium calceolus (II)

 

 

Gospina papučica

 

Dendrobium cruentum (I)

 

 

 

 

Goodyera macrophylla (II)

 

 

Velelisna oštropelutka

 

Liparis loeselii (II)

 

 

Močvarna orhideja

 

Mexipedium xerophyticum (I)

 

 

 

 

Ophrys argolica (II)

 

 

Kokica

 

Ophrys lunulata (II)

 

 

Srpasta orhideja (polumjesečasta orhideja)

 

Orchis scopulorum (II)

 

 

Madeirska orhideja, kaćun

 

Paphiopedilum spp. (I)

 

 

Azijske papučaste orhideje

 

Peristeria elata (I)

 

 

Duh sveti ili orhideja golubica

 

Phragmipedium spp. (I)

 

 

Južnoameričke papučaste orhideje

 

Renanthera imschootiana (I)

 

 

Crvena vanda

 

Spiranthes aestivalis (II)

 

 

Ljetna zasukica

OROBANCHACEAE

 

 

 

Volovotke

 

 

Cistanche deserticola (II) #4

 

Pustinjski volovod

PALMAE

(ARECACEAE)

 

 

 

Palme

 

 

Beccariophoenix madagascariensis (II) #4

 

Manarano, palma maruala

 

 

Dypsis decaryi (II) #4

 

Trokutasta palma

 

Dypsis decipiens (I)

 

 

Leptirasta palma

 

 

Lemurophoenix halleuxii (II)

 

 

 

 

 

Lodoicea maldivica (III Sejšeli) #13

Sejšelska palma

 

 

Marojejya darianii (II)

 

Velikolisna palma, ravimbe

 

 

Ravenea louvelii (II)

 

Palma Lakamarefo

 

 

Ravenea rivularis (II)

 

Palma Gora (veličanstvena palma)

 

 

Satranala decussilvae (II)

 

Satranabe

 

 

Voanioala gerardii (II)

 

Voanioala

PAPAVERACEAE

 

 

 

Makovi

 

 

 

Meconopsis regia (III Nepal) #1

Himalajski mak

PASSIFLORACEAE

 

 

 

 

 

 

Adenia firingalavensis (II)

 

 

 

 

Adenia olaboensis (II)

 

 

 

 

 

Adenia spinosa (III Južna Afrika)

 

 

 

Adenia subsessilifolia (II)

 

Katakata

PEDALIACEAE

 

 

 

 

 

 

Uncarina grandidieri (II)

 

Uncarina

 

 

Uncarina stellulifera (II)

 

Uncarina

PINACEAE

 

 

 

Borovi

 

Abies guatemalensis (I)

 

 

Guatemalska jela

 

 

 

Pinus koraiensis (III Ruska Federacija) #5

 

PODOCARPACEAE

 

 

 

Tisuljevke

 

 

 

Podocarpus neriifolius (III Nepal) #1

Žuto drvo

 

Podocarpus parlatorei (I)

 

 

 

PORTULACACEAE

 

 

 

Tuštevi

 

 

Anacampseros spp. (II) #4

 

Tušt

 

 

Avonia spp. (II) #4

 

 

 

 

Lewisia serrata (II) #4

 

 

 

 

 

Portulacaria pygmaea (III Južna Afrika)

 

PRIMULACEAE

 

 

 

Primule, ciklame

 

 

Cyclamen spp. (II) (11) #4

 

Ciklame

RANUNCULACEAE

 

 

 

Žabnjakovke

 

 

Adonis vernalis (II) #2

 

Proljetni gorocvijet

 

 

Hydrastis canadensis (II) #8

 

 

ROSACEAE

 

 

 

Ruže, trešnje

 

 

Prunus africana (II) #4

 

Afrička šljiva

RUBIACEAE

 

 

 

 

 

Balmea stormiae (I)

 

 

Ajuge

SANTALACEAE

 

 

 

 

 

 

Osyris lanceolata (II) (Samo populacije Burundija, Etiopije, Kenije, Ruande, Ugande i Ujedinjene Republike Tanzanije; ni jedna druga populacija nije uključena u priloge) #2

 

Istočnoafrička sandalovina

SARRACENIACEAE

 

 

 

Saracenije (Novoga svijeta)

 

 

Sarracenia spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A) #4

 

Muholovke

 

Sarracenia oreophila (I)

 

 

Zelena mesožderka

 

Sarracenia rubra ssp. alabamensis (I)

 

 

Crvena alabamska muholovka

 

Sarracenia rubra ssp. jonesii (I)

 

 

 

SCROPHULARIACEAE

 

 

 

Strupnikovke

 

 

Picrorhiza kurrooa (II) (ne odnosi se na vrstu Picrorhiza scrophulariiflora) #2

 

Indijski gencijan

STANGERIACEAE

 

 

 

Stangerije (cikasi)

 

 

Bowenia spp. (II) #4

 

Cikasi

 

Stangeria eriopus (I)

 

 

Stangerija

TAXACEAE

 

 

 

Tise

 

 

Taxus chinensis i sve podvrste i varijeteti te vrste (II) #2

 

Kineska tisa

 

 

Taxus cuspidata i sve podvrste i varijeteti te vrste (II) (12) #2

 

Japanska tisa

 

 

Taxus fuana i sve podvrste i varijeteti te vrste (II) #2

 

Tibetanska tisa

 

 

Taxus sumatrana i sve podvrste i varijeteti te vrste (II) #2

 

Sumatranska tisa

 

 

Taxus wallichiana (II) #2

 

Himalajska tisa

THYMELAEACEAE

(AQUILARIACEAE)

 

 

 

Agardrvo, ramin

 

 

Aquilaria spp. (II) #14

 

Agardrvo, ramin, gaharu

 

 

Gonystylus spp. (II) #4

 

Ramin

 

 

Gyrinops spp. (II) #14

 

Agardrvo

TROCHODENDRACEAE

(TETRACENTRACEAE)

 

 

 

Tetracentroni

 

 

 

Tetracentron sinense (III Nepal) #1

 

VALERIANACEAE

 

 

 

Valerijane, odoljeni

 

 

Nardostachys grandiflora (II) #2

 

 

VITACEAE

 

 

 

 

 

 

Cyphostemma elephantopus (II)

 

Lazampasika

 

 

Cyphostemma laza (II)

 

Laza

 

 

Cyphostemma montagnacii (II)

 

Lazambohitra

WELWITSCHIACEAE

 

 

 

Velvičije

 

 

Welwitschia mirabilis (II) #4

 

Velvičija

ZAMIACEAE

 

 

 

Cikasi

 

 

ZAMIACEAE spp. (II) (osim vrsta uključenih u Prilog A) #4

 

Cikasi

 

Ceratozamia spp. (I)

 

 

 

 

Encephalartos spp. (I)

 

 

Palme kruhovice ili kruhovo drveće

 

Microcycas calocoma (I)

 

 

Palma Corcho

 

Zamia restrepoi (I)

 

 

 

ZINGIBERACEAE

 

 

 

Đumbirovke, ljiljani

 

 

Hedychium philippinense (II) #4

 

Filipinski crveni uskolisni likovac

 

 

Siphonochilus aethiopicus (II) (populacije Mozambika, Esvatinija, Južne Afrike i Zimbabvea)

 

Natalski đumbir

ZYGOPHYLLACEAE

 

 

 

Dvoliskovice, drvo života

 

 

Bulnesia sarmientoi (II) #11

 

Sveto drvo

 

 

Guaiacum spp. (II) #2

 

Drvo života, lignum-vitae

 

Prilog D

Uobičajeni naziv

FAUNA

CHORDATA (SVITKOVCI)

MAMMALIA

 

Sisavci

CARNIVORA

 

 

Canidae

 

Psi, lisice, vukovi

 

Vulpes vulpes griffithi (III Indija) §1

Crvena lisica, obična lisica

 

Vulpes vulpes montana (III Indija) §1

Crvena lisica, obična lisica

 

Vulpes vulpes pusilla (III Indija) §1

Crvena lisica, obična lisica

Mustelidae

 

Kune, jazavci, lasice itd.

 

Mustela altaica (III Indija) §1

Planinska lasica, Altajska lasica

 

Mustela erminea ferghanae (III Indija) §1

Hermelin

 

Mustela kathiah (III Indija) §1

Žutotrba lasica

 

Mustela sibirica (III Indija) §1

Sibirski tvor

AVES

 

Ptice

ANSERIFORMES

 

 

Anatidae

 

Patke, guske, labudovi

 

Anas melleri

 

 

 

 

 

 

 

REPTILIA

 

Gmazovi

SAURIA

 

 

Agamidae

 

 

 

Otocryptis wiegmanni

 

Cordylidae

 

Bodljorepi gušteri

 

Platysaurus imperator

 

Gekkonidae

 

Gekoni, macaklini

 

Rhacodactylus auriculatus

Novokaledonijski kvrgavi macaklin

 

Rhacodactylus ciliatus

Guichenotov divovski macaklin

 

Rhacodactylus leachianus

Novokaledonijski veliki macaklin

 

 

 

 

Teratoscincus scincus (uključuje Teratoscincus scincus rustamowi, T. s. keyserlingii i T. s. scincus)

Obični čudnovati macaklin

Gerrhosauridae

 

 

 

Tracheloptychus petersi

 

 

Zonosaurus karsteni

 

 

Zonosaurus maximus

 

 

Zonosaurus quadrilineatus

 

Scincidae

 

Rovaši, skinkovi

 

Tribolonotus gracilis

Krokodilski rovaš

 

Tribolonotus novaeguineae

 

SERPENTES

 

 

Guževi

 

Guževi

 

Elaphe carinata §1

 

 

Elaphe radiata §1

 

 

Elaphe taeniura §1

 

 

Enhydris bocourti §1

 

 

Homalopsis spp. §1

 

 

Langaha nasuta

Sjeverna listonosna zmija

 

Leioheterodon madagascariensis

Madagaskarska menarana

 

Ptyas korros §1

Indokineska štakorašica

 

 

 

Hydrophiidae

 

Morske zmije

 

Lapemis curtus (uključuje Lapemis hardwickii) §1

 

Viperidae

 

Ljutice

 

 

 

 

Pseudocerastes spp., osim vrste uključene u Prilog B

 

AMPHIBIA

 

 

ANURA

 

Bezrepci

Bufonidae

 

 

 

Atelopus spp., osim vrsta uključenih u Prilog A

Harlekiske žabe krastače

Dicroglossidae

 

Žabe

 

Limnonectes macrodon

 

Hylidae

 

Gatalinke

 

Phyllomedusa sauvagii

 

Leptodactylidae

 

Neotropske žabe

 

Leptodactylus laticeps

 

Ranidae

 

Žabe

 

Pelophylax shqipericus

Skadarska zelena žaba

CAUDATA

 

 

Hynobiidae

 

Azijski daždevnjaci

 

Ranodon sibiricus

Sibirski daždevnjak

Plethodontidae

 

Besplućnjaci

 

Bolitoglossa dofleini

Divovski palmin daždevnjak

Salamandridae

 

Daždevnjaci i vodenjaci

 

Cynops ensicauda

Mačorepi daždevnjak

ACTINOPTERYGII

 

Ribe

PERCIFORMES

 

 

Apogonidae

 

 

 

Pterapogon kauderni

Banggai kardinal

 

 

 

MOLLUSCA (MOLLUSCS)

GASTROPODA

 

 

Haliotidae

 

 

 

Haliotis midae

 

FLORA

AGAVACEAE

 

Agave

 

 

 

 

Dasylirion longissimum

Medvjeđa trava

ARACEAE

 

Kozličine, kozlaci

 

Arisaema dracontium

Zeleni zmaj

 

Arisaema erubescens

 

 

Arisaema galeatum

 

 

Arisaema nepenthoides

 

 

Arisaema sikokianum

 

 

Arisaema thunbergii var. urashima

 

 

Arisaema tortuosum

 

 

 

 

 

 

 

BIGNONIACEAE

 

 

 

Handroanthus spp. §5 (do 24. studenoga 2024.)

Tabebuia spp. §5 (do 24. studenoga 2024.)

Roseodendron spp. §5 (do 24. studenoga 2024.)

 

BURSERACEAE

 

 

 

Aucoumea klaineana §5

Boswellia spp. §4

Gabonski mahagonij

COMPOSITAE (ASTERACEAE)

 

Glavočike

 

Arnica montana §2

Gorska moravka, arnika, planinski duhan

 

Othonna clavifolia

 

 

Othonna herrei

 

ERICACEAE

 

Vrijesovi, rododendroni

 

Arctostaphylos uva-ursi §2

Zimzelena medvjetka, uva, crveno medvjeđe grožđe

GENTIANACEAE

 

Sirištare

 

Gentiana lutea §2

Žuta sirištara, žuti srčanik

LEGUMINOSAE

 

Mahunarke

 

Dipteryx spp. §5 (osim D. panamensis) (do 24. studenoga 2024.)

 

 

Millettia stuhlmannii §5

Panga-panga

 

Pterocarpus macrocarpus §4

 

LILIACEAE

 

Ljiljani

 

Trillium pusillum

 

 

Trillium rugelii

 

 

Trillium sessile

 

LYCOPODIACEAE

 

Crvotočine

 

Lycopodium clavatum §2

Kijačasta crvotočina

MELIACEAE

 

Mahagoniji, cedrovi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Entandrophragma cylindricum §5

Sapele, sapele mahagonij

MENYANTHACEAE

 

Trolistice

 

Menyanthes trifoliata §2

Močvarna trolistica

PARMELIACEAE

 

Parmelioidni lišajevi

 

Cetraria islandica §2

Islandski lišaj

PASSIFLORACEAE

 

Pasiflore

 

Adenia glauca

 

 

Adenia pechuelli

 

PEDALIACEAE

 

 

 

Harpagophytum spp. §2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SANTALACEAE

 

Sandalovine

 

Okoubaka aubrevillei §2

 

SAPOTACEAE

 

 

 

Baillonella toxisperma §5

Moabi

SELAGINELLACEAE

 

Selagine

 

Selaginella lepidophylla

Ruža iz Jerihona, Jerihonska ruža


(1)  Direktiva 2009/147/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 30. studenoga 2009. o očuvanju divljih ptica (SL L 20, 26.1.2010., str. 7.).

(2)  Direktiva Vijeća 92/43/EEZ od 21. svibnja 1992. o očuvanju prirodnih staništa i divlje faune i flore (SL L 206, 22.7.1992., str. 7.).

(3)  Jedino u svrhu dopuštanja međunarodne trgovine vlaknima dobivenim od striže vikunja (Vicugna vicugna) i proizvodima dobivenim iz njih, isključivo ako su vlakna dobivena strižom živih vikunja. Trgovina proizvodima dobivenima od tih vlakana može se odvijati isključivo u skladu sa sljedećim odredbama:

a)

Svaka osoba ili subjekt koji prerađuje vlakno vikunja za proizvodnju tkanine i odjeće mora zatražiti odobrenje nadležnih tijela zemlje podrijetla [zemlje podrijetla: zemlje u kojima se ta vrsta pojavljuje, tj. Argentina, Bolivija, Čile, Ekvador i Peru] za upotrebu natpisa, žiga ili logotipa „vicuña country of origin” (zemlja podrijetla vikunje) koji su usvojile države rasprostranjenja te vrste koje su ujedno i potpisnice Konvencije za očuvanje vikunje i upravljanje njome.

b)

tkanina ili odjeća stavljena na tržište mora biti označena ili obilježena u skladu sa sljedećim odredbama:

i.

za međunarodnu trgovinu tkaninom proizvedenom od vlakana dobivenih strižom žive vikunje, bilo da je tkanina proizvedena unutar ili izvan država rasprostranjenja te vrste, mora se upotrebljavati natpis, žig ili logotip kako bi se mogla odrediti zemlja podrijetla. Natpis, žig ili logotip VICUÑA [ZEMLJA PODRIJETLA] trebao bi imati oblik opisan u nastavku:

Image 1

Natpis, žig ili logotip mora se nalaziti na unutarnjoj strani tkanine. Osim toga, riječi VICUÑA [ZEMLJA PODRIJETLA] moraju biti ispisane na rubu tkanine.

ii.

za međunarodnu trgovinu odjećom proizvedenom od vlakana dobivenih strižom žive vikunje, bilo da je odjeća proizvedena unutar ili izvan država rasprostranjenja te vrste, mora se upotrijebiti natpis, žig ili logotip opisan u točki (b) podtočki i. Taj se natpis, žig ili logotip mora nalaziti na oznaci u samoj odjeći. Ako se odjeća proizvodi izvan zemlje podrijetla, uz natpis, žig ili logotip iz točke (b) podtočke i. mora se naznačiti i ime zemlje u kojoj je odjeća proizvedena.

c)

za međunarodnu trgovinu rukotvorinama proizvedenima od vlakana dobivenih strižom žive vikunje izrađenima izvan država rasprostranjenja te vrste mora se upotrijebiti natpis, žig ili logotip VICUÑA [ZEMLJA PODRIJETLA] – ARTESANÍA kako je opisano u nastavku:

Image 2

d)

ako se za proizvodnju tkanine i odjeće upotrebljavaju vlakna dobivena strižom žive vikunje iz različitih zemalja podrijetla, mora se naznačiti natpis, žig ili logotip svake zemlje podrijetla kako je opisano u točki (b) podtočkama i. i ii.

e)

svi drugi primjerci smatraju se primjercima vrsta uključenih u Dodatak I., a trgovina njima uređuje se u skladu s time.

(4)  Sve su vrste navedene u Dodatku II. Konvenciji osim vrsta Balaena mysticetus, Eubalaena spp., Balaenoptera acutorostrata (osim populacije Zapadnog Grenlanda), Balaenoptera bonaerensis, Balaenoptera borealis, Balaenoptera edeni, Balaenoptera musculus, Balaenoptera omurai, Balaenoptera physalus, Megaptera novaeangliae, Orcaella brevirostris, Orcaella heinsohni, Sotalia spp., Sousa spp., Eschrichtius robustus, Lipotes vexillifer, Caperea marginata, Neophocaena asiaeorientalis, Neophocaena phocaenoides, Phocoena sinus, Physeter macrocephalus, Platanista spp., Berardius spp., Hyperoodon spp., koje su navedene u Dodatku I. Za primjerke vrsta navedenih u Dodatku II. Konvenciji, uključujući proizvode i derivate koji nisu mesni proizvodi za komercijalne svrhe, koje na temelju dozvole izdane od strane dotičnog nadležnog tijela ulovi stanovništvo Grenlanda, smatra se da spadaju u Prilog B. Za žive primjerke iz populacije vrste Tursiops truncatus iz Crnog mora, koji su ulovljeni u prirodi i kojima se prvenstveno trguje u komercijalne svrhe, određena je nulta godišnja izvozna kvota.

(5)  Populacije Bocvane, Namibije, Južne Afrike i Zimbabvea (navedene u Prilogu B):

Isključivo u svrhu omogućivanja: (a) trgovine lovačkim trofejima u nekomercijalne svrhe; (b) trgovina živim životinjama do odgovarajućih i prihvatljivih odredišta kako je definirano u Rezoluciji Konferencije stranaka. 11.20 (Rev. CoP18) za Bocvanu i Zimbabve te za programe očuvanja in situza Namibiju i Južnu Afriku; (c) trgovine kožom; (d) trgovine dlakom; (e) trgovine kožnim proizvodima u komercijalne i nekomercijalne svrhe za Bocvanu, Namibiju i Južnu Afriku i u nekomercijalne svrhe za Zimbabve; (f) trgovine pojedinačno označenim i certificiranim ekipasom ugrađenim u gotov nakit u nekomercijalne svrhe za Namibiju i rezbarijama od bjelokosti u nekomercijalne svrhe za Zimbabve; (g) trgovine registriranom neobrađenom bjelokosti (za Bocvanu, Namibiju, Južnu Afriku i Zimbabve, cijele kljove i dijelovi) podložno sljedećem: i. samo registrirane državne zalihe, podrijetlom iz predmetne države (osim zaplijenjene bjelokosti i bjelokosti nepoznatog podrijetla); ii. samo s trgovinskim partnerima za koje je Tajništvo, uz savjetovanje sa Stalnim odborom, potvrdilo da posjeduju odgovarajuće nacionalno zakonodavstvo i trgovinsku kontrolu unutar države kojima se osigurava da se uvezena bjelokost neće ponovno izvoziti te da će se s njome postupati u skladu sa svim zahtjevima Rezolucije konferencije 10.10 10.10 (Rev. CoP18) o domaćoj proizvodnji i trgovini; iii. ne prije nego što Tajništvo provjeri potencijalne države uvoznice i registrirane državne zalihe; iv. neobrađena bjelokost sukladno uvjetovanoj prodaji registriranih državnih zaliha bjelokosti dogovorenoj na 12. sastanku Konferencije stranaka, koje iznose 20 000 kg (Bocvana), 10 000 kg (Namibija) i 30 000 kg (Južna Afrika); v. uz količine dogovorene na 12. sastanku Konferencije stranaka, državnom bjelokosti iz Bocvane, Namibije, Južne Afrike i Zimbabvea koja je registrirana do 31. siječnja 2007. i koju je ovjerilo Tajništvo može se trgovati i može se je otpremati zajedno s bjelokosti iz točke (g) podtočke iv. u pojedinačnoj prodaji po odredištu i uz strogi nadzor Tajništva; vi. prihodi od trgovine upotrebljavaju se isključivo za očuvanje slonova i očuvanje zajednica te za razvojne programe unutar ili u susjedstvu područja koje nastanjuju slonovi; i vii. dodatnim količinama navedenima u točki (g) v. može se trgovati samo nakon što se Stalni odbor suglasi da su gore navedeni uvjeti ispunjeni; (h) na sastancima Konferencije potpisnica Konvencije nije moguće podnijeti dodatne prijedloge za omogućavanje trgovine bjelokosti iz populacija koje se već nalaze u Prilogu B u razdoblju od sastanka CoP14 do devet godina od dana pojedinačne prodaje bjelokosti koja je izvedena u skladu s odredbama točaka (g) i., (g) ii., (g) iii., (g) vi. i (g) vii. Nadalje, s takvim će se daljnjim prijedlozima postupati u skladu s odlukama 14.77. i 14.78. (rev. CoP15). Na prijedlog Tajništva Stalni odbor može odlučiti da je potrebno djelomično ili potpuno obustaviti tu trgovinu ako države izvoznice ili uvoznice ne ispunjavaju uvjete, ili u slučaju dokazanog štetnog djelovanja trgovine na druge populacije slonova. Svi drugi primjerci smatraju se primjercima vrsta uključenih u Prilog A, a trgovina njima uređuje se sukladno tome.

(6)  Odredbe ove Uredbe ne odnose se na:

 

fosile;

 

koraljni pijesak, pod kojim se podrazumijeva materijal koji se u cijelosti ili djelomično sastoji od smrvljenih dijelova mrtvih koralja ne većih od 2 mm u promjeru, koji je nemoguće odrediti na razini roda, a koji pored ostalog može sadržavati ostatke foraminifera, ljuštura školjkaša i oklopa rakova te koraligenih algi;

 

koraljne fragmente (uključujući oble i oštro lomljene fragmente), pod kojima se podrazumijevaju međusobno nepovezani fragmenti razlomljenih mrtvih prstolikih koralja i drugog materijala između 2 i 30 mm, mjereno u svim smjerovima, koje je nemoguće odrediti na razini roda.,

(7)  Trgovina primjercima s kodom podrijetla A dopuštena je samo ako primjerci kojima se trguje imaju katafile.

(8)  Umjetno razmnoženi primjerci sljedećih križanaca i/ili kultivara ne podliježu odredbama ove Uredbe:

Hatiora x graeseri

Schlumbergera x buckleyi

Schlumbergera russelliana x Schlumbergera truncata

Schlumbergera orssichiana x Schlumbergera truncata

Schlumbergera opuntioides x Schlumbergera truncata

Schlumbergera truncata (kultivari)

Pigmentne mutacije kod vrsta porodice Cactaceae spp. nakalemljene na sljedećim podlogama: Harrisia‚Jusbertii’, Hylocereus trigonus ili Hylocereus undatus

Opuntia microdasys (kultivari)

(9)  Umjetno razmnoženi križanci rodova Cymbidium, Dendrobium, Phalaenopsis i Vanda ne podliježu odredbama ove Uredbe, u slučaju kada se lako raspoznaju primjerci koji su umjetno razmnoženi i na njima nema vidljivih znakova da su prikupljeni u prirodi, poput mehaničkih oštećenja ili jake dehidracije kao posljedice prikupljanja, nepravilnog rasta i razlika u veličini i obliku unutar svoje taksonomske kategorije i pošiljke, algi ili drugih epifilnih organizama koji se hvataju na listove, ili štete koju uzrokuju kukci ili drugi štetnici; i

(a)

u slučaju kada se otpremaju u stadiju bez cvata, primjerci moraju biti u pošiljkama koje se sastoje od pojedinačnih spremnika (poput kutija, kutijica, gajbi ili pojedinačnih polica CC spremnika za lončanice i cvijeće) od kojih svaki sadržava 20 ili više biljaka istog križanca; biljke unutar svakog spremnika moraju biti u velikoj mjeri uniformne i zdrave; a pošiljka mora biti popraćena dokumentacijom, kao što je račun, na kojem je jasno naveden broj biljaka svakog križanca; ili

(b)

u slučaju kada se otpremaju u stadiju cvata, s najmanje jednim potpuno otvorenim cvijetom po primjerku; nije određen najmanji broj primjeraka po pošiljci, ali primjerci moraju biti stručno obrađeni za komercijalnu prodaju na malo, primjerice moraju biti označeni otisnutim etiketama ili zapakirani u otisnutu ambalažu, na kojima je navedeno ime križanca i država konačne obrade. To mora biti jasno vidljivo i lako provjerljivo.

Biljke za koje nije sasvim jasno ispunjavaju li uvjete za izuzeće moraju biti popraćene odgovarajućom dokumentacijom CITES-a.

(10)  Uredba Komisije (EZ) br. 865/2006 od 4. svibnja 2006. o utvrđivanju detaljnih pravila o provedbi Uredbe Vijeća (EZ) br. 338/97 o zaštiti divlje faune i flore uređenjem trgovine njima (SL L 166, 19.6.2006., str. 1.).

(11)  Umjetno razmnoženi primjerci kultivara vrste Cyclamen persicum ne podliježu odredbama ove Uredbe. Međutim, izuzeće se ne primjenjuje na primjerke kojima se trguje kao dormantnim gomoljima.

(12)  Umjetno razmnoženi križanci i kultivari vrste Taxus cuspidata, živi, u lončićima ili drugim malim posudama, pri čemu je svaka pošiljka popraćena oznakom ili dokumentacijom koja sadržava ime taksonomske kategorije ili taksonomskih kategorija i tekst „umjetno razmnoženo”, ne podliježu odredbama ove Uredbe.