4.12.2007   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 290/1


NÕUKOGU RESOLUTSIOON,

15. november 2007,

mis käsitleb uusi kutseoskusi uute töökohtade jaoks

(2007/C 290/01)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

TULETADES MEELDE eelkõige:

(1)

2000. aasta märtsis Lissabonis toimunud Euroopa Ülemkogu kohtumist, mis käivitas strateegia, mis on suunatud jätkusuutliku majanduskasvu, suurema hulga paremate töökohtade ja suurema sotsiaalse ühtekuuluvuse saavutamisele ja milles seati pikaajalised tööhõivealased eemärgid.

(2)

Majanduskasvu ja töökohtade loomise koondsuuniseid (2005–2008) (1), eelkõige neid, mis käsitlevad vajadust parandada tööturu vajaduste rahuldamist, laiendada ja parandada investeerimist inimkapitali, kohandada haridus- ja koolitussüsteeme vastavalt uutele pädevusnõuetele ning tagada piisavad inimressursid teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni jaoks.

(3)

Nõukogu ja nõukogus 14.–15. novembril 2005 kokku tulnud liikmesriikide valitsuste esindajate järeldusi oskuste ja pädevuste arendamise rollist Lissaboni eesmärkide täitmisel (2).

(4)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. detsembri 2006. aasta soovitust võtmepädevuste kohta elukestvas õppes (2006/962/EÜ) (3).

(5)

Kavandatav soovitus Euroopa kvalifikatsiooniraamistiku loomise kohta elukestva õppe valdkonnas, mille Euroopa Parlament ja nõukogu peagi vastu võtavad.

(6)

Komisjoni 7. septembri 2007. aasta teatist „E-oskused kui konkurentsivõime, majanduskasvu ja töökohtade arvu edendajad 21. sajandil” (4).

OLLES TEADLIK, et:

(1)

Haridus ja koolitus on elukestva õppe perspektiivis asendamatud vahendid tööalase kohanemis- ja konkurentsivõime, kodanikuaktiivsuse ning isikliku ja tööalase eneseteostuse edendamiseks. Haridus ja koolitus hõlbustavad Euroopa kodanike vaba liikumist ning aitavad kaasa üleilmastumisega ja rahvastiku vananemisega seoses kerkivaid probleeme lahendada püüdva Euroopa Liidu eesmärkide ja pürgimuste saavutamisele. Nad peaksid võimaldama kõikidel kodanikel omandada vajalikke teadmisi, et osaleda aktiivselt teadmistepõhises ühiskonnas ja tööturul.

(2)

Täielikule tööhõivele, töö kvaliteedile ja tootlikkusele ning sotsiaalsele ühtekuuluvusele suunatud eesmärke on võimalik paremini saavutada siis, kui need kajastuvad selgetes prioriteetides: tuua suurem hulk inimesi tööturule ja hoida neid seal; suurendada tööjõu pakkumist; parandada töötajate ja ettevõtjate kohanemisvõimet ning suurendada investeeringuid inimkapitali hariduse ja kutseoskuste ning pädevuste arendamise teel.

RÕHUTAB, et on vaja:

(1)

Anda kõikidele Euroopa kodanikele uusi võimalusi, et parandada oma teadmiste, kutseoskuste ja pädevuste taset, kohaneda uute nõuetega ning asuda tööle uutel ja parematel töökohtadel, ühendades Euroopa ja siseriiklikul tasandil juba olemasolevaid vahendeid.

(2)

Prognoosida kutseoskuste vajadusi (ning samuti kutseoskuste lünki), mis kerkivad esile Euroopa tööturgudel.

(3)

Parandada teadmiste, kutseoskuste ja pädevuste ühiskonna ja majanduse vajadustega vastavusse viimist kui vahendit Euroopas tugevama konkurentsivõime ja majanduskasvu ning samuti suurema sotsiaalse ühtekuuluvuse saavutamiseks.

KUTSUB SEETÕTTU LIIKMESRIIKE JA KOMISJONI ÜLES:

(1)

Valmistama inimesi ette teadmistepõhises ühiskonnas uutele töökohtadele asumiseks, eelkõige:

a)

tõstes üleüldist kutseoskuste taset, eelistades madala kvalifikatsiooniga ja teiste majanduslikust ja sotsiaalsest tõrjutusest enimohustatud isikute, sealhulgas varakult koolist lahkunute, madala haridustasemega noorte, eakate tööliste, pikaajaliste töötute, tööturule tagasi pöörduda üritavate naiste, rändajate ja puuetega inimeste harimist ja koolitamist;

b)

andes ja edendades esmast ja jätkuharidust ning koolitust võimalikult kõrgete, isegi tipposkuste ja -pädevuste nimel, et säilitada ja tõsta nende innovatsiooni- ja teadusuuringute kasutamise võimet, mis on nõutav paremaks konkurentsivõimeks, kasvuks ja tööhõiveks;

c)

edendades tipposkusi seoses teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni valdkondadega, arendades muu hulgas innovatsioonirühmitisi, millesse on kaasatud nii ettevõtjad kui ka haridus-, koolitus- ja teadusasutused, ning algatust Euroskills 2008;

d)

rakendades meetmeid, mille eesmärk on viia kindlaksmääratud kutseoskuste vajadused vastavusse ja täita võimalikud lüngad;

e)

toetades tööotsijaid, osutades neile kutsenõustamist ja koostades neile isikliku koolitusplaani, milles tuleks määrata kindlaks pädevusmoodulid, mida vajatakse, et asuda tööle uutele töökohtadele, kus esinevad kutseoskuste lüngad;

f)

levitades teavet uute töökohtade jaoks vajalike kutseoskuste ja pädevuste kohta EURESe, riikide tööhõivetalituste ning Euroopa ja siseriiklike nõustamisvõrgustike kaudu.

(2)

Jätkama tööd õpitulemuste tõendamise, kvalifikatsioonide läbipaistvuseosas, eelkõige:

a)

töötades siseriiklikult välja formaalse, mitteformaalse ja informaalse õppe käigus omandatud õpitulemuste tõendamine kooskõlas 2004. aasta mai nõukogu järeldustega (5), Euroopa kvalifikatsiooniraamistikuga ning olemasolevate või tulevaste Euroopa ainepunktide ülekande ja kogumise süsteemide rakendamisega kõrg- ja kutsehariduses ning koolituses;

b)

arendades edasi Europassi kui Euroopa kvalifikatsiooniraamistiku rakendamise vahendit ning võttes arvesse edusamme, mis on saavutatud mitteformaalse ja informaalse õppe tõendamise siseriiklike süsteemide loomisel.

(3)

Tegelema rahastamis- ja kvaliteediküsimustega:

a)

kasutades kõnealuse algatuse toetuseks ära struktuurifonde ning samuti elukestva õppe programmi, konkurentsivõime ja innovatsiooni raamprogrammi ning teadusuuringute ja tehnoloogiaarenduse seitsmendat raamprogrammi;

b)

parandades kõigil tasemetel kutsehariduse ja -koolituse taset ja asjakohasust Euroopa kontrollraamistikus sätestatud kvaliteedi tagamise põhimõtete rakendamise kaudu ning kaasates tööturu osapooled.

KUTSUB SEETÕTTU KOMISJONI ÜLES:

(1)

Analüüsima Kopenhaageni protsessi ja kõrghariduse vallas tehtava koostöö raames lisandväärtust andvate nõuandemehhanismide vajadust, et tõhusamalt kindlaks määrata töökohtade ja kutseoskuste vajadused Euroopa tasandil, kasutades ära olemasolevaid valdkondlikke kutseoskustega seonduvaid meetmeid ja projekte elukestva õppe, ettevõtluse ja sotsiaalse dialoogi poliitika raames. Nende mehhanismidega peaks püüdma arendada kutseoskuste vajaduste regulaarset prognoosimist keskpikas perspektiivis ning määrama kindlaks lühiaegsed kutseoskuste lüngad, mis on määratletud kutsefunktsioonide, Euroopa kvalifikatsiooniraamistiku võrdlustasemete ja võtmepädevuse kaudu.

Need mehhanismid peaksid rajanema järgmisel:

muu hulgas ettevõtete, haridus- ja koolitusasutuste, tööhõivetalituste ja teadlaste oskusteabele ning

olemasolevate tööturuprognooside ning piirkondliku, siseriikliku ja Euroopa tasandi kutseoskuste strateegiate ning siseriiklikul ja Euroopa tasandil korraldatud tulevasi kutseoskuste vajadusi käsitlevate peamiste uuringute tulemustele.

(2)

Tugevdama kutseoskuste vajaduste varajase kindlaksmääramise ja prognoosimise Euroopa võrgustikku (Cedefop's Skillsnet) ning Euroopa tööhõive arengusuundade prognoosimise süsteemi.

(3)

Esitama aruanne käesoleva resolutsiooni järelemeetmete kohta Euroopa ja siseriiklikul tasandil töökava „Haridus ja koolitus” raames, võttes arvesse liikmesriikide riiklikul tasandil iga kahe aasta tagant esitatavad aruanded.


(1)  Nõukogu 12. juuli 2005. aasta otsus 2005/600/EÜ liikmesriikide tööhõivepoliitika suuniste kohta ja nõukogu 12. juuli 2005. aasta soovitus 2005/601/EÜ liikmesriikide ja ühenduse majanduspoliitika üldsuuniste kohta (2005–2008), ELT L 205, 6.8.2005, lk 21.

(2)  ELT C 292, 24.11.2005, lk 3.

(3)  ELT L 394, 30.12.2006, lk 10.

(4)  KOM(2007) 496 lõplik.

(5)  Nõukogu ja nõukogus kokku tulnud liikmesriikide valitsuste esindajate järeldused mitteformaalse ja informaalse õppe määratlemist ja tunnustamist käsitlevate Euroopa ühiste põhimõtete kohta (vastu võetud 28. mail 2004), dok 9600/04.