V Bruselu dne 31.5.2018

COM(2018) 381 final

2018/0205(COD)

Návrh

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY

o sladění povinností podávání zpráv v oblasti politiky životního prostředí a o změně směrnic 86/278/EHS, 2002/49/ES, 2004/35/ES, 2007/2/ES, 2009/147/ES a 2010/63/EU, nařízení (ES) č. 166/2006 a (EU) č. 995/2010 a nařízení Rady (ES) č. 338/97 a (ES) č. 2173/2005

(Text s významem pro EHP)


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

Odůvodnění a cíle návrhu

V červnu 2017 zveřejnila Komise komplexní hodnocení kontroly účelnosti zaměřené na podávání zpráv a sledování s ohledem na politiku EU v oblasti životního prostředí 1   („hodnocení kontroly účelnosti“)  a vypracovala akční plán. V opatření č. 1 se uvádělo, že určitého zjednodušení podávání zpráv lze nejlépe dosáhnout změnou příslušných ustanovení právních předpisů. Za účelem provedení tohoto opatření lze legislativní změny připravit jednu po druhé, nebo je seskupit v jednom návrhu, kterým se mění několik právních předpisů v oblasti životního prostředí pouze s ohledem na jejich ustanovení týkající se podávání zpráv (dále jen „návrh na sladění“). Tento návrh na sladění byl vypracován na základě důkazů získaných v rámci hodnocení kontroly účelnosti jednotlivých právních předpisů, jež bylo nedávno provedeno. Cílem návrhu na sladění je zlepšení empirické základny pro provádění politiky EU, zvýšení transparentnosti pro veřejnost a zjednodušení podávání zpráv k snížení administrativní zátěže.

Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

Návrh je součástí činností v rámci zlepšování právní úpravy v oblasti politiky životního prostředí. Součástí hodnocení kontroly účelnosti byly jednotné přístupy k podávání zpráv a sledování v oblasti životního prostředí.

Návrh přispívá rovněž k prioritnímu cíli č. 4 (bod 65) 7. akčního programu pro životní prostředí 2 , který vyžaduje, aby měla veřejnost přístup k jasným informacím o životním prostředí na vnitrostátní úrovni. Pomůže také veřejnosti získat přehled o tom, co se v oblasti životního prostředí děje v celé Evropě, a vnitrostátním orgánům veřejné moci pomůže při řešení přeshraničních záležitostí. Za tímto účelem obsahuje návrh křížové odkazy na směrnici 2003/4/ES o přístupu veřejnosti k informacím o životním prostředí 3 a směrnici 2007/2/ES o prostorových informacích 4 a zaručuje jednotnost s požadavky těchto směrnic.

V rámci hodnocení kontroly účelnosti byla provedena průřezová a komplexní analýza povinností týkajících se podávání zpráv, které jsou stanoveny ve všech příslušných právních předpisech v oblasti životního prostředí 5 . Analýza se zabývala i soudržností stávajících povinností. V důsledku toho byla určena řada právních předpisů 6 , v nichž by bylo možno povinnosti podávání zpráv pozměnit za účelem jejich zjednodušení. Byl vypracován návrh k zajištění jednotného přístupu v jednotlivých právních předpisech, a to:

·zvýšením transparentnosti,

·poskytnutím empirické základy pro budoucí hodnocení,

·zjednodušením a snížením administrativní zátěže pro členské státy a Komisi.

Návrh je rovněž v souladu s nedávným návrhem Komise na revizi směrnice o pitné vodě 7 , jenž byl zohledněn ve výsledcích hodnocení kontroly účelnosti.

Soulad s ostatními politikami Unie

Soudržnost s ostatními politikami EU byla analyzována v rámci kontroly účelnosti zaměřené na podávání zpráv a sledování v oblasti životního prostředí 8 . S ohledem na modernizaci správy informací je obecně v souladu se strategií pro jednotný digitální trh a provádí politiku zlepšování právní úpravy, například snížením administrativní zátěže.

2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právní základ

V souladu s původními právními předpisy, které jsou pozměňovány, jsou právním základem tohoto návrhu články 114, čl. 192 odst. 1 a článek 207.

Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)

S ohledem na právní úpravu v oblasti životního prostředí má EU sdílenou pravomoc s členskými státy. To znamená, že EU může přijímat právní předpisy pouze v takovém rozsahu, jak jí to umožňují Smlouvy, a musí dodržovat zásady nezbytnosti, subsidiarity a proporcionality. Cílem návrhu je optimalizovat již existující povinnosti týkající se sledování provádění, podávání zpráv a transparentnosti stanovené v právních předpisech EU, mimo jiné za účelem snížení zátěže pro členské státy. Vzhledem k povaze opatření stanovených v návrhu na sladění lze tohoto cíle dosáhnout pouze na úrovni EU, nikoli na vnitrostátní úrovni. Tento návrh posiluje subsidiaritu a přibližuje informace o provádění občanům.

Proporcionalita

Návrh na sladění vychází ze zjištění plynoucích z nedávných hodnocení a přeměňuje je na legislativní změny k zajištění toho, aby Evropská komise dostávala správné informace ve správné formě a ve správný čas. Jak bylo zjištěno v rámci hodnocení kontroly účelnosti, současný stav podávání zpráv je většinou efektivní a administrativní zátěž je umírněná, oprávněná a přiměřená (náklady jsou odhadovány na 22 milionů EUR ročně). Přínosy, jako např. lepší provádění a lepší informování veřejnosti, výrazně převyšují náklady. Očekává se, že průřezovější a strategičtější organizace procesu za účelem zjednodušení a snížení zátěže zajistí větší efektivitu. Návrh je přiměřený, jelikož zjednodušuje podávání zpráv tam, kde je to účelné, posiluje transparentnost a informování veřejnosti v případě, že tomu tak dříve nebylo, a/nebo zvětšuje empirickou základnu, je-li prokázáno, že tato nepostačuje k hodnocení v souladu s pokyny pro zlepšování právní úpravy.

Volba nástroje

Zvoleným právním nástrojem je nařízení.

3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

Hodnocení ex post / kontroly účelnosti platných právních předpisů

Tento návrh vychází z výsledku hodnocení kontroly účelnosti zaměřené na podávání zpráv a sledování s ohledem na politiku EU v oblasti životního prostředí 9 . Toto hodnocení zahrnovalo 181 povinností podávání zpráv, které jsou zakotveny v 58 právních předpisech EU v oblasti životního prostředí. V rámci těchto zpráv jsou vyžadovány číselné a geoprostorové informace, ale většina z nich je v textovém formátu – který je z hlediska podávání zpráv, struktury a analýzy nejobtížnější. Četnost podávání zpráv se liší. Přibližně polovina z nich musí být podávána každé dva roky nebo ve větším intervalu a přibližně polovina je využívána ve zprávách, které Komise podává ostatním orgánům EU. Liší se rovněž postupy, zdá se však, že nejlépe fungují tehdy, pokud údaje zpracovává Evropská agentura pro životní prostředí. Bylo zjištěno, že v případě některých průřezových záležitostí (jako je zjednodušení procesu, který je podobný ve všech členských státech) a určitých právních předpisů existuje prostor pro zlepšení. Níže uvedená individuální hodnocení poskytla další, podrobnější důkazy v souvislosti s povinnostmi podávání zpráv stanovenými v těchto právních předpisech:

·směrnice 2002/49/ES (směrnice o hluku ve venkovním prostředí) 10 ,

·směrnice 2004/35/ES (směrnice o odpovědnosti za životní prostředí) 11 ,

·směrnice 2007/2/ES (směrnice INSPIRE – infrastruktura pro prostorové informace) 12 ,

·směrnice 2009/147/ES a 92/43/EHS (tj. směrnice o ochraně ptáků a směrnice o ochraně přírodních stanovišť) 13 ,

·směrnice 2010/63/ES (směrnice o zkouškách na zvířatech) 14 ,

·nařízení (ES) č. 166/2006 (nařízení o evropském registru úniků a přenosů znečišťujících látek (E-PRTR)) 15 .

Konzultace se zúčastněnými stranami

Hodnocení kontroly účelnosti zahrnovalo celou řadu konzultačních činností, jako je veřejná konzultace 16 , v jejímž rámci poskytly odpovědi veřejnost, orgány veřejné moci, podniky a nevládní organizace z celé EU. V rámci tohoto procesu byly členské státy velmi aktivní a podpořily cíle týkající se zefektivnění a zjednodušení podávání zpráv. Přijata byla také zvláštní iniciativa vedená členskými státy, která poskytla významný příspěvek, a to projekt „Make It Work“ 17 . Výbor regionů vypracoval a dne 7. dubna 2016 přijal stanovisko, v němž požadoval, aby Komise přezkoumala možnost zvýšení efektivnosti a odstranila zbytečnou administrativní zátěž související se sledováním a podáváním zpráv v oblasti životního prostředí, zejména prostřednictvím automatizace nástrojů pro podávání zpráv a přezkoumáním synergií v rámci povinností podávání zpráv vyplývajících z různých nástrojů 18 . V listopadu 2015, dubnu 2016, září 2016 a prosinci 2016 zorganizovala Komise také řadu akcí k projednání podávání zpráv v oblasti životního prostředí se zúčastněnými stranami, včetně nevládních organizací, podniků a orgánů veřejné moci. Tyto konzultace ukázaly, že se respondenti s ohledem na zásady a cíle podávání zpráv domnívají, že nejdůležitější zásadou je to, aby byly v rámci podávání zpráv informace shromážděny pouze jednou a aby byly pokud možno sdíleny pro mnoho účelů. Na otázku, zda by „povinnosti podávání zpráv měly být stanoveny v jednotlivých právních předpisech“, vyjádřila většina všech skupin zúčastněných stran, tj. nevládní organizace (56 %), orgány veřejné moci (75 %), veřejnost (85 %), podniky (75 %), podporu. Za účelem harmonizace postupů podávání zpráv se za nejvhodnější úroveň správy pokládá EU. Respondenti se obecně domnívali, že s ohledem na podporu zjednodušení postupů podávání zpráv a snížení administrativní zátěže mají značný potenciál informační systémy 19 . Konzultace s odborníky z členských států se uskutečnily v rámci různých tematických skupin, které se zabývají konkrétními povinnostmi podávání zpráv. Tito odborníci konkrétní záměry v jejich tematické oblasti obecně podpořili. Některé tematické oblasti již přijaly aktivní iniciativy k zjednodušení podávání zpráv mimo změny právních předpisů (např. vypracování seznamu průmyslových zařízení podle směrnice o průmyslových emisích, což je přínosné pro mnoho jiných oblastí podávání zpráv).

Tyto konzultační činnosti se vztahovaly na veškeré příslušné záležitosti, což zdůvodňuje neprovedení další on-line veřejné konzultace ohledně podrobností tohoto návrhu. Před přijetím tohoto návrhu se však uskutečnily cílené konzultace s odborníky, kteří se zabývají různými právními předpisy.

Sběr a využití výsledků odborných konzultací

Nevztahuje se na tento návrh.

Posouzení dopadů

Posouzení dopadů nebylo provedeno, jelikož důkazy byly získány především prostřednictvím výše uvedených hodnocení.

Účelnost právních předpisů a zjednodušení

Jelikož tento návrh na revizi řady stávajících právních předpisů spadá do Programu Komise pro účelnost a účinnost právních předpisů ( REFIT ), posoudila Komise možnosti zjednodušení a snížení zátěže. Analýza prokazuje, že proces podávání zpráv v této oblasti lze zlepšit. Toto zlepšení sníží náklady nebo zvýší přínosy, zejména širším uplatňováním nejúčinnějších procesů a větším využíváním elektronických nástrojů a šablon. To může vyžadovat počáteční investice, jež se však ve střednědobém a dlouhodobém horizontu vyplatí. Vzhledem k nedostatečným údajům, jak bylo vysvětleno ve zprávě o hodnocení kontroly účelnosti 20 , nebyly podrobné náklady a přínosy vyplývající z navrhovaných opatření k zjednodušení vyčísleny. Příloha 9 závěrečné zprávy o projektu týkajícím se podpory kontroly účelnosti zaměřené na povinnosti sledování a podávání zpráv, které vyplývají z právních předpisů EU v oblasti životního prostředí“ (Support to the Fitness Check of monitoring and reporting obligations arising from EU environmental legislation“) 21 , se však zabývala přínosy zjednodušení povinností týkajících se podávání zpráv o životním prostředí v EU ve vztahu k řadě nedávných či probíhajících iniciativ k zjednodušení v období 2012–2020. Očekává se, že to povede k nižší zátěži spojené s povinnostmi podávání zpráv stanovenými v právních předpisech EU v oblasti životního prostředí. Vyčíslení všech přínosů snížení zátěže z finančního hlediska nebylo možné. Na základě dostupných údajů však bylo v rámci projektu 22 odhadnuto, že tyto změny společně sníží v EU-28 každoroční administrativní zátěž členských států nejméně o 1,4 milionu EUR až 2,0 miliony EUR ročně. Je tudíž pravděpodobné, že snížení zátěže v důsledku tohoto návrhu bude mít stejnou řádovou hodnotu.

Záležitosti, jimiž se návrh zabývá:

·relevance a potřeba určitých povinností podávání zpráv již není jasná,

·termíny a četnost povinností podávání zpráv neodpovídají potřebám cyklů hlavních politik,

·rozšíření přístupu k informacím a jejich sdílení s veřejností,

·úloha Komise a evropských agentur není vždy jasná a jednoznačná,

·sladění obsahu, termínů a postupů s cyklem hodnocení v rámci agendy pro zlepšování právní úpravy.

Účelem návrhu je tudíž kontrola účelnosti a zjednodušení.

Základní práva

Informační systémy, které podporují lepší podávání zpráv, mohou vyvolávat otázky, jež se dotýkají řady práv stanovených v Listině, jako je právo na řádnou správu a právo na účinnou právní ochranu (články 41 a 47). Žádné ustanovení návrhu by nemělo být vykládáno nebo uplatňováno způsobem, který není slučitelný s Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv.

4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

Nevztahuje se na tento návrh.

5.DALŠÍ PRVKY

Plány provádění a monitorování, hodnocení a podávání zpráv

Aby se usnadnilo provedení navrhovaných změn, byl vypracován podrobný plán provádění. V plánu jsou vyzdviženy hlavní problémy, výzvy a to, jaká konkrétní opatření se plánují k jejich odstranění.

S ohledem na tento návrh se neplánuje zvláštní monitorování, jelikož je navržena řada změn několika právních předpisů, přičemž se hodnocení nových ustanovení předpokládá v rámci jednotlivých pozměněných právních aktů.



Podrobné vysvětlení konkrétních ustanovení návrhu

Tabulka 1. Přehled aktů a témat, jichž se návrh nařízení týká

Dotčené právní akty

Zlepšení transparentnosti a subsidiarity

Zjednodušení / vyloučení povinností týkajících se podávání zpráv

Sladění termínů pro podávání zpráv

Zjednodušení přehledů pro celou EU / objasnění úlohy orgánů

Příprava na budoucí hodnocení

1) Směrnice 86/278/EHS (směrnice o kalech z čistíren odpadních vod)

ü

ü

2) Směrnice 2002/49/ES (směrnice o hluku ve venkovním prostředí)

ü

ü

ü

ü

3) Směrnice 2004/35/ES (směrnice o odpovědnosti za životní prostředí)

ü

ü

4) Směrnice 2007/2/ES (směrnice INSPIRE)

ü

ü

ü

ü

5) Směrnice 2009/147/ES (směrnice o ochraně ptáků)

ü

6) Směrnice 2010/63/EU (směrnice o zkouškách na zvířatech)

ü

ü

ü

ü

7) Nařízení (ES) č. 166/2006 (nařízení o E-PRTR)

ü

ü

ü

ü

8) Nařízení (EU) č. 995/2010 (nařízení o těžbě dřeva)

ü

ü

ü

ü

9) Nařízení Rady (ES) č. 338/97 (CITES)

ü

10) Nařízení Rady (ES) č. 2173/2005 (nařízení o FLEGT)

ü

ü

ü

ü

Počet dotčených aktů

8

7

3

8

5


·Vysvětlení obecných pojmů použitých v tabulce 1

Zlepšení transparentnosti a subsidiarity v osmi právních aktech:

V rámci tohoto návrhu to znamená zlepšení transparentnosti a umožnění přístupu veřejnosti k informacím o životním prostředí uživatelsky přívětivějším způsobem v souladu s požadavky směrnice 2007/2/EU a směrnice 2003/4/ES, požadavky na přístup veřejnosti a možnými výjimkami na základě důvěrnosti a ochrany osobních údajů (viz zejména čl. 4 odst. 1 a 2 směrnice 2003/4/ES). Větší transparentnost bude lépe sloužit orgánům Evropské unie, členským státům, veřejnosti a ostatním zúčastněným stranám. To má dopad i na subsidiaritu, jelikož členské státy budou zmocněny k tomu, aby poskytovaly informace o provádění právních předpisů EU v oblasti životního prostředí veřejnosti přímo, nikoli pouze prostřednictvím systémů pro sdílení informací na úrovni EU, jak je tomu v současnosti. Srovnání údajů na úrovni EU vychází z informací zveřejněných členskými státy, a posiluje tudíž subsidiaritu a odpovědnost na vnitrostátní úrovni.

Zjednodušení/vyloučení povinností týkajících se podávání zpráv v sedmi právních aktech:

K snížení administrativní zátěže při zveřejňování více informací by na základě zjištění plynoucích z hodnocení kontroly účelnosti bylo užitečné snížit množství textových zpráv, aby se zkrátily prodlevy při zpracovávání údajů. V některých případech by bylo účelné zjednodušení či vyloučení procesu podávání textových informací a zaměření se na lepší přístup veřejnosti k informacím.

Sladění termínů pro podávání zpráv ve třech právních aktech:

V některých případech byly zavedeny mechanismy pro podávání zpráv, aniž by byly sladěny různé požadavky v rámci téhož právního aktu či mezi jednotlivými právními akty. Budou-li data a termíny jednotlivých toků podávání zpráv sladěny, pomůže to snížit administrativní zátěž. Snížení četnosti nebo poskytnutí více času mezi jednotlivými kroky v rámci podávání zpráv by členským státům rovněž snížilo administrativní zátěž a/nebo zvýšilo efektivitu procesu.

Zjednodušení přehledů pro celou EU / objasnění úlohy orgánů EU v osmi právních aktech:

V současnosti existuje v acquis v oblasti životního prostředí řada toků podávání zpráv. Je proto třeba objasnit úlohu Komise a v některých případech úlohu Evropské agentury pro životní prostředí v příslušných procesech podávání zpráv. Poskytování pravidelného přehledu věcných informací o provádění právních předpisů a stavu životního prostředí v EU je zjednodušeno, pokud jsou aktuální informace zveřejňovány pomocí moderních informačních technologií (např. prostřednictvím internetových stránek) namísto vypracovávání zpráv na papíře Komisí. Formální úloha Komise by se měla místo toho zaměřit na provádění hodnocení, je-li to vhodné (viz níže). Úkoly, jež mají být podle návrhu nyní stanoveny v právních předpisech, nebudou mít žádný dopad na rozpočet Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) určený na úkoly, které agentura EEA provádí v ostatních oblastech, jako je politika v oblasti změny klimatu. Nedojde k přerozdělení zdrojů vyhrazených na činnost agentury EEA v ostatních oblastech, jako jsou opatření v oblasti klimatu, na úkoly stanovené v tomto návrhu. U ostatních právních předpisů, jež nejsou v současnosti zahrnuty, bude úloze a zdrojům agentury EEA v souvislosti s podporou Komise při podávání zpráv o životním prostředí věnována pozornost po dokončení probíhajícího hodnocení.

Příprava na budoucí hodnocení v pěti právních aktech:

V souladu s pokyny pro zlepšování právní úpravy by mělo být prováděno pravidelné hodnocení fungování acquis v této oblasti. Za účelem získání informací o provádění právních předpisů EU v této oblasti a splnění cílů právních předpisů by měla Komise provádět hodnocení a požadovat, aby členské státy poskytly informace, které jsou pro tato hodnocení zapotřebí.

·Vysvětlení potřeby změny právních předpisů v tomto nařízení

Směrnice 86/278/EHS

Je nutné pozměnit povinnosti podávání zpráv stanovené v článcích 10 a 17 směrnice Rady 86/278/EHS ze dne 12. června 1986 o ochraně životního prostředí a zejména půdy při používání kalů z čistíren odpadních vod v zemědělství. Zatímco členské státy by měly příslušné údaje shromažďovat a zveřejňovat i nadále každý rok, povinnost týkající se podávání zpráv Komisi by měla být zjednodušena. Členské státy by měly současně zajistit vyšší úroveň transparentnosti, přičemž příslušné informace budou poskytovány snadno přístupným způsobem, elektronickými prostředky, v souladu s požadavky směrnice 2003/4/ES a směrnice 2007/2/ES týkajícími se zejména přístupu veřejnosti, sdílení údajů a služeb.

Směrnice 2002/49/ES

Navrhuje se řada změn ustanovení týkajících se podávání zpráv a sledování stanovených ve směrnici 2002/49/ES 23 , a to na základě výsledku nedávných hodnocení 24 , druhé zprávy o provádění 25 , požadavků stanovených v čl. 11 odst. 4 samotné směrnice a potřeby sladit ustanovení směrnice 2002/49/ES s požadavky směrnice 2007/2/ES 26 .

Během hodnocení navrhli zástupci příslušných orgánů členských států prodloužení doby mezi podáváním zpráv o hlukových mapách a zpráv o akčních plánech z jednoho roku na dva. Tato úprava by členským státům pomohla lépe připravit jejich akční plány, jež musí být založeny na hlukových mapách, a účinně konzultovat ohledně těchto plánů veřejnost, jak se vyžaduje ve směrnici.

Zpětná vazba, která byla obdržena v rámci hodnocení, nenaznačuje, že významnou administrativní zátěž představuje samotný proces podávání zpráv, jelikož ten spočívá především v zaslání dokumentace, která již existuje (hlukové mapy a akční plány), elektronickými prostředky Komisi. Samotný mechanismus podávání zpráv spravuje Evropská agentura pro životní prostředí a téměř všechny členské státy jej využívají k předkládání informací Komisi. Stanovení mechanismů podávání zpráv jako povinných pro členské státy umožní Komisi a Evropské agentuře pro životní prostředí, která hodnotí údaje pro Komisi, získat lepší a rychlejší přehled o zatížení osob v EU hlukem, což ušetří čas a zbytečnou administrativní práci. To pomůže dosáhnout cílů směrnice. Komisi je svěřena pravomoc stanovit podrobné technické specifikace týkající se metodiky, která se má při poskytování údajů používat, přičemž tyto budou přijaty postupem projednávání ve výborech.

Směrnice 2007/2/EU bude vyžadovat, aby byla geoprostorová data, která jsou důležitá s ohledem na hluk, vyhledatelná a dostupná prostřednictvím metadat a síťových služeb na vnitrostátních geoportálech. Směrnice 2002/49/ES současně vyžaduje, aby byly údaje zpřístupněny veřejnosti. Navrhované změny objasňují povinnost zveřejnit údaje na vnitrostátních geoportálech, zajišťují tudíž soulad obou směrnic.

Směrnice 2004/35/ES

Hodnocení směrnice v rámci programu REFIT 27 zjistilo, že dostupnost informací lze dále zlepšit, zejména u určitých klíčových údajů, které mohou ovlivnit životní prostředí a lidské zdraví. To by:

·informovalo veřejnost o škodách na životním prostředí, zejména tehdy, dotknou-li se pravděpodobně lidí,

·hospodářským subjektům a orgánům umožnilo přijmout v těchto případech potřebná preventivní a nápravná opatření a

·Komisi poskytlo potřebnou empirickou základnu pro náležité hodnocení ve vztahu k účelu a účinnosti směrnice.

Aby se administrativní zátěž snížila na minimum, měla by se pozornost zaměřit na zajištění dostupnosti informací elektronickými prostředky nebo on-line a na zajištění toho, aby informace splňovaly příslušné normy EU a byly snadno použitelné, dostatečně kvalitní a srovnatelné. Veřejně přístupné informace o životním prostředí by přitom měly splňovat požadavky směrnice 2007/2/ES, zejména co se týká služeb a dostupnosti údajů pro veřejnost a orgány.

Směrnice 2007/2/ES

V roce 2016 byly dokončeny zpráva Komise Evropskému parlamentu a Radě o provádění směrnice INSPIRE a hodnocení v rámci programu REFIT 28 . Ve zprávě o provádění směrnice bylo doporučeno, aby Komise pravidla stanovená ve směrnici 2007/2/ES přezkoumala a případně revidovala. Za účelem jednoduššího provádění směrnice a snížení administrativní zátěže spojené se sledováním ze strany členských států bude povinnost týkající se podávání zpráv každé tři roky zrušena a zachován bude pouze požadavek na sledování na základě ukazatelů sledování vypočítaných přímo z metadat sad prostorových dat a služeb založených na prostorových datech, které mají poskytovat členské státy, jak je stanoveno ve směrnici 2007/2/ES. To pomůže zajistit, aby byly informace o provádění aktuálnější a aby byly veřejnosti zpřístupňovány transparentnějším způsobem. V praxi budou členské státy požádány, aby v případě potřeby poskytly každoroční aktualizace údajů o jednotlivých zemích, které již Komise zveřejňuje 29 . Komise poskytne členským státům jednoduché nástroje a postupy pro aktualizaci těchto informací.

Jelikož se předpokládá každoroční přehled vyhotovený Evropskou agenturou pro životní prostředí, není nutné, aby Komise vypracovala zprávu pro Radu a Evropský parlament, poněvadž příslušné informace budou veřejně dostupné on-line a budou každoročně aktualizovány. Povinnost týkající se podávání zpráv by proto měla být zrušena. Místo zprávy o provádění se mimoto navrhuje pravidelné hodnocení Komisí na základě ukazatelů sledování v souladu s pokyny pro zlepšování právní úpravy.

Směrnice 2009/147/ES

Kontrola účelnosti právních předpisů EU v oblasti ochrany přírody, tj. směrnic 2009/147/ES 30 a 92/43/EHS 31 , byla dokončena v roce 2016 32 . Byl vyvozen závěr, že ačkoliv se podle směrnice o ochraně ptáků vyžaduje cyklus podávání zpráv každé tři roky, v praxi se uplatňuje cyklus podávání zpráv co šest let jako v případě směrnice o ochraně přírodních stanovišť, přičemž hlavní pozornost je podobně zaměřena na poskytování aktuálních informací a stavu a trendech pro jednotlivé druhy. Nutnost jednoduššího provádění obou směrnic vysvětluje potřebu úpravy právních předpisů tak, aby lépe odpovídaly zavedené praxi v členských státech. To usnadní rovněž přípravu zpráv o uplatňování směrnic, které členské státy předkládají Komisi každých šest let. Ve formátu zpráv, který se používá v současnosti, musí členské státy uvést ve zprávě příslušné údaje, které jsou nezbytné pro posouzení pokroku při provádění. Je třeba sdělit zejména informace o stavu a trendech pro druhy volně žijících ptáků, o hrozbách a tlacích, které jsou na ně vyvíjeny, o přijatých ochranných opatřeních a o příspěvku sítě zvláště chráněných oblastí k cílům směrnice.

Směrnice 2010/63/EU

Stávající povinnosti týkající se transparentnosti a podávání zpráv stanovené ve směrnici 2010/63/EU 33 mají zlepšit pochopení důvodů a významu používání živých zvířat pro vědecké účely, pro účely zkoušek a pro vzdělávací účely a umožnit objektivnější posouzení skutečné újmy způsobené zvířatům. Tyto povinnosti se týkají sběru informací o provádění směrnice, statistických údajů, výjimek s ohledem na metody usmrcování, a zejména zveřejňování netechnických shrnutí schválených projektů, které používají živá zvířata.

Členské státy musí provést rovněž zpětné posouzení určitých projektů za účelem:

·určení, zda použití zvířat umožnilo dosáhnout cílů projektu,

·vyhodnocení skutečné újmy způsobené zvířatům a

·stanovení prvků, které mohou dále přispět k plnění požadavku nahrazení a omezení používání zvířat a šetrného zacházení s nimi.

Členské státy mohou výsledky těchto zpětných posouzení projektů zveřejnit.

Jedna třetina členských států však v současnosti doplnění netechnických shrnutí projektů o tyto výsledky nevyžaduje. To značně brání širšímu přístupu vědecké obce, veřejnosti a tvůrců politik k základním informacím o skutečných přínosech, výsledcích výzkumu a újmě v důsledku používání živých zvířat. Neexistence systematického šíření může také zpomalit využití nových způsobů nahrazení a omezení používání zvířat a šetrného zacházení s nimi, což je v rozporu se samotným důvodem povinnosti týkající se zpětného posouzení.

Tyto záležitosti byly zohledněny rovněž ve zprávě Komise o směrnici, která byla zveřejněna dne 8. listopadu 2017 34 a která obsahovala konkrétní doporučení týkající se transparentnosti a netechnických shrnutí projektů v připojeném pracovním dokumentu útvarů Komise 35 , a to zejména tato doporučení:

41. Členské státy by měly zajistit, aby byla netechnická shrnutí projektů zveřejněna včas.

43. Komise, členské státy a zúčastněné strany by měly přezkoumat možnosti centrálního archivu všech netechnických shrnutí projektů na úrovni EU (nebo poskytnout snadný přístup k těmto shrnutím s možností vyhledávání), a to s přihlédnutím k právním požadavkům a jazykovým omezením.

Je stanovena každoroční povinnost zveřejnit vnitrostátní statistické údaje o používání živých zvířat a poskytnout tyto údaje Komisi. Komisi musí být každých pět let předkládány zprávy o provádění. Tyto zprávy by měly být na úrovni EU zpřístupněny dříve, pomocí elektronických nástrojů a centrálně přístupných databází s možností vyhledávání.

K povinnostem Komise patří předkládání oficiální statistické zprávy Evropskému parlamentu a Radě každé tři roky a podávání zpráv založených na prováděcích zprávách členských států Evropskému parlamentu a Radě každých pět let. Tyto povinnosti by měly být nahrazeny poskytováním údajů centrálním úložištím dat elektronickými prostředky. Tyto statistické údaje by měly být každoročně aktualizovány, což nahradí stávající rigidní požadavek na předkládání údajů, které jsou až pět let staré.

Nařízení (ES) č. 166/2006

Ohlašovací povinnosti stanovené v nařízení (ES) č. 166/2006 36 je nutno pozměnit, aby se povinnosti podávání zpráv v této oblasti zefektivnily a zjednodušily a aby bylo dosaženo cíle týkajícího se zlepšování právní úpravy 37 , přičemž jsou nezbytné tyto změny:

·Ohlašovací povinnosti stanovené v článku 7 je nutno změnit zrušením odkazu na formát pro ohlašování údajů uvedený v příloze III a udělením prováděcích pravomocí Komisi ke stanovení tohoto formátu prostřednictvím prováděcích aktů (postup projednávání ve výborech) a zrušení přílohy III v souladu s tím. To zlepší soudržnost s podáváním zpráv podle směrnice 2010/75/EU o průmyslových emisích 38 , jež se týká téměř stejných činností. To umožní jednodušší přístup a větší interoperabilitu údajů shromažďovaných podle směrnice 2010/75/EU a podle nařízení (ES) č. 166/2006 v souladu s ustanoveními směrnice 2007/2/ES. Umožní to rovněž vypracování a používání účinnějších a jednotnějších elektronických nástrojů pro podávání zpráv, jež budou vyvinuty a udržovány s pomocí Evropské agentury pro životní prostředí.

·Zrušeny by měly být také konkrétní povinnosti členských států týkající se ohlašování stanovené v článku 16 a příslušná povinnost Komise týkající se podávání zpráv podle článku 17, jelikož uvedené informace mají omezený význam a/nebo neodpovídají potřebám politiky. To zamezí nadměrné administrativní zátěži.

·Je třeba zlepšit soudržnost s povinnostmi podávání zpráv pro podobné provozovny podle jiných právních předpisů EU (např. směrnice 2010/75/EU o průmyslových emisích a směrnice 2012/18/EU o kontrole nebezpečí závažných havárií s přítomností nebezpečných látek), a to změnou článku 11 o důvěrnosti, aby bylo objasněno, že Komisi je třeba ohlásit i důvěrné údaje, ty však nebudou zveřejněny.

Nařízení (EU) č. 995/2010

K zlepšení a usnadnění přístupu veřejnosti k informacím o provádění nařízení (EU) č. 995/2010 39 by měly být údaje o provádění nařízení, které poskytnou členské státy, zveřejněny prostřednictvím přehledu pro celou EU, který spravuje Komise. Tento návrh mění četnost poskytování údajů o provádění nařízení, takže tyto budou každoročně aktualizovány tak, aby zahrnovaly předchozí kalendářní rok, a to v souladu s nařízením o FLEGT. To zajistí srovnatelnost údajů s ostatními dostupnými soubory dat, jako jsou informace o obchodu se dřevem mezi EU a třetími zeměmi. Komisi, jíž je nápomocen výbor zřízený podle článku 18 nařízení, budou svěřeny prováděcí pravomoci ke stanovení požadovaného formátu a postupu pro poskytování informací podle nařízení ze strany členských států. Návrh rovněž stanoví, že Komise zveřejňuje roční přehledy pro celou EU týkající se provádění nařízení. Komise bude podávat Evropskému parlamentu a Radě formální zprávy nejméně každých šest let s uvedením výsledků pravidelného přezkumu fungování a účinnosti nařízení.

Nařízení Rady (ES) č. 338/97

Nařízení Rady (ES) č. 338/97 provádí v právu EU ustanovení Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (dále jen „úmluva CITES“), jejímiž smluvními stranami jsou EU a všechny členské státy. Úmluva CITES v čl. VIII odst. 7 stanoví, že smluvní strany úmluvy musí podávat každoročně zprávy o obchodu s druhy uvedenými v úmluvě CITES a každé dva roky zprávy o řadě opatření přijatých k uplatnění úmluvy CITES (dále jen „prováděcí zprávy“). Tato ustanovení byla v právu EU provedena prostřednictvím čl. 15 odst. 4 nařízení Rady č. 338/97.

Na 17. konferenci smluvních stran úmluvy CITES v roce 2016 se smluvní strany CITES 40 rozhodly, že by:

·četnost prováděcích zpráv měla být pozměněna tak, aby smluvní strany CITES předkládaly tyto zprávy rok před každou konferencí smluvních stran, která se obvykle koná každé tři roky, místo každé dva roky,

·do 31. října každého roku měly všechny smluvní strany CITES předložit sekretariátu CITES novou výroční zprávu o nezákonném obchodu, která zahrnuje opatření přijatá v předchozím roce.

Ustanovení čl. 15 odst. 4 nařízení Rady je proto třeba pozměnit k zohlednění těchto rozhodnutí za účelem změny četnosti předkládání prováděcích zpráv a provedení požadavku na výroční zprávu o nezákonném obchodu podávanou členskými státy v právu EU.

Nařízení Rady (ES) č. 2173/2005

K zlepšení a usnadnění přístupu veřejnosti k informacím o provádění nařízení Rady (ES) č. 2173/2005 41 by měly být údaje o provádění nařízení, které poskytnou členské státy, zveřejněny na vnitrostátní úrovni a prostřednictvím přehledu pro celou EU, který vyhotovuje Komise.

Licence FLEGT byly poprvé vydány v listopadu 2016. Zkušenosti, které Komise a členské státy získaly během prvního roku udělování licencí FLEGT, ukazují, že některá ustanovení nařízení týkající se podávání zpráv jsou zastaralá. Konkrétně, popis obsahu zpráv členských států v čl. 8 odst. 1 písm. a), b) a c) je nejednoznačný, vnitřně nesoudržný a náchylný k rozdílným výkladům. I když tyto popisy nejsou kompletní, poskytují neúplný základ pro sledování pokroku, pokud jde o režim licencí a provádění nařízení. Návrh proto tyto odstavce zrušuje. Místo toho návrh zavádí mechanismus pro provádění kontrol prostřednictvím výboru zřízeného podle článku 11 nařízení a umožňuje Komisi výkon jejích prováděcích pravomocí ke stanovení formátu a postupu pro poskytování nezbytných informací ze strany členských států. Návrh stanoví rovněž pravidelný přezkum nařízení o FLEGT každých šest let (v souladu s požadavkem nařízení o dřevě) místo stávajícího jednorázového přezkumu, jak se vyžaduje v článku 9, a zahrnuje povinnost podávat Evropskému parlamentu a Radě formální zprávy o výsledcích.

Hlavní ustanovení navrhovaného nařízení

V souladu s těmito zjištěními a obecnými cíli návrhu týkajícími se zjednodušení a modernizace podávání zpráv, urychlení dostupnosti údajů a snížení administrativní zátěže jsou navrhované změny důsledně omezeny na povinnosti podávání zpráv, přičemž se jedná o tyto změny:

Článek 1

Mění směrnici Rady 86/278/EHS pozměněním článku 10 a článku 17 o požadavcích na informace a podávání zpráv.

Článek 2

Mění článek 8 směrnice 2002/49/ES o lhůtách pro předkládání akčních plánů, článek 9 k zvýšení transparentnosti odkazem na směrnici 2003/4/ES a směrnici 2007/2/ES, článek 10 o zpřístupňování informací v úložištích dat elektronickými prostředky a aktualizuje přílohu VI za účelem stanovení mechanismu pro poskytování informací o provádění.

Článek 3

Mění směrnici Rady 2004/35/ES, a to:

zrušením čl. 14 odst. 2,

nahrazením článku 18 s tím, že se vyžadují informace o provádění a empirická základna,

aktualizací přílohy VI o informace uvedené v čl. 18 odst. 1 týkající se škod na životním prostředí a případů odpovědnosti.

Článek 4

Mění směrnici 2007/2/ES 42 , a to:

změnou čl. 21 odst. 2 o sledování,

zrušením čl. 21 odst. 3 o podávání zpráv a

nahrazením článku 23 ustanoveními za účelem vyhotovování pravidelného přehledu pro celou EU a přípravy na budoucí hodnocení směrnice.

Článek 5

Mění článek 12 směrnice 2009/147/ES prodloužením cyklu podávání zpráv ze tří na šest let.

Článek 6

Zrušuje článek 57 směrnice 2010/63/EU a mění tato ustanovení:

čl. 43 odst. 2–4 o poskytování shrnutí projektů a zřízení on-line databáze,

článek 51 o výkonu prováděcích pravomocí a

článek 54 o informacích o sledování provádění a poskytování statistických údajů.

Článek 7

Mění nařízení Rady (ES) č. 166/2006, a to:

zrušením požadavků na podávání zpráv každé tři roky stanovených v článcích 16 a 17,

změnou článku 17 k usnadnění lepšího integrovaného podávání zpráv podle směrnice o průmyslových emisích,

zrušením formátu pro ohlašování uvedeného v příloze III a udělením prováděcích pravomocí Komisi ke stanovení formátu a četnosti ohlašování E-PRTR prostřednictvím postupu projednávání ve výboru podle čl. 19 odst. 2 a

změnou článku 11 o důvěrnosti, aby bylo zajištěno, že Komisi jsou ohlášeny všechny příslušné údaje, aniž by byly zveřejněny.

Článek 8

Mění nařízení (EU) č. 995/2010 nahrazením ustanovení čl. 20 odst. 1–4 o sledování provádění a přístupu k informacím, stanovením četnosti přehledů pro celou EU, jež mají být vyhotovovány každoročně, a aktualizací ustanovení o hodnocení nařízení.

Článek 9

Mění nařízení Rady (ES) č. 338/97 za účelem nahrazení ustanovení čl. 15 odst. 4 písm. b), c) a d), jež vyžadují zveřejňování přehledu pro celou EU.

Článek 10

Mění nařízení (ES) č. 2173/2005 za účelem nahrazení článků 8 a 9 o požadavcích na informace a vyžadování přehledu pro celou EU na základě údajů shromážděných členskými státy. Aktualizuje rovněž ustanovení o hodnocení nařízení.

Článek 11

Stanoví vstup návrhu nařízení v platnost.

2018/0205 (COD)

Návrh

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY

o sladění povinností podávání zpráv v oblasti politiky životního prostředí a o změně směrnic 86/278/EHS, 2002/49/ES, 2004/35/ES, 2007/2/ES, 2009/147/ES a 2010/63/EU, nařízení (ES) č. 166/2006 a (EU) č. 995/2010 a nařízení Rady (ES) č. 338/97 a (ES) č. 2173/2005

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na články 114, čl. 192 odst. 1 a článek 207 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru 43 ,

s ohledem na stanovisko Výboru regionů 44 ,

po postoupení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,

v souladu s řádným legislativním postupem,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)K uspokojení potřeby informací o provádění a souladu by měly být provedeny změny řady právních předpisů v oblasti životního prostředí s přihlédnutím k výsledkům zprávy Komise o opatřeních na zjednodušení podávání zpráv v oblasti životního prostředí 45 a související kontroly účelnosti 46 .

(2)Je nezbytné, aby dostupnost údajů zajišťovala, že administrativní zátěž uložená všem subjektům je co nejnižší. Vyžaduje se aktivní šíření na vnitrostátní úrovni v souladu se směrnicemi Evropského parlamentu a Rady 2003/4/ES 47 a 2007/2/ES 48 a jejich prováděcími pravidly k zajištění náležité infrastruktury pro přístup veřejnosti, podávání zpráv a sdílení údajů mezi orgány veřejné moci.

(3)Údaje poskytované členskými státy jsou nezbytné k tomu, aby mohla Komise sledovat, přezkoumávat a vyhodnocovat účinnost právních předpisů na základě sledovaných cílů za účelem poskytnutí informací pro budoucí hodnocení právních předpisů v souladu s bodem 22 interinstitucionální dohody mezi Evropským parlamentem, Radou a Komisí o zdokonalení tvorby právních předpisů ze dne 13. dubna 2016 49 . Je vhodné vložit do řady legislativních aktů v oblasti životního prostředí ustanovení za účelem jejich budoucího hodnocení, a to na základě údajů získaných během provádění, jež jsou případně doplněny dalšími vědeckými, analytickými údaji. V této souvislosti jsou zapotřebí relevantní údaje, jež umožní lépe posoudit účinnost, účelnost, relevanci, soudržnost a přidanou hodnotu EU právních předpisů Unie, tudíž nezbytnost zajistit náležité mechanismy pro podávání zpráv, jež mohou sloužit rovněž jako ukazatele pro tento účel.

(4)Je nutné pozměnit povinnosti podávání zpráv stanovené v článcích 10 a 17 směrnice Rady 86/278/EHS. Povinnost podávat zprávy Komisi by měla být zjednodušena a členské státy by současně měly zajistit vyšší úroveň transparentnosti, přičemž požadované informace budou poskytovány snadno přístupným způsobem, elektronickými prostředky, v souladu s požadavky směrnic 2003/4/ES a 2007/2/ES týkajícími se zejména přístupu veřejnosti, sdílení údajů a služeb.

(5)V souladu s hodnocením směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/49/ES 50 je nutné zefektivnit lhůty pro předkládání hlukových map a akčních plánů, aby měly členské státy dostatek času na veřejnou konzultaci ohledně akčních plánů. Za tímto účelem a pouze jednou by se měla lhůta pro přezkum nebo revizi akčních plánů posunout o rok, takže lhůta pro další kolo (čtvrté kolo) akčních plánů není stanovena na 18. července 2023, nýbrž 18. července 2024. Počínaje od čtvrtého kola budou mít členské státy mezi vyhotovením hlukových map a dokončením přezkumu nebo revize akčních plánů k dispozici přibližně dva roky místo jednoho roku, jak je tomu v současnosti. Pro následná kola akčních plánů bude poté obnoven pětiletý cyklus přezkumu nebo revize. K lepšímu plnění cílů směrnice 2002/49/ES a stanovení základu pro vypracování opatření na úrovni EU by členské státy měly podávat zprávy elektronickými prostředky. Je rovněž nutné posílit účast veřejnosti tím, že se vyžaduje, aby byly určité informace zveřejněny, přičemž je tato povinnost sladěna s ostatními právními předpisy Unie, jako je směrnice 2007/2/ES, aniž by se zdvojovaly praktické požadavky.

(6)V souladu se zjištěními plynoucími z hodnocení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/35/ES 51 v rámci programu REFIT lze dostupnost informací dále zlepšit, zejména co se týká určitých klíčových údajů. Účelem bude informovat veřejnost o škodách na životním prostředí, zejména tehdy, je-li pravděpodobné, že bude těmito škodami dotčena, umožnit hospodářským subjektům a orgánům přijmout v těchto případech potřebná preventivní a nápravná opatření a poskytnout Komisi potřebnou empirickou základnu pro pravidelná hodnocení směrnice. Potřeba zajistit vyšší úroveň transparentnosti je dále podpořena požadavky směrnice 2003/4/ES, a to za účelem zveřejnění dostupných informací o škodách, jež mohou mít za následek bezprostřední ohrožení lidského zdraví nebo životního prostředí. On-line informace by měly splňovat rovněž požadavky směrnice 2007/2/ES, zejména co se týká služeb a zpřístupnění údajů veřejnosti a orgánům.

(7)Na základě zprávy Komise Radě a Evropskému parlamentu o provádění směrnice 2007/2/ES a hodnocení v rámci programu REFIT 52 je za účelem jednoduššího provádění zmíněné směrnice a snížení administrativní zátěže spojené se sledováním ze strany členských států vhodné, aby se od členských států již nevyžadovalo zasílání zpráv Komisi každé tři roky a od Komise předkládání souhrnné zprávy Evropskému parlamentu a Radě, jelikož kontrola účelnosti podávání zpráv potvrdila omezené využití těchto zpráv 53 .

(8)Kontrola účelnosti směrnic 2009/147/ES 54 a 92/43/EHS 55 dospěla k závěru, že podle směrnice 2009/147/ES se vyžaduje cyklus podávání zpráv každé tři roky, zatímco v praxi se to již uskutečňuje podle stejného cyklu podávání zpráv každých šest let jako v případě směrnice 92/43/EHS, přičemž se hlavní pozornost zaměřuje podobně na poskytování aktuálních informací o stavu a trendech pro jednotlivé druhy. Nutnost jednoduchého provádění obou směrnic zdůvodňuje potřebu přizpůsobení právních předpisů praxi, a to zajištěním posuzování stavu každých šest let, přičemž se uznává, že členské státy provádějí potřebné činnosti ke sledování některých zranitelných druhů. Tato společná praxe by měla usnadnit rovněž přípravu zpráv o uplatňování směrnic, které mají členské státy předkládat Komisi co šest let. Aby bylo zajištěno posouzení pokroku politiky, měly by členské státy poskytovat informace zejména o stavu a trendech pro druhy volně žijících ptáků, o hrozbách a tlacích, které jsou na ně vyvíjeny, o přijatých ochranných opatřeních a o příspěvku sítě zvláště chráněných oblastí k cílům směrnice.

(9)Je nutné pozměnit povinnosti podávání zpráv stanovené v článcích 43, 54 a 57 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/63/EU 56 . Tato ustanovení zahrnují v souladu s cílem týkajícím se zlepšení transparentnosti a snížení administrativní zátěže vytvoření centrální databáze s otevřeným přístupem a s možností vyhledávání pro netechnická shrnutí projektů a související zpětná posouzení, svěření prováděcích pravomocí Komisi ke stanovení společného formátu pro předkládání netechnických shrnutí projektů a souvisejících zpětných posouzení, informace o provádění a nahrazení podávání statistických zpráv ze strany Komise každé tři roky požadavkem na zřízení dynamické centrální databáze hostované Komisí a každoroční zveřejňování informací.

(10)V souladu se zjištěními plynoucími z hodnocení 57 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 166/2006 58 v rámci programu REFIT je nutné povinnosti podávání zpráv stanovené v uvedeném nařízení změnit či zrušit. K zvýšení soudržnosti s podáváním zpráv podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/75/EU 59 je třeba svěřit Komisi prováděcí pravomoci ke stanovení druhu, formátu a četnosti informací, které mají být poskytovány podle nařízení (ES) č. 166/2006, a zrušit formát ohlašování, jenž je v současnosti stanoven ve zmíněném nařízení. Je rovněž nutné pozměnit článek 11 nařízení (ES) č. 166/2006 o důvěrnosti, aby byla zajištěna větší transparentnost ohlašování Komisi. Aby se administrativní zátěž uložená členským státům a Komisi snížila na minimum, je také nezbytné zrušit ohlašovací povinnosti stanovené v článcích 16 a 17 nařízení (ES) č. 166/2006, jelikož se týkají informací, které mají omezený význam nebo neodpovídají potřebám politiky.

(11)K zlepšení a usnadnění přístupu veřejnosti k informacím o provádění nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 995/2010 60 by měla Komise zveřejňovat údaje o provádění uvedeného nařízení poskytnuté členskými státy prostřednictvím přehledu těchto údajů pro celou Unii; aby se zvýšila soudržnost informací a usnadnilo sledování fungování nařízení, měly by být Komisi svěřeny prováděcí pravomoci ke stanovení formátu a postupu pro poskytování informací členskými státy a četnost a lhůty pro poskytování informací by měly být sladěny s nařízením Rady (ES) č. 2173/2005 61 .

(12)Podávání zpráv podle nařízení Rady (ES) č. 338/97 62 je třeba zjednodušit a sladit s požadavky na podávání zpráv podle Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), která byla dne 3. března 1973 podepsána ve Washingtonu D.C. a jejímiž smluvními stranami je Evropská unie a všechny její členské státy. Požadavky na podávání zpráv podle úmluvy CITES byly na 17. konferenci smluvních stran CITES, která se konala v roce 2016, pozměněny za účelem úpravy četnosti podávání zpráv o opatřeních k uplatnění úmluvy CITES a vytvoření mechanismu pro podávání nových zpráv o nezákonném obchodu s druhy uvedenými v úmluvě CITES. Tyto změny je třeba zohlednit v nařízení (ES) č. 338/97.

(13)K zlepšení a usnadnění přístupu veřejnosti k informacím o provádění nařízení (ES) č. 2173/2005 by měly být údaje o provádění uvedeného nařízení, které poskytnou členské státy, zveřejňovány prostřednictvím přehledu pro celou EU, který vyhotoví Komise. Na základě zkušeností, které Komise a členské státy získaly během prvního roku udělování licencí podle režimu v rámci akčního plánu pro prosazování práva, správu a obchod v oblasti lesnictví, je třeba ustanovení nařízení týkající se podávání zpráv aktualizovat. Komisi by při výkonu jejích prováděcích pravomocí ke stanovení formátu a postupu pro poskytování informací ze strany členských států měl být nápomocen výbor zřízený podle článku 11 uvedeného nařízení. Ustanovení o hodnocení nařízení je třeba aktualizovat.

(14)Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) již plní důležité úkoly při sledování a podávání zpráv s ohledem na právní předpisy EU v oblasti životního prostředí, jež by měly být výslovně zavedeny v příslušných právních předpisech. U ostatních právních předpisů bude úloze a zdrojům agentury EEA v souvislosti s podporou Komise při podávání zpráv o životním prostředí věnována pozornost po dokončení probíhajícího hodnocení,

PŘIJALY TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1
Změny směrnice Rady 86/278/EHS ze dne 12. června 1986 o ochraně životního prostředí a zejména půdy při používání kalů z čistíren odpadních vod v zemědělství

Směrnice 86/278/EHS se mění takto:

1.Článek 10 se nahrazuje tímto:

„Článek 10

1. Členské státy zajistí, aby byly vedeny veřejně přístupné aktualizované záznamy obsahující následující údaje:

a) množství vyrobeného kalu a množství kalu dodaného pro zemědělské používání;

b) složení a vlastnosti kalu v souladu s ukazateli uvedenými v příloze II A;

c) způsob úpravy kalu podle čl. 2 písm. b);

d) jména a adresy odběratelů kalu a místa, kde má být kal použit;

e) jakékoli jiné informace o provedení a uplatňování této směrnice, které členské státy poskytnou Komisi podle článku 17.

K předkládání sad prostorových dat zahrnutých v informacích zaregistrovaných v těchto záznamech se využívají služby založené na prostorových datech definované v čl. 3 bodě 4 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/2/ES*.

2. Záznamy uvedené v odstavci 1 jsou pro každý kalendářní rok zveřejněny do tří měsíců od konce příslušného kalendářního roku v konsolidovaném formátu uvedeném v příloze rozhodnutí Komise 94/741/ES** či jiném formátu stanoveném podle článku 17.

Členské státy sdělí Komisi elektronické místo, kde se nacházejí informace zveřejněné podle odstavce 1.

3. Informace o metodách zpracovávání a výsledcích rozborů je třeba na žádost sdělit příslušným orgánům.

*    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/2/ES ze dne 14. března 2007 o zřízení Infrastruktury pro prostorové informace v Evropském společenství (INSPIRE) (Úř. věst. L 108, 25.4.2007, s. 1).

**    Rozhodnutí Komise (94/741/ES) ze dne 24. října 1994 o dotaznících pro zprávy členských států o provádění některých směrnic v odvětví odpadů (provádění směrnice Rady 91/692/EHS) (Úř. věst. L 296, 17.11.1994, s. 42).“

2.Článek 17 se nahrazuje tímto:

„Komisi je svěřena pravomoc stanovit prostřednictvím prováděcího aktu formát, podle něhož poskytují členské státy informace o provádění směrnice 86/278/EHS, jak se vyžaduje v článku 10 této směrnice. Uvedený prováděcí akt se přijme přezkumným postupem podle čl. 15 odst. 2. Útvary Komise zveřejní na základě údajů, které členské státy poskytnou podle článků 10 a 17, přehled pro celou Unii včetně map.“

Článek 2
Změny směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/49/ES ze dne 25. června 2002 o hodnocení a řízení hluku ve venkovním prostředí

Směrnice 2002/49/ES se mění takto:

1.V článku 3 se doplňuje nové písmeno, které zní:

„x) „úložištěm dat“ se rozumí informační systém spravovaný Evropskou agenturou pro životní prostředí, který obsahuje informace o hluku ve venkovním prostředí a údaje zpřístupněné prostřednictvím vnitrostátních uzlů pro předkládání a výměnu údajů, jež jsou pod kontrolou členských států.“

2.    V článku 8 se odstavec 5 nahrazuje tímto:

„Akční plány se přezkoumají a podle potřeby revidují, dojde-li k podstatnému vývoji, který významně ovlivňuje stávající hlukovou situaci, nejméně však každých pět let ode dne jejich schválení.

U přezkumů a revizí, které mají být v souladu s odstavcem 1 provedeny v roce 2023, se tento přezkum a revize odkládá nejpozději do dne 18. července 2024.“

3.V článku 9 se odstavec 1 nahrazuje tímto:

„1. Členské státy zajistí, aby jimi vypracované a podle potřeby upravené strategické hlukové mapy a akční plány byly zpřístupněny a distribuovány veřejnosti v souladu s příslušnými právními předpisy EU, zejména se směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2003/4/ES* a směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2007/2/ES**, a v souladu s přílohami IV a V směrnice 2002/49/ES, včetně prostřednictvím dostupných informačních technologií.

*    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/4/ES ze dne 28. ledna 2003 o přístupu veřejnosti k informacím o životním prostředí a o zrušení směrnice Rady 90/313/EHS (Úř. věst. L 41, 14.2.2003, s. 26).

**    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/2/ES ze dne 14. března 2007 o zřízení Infrastruktury pro prostorové informace v Evropském společenství (INSPIRE) (Úř. věst. L 108, 25.4.2007, s. 1).“

4.V článku 10 se odstavec 2 nahrazuje tímto:

„2. Členské státy zajistí, aby údaje ze strategických hlukových map a souhrnné přehledy akčních plánů, uvedené v příloze VI, byly odeslány Komisi do šesti měsíců ode dne stanoveného pro strategické hlukové mapy v článku 7 a pro akční plány v článku 8. Za tímto účelem poskytují členské státy informace elektronickými prostředky pouze úložišti dat, které je zřízeno regulativním postupem s kontrolou podle čl. 13 odst. 3. Pokud chce členský stát informace aktualizovat, při poskytování aktualizovaných informací úložišti dat popíše rozdíly mezi aktualizovanými a původními informacemi a důvody aktualizace.“

5.V příloze VI se bod 3 nahrazuje tímto:

„3. Mechanismus výměny informací

Komise, jíž je nápomocna Evropská agentura pro životní prostředí, vypracuje mechanismus pro povinnou výměnu digitálních informací k sdílení údajů ze strategických hlukových map a shrnutí akčních plánů, jak je uvedeno v čl. 10 odst. 2, regulativním postupem s kontrolou podle čl. 13 odst. 3.“

Článek 3
Změny směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/35/ES ze dne 21. dubna 2004 o odpovědnosti za životní prostředí v souvislosti s prevencí a nápravou škod na životním prostředí

Směrnice 2004/35/ES se mění takto:

1.Ustanovení čl. 14 odst. 2 se zrušuje.

2.Článek 18 se nahrazuje tímto:

„Článek 18

Informace o provádění a empirická základna

Členské státy zajistí, aby byly on-line zveřejňovány náležité a aktuální informace alespoň o bezprostředních hrozbách škod prostřednictvím formátu veřejně přístupných dat v souladu s přílohou VI této směrnice a s čl. 7 odst. 4 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/4/ES*. Pro každou událost jsou poskytnuty minimálně informace uvedené v příloze VI této směrnice.

2. K předkládání sad prostorových dat, jako je prostorová lokalizace událostí, zahrnutých v informacích uvedených v odstavci 1 tohoto článku se využívají služby založené na prostorových datech definované v čl. 3 bodě 4 směrnice Evropského parlamentu a Rady**.

3. Útvary Komise zveřejní na základě údajů, které členské státy poskytnou podle odstavce 1, přehled pro celou Unii včetně map.

4. Komise provádí pravidelně hodnocení této směrnice. Toto hodnocení vychází mimo jiné z těchto prvků:

a)zkušenosti získané při provádění této směrnice;

b)sady prostorových dat od členských států vypracované v souladu s tímto článkem a související přehledy pro celou Unii podle odstavce 3.

*    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/4/ES ze dne 28. ledna 2003 o přístupu veřejnosti k informacím o životním prostředí a o zrušení směrnice Rady 90/313/EHS (Úř. věst. L 41, 14.2.2003, s. 26).

**    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/2/ES ze dne 14. března 2007 o zřízení Infrastruktury pro prostorové informace v Evropském společenství (INSPIRE) (Úř. věst. L 108, 25.4.2007, s. 1).“

3.Příloha VI se nahrazuje tímto:

„PŘÍLOHA VI

INFORMACE A ÚDAJE PODLE ČL. 18 ODST. 1

Informace podle čl. 18 odst. 1 zahrnují emise, případy nebo události způsobující škody na životním prostředí nebo bezprostřední hrozbu škody, přičemž u každého případu se uvádějí tyto informace a údaje:

1. Rozsah a druh škody na životním prostředí, datum vzniku a/nebo objevení škody. Rozsah škod na životním prostředí je klasifikován jako malý, střední, velký nebo velmi velký. Druh škod na životním prostředí je klasifikován jako škody na vodách, mořském prostředí, půdě, přírodě/ekosystémech nebo poškození lidského zdraví způsobené znečištěním.

2. Činnost, která škody na životním prostředí způsobila, včetně klasifikace činností podle přílohy III, pokud škoda spadá do oblasti působnosti této směrnice.

3. Informace o tom, zda a kdy bylo zahájeno řízení o odpovědnosti včetně příslušného právního režimu (správní, občanskoprávní, trestněprávní odpovědnost), zejména to, zda bylo toto řízení o odpovědnosti zahájeno podle této směrnice.

4. Informace o tom, zda a kdy byla přijata preventivní a/nebo nápravná opatření, zejména to, zda byla toto preventivní a/nebo nápravná opatření přijata podle této směrnice.

5. Data uzavření nebo ukončení řízení o odpovědnosti podle bodu 3 a preventivních a/nebo nápravných opatření podle bodu 4, jakmile jsou tyto údaje k dispozici.

6. Případně výsledek nápravného procesu, zejména co se týká primární, doplňkové a/nebo vyrovnávací nápravy škod podle této směrnice.

7. Náklady vynaložené v souvislosti s:

a) preventivními a nápravnými opatřeními, které mohou být

i) uhrazené odpovědnými stranami nebo získané od těchto stran;

ii) neuhrazené odpovědnými stranami;

b) bezpečnostními opatřeními hospodářských subjektů s ohledem na:

i) finanční zajištění

ii) environmentální řízení nebo systémy bezpečnosti životního prostředí;

iii) zavedení technologie omezování nebo snižování znečištění;

c) správními požadavky:

i) hospodářských subjektů;

ii) příslušných orgánů.“

Článek 4
Změny směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/2/ES ze dne 14. března 2007 o zřízení Infrastruktury pro prostorové informace v Evropském společenství (INSPIRE)

Směrnice 2007/2/ES se mění takto:

1.Článek 21 se mění takto:

a)v odstavci 2 se úvodní věta nahrazuje tímto:

„2. Nejpozději do 31. března každého roku členské státy aktualizují a zveřejní svou souhrnnou zprávu. Tato zpráva, kterou útvary Komise, jimž je nápomocna Evropská agentura pro životní prostředí, zveřejní, zahrnuje souhrnné popisy:“;

b)odstavec 3 se zrušuje.

2.Článek 23 se nahrazuje tímto:

„Evropská agentura pro životní prostředí každý rok zveřejní a aktualizuje přehled pro celou Unii na základě metadat a údajů, které členské státy zpřístupní prostřednictvím síťových služeb v souladu s článkem 21. Přehled pro celou Unii případně zahrnuje ukazatele výstupů, výsledků a dopadů této směrnice, mapy v rámci přehledu pro celou Unii a zprávy v rámci přehledu pro členské státy.

Komise provádí pravidelně hodnocení této směrnice. Toto hodnocení vychází mimo jiné z těchto prvků:

a)zkušenosti získané při provádění této směrnice;

b)informace shromážděné členskými státy v souladu s článkem 21 a přehledy pro celou Unii sestavené Evropskou agenturou pro životní prostředí;

c)příslušné vědecké, analytické údaje;

d)    ostatní informace, včetně příslušných vědeckých, analytických údajů, vyžadované na základě pokynů pro zlepšování právní úpravy, zejména s využitím efektivních a účinných postupů správy údajů.“

Článek 5
Změny směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/147/ES ze dne 30. listopadu 2009 o ochraně volně žijících ptáků

Článek 12 směrnice 2009/147/ES se mění takto:

1.Odstavec 1 se nahrazuje tímto:

„1. Členské státy předloží Komisi každých šest let současně se zprávou vyhotovenou podle článku 17 směrnice Rady 92/43/EHS* zprávu o provádění opatření přijatých podle této směrnice a o hlavních dopadech těchto opatření. Tato zpráva zahrnuje zejména informace o stavu a trendech pro druhy volně žijících ptáků, jež jsou chráněny podle této směrnice, o hrozbách a tlacích, které jsou na ně vyvíjeny, o přijatých ochranných opatřeních a o příspěvku sítě zvláště chráněných oblastí k cílům stanoveným v článku 2 této směrnice.

* Směrnice Rady 92/43/EHS ze dne 21. května 1992 o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (Úř. věst. L 206, 22.7.1992, s. 7).“

2.V odstavci 2 se první věta nahrazuje tímto:

„2. Komise, jíž je nápomocna Evropská agentura pro životní prostředí, vypracuje na základě informací uvedených v odstavci 1 každých šest let souhrnnou zprávu.“

Článek 6
Změny směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/63/EU ze dne 22. září 2010 o ochraně zvířat používaných pro vědecké účely

Směrnice 2010/63/EU se mění takto:

1.Článek 43 se mění takto:

a)odstavce 2 a 3 se nahrazují tímto:

„2. Od 1. ledna 2021 členské státy vyžadují, aby netechnické shrnutí projektu uvádělo, zda se na daný projekt vztahuje zpětné posouzení a v jaké lhůtě. Členské státy zajistí, aby do šesti měsíců od dokončení zpětného posouzení bylo netechnické shrnutí projektu aktualizováno o výsledky tohoto posouzení.

3.    Do 31. prosince 2020 zveřejní členské státy netechnická shrnutí schválených projektů a veškeré jejich aktualizace. Od 1. ledna 2021 členské státy předkládají a zveřejňují netechnická shrnutí projektů nejpozději do šesti měsíců od jejich schválení a jejich případné aktualizace prostřednictvím předávání Komisi elektronickými prostředky.“;

b)doplňuje se nový odstavec 4, který zní:

„4.    Komise regulativním postupem podle čl. 56 odst. 3 stanoví společný formát pro předkládání informací uvedených v odstavcích 1 a 2. Útvary Komise zřídí a udržují databázi netechnických shrnutí projektů a jejich případných aktualizací s otevřeným přístupem a s možností vyhledávání.“

2.Článek 54 se mění takto:

a)název článku a odstavce 1 a 2 se nahrazují tímto:

„Informace o provádění a poskytování statistických údajů

1.    Do 30. září 2023 a poté každých pět let zasílají členské státy informace o provádění této směrnice, a zejména jejího čl. 10 odst. 1 a článků 26, 28, 34, 38, 39, 43 a 46.

Členské státy tyto údaje poskytují a zveřejňují prostřednictvím přenosu elektronickými prostředky ve formátu, který stanoví Komise podle odstavce 4.

Útvary Komise zveřejní na základě údajů, které poskytnou členské státy, přehled pro celou Unii.

2.    Členské státy každoročně shromažďují a zveřejňují statistické informace o používání zvířat k postupům včetně informací o skutečné závažnosti postupů a původu a druzích subhumánních primátů, kteří byli k postupům použiti.

Nejpozději do 30. září následujícího roku poskytnou členské státy tyto statistické údaje Komisi, a to přenosem elektronickými prostředky v nesouhrnném formátu, který stanoví Komise podle článku 4.

Komise zřídí a udržuje databázi s otevřeným přístupem a s možností vyhledávání, která obsahuje tyto statistické údaje. Útvary Komise každý rok zveřejňují statistické údaje předložené členskými státy podle tohoto odstavce a souhrnnou zprávu.“;

b)odstavec 4 se nahrazuje tímto:

„4.    Komise regulativním postupem podle čl. 56 odst. 3 stanoví společný formát a informační obsah pro předkládání informací uvedených v odstavcích 1, 2 a 3.“

3.Článek 57 se zrušuje.

Článek 7
Změny nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 166/2006 ze dne 18. ledna 2006, kterým se zřizuje evropský registr úniků a přenosů znečišťujících látek a kterým se mění směrnice Rady 91/689/EHS a 96/61/ES

Nařízení (ES) č. 166/2006 se mění takto:

1.V čl. 5 odst. 1 se druhý pododstavec nahrazuje tímto:

„Provozovatel každé provozovny, která vykonává jednu nebo více činností uvedených v příloze I, nad příslušné prahové hodnoty pro kapacitu stanovené v uvedené příloze, oznámí svému příslušnému orgánu elektronickými prostředky informace k určení provozovny v souladu s formátem uvedeným v čl. 7 odst. 2, pokud příslušný orgán nemá tyto informace již k dispozici.“

2.V článku 7 se odstavce 2 a 3 nahrazují tímto:

„2. Členské státy poskytnou Komisi každý rok prostřednictvím přenosu elektronickými prostředky zprávu obsahující všechny údaje uvedené v čl. 5 odst. 1 a 2 ve formátu a ve lhůtě stanovené Komisí prostřednictvím prováděcích aktů postupem podle čl. 19 odst. 2. Datum ohlášení je každopádně nejpozději devět měsíců od konce ohlašovacího roku.

3. Útvary Komise, jimž je nápomocna Evropská agentura pro životní prostředí, začlení informace ohlášené členskými státy do evropského PRTR do svou měsíců od dokončení ohlášení ze strany členských států podle odstavce 2.“

3.Článek 11 se nahrazuje tímto:

„Článek 11

Důvěrnost

Pokud členský stát pokládá informace za důvěrné v souladu s článkem 4 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/4/ES*, jsou ve zprávě podle čl. 7 odst. 2 tohoto nařízení za dotčený ohlašovací rok samostatně u každé provozovny uvedeny informace, které nelze zveřejnit, a příslušný důvod. Tento důvod se zveřejní.

* Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/4/ES ze dne 28. ledna 2003 o přístupu veřejnosti k informacím o životním prostředí a o zrušení směrnice Rady 90/313/EHS (Úř. věst. L 41, 14.2.2003, s. 26).“

4.Články 12 a 17 se zrušují.

5.Příloha III se zrušuje.

Článek 8
Změny nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 995/2010 ze dne 20. října 2010, kterým se stanoví povinnosti hospodářských subjektů uvádějících na trh dřevo a dřevařské výrobky

V článku 20 se nadpis a odstavce 1, 2 a 3 nahrazují tímto:

„Článek 20

Sledování provádění a přístup k informacím

1. Do 30. dubna každého roku předloží členské státy veřejnosti a Komisi informace o uplatňování tohoto nařízení během předchozího kalendářního roku. Komise prostřednictvím prováděcích aktů stanoví formát a postup pro poskytování těchto informací ze strany členských států. Tyto prováděcí akty se přijímají přezkumným postupem podle čl. 18 odst. 2.

2. Na základě informací uvedených v odstavci 1 zveřejňují útvary Komise každý rok přehled pro celou Unii založený na údajích poskytnutých členskými státy. Při vypracovávání přehledu přihlédnou útvary Komise k pokroku, jehož bylo dosaženo při uzavírání a realizaci dobrovolných dohod o partnerství FLEGT podle nařízení (ES) č. 2173/2005, a k tomu, nakolik přispěly k omezení přítomnosti nezákonně vytěženého dřeva a dřevařských výrobků z tohoto dřeva na vnitřním trhu.

3. Do 3. prosince 2015 a poté každých šest let přezkoumá Komise na základě informací o uplatňování tohoto nařízení a zkušeností s ním fungování a účinnost tohoto nařízení, a to i s ohledem na jeho schopnost zamezit uvádění nezákonně vytěženého dřeva a dřevařských výrobků z tohoto dřeva na trh. Posoudí zejména administrativní důsledky pro malé a střední podniky a výrobky, na které se nařízení vztahuje. Komise podává Evropskému parlamentu a Radě zprávy o výsledcích přezkumu a v případě potřeby připojí k těmto zprávám odpovídající legislativní návrhy.“

Článek 9
Změny nařízení Rady (ES) č. 2173/2005 ze dne 20. prosince 2005 o zavedení režimu licencí FLEGT pro dovoz dřeva do Evropského společenství

Nařízení (ES) č. 2173/2005 se mění takto:

1.Článek 8 se nahrazuje tímto:

„Článek 8

1. Do 30. dubna každého roku předloží členské státy veřejnosti a Komisi informace o uplatňování tohoto nařízení během předchozího kalendářního roku.

2. Komise může prostřednictvím prováděcích aktů stanovit formát a postup pro poskytování informací uvedených v odstavci 1 ze strany členských států. Tyto prováděcí akty se přijímají přezkumným postupem podle čl. 11 odst. 3.

3. Na základě informací uvedených v odstavci 1 zveřejňují útvary Komise každý rok přehled pro celou Unii založený na údajích poskytnutých členskými státy.“

2.Článek 9 se nahrazuje tímto:

„Článek 9

Do prosince 2021 a poté každých šest let přezkoumá Komise na základě informací o uplatňování tohoto nařízení a zkušeností s ním fungování a účinnost tohoto nařízení. Přitom by měla zohlednit pokrok při provádění dobrovolných dohod o partnerství. Komise podává Evropskému parlamentu a Radě zprávy o výsledku přezkumu a v případě potřeby připojí k těmto zprávám návrhy na zlepšení režimu licencí FLEGT.“

Článek 10
Změny nařízení Rady (ES) č. 338/97 ze dne 9. prosince 1996 o ochraně druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin regulováním obchodu s nimi

V článku 15 nařízení (ES) č. 338/97 se odstavec 4 mění takto:

1.Písmena b), c) a d) se nahrazují tímto:

„b) Na základě údajů uvedených v písmenu a), které poskytnou členské státy, zveřejní útvary Komise do 31. října každého roku přehled pro celou Unii týkající se dovozu exemplářů jednotlivých druhů podle tohoto nařízení do Unie, respektive vývozu či zpětném vývozu z něho, a informace týkající se druhů, na které se vztahuje úmluva, předají jejímu sekretariátu.

c) Aniž je dotčena platnost článku 20, sdělí výkonné orgány členských států rok před každým zasedáním konference smluvních stran úmluvy Komisi veškeré informace týkající se příslušného předchozího období, které jsou potřebné k sestavení zpráv uvedených v čl. VIII odst. 7 písm. b) úmluvy, a obdobné informace vztahující se k ustanovením tohoto nařízení, která spadají mimo rámec úmluvy. Výčet požadovaných informací a formát, ve kterém mají být předávány, stanoví Komise regulativním postupem podle článku 18 odst. 2.

d) Na základě údajů uvedených v písmenu c), které předloží členské státy, zveřejní Komise přehled pro celou Unii týkající se provádění a prosazování tohoto nařízení.“

2.Doplňuje se nové písmeno e), které zní:

„e) Výkonné orgány členských států sdělí do 15. dubna každého roku Komisi veškeré údaje týkající se předcházejícího roku za účelem vyhotovení výroční zprávy o nezákonném obchodu uvedené v usnesení konference smluvních stran CITES 11.17 (rev. CoP17).“

Článek 11

Toto nařízení vstupuje v platnost dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie. Použije se ode dne XXX.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne

Za Evropský parlament    Za Radu

předseda    předseda

(1)    SWD(2017) 230.
(2)    Úř. věst. L 354, 28.12.2013, s. 171–200.
(3)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/4/ES ze dne 28. ledna 2003 o přístupu veřejnosti k informacím o životním prostředí a o zrušení směrnice Rady 90/313/EHS (Úř. věst. L 41, 14.2.2003, s. 26), která provádí požadavky na přístup k informacím podle Úmluvy o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí (Aarhuská úmluva).
(4)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/2/ES ze dne 14. března 2007 o zřízení Infrastruktury pro prostorové informace v Evropském společenství (INSPIRE) (Úř. věst. L 108, 25.4.2007, s. 1).
(5)    COM(2017) 312 a SWD(2017) 230.
(6)    Příloha VI dokumentu SWD(2017) 230.
(7)    COM/2017/0753 final.
(8)    Návrh se netýká podávání zpráv v oblasti změny klimatu. V oblasti klimatické a energetické politiky již Komise navrhla zjednodušení povinnosti v oblasti plánování, podávání zpráv a sledování: „návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o správě energetické unie“, COM(2016) 759.
(9)    SWD(2017) 230.
(10)    SWD(2016) 454.
(11)    SWD(2016) 0121.
(12)    COM(2016) 478 a SWD(2016) 273.
(13)     SWD(2016) 472 final.
(14)    COM(2017) 631 a SWD(2017) 353.
(15)    SWD(2017) 0711.
(16)     http://ec.europa.eu/environment/consultations/reporting_en.htm
(17)     http://minisites.ieep.eu/work-areas/environmental-governance/better-regulation/make-it-work/
(18)    http://cor.europa.eu/en/activities/opinions/pages/opinion-factsheet.aspx?OpinionNumber=CDR 5660/2015
(19)    Viz příloha IV pracovního dokumentu útvarů Komise SEC(2017) 230.
(20)    Viz zejména kapitola 6.
(21)    Viz http://ec.europa.eu/environment/legal/reporting/fc_overview_en.htm
(22)    Viz pozn. pod čarou č. 19.
(23)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/49/ES ze dne 25. června 2002 o hodnocení a řízení hluku ve venkovním prostředí, Úř. věst. L 189, 18.7.2002.
(24)    SWD(2016) 454 final a SWD(2016) 230.
(25)    COM(2017) 151 final.
(26)    Směrnice 2007/2/ES ze dne 14. března 2007 o zřízení Infrastruktury pro prostorové informace v Evropském společenství (INSPIRE), Úř. věst. L 108, 25.4.2007, s. 1–14.
(27)    SWD(2016) 121.
(28)    COM(2016) 478 a SWD(2016) 273.
(29)    Viz informační přehled za rok 2016, který je pro všechny členské státy EU dostupný na adrese http://inspire.ec.europa.eu/INSPIRE-in-your-Country
(30)    Úř. věst. L 20, 26.1.2010, s. 7–25.
(31)    Úř. věst. L 206, 22.7.1992, s. 7–50.
(32)    SWD(2016) 472 final.
(33)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/63/ES ze dne 22. září 2010 o ochraně zvířat používaných pro vědecké účely.
(34)    COM(2017) 631.
(35)    SWD (2017) 353.
(36)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 166/2006 ze dne 18. ledna 2006, kterým se zřizuje evropský registr úniků a přenosů znečišťujících látek a kterým se mění směrnice Rady 91/689/EHS a 96/61/ES.
(37)    SWD(2017) 710.
(38)    Úř. věst. L 334, 17.12.2010, s. 17–119.
(39)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 995/2010 ze dne 20. října 2010, kterým se stanoví povinnosti hospodářských subjektů uvádějících na trh dřevo a dřevařské výrobky.
(40)    Včetně EU a jejích 28 členských států.
(41)    Nařízení Rady (ES) č. 2173/2005 ze dne 20. prosince 2005 o zavedení režimu licencí FLEGT pro dovoz dřeva do Evropského společenství.
(42)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/2/ES ze dne 14. března 2007 o zřízení Infrastruktury pro prostorové informace v Evropském společenství (INSPIRE).
(43)    Úř. Věst. C […], […], s. […].
(44)    Úř. Věst. C […], […], s. […].
(45)    COM(2017) 312.
(46)    SWD(2017) 230.
(47)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/4/ES ze dne 28. ledna 2003 o přístupu veřejnosti k informacím o životním prostředí a o zrušení směrnice Rady 90/313/EHS (Úř. věst. L 41, 14.2.2003, s. 26).
(48)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/2/ES ze dne 14. března 2007 o zřízení Infrastruktury pro prostorové informace v Evropském společenství (INSPIRE) (Úř. věst. L 108, 25.4.2007, s. 1).
(49)    Úř. věst. L 123, 12.5.2016, s. 1.
(50)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/49/ES ze dne 25. června 2002 o hodnocení a řízení hluku ve venkovním prostředí (Úř. věst. L 189, 18.7.2002).
(51)    SWD(2016) 0121.
(52)    COM(2016) 478 a SWD(2016) 273.
(53)    COM(2017) 312.
(54)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/147/ES ze dne 30. listopadu 2009 o ochraně volně žijících ptáků (Úř. věst. L 20, 26.1.2010, s. 7).
(55)    SWD(2016) 472 final.
(56)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/63/EU ze dne 22. září 2010 o ochraně zvířat používaných pro vědecké účely (Úř. věst. L 276, 20.10.2010, s. 33).
(57)    SWD(2017) 710.
(58)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 166/2006 ze dne 18. ledna 2006, kterým se zřizuje evropský registr úniků a přenosů znečišťujících látek a kterým se mění směrnice Rady 91/689/EHS a 96/61/ES (Úř. věst. L 33, 4.2.2006, s. 1).
(59)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/75/EU ze dne 24. listopadu 2010 o průmyslových emisích (integrované prevenci a omezování znečištění) (Úř. věst. L 334, 17.12.2010, s. 17).
(60)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 995/2010 ze dne 20. října 2010, kterým se stanoví povinnosti hospodářských subjektů uvádějících na trh dřevo a dřevařské výrobky (Úř. věst. L 295, 12.11.2010, s. 23).
(61)    Nařízení Rady (ES) č. 2173/2005 ze dne 20. prosince 2005 o zavedení režimu licencí FLEGT pro dovoz dřeva do Evropského společenství (Úř. věst. L 347, 30.12.2005, s. 1.)
(62)    Nařízení Rady (ES) č. 338/97 ze dne 9. prosince 1996 o ochraně druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin regulováním obchodu s nimi (Úř. věst. L 61, 3.3.1997, s. 1).