European flag

Официален вестник
на Европейския съюз

BG

Cерия L


2024/721

8.3.2024

РЕШЕНИЕ (ЕС) 2024/721 НА КОМИСИЯТА

от 27 февруари 2024 година

за установяване, съгласно Директива 2000/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, на определените в резултат от вътрешнокалибрационната процедура класификационни стойности на мониторинговите системи на държавите членки и за отмяна на Решение (ЕС) 2018/229 на Комисията

(нотифицирано под номер С(2024) 1113)

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2000/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2000 г. за установяване на рамка за действията на Общността в областта на политиката за водите (1), и по-специално раздел 1.4.1, подточка ix) от приложение V към нея,

като има предвид, че:

(1)

Директива 2000/60/ЕО изисква от държавите членки да опазват, подобряват и възстановяват всички повърхностни водни обекти с цел постигане на добро екологично и химично състояние. Освен това тя изисква държавите членки да опазват и подобряват всички изкуствени и силно модифицирани водни обекти с цел постигане на добър екологичен потенциал и добро химично състояние.

(2)

С цел определяне на една от основните екологични цели на Директива 2000/60/ЕО, а именно добро екологично състояние, директивата предвижда процедура за осигуряване на сравнимост между резултатите от биологичния мониторинг на държавите членки и класификациите по мониторинговите им системи. Резултатите от биологичния мониторинг на държавите членки и класификациите по мониторинговите им системи трябва да бъдат сравнени посредством мрежа за интеркалибрация, състояща се от мониторингови обекти във всяка държава членка и във всеки екорегион на Съюза. Съгласно Директива 2000/60/ЕО от държавите членки се изисква да събират, както е целесъобразно, необходимата информация за обектите, включени в вътрешнокалибрационната мрежа, с цел оценка на съответствието на класификациите по националните мониторингови системи с нормативните определения в раздел 1.2 от приложение V към Директива 2000/60/ЕО. За провеждането на вътрешнокалибрационната процедура държавите членки са организирани в географски групи за калибриране, състоящи се от такива държави членки и Норвегия, които споделят определени типове повърхностни водни обекти, съгласно определеното в приложение 2 към настоящото решение.

(3)

В съответствие с Директива 2000/60/ЕОвътрешнокалибрационната процедура трябва да се извършва на равнището на биологичните качествени елементи, като се сравняват резултатите от класификацията по националната система за мониторинг за всеки биологичен качествен елемент и за всеки общ тип повърхностен воден обект между държавите членки. Този процес трябва също така да гарантира съответствието на резултатите с нормативните определения, дадени в раздел 1.2 от приложение V към посочената директива.

(4)

Комисията улесни четири етапа на вътрешнокалибрационната процедура. По Общата стратегия за прилагане на Рамковата директива за водите са изготвени четири ръководства (№ 6 (2), № 14 (две версии (3)) и № 30 (4)) за подпомагане на вътрешнокалибрационната процедура. Те предоставят общ преглед на ключовите принципи на процедурата и вариантите за извършване на процедурата, включително сроковете и изискванията за докладване. Те предоставят също така процедура за гарантиране, че новите или преразгледаните национални класификационни методи са в съответствие с хармонизираното определение за добро екологично състояние.

(5)

Решение 2008/915/ЕО на Комисията (5) включва някои резултати от вътрешнокалибрационната процедура на редица биологични качествени елементи. В това решение се определят гранични стойности между отделните класове, които държавите членки е следвало да използват в класификациите по националните си мониторингови системи.

(6)

Първата фаза на вътрешнокалибрационната процедура не беше завършена. Вследствие на това Комисията започна втора фаза за този процес. Резултатите от тази процедура бяха включени в Решение 2013/480/ЕС на Комисията (6) с оглед запълване на пропуските и подобряване на сравнимостта на резултатите от вътрешнокалибрационната процедура навреме за вторите планове за управление на речните басейни, дължими през 2015 г. Резултатите показаха, че в някои случаи вътрешнокалибрационната процедура е била само частично постигната. Има също така географски групи за калибриране и биологични качествени елементи, за които не е имало резултати от вътрешнокалибрационна процедура за включване в посоченото решение.

(7)

Поради това за запълване на тези пропуски и подобряване на сравнимостта на резултатите от интеркалибрацията навреме за третите планове за управление на речните басейни, дължими през 2021 г., беше необходима трета фаза на процедурата по интеркалибрация. Резултатите от тази фаза от процедурата по интеркалибрация бяха приети с Решение (ЕС) 2018/229 на Комисията (7). Още веднъж резултатите показаха, че в някои случаи интеркалибрацията е била само частично постигната.

(8)

Беше налице необходимост от запълване на тези оставащи пропуски и от извършване на преглед на някои от вече приетите резултати с оглед на адаптирането към научно-техническия прогрес в системите за мониторинг и класификация на държавите членки. Вследствие на това Комисията започна четвърта фаза на процедурата по интеркалибрация. Резултатите от нея са включени в приложение 1 към настоящото решение.

(9)

За целите на получаване на резултатите в част 1 на приложение 1, всички стъпки на процеса по интеркалибрация, определени в ръководствата, са изпълнени изцяло. Част 2 от приложение 1 включва националните класификационни методи и съответните им гранични стойности, за които не е било технически възможно да се завърши оценката на сравнимостта поради липсата на общи типове, различни разглеждани видове натиск или различни концепции за оценка. Въз основа на предоставените и приетите обосновки в част 3 от приложение 1 са включени типовете повърхностни водни обекти (намиращи се в държави членки и Норвегия), за които не се прилага биологичен качествен елемент или поделемент. Тъй като резултатите, посочени в част 1 и част 2 от приложение 1, са в съответствие с нормативните определения, дадени в раздел 1.2 от приложение V към Директива 2000/60/ЕО, съответните гранични стойности следва да се използват в класификационните и мониторинговите системи на държавите членки.

(10)

Когато водните обекти, съответстващи на калибрираните с помощта на вътрешнокалибрационната процедура типове, са определени като изкуствени или силно модифицирани водни обекти в съответствие с член 4, параграф 3 от Директива 2000/60/ЕО, държавите членки следва да могат да използват резултатите, представени в приложение 1 към настоящото решение, за получаване на техния добър екологичен потенциал. При това те следва да вземат предвид техните физически изменения и свързаното с тях водопотребление в съответствие с нормативните определения в раздел 1.2.5 от приложение V към Директива 2000/60/ЕО.

(11)

Държавите членки следва да прилагат резултатите от вътрешнокалибрационната процедура към своите национални класификационни системи, когато определят границите между много добро и добро състояние и между добро и умерено състояние за всички техни национални типове.

(12)

Информацията, която се предоставя посредством създаването на програмите за мониторинг, предвидени в член 8 от Директива 2000/60/ЕО, както и при прегледа и актуализирането на характеристиките на районите на речните басейни, посочени в член 5 от същата директива, ще съдържа нови данни. В някои случаи тази информация може да доведе до необходимостта държавите членки да адаптират своите мониторингови и класификационни системи, за да отговорят на научно-техническия прогрес. Държавите членки могат също така да разработят нови национални класификационни методи, обхващащи биологични качествени елементи или биологични качествени поделементи и съответните гранични стойности, които ще трябва да съответстват на нормативните определения, дадени в раздел 1.2 от приложение V към Директива 2000/60/ЕО.

(13)

Решение (ЕС) 2018/229 следва да бъде съответно отменено и заменено.

(14)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на комитета, посочен в член 21, параграф 1 от Директива 2000/60/ЕО,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

1.   За целите на раздел 1.4.1, подточка iii) от приложение V към Директива 2000/60/ЕО държавите членки трябва да използват в своите мониторингови и класификационни системи граничните стойности между класовете, определени в част 1 на приложение 1 към настоящото решение.

2.   Когато дадена оценка на сравнимостта на биологичен качествен елемент не е приключила в рамките на дадена географска група за калибриране, както е определена в приложение 2 към настоящото решение, държавите членки, за целите на раздел 1.4.1, подточка iii) от приложение V към Директива 2000/60/ЕО, използват в своите мониторингови и класификационни системи методите и граничните стойности между класовете, определени в част 2 на приложение 1 към настоящото решение.

3.   Държавите членки могат да използват методите и граничните стойности между класовете, определени в приложение 1 към настоящото решение, за да установят добрия екологичен потенциал на водните обекти, определени като изкуствени или силно модифицирани водни обекти в съответствие с член 4, параграф 3 от Директива 2000/60/ЕО.

Член 2

Решение (ЕС) 2018/229 се отменя.

Член 3

Адресати на настоящото решение са държавите членки.

Съставено в Брюксел на 27 февруари 2024 година.

За Комисията

Virginius SINKEVIČIUS

Член на Комисията


(1)   ОВ L 327, 22.12.2000 г., стр. 1.

(2)  Обща стратегия за прилагане на Рамковата директива за водите (2000/60/ЕО), Ръководство № 6, Насоки за изграждане на мрежа за интеркалибрация и процедура по интеркалибрация, Европейски общности, 2003 г. ISBN 92-894-5126-2

(3)  Обща стратегия за прилагане на Рамковата директива за водите (2000/60/ЕО), Ръководство № 14. Ръководство относно процедурата по интеркалибрация, 2004—2006 г., ISBN 92-894-9471-9;

Обща стратегия за прилагане на Рамковата директива за водите (2000/60/ЕО), Ръководство № 14. Ръководство относно процедурата по интеркалибрация, 2008—2011 г., ISBN: 978-92-79-18997-5

(4)  Процедура за включване на нови или актуализирани класификационни методи към резултатите от завършена калибрационна процедура, Ръководство № 30. Технически доклад 2015-085, ISBN: 978-92-79-38434-9

(5)  Решение 2008/915/ЕО на Комисията от 30 октомври 2008 г. за установяване съгласно Директива 2000/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета на определените в резултат от вътрешнокалибрационна процедура класификационни стойности на мониторинговите системи на държавите членки (ОВ L 332, 10.12.2008 г., стр. 20).

(6)  Решение 2013/480/ЕС на Комисията от 20 септември 2013 г. за установяване, съгласно Директива 2000/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, на определените в резултат от процедурата по интеркалибрация на класификационните стойности на мониторинговите системи на държавите членки и за отмяна на Решение 2008/915/ЕО (ОВ L 266, 8.10.2013 г., стр. 1).

(7)  Решение (ЕС) 2018/229 на Комисията от 12 февруари 2018 г. за установяване, съгласно Директива 2000/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, на определените в резултат от процедурата по интеркалибрация класификационни стойности на мониторинговите системи на държавите членки и за отмяна на Решение 2013/480/ЕС на Комисията (ОВ L 47, 20.2.2018 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ 1

Част 1 на настоящото приложение включва резултатите от вътрешнокалибрационната процедура, за които всички стъпки на вътрешнокалибрационната процедура са изцяло завършени, включително съответните им гранични стойности.

Част 2 включва национални методи и техните съответни гранични стойности, които са в съответствие с нормативното определение, установено в раздел 1.2 от приложение V към Директива 2000/60/ЕО, но при които не е било технически възможно да се завърши оценката на сравнимостта в рамките на дадена географска група за калибриране поради липсата на общи типове, разглеждани различни видове натиск или различни концепции за оценка.

Част 3 включва типовете повърхностни водни обекти (в държавите членки и Норвегия), за които не е приложим биологичен качествен елемент или поделемент на базата на предоставените и приетите обосновки.

Част 1

Категория води

Реки

Географска група за калибриране

Алпийски реки

Описание на калибрираните типове

Тип

Характеризиране на реките

Водосбор (km2)

Надморска височина (m) и геоморфология

Алкалност

Режим на оттока

R-A1

Предалпийски, малки до средни реки, с голяма надморска височина, варовиков тип

10 —1 000

800 —2 500 m (водосбор), едри камъни/чакъл

висока (но не много висока) алкалност

 

R-A2

Малки до средни реки, с голяма надморска височина, силикатен тип

10 —1 000

500 —1 000 m (макс. надм. височина на водосборния басейн 3 000 m, средна 1 500 m), едри камъни

Неваровикова среда (гранит, метаморфни скали), средна до ниска алкалност

Снежно-ледников режим на оттока

Държави, поделящи калибрираните типове:

Тип R-A1

:

Австрия, Франция, Германия, Италия, Словения

Тип R-A2

:

Австрия, Франция, Италия, Испания

РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „АЛПИЙСКИ РЕКИ“

Биологичен качествен елемент

Безгръбначна бентосна фауна

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава и тип

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Тип R-A1

 

 

 

Австрия

Оценка на биологичните качествени елементи — част „Безгръбначна бентосна фауна“ [Erhebung der biologischen Qualitätselemente — Teil Makrozoobenthos (Detaillierte MZB-Methode)]

0,80

0,60

Франция

Многостранен индекс на базата на макробезгръбначна фауна за екологичната оценка на френските плитководни реки (I2M2)

0,605

0,354

Германия

PERLODES — Bewertungsverfahren von Fließgewässern auf Basis des Makrozoobenthos (Метод за оценка на водоеми с течаща вода въз основа на дънната макрофауна)

0,80

0,60

Италия

MacrOper, основан на общ калибриран измервателен индекс STAR (STAR_ICMi)

0,97

0,73

Словения

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi bentoških nevretenčarjev

0,80

0,60

Тип R-A2

 

 

 

Австрия

Оценка на биологичните качествени елементи — част „Безгръбначна бентосна фауна“ [Erhebung der biologischen Qualitätselemente — Teil Makrozoobenthos (Detaillierte MZB-Methode)]

0,80

0,60

Франция

Многостранен индекс на базата на макробезгръбначна фауна за екологичната оценка на френските плитководни реки (I2M2)

0,665

0,460

Италия

MacrOper, основан на общ калибриран измервателен индекс STAR (STAR_ICMi)

0,95

0,71

Испания

Иберийски BMWP (IBMWP)

0,83

0,53


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „АЛПИЙСКИ РЕКИ“

Биологичен качествен елемент

Макрофити и фитобентос

Биологичен качествен поделемент

Фитобентос

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Тип и държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Тип R-A1

 

 

 

Австрия

Оценка на биологичните качествени елементи — част „Фитобентос“ [Leitfaden zur Erhebung der biologischen Qualitätselemente, Teil A3 -Fließgewässer/Phytobenthos]

0,89

0,71

Франция

IBD 2007 (Coste и др., Ecol. Ind. 2009 г.). AFNOR NF-T-90-354, декември 2007 г. Arrêté ministériel du 25 janvier 2010 modifié relatif aux méthodes et critères d’évaluation de l’état écologique {...} des eaux de surface

0,94

0,78

Германия

Verfahrensanleitung für die ökologische Bewertung von Fließgewässern zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie: Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB), Modul Diatomeen

0,735

0,54

Италия

Общ калибриран измервателен индекс (ICMi) (Mancini & Sollazzo, 2009)

0,87

0,70

Словения

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi fitobentosa in makrofitov, fitobentos

0,80

0,60

Тип R-A2

 

 

 

Австрия

Оценка на биологичните качествени елементи — част „Фитобентос“ [Leitfaden zur Erhebung der biologischen Qualitätselemente, Teil A3 -Fließgewässer/Phytobenthos]

0,89

0,71

Франция

IBD 2007 (Coste и др., Ecol. Ind. 2009 г.). AFNOR NF-T-90-354, декември 2007 г. Arrêté ministériel du 25 janvier 2010 modifié relatif aux méthodes et critères d’évaluation de l’état écologique {...} des eaux de surface

0,94

0,78

Испания

IPS (Coste in Cemagref, 1982)

0,94

0,74

Италия

Общ калибриран измервателен индекс (ICMi) (Mancini & Sollazzo, 2009)

0,85

0,64


Категория води

Реки

Географска група за калибриране

Централнобалтийски реки

Описание на калибрираните типове

Тип

Характеризиране на реките

Водосбор (km2)

Надморска височина и геоморфология

Алкалност (meq/l)

R-C1

Малки реки, низинни, силикатен тип, пясък

10 —100

Низинни, с преобладаващ пясъчен субстрат (с малък размер на частиците), с ширина 3—8 m (при запълнено корито)

> 0,4

R-C2

Малки реки, низинни, силикатен тип, скали

10 —100

Низинни, скална структура

с ширина 3—8 m (при запълнено корито)

< 0,4

R-C3

Малки реки, на средна надморска височина, силикатен тип

10 —100

средна надморска височина, субстрат от скали (гранит)—чакъл, с ширина 2—10 m (при запълнено корито)

< 0,4

R-C4

Средни реки, малка надморска височина, смесен тип

100 —1 000

Низинни, субстрат от пясък до чакъл, с ширина 8—25 m (при запълнено корито)

> 0,4

R-C5

Големи реки, малка надморска височина, смесен тип

1 000 —10 000

Низинни, зона на мрените, с променлива скорост на течението, максимална надморска височина на водосборния басейн: 800 m надм. в., ширина > 25 m (при запълнено корито)

> 0,4

R-C6

Малки реки, малка надморска височина, варовиков тип

10 —300

Низинни, субстрат чакъл (варовик), с ширина 3—10 m (при запълнено корито)

> 2

Държави, поделящи калибрираните типове:

Тип R-C1

:

Белгия (Фландрия), Белгия (Валония), Дания, Германия, Франция, Италия, Литва, Нидерландия, Полша, Швеция

Тип R-C2

:

Франция, Ирландия, Испания, Швеция

Тип R-C3

:

Австрия, Белгия (Валония), Чехия, Франция, Германия, Люксембург, Полша, Испания, Швеция

Тип R-C4

:

Белгия (Фландрия), Белгия (Валония), Чехия, Германия, Дания, Естония, Испания, Франция, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Полша, Швеция

Тип R-C5

:

Белгия (Валония), Чехия, Германия, Естония, Испания, Франция, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Полша, Швеция

Тип R-C6

:

Белгия (Валония), Дания, Естония, Испания, Франция, Ирландия, Италия, Полша, Латвия, Литва, Люксембург, Швеция

РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „ЦЕНТРАЛНИ И БАЛТИЙСКИ РЕКИ“

Биологичен качествен елемент

Безгръбначна бентосна фауна

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Австрия

Оценка на биологичните качествени елементи — част „Безгръбначна бентосна фауна“

0,80

0,60

Белгия (Фландрия)

Многостранен индекс за макробезгръбначни във Фландрия (MMIF)

0,90

0,70

Белгия (Валония)

Indice Biologique Global Normalisé (IBGN) (Norme AFNOR NF T 90 350, 1992) и Arrêté du Gouvernement wallon du 13 septembre 2012 relatif à l’identification, à la caractérisation et à la fixation des seuils d’état écologique applicables aux masses d’eau de surface et modifiant le Livre II du Code de l’Environnement, contenant le Code de l’Eau. Moniteur belge 12.10.2012 г.

0,94

(тип R-C1)

0,97

(типове R-C3, R-C5, R-C6)

0,75

(тип R-C1)

0,74

(типове R-C3, R-C5, R-C6)

Чехия

Чешка система за оценка на екологичното състояние на реките с използване на бентосна макробезгръбначна фауна

0,80

0,60

Дания

Датски индекс за фауната в течащи води (DSFI)

1,00

0,71

Естония

Естонска система за оценка на екологичното състояние на повърхностни водни обекти — речна макробезгръбначна фауна

0,90

0,70

Франция

Многостранен индекс на базата на макробезгръбначна фауна за екологичната оценка на френските плитководни реки (I2M2)

0,665

0,443

Германия

PERLODES — Bewertungsverfahren von Fließgewässern auf Basis des Makrozoobenthos (Метод за оценка на водоеми с течаща вода въз основа на дънната макрофауна)

0,80

0,60

Ирландия

Система за оценка на качеството (Q стойност)

0,85

0,75

Италия

MacrOper, основан на изчисляване на индекс STAR_ICM

0,96

0,72

Латвия

Латвийски индекс за макробезгръбначни (LMI)

0,92

0,72

Литва

Литовски индекс за речни макробезгръбначни

0,80

0,60

Люксембург

Многостранен индекс (I2M2) на базата на макробезгръбначни

0,64

0,45

Нидерландия

KRW-maatlat

0,80

0,60

Полша

RIVECOmacro - MMI_PL

0,91 (тип R-C1)

0,72 (тип R-C1)

Испания

METI

0,93

0,70

Испания (Страната на баските)

MBf (Баски многостранен индекс на равнище семейство)

0,91

0,68

Швеция

Индекс DJ (Dahl и Johnson, 2004 г.)

0,80

0,60


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „ЦЕНТРАЛНИ И БАЛТИЙСКИ РЕКИ“

Биологичен качествен елемент

Макрофити и фитобентос

Биологичен качествен поделемент

Макрофити

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Тип

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Австрия

AIM за реки (Австрийски индекс за макрофити за реки)

RC-3

0,875

0,625

Белгия (Фландрия)

MAFWAT — Фламандска система за оценка на макрофитите

R-C1

0,80

0,60

Белгия (Валония)

IBMR-WL — биологичен индекс за макрофити за реки (Arrêté du Gouvernement wallon du 13 septembre 2012 relatif à l’identification, à la caractérisation et à la fixation des seuils d’état écologique applicables aux masses d’eau de surface et modifiant le Livre II du Code de l’Environnement, contenant le Code de l’Eau. Moniteur belge 12.10.2012 г.)

R-C3

0,925

0,607

Чехия

Метод за оценка на повърхностни водни обекти в Чехия, използващ биологичен елемент за качество макрофити

R-C3 (национален тип 1)

0,83

0,67

R-C3 (национален тип 4)

0,82

0,64

R-C4

0,86

0,62

Дания

Датски индекс за растения в течащи води (DSРI)

R-C1, R-C4

0,70

0,50

Естония

Естонски индекс за макрофити за реки

R-C4

0,85

0,65

Германия

Verfahrensanleitung für die ökologische Bewertung von Fließgewässern zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie: Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB), Modul Diatomeen

R-C1

0,745

0,495

R-C3

0,80

0,55

R-C4

0,575

0,395

Германия

NRW-Verfahren zur Bewertung von Fließgewässern mit Makrophyten

R-C1, R-C3, R-C4

0,995

0,695

Франция

IBMR — Indice Biologique Macrophytique en Rivière Френски стандарт NF T90-395 (2003-10-01)

R-C3

0,93

0,79

R-C4

0,905

0,79

Ирландия

MTR-IE — Средна степен на трофичност

R-C4

0,74

0,62

Италия

IBMR-IT — Биологичен индекс за макрофити за реки

R-C1

0,90

0,80

R-C4

0,90

0,80

Литва

Литовски индекс за речните макрофити

R-C4

0,61

0,41

Латвия

Латвийски метод за оценка с използване на макрофити

R-C4

0,75

0,55

Люксембург

IBMR-LU — Биологичен индекс за макрофити за реки

R-C3, R-C4, R-C5 и R-C6

0,89

0,79

Нидерландия

Преразгледан метод за оценка за реки с използване на макрофити в Нидерландия

R-C1 и R-C4

0,80

0,60

Полша

MIR — Индекс за макрофити за реки

R-C1

0,90

0,65

R-C3

0,910

0,684

R-C4

0,90

0,65


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „ЦЕНТРАЛНИ И БАЛТИЙСКИ РЕКИ“

Биологичен качествен елемент

Макрофити и фитобентос

Биологичен качествен поделемент

Фитобентос

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Тип

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Австрия

Оценка на биологичните качествени елементи — част „Фитобентос“ [Leitfaden zur Erhebung der biologischen Qualitätselemente, Teil A3 -Fließgewässer/Phytobenthos]

Всички типове, надморска височина < 500 m

0,64

0,49

Всички типове, надморска височина > 500 m

0,81

0,53

Белгия (Фландрия)

Пропорции на чувствителни към въздействие и на свързани с въздействие кремъчни водорасли (PISIAD)

Всички типове

0,80

0,60

Белгия (Валония)

IPS (Coste in CEMAGREF, 1982 г.; Lenoir & Coste, 1996 и Arrêté du Gouvernement wallon du 13 septembre 2012 relatif à l’identification, à la caractérisation et à la fixation des seuils d’état écologique applicables aux masses d’eau de surface et modifiant le Livre II du Code de l’Environnement, contenant le Code de l’Eau. Moniteur belge 12.10.2012 г.)

Всички типове

0,98

0,73

Чехия

Чешки метод за оценка на екологичното състояние на реките с използване на фитобентос

R-C3, R-C4, R-C5

0,80

0,63

Дания

Датски индекс за бентосни водорасли (SID_TID)

R-C1, R-C4, R-C6

0,861

0,68

Естония

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

Всички типове

0,85

0,70

Франция

IBD 2007 (Coste и др., Ecol. Ind. 2009 г.). AFNOR NF-T-90-354, декември 2007 г. Arrêté ministériel du 25 janvier 2010 modifié relatif aux méthodes et critères d’évaluation de l’état écologique {...} des eaux de surface

Всички типове

0,94

0,78

Германия

Verfahrensanleitung für die ökologische Bewertung von Fließgewässern zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie: Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB), Modul Diatomeen

R-C1

0,67

0,43

R-C3

0,67

0,43

R-C4

0,61

0,43

R-C5

0,73

0,55

Ирландия

Преработен вид на трофичния индекс за кремъчни водорасли (TDI)

Всички типове

0,93

0,78

Италия

Общ калибриран измервателен индекс (ICMi) (Mancini & Sollazzo, 2009)

Всички типове

0,89

0,70

Ирландия

Преработен вид на трофичния индекс за кремъчни водорасли (TDI)

Всички типове

0,93

0,78

Латвия

Латвийски метод за оценка с използване на фитобентос

R-C4, R-C5, R-C6

0,70

0,50

Литва

Литовски индекс за речен фитобентос

R-C1, R-C4, R-C5, R-C6

0,73

0,55

Люксембург

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

R-C3, R-C4 (ниска алкалност)

0,98

0,78

R-C4 (висока алкалност), R-C5 и R-C6

0,99

0,78

Нидерландия

KRW Maatlat

Всички типове

0,80

0,60

Полша

Indeks Okrzemkowy IO dla rzek (Индекс за кремъчни водорасли за реки)

Всички типове

0,80

0,58

Испания

Многостранен индекс за кремъчни водорасли (MDIAT)

R-C2, R-C3, R-C4

0,93

0,70

Швеция

Шведски методи за оценка, съгласно наредби на шведската агенция за околната среда (NFS 2008:1). Методите се базират на Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

Всички типове

0,89

0,74


Категория води

Реки

Географска група за калибриране

Източноконтинентални реки

Описание на калибрираните типове

Тип

Характеризиране на реките

Екорегион

Водосбор (km2)

Надморска височина (m)

Геология

Субстрат

R-E1a

В Карпатите: малки до средни реки, на средна надморска височина

10

10 —1 000

500 —800

смесено

 

R-E1b

В Карпатите: малки до средни реки, на средна надморска височина

10

10 —1 000

200 —500

смесено

 

R-E2

В равнините: средни реки, низини

11 и 12

100 —1 000

< 200

смесено

пясък и тиня

R-E3

В равнините: големи реки, низини

11 и 12

> 1 000

< 200

смесено

Пясък, тиня и чакъл

R-E4

В равнините: реки със средна големина, на средна надморска височина

11 и 12

100 —1 000

200 —500

смесено

Пясък и чакъл

R-EX4

Големи реки, на средна надморска височина

10 , 11 и 12

> 1 000

200 —500

смесено

Чакъл и едри камъни

R-EX5

В равнините: малки реки, низини

11 и 12

10 —100

< 200

смесено

пясък и тиня

R-EX6

В равнините: малки реки, на средна надморска височина

11 и 12

10 —100

200 —500

смесено

Чакъл

R-EX7

На Балканите: малки реки, варовиков тип, на средна надморска височина

5

10 —100

200 —500

варовиков тип

Чакъл

R-EX8

На Балканите: малки до средни реки, варовиков тип, карстов извор

5

10 —1 000

 

варовиков тип

чакъл, пясък и тиня

Държави, поделящи калибрираните типове:

R-E1a

:

България, Чехия, Румъния, Словакия

R-E1b

:

България, Чехия, Унгария, Румъния, Словакия

R-E2

:

България, Хърватия, Чехия, Унгария, Румъния, Словакия, Словения

R-E3

:

България, Хърватия, Чехия, Унгария, Румъния, Словакия, Словения

R-E4

:

Австрия, Чехия, България, Унгария, Румъния, Словакия, Словения

R-EX4

:

Чехия, Румъния, Словакия

R-EX5

:

Хърватия, Унгария, Румъния, Словения, Словакия

R-EX6

:

Хърватия, Унгария, Румъния, Словения

R-EX7

:

Хърватия, Словения

R-EX8

:

Хърватия, Словения

РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „ИЗТОЧНОКОНТИНЕНТАЛНИ РЕКИ“

Биологичен качествен елемент

Безгръбначна бентосна фауна

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Тип

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Австрия

Оценка на биологичните качествени елементи — част „Безгръбначна бентосна фауна“

R-E4

0,80

0,60

България

IBI (BG) (Ирландски биотичен индекс (BG))

R-E1a, R-E1b

0,86

0,67

R-E2, R-E3

0,80

0,60

Хърватия

Хърватски класификационен метод за бентосни макробезгръбначни

R-E2, R-E3, R-EX5, R-EX6

0,80

0,60

Чехия

Чешка система за оценка на екологичното състояние на реките с използване на бентосна макробезгръбначна фауна

R-E1a, R-E1b, R-E2, R-E3

0,80

0,60

Унгария

Унгарски многостранен индекс за макробезгръбначни

R-E1b, R-E3, R-E4, R-EX5, R-EX6

0,80

0,60

Румъния

Метод за оценка на екологичното състояние на водни обекти въз основа на макробезгръбначни

R-E1a, R-E1b, R-E3, R-EX4

0,80

0,60

Словения

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi bentoških nevretenčarjev

R-E4, R-EX5, R-EX6

0,80

0,60

Словакия

Оценка на безгръбначната бентосна фауна в реките за Словакия

R-E1a, R-E1b, R-E2, R-E3, R-E4, R-EX4

0,80

0,60


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „ИЗТОЧНОКОНТИНЕНТАЛНИ РЕКИ“

Биологичен качествен елемент

Макрофити и фитобентос

Биологичен качествен поделемент

Макрофити

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Тип

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Австрия

AIM за реки (Австрийски индекс за макрофити за реки)

R-E4

0,875

0,625

България

Референтен индекс

R-E2, R-E3

0,570

0,370

R-E4

0,510

0,270

Хърватия

Хърватски класификационен метод за макрофити в реки

R-E2, R-E3

0,800

0,600

Чехия

Метод за оценка на повърхностни водни обекти в Чехия, използващ биологичен елемент за качество макрофити

R-E2, R-E3

0,750

0,500

Чехия

Метод за оценка на повърхностни водни обекти в Чехия, използващ биологичен елемент за качество макрофити

R-E4

0,770

0,560

Унгария

Референтен индекс

R-E2, R-E3

0,700

0,370

Румъния

Румънска система за оценка за реки въз основа на макрофити (Макрофитен индекс за реки (MARI)

R-E2, R-E3, R-E4

R-E2 и R-E3: 0,875 , R-E4: 0,783

Всички типове: 0,625

Словения

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi fitobentosa in makrofitov, makrofiti

R-E2, R-E3, R-E4

0,800

0,600

Словакия

Биологичен индекс за макрофити за реки (IBMR-SK)

R-E2, R-E3, R-E4

0,800

0,600


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „ИЗТОЧНОКОНТИНЕНТАЛНИ РЕКИ“

Биологичен качествен елемент

Макрофити и фитобентос

Биологичен качествен поделемент

Фитобентос

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Тип

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Австрия

Оценка на биологичните качествени елементи — част „Фитобентос“ [Leitfaden zur Erhebung der biologischen Qualitätselemente, Teil A3 -Fließgewässer/Phytobenthos]

R-E4

0,64

0,49

България

Оценка на екологичното състояние на реките в България въз основа на индекс за кремъчни водорасли IPS

R-E1a, R-E1b, R-E3

0,87 (национален тип R2, R4)

0,85 (национален тип R7, R8)

0,66 (национален тип R2, R4)

0,64 (национален тип R7, R8)

Хърватия

Хърватски класификационен метод за фитобентос в реки

R-E2, R-E3, R-EX5, R-EX6, R-EX7, R-EX8

0,862

0,60

Чехия

Система за оценка на екологичното състояние на реките с използване на фитобентос

R-E1a, R-E1b, R-E2, R-E3, R-EX4

0,80

0,60

Унгария

Оценка на екологичното състояние на реките въз основа на кремъчни водорасли

R-E1b, R-E2, R-E3, R-EX5

0,80

0,60

Румъния

Национален (румънски) метод за оценка на екологичното състояние на реките въз основа на фитобентос (кремъчни водорасли) RO-AMRP

R-E1a, R-E1b, R-E3

0,80

0,60

Словения

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi fitobentosa in makrofitov, fitobentos

R-E4, R-EX5, R-EX6, R-EX7, R-EX8

0,80

0,60

Словакия

Система за оценка на екологичното състояние на реките с използване на фитобентос

R-E1a, R-E1b, R-E2, R-E3, R-E4, R-EX4

0,90

0,70


Категория води

Реки

Географска група за калибриране

Средиземноморски реки

Описание на калибрираните типове

Тип

Характеризиране на реките

Водосбор (km2)

Геология

Режим на оттока

R-M1

Малки средиземноморски реки

< 100

Смесена, с изключение на силикатен тип

С големи сезонни колебания

R-M2

Средни средиземноморски реки

100 —1 000

Смесена, с изключение на силикатен тип

С големи сезонни колебания

R-M4

Планински средиземноморски реки

 

Несиликатни

С големи сезонни колебания

R-M5

Временни потоци

 

 

Временен

Държави, поделящи калибрираните типове:

R-M1

:

България, Хърватия, Франция, Гърция, Италия, Португалия, Словения, Испания

R-M2

:

България, Хърватия, Франция, Гърция, Италия, Португалия, Словения, Испания

R-M4

:

Кипър, Франция, Гърция, Италия, Испания

R-M5

:

Хърватия, Кипър, Италия, Португалия, Словения, Испания

РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ РЕКИ“

Биологичен качествен елемент

Безгръбначна бентосна фауна

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Тип и държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

R-M1

 

 

 

Хърватия

Хърватски класификационен метод за бентосни макробезгръбначни

0,800

0,600

Франция

Многостранен индекс на базата на макробезгръбначна фауна за екологичната оценка на френските плитководни реки (I2M2)

0,676

0,464

Гърция

Гръцка система за оценка System-2 (HESY-2)

0,943

0,750

Италия

MacrOper (основан на общ калибриран измервателен индекс STAR (ICMi)

0,970

0,720

Португалия

Метод за оценка на биологичното качество на реките — безгръбначна бентосна фауна (IPtIN, IPtIS)

0,870 (тип 1)

0,678 (тип 1)

0,850 (тип 3)

0,686 (тип 3)

Словения

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi bentoških nevretenčarjev

0,800

0,600

Испания

Иберийска работна група за биологичен мониторинг (IBMWP)

0,845

0,698

Испания

Иберийски многостранен индекс за средиземноморския регион — с използване на количествени данни (IMMi-T)

0,811

0,707

R-M2

 

 

 

България

IBI (BG) (Ирландски биотичен индекс (BG))

0,800

0,600

Хърватия

Хърватски класификационен метод за бентосни макробезгръбначни

0,800

0,600

Франция

Многостранен индекс на базата на макробезгръбначна фауна за екологичната оценка на френските плитководни реки (I2M2)

0,676

0,464

Гърция

Гръцка система за оценка System-2 (HESY-2)

0,944

0,708

Италия

MacrOper (основан на общ калибриран измервателен индекс STAR (ICMi)

0,940

0,700

Португалия

Метод за оценка на биологичното качество на реките — безгръбначна бентосна фауна (IPtIN, IPtIS)

0,830 (тип 2)

0,693 (тип 2)

0,880 (тип 4)

0,676 (тип 4)

Словения

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi bentoških nevretenčarjev

0,800

0,600

Испания

Иберийска работна група за биологичен мониторинг (IBMWP)

0,845

0,698

Испания

Иберийски многостранен индекс за средиземноморския регион — с използване на количествени данни (IMMi-T)

0,811

0,707

R-M4

 

 

 

Кипър

Общ калибриран измервателен индекс STAR (STAR_ICMi)

0,972

0,729

Франция

Многостранен индекс на базата на макробезгръбначна фауна за екологичната оценка на френските плитководни реки (I2M2)

0,676

0,464

Гърция

Гръцка система за оценка System-2 (HESY-2)

0,850

0,637

Италия

MacrOper (основан на общ калибриран измервателен индекс STAR (ICMi)

0,940

0,700

Испания

Иберийска работна група за биологичен мониторинг (IBMWP)

0,840

0,700

Испания

Иберийски многостранен индекс за средиземноморския регион — с използване на количествени данни (IMMi-T)

0,850

0,694

R-M5

 

 

 

Хърватия

Хърватски класификационен метод за бентосни макробезгръбначни

0,800

0,600

Кипър

Общ калибриран измервателен индекс STAR (STAR_ICMi)

0,982

0,737

Гърция

Гръцка система за оценка System-2 (HESY-2)

0,963

0,673

Италия

MacrOper (основан на общ калибриран измервателен индекс STAR (ICMi)

0,970

0,730

Португалия

Метод за оценка на биологичното качество на реките — безгръбначна бентосна фауна (IPtIN, IPtIS)

0,973 (тип 5)

0,705 (тип 5)

0,961 (тип 6)

0,708 (тип 6)

Словения

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi bentoških nevretenčarjev

0,800

0,600

Испания

Иберийска работна група за биологичен мониторинг (IBMWP)

0,830

0,630

Испания

Иберийски многостранен индекс за средиземноморския регион — с използване на количествени данни (IMMi-T)

0,830

0,620

Испания (Балеарски острови)

Индекс INVMIB (Многостранен индекс за безгръбначни за Балеарските острови)

0,93

0,68


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ РЕКИ“

Биологичен качествен елемент

Макрофити и фитобентос

Биологичен качествен поделемент

Макрофити

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Тип и държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

R-M1, M2, M4

 

 

 

България (R-M1 и R-M2)

RI (BG) (Референтен индекс(BG))

0,640

0,350

Хърватия (R-M1 и R-M2)

Хърватски класификационен метод за макрофити в реки

0,800

0,600

Кипър (R-M4)

IBMR — Биологичен индекс за макрофити за реки

0,795

0,596

Франция

IBMR — Indice Biologique Macrophytique en Rivière Френски стандарт NF T90-395 (2003-10-01)

0,930

0,745

Гърция

IBMR — Биологичен индекс за макрофити за реки

0,750

0,560

Италия

IBMR — Биологичен индекс за макрофити за реки

0,900

0,800

Португалия (R-M1 и R-M2)

IBMR — Биологичен индекс за макрофити за реки

0,920

0,690

Словения (R-M1 и R-M2)

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi fitobentosa in makrofitov, makrofiti

0,800

0,600

Испания

IBMR — Биологичен индекс за макрофити за реки

0,950

0,740


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ РЕКИ“

Биологичен качествен елемент

Макрофити и фитобентос

Биологичен качествен поделемент

Фитобентос

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Тип и държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

R-M1

 

 

 

България

IPS (Indice de polluo-sensibilité)

0,820

0,630

Хърватия

Хърватски класификационен метод за фитобентос в реки

0,829

0,555

Франция

IBD 2007 (Coste и др., Ecol. Ind. 2009 г.). AFNOR NF-T-90-354, декември 2007 г. Arrêté ministériel du 25 janvier 2010 modifié relatif aux méthodes et critères d’évaluation de l’état écologique {...} des eaux de surface

0,940

0,780

Гърция

IPS (Coste in Cemagref, 1982) калибриран (EQR IPS)

0,956

0,717

Италия

Общ калибриран измервателен индекс (ICMi) (Mancini & Sollazzo, 2009)

0,800

0,610

Португалия

IPS (Coste in Cemagref, 1982)

0,970 (тип 1 )

0,730 (тип 1 )

0,910 (тип 3 )

0,680 (тип 3 )

Словения

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi fitobentosa in makrofitov, fitobentos

0,800

0,600

Испания

IPS (Coste in Cemagref, 1982)

0,937

0,727

R-M2

 

 

 

България

IPDS (Indice de polluo-sensibilité)

0,820

0,630

Хърватия

Хърватски класификационен метод за фитобентос в реки

0,829

0,555

Франция

IBD 2007 (Coste и др., Ecol. Ind. 2009 г.). AFNOR NF-T-90-354, декември 2007 г. Arrêté ministériel du 25 janvier 2010 modifié relatif aux méthodes et critères d’évaluation de l’état écologique {...} des eaux de surface

0,940

0,780

Гърция

IPS (Coste in Cemagref, 1982) калибриран (EQR IPS)

0,953

0,732

Италия

Общ калибриран измервателен индекс (ICMi)

(Mancini & Sollazzo, 2009 г.)

0,800

0,610

Португалия

IPS (Coste in Cemagref, 1982)

0,910 (тип 2 )

0,680 (тип 2 )

0,970 (тип 4 )

0,730 (тип 4 )

Словения

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi fitobentosa in makrofitov, fitobentos

0,800

0,600

Испания

IPS (Coste in Cemagref, 1982)

0,938

0,727

R-M4

 

 

 

Кипър

IPS (Coste in Cemagref, 1982)

0,910

0,683

Франция

IBD 2007 (Coste и др., Ecol. Ind. 2009 г.). AFNOR NF-T-90-354, декември 2007 г. Arrêté ministériel du 25 janvier 2010 modifié relatif aux méthodes et critères d’évaluation de l’état écologique {...} des eaux de surface

0,940

0,780

Гърция

IPS (Coste in Cemagref, 1982) калибриран (EQR IPS)

0,932

0,716

Италия

Общ калибриран измервателен индекс (ICMi)

(Mancini & Sollazzo, 2009 г.)

0,800

0,610

Испания

IPS (Coste in Cemagref, 1982)

0,935

0,727

R-M5

 

 

 

Хърватия

Хърватски класификационен метод за фитобентос в реки

0,850

0,585

Кипър

IPS (Coste in Cemagref, 1982)

0,958

0,718

Италия

Общ калибриран измервателен индекс (ICMi)

(Mancini & Sollazzo, 2009 г.)

0,880

0,650

Португалия

IPS (Coste in Cemagref, 1982)

0,800 (тип 5 )

0,651 (тип 5 )

0,940 (тип 6 )

0,700 (тип 6 )

Словения

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi fitobentosa in makrofitov, fitobentos

0,800

0,600

Испания

IPS (Coste in Cemagref, 1982)

0,935

0,700

Испания (Балеарски острови)

Многостранен индекс за кремъчни водорасли (DIATMIB)

0,93

0,68


Категория води

Реки

Географска група за калибриране

Северни реки

Описание на калибрираните типове

Тип

Характеризиране на реките

Водосборен басейн на съответния участък (km2)

Надморска височина и геоморфология

Алкалност

(meq/l)

Органична материя

(mg Pt/l)

R-N1

Малки реки, низинни, силикатен тип, със средна алкалност

10 —100

< 200 m или под най-високата точка на морския бряг

0,2 —1

< 30

(< 150 в Ирландия)

R-N3

Малки до средни реки, низинни, със съдържание на органични вещества, слабо алкални

10 —1 000

< 0,2

> 30

R-N4

Средни реки, низинни, силикатен тип, умерено алкални

100 —1 000

0,2 —1

< 30

R-N5

Малки реки, на средна надморска височина, силикатен тип, слабо алкални

10 —100

Между висока и ниска част

< 0,2

< 30

R-N9

Малки до средни реки, на средна надморска височина, силикатен тип, слабо алкални органични (хумусни)

10 —1 000

Между висока и ниска част

< 0,2

> 30

Държави, поделящи калибрираните типове:

R-N1

:

Финландия, Ирландия, Норвегия, Швеция

R-N3

:

Финландия, Ирландия, Норвегия, Швеция

R-N4

:

Финландия, Норвегия, Швеция

R-N5

:

Финландия, Норвегия, Швеция

R-N9

:

Финландия, Норвегия, Швеция

РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „СЕВЕРНИ РЕКИ“

Биологичен качествен елемент

Безгръбначна бентосна фауна (методи, чувствителни към обогатяване с органични вещества и обща деградация)

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Финландия

Преразгледан метод за оценка на финландската речната безгръбначна фауна

0,80

0,60

Ирландия

Система за оценка на качеството (Q стойност)

0,85

0,75

Норвегия

ASPT

0,99

0,87

Швеция

Индекс DJ (Dahl и Johnson, 2004 г.)

0,80

0,60


Биологичен качествен елемент

Безгръбначна бентосна фауна (методи, чувствителни към вкисляване)

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Следните резултати се отнасят за бистри типове реки с ниска алкалност

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Ирландия

Показател за кисели води за видове в общности (IE AWICSp)

0,99

0,90

Норвегия

AcidIndex2 (Модифициран Raddum index2) (вкисляване на реките)

0,675

0,515

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Следните резултати се отнасят за всички хумусни типове реки с ниска алкалност

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Швеция

MISA: Многостранен индекс за вкисляване на течащи води въз основа на безгръбначни

0,550

0,400


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „СЕВЕРНИ РЕКИ“

Биологичен качествен елемент

Макрофити и фитобентос

Биологичен качествен поделемент

Макрофити

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Тип и държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

R-N3 и R-N9

 

 

 

Финландия

Трофичен индекс TIc

0,889

0,610

Швеция

Трофичен индекс TIc

0,889

0,610

Норвегия

Трофичен индекс TIc

0,889

0,610


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „СЕВЕРНИ РЕКИ“

Биологичен качествен елемент

Макрофити и фитобентос

Биологичен качествен поделемент

Фитобентос

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Финландия

Преразгледан финландски метод за реки въз основа на фитобентос

0,80

0,60

Ирландия

Преработен вид на трофичния индекс за кремъчни водорасли (TDI)

0,93

0,78

Норвегия

Индекс за трофичното състояние на водите въз основа на перифитон (PIT)

0,99

(Ca ≤ 1 mg/l)

0,83

0,95

(Ca > 1 mg/l)

Швеция

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,89

0,74


Категория води

Реки

Географски групи за калибриране

Всички

Биологичен качествен елемент

Рибна фауна

Преглед на създадените регионални групи за калибриране за речна рибна фауна:

 

Група държави с планини от алпийски тип — Австрия, Франция, Германия, Италия, Словения

 

Дунавска група — България, Хърватия, Чехия, Унгария, Румъния, Словакия

 

Група държави с малка и средна надморска височина Белгия (Фландрия), Белгия (Валония), Дания, Естония, Франция, Германия, Унгария, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Полша

 

Група държави от района на Средиземно море и южната част на Атлантическия океан — България, Хърватия, Гърция, Италия, Португалия, Испания

 

Северна група — Финландия, Ирландия, Норвегия, Швеция

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Група държави с планини от алпийски тип

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Австрия

FIA

0,875

0,625

Франция

FBI (Индекс на базата на рибната фауна): Indice Poissons Rivière (IPR). AFNOR NF-T90-344

1,131

0,876

Германия

FIBS – fischbasiertes Bewertungssystem für Fließgewässer zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie in Deutschland

1,086

0,592

Италия

Индекс NISECI (Нов индекс за екологично състояние на рибни съобщества)

0,800

0,520

Словения

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi rib

0,800

0,600

Група държави от Дунавския регион

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

България

TsBRI (специфичен за типа български индекс за рибната фауна)

0,860

0,650

Хърватия

Хърватски класификационен метод за рибата в реки

0,800

0,600

Чехия

Чешки многостранноиндексен метод CZI

0,780

0,585

Румъния

EFI+ Европейски индекс за рибна фауна (тип шаранови плитководни)

0,939

0,700

Румъния

EFI+ Европейски индекс за рибна фауна (тип пъстървови)

0,911

0,755

Словакия

Индекс за рибна фауна на Словакия FIS

0,710

0,570

Група държави с малка и средна надморска височина

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Белгия (Фландрия)

Биотичен индекс (IBI) за горното течение и низината

0,850

0,650

Белгия (Валония)

IBIP (Arrêté du Gouvernement wallon du 13 septembre 2012 relatif à l’identification, à la caractérisation et à la fixation des seuils d’état écologique applicables aux masses d’eau de surface et modifiant le Livre II du Code de l’Environnement, contenant le Code de l’Eau. Moniteur belge 12.10.2012 г.)

0,958

0,792

Дания

Датски индекс за рибата в течащи води DFFVa

0,700

0,500

Франция

FBI (Индекс на базата на рибната фауна): Indice Poissons Rivière (IPR). AFNOR NF-T-90-344.

1,131

0,835

Германия

FIBS – fischbasiertes Bewertungssystem für Fließgewässer zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie in Deutschland

1,086

0,592

Латвия

Латвийски индекс за рибна фауна

0,880

0,660

Литва

Литовски индекс за речна рибна фауна

0,940

0,720

Люксембург

Classification française DCE Indice Poissons Rivière (IPR). AFNOR NF-T-90-344

1,131

0,835

Нидерландия

NLFISR

0,800

0,600

Полша

EFI + PL индекс

0,800

0,600

Средиземноморска група

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Хърватия

Хърватски класификационен метод за рибата в реки

0,800

0,600

Гърция

Гръцки индекс за рибната фауна (HeFI)

0,800

0,600

Португалия

F-IBIP — Индекс за биотична цялост на основата на рибна фауна за португалски плитководни реки

0,850

0,675

Испания

IBIMED — тип T2

0,816

0,705

Испания

IBIMED — тип T3

0,929

0,733

Испания

IBIMED — тип T4

0,864

0,758

Испания

IBIMED — тип T5

0,866

0,650

Испания

IBIMED — тип T6

0,916

0,764

Северна група

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Финландия

Финландски индекс за рибната фауна (FiFi) — тип L2

0,665

0,499

Финландия

Финландски индекс за рибната фауна (FiFi) — тип L3

0,658

0,493

Финландия

Финландски индекс за рибната фауна (FiFi) — тип M1

0,709

0,532

Финландия

Финландски индекс за рибната фауна (FiFi) — тип M2

0,734

0,550

Финландия

Финландски индекс за рибната фауна (FiFi) — тип M3

0,723

0,542

Ирландия

Схема 2 за класификация на рибната фауна в Ирландия (FCS2)

0,845

0,540

Швеция

Шведски метод VIX

0,739

0,467


Категория води

Реки

Географски групи за калибриране

Всички — много големи реки

Описание на калибрираните типове

Тип

Характеризиране на реките

Водосбор на съответния участък (km2)

Алкалност (meq/l)

R-L1

Много големи реки с ниска алкалност

> 10 000

< 0,5

R-L2

Много големи реки със средна до висока алкалност

> 10 000

> 0,5

Държави, поделящи калибрираните типове:

R-L1

:

Финландия, Норвегия, Швеция

R-L2

:

Австрия, Белгия (Фландрия), България, Хърватия, Чехия, Естония, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Нидерландия, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Испания, Швеция

РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „МНОГО ГОЛЕМИ РЕКИ“

Биологичен качествен елемент

Безгръбначна бентосна фауна

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Австрия

Оценка на биологичните качествени елементи — част „Безгръбначна бентосна фауна“ (за големи алпийски реки)

0,80

0,60

Австрия

Словашка оценка на безгръбначната бентосна фауна в големи реки (за големи реки в низините)

0,80

0,60

Белгия (Фландрия)

Многостранен индекс за макробезгръбначни във Фландрия (MMIF)

0,90

0,70

България

mRBA — модифицирана бърза биологична оценка

0,80

0,60

Хърватия

Система за оценка на екологичното състояние въз основа на бентосните безгръбначни в много големи реки

0,80

0,60

Чехия

Чешка система за оценка на екологичното състояние на големи, различни от плитководни, реки с използване на бентосна макробезгръбначна фауна

0,80

0,60

Естония

Естонска система за оценка на екологичното състояние на повърхностни водни обекти — макробезгръбначна фауна от големи реки

0,90

0,70

Финландия

Преразгледан метод за оценка на финландската речната безгръбначна фауна

0,80

0,60

Германия

Германия PTI — Potamon-Typie-Index

0,80

0,60

Гърция

Индекс STAR_ICMi

1,01

0,73

Унгария

Унгария HMMI_II — унгарски многостранен индекс за макробезгръбначни за големи и много големи реки

0,80

0,60

Италия

ISA (Indice per la classificazione sulla base dei Substrati Artificiali) — средиземноморски реки

0,94

0,70

Италия

ISA (Indice per la classificazione sulla base dei Substrati Artificiali) — различни от средиземноморски реки

0,96

0,72

Латвия

LRMI — Латвийски индекс за макробезгръбначни за големи реки

0,88

0,63

Литва

Литовски индекс за речни макробезгръбначни

0,80

0,60

Нидерландия

Индекси по РДВ за типове естествени водоеми

0,80

0,60

Норвегия

Норвегия ASPT — Average Score Per Taxon (среден резултат за таксон)

0,99

0,87

Полша

RIVECOmacro - MMI_PL

0,91

0,71

Португалия

Португалски метод за оценка за големи реки с използване на бентосна макробезгръбначна фауна (IPtIN)

0,849

0,637

Румъния

Метод за оценка на екологичното състояние на водни обекти въз основа на макробезгръбначни

0,80

0,60

Словакия

Оценка на безгръбначната бентосна фауна в големи реки за Словакия

0,80

0,60

Словения

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi bentoških nevretenčarjev

0,80

0,60

Испания

IBMWP — Иберийска работна група за биологичен мониторинг

0,79

0,48

Швеция

Среден резултат за таксон (ASPT) и DJ-индекс

0,80

0,60


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „МНОГО ГОЛЕМИ РЕКИ“

Биологичен качествен елемент

Фитопланктон

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Австрия

Германски PhytoFluss-Index 4.0

0,80

0,60

Белгия (Фландрия)

Германски PhytoFluss-Index 2.0

0,80

0,60

България

Германски PhytoFluss-Index 4.0

0,80

0,60

Хърватия

HRPI — Унгарски индекс за речен фитопланктон

0,80

0,60

Чехия

CZ — Метод за оценка на екологичното състояние на реки въз основа на фитопланктон

0,80

0,60

Германия

Германски PhytoFluss-Index

0,80

0,60

Естония

EST_PHYPLA_R — Естонски индекс за фитопланктон за големи реки

0,85

0,65

Унгария

HRPI — Унгарски индекс за речен фитопланктон

0,80

0,60

Латвия

Латвийски индекс за фитопланктон за големи реки

0,80

0,60

Литва

Германски индекс за фитопланктон за реки (PhytoFluss-Index за низинни реки от тип 15.2)

0,80

0,60

Полша

Измервателен индекс IFPL — Метод за оценка на големи реки с използване на фитопланктон

1,08

0,92

Португалия

Португалски метод за оценка за фитопланктон в големи реки (NMASRP)

0,80

0,60

Румъния

ECO-FITO — Метод за оценка на екологичното състояние на водни обекти въз основа на фитопланктон

0,92

0,76

Словакия

Фитопланктон-SK — Словашка оценка на фитопланктон в големи реки

0,80

0,60


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „МНОГО ГОЛЕМИ РЕКИ“

Биологичен качествен елемент

Макрофити и фитобентос

Биологичен качествен поделемент

Фитобентос

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава и тип

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

R-L1

 

 

 

Финландия

Преразгледан финландски метод за реки въз основа на фитобентос

0,80

0,60

Швеция

Бентосни водорасли в течащи води — анализ въз основа на кремъчни водорасли

0,89

0,74

R-L2

 

 

 

Австрия

Оценка на биологичните качествени елементи — част „Фитобентос“

0,85

0,57

България

IPS (Indice de Polluo-Sensibilité)

0,76

0,58

Хърватия

Система за оценка на екологичното състояние за фитобентос в реките въз основа на кремъчни водорасли

0,80

0,61

Чехия

Система за оценка на екологичното състояние на реките с използване на фитобентос

0,80

0,60

Естония

Естонска система за оценка на екологичното състояние на повърхностни водни обекти — речен фитобентос

0,83

0,64

Франция

IBD 2007 (Coste и др., Ecol. Ind. 2009 г.). AFNOR NF T90-354, април 2016 г. Arrêté ministériel du 25 janvier 2010 modifié relatif aux méthodes et critères d’évaluation de l’état écologique {...} des eaux de surface

0,92

0,76

Германия

Verfahrensanleitung für die ökologische Bewertung von Fließgewässern zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie: Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB), Modul Diatomeen

0,725

0,55

Унгария

Оценка на екологичното състояние на реките въз основа на кремъчни водорасли

0,762

0,60

Италия

Общ калибриран измервателен индекс (ICMi) (Mancini & Sollazzo, 2009)

0,89 (национален тип C)

0,70 (национален тип C)

0,82 (национален тип M3 )

0,62 (национален тип M3 )

Латвия

Латвийски метод за оценка с използване на фитобентос в много големи реки (индекс IPS)

0,78

0,58

Литва

Литовски индекс за речен фитобентос

0,73

0,55

Нидерландия

Измервателни индекси по РДВ за типове естествени водоеми

0,80

0,60

Португалия

IPS (Coste in Cemagref, 1982)

0,90

0,67

Румъния

Национален (румънски) метод за оценка на екологичното състояние на реките въз основа на фитобентос (кремъчни водорасли) RO-AMRP

0,80

0,60

Словакия

Система за оценка на екологичното състояние на реките с използване на фитобентос

0,90

0,70

Словения

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi fitobentosa in makrofitov, fitobentos

0,80

0,60

Испания

IPS (Coste in Cemagref, 1982)

0,68

0,48


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „МНОГО ГОЛЕМИ РЕКИ“

Биологичен качествен елемент

Рибна фауна

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

 

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

 

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Австрия

Австрийски индекс за рибната фауна (FIA)

 

н.к.

0,625

Белгия (Фландрия)

Фламандски индекс за биотична цялост (IBIFL)

 

н.к.

0,805

България

Български речен индекс за р. Дунав (BRID)

 

н.к.

0,600

Хърватия

Хърватски индекс за рибната фауна за големи реки (CFILR)

 

0,87

0,550

Чехия

Чешки многостранен индекс за рибната фауна за реки (CZI)

 

0,800

0,600

Гърция

Гръцки индекс за рибната фауна (HeFI)

 

н.к.

0,650

Унгария

Унгарски групов многостранен индекс за рибната фауна (HMMFI)

Високи земи

0,800

0,600

Низини

Латвия

Латвийски индекс за рибната фауна за големи реки

 

н.к.

0,660

Литва

Литовски индекс за речна рибна фауна

 

н.к.

0,720

Норвегия

Европейски индекс за рибната фауна (EFI)

 

0,996

0,755

Полша

Индекс за биотична цялост с индекс за риби, мигриращи между солена и сладка вода(IBIPL)

 

н.к.

0,688

Португалия

Индекс на базата на рибната фауна за биотичната цялост за португалските големи реки (FIBIP-GR)

 

0,860

0,600

Румъния

Нов европейски индекс за рибната популация (EFI+I)

Пробовземане с лодка

0,971

0,651

Пробовземане с нагазване във водоема

0,939

0,655

Словакия

Индекс за рибната фауна на Словакия (FIS)

 

н.к.

0,661

Словения

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi rib

 

0,800

0,600

Испания

Нов европейски индекс за рибната популация (EFI+I)

Пробовземане с лодка

н.к.

0,614

Швеция

Шведски метод VIX

 

0,739

0,467

н.к.

— некалибрирано, поради недостатъчен брой национални проби


Категория води

Езера

Географска група за калибриране

Алпийски езера

Описание на калибрираните типове

Тип

Характеризиране на езерата

Надморска височина (m)

Средна дълбочина (m)

Алкалност (meq/l)

Площ на езерото (km2)

L-AL3

Малка или средна надморска височина, дълбоки, със средна до висока алкалност (под влияние на Алпите), големи

50 —800

> 15

> 1

> 0,5

L-AL4

Средна надморска височина, плитки, със средна до висока алкалност (под влияние на Алпите), големи

200 —800

3 —15

> 1

> 0,5

Държави, поделящи калибрираните типове:

Типове L-AL3

:

Австрия, Франция, Германия, Италия и Словения

Типове L-AL4

:

Австрия, Франция, Германия, Италия

РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „АЛПИЙСКИ ЕЗЕРА“

Биологичен качествен елемент

Фитопланктон

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Австрия

Оценка на биологичните качествени елементи, част Б2 — фитопланктон

0,80

0,60

Франция

Индекс за фитопланктон за езера (IPLAC): Indice Phytoplancton Lacustre

0,80

0,60

Германия

PSI (Phyto-Seen-Index) - Bewertungsverfahren für Seen mittels Phytoplankton zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie in Deutschland

0,80

0,60

Италия

Италиански метод за оценка на фитопланктон (IPAM)

0,80

0,60

Словения

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja jezer na podlagi fitoplanktona

0,80

0,60


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „АЛПИЙСКИ ЕЗЕРА“

Биологичен качествен елемент

Макрофити и фитобентос

Биологичен качествен поделемент

Макрофити

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Калибриран тип

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Австрия

AIM за езера (Австрийски индекс за макрофити за езера)

L-AL3+

L-AL4

0,80

0,60

Франция

Френски индекс за макрофити за езера (IBML): Indice Biologique Macrophytique en Lacs

L-AL3+

L-AL4

0,92

0,72

Германия

Verfahrensanleitung für die ökologische Bewertung von Seen zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie: Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB), Modul Diatomeen

L-AL3+

L-AL4

0,76

0,51

Германия

Verfahrensanleitung für die ökologische Bewertung von Seen zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie: Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB), Modul Makrophyten und Phytobenthos

LAL4

0,74

0,47

Италия

MacroIMMI (Индекс за оценка на екологичното качество на италианските езера на основата на макрофити)

L-AL3+

L-AL4

0,80

0,60

Словения

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja jezer na podlagi fitobentosa in makrofitov, makrofiti

L-AL3

0,80

0,60


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „АЛПИЙСКИ ЕЗЕРА“

Биологичен качествен елемент

Безгръбначна бентосна фауна

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Австрия

Метод за оценката на алпийски езера с използване на бентосните безгръбначни

0,80

0,60

Германия

AESHNA - Bewertungsverfahren für das eulitorale Makrozoobenthos in Seen zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie in Deutschland

0,80

0,60

Словения

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja jezer na podlagi bentoških nevretenčarjev

0,80

0,60


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „АЛПИЙСКИ ЕЗЕРА“

Биологичен качествен елемент

Рибна фауна

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Австрия

ALFI — (Австрийски индекс за езера на базата на рибната фауна): Многостранен индекс за оценка на екологичното състояние на алпийски езера въз основа на рибната фауна

0,80

0,60

Германия

DeLFI_SITE - Deutsches probennahmestandort-spezifisches Bewertungsverfahren für Fische in Seen zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie

0,85

0,69

Италия

Индекс за рибната фауна в езерата (LFI)

0,82

0,64

Словения

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja jezer na podlagi rib

0,80

0,60


Категория води

Езера

Географска група за калибриране

Централни/Балтийски езера

Описание на калибрираните типове

Тип

Характеризиране на езерата

Надморска височина (m)

Средна дълбочина (m)

Алкалност (meq/l)

Хидрологично време на престой (години)

L-CB1

Малка надморска височина, плитки, варовиков тип

< 200

3 —15

> 1

1 —10

L-CB2

Малка надморска височина, плитки, варовиков тип

< 200

< 3

> 1

0,1 —1

Държави, поделящи калибрираните типове

Типове L-CB1

:

Белгия, Германия, Дания, Естония, Ирландия, Литва, Латвия, Нидерландия, Полша

Типове L-CB2

:

Белгия, Германия, Дания, Естония, Ирландия, Литва, Латвия, Нидерландия, Полша

РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „ЦЕНТРАЛНОБАЛТИЙСКИ ЕЗЕРА“

Биологичен качествен елемент

Фитопланктон

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Белгия (Фландрия)

Фламандски метод за оценка на фитопланктон за езера

0,80

0,60

Дания

Датски индекс за езерен фитопланктон

0,80

0,60

Естония

Естонска оценка на екологичното състояние на повърхностни водни обекти — езерен фитопланктон

0,80

0,60

Германия

PSI (Phyto-Seen-Index) - Bewertungsverfahren für Seen mittels Phytoplankton zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie in Deutschland - Немски Phyto-Lake-Index (Phyto-See-Index)

0,80

0,60

Ирландия

Ирландски индекс за езерен фитопланктон

0,80

0,60

Латвия

Латвийски индекс за езерен фитопланктон

0,81

0,61

Литва

Немски индекс за езера на базата на фитопланктона (Phyto-See-Index)

0,81

0,61

Нидерландия

Показатели по РДВ за типове естествени водоеми

0,80

0,60

Полша

Метод за фитопланктон за езера в Полша (PMPL)

0,80

0,60


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „ЦЕНТРАЛНОБАЛТИЙСКИ ЕЗЕРА“

Биологичен качествен елемент

Макрофити и фитобентос

Биологичен качествен поделемент

Макрофити

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Калибриран тип

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Белгия (Фландрия)

Фламандска система за оценка на макрофити

Всички типове

0,80

0,60

Дания

Датски индекс за езерни макрофити

Всички типове

0,80

0,60

Естония

Естонска оценка на екологичното състояние на повърхностни водни обекти — езерни макрофити

LCB1

0,78

0,52

LCB2

0,76

0,50

Германия

Verfahrensanleitung für die ökologische Bewertung von Seen zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie: Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB), Modul Diatomeen

Всички типове

0,80

0,60

Латвия

Латвийски метод за оценка на езера на базата на макрофити

Всички типове

0,80

0,60

Литва

Литовски индекс за езерни макрофити

Всички типове

0,75

0,50

Нидерландия

Измервателни индекси по РДВ за типове естествени водоеми

Всички типове

0,80

0,60

Полша

Метод с индекси за езера на основата на макрофити — Индекс за екологично състояние на основата на макрофити ESMI (многостранен)

Всички типове

0,68

0,41


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „ЦЕНТРАЛНОБАЛТИЙСКИ ЕЗЕРА“

Биологичен качествен елемент

Безгръбначна бентосна фауна

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Белгия (Фландрия)

Многостранен индекс за макробезгръбначни във Фландрия (MMIF)

0,90

0,70

Дания

Датски индекс за езера на базата на макробезгръбначната фауна (DLMI)

0,696

0,511

Естония

Естонска оценка на екологичното качество на повърхностни водни обекти — езерна макробезгръбначна фауна

0,86

0,70

Германия

AESHNA - Bewertungsverfahren für das eulitorale Makrozoobenthos in Seen zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie in Deutschland

0,80

0,60

Латвия

Латвийски многостранен индекс за езера на базата на макробезгръбначна фауна (LLMMI)

0,85

0,52

Литва

Литовски индекс за езерни макробезгръбначни

0,74

0,50

Нидерландия

WFDi — Показател за типове естествени водоеми

0,80

0,60

Полша

Индекс за езера на базата на макробезгръбначни (LMI)

0,92

0,588


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „ЦЕНТРАЛНОБАЛТИЙСКИ ЕЗЕРА“

Биологичен качествен елемент

Рибна фауна

Описание на общите калибрирани типове

Тип

Характеризиране на езерата

Надморска височина (m)

Средна дълбочина (m)

Алкалност (meq/l)

Хидрологично време на престой (години)

L-CB1

Малка надморска височина, плитки, варовиков тип

< 200

3 —15

> 1

1 —10

L-CB2

Малка надморска височина, плитки, варовиков тип

< 200

< 3

> 1

0,1 —1

L-CB3

Малка надморска височина, плитки, силикатен тип (с умерена алкалност)

< 200

3 —15

0,2 —1

1 —10

L-CB4

Силно модифицирани водни обекти

200 —700

3 —30

> 0,2

0,1 —5

Държави, поделящи калибрираните типове

Типове L-CB1

:

Белгия, Германия, Дания, Естония, Ирландия, Литва, Латвия, Нидерландия, Полша

Типове L-CB2

:

Белгия, Германия, Дания, Естония, Ирландия, Литва, Латвия, Нидерландия, Полша

Типове L-CB3

:

Белгия, Дания, Естония, Франция, Латвия, Полша

Типове L-CB4

:

Чехия

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Чехия

CZ-FBI

0,870

0,619

Дания

Датски индекс за езера на базата на рибната фауна

0,75

0,54

EE

LAFIEE

0,80

0,61

Германия

DeLFI_SITE - Deutsches probennahmestandort-spezifisches Bewertungsverfahren für Fische in Seen zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie

0,95

0,80

Франция

ELFI — (Европейски индекс за езера на базата на рибната фауна): Indice Ichtyofaune Lacustre (IIL)

0,73

0,49

Латвия

Латвийски индекс за езера на базата на рибната фауна

0,76

0,57

Литва

Литовски индекс за езера на базата на рибната фауна

0,865

0,605

Нидерландия

VISMAATLAT

0,80

0,60

Полша

LFI+

0,866

0,595

Полша

LFI EN

0,804

0,557


Категория води

Езера

Географска група за калибриране

Източноконтинентални езера

Описание на общите калибрирани типове

Тип

Характеризиране на езерата

Надморска височина (m)

Средна дълбочина (m)

Алкалност (meq/l)

Проводимост (μS/cm)

L-EC1

Малка надморска височина, плитки, варовиков тип

< 200

< 6

1 —4

300 —1 000

Държави, поделящи калибрираните типове

Типове L-EC1

:

България, Унгария, Румъния

ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „ИЗТОЧНОКОНТИНЕНТАЛНИ ЕЗЕРА“

Биологичен качествен елемент

Фитопланктон

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

България

HLPI — Унгарски индекс за езерен фитопланктон

0,80

0,60

Унгария

HLPI — Унгарски индекс за езерен фитопланктон

0,80

0,60

Румъния

HLPI — Унгарски индекс за езерен фитопланктон

0,80

0,60


ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „ИЗТОЧНОКОНТИНЕНТАЛНИ ЕЗЕРА“

Биологичен качествен елемент

Макрофити и фитобентос

Биологичен качествен поделемент

Макрофити

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

България

RI-BG — Адаптиран референтен индекс

0,83

0,58

Унгария

HU-RI — Адаптиран референтен индекс

0,89

0,67

Румъния

MIRO — Макрофитен индекс за румънските езера (Адаптиран референтен индекс)

0,86

0,66


ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „ИЗТОЧНОКОНТИНЕНТАЛНИ ЕЗЕРА“

Биологичен качествен елемент

Безгръбначна бентосна фауна

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

България

HMMI_lakes (Унгарски макрозообентосен многостранен индекс за езера)

0,85

0,65

Унгария

HMMI_lakes (Унгарски макрозообентосен многостранен индекс за езера)

0,85

0,65

Румъния

ECO-NL-BENT Румънска система за оценка на екологичното състояние на естествени езера с използване на бентосна безгръбначна фауна

0,93

0,60


Категория води

Езера

Географска група за калибриране

Средиземноморски езера

Описание на калибрираните типове

Тип

Характеризиране на езерата

Надморска височина (m)

Средногодишни валежи (mm) и температура (°C)

Средна дълбочина (m)

Площ (km2)

Водосбор (km2)

Алкалност (meq/l)

L-M5/7

Резервоари, дълбоки, големи, силикатен тип, „влажни зони“

< 1 000

> 800 и /или < 15

> 15

0,5 —50

< 20 000

< 1

L-M8

Резервоари, дълбоки, големи, варовиков тип

< 1 000

-

> 15

0,5 —50

< 20 000

> 1

Държави, поделящи калибрираните типове

Типове L-M5/7

:

Франция, Гърция, Италия, Португалия, Испания

Типове L-M8

:

Кипър, Франция, Гърция, Италия, Испания

РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ ЕЗЕРА“

Биологичен качествен елемент

Фитопланктон


Държава и тип

Национални класификационни методи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и умерено състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

LM 5/7

Франция

Индекс за фитопланктон за езера (IPLAC): Indice Phytoplancton Lacustre

н.о. (*1)

0,60

Гърция

Нова система за оценка за резервоари от средиземноморски регион (NMASRP)

н.о. (*1)

0,60

Италия

Нов италиански метод (NITMET)

н.о. (*1)

0,60

Португалия

Метод за оценка на биологичното качество на резервоари — фитопланктон (Нова система за оценка на фитопланктон в резервоари от средиземноморски регион: NMASRP).

н.о. (*1)

0,60

Испания

Система за оценка на фитопланктон в резервоари от средиземноморския регион (MASRP).

н.о. (*1)

0,58

L-M8

Кипър

Нова система за оценка на фитопланктон в резервоари от средиземноморски регион (NMASRP).

н.о. (*1)

0,60

Франция

Индекс за фитопланктон за езера (IPLAC): Indice Phytoplancton Lacustre

н.о. (*1)

0,60

Гърция

Нова система за оценка за резервоари от средиземноморски регион (NMASRP)

н.о. (*1)

0,60

Италия

Нов италиански метод (NITMET)

н.о. (*1)

0,60

Испания

Система за оценка на фитопланктон в резервоари от средиземноморския регион (MASRP).

н.о. (*1)

0,60


Категория води

Езера

Географска група за калибриране

„Северни езера“


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „СЕВЕРНИ ЕЗЕРА“

Биологичен качествен елемент

Фитопланктон

Описание на калибрираните типове

Тип

Характеризиране на езерата

Надморска височина (m)

Средна дълбочина (m)

Алкалност (meq/l)

Цвят (mg Pt/l)

L-N1

Низинни, плитки, със средна алкалност, бистри

< 200

3 —15

0,2 —1

< 30

L-N2a

Низинни, плитки, с ниска алкалност, бистри

< 200

3 —15

< 0,2

< 30

L-N2b

Низинни, дълбоки, с ниска алкалност, бистри

< 200

> 15

< 0,2

< 30

L-N3a

Низинни, плитки, с ниска алкалност, мезохумусни

< 200

3 —15

< 0,2

30 —90

L-N5

На средна надморска височина, плитки, с ниска алкалност, бистри

200 —800

3 —15

< 0,2

< 30

L-N6a

На средна надморска височина, плитки, с ниска алкалност, мезохумусни

200 —800

3 —15

< 0,2

30 —90

L-N8a

Низинни, плитки, със средна алкалност, мезохумусни

< 200

3 —15

0,2 —1

30 —90

Типове L-N1, L-N2a, L-N3a, LN-8a

:

Ирландия, Финландия, Норвегия, Швеция

Типове L-N2b

:

Норвегия, Швеция

Типове L-N5, L-N6a

:

Норвегия, Швеция

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава

Национални класификационни методи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и умерено състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Финландия

Финландски метод за оценка на фитопланктон за езера

0,80

0,60

Ирландия

Ирландски индекс за езерен фитопланктон

0,80

0,60

Норвегия

Метод за класификация на екологичното състояние на езерен фитопланктон

0,80

0,60

Швеция

Методи за екологична оценка за езера, фитопланктон като фактор за качество

0,80

0,60


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „СЕВЕРНИ ЕЗЕРА“

Биологичен качествен елемент

Макрофити и фитобентос

Биологичен качествен поделемент

Макрофити

Описание на калибрираните типове

Тип

Характеризиране на езерата

Алкалност (meq/l)

Цвят (mg Pt/l)

L-N-M 101

С ниска алкалност, бистри

0,05 —0,2

< 30

L-N-M 102

С ниска алкалност, хумусни

0,05 —0,2

> 30

L-N-M 201

Със средна алкалност, бистри

0,2 —1,0

< 30

L-N-M 202

Със средна алкалност, хумусни

0,2 —1,0

> 30

L-N-M 301 a

С висока алкалност, бистри, атлантически подтип

> 1,0

< 30

L-N-M 302 a

С висока алкалност, хумусни, атлантически подтип

> 1,0

> 30

Типове 101, 102, 201 и 202

:

Ирландия, Финландия, Норвегия, Швеция

Тип 301a

:

Ирландия

Тип 302 a

:

Ирландия

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава

Национални класификационни методи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и

Финландия

Финландска система за класификация на макрофити (Finnmac)

0,8 (всички типове)

0,6 (всички типове)

Ирландия

Индекс за свободни макрофити

0,9 (всички типове)

0,68 (всички типове)

Норвегия

Национален индекс за макрофити (трофичен индекс — TIc)

Тип 101: 0,98

Тип 102: 0,96

Тип 201: 0,95

Тип 202: 0,99

Тип 101: 0,87

Тип 102: 0,87

Тип 201: 0,75

Тип 202: 0,77

Швеция

Трофичен индекс за макрофити (TMI)

Тип 101: 0,93

Тип 102: 0,93

Тип 201: 0,89

Тип 202: 0,91

Тип 101: 0,80

Тип 102: 0,83

Тип 201: 0,78

Тип 202: 0,78


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „СЕВЕРНИ ЕЗЕРА“

Биологичен качествен елемент

Бентосна безгръбначна фауна

Описание на калибрираните типове

Тип

Характеризиране на езерата

Екорегион

Надморска височина (m абсол.)

Алкалност (meq/l)

Цвят (mg Pt/l)

Вкисляване на езерния литорал

 

 

 

 

L-N-BF1

Низинни/със средна надморска височина, с ниска алкалност, бистри

Неопределено

< 800

0,05 —0,2

< 30

Профундна еутрофикация на езера

 

 

 

 

L-N-BF2

Екорегион 22, с ниска алкалност, бистри и хумусни

22

Площ > 1 km2 , максимална дълбочина > 6 m

< 0,2

Неопределено

Типове L-N-BF1

:

Ирландия, Финландия, Норвегия, Швеция

Типове L-N-BF2

:

Финландия, Швеция

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава

Национални класификационни

методи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и

Гранични стойности между добро и

Вкисляване на езерния литорал

Ирландия

LAMM (индекс за вкисляване на езера на основата на макробезгръбначни)

0,86

0,70

Норвегия

MultiClear: Многостранен индекс за бистри езера на основата на безгръбначни

0,95

0,74

Швеция

MILA: Многостранен индекс за вкисляване на езера на основата на безгръбначни

0,85

0,60

Профундна еутрофикация на езера

Финландия

Преразгледан метод за оценка на финландската езерна безгръбначна фауна (PICM)

0,80

0,60

Швеция

BQI (индекс за качество на бентоса)

0,84

0,67


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „СЕВЕРНИ ЕЗЕРА“

Биологичен качествен елемент

Рибна фауна

Описание на калибрираните типове

Тип

Характеризиране на езерата

Площ на езерото km2

Алкалност (meq/l)

Цвят (mg Pt/l)

L-N-F1

Бистри димиктични езера

< 40

< 0,2

< 30

L-N-F2

Хумусни димиктични езера

< 5

< 0,2

30 —90

Типове L-N-F1

:

Ирландия, Финландия, Норвегия, Швеция

Типове L-N-F2

:

Ирландия, Финландия, Норвегия, Швеция

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава

Национални класификационни

методи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Еутрофикация

Финландия

EQR4

0,80

0,60

Ирландия

FIL2

0,76

0,53

Норвегия

EindexW3

0,75

0,56

Швеция

EindexW3

0,75

0,56

Вкисляване

Норвегия

AindexW5

0,74

0,55

Швеция

AindexW5

0,74

0,55


Категория води

Езера

Географска група за калибриране

Кръстосана географска група за калибриране „Фитобентос“

Описание на калибрираните типове

Тип

Характеризиране на езерата

Алкалност (meq/l)

Екорегиони

HA

Езера с висока алкалност

> 1

Алпийски, централнобалтийски, източноконтинентални, средиземноморски

MA

Езера със средна алкалност

0,2 —1

Алпийски, централнобалтийски, източноконтинентални, средиземноморски, северни

LA

Езера с ниска алкалност

< 0,2

Северни

Типове HA

:

Белгия, Хърватия, Дания, Германия, Унгария, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Полша, Швеция, Словения

Типове MA

:

Белгия, Финландия, Ирландия, Италия, Румъния, Швеция

Типове LA

:

Финландия, Ирландия, Швеция

Държава и тип

Национални класификационни методи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Тип HA

Белгия (Фландрия)

Пропорции на чувствителни към въздействие и на свързани с въздействие кремъчни водорасли (PISIAD)

0,80

0,60

Хърватия

Хърватски метод за оценка на базата на фитобентоса

0,81

0,62

Дания

Датски метод за класификация на езера на базата на фитобентоса

0,921

0,76

Германия

Verfahrensanleitung für die ökologische Bewertung von Seen zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie: Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB), Modul Phytobenthos

0,80

0,55

Унгария

MIL — Многостранен индекс за езера

0,80

0,69

Ирландия

Трофичен индекс за кремъчни водорасли за езера (IE)

0,90

0,63

Италия

Италиански национален метод за оценка на екологичното качество на езерни водни басейни с използване на бентосни кремъчни водорасли (EPI-L)

0,75

0,5

Литва

Литовски индекс за езерен фитобентос

0,63

0,47

Полша

PL IOJ (Multimetryczny Indeks Okrzemkowy dla Jezior = Многостранен индекс за кремъчни водорасли за езера)

0,91

0,76

Словения

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja jezer na podlagi fitobentosa in makrofitov, fitobentos

0,80

0,60

Швеция

IPS

0,89

0,74

Тип MA

Белгия (Фландрия)

Пропорции на чувствителни към въздействие и на свързани с въздействие кремъчни водорасли (PISIAD)

0,80

0,60

Финландия

Преразгледан финландски метод за езера въз основа на фитобентоса

0,80

0,60

Ирландия

Трофичен индекс за кремъчни водорасли за езера (IE)

0,90

0,63

Италия

Италиански национален метод за оценка на екологичното качество на езерни водни басейни с използване на бентосни кремъчни водорасли (EPI-L)

0,75

0,5

 

 

 

 

Швеция

IPS

0,89

0,74

Тип LA

Ирландия

Трофичен индекс за кремъчни водорасли за езера (IE)

0,90

0,66


Категория води

Крайбрежни води

Географска група за калибриране

Балтийско море

Описание на калибрираните типове

Тип

Соленост на водата на повърхността psu (практическа единица за соленост)

Соленост на дъното psu

Експозиция

Дни със заледяване

Други характеристики

BC1

0,5 —6

Олигохалинен

1 —6

Открити

90 —150

Обекти в северната и южната част на Ботническия залив до Архипелагово море (за фитопланктон последната се изключва и се включва в тип BC9). Влияние на хумусните вещества

BC2

6 —22

Мезохалинен

2 —6

Много закрити

 

Лагуни

BC3

3 —6

Олигохалинен

3 —6

Закрити

90 —150

финско и естонско крайбрежия на Финския залив

BC4

5 —8

Ниско мезохалинен

5 —8

Закрити

< 90

Обекти в Естония и Латвия в Рижкия залив

BC5

6 —8

Ниско мезохалинен

6 —12

Открити

< 90

Зони в югоизточната част на Балтийско море по протежение на бреговете на Латвия, Литва и Полша

BC6

8 —12

Средно мезохалинен

8 —12

Закрити

< 90

Обекти покрай западната част на Балтийско море по южното крайбрежие на Швеция и югоизточното крайбрежие на Дания

BC7

6 —8

Средно мезохалинен

8 —11

Открити

< 90

Западно крайбрежие на Полша и източно крайбрежие на Германия

BC8

13 —18

Високо мезохалинен

18 —23

Закрити

< 90

Крайбрежия на Дания и Германия в западната част на Балтийско море

BC9

3 —6

Ниско мезохалинен

3 —6

Умерено открити до открити

90 —150

Обекти в западната част на Финския залив, Архипелагово море и архипелага Аско (само за фитопланктон)

Държави, поделящи калибрираните типове:

Тип BC1

:

Финландия, Швеция

Тип BC2

:

Германия

Тип BC3

:

Естония, Финландия

Тип BC4

:

Естония, Латвия

Тип BC5

:

Латвия, Литва, Полша

Тип BC6

:

Швеция, Дания

Тип BC7

:

Германия, Полша

Тип BC8

:

Германия, Дания

Тип BC9

:

Финландия, Швеция, Естония (тип валиден само за фитопланктон)

РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „БАЛТИЙСКО МОРЕ“

Биологичен качествен елемент

Фитопланктон

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава и тип

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

BC7

Германия

Германски метод за крайбрежен фитопланктон

0,8

0,6

Полша

Полски метод за крайбрежен фитопланктон

0,8

0,6

BC8

Дания

Датски метод за крайбрежен фитопланктон

0,8

0,6

Германия

Германски метод за крайбрежен фитопланктон

0,8

0,6

Резултати от параметър, показателен за биомасата (хлорофил-a)

Държава и тип

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Стойности (μg/l)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

BC1

Финландия (Кваркен, външна част)

0,76

0,59

1,7

2,2

Финландия (Ботническо море, външна част)

0,78

0,60

1,6

2,1

Швеция (Кваркен, външна част)

0,75

0,58

1,6

2,1

Швеция (Ботническо море, външна част)

0,80

0,60

1,5

2,0

BC4

Естония

0,830

0,670

2,4

3,0

Латвия

0,82

0,67

2,2

2,7

BC5

Латвия

0,650

0,390

1,85

3,1

Литва

0,880

0,600

2,5

4,9

BC6

Дания

0,78

0,62

1,36

1,72

Швеция

0,79

0,64

1,44

1,78

BC9

Естония

0,82

0,67

2,20

2,70

Финландия

0,79

0,65

1,90

2,30

Швеция

0,80

0,67

1,50

1,80


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „БАЛТИЙСКО МОРЕ“

Биологичен качествен елемент

Макроводорасли и покритосеменни растения

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава и тип

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

BC3

Естония

EPI — Естонски индекс за фитобентос в крайбрежни води (макроводорасли и покритосеменни растения)

0,98

0,86

Финландия

Дълбочинна граница за Fucus (макроводорасли)

0,92

0,79

BC4

Естония

EPI — Естонски индекс за фитобентос (макроводорасли и покритосеменни растения)

0,91

0,70

Латвия

PEQI — Индекс за екологично качество на основата на фитобентос

0,90

0,75

BC5

Латвия

MDFLD — Максимална дълбочина на разпределение на червените водорасли Furcellaria lumbricalis (макроводорасли)

0,90

0,75

Литва

MDFLD — Литовска максимална дълбочина на разпределение на червените водорасли Furcellaria lumbricalis (макроводорасли)

0,84

0,68


РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „БАЛТИЙСКО МОРЕ“

Биологичен качествен елемент

Безгръбначна бентосна фауна

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава и тип

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

BC1

Финландия

BBI — Финландски бентосен индекс за бракични води

0,96

0,56

Швеция

BQI — Шведски многостранен индекс за биологично качество (инфауна в меки седименти)

0,77

0,31

BC3

Естония

ZKI — Естонски индекс за макрозообентосно съобщество в крайбрежни води

0,39

0,24

Финландия

BBI — Финландски бентосен индекс за бракични води

0,94

0,56

BC5

Латвия

BQI — Индекс за качество на бентоса

0,87

0,61

Литва

BQI — Индекс за качество на бентоса

0,94

0,81

BC6

Дания

Датски индекс за качество, версия 2 (DKI ver2)

0,84

0,68

Швеция

BQI — Шведски многостранен индекс за биологично качество (инфауна в меки седименти)

0,76

0,27

BC7

Германия

MarBIT — Метод с използване на морски биотичен индекс

-

0,60

Полша

B — Оценка BQE на макрозообентос чрез многостранен индекс

-

0,58

BC8

Дания

Датски индекс за качество, версия 2 (DKI ver2)

0,86

0,72

Германия

MarBIT — Метод с използване на морски биотичен индекс

0,80

0,60


Категория води

Крайбрежни води

Географска група за калибриране

Североизточно-атлантическа

Описание на калибрираните типове

Тип

Характеризиране

Соленост (psu)

Приливно-отливна амплитуда (m)

Дълбочина (m)

Скорост на течението (възли) Експозиция

Размесване Време на престой

Тип за опортюнистични макроводорасли в цъфтеж, морски треви, солени блата и бентосна безгръбначна фауна

NEA 1/26

Открит океан или вътрешни морета, открити или закрити, еухалинни, плитки

< 30

Среднa приливно-отливна амплитуда (mesotidal) 1 — 5

< 30

Среднa 1—3

Открити или закрити

Пълно размесване

Дни (до седмици във Ваденово море)

Подтипове за литорални макроводорасли

NEA 1/26 A2

Открит океан, открити или закрити, еухалинни, плитки води с умерена температура (предимно > 13 °C) и висока облъченост (предимно PAR > 29 Mol/m2 ден)

> 30

Среднa приливно-отливна амплитуда (mesotidal) 1—5

< 30

Среднa 1—3

Открити или закрити

Пълно размесване

Дни

NEA 1/26 B21

Открит океан или вътрешни морета, открити или закрити, еухалинни, плитки

Води с ниска температура (предимно < 13 °C) и средна облъченост (предимно PAR < 29 Mol/m2 ден)

> 30

Предимно среднa приливно-отливна амплитуда (mesotidal) 1—5

< 30

Среднa 1—3

Открити или закрити

Пълно размесване

Дни

Подтипове за фитопланктон

NEA 1/26a

Открит океан, открити или закрити, еухалинни, плитки

> 30

Среднa приливно-отливна амплитуда (mesotidal) 1—5

< 30

Среднa 1—3

Открити или закрити

Пълно размесване

Дни

NEA 1/26b

Затворени морета, открити или закрити, еухалинни, плитки

> 30

Среднa приливно-отливна амплитуда (mesotidal) 1—5

< 30

Среднa 1—3

Открити или закрити

Пълно размесване

Дни

NEA 1/26c

Затворени морета, открити или закрити, частично стратифицирани

> 30

Малкa/среднa приливно-отливна амплитуда (microtidal/mesotidal) < 1—5

< 30

Среднa 1—3

Открити или закрити

Частично стратифицирани

Дни до седмици

NEA 1/26d

Скандинавско крайбрежие, открити или закрити, плитки

> 30

Малка приливно-отливна амплитуда (microtidal) < 1

< 30

Ниска < 1

Открити или умерено открити

Частично стратифицирани

Дни до седмици

NEA 1/26e

Райони на ъпуелинг, открити или закрити, еухалинни, плитки

> 30

Среднa приливно-отливна амплитуда (mesotidal) < 1

< 30

Среднa 1—3

Открити или закрити

Пълно размесване

Дни

Типове за фитопланктон, макроводорасли, морски треви, солени блата, бентосна безгръбначна фауна

NEA 5

Хелголанд (Германски залив), каменисти, открити и частично стратифицирани

> 30

Със среднa приливно-отливна амплитуда (mesotidal)

< 30

Среднa 1—3

Открити

Частично стратифицирани

Дни

NEA 3/4

Полихалинни, открити или умерено открити райони (тип Ваденово море)

Полихалинни 18—30

Среднa приливно-отливна амплитуда (mesotidal) 1—5

< 30

Среднa 1—3

Открити или умерено открити

Пълно размесване

Дни

NEA 7

Дълбоки фиордни или устийно-заливни (loch) системи

> 30

Среднa приливно-отливна амплитуда (mesotidal) 1—5

> 30

Ниска < 1

Закрити

Пълно размесване

Дни

NEA 8a

От типа на вътрешната дъга на Скагерак, полихалинни, с ниски приливи, умерено открити, плитки

Полихалинни 25—30

Малка приливно-отливна амплитуда (microtidal) < 1

> 30

Ниска < 1

Умерено открити

Пълно размесване

Дни до седмици

NEA 8b

От типа на вътрешната дъга на Скагерак, полихалинни, с ниски приливи, умерено закрити, плитки

Полихалинни 10—30

Малка приливно-отливна амплитуда (microtidal) < 1

< 30

Ниска < 1

Закрити до умерено открити

Частично стратифицирани

Дни до седмици

NEA 9

Фиорди с плитък праг на изхода, много голяма максимална дълбочина в централния си басейн и слаб обмен на дълбочинната вода

Полихалинни 25—30

Малка приливно-отливна амплитуда (microtidal) < 1

> 30

Ниска < 1

Закрити

Частично стратифицирани

Седмици

NEA 10

От типа на външната дъга на Скагерак, полихалинни, с ниски приливи (microtidal), открити, дълбоки

Полихалинни 25—30

Малка приливно-отливна амплитуда (microtidal) < 1

> 30

Ниска < 1

Открити

Частично стратифицирани

Дни

Държави, поделящи калибрираните типове:

 

Тип NEA1/26 опортюнистични макроводорасли в цъфтеж, морски треви, солени блата и бентосна безгръбначна фауна: Белгия, Франция, Германия, Дания, Ирландия, Нидерландия, Норвегия, Португалия, Испания

 

Тип NEA1/26 A2 литорални макроводорасли: Франция, Испания, Португалия

 

Тип NEA1/26 B21 литорални макроводорасли: Франция, Ирландия, Норвегия

 

Тип NEA1/26a фитопланктон: Испания, Франция, Ирландия, Норвегия

 

Тип NEA1/26b фитопланктон: Белгия, Франция, Нидерландия

 

Тип NEA1/26c фитопланктон: Германия, Дания

 

Тип NEA1/26d фитопланктон: Дания

 

Тип NEA1/26e фитопланктон: Португалия, Испания

 

Тип NEA 5: Германия

 

Тип NEA3/4: Германия, Нидерландия

 

Тип NEA7: Норвегия

 

Тип NEA8a: Норвегия, Швеция

 

Тип NEA8b: Дания, Швеция

 

Тип NEA9: Норвегия, Швеция

 

Тип NEA10: Норвегия, Швеция

РЕЗУЛТАТИ ОТ СЕВЕРОИЗТОЧНО-АТЛАНТИЧЕСКА ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ

Биологичен качествен елемент

Фитопланктон

Фитопланктон: параметър, показателен за биомаса (хлорофил-а)

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество и стойности на параметъра

Стойностите на параметъра са изразени в μg/l като деветдесетия процентил, изчислен за определения сезон на растежа през шестгодишен период.

Държава и тип

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Стойности (μg/l)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

NEA 1/26a

Франция

0,76

0,33

4,40

10,00

Ирландия

0,82

0,60

9,90

15,00

Норвегия

0,67

0,33

2,50

5,00

Испания (Източно крайбрежие на Кантабрия)

0,67

0,33

1,50

3,00

Испания (Западно-централно крайбрежие на Кантабрия)

0,67

0,33

3,00

6,00

Испания (крайбрежие на залива Кадис)

0,67

0,33

5,00

10,00

NEA 1/26b

Белгия

0,80

0,67

12,50

15,00

Франция

0,67

0,44

10,00

15,00

Нидерландия

0,67

0,44

10,00

15,00

NEA 1/26c

 

 

 

 

Германия

0,67

0,44

5,0

7,5

Дания

0,67

0,44

5,0

7,5

NEA 1/26e

Португалия (Иберийски силен ъпуелинг — A5)

0,670

0,440

8,000

12,000

Португалия (ъпуелинг — A6, А7)

0,880

0,490

4,500

8,200

Испания (Западно иберийско крайбрежие с ъпуелинг)

0,67

0,44

6,00

9,00

Испания (Западно иберийско крайбрежие с ъпуелинг — естуари)

0,67

0,44

8,00

12,00

NEA 3/4

Германия (Eems Dollard)

0,80

0,60

7,00

11,00

Германия (Ваденово море)

0,80

0,60

7,00

11,00

Нидерландия (Eems Dollard)

0,80

0,60

6,75

10,13

Нидерландия (Ваденово море)

0,80

0,60

9,60

14,40

Нидерландия (Северно море)

0,80

0,60

11,25

16,88

NEA 8a

Норвегия

0,79

0,57

3,95

5,53

Швеция

0,75

0,49

1,54

2,35

NEA 8b (Йоресунд)

Дания

0,79

0,59

1,22

1,63

Швеция

0,80

0,60

1,18

1,56

NEA 8b (Категат и Голям Белт)

Дания

0,83

0,64

1,22

1,58

Швеция

0,84

0,65

1,18

1,52

NEA 9

Норвегия

0,76

0,43

3,92

6,90

Швеция

0,73

0,38

1,89

3,60

NEA 10

Норвегия

0,73

0,49

3,53

5,26

Швеция

0,71

0,46

1,39

2,14


РЕЗУЛТАТИ ОТ СЕВЕРОИЗТОЧНО-АТЛАНТИЧЕСКА ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ

Биологичен качествен елемент

Макроводорасли и покритосеменни растения

Биологичен качествен поделемент

Макроводорасли

Литорални или сублиторални макроводорасли върху скалисто дъно

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава и тип

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Тип NEA1/26 A2 макроводорасли в литоралната зона

Франция

CCO — Покритие, характерни видове, опортюнистични видове върху скалисто дъно в литоралната зона

0,80

0,60

Португалия

PMarMAT — Метод за оценка на морски макроводорасли

0,80

0,61

Испания

CFR — Качество на скалистите дъна

0,81

0,60

Испания

RICQI — Индекс за качеството на съобществата върху скалисти дъна в литоралната зона

0,82

0,60

Испания

RSL — Редуциран списък на видовете

0,75

0,48

Тип NEA1/26 B21 макроводорасли в литоралната зона

Ирландия

RSL — Редуциран списък на видовете от скалисти брегове

0,80

0,60

Норвегия

RSLA — Редуциран списък на видовете в обилие от скалисти брегове

0,80

0,60

Тип NEA 7 макроводорасли в литоралната зона

 

Норвегия

RSLA — Редуциран списък на видовете в обилие от скалисти брегове

0,80

0,60

Тип NEA8a/9/10 макроводорасли в сублиторалната зона

Норвегия

MSMDI — Многовидов индекс за максимална дълбочина

0,80

0,60

Швеция

MSMDI — Многовидов индекс за максимална дълбочина

0,80

0,60


РЕЗУЛТАТИ ОТ СЕВЕРОИЗТОЧНО-АТЛАНТИЧЕСКА ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ

Биологичен качествен елемент

Макроводорасли и покритосеменни растения

Биологичен качествен поделемент

Макроводорасли

Литорални макроводорасли в цъфтеж върху мек дънен субстрат, показателни за обилие

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава и тип

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Тип NEA 1/26

Германия

OMAI — опортюнистични макроводорасли-покритие/акри върху меки седименти, литорални, в крайбрежни води

0,78

0,59

Франция

CWOGA — оценка за макроводорасли в цъфтеж

0,825

0,617

Ирландия

Инструмент OGA — обилие на опортюнистични зелени макроводорасли

0,80

0,60


РЕЗУЛТАТИ ОТ СЕВЕРОИЗТОЧНО-АТЛАНТИЧЕСКА ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ

Биологичен качествен елемент

Макроводорасли и покритосеменни растения

Биологичен качествен поделемент

Покритосеменни растения

Морски треви

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава и тип

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Тип NEA 1/26

Германия

SG — Инструмент за оценка на литорална морска трева в крайбрежни и преходни води

0,80

0,60

Франция

SBQ — качество на подводни ливади от морска трева в крайбрежни и преходни водни обекти

0,80

0,645

Ирландия

Литорална морска трева

0,80

0,61

Нидерландия

SG — Мониторинг на подводни ливади от морска трева по водни басейни със заснемане от въздуха и наблюдение на място и определяне на площта и гъстотата по видове

0,80

0,60

Португалия

SQI — Индекс за качество на основата на морска трева

0,80

0,60

Тип NEA 3/4

 

 

 

Германия

SG - Bewertungssystem für Makroalgen und Seegräser der Küsten- und Übergangsgewässer zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie in Deutschland

0,80

0,60

Нидерландия

Мониторинг на подводни ливади от морска трева по водни басейни със заснемане от въздуха и наблюдение на място и определяне на площта и гъстотата по видове

0,80

0,60


РЕЗУЛТАТИ ОТ СЕВЕРОИЗТОЧНО-АТЛАНТИЧЕСКА ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ

Биологичен качествен елемент

Безгръбначна бентосна фауна

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава и тип

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Тип NEA 1/26

Белгия

BEQI — Индекс на основата на качеството на бентосната екосистема

0,80

0,60

Дания

Датски индекс за качество (DKI)

0,80

0,60

Германия

M-AMBI — Многомерен морски биотичен индекс на AZTI

0,85

0,70

Франция

M-AMBI — Многомерен морски биотичен индекс на AZTI

0,77

0,53

Ирландия

IQI — Индекс за качество на основата на инфауна

0,75

0,64

Нидерландия

BEQI2 — Индекс 2 на основата на качеството на бентосната екосистема

0,80

0,60

Норвегия

NQI — Норвежки индекс за качество

0,72

0,63

Португалия

BAT — Инструмент за оценка на бентоса

0,79

0,58

Испания

M-AMBI — Многомерен морски биотичен индекс на AZTI

0,77

0,63

Тип NEA 3/4

Германия

M-AMBI — Многомерен морски биотичен индекс на AZTI

0,85

0,70

Нидерландия

BEQI2 — Индекс 2 на основата на качеството на бентосната екосистема

0,80

0,60

Тип NEA 7

Норвегия

NQI — Норвежки индекс за качество

0,72

0,63

Тип NEA 8b

Дания

Датски индекс за качество (DKI)

0,84

0,68

Швеция

BQI — Шведски многостранен индекс за биологично качество (инфауна в меки седименти)

0,71

0,54

Тип NEA 8a/9/10

Норвегия

NQI — Норвежки индекс за качество

0,82

0,63

Швеция

BQI — Шведски многостранен индекс за биологично качество (инфауна в меки седименти)

0,71

0,54


Категория води

Крайбрежни води

Географска група за калибриране

Средиземноморска

Описание на калибрираните типове (отнася се само за фитопланктон)

За бентосна безгръбначна фауна, макроводорасли и морски треви резултатите от калибрирането се отнасят за цялото Средиземно море, намиращо се в обхвата на държавата.

Тип

Описание

Гъстота (kg/m3)

Средногодишна соленост (psu)

Тип I

Със силно влияние от приток на прясна вода

< 25

< 34,5

Тип IIA, IIA Адриатически

С умерено влияние от приток на прясна вода (континентално влияние)

25 —27

34,5 —37,5

Тип IIIW

Континентално крайбрежие, без влияние от приток на прясна вода (Западен басейн),

> 27

> 37,5

Тип IIIE

Без влияние от приток на прясна вода (Източен басейн)

> 27

> 37,5

Тип Island-W*

Островно крайбрежие (Западен басейн)

Целият обхват

Целият обхват

Държави, поделящи калибрираните типове:

Тип I

:

Франция, Италия

Тип IIA

:

Франция, Испания, Италия

Тип IIA Адриатически

:

Италия, Хърватия, Словения

Тип Island-W *

:

(без граници за този тип и невъзможна калибрация поради обосновани причини): Франция, Испания, Италия

Тип IIIW

:

Франция, Испания, Италия, Хърватия

Тип IIIE

:

Гърция, Кипър

РЕЗУЛТАТИ ОТ СРЕДИЗЕМНОМОРСКА ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ

Биологичен качествен елемент

Фитопланктон

Фитопланктон: параметър, показателен за биомаса (хлорофил-а)

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество и стойности на параметъра

Стойностите на параметъра са изразени в μg/l съдържание на хлорофил-а, за деветдесетия процентил, изчислен за цяла година през поне петгодишен период.

Държава и тип

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Стойности (μg/l)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Тип II A

Франция

0,67

0,37

1,92

3,50

Испания

0,67

0,37

1,92

3,50

Тип IIA Адриатически

Хърватия

0,82

0,61

1,70

4,00

Италия

0,82

0,61

1,70

4,00

Словения

0,82

0,61

1,70

4,00

Тип IIIW

Франция

0,67

0,42

1,18

1,89

Испания

0,67

0,42

1,18

1,89

Тип IIIE

Кипър

0,66

0,37

0,29

0,53

Гърция

0,66

0,37

0,29

0,53

Малта

0,66

0,37

0,29

0,53


РЕЗУЛТАТИ ОТ СРЕДИЗЕМНОМОРСКА ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ

Биологичен качествен елемент

Макроводорасли и покритосеменни растения

Биологичен качествен поделемент

Макроводорасли

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Следните резултати се отнасят само за горната инфралиторална зона (3,5 — 0,2 m дълбочина) край скалисти брегове:

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Кипър

EEI-c — Индекс за екологична оценка

0,76

0,48

Франция

CARLIT — Картография на литорала и на съобществата, обитаващи скалисти крайбрежия в горния сублиторал

0,75

0,60

Гърция

EEI-c — Индекс за екологична оценка

0,76

0,48

Хърватия

CARLIT — Картография на литорала и на съобществата, обитаващи скалисти крайбрежия в горния сублиторал

0,75

0,60

Италия

CARLIT — Картография на литорала и на съобществата, обитаващи скалисти крайбрежия в горния сублиторал

0,75

0,60

Малта

CARLIT — Картография на литорала и на съобществата, обитаващи скалисти крайбрежия в горния сублиторал

0,75

0,60

Словения

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja obalnega morja na podlagi makroalg

0,76

0,48

Испания

CARLIT — Картография на литорала и на съобществата, обитаващи скалисти крайбрежия в горния сублиторал

0,75

0,60


РЕЗУЛТАТИ ОТ СРЕДИЗЕМНОМОРСКА ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ

Биологичен качествен елемент

Макроводорасли и покритосеменни растения

Биологичен качествен поделемент

Покритосеменни растения

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Хърватия

POMI — Многовариантен индекс за Posidonia oceanica

0,775

0,55

Кипър

PREI — Индекс за бързо и лесно определяне с Posidonia oceanica

0,775

0,55

Франция

PREI — Индекс за бързо и лесно определяне с Posidonia oceanica

0,775

0,55

Гърция

WePOSI — Претеглен индекс за Posidonia oceanica

0,775

0,55

Италия

PREI — Индекс за бързо и лесно определяне с Posidonia oceanica

0,775

0,55

Малта

PREI — Индекс за бързо и лесно определяне с Posidonia oceanica

0,775

0,55

Испания

POMI — Многовариантен индекс за Posidonia oceanica

0,775

0,55

Испания

Valencian-CS

0,775

0,55


РЕЗУЛТАТИ ОТ СРЕДИЗЕМНОМОРСКА ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ

Биологичен качествен елемент

Безгръбначна бентосна фауна

Биологичен качествен елемент

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Италия

M-AMBI — Многомерен морски биотичен индекс на AZTI

0,81

0,61

Словения

Metodologija vrednotenja ekološkega stanja obalnega morja na podlagi bentoških nevretenčarjev

0,83

0,62

Хърватия

M-AMBI — Многомерен морски биотичен индекс на AZTI

0,83

0,62

Кипър

Bentix

0,75

0,58

Франция

AMBI

0,83

0,58

Гърция

Bentix

0,75

0,58

Малта

Bentix

0,75

0,58

Испания

BOPA

0,95

0,54

Испания

MEDOCC

0,73

0,47


Категория води

Крайбрежни води

Географска група за калибриране

Черноморска

Описание на калибрираните типове

Тип

Описание

CW-BL1

Мезохалинни, с малка приливно-отливна амплитуда (< 1 m), плитки (< 30 m), умерено открити до много открити, смесен субстрат (фин пясък за зообентос)

Държави, поделящи калибрираните типове: България и Румъния

РЕЗУЛТАТИ ОТ ЧЕРНОМОРСКА ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ

Биологичен качествен елемент

Фитопланктон

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

България

IBI

0,80

0,63

Румъния

IBI

0,80

0,63


РЕЗУЛТАТИ ОТ ЧЕРНОМОРСКА ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ

Биологичен качествен елемент

Макроводорасли и покритосеменни растения

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

България

EI-Екологичен индекс

0,837

0,644

Румъния

EI-Екологичен индекс

0,837

0,644


РЕЗУЛТАТИ ОТ ЧЕРНОМОРСКА ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ

Биологичен качествен елемент

Безгръбначна бентосна фауна

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

България

M-AMBI(n) — Многомерен нормиран морски биотичен индекс на AZTI

0,90

0,68

Румъния

M-AMBI(n) — Многомерен нормиран морски биотичен индекс на AZTI

0,90

0,68


Категория води

Преходни води

Географска група за калибриране

ГГК Балтийско море

Описание на калибрираните типове

Тип

Соленост на водата на повърхността psu

Соленост на дъното (psu)

Експозиция

Дни със заледяване

Други характеристики

BT1

0 —8

Олигохалинен

0 —8

Много закрити

-

Висланската лагуна в Полша и Куршската лагуна в Литва

Държави, поделящи калибрираните типове:

Литва и Полша

РЕЗУЛТАТИ ОТ ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ „БАЛТИЙСКО МОРЕ“

Биологичен качествен елемент

Фитопланктон

Резултати от параметър, показателен за биомасата (хлорофил-а)

Следните резултати се отнасят за лятна средномесечна стойност май/юни—септември

Държава

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Стойности (μg/l)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Литва

0,83

0,57

31,70

46,60

Полша

0,77

0,61

33,46

42,20


Категория води

Преходни води

Географска група за калибриране

Североизточно-атлантическа

Описание на калибрираните типове

Тип

Характеризиране

Соленост (psu),

Приливно-отливна амплитуда (m), Дълбочина (m)

Скорост на течението (възли), Експозиция

Размесване Време на престой

NEA 11

Преходни води

0 —35

Малка до голяма приливно-отливна амплитуда

< 30

Променлива

Закрити или умерено открити

Частично постоянно стратифицирани

Дни до седмици

Държави, поделящи калибрираните типове:

 

Белгия, Германия, Франция, Ирландия, Нидерландия, Португалия, Испания

Описание на общите калибрирани подтипове за биологичен качествен елемент Безгръбначна бентосна фауна:

Подтип

Характеризиране

ДЧ, споделящи подтипа

A

Лагуни

Ирландия, Испания

B

Пресноводни-олигохалинни, среден речен отток

Ирландия, Испания

C

Естуар със средна приливно-отливна амплитуда (mesotidal) с непостоянен речен отток

Португалия, Испания

D

Големи естуари

Германия, Франция, Ирландия, Нидерландия, Португалия, Испания

E

Малък-среден естуар с > 50 % литорална зона

Франция, Ирландия, Германия, Испания

F

Малък-среден естуар с < 50 % литорална зона

Франция, Ирландия, Португалия, Испания


РЕЗУЛТАТИ ОТ СЕВЕРОИЗТОЧНО-АТЛАНТИЧЕСКА ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ

Биологичен качествен елемент:

Фитопланктон

Фитопланктон: параметър, показателен за биомаса (хлорофил-а)

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество и стойности на параметъра

Стойностите на параметъра са изразени в μg/l, измерени като национален показател за хлорофил-а, изчислен за период от шест години. Националите показатели за Франция, Нидерландия, Португалия и Испания използват обикновено мярката P90 Chl-a с коригирани прагове за солеността, Ирландия използва комбинация от P90 Chl-a и средни стойности.

Държава

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Стойности (μg/l)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Франция

0,67

0,397

5,33

8,88

Ирландия

0,80

0,60

12,96

25,96

Нидерландия

0,80

0,60

12,00

18,00

Португалия-северна

0,667

0,467

10,000

14,288

Испания — естуари в Централна Кантабрия и Галиция — Зона на размесване (*2)

0,67

0,44

8,00

12,00

Испания — естуари в Централна Кантабрия и Галиция — Еухалинни (*2)

0,67

0,33

4,00

8,00

Испания — естуари в Източна Кантабрия — Еухалинни (*2)

0,67

0,33

1,95

3,90

Испания — естуари в Източна Кантабрия — Полихалинни (*2)

0,67

0,33

3,30

6,60

Испания — естуари в Източна Кантабрия — Мезохалинни (*2)

0,67

0,33

5,10

10,20

Испания — естуари в Източна Кантабрия — Олигохалинни (*2)

0,67

0,33

6,60

13,20

Испания — естуари в Кадиския залив — Зона на размесване

0,67

0,33

3,75

7,50

Испания — естуари в Кадиския залив — Еухалинни (*2)

0,67

0,33

3,00

6,00


РЕЗУЛТАТИ ОТ СЕВЕРОИЗТОЧНО-АТЛАНТИЧЕСКА ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ

Биологичен качествен елемент:

Макроводорасли и покритосеменни растения

Биологичен качествен поделемент

Макроводорасли

Литорални макроводорасли в цъфтеж върху мек дънен субстрат, показателни за обилие

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Франция

TWOGA — оценка за макроводорасли в цъфтеж

0,80

0,60

Ирландия

Инструмент OGA — Обилие на опортюнистични зелени макроводорасли

0,80

0,60

Португалия

BMI — Индекс за цъфтежа на макроводораслите

0,770

0,590


РЕЗУЛТАТИ ОТ СЕВЕРОИЗТОЧНО-АТЛАНТИЧЕСКА ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ

Биологичен качествен елемент:

Макроводорасли и покритосеменни растения

Биологичен качествен поделемент

Покритосеменни растения

Морски треви

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Германия

SG — Инструмент за оценка на литорална морска трева в крайбрежни и преходни води

0,80

0,60

Франция

SBQ — качество на подводни ливади от морска трева в крайбрежни и преходни водни обекти

0,80

0,645

Ирландия

Литорална морска трева

0,80

0,61

Нидерландия

SG — Мониторинг на подводни ливади от морска трева по водни басейни със заснемане от въздуха и наблюдение на място и определяне на площта и гъстотата по видове

0,80

0,60

Португалия

SQI — Индекс за качество на основата на морска трева

0,800

0,600


РЕЗУЛТАТИ ОТ СЕВЕРОИЗТОЧНО-АТЛАНТИЧЕСКА ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ

Биологичен качествен елемент:

Макроводорасли и покритосеменни растения

Биологичен качествен поделемент

Покритосеменни растения

Солени блата

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Франция

 

 

 

Испания — Кантабрия

AQI — Индекс за качество на основата на покритосеменни видове

0,88

0,73

Португалия

AQuA — Индекс за оценка на качеството на основата на покритосеменни видове

0,800

0,600

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Подтип Г

Франция

BEQI-FR

0,870

0,670

Германия

M-AMBI — Многомерен морски биотичен индекс на AZTI

0,850

0,700

Нидерландия

BEQI2 — Индекс 2 на основата на качеството на бентосната екосистема

0,800

0,600

Испания

M-AMBI — Многомерен морски биотичен индекс на AZTI

0,770

0,530

Португалия

BAT — Инструмент за оценка на бентоса

0,84

0,60

Подтип Д

Франция

BEQI-FR

0,830

0,620

Испания

M-AMBI — Многомерен морски биотичен индекс на AZTI

0,770

0,530

Испания

QSB — Качество на мек дънен субстрат

0,800

0,600

Подтип Е

Франция

BEQI-FR

0,840

0,630

Испания

M-AMBI — Многомерен морски биотичен индекс на AZTI

0,770

0,530

Португалия

BAT — инструмент за оценка на бентоса

0,79

0,580


РЕЗУЛТАТИ ОТ СЕВЕРОИЗТОЧНО-АТЛАНТИЧЕСКА ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ

Биологичен качествен елемент:

Рибна фауна

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Белгия

EBI — Биотичен индекс за естуара Zeeschelde

0,850

0,615

Франция

ELFI — Индекс за рибна фауна за естуари и лагуни

0,910

0,675

Германия

FAT – TW - Fischbasiertes Bewertungswerkzeug für Übergangsgewässer der norddeutschen Ästuare

0,840

0,620

Ирландия

TFCI — Индекс за класификация на рибна фауна за преходни води

0,810

0,580

Ирландия

EMFI — Многостранен индекс за естуари въз основа на рибна фауна

0,920

0,650

Нидерландия

FAT – TW — Индекс за рибна фауна по РДВ за преходни води, тип O2

0,800

0,600

Португалия

EFAI — Индекс за оценка на рибна фауна в естуари

0,865

0,700

Испания

AFI — Индекс за рибна фауна на AZTI

0,780

0,550

Испания

TFCI — Индекс за класификация на рибна фауна за преходни води

0,900

0,650


Категория води

Преходни води

Географска група за калибриране

Средиземноморска

Описание на калибрираните типове

Общ калибриран тип

Характеристики на типа

ДЧ, споделящи общия калибриран тип

CL-Олигохалинна

Крайбрежни лагуни (соленост < 5 psu)

Испания, Франция, Италия

CL-Мезохалинни, затворена и полузатворена

Крайбрежни лагуни (соленост 5—18 psu)

Испания (*3), Франция (*3), Италия, Гърция

CL-Полихалинна, затворена и полузатворена

Крайбрежни лагуни (соленост 18—40 psu)

Испания (*3), Франция (*3), Италия, Гърция

Хиперхалинна (соленост > 40 psu),

Хиперхалинна (соленост > 40 psu)

Испания

Естуари

Естуари (тип естуари, пряко вливащи се в морето)

Испания, Хърватия


РЕЗУЛТАТИ ОТ СРЕДИЗЕМНОМОРСКА ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ

Биологичен качествен елемент:

Фитопланктон

Фитопланктон: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава и тип

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Крайбрежни лагуни полихалинни затворени

Франция

PhIL — Индекс за средиземноморски полихалинни лагуни на основата на фитопланктон

0,710

0,390

Гърция

MPI — Многостранен индекс за фитопланктон

0,780

0,510

Италия

MPI — Многостранен индекс за фитопланктон

0,780

0,510

Крайбрежни лагуни Полихалинни полузатворени

Франция

PhIL — Индекс за средиземноморски полихалинни лагуни на основата на фитопланктон

0,710

0,390

Гърция

MPI — Многостранен индекс за фитопланктон

0,820

0,540

Италия

MPI — Многостранен индекс за фитопланктон

0,820

0,540


РЕЗУЛТАТИ ОТ СРЕДИЗЕМНОМОРСКА ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ

Биологичен качествен елемент:

Макроводорасли и покритосеменни растения

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава и тип

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Мезо-, поли- и еухалинни крайбрежни лагуни (> 5 ‰), затворени или полузатворени

Франция

Exclame

0,8

0,6

Гърция

EEI-c — Индекс за екологична оценка

0,7

0,4

Италия

MaQI — Индекс за качество на основата на макрофити

0,8

0,6


РЕЗУЛТАТИ ОТ СРЕДИЗЕМНОМОРСКА ГЕОГРАФСКА ГРУПА ЗА КАЛИБРИРАНЕ

Биологичен качествен елемент:

Безгръбначна бентосна фауна

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи — калибрирани

Държава и тип

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Крайбрежни лагуни Полихалинни полузатворени

Франция

M-AMBI — Многомерен морски биотичен индекс на AZTI

0,84

0,63

Италия

M-AMBI — Многомерен морски биотичен индекс на AZTI

0,96

0,71

Гърция

M-AMBI — Многомерен морски биотичен индекс на AZTI

0,83

0,62

Крайбрежни лагуни — мезохалинни, затворени и полузатворени

Италия

M-AMBI — Многомерен морски биотичен индекс на AZTI

-

0,71

Гърция

M-AMBI — Многомерен морски биотичен индекс на AZTI

-

0,62

Част 2

Категория води

Реки

Географска група за калибриране

Кръстосана географска група за калибриране

Биологичен качествен елемент

Рибна фауна

Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Група държави от Дунавския регион

Унгария

Унгарски многостранен индекс за рибната фауна (HMMFI)

0,80

0,60

Средиземноморска група

България

TsBRI (специфичен за типа български индекс за рибната фауна)

0,860

0,650

Италия

Индекс NISECI (Нов индекс за екологично състояние на рибни съобщества)

0,80

0,60


Категория води

Реки

Географска група за калибриране

Кръстосана географска група за калибриране Много големи реки

Биологичен качествен елемент

Макрофити и фитобентос

Биологичен качествен поделемент

Фитобентос

Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи — калибрирани — Тип R-L2

Държава

Национални класификационни системи — калибрирани

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Белгия (Фландрия)

Индекс PISIAD (Пропорции на чувствителни към въздействие и на свързани с въздействие кремъчни водорасли)

0,80

0,60


Категория води

Езера

Географска група за калибриране

Алпийски езера

Биологичен качествен елемент

Бентосна безгръбначна фауна

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи

Държава

Национални класификационни системи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Италия

BQIES (индекс за качество на основата на бентоса с очакван брой видове)

0,88

0,76


Биологичен качествен елемент

Рибна фауна

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи

Държава

Национални класификационни системи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Франция

ELFI — (Европейски индекс за езера на базата на рибната фауна): Indice Ichtyofaune Lacustre (IIL)

0,73

0,49


Категория води

Езера

Географска група за калибриране

Централнобалтийски езера

Биологичен качествен елемент

Фитопланктон

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи

Държава

Национални класификационни методи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Франция

Индекс за фитопланктон за езера (IPLAC): Indice Phytoplancton Lacustre

0,80

0,60


Биологичен качествен елемент

Макрофити и фитобентос

Биологичен качествен поделемент

Макрофити

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи

Държава

Национални класификационни методи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Франция

Френски индекс за макрофити за езера (IBML): Indice Biologique Macrophytique en Lacs

0,80

0,60


Биологичен качествен елемент

Рибна фауна

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи

Държава

Национални класификационни методи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Белгия (Фландрия)

Индекс за езера и резервоари във Фландрия на основата на рибна фауна (Белгия)

0,80

0,60


Категория води

Езера

Географска група за калибриране

Средиземноморски езера


Биологичен качествен елемент

Фитопланктон

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи

Държава

Национални класификационни методи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Хърватия

Унгарски индекс за езера на базата на фитопланктон (HLPI)

0,80

0,60

Франция

Индекс за фитопланктон за езера (IPLAC): Indice Phytoplancton Lacustre

0,80

0,60

Гърция

HeLPhy — Гръцки метод за оценка на езера на базата на фитопланктон

0,80

0,60

Италия

Италиански метод за оценка на фитопланктон (IPAM)

0,80

0,60


Биологичен качествен елемент

Макрофити и фитобентос

Биологичен качествен поделемент

Макрофити

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи

Държава

Национални класификационни методи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Хърватия

Биоценологичен индекс (BMHR)

0,90

0,70

Франция

Френски индекс за макрофити за езера (IBML): Indice Biologique Macrophytique en Lacs

0,80

0,60

Гърция

HeLM — Гръцки метод за оценка езера на базата на макрофити

0,80

0,60

Италия

VLMMI — Многостранен индекс за вулканични езера на основата на макрофити

0,70

0,50

Испания

Испански метод за оценка на екологичното състояние на езера на базата на макрофити OFALAM 1: Покритие на макрофити в еутрофицирана среда

Национални типове езера:

L-T01, L-T02, L-T03, L-T04, L-T05, L-T06, L-T07, L-T08, L-T10, L-T11, L-T12, L-T14, L-T15, L-T16, L-T17, L-T18, L-T19, L-T20, L-T21, L-T22, L-T23, L-T24, L-T25, L-T26, L-T2, L-T28, L-T29

0,99

0,90

Испания

Испански метод за оценка на екологичното състояние на езера на базата на макрофити OFALAM 2: Покритие на екзотични макрофити Национални типове езера:

L-T01, L-T02, L-T03, L-T04, L-T05, L-T06, L-T07, L-T08, L-T10, L-T11, L-T12, L-T14, L-T15, L-T16, L-T17, L-T18, L-T19, L-T20, L-T21, L-T22, L-T23, L-T24, L-T25, L-T26, L-T2, L-T28, L-T29

1,00

0,95

Испания

Испански метод за оценка на екологичното състояние на езера на базата на макрофити OFALAM 3:

Национални типове езера (посочвайки приложеното средство за измерване)

 

 

Общо покритие на хидрофити

 

 

L-T10, L-T14, L-T15, L-T16, L-T25

0,83

0,55

L-T11

0,86

0,57

L-T18

0,88

0,62

L-T20, L-T21, L-T22, L-T23, L-T29

0,92

0,61

L-T12, L-T24, L-T26, L-T27, L-T28

0,94

0,62

Присъствие/отсъствие на хидрофити

 

 

L-T01, L-T02, L-T03, L-T04, L-T05, L-T06, L-T07, L-T08

Присъствие

Отсъствие

Испания

Испански метод за оценка на екологичното състояние на езера на базата на макрофити OFALAM 4:

Национални типове езера (посочвайки приложеното средство за измерване):

 

 

Покритие на хелофити

 

 

L-T20, L-T21, L-T22, L-T23

0,86

0,50

L-T12, L-T14, L-T15, L-T25, L-T29

0,88

0,75

L-T10, L-T11, L-T16, L-T18, L-T24, L-T26, L-T27, L-T28

0,90

0,75

Общо покритие на макрофити

 

 

L-T17

0,90

0,75

L-T19

0,83

0,55

Испания

Испански метод за оценка на екологичното състояние на езера на базата на макрофити OFALAM 5:

Обилие на макрофити Национални типове езера:

 

 

L-T18; L-T25

-

0,48

L-T16, L-T17, L-T19

-

0,50

L-T27, L-T28

-

0,53

L-T29

-

0,56

L-T24

-

0,60

L-T11; L-T26

-

0,62

L-T10

-

0,64

L-T12

-

0,70

L-T14, L-T15

-

0,78


Биологичен качествен елемент

Бентосна безгръбначна фауна

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи

Държава

Национални класификационни методи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Хърватия

Хърватски метод за класификация на езера на базата на бентосни макробезгърбначни

0,80

0,60

Гърция

GLBiI — Гръцки индекс за езерни бентосни безгръбначни

0,80

0,60

Гърция

HeLLBI — Гръцки метод за оценка за езерна литорална бентосна безгръбначна фауна

0,80

0,60

Италия

BQIES (индекс за качество на основата на бентоса с очакван брой видове)

0,88

0,76

Испания

Испански индекс за езера на базата на безгръбначни IBCAEL Национални типове езера

 

 

L-T01, L-T02, L-T03, L-T04, L-T05, L-T09

0,92

0,69

L-T06, L-T07, L-T08, L-T10, L-T11, L-T12

0,93

0,69

L-T13, L-T17, L-T30

0,89

0,68

L-T14, L-T15, L-T24, L-T25, L-T26, L-T27, L-T29

0,78

0,59

L-T16, L-T18

0,86

0,58

L-T19, L-T21

0,80

0,60

L-T20, L-T28

0,80

0,60

L-T22

0,9

0,67

L-T23

0,84

0,63

Испания

Индекс QAELS2010

 

 

плитки постоянни малки езерни водоеми

0,86

0,58

плитки временни малки езерни водоеми

0,89

0,68


Биологичен качествен елемент

Рибна фауна

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи

Държава

Национални класификационни методи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Хърватия

Хърватски индекс за рибната фауна за естествени езера (CFIL)

0,80

0,60

Франция

ELFI — (Европейски индекс за езера на базата на рибната фауна): Indice Ichtyofaune Lacustre (IIL)

0,73

0,49

Гърция

GLFI — Гръцки индекс за езера на базата на рибната фауна

0,80

0,60

Италия

Индекс за рибната фауна в езерата (LFI)

0,82

0,64


Категория води

Езера

Географска група за калибриране

Източноконтинентални езера


Биологичен качествен елемент

Макрофити и фитобентос

Биологичен качествен поделемент

Фитобентос

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи

Държава

Национални класификационни методи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Румъния

RO-AMLP — Румънски метод за оценка на екологичното състояние на естествени езера въз основа на фитобентос (кремъчни водорасли)

0,80

0,60


Биологичен качествен елемент

Рибна фауна

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни методи

Държава

Национални класификационни методи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

България

Български метод за екологична класификация и мониторинг на езера, базиран на рибна фауна

0,76

0,52

Унгария

Унгарски многостранен индекс за меандърни езера на базата на рибата (HMMFIfO)

0,80

0,60

Унгария

Балатонски индекс на базата на рибата (BFI)

0,80

0,60


Категория води

Крайбрежни води

Географска група за калибриране

Балтийско море


Биологичен качествен елемент

Фитопланктон

Фитопланктон: параметър, показателен за биомаса (хлорофил-а)

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество и стойности на параметъра

Държава и тип

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Стойности (μg/l)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

BC2 (включително немските национални типове B1. B2a. B2b)

Германия (B1)

0,91

0,67

9,30

12,70

Германия (B2a)

0,89

0,67

1,80

2,40

Германия (B2b)

0,93

0,67

1,40

1,95


Биологичен качествен елемент

Макроводорасли и покритосеменни растения

Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи

Държава и тип

Национални класификационни системи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

BC2

Германия

PHYBIBCO — Фитобентосен индекс за балтийски вътрешни крайбрежни води (PHYtoBenthic Index for Baltic inner coastal waters)

0,80

0,60

BC1

Финландия

Дълбочинна граница за Fucus (макроводорасли)

0,90

0,74

Швеция

MSMDI (макроводорасли и покритосеменни растения)

0,60

0,40

BC6

Дания

Гранична дълбочина за покритосеменни растения

0,90

0,74

Швеция

MSMDI (макроводорасли и покритосеменни растения)

0,60

0,40

BC7

Германия

Balcosis — Система за анализ на балтийски водораслови събщества (макроводорасли и покритосеменни растения) (Baltic ALgae COmmunity AnalySIs System)

0,80

0,60

Полша

MQAI — Индекс за оценка на качеството на основата на макрофити

0,90

0,70

BC8

Германия

Balcosis — Система за анализ на балтийски водораслови събщества (макроводорасли и покритосеменни растения) (Baltic ALgae COmmunity AnalySIs System)

0,80

0,60

Дания

Гранична дълбочина за покритосеменни растения

0,90

0,74


Биологичен качествен елемент

Безгръбначна бентосна фауна

Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи

Държава и тип

Национални класификационни системи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

BC2

Германия

MarBIT — Метод с използване на морски биотичен индекс

0,80

0,60

BC4

Естония

ZKI — Естонски индекс за макрозообентосно съобщество в крайбрежни води

0,39

0,24

Латвия

BQI — Индекс за качество на бентоса

0,88

0,75


Категория води

Крайбрежни води

Географска група за калибриране

Североизточно-атлантическа


Биологичен качествен елемент

Фитопланктон

Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи

Фитопланктон: параметър, показателен за биомаса (хлорофил-а)

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество и стойности на параметъра

Стойностите на параметъра са изразени в μg/l като деветдесетия процентил, изчислен за определения сезон на растежа през шестгодишен период.

Държава и тип

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Стойности (μg/l)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

NEA 1/26d

Дания

0,66

0,50

3,00

4,00

NEA 5

Германия

0,67

0,44

5,00

7,50

NEA 7

Норвегия

0,67

0,33

2,50

5,00


Биологичен качествен елемент

Макроводорасли и покритосеменни растения

Биологичен качествен поделемент

Макроводорасли

Литорални или сублиторални макроводорасли върху скалисто дъно

Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи

Държава и тип

Национални класификационни системи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Тип NEA 5

Германия

HPI — Индекс за фитобентоса на Хелголанд

0,80

0,60


Биологичен качествен елемент

Макроводорасли и покритосеменни растения

Биологичен качествен поделемент

Макроводорасли

Литорални макроводорасли в цъфтеж върху мек дънен субстрат, показателни за обилие

Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи

Държава

Национални класификационни системи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

NEA 3/4

Германия

OMAI — опортюнистични макроводорасли-покритие/акри върху меки седименти, литорални, в крайбрежни води

0,80

0,60


Биологичен качествен елемент

Макроводорасли и покритосеменни растения

Биологичен качествен поделемент

Покритосеменни растения

Солени блата

Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи

Държава

Национални класификационни системи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Германия

EM — Оценка на растителност в солени блата в крайбрежни и преходни води

0,80

0,60

Ирландия

SMAATIE — Инструмент за оценка на покритосеменни в солени блата за Ирландия

0,80

0,60

Нидерландия

TSM — Индекси по РВД за типове естествени водоеми: приливно солено блато

0,80

0,60


Биологичен качествен елемент

Макроводорасли и покритосеменни растения

Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи

Държава и тип

Национални класификационни системи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Тип NEA 8b

Швеция

MSMDI (макроводорасли и покритосеменни растения)

0,80

0,60

Дания

Гранична дълбочина за покритосеменни растения

0,90

0,74


Биологичен качествен елемент

Безгръбначна бентосна фауна

Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи

Държава и тип

Национални класификационни системи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Тип NEA 1/26

Португалия

RAT — Инструмент за оценка на скалисти брегове

0,800

0,600

Испания

BO2A — Индекс за бентосни опортюнистични полихети/амфиподи

0,83

0,50

Тип NEA 5*

Германия

MarBIT — Метод с използване на морски биотичен индекс

0,80

0,60


Категория води

Крайбрежни води

Географска група за калибриране

Средиземноморска


Биологичен качествен елемент

Фитопланктон

Фитопланктон: параметър, показателен за биомаса (хлорофил-а)

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество и стойности на параметъра

Стойностите на параметъра са изразени в μg/l съдържание на хлорофил-а, за деветдесетия процентил, изчислен за цяла година през поне петгодишен период.

Държава и тип

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Стойности (μg/l)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Тип I

Франция

0,670

0,330

4,925

10,000

Италия

0,850

0,620

5,600

14,100

Тип II A Тиренски

 

 

 

 

Италия

0,84

0,62

1,17

2,90

Тип III W Адриатически

Италия

 

 

 

1,7  (*4)

Хърватия

 

 

 

1,7  (*4)

Тип III W Тиренски

Италия

 

 

 

1,17  (*4)


Биологичен качествен елемент

Макроводорасли и покритосеменни растения

Биологичен качествен поделемент

Покритосеменни растения

Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи

Държава

Национални класификационни системи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Гърция

CymoSkew

0,75

0,50


Категория води

Преходни води

Географска група за калибриране

Балтийско море


Биологичен качествен елемент

Фитопланктон

Фитопланктон: параметър, показателен за биомаса (хлорофил-а)

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество и стойности на параметъра

Следните резултати се отнасят за лятна средномесечна стойност юни—септември

Държава

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Стойности (μg/l)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Латвия

0,83

0,67

2,4

3,0


Биологичен качествен елемент

Макроводорасли и покритосеменни растения

Биологичен качествен поделемент

Покритосеменни растения

Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи

Държава

Национални класификационни системи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Латвия

н.п.

Полша

ESMIz — Индекс за екологичното състояние на лагуни на базата на макрофити

0,68

0,41


Биологичен качествен елемент

Безгръбначна бентосна фауна

Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи

Държава

Национални класификационни системи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Латвия

BQI — Индекс за качество на базата на бентоса

0,784

0,588

Полша

B — Оценка BQE на макрозообентос чрез многостранен индекс

0,765

0,647


Биологичен качествен елемент

Рибна фауна

Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи

Държава

Национални класификационни системи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Полша

PMFI — Полски многостранен индекс на базата на рибата

0,80

0,60


Категория води

Преходни води

Географска група за калибриране

Североизточно-атлантическа


Биологичен качествен елемент

Фитопланктон

Фитопланктон: параметър, показателен за биомаса (хлорофил-а)

Резултати: Отношения на показателите за екологично качество и стойности на параметъра

Стойностите на параметъра са изразени в μg/l като деветдесетия процентил, изчислен за определения сезон на растежа

Държава

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Стойности (μg/l)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Белгия

1,00

0,60

100

200


Биологичен качествен елемент

Макроводорасли и покритосеменни растения

Биологичен качествен поделемент

Покритосеменни растения

Солени блата

Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи

Държава

Национални класификационни системи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Белгия

TMQI — индекс за качество за приливни блата

0,85

0,75

Германия

EM — Оценка на растителност в солени блата в крайбрежни и преходни води

0,80

0,60

Ирландия

SMAATIE — Инструмент за оценка на покритосеменни в солени блата за Ирландия

0,80

0,60

Нидерландия

TSM — Индекси по РВД за типове естествени водоеми: приливно солено блато

0,80

0,60


Биологичен качествен елемент

Макроводорасли и покритосеменни растения

Биологичен качествен поделемент

Покритосеменни растения

Морски треви

Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи

Държава

Национални класификационни системи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Испания — Кантабрия

AQI — Индекс за качество на основата на покритосеменни видове

0,850

0,700


Биологичен качествен елемент

Безгръбначна бентосна фауна

Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи

Държава и тип

Национални класификационни системи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Белгия

BEQI — Индекс на основата на качеството на бентосната екосистема

0,75

0,5

Подтип Г

Германия

AeTV - Aestuar Type Verfahren

0,80

0,60

Ирландия

IQI — Индекс за качество на основата на инфауна

0,75

0,64

Испания

TasBEM — Таксономично достатъчен многостранен индекс на основата на бентос (Taxonomically Sufficient Benthic Multimetric)

0,79

0,66

Подтип Д

Германия

AeTV - Aestuar Type Verfahren

0,80

0,60

Германия

M-AMBI

0,85

0,70

Ирландия

IQI — Индекс за качество на основата на инфауна

0,75

0,64

Испания

TasBEM — Таксономично достатъчен многостранен индекс на основата на бентос (Taxonomically Sufficient Benthic Multimetric)

0,79

0,66

Подтип Е

Ирландия

IQI — Индекс за качество на основата на инфауна

0,75

0,64

Испания

TasBEM — Таксономично достатъчен многостранен индекс на основата на бентос (Taxonomically Sufficient Benthic Multimetric)

0,79

0,66


Категория води

Преходни води

Географска група за калибриране

Средиземноморска


Биологичен качествен елемент

Фитопланктон

Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи

Държава и тип

Национални класификационни системи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Крайбрежни лагуни олигохалинни и мезохалинни

Испания (Балеарски острови)

FITOHMIB

0,93

0,73

Естуари

Испания (Южното крайбрежие)

TWIf — Индекс за преходни води на основата на фитопланктон

0,50

0,36

Хърватия

MPI — Многостранен индекс за фитопланктон

0,80

0,60


Биологичен качествен елемент

Макроводорасли и покритосеменни растения

Биологичен качествен поделемент

Покритосеменни растения

Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи

Държава и тип

Национални класификационни системи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Естуари

Хърватия

ZonoMI index-Zostera noltei multivariate index

0,775

0,550


Биологичен качествен елемент

Безгръбначна бентосна фауна

Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи

Държава и тип

Национални класификационни системи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Крайбрежни лагуни олигохалинни Мезохалинни и полихалинни

Испания (Балеарски острови)

INVHMIB

0,93

0,73

Крайбрежни лагуни олигохалинни

Испания (Северно крайбрежие)

QAELS

0,86

0,58

Крайбрежни лагуни мезохалинни

Испания (Северно крайбрежие)

QAELS

0,72

0,62

Естуари

Хърватия

AMBI

0,80

0,60

Испания (без естуари, пряко вливащи се в морето — южно крайбрежие)

BO2A

0,87

0,45

Испания (с естуари, пряко вливащи се в морето — южно крайбрежие)

BO2A

0,87

0,52


Биологичен качествен елемент

Рибна фауна

Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи

Държава

Национални класификационни системи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Крайбрежни лагуни — мезохалинни и полихалинни, затворени и полузатворени

Италия

HFBI — Биологичен индекс за местообитание на рибна фауна

0,94

0,55

Естуари

Хърватия

M-EFI — Модифициран индекс за рибна фауна за естуари

0,80

0,60


Категория води

Преходни води

Географска група за калибриране

Черноморска


Биологичен качествен елемент

Фитопланктон

Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи

Държава

Национални класификационни системи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Румъния

IBI — Интегриран биологичен индекс

0,70

0,42


Биологичен качествен елемент

Безгръбначна бентосна фауна

Резултати: отношения на показателите за екологично качество на националните класификационни системи

Държава

Национални класификационни системи

Отношения на показателите за екологично качество (EQR)

Гранични стойности между много добро и добро състояние

Гранични стойности между добро и умерено състояние

Румъния

M-AMBI(n) — Многомерен нормиран морски биотичен индекс на AZTI

0,90

0,68

Част 3

Категория води

Реки

Географска група за калибриране

Алпийски


Държава

Тип

Биологичен качествен елемент

Австрия

R-A1 и R-A2

Макрофити

Франция

Макрофити

Германия

Макрофити

Италия

Макрофити

Словения

Макрофити

Испания

Макрофити


Категория води

Реки

Географски групи за калибриране

Средиземно море


Държава

Тип

Биологичен качествен елемент

Кипър

Национални типове реки

Рибна фауна


Категория води

Реки

Географски групи за калибриране

Много големи реки


Държава

Тип

Биологичен качествен елемент

Финландия

R-L1

Фитопланктон

Италия

R-L2

Фитопланктон

Норвегия

R-L1

Фитопланктон

Швеция

R-L1

Фитопланктон


Категория води

Езера

Географски групи за калибриране

Кръстосана географска група за калибриране


Държава

Тип

Биологичен качествен елемент

Австрия

Всички национални типове езера

Фитобентос

Естония

Фитобентос

Латвия

Фитобентос

Нидерландия

Фитобентос

Норвегия

Фитобентос

Испания

Фитобентос


Категория води

Езера

Географски групи за калибриране

Средиземно море


Държава

Тип

Биологичен качествен елемент

Кипър

Национални типове езера

Рибна фауна

Испания

Рибна фауна


Категория води

Крайбрежни води

Географска група за калибриране

Балтийско море


Държава

Тип

Биологичен качествен елемент

Финландия

BC1, BC3

Биологичен качествен поделемент — покритосеменни

Полша

BC5

Макроводорасли и покритосеменни растения


Категория води

Преходни води

Географска група за калибриране

Балтийско море


Държава

Тип

Биологичен качествен елемент

Латвия

Национални типове

Макроводорасли и покритосеменни растения


Категория води

Преходни води

Географска група за калибриране

Североизточно-атлантическа


Държава

Тип

Биологичен качествен елемент

Германия

NEA 11

Фитопланктон


Категория води

Преходни води

Географска група за калибриране

Средиземно море


Държава

Тип

Биологичен качествен елемент

Хърватия

Естуари

Биологичен качествен поделемент — макроводорасли


Категория води

Преходни води

Географска група за калибриране

Черноморска


Държава

Тип

Биологичен качествен елемент

Румъния

Национални типове

Макроводорасли и покритосеменни растения


(*1)  *Гранични стойности между много добро и добро състояние не са определени за резервоари (както тип LM5/7, така и тип LM8 са резервоари)

(*2)  обхвати на солеността, определени чрез медианната соленост (P50), както следва: Еухалинни [30,1-34,4] PSU; Полихалинни [18,1-30,0] PSU; Мезохалинни [5,1-18,0] PSU; Олигохалинни [0,5-5,0] PSU

(*3)  * Испания и Франция не правят разграничение между полузатворена и затворена лагуна,

(*4)  * Стойностите не са национални граници, а прагови стойности


ПРИЛОЖЕНИЕ 2

В таблиците по-долу са изброени държавите — членки на ЕС, и членуващите в ЕИП държави от ЕАСТ (наричани по-нататък „държавите“), участващи в посочената географска група за калибриране (създадена за всяка категория повърхностни води, т.е. реки, езера, крайбрежни води и преходни води).

1.   РЕКИ

Име на географската група за калибриране

Държави, участващи в географска интеркалибрация

Северна

Финландия

 

Ирландия

 

Норвегия

 

Швеция

 

 

Централна/Балтийска

Австрия

 

Белгия

 

Чехия

 

Дания

 

Естония

 

Франция

 

Германия

 

Ирландия

 

Италия

 

Латвия

 

Литва

 

Люксембург

 

Нидерландия

 

Полша

 

Испания

 

Швеция

 

 

Алпийски

Австрия

 

Франция

 

Германия

 

Италия

 

Словения

 

Испания

 

 

Източноконтинентални

Австрия

 

България

 

Хърватия

 

Чехия

 

Гърция

 

Унгария

 

Румъния

 

Словакия

 

Словения

Средиземноморска

България

 

Хърватия

 

Кипър

 

Франция

 

Гърция

 

Италия

 

Малта

 

Португалия

 

Словения

 

Испания

2.   ЕЗЕРА

Име на географската група за калибриране

Държави, участващи в географска интеркалибрация

Северна

Финландия

 

Ирландия

 

Норвегия

 

Швеция

 

 

Централна/Балтийска

Белгия

 

Чехия

 

Дания

 

Естония

 

Франция

 

Германия

 

Ирландия

 

Латвия

 

Литва

 

Нидерландия

 

Полша

 

 

Алпийски

Австрия

 

Франция

 

Германия

 

Италия

 

Словения

 

 

Източноконтинентална

България

 

Унгария

 

Румъния

 

 

Средиземноморска

Хърватия

 

Кипър

 

Франция

 

Гърция

 

Италия

 

Португалия

 

Испания

3.   КРАЙБРЕЖНИ ВОДИ

Име на географската група за калибриране

Държави, участващи в географска интеркалибрация

Балтийска

Дания

 

Естония

 

Финландия

 

Германия

 

Латвия

 

Литва

 

Полша

 

Швеция

 

 

Североатлантическа

Белгия

 

Дания

 

Франция

 

Германия

 

Ирландия

 

Нидерландия

 

Норвегия

 

Португалия

 

Испания

 

Швеция

 

 

Средиземноморска

Хърватия

 

Кипър

 

Франция

 

Гърция

 

Италия

 

Малта

 

Словения

 

Испания

 

 

Черноморска

България

 

Румъния

4.   ПРЕХОДНИ ВОДИ

Име на географската група за калибриране

Държави, участващи в географска интеркалибрация

Балтийска

Латвия

 

Литва

 

Полша

 

Швеция

 

 

Североатлантическа

Белгия

 

Франция

 

Германия

 

Ирландия

 

Нидерландия

 

Португалия

 

Испания

 

Швеция

 

 

Средиземноморска

Хърватия

 

Франция

 

Гърция

 

Италия

 

Испания

 

 

Черноморска

България

 

Румъния


ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/721/oj

ISSN 1977-0618 (electronic edition)