28.11.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 307/15


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2019/1966 НА КОМИСИЯТА

от 27 ноември 2019 година

за изменение и поправка на приложения II, III и V към Регламент (ЕО) № 1223/2009 на Европейския парламент и на Съвета относно козметичните продукти

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1223/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 30 ноември 2009 г. относно козметичните продукти (1), и по-специално член 15, параграф 1 и член 15, параграф 2, четвъртата алинея от него,

като има предвид, че:

(1)

В Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета (2) се предвижда създаването на хармонизирана класификация на веществата като канцерогенни, мутагенни или токсични за репродукцията (CMR) вещества въз основа на научна оценка от страна на Комитета за оценка на риска към Европейската агенция по химикали. Веществата се класифицират като CMR вещества от категория 1A, CMR вещества от категория 1B или CMR вещества от категория 2 в зависимост от равнището на доказателствата за техните CMR свойства.

(2)

В член 15 от Регламент (ЕО) № 1223/2009 се предвижда, че веществата, които са класифицирани като CMR вещества от категория 1A, категория 1B или категория 2 съгласно част 3 от приложение VI към Регламент (ЕО) № 1272/2008 (CMR вещества), са забранени за използване в козметични продукти. Въпреки това едно CMR вещество може да бъде използвано в козметични продукти, ако са изпълнени условията, предвидени в член 15, параграф 1, второто изречение или в член 15, параграф 2, втората алинея от Регламент (ЕО) № 1223/2009.

(3)

С цел да се прилага еднакво забраната на CMR веществата в рамките на вътрешния пазар, да се гарантира правна сигурност — особено за икономическите оператори и националните компетентни органи — и да се гарантира високо ниво на защита на здравето на човека, всички CMR вещества следва да бъдат включени в списъка на забранените вещества в приложение II към Регламент (ЕО) № 1223/2009 и, където е относимо, да бъдат заличени от списъците на ограничените или разрешените вещества в приложения III и V към посочения регламент. Там, където условията, определени в член 15, параграф 1, второто изречение или в член 15, параграф 2, втората алинея от Регламент (ЕО) № 1223/2009, са изпълнени, списъците на ограничените или разрешените вещества в приложения III и V към посочения регламент следва да бъдат съответно изменени.

(4)

За всички вещества, които са класифицирани като CMR вещества, съгласно Регламент (ЕО) № 1272/2008, считано от 1 декември 2018 г., когато започна да се прилага Регламент (ЕС) 2017/776 на Комисията (3), беше предвидено, че те ще бъдат обхванати от Регламент (ЕС) 2019/831 на Комисията (4). Настоящият регламент обхваща веществата, класифицирани като CMR вещества в Регламент (ЕС) 2018/1480 на Комисията (5), който ще се прилага от 1 май 2020 г.

(5)

По отношение на веществото 2-хидрокси-бензоена киселина, с наименование по Международната номенклатура на козметичните съставки (INCI) Salicylic acid, което е класифицирано като CMR вещество от категория 2, беше подадено искане за прилагане на член 15, параграф 1, второто изречение от Регламент (ЕО) № 1223/2009 и беше установено, че предвиденото в посочената разпоредба условие е изпълнено.

(6)

Салициловата киселина и нейните соли понастоящем са включени във вписване 3 от приложение V към Регламент (ЕО) № 1223/2009 като консерванти, разрешени в козметичните продукти при концентрация до 0,5 % (киселина).

(7)

Салициловата киселина е включена и във вписване 98 от приложение III към Регламент (ЕО) № 1223/2009 като ограничено вещество, разрешено само когато се използва за цели, различни от консервиране, в продукти за коса с отмиване при концентрация до 3,0 % и в други продукти — в концентрация до 2,0 %.

(8)

В съответствие с член 15, параграф 1, второто изречение от Регламент (ЕО) № 1223/2009 вещество, класифицирано като CMR вещество от категория 2, може да бъде използвано в козметични продукти, ако е оценено от Научния комитет по безопасност на потребителите (НКБП) със заключение, че неговото използване в такива продукти е безопасно.

(9)

На 21 декември 2018 г. НКБП публикува научно становище относно салицилова киселина (6) („становището на НКБП“), в което стигна до заключението, че въз основа на наличните данни веществото е безопасно за потребителите, когато се използва като консервант в козметични продукти при концентрация до 0,5 % (киселина), като се отчитат сега действащите по отношение на него ограничения. Становището на НКБП не е приложимо за продукти за устната кухина нито за продукти, които се прилагат чрез спрей и могат да доведат до експозиция на белите дробове на потребителя чрез вдишване.

(10)

НКБП заключи също така, че салициловата киселина е безопасна, когато се използва за цели, различни от консервант, в концентрация до 3,0 % за продукти за коса с отмиване и до 2,0 % за други продукти, като се отчитат сега действащите ограничения по отношение на нея, с изключение на лосиони за тяло, сенки за очи, спирала за мигли, очна линия, червила и ролкови дезодоранти. Становището на НКБП не е приложимо за продукти за устната кухина, нито за продукти, които се прилагат чрез спрей и могат да доведат до експозиция на белите дробове на потребителя чрез вдишване.

(11)

На последно място, НКБП стигна до заключението, че салициловата киселина е вещество, дразнещо очите, с потенциал да причини сериозно увреждане на очите, и посочи, че в момента се провеждат специални изпитвания, за да се оцени дали салициловата киселина има свойства, които нарушават функциите на ендокринната система, и че в зависимост от резултатите от тези изпитвания може да се наложи да бъдат разгледани потенциалните свойства на салициловата киселина, нарушаващи функциите на ендокринната система.

(12)

С оглед на класифицирането на салициловата киселина като CMR вещество от категория 2 и като вещество, дразнещо очите, което може да причини сериозно увреждане на очите и с оглед на становището на НКБП посоченото вещество следва да бъде разрешено като консервант в козметични продукти в концентрация до 0,5 % (киселина), като се имат предвид настоящите ограничения по отношение на него, с изключение на продукти за устната кухина и за приложения, които могат да доведат до експозиция на белите дробове на крайния потребител чрез вдишване. Посоченото вещество следва също така да бъде разрешено — по отношение на употребите, различни от консервант — в продукти за коса с отмиване при концентрация до 3,0 % и в други продукти с изключение на лосиони за тяло, сенки за очи, спирала за мигли, очна линия, червила и ролкови дезодоранти, в концентрация до 2,0 %. Посоченото вещество следва в никакъв случай да не се използва в приложения, които могат да доведат до експозиция на белите дробове на крайния ползвател чрез вдишване. Като се вземе предвид заключението на НКБП, че салициловата киселина е вещество, дразнещо очите, настоящите ограничения и условието, в което се посочва, че веществото не може да се използва в продукти за деца под 3-годишна възраст, с изключение на шампоани, следва да бъдат изменени, така че да обхващат всички продукти, предназначени за деца на възраст под 3 години. Ограниченията, определени в приложение III към Регламент (ЕО) № 1223/2009, и условията, определени в приложение V към посочения регламент, следва да бъдат съответно адаптирани.

(13)

По отношение на нито едно друго вещество, различно от салицилова киселина и класифицирано като CMR вещество съгласно Регламент (ЕО) № 1272/2008 с Регламент (ЕС) 2018/1480, не е подавано искане за употреба в козметични продукти по изключение. Нито едно от тези вещества понастоящем не е ограничено или разрешено в приложение III или приложение V към Регламент (ЕО) № 1223/2009. Четири от тези вещества понастоящем са изброени в приложение II към посочения регламент. Веществата, които все още не са изброени в приложение II към Регламент (ЕО) № 1223/2009, следва да бъдат добавени в списъка на веществата, забранени за употреба в козметични продукти, съдържащ се в посоченото приложение.

(14)

Веществото 8-хидроксихинолин; хинолин-8-ол, с наименование по INCI Oxyquinoline, е класифицирано като CMR вещество от категория 1B съгласно Регламент (ЕС) 2017/776, като неговият сулфат, веществото бис(8-хидроксихинолиниев) сулфат, с наименование по INCI Oxyquinoline sulphate, не е класифицирано като CMR вещество. И двете вещества са включени във вписване 395 от приложение II към Регламент (ЕО) № 1223/2009, когато класификацията на Oxyquinoline като CMR вещество е започнала да се прилага, и са забранени за употреба в козметични продукти, освен при условията, предвидени във вписване 51 от приложение III към посочения регламент. Тъй като е класифицирано като CMR вещество, Oxyquinoline е трябвало да бъде заличено от вписване 51 от приложение III към Регламент (ЕО) № 1223/2009. С Регламент (ЕС) 2019/831 вписване 51 обаче погрешно е заличено изцяло, включително позоваването на посоченото вписване във вписване 395 от приложение II към Регламент (ЕО) № 1223/2009. С цел да се отрази правилно забраната на Oxyquinoline в козметични продукти въз основа на класифицирането му като CMR вещество, вписване 51 следва отново да се въведе за Oxyquinoline sulphate в приложение III към Регламент (ЕО) № 1223/2009, а вписване 395 в приложение II към посочения регламент следва да бъде съответно адаптирано.

(15)

Веществото 4-метил-фенилендиамин с наименование по INCI Diaminotoluene е добавено към списъка на забранените вещества в приложение II към Регламент (ЕО) № 1223/2009 с Регламент (ЕС) 2019/831 като вписване 1507. Това вписване обаче не съответства на конкретно вещество, а на група от вещества, сред които само 4-метил-m-фенилендиамин и 2-метил-m-фенилендиамин, тяхната смес и реакционната маса от тези две вещества са класифицирани като CMR вещества съгласно Регламент (ЕО) № 1272/2008. Измежду тези CMR вещества 4-метил-m-фенилендиамин и 2-метил-m-фенилендиамин, тяхната смес и реакционната маса от тези две вещества вече са включени като вписвания 364, 413 и 1144 в приложение II към Регламент (ЕО) № 1223/2009, докато реакционната маса от 4-метил-m-фенилендиамин и 2-метил-m-фенилендиамин все още не е забранена за използване в козметични продукти. Поради това вписване 1507 в приложение II към Регламент (ЕО) № 1223/2009 следва да бъде изменено и да обхваща само посоченото вещество. Тъй като CMR веществата 4-метил-m-фенилендиамин и 2-метил-m-фенилендиамин, както и сместа и реакционната маса от тези вещества са също така част от по-голямата група ограничени вещества, включени като вписване 9 от приложение III към Регламент (ЕО) № 1223/2009, съответните вписвания в приложение II, включително вписване 1507 в изменения му вид, е следвало да бъдат заличени от вписване 9. Поради това вписване 9 от приложение III към Регламент (ЕО) № 1223/2009 следва да бъде съответно адаптирано.

(16)

Освен това 19 вещества или групи от вещества, класифицирани като CMR вещества с Регламент (ЕС) 2016/1179 (7), който започна да се прилага на 1 март 2018 г., погрешно не са включени в Регламент (ЕС) 2019/831, въпреки факта че няма подадени искания за употребата им в козметични продукти. Нито едно от тези вещества и групи вещества понастоящем не е ограничено или разрешено в приложения III или V към Регламент (ЕО) № 1223/2009. 18 от тези вещества и групи вещества понастоящем не са включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 1223/2009 и поради това следва да бъдат включени в списъка на веществата, забранени за употреба в козметични продукти, съдържащ се посоченото приложение II. Едно от веществата, а именно динатриев октаборат, безводен, принадлежи към групата вещества, вече включена като вписване 1396 в приложение II към Регламент (ЕО) № 1223/2009 и следва да бъде включено в посоченото вписване. Поради това вписване 1396 следва да бъде съответно адаптирано.

(17)

Поради това Регламент (ЕО) № 1223/2009 следва да бъде съответно изменен и поправен.

(18)

Измененията на Регламент (ЕО) № 1223/2009 са въз основа на класификациите на съответните вещества като CMR вещества съгласно Регламент (ЕС) 2018/1480 и поради това следва да се прилагат от същата дата като посочените класификации.

(19)

За да се избегне евентуално прекъсване и правна несигурност за икономическите оператори, поправката на грешката, въведена с Регламент (ЕС) 2019/831 по отношение на веществото Oxyquinoline sulphate, следва да се прилага с обратно действие, считано от датата на влизане в сила на посочения регламент.

(20)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по козметичните продукти,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Приложения II, III и V към Регламент (ЕО) № 1223/2009 се изменят в съответствие с приложение I към настоящия регламент.

Член 2

Приложения II и III към Регламент (ЕО) № 1223/2009 се поправят в съответствие с приложение II към настоящия регламент.

Член 3

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Член 1 се прилага от 1 май 2020 г.

Точка 1, буква а) и точка 2, буква б) от приложение II се прилагат от 11 юни 2019 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 27 ноември 2019 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 342, 22.12.2009 г., стр. 59.

(2)  Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 г. относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси, за изменение и за отмяна на директиви 67/548/ЕИО и 1999/45/ЕО и за изменение на Регламент (ЕО) № 1907/2006 (ОВ L 353, 31.12.2008 г., стр. 1).

(3)  Регламент (ЕС) 2017/776 на Комисията от 4 май 2017 г. за изменение с цел адаптиране към научно-техническия прогрес на Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси (ОВ L 116, 5.5.2017 г., стр. 1).

(4)  Регламент (ЕС) 2019/831 на Комисията от 22 май 2019 г. за изменение на приложения II, III и V към Регламент (ЕО) № 1223/2009 на Европейския парламент и на Съвета относно козметичните продукти (ОВ L 137, 23.5.2019 г., стр. 29).

(5)  Регламент (ЕС) 2018/1480 на Комисията от 4 октомври 2018 г. за изменение с цел адаптиране към научно-техническия прогрес на Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси и поправка на Регламент (ЕС) 2017/776 на Комисията (ОВ L 251, 5.10.2018 г., стр. 1).

(6)  SCCS/1601/18, http://ec.europa.eu/health/sites/health/files/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_223.pdf.

(7)  Регламент (ЕС) 2016/1179 от 19 юли 2016 г. за изменение с цел адаптиране към научно-техническия прогрес на Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси (OВ L 195, 20.7.2016 г., стр. 11).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

1)   

Приложение II към Регламент (ЕО) № 1223/2009 се изменя, както следва:

Добавят се следните вписвания:

Референтен номер

Идентификация на веществото

Химично наименование/INN

CAS номер

ЕО номер

а

б

в

г

„1612

Фосмет (ISO); S-[(1,3-диоксо-1,3-дихидро-2H-изоиндол-2-ил)метилов] O,O-диметилов фосфородитиоат;

O, O-диметилов S-фталимидометилов фосфородитиоат

732-11-6

211-987-4

1613

Калиев перманганат

7722-64-7

231-760-3

1614

2-Бензил-2-диметиламино-4′-морфолинобутирофенон

119313-12-1

404-360-3

1615

Хизалофоп-p-тефурил (ISO);

(+/–) тетрахидрофурфурилов (R)-2-[4-(6-хлорохиноксалин-2-

илокси)фенилокси]пропионат

200509-41-7

414-200-4

1616

Пропиконазол (ISO); (2RS,4RS;2RS,4SR)-1-{[2-(2,4-дихлорофенил)-4-пропил-1,3-диоксолан-2-ил]метил}-1H- 1,2,4-триазол

60207-90-1

262-104-4

1617

Пиноксаден (ISO); 8-(2,6-диетил-4-метилфенил)-1,2,4,5-тетрахидро-7-оксо-7H-пиразоло[1,2-d][1,4,5]оксадиазепин-9-илов 2,2-диметилпропаноат

243973-20-8

635-361-9

1618

Тетраметрин (ISO);

(1,3,4,5,6,7-Хексахидро-1,3-диоксо-2H-изоиндол-2-ил)метилов 2,2-диметил-3-(2-метилпроп-1-ен-1-ил)циклопропанкарбоксилат

7696-12-0

231-711-6

1619

(1,3,4,5,6,7-Хексахидро-1,3-диоксо-2H-изоиндол-2-ил)метилов (1R-транс)-2,2-диметил-3-(2-метилпроп-1-енил)циклопропанкарбоксилат

1166-46-7

214-619-0

1620

Спиродиклофен (ISO);

3-(2,4-дихлорофенил)-2-оксо-1-оксаспиро[4,5]дец-3-ен-4-илов 2,2-диметилбутират

148477-71-8

604-636-5

1621

Реакционна маса на 1-[2-(2-аминобутокси)етокси]бут-2-иламин и 1-({[2-(2-аминобутокси)етокси]метил}пропокси)бут-2-иламин

897393-42-9

447-920-2

1622

1-Винилимидазол

1072-63-5

214-012-0

1623

Амисулбром (ISO);3-(3-бромо-2-метил-6-флуороиндол-1-илсулфонил)-N,N-диметил-1H-1,2,4-триазол-1-сулфонамид

348635-87-0

672-776-4“

2)   

Приложение III към Регламент (ЕО) № 1223/2009 се изменя, както следва:

Вписване 98 се заменя със следното:

„98

2-Хидроксибензоена киселина  (1)

Salicylic acid

69-72-7

200-712-3

а) Продукти за коса с отмиване

б) Други продукти, с изключение на лосиони за тяло, сенки за очи, спирала за мигли, очна линия, червила, ролкови дезодоранти

а) 3,0 %

б) 2,0 %

Да не се използва в препарати за деца под 3-годишна възраст

Да не се използва в приложения, които могат да доведат до експозиция на белите дробове на крайния ползвател чрез вдишване.

Да не се използва в продукти за устната кухина.

За цели, различни от предотвратяване на развитието на микроорганизми в продукта. Тази цел трябва да бъде очевидна от представянето на продукта.

Да не се използва за деца под 3 години  (2)

3)   

Приложение V към Регламент (ЕО) № 1223/2009 се изменя, както следва:

Вписване 3 се заменя със следното:

Референтен номер

Идентификация на веществото

Условия

Формулировка на условията за употреба и предупрежденията

Химично наименование/INN

Общоприето наименование съгласно справочника на съставките

CAS номер

ЕО номер

Вид на продукта, части на тялото

Максимална концентрация в готовия за употреба препарат

Други

 

а

б

в

г

д

е

ж

з

и

„3

Салицилова киселина  (3) и нейните соли

Salicylic acid

Calcium salicylate, magnesium salicylate, MEA- salicylate, sodium salicylate, potassium salicylate, TEA- salicylate

69-72-7

824-35-1, 18917-89-0, 59866-70-5, 54-21-7, 578-36-9, 2174-16-5

200-712-3

212-525-4, 242-669-3, 261-963-2, 200-198-0, 209-421-6, 218-531-3

 

0,5 % (киселина)

0,5 % (киселина)

Да не се използва в продукти за деца под 3-годинишна възраст.

Да не се използва в продукти за устната кухина.

Да не се използва в приложения, които могат да доведат до експозиция на белите дробове на крайния ползвател при вдишване.

Да не се използва в продукти за деца под 3-годишна възраст, с изключение на шампоани.

Да не се използва за деца под 3-годишна възраст. (4)

Да не се използва за деца под 3-годинишна възраст. (5)


(1)  За употребата като консервант, вж. приложение V, № 3.

(2)  Само за продукти, които могат да бъдат използвани за деца под 3 години.“

(3)  За видове употреба, различни от тези като консервант, вж. приложение III, № 98.

(4)  Само за продукти, които могат да бъдат използвани за деца под 3-годишна възраст.

(5)  Само за продукти, които могат да бъдат използвани за деца под 3-годишна възраст и които остават в продължителен контакт с кожата.“


ПРИЛОЖЕНИЕ II

1)   

Приложение II към Регламент (ЕО) № 1223/2009 се поправя, както следва:

а)

вписване 395 се заменя със следното:

Референтен номер

Идентификация на веществото

Химично наименование/INN

CAS номер

ЕО номер

„395

8-Хидроксихинолин и неговия сулфат бис(8-хидроксихинолиниев) сулфат, с изключение на случаите на употреба на сулфата, предвидени във вписване 51 от приложение III

148-24-3

134-31-6

205-711-1

205-137-1“

б)

вписване 1396 се заменя със следното:

Референтен номер

Идентификация на веществото

Химично наименование/INN

CAS номер

ЕО номер

а

б

в

г

„1396

Борати, тетраборати, октаборати и соли и естери на борната киселина, включително:

Динатриев октаборат, безводен [1]

Динатриев октаборат тетрахидрат [2]

2-Аминоетанол, моноестер с борна киселина [3]

2-Хидроксипропиламониев дихидрогенортоборат [4]

Калиев борат, калиева сол на борната киселина [5]

Триоктилдодецилов борат [6]

Цинков борат [7]

Натриев борат, динатриев тетраборат, безводен; Натриева сол на борната киселина [8]

Тетраборен динатриев хептаоксид, хидрат [9]

Натриева сол на ортоборната киселина [10]

Динатриев тетраборат декахидрат; боракс, декахидрат [11]

Динатриев тетраборат пентахидрат; боракс, пентахидрат [12]

12008-41-2 [1]

12280-03-4 [2]

10377-81-8 [3]

68003-13-4 [4]

12712-38-8 [5]

- [6]

1332-07-6 [7]

1330-43-4 [8]

12267-73-1 [9]

13840-56-7 [10]

1303-96-4 [11]

12179-04-3 [12]

234-541-0 [1]

234-541-0 [2]

233-829-3 [3]

268-109-8 [4]

603-184-6 [5]

- [6]

215-566-6 [7]

215-540-4 [8]

235-541-3 [9]

237-560-2 [10]

215-540-4 [11]

215-540-4 [12]“

в)

вписване 1507 се заменя със следното:

Референтен номер

Идентификация на веществото

Химично наименование/INN

CAS номер

ЕО номер

„1507

Диаминотолуен, метил-фенилендиамин, технически продукт — реакционна маса от [4-метил-m-фенилендиамин и 2-метил-m-фенилендиамин]

_

_“

г)

добавят се следните вписвания:

Референтен номер

Идентификация на веществото

Химично наименование/INN

CAS номер

ЕО номер

а

б

в

г

„1624

Пиримикарб (ISO); 2-(диметиламино)-5,6-диметилпиримидин-4-илов диметилкарбамат

23103-98-2

245-430-1

1625

1,2-Дихлоропропан; пропиленов дихлорид

78-87-5

201-152-2

1626

Додецилфенол, разклонен; [1]

2-Додецилфенол, разклонен; [2]

3-Додецилфенол, разклонен; [3]

4-Додецилфенол, разклонен; [4]

Фенол, (тетрапропенилови) производни [5]

121158-58-5 [1]

1801269-80-6 [2]

1801269-77-1 [3]

210555-94-5 [4]

74499-35-7 [5]

310-154-3 [1]

- [2]

- [3]

640-104-9 [4]

616-100-8 [5]

1627

Куматетралил (ISO); 4-хидрокси-3-(1,2,3,4-тетрахидро-1-нафтил)кумарин

5836-29-3

227-424-0

1628

Дифенакум (ISO); 3-(3-бифенил-4-ил-1,2,3,4-тетрахидро-1-нафтил)-4-хидроксикумарин

56073-07-5

259-978-4

1629

Бродифакум (ISO); 4-хидрокси-3-(3-(4′-бромо-4-бифенилил)-1,2,3,4-тетрахидро-1-нафтил)кумарин

56073-10-0

259-980-5

1630

Флокумафен (ISO); реакционна маса от: цис-4-хидрокси-3-(1,2,3,4-тетрахидро-3-(4- (4-трифлуорометилбензилокси)фенил)-1-нафтил)кумарин и транс-4-хидрокси-3- (1,2,3,4-тетрахидро-3-(4- (4-трифлуорометилбензилокси)фенил)-1-нафтил)кумарин

90035-08-8

421-960-0

1631

Ацетохлор (ISO); N-(2-eтил-6-метилфенил)-N-(eтоксиметил)-2-хлороaцетамид

34256-82-1

251-899-3

1632

е-стъклени микрофибри с представителен състав;

-

-

1633

Стъклени микрофибри с представителен състав;

-

-

1634

Бромадиолон (ISO); 3-[3-(4’-бромобифенил-4-ил)-3-хидрокси-1-фенилпропил]-4-хидрокси-2H-хромен-2-он

28772-56-7

249-205-9

1635

Дифетиалон (ISO); 3-[3-(4′-бромобифенил-4-ил)-1,2,3,4-тетрахидронафтален-1-ил]4-хидрокси-2H-1-бензотиопиран-2-он

104653-34-1

600-594-7

1636

Перфлуорононан-1-ова киселина [1]

и нейните натриеви [2]

и амониеви [3] соли

375-95-1 [1]

21049-39-8 [2]

4149-60-4 [3]

206-801-3 [1]

- [2]

- [3]

1637

Дициклохексилов фталат

84-61-7

201-545-9

1638

3,7-Диметилокта-2,6-диеннитрил

5146-66-7

225-918-0

1639

Бупиримат (ISO); 5-бутил-2-етиламино-6-метилпиримидин-4-ил диметилсулфамат

41483-43-6

255-391-2

1640

Трифлумизол (ISO); (1E)-N-[4-хлоро-2-(трифлуорометил)фенил]-1-(1H-имидазол-1-ил)-2-пропоксиетанимин

68694-11-1

604-708-8

1641

трет-Бутилов хидропероксид

75-91-2

200-915-7“

2)   

Приложение III към Регламент (ЕО) № 1223/2009 се поправя, както следва:

а)

вписване 9 се заменя със следното:

Референтен

номер

Идентификация на веществото

Ограничения

Формулировка на условията за употреба и предупрежденията

Химично наименование/

INN

Общоприето наименование съгласно справочника на съставките

CAS номер

ЕО номер

Вид на продукта, части на тялото

Максимална концентрация в готовия за употреба препарат

Други

 

а

б

в

г

д

е

ж

з

и

„9

Метилфенилендиамини, техните N-заместени производни и техните соли (1), с изключение на веществата, вписани под референтни номера 9а и 9б от настоящото приложение, и на веществата, вписани под референтни номера 364, 413, 1144, 1310, 1313 и 1507 от приложение II;

 

 

 

Вещество за боядисване на коса в продукти за боядисване на коса с окислител

 

а) Обща употреба

б) Професионална употреба

За а) и б): След смесване при оксидиращи условия максималната концентрация, приложена към косата, не трябва да надвишава 5 %, изчислено като свободна основа

а) На етикета трябва да се отпечата:

Съотношението на смесване.

Image 1 Багрилата за коса могат да предизвикат тежки алергични реакции.

Прочетете и следвайте указанията.

Продуктът не е предназначен за употреба от лица на възраст под 16 години.

Временните татуировки с „черна къна“ могат да повишат риска от алергия.

Не боядисвайте косата си, ако: — имате обрив по лицето или скалпът ви е чувствителен, възпален или наранен, — вече сте получавали някаква реакция след боядисване на косата, — в миналото вече сте получавали реакция след временно татуиране с „черна къна“.

Съдържа фенилендиамини (толуендиамини).

Да не се ползва за боядисване на мигли и вежди.“

б) На етикета трябва да се отпечата:

Съотношението на смесване.

„Само за професионална употреба. Багрилата за коса могат да предизвикат тежки алергични реакции.

Прочетете и следвайте указанията.

Продуктът не е предназначен за употреба от лица на възраст под 16 години.

Временните татуировки с „черна къна“ могат да повишат риска от алергия.

Не боядисвайте косата си, ако: — имате обрив по лицето или скалпът ви е чувствителен, възпален или наранен,

вече сте получавали някаква реакция след боядисване на косата,

в миналото вече сте получавали реакция след временно татуиране с „черна къна“.“

Съдържа фенилендиамини (толуендиамини).

Носете подходящи ръкавици.“

б)

добавя се следното вписване:

Референтен номер

Идентификация на веществото

Ограничения

Формулировка на условията за употреба и предупрежденията

Химично наименование/INN

Общоприето наименование съгласно справочника на съставките

CAS номер

ЕО номер

Вид на продукта, части на тялото

Максимална концентрация в готовия за употреба препарат

Други

а

б

в

г

д

е

ж

з

и

„51

Бис(8-хидроксихинолиниев) сулфат

Oxyquinoline sulphate

134-31-6

205-137-1

Стабилизатор на водородния пероксид в продукти за коса с отмиване

Стабилизатор на водородния пероксид в продукти за коса без отмиване

0,3 % (като основа)

0,03 % (като основа)“