16.6.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 233/1


СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

Насоки за достъпа до пазара на труда, професионалното образование и обучение и ученето за възрастни за хората, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна

(2022/C 233/01)

1.   ВЪВЕДЕНИЕ

От началото на агресивната война, водена от Русия срещу Украйна, над 6,5 милиона души напуснаха Украйна и дойдоха в ЕС, като близо 3 милиона се регистрираха за временна закрила, от които по-голямата част са жени с деца (1). От наличната до момента информация само относително малък брой лица в трудоспособна възраст са навлезли на пазара на труда в ЕС или са се регистрирали в публичните служби по заетостта. Това може да се дължи на физически и психологически травми, текущото фамилиаризиране с приемащите държави членки, липсата на информация за наличните възможности или други пречки (например езикови пречки и грижи за деца).

Въпреки че няма яснота относно броя на хората, които е вероятно да останат в ЕС, нито относно перспективите за връщане, броят на желаещите да навлязат на пазара на труда в държавите членки се очаква да нарасне.

Бързото и ефективно интегриране на пазара на труда ще бъде важно както за приемащите общности, така и за хората, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна, тъй като те ще могат да изградят отново живота си и да продължат да развиват уменията си. Това ще бъде от полза за засегнатите лица, ЕС и в крайна сметка за възстановяването на Украйна.

Настоящото съобщение представя насоки за политиката във връзка с действията на държавите членки по отношение на достъпа до пазара на труда, професионалното образование и обучение и ученето за възрастни за хората, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна.

Настоящите насоки допълват и надграждат вече предприетите действия на равнище ЕС, имащи за цел подпомагането на пристигащите в ЕС. На 4 март 2022 г. беше прието Решение за изпълнение (ЕС) 2022/382 (2) на Съвета за установяване на съществуването на масово навлизане на разселени лица от Украйна по смисъла на член 5 от Директива 001/55/ЕО (Директивата за временната закрила), с което се въвежда прилагането на временна закрила (3). На 21 март Комисията представи Оперативни насоки за изпълнението на това решение (4) („Оперативните насоки“), на 23 март — Съобщение относно топлото посрещане на хората, бягащи от войната в Украйна (5) („Съобщението от 23 март“), а на 5 април — Препоръка на Комисията относно признаването на квалификациите на лицата, бягащи от руското нашествие в Украйна (6) („Препоръката относно признаването на квалификациите“). На извънредното заседание на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на 28 март Комисията, в сътрудничество с френското председателство на Съвета, представи План от 10 точки за засилена европейска координация при посрещането на хората, бягащи от войната в Украйна (7). Тези ключови документи ще бъдат актуализирани при необходимост, за да се отчитат променящите се обстоятелства и евентуалните нужди от допълнителни насоки.

Лицата, ползващи се от временна закрила, имат право на достъп до пазара на труда в ЕС, до професионално образование и обучение и до учене за възрастни. В Съобщението си от 23 март Комисията насърчи държавите членки да предоставят достъп до пазара на труда и да разширят обхвата на разпоредбите на член 12 от Директивата за временната закрила и по отношение на лицата, получаващи адекватна закрила съгласно националното право, както е предвидено в член 2, параграф 2 от Решение за изпълнение (ЕС) 2022/382 на Съвета („адекватна закрила съгласно националното право“). В същия дух, с настоящото съобщение Комисията приканва държавите членки, доколкото е възможно, да разширят обхвата на разпоредбите, свързани с професионалното образование и обучение и ученето за възрастни съгласно член 14 от Директивата за временната закрила, така че да се обхванат и лицата, получаващи адекватна закрила съгласно националното законодателство. Следователно настоящото съобщение се отнася до хората, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна, които отговарят на условията за временна закрила съгласно Директивата за временната закрила, както и до лицата, които отговарят на условията за адекватна закрила съгласно националното законодателство.

Комисията поддържа контакти чрез многобройни канали с националните органи, социалните и икономическите партньори, частния сектор и организациите на гражданското общество, занимаващи се с приемането и интеграцията на хората, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна. Чрез Платформата за солидарност (8) се координира сътрудничеството между държавите членки, например по отношение на набелязването на нуждите, ресурсите, капацитета за приемане и прехвърлянията, като се обръща специално внимание на нуждите на най-уязвимите, по-специално на децата. Комисията създаде многоезичен уебсайт, предоставящ информация на хората, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна, относно техните права, възможностите и процедурите, които трябва да следват, след като пристигнат в ЕС (9). Освен това с редица инициативи на равнище ЕС се гарантира, че държавите членки могат да използват пълноценно наличните финансови средства на ЕС, по-специално в рамките на Действията по линия на сближаването за бежанците в Европа (инициативата CARE) (10).

Броят на пристигащите и темпото им на пристигане са безпрецедентни и изискват ефективна реакция на всички равнища. Настоящият документ има за цел да предостави насоки за политиката на държавите членки, за да се способства за интегрирането на хората, пристигащи от Украйна, на пазара на труда. В него се очертават конкретни действия, които държавите членки могат да предприемат въз основа на извлечените поуки и най-добрите практики, събрани през последните месеци и след миграционната криза от 2015—2016 г. Успешното интегриране на пазара на труда зависи и от мерките, предприети в други области, като например достъпа до жилищно настаняване, здравеопазването (включително психическо и репродуктивно здравеопазване), социалната закрила и услуги, а за родителите — и образованието и грижите в ранна детска възраст и училищното образование. Действията, които Комисията предприема във всички тези области (11), се допълват взаимно.

Държавите членки се насърчават да прилагат насоките от настоящото съобщение в съответствие с принципите на Европейския стълб на социалните права (12), които са от съществено значение за справедливите и добре функциониращи пазари на труда и системи за социална закрила в Европа. Многобройните действия, включени в Плана за действие на Комисията относно интеграцията и приобщаването за периода 2021—2027 г (13)., са от особено значение за хората, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна. Следва да се обърне внимание и на недискриминацията и специфичната уязвимост на определени групи, изложени на по-голям риск от дискриминация, включително ромите и хората от малцинствен расов или етнически произход, хората с увреждания и общността на ЛГБТИК.

ЕС ще продължи сътрудничеството си с украинските власти в подкрепа на мерките, с които се гарантира, че хората, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна, могат да упражняват правата си. Украинската диаспора в ЕС играе особена роля в подкрепа на хората, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна.

Image 1
2.   ДОСТЪП ДО ПАЗАРА НА ТРУДА И ДО ОБУЧЕНИЕ

2.1.   Заетост и самостоятелна заетост

Бързият и ефективен достъп до пазара на труда и интеграцията в него са от решаващо значение за хората, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна, които могат и желаят да работят. Те могат да упражняват дейност като наети или самостоятелно заети лица, което им позволява също да бъдат финансово независими, да изградят отново живота си, както и да допринасят за местната общност и да се интегрират в нея по време на престоя си в ЕС. Това ще бъде от полза за засегнатите лица, ЕС и в крайна сметка за възстановяването на Украйна.

Лицата, ползващи се от временна закрила, имат право да упражняват дейност като наети или самостоятелно заети лица при спазване на приложимите за професията правила. Поради причини, свързани с политиката по отношение на пазара на труда, държавите членки могат да предоставят предимство на граждани на Европейския съюз и на граждани от държави, обвързани с Договора за Европейското икономическо пространство, както и на законно пребиваващи на техните територии граждани на трети държави, които получават помощи за безработни. Приложими са общите разпоредби на законодателството в сила в държавите членки, отнасящи се до заплащането на труда, достъпа до системите за социална сигурност, заетостта или дейностите, свързани с упражняването на свободни професии, както и други условия, свързани със заетостта.

В Съобщението си от 23 март Комисията препоръча на държавите членки да тълкуват правата, предоставени от Директивата за временната закрила, за достъп до пазара на труда по възможно най-широк начин, като прилагат изключения от свободното движение на вътрешния пазар само при надлежно обосновани обстоятелства. Комисията насърчава държавите членки да предоставят такъв достъп до своя пазар на труда и на лицата, ползващи се от адекватна закрила съгласно националното законодателство. В Препоръката относно признаването на квалификациите Комисията също така препоръча на държавите членки да не въвеждат, нито да продължават да имат изискване дружествата да доказват, че не могат да наемат гражданин на ЕС, преди да наемат на работа лице, ползващо се от временна закрила.

Важно е също така да се избягват експлоатацията и недекларираният труд. Европейският орган по труда подкрепя обмена на най-добри практики чрез своята платформа за противодействие на недекларирания труд (14), за да се предотвратят евентуални злоупотреби или експлоатация на труда. През последните години с платформата се насърчава всеобхватен подход, съчетаващ превантивни мерки (като повишаване на осведомеността и предоставяне на информация) и санкции след инспекции на работното място (15).

Публичните служби по заетостта играят ключова роля, когато става въпрос за интегрирането на хората на пазара на труда, като предоставят информация на пристигащите и действат като посредници между търсещите работа и работодателите. Те си сътрудничат и координират действията си с други заинтересовани страни, като например други национални ведомства, общините, социалните партньори и организациите на гражданското общество, включително организациите на мигрантската и украинската диаспора, за да се гарантира навременна и целенасочена подкрепа. Публичните служби по заетостта са и основните доставчици на услугите на EURES (16), някои от които могат да бъдат използвани от хората, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна. Комисията е готова да способства допълнително за обмена и сътрудничеството по тези въпроси чрез Европейската мрежа на публичните служби по заетостта.

Проучване сред публичните служби по заетостта:

Image 2

През март 2022 г. Комисията проведе проучване сред публичните служби по заетостта, което показа, че те бързо са адаптирали съответните процеси чрез онлайн информация на няколко езика (понякога включително на украински) и чрез специални консултанти. В някои държави публичните служби по заетостта създадоха специални клонове за търсещите работа лица, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна, а в някои случаи публикуват предложения за работа, насочени специално към тях. Някои публични служби по заетостта вече присъстват в центровете и службите за посрещане, а други участват в съвместни групи за спешно реагиране или работни групи за хората, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна. През последните години много публични служби по заетостта натрупаха значителен опит в регистрирането, профилирането и подпомагането на интеграцията на пазара на труда на търсещите убежище и бежанците и поради това се насърчават да си сътрудничат и да обменят добри практики чрез Европейската мрежа на публичните служби по заетостта.

Чрез Европейското партньорство за интеграция (17) Комисията работи също така със социалните и икономическите партньори за постигане на напредък в интеграцията на пазара на труда на хората, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна. Държавите членки се насърчават да възприемат и подход с участието на множество заинтересовани страни на национално равнище с икономическите и социалните партньори, тъй като те са от основно значение за действителното създаване и наличие на възможности за заетост и самостоятелна заетост с необходимата подкрепа.

Image 3
Комисията приканва държавите членки, когато предприемат мерки по отношение на заетостта и самостоятелната заетост, да:

Предоставят повече информация:

Относно наличната подкрепа за хората, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна. Това надхвърля правното задължение да им се предоставя информация за техните права и се отнася до информацията относно подкрепата, като например професионалното ориентиране, консултирането, наставничеството, защитата от дискриминация (особено по време на бременност и при ранно родителство) и мерките за постигане на равновесие между професионалния и личния живот. Тази информация би могла да бъде включена в документа, който се предоставя съгласно член 9 от Директивата за временната закрила, в идеалния случай на езика на получателя и да се предоставя и чрез специални уебсайтове, приложения или обявления. Държавите членки се насърчават да предоставят подобен документ и набор от информация и на лицата, които отговарят на условията за адекватна защита съгласно националното законодателство.

Относно правата на лицата, ползващи се от временна и адекватна закрила съгласно националното законодателство, на достъп до центровете за услуги в помощ на интеграцията, местните органи, институциите за социална сигурност, потенциалните работодатели и социалните партньори. Това може да се постигне чрез информационни и обучителни сесии и чрез насърчаване на участието им в инициативи на равнище ЕС, като например Пакта за умения (18).

Способстват за интеграцията на пазара на труда на лицата, ползващи се от временна закрила, и когато е приложимо, на лицата, ползващи се от адекватна закрила съгласно националното законодателство, като:

Насърчават пристигащите в ЕС бързо да се регистрират в местните публични служби по заетостта, например като се предоставя съответната информация при пристигането или в центровете и службите за посрещане.

Вземат предвид нуждите на хората, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна, в работата на националните органи и публичните служби по заетостта, като:

На първо място, обърнат специално внимание на професиите, при които лицата, ползващи се от временна закрила и адекватна закрила съгласно националното законодателство, могат да оказват подкрепа на други лица, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна (напр. лекари, медицински сестри, учители и обучители, работници в образованието и грижите в ранна детска възраст, консултанти на пазара на труда, както и в бюрата на публичните служби по заетостта). Това би могло да се осъществи чрез намаляване на пречките пред достъпа до такива професии и чрез сътрудничество с украинските органи и диаспората.

Обърнат специално внимание на достъпа на жените до пазара на труда и приоритетно посрещнат нуждите на жените с деца, също и по отношение на техните права на достъп до образование и грижи в ранна детска възраст и училищно образование, тъй като това може да им помогне да се възползват от възможностите за заетост.

Насърчат назначенията в сектори и професии, в които има недостиг на пазара на труда в приемащите държави членки. Извършеният от Cedefop анализ на свободните работни места в цяла Европа (19) може да помогне на държавите членки да проучат какви умения са необходими и къде, включително на регионално равнище. Докладът на Европейския орган по труда относно професиите в Европа с недостиг и излишък на умения (20) също може да е от полза на държавите членки при определянето на нуждите.

Повишат осведомеността относно многообразието на работното място и осигурят курсове за гражданска/социално-културна ориентация, съобразени с нуждите на конкретни групи (напр. жените, хората с увреждания, малцинствата и др.), и ги информират за правата на недискриминация и какво се прави в случай на нарушаване на тези права.

Укрепят уредбата, която прави възможен достъпа до заетост и самостоятелна заетост, като:

Предоставят подкрепа на работодателите, които наемат хора, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна, и помощи за създаването на стартиращи предприятия. Предприятията и мрежите в социалната икономика също могат да подкрепят усилията за интеграция.

Отворят програмите за подкрепа на предприемачеството за хората, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна, например обучение, менторство, наставничество и подкрепа за изграждане на мрежи, както и микрофинансиране, или комбинация от мерки за финансова и нефинансова подкрепа. За тази цел може да се използва Инструментът за по-добра политика в областта на предприемачеството (21).

Популяризират европейските програми за подкрепа на предприемачеството, като например „Еразъм за млади предприемачи“ (22) и мрежата „Enterprise Europe“ (23).

Осигурят възможно най-широк достъп до пазара на труда за лицата, които упражняват дейност като наети и самостоятелно заети лица, като:

Предотвратяват риска от експлоатация и недеклариран труд (24), гарантирайки сътрудничеството между различните субекти, в това число правоприлагащите органи и инспекторатите по труда, в съответствие с цялостния подход, насърчаван през последните години чрез Платформата за противодействие на недекларирания труд, Стратегията на ЕС за борба с трафика на хора (2021—2025 г.) (25) и Общия план за борба с трафика на хора с цел предотвратяване на рисковете от трафик на хора и оказване на подкрепа на потенциалните жертви сред лицата, бягащи от войната в Украйна (26).

Не се възползват от възможността по член 12 от Директивата за временната закрила да дават приоритет на достъпа до пазара на труда на граждани на ЕС и на граждани на държави, обвързани от Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на законно пребиваващи граждани на трети държави, които получават обезщетения за безработица.

Гарантират, че действията на пазара на труда винаги са съобразени с нуждите на хората с увреждания, като осигурят достъпността на информацията и услугите в съответствие с принцип 17 на Европейския стълб на социалните права и ангажиментите по Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания (КПХУ на ООН).

Примери за съответни проекти, финансирани от ЕС

Image 4

Финансираните от ЕС проекти (27) могат да послужат за вдъхновение и за демонстрация на добри практики. Така например програмите за „ускорена“ интеграция с двоен акцент върху езиковото обучение и обучението на работното място се оказаха особено ефикасни за интегрирането на търсещите убежище и бежанците.

„Създаване на възможности за работниците бежанци“ (FORWORK) (28) е пилотен проект, финансиран по линия на Програмата на ЕС за заетост и социални иновации (EaSI), стремящ се към интеграцията на пазара на труда на търсещите убежище лица и бежанците, настанени в приемни центрове в Пиемонт (Италия) и Албания. Проектът предлага оценяване на уменията и съобразени с пола менторски услуги, съчетани с езиково и професионално обучение, с цел изготвяне на индивидуализиран план за интеграция.

С друг пилотен проект, финансиран по линия на EaSI, е Fast track action boost (FAB) (29), се прилага специфичен за отделни градове подход за ускорено интегриране на бежанците и техните семейства на пазара на труда, със специален акцент върху жените бежанци. Партньорството обединява Белград, Берлин, Виена, Мадрид, Милано и Стокхолм.

Успешен пример за партньорства с участието на множество заинтересовани страни е проектът Labour INT (30), който насърчава многоетапните пътища за интеграция (от пристигането до работното място, включвайки образование, обучение и намиране на работа) за търсещите убежище лица и бежанците, като се основава на интереса и капацитета на предприятията, промишлените и търговските камари, профсъюзите и асоциациите на мигрантите.

Примери за финансирани от ЕСФ проекти, съсредоточени върху интеграцията на пазара на труда на жени мигранти, включват Stark im Beruf (31) (Германия) за майки с мигрантски произход, Mirjam (32) за пристигащи в Швеция жени, и CIAO (33) (Люксембург) за жени с мигрантски произход.

2.2.   Набелязване на уменията и бързо признаване на квалификациите

Лицата, ползващи се от временна закрила и адекватна закрила съгласно националното законодателство, трябва да могат да докажат какви умения и квалификации притежават, за да бъдат бързо интегрирани на пазара на труда. Няколко държави членки вече въвеждат процедури за оценяване на еквивалентността на образованието и квалификациите, когато документацията е налична, а когато това не е така — за валидиране на уменията и предишното обучение и опит (например чрез изпити, оценяване на практическите умения или демонстрации на умения, интервюта или онлайн самооценка). Важно е с тези мерки да не се въвеждат ненужни пречки пред ефективния достъп до пазара на труда, включително например езиковите изисквания.

За достъп до регулирани професии, като например различни групи здравни и преподавателски професии, обикновено е необходима оценка и официално признаване на чуждестранната квалификация. В Препоръката относно признаването на квалификациите се предоставят насоки и практически съвети с цел осигуряване на бърз, справедлив и гъвкав процес на признаване, и допълнително се подчертава значението на улесняването на академичното признаване, например на университетските дипломи. Повечето учебни програми обаче, включително сертификатите и обученията, свързани с работодатели и с пазара на труда, не се отнасят до регулирани професии. Освен това много хора може да имат умения, придобити чрез работа, управление на предприятие или при други обстоятелства, като например чрез доброволческа дейност. Тези умения могат да бъдат много ценни на пазара на труда, но рискуват да останат непризнати и подценени.

Комисията предлага няколко свързани с уменията инструменти за крайни потребители и посредници, като например инструмента на ЕС за профилиране на уменията на граждани на трети държави (34), който вече е на разположение и на украински език. Инструментът може да се използва в подкрепа на лицата, говорещи украински език, които търсят работа и желаят да продължат обучението и образованието си. Инструментът спомага за установяване на умения и събиране на доказателства за квалификации и опит като част от структурирано интервю. През юни ще стане достъпна на украински език и Европейската класификация на уменията, компетентностите, квалификациите и професиите (ESCO) (35), за да се улесни използването на инструмента за профилиране на уменията, както и на подобни инструменти, използвани от частни изпълнители. Електронният портфейл на Европас (36) беше предоставен на украински в края на април 2022 г. Комисията също така е в процес на стартиране на пилотната инициатива на ЕС за резерв от таланти (37) чрез разработване на общоевропейски уеб портал, даващ възможност на хората, избягали от Украйна, да регистрират своите умения и интерес към намирането на работа, като по този начин се улеснява установяването на наличните в тази общност умения и потенциалните съответствия с уменията, търсени от работодателите. Проектирането на пилотната инициатива напредва в дискусия с държавите членки и основните заинтересовани страни.

За да се гарантира, че украинските квалификации се разбират по-лесно извън страната, както от работодателите, така и от доставчиците на образование и обучение, Комисията си сътрудничи с Европейската фондация за обучение (ETF), украинските органи (38) и държавите — членки на ЕС, за изготвяне на сравнение между украинската национална квалификационна рамка и Европейската квалификационна рамка (ЕКР). ETF създаде ресурсен център (39) в помощ на хората, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна, с информация за това как да продължат образованието и обучението и да получат съдействие при признаването на техните квалификации, както и в помощ на лицата, на които се налага да тълкуват тези квалификации. Комисията също така проучва потенциала на европейските цифрови удостоверения за учене с цел евентуално цифрово преиздаване на дипломи за онези, които не разполагат с необходимите документи, след като са избягали от войната.

Image 5
Комисията приканва държавите членки, когато предприемат мерки по отношение на установяването и признаването на умения и квалификации, да:

Гарантират, че уменията и квалификациите на хората могат да бъдат оценени и бързо признати, ако е необходимо, без значение дали е налице документация, например чрез подкрепа при изготвянето на автобиографии, изпитване на уменията и извличане на липсващи квалификации. Сътрудничеството между публичните служби по заетостта, социалните партньори, институциите, отговарящи за валидирането и признаването на квалификации, като например националните информационни центрове за академично признаване (40), както и с украинските органи, е абсолютно необходимо, за да се подкрепи бързото, безплатно и опростено установяване и признаване на уменията и квалификациите, както и да се гарантира, че информацията относно тези възможности е на разположение на лицата, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна.

Насърчават службите, отговарящи за оценяването и признаването на предишен опит и образование, включително неформалното и самостоятелното учене, да установят активни контакти с хората, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна, и организациите, които ги подкрепят, за да се гарантира, че може да се помогне на хора с всички видове професионален опит да идентифицират своите умения.

Примери за съответни проекти, финансирани от ЕС

Image 6

В Белгия (Валония) Центровете за валидиране на уменията (41), подпомагани с финансиране от ЕСФ, могат да помогнат на хората с професионален опит, бягащи от войната в Украйна, да получат официално и безплатно валидиране на уменията си. Официалното признаване помага да се докажат умения пред работодател, да се възобнови обучение с освобождаване от определени изисквания или да се получи достъп до професия.

2.3.   Първоначално професионално образование и обучение

Комисията си сътрудничи с Европейската фондация за обучение в подкрепа на продължаването на обучението на учащите се в рамките на ПОО чрез онлайн средства. По-специално Европейската фондация за обучение си сътрудничи с украинските органи и други партньори с цел идентифициране и събиране на онлайн учебно съдържание и ресурси, като например микрокурсове и кратки професионални модули от държавите членки и държавите партньори, които биха могли да бъдат широко разпространени, за да предоставят на разселените учащи от Украйна възможности за учене, водещи до специфични компетентности и микроквалификации в областта на ПОО.

Проучване на мерките, свързани с ПОО

Image 7

За да получи информация относно мерките, свързани с ПОО, предприети досега в държавите членки, и за да подкрепи обмена на добри практики, през март 2022 г. Комисията започна проучване сред членовете на Консултативния комитет за професионално обучение, генералните директори в областта на професионалното образование и обучение, европейските сдружения на доставчици на ПОО и членовете на Пакта за уменията (предприятия, асоциации, търговски камари, доставчици на обучение и др.).

Предварителните резултати (42) дават обща представа за действията на държавите членки до момента и примери за добри практики, които могат да послужат като вдъхновение за другите. Примерите включват ускорени процедури, еквивалентност на обучението и процедурите за валидиране, индивидуални планове, наставничество и консултации, учене в процеса на работа и подготвителни курсове, включително по езикови и междуличностни умения.

Image 8
Комисията приканва държавите членки:

Да осигурят бърз достъп до първоначално ПОО, включително чиракуване, и в сътрудничество със социалните и икономическите партньори да разширят предоставянето на качествено учене в процеса на работа и възможности за чиракуване в съответствие с принципите на Европейската рамка за качествено и ефективно чиракуване (43), включително по отношение на възнаграждението.

Да подкрепят доставчиците на ПОО чрез допълнително финансиране, повишена гъвкавост при адаптирането на програмите за обучение към нуждите на учащите се, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна, и чрез обмисляне на възможността за наемане на работа на лица, ползващи се от временна закрила или адекватна закрила съгласно националното право, които са професионални учители и обучители.

Да признават предишен учебен опит и квалификации, като се използват съществуващите процеси на валидиране с цел правилно разпределяне на конкретни учебни пътеки, както и да привлекат за участие социални и икономически партньори, за да се помогне на младите учащи се от Украйна да преминат професионален изпит, за да им се издадат професионални свидетелства, основани на компетенции.

Да проучат възможностите за удължаване на текущия престой за мобилност по програма „Еразъм+“ на украинските учащи се в сферата на професионалното образование, които не са в състояние да се завърнат у дома и които могат да потърсят временна закрила.

Примери за съответни проекти, финансирани от ЕС

Image 9

С базирания в Букурещ проект First Room, съфинансиран от ЕСФ, Професионалното училище „Конкордия“ (44) предоставя услуги за обучение и консултиране в подкрепа на социалната интеграция на деца и млади хора, които доскоро са били обхванати от системите за държавна закрила. Професионалното училище издава удостоверения за техните компетенции и предлага ориентиране за търсене на работа и избор на професия. Интегрираните услуги в помощ млади хора, напуснали системата, включват предлагане на жилища и стаи под наем в транзитния център „Конкордия“. Понастоящем центърът осигурява подкрепа и за хора, бягащи от войната в Украйна.

2.4.   Възможности за повишаване на квалификацията и за преквалификация за възрастни с цел улесняване на достъпа до пазара на труда

Лицата, на които е предоставена временна закрила, трябва да получат достъп до възможности за образование за възрастни, професионално обучение и практически опит на работното място. Практическото обучение на работното място е доказало ефективността си за целите на интегрирането на мигранти и бежанци. Освен това подобряването на меките и твърдите умения (включително предприемачески умения, саморазвитие и компютърна грамотност), и по-специално езиковото обучение (включително чрез дейности на работното място), е съществен фактор за успешното участие на пазара на труда и в обществото (също по отношение на осведомеността на мигрантите и упражняването на техните права). Освен това, като инвестират днес в уменията на хората, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна, държавите членки могат да дадат важен принос за бъдещото възстановяване на Украйна.

Image 10
Комисията приканва държавите членки, когато предприемат мерки по отношение на образованието и обучението за възрастни, да:

Предоставят възможно най-бързо на бенефициерите целенасочени възможности за повишаване на квалификацията и за преквалификация, професионално образование и обучение и/или практически опит на работното място, като се вземат предвид нуждите на конкретни групи (напр. жени, хора с увреждания, малцинства) и им се оказва подкрепа с цел ефективно използване на тези възможности. Държавите членки се насърчават да си сътрудничат с доставчиците на образование и обучение, социалните и икономическите партньори и частния сектор, за да се гарантира, че тези възможности са в съответствие с нуждите на пазара на труда и недостига на умения.

Предоставят мерки за подкрепа и информационни дейности за улесняване на възползването от възможностите за повишаване на квалификацията и за преквалификация, включително помощ при намирането на подходящи програми и финансова подкрепа (като например ваучери за обучение и индивидуални сметки за обучение).

Примери за съответни проекти, финансирани от ЕС

Image 11

Центърът за умения Omnia (45) (Финландия), с подкрепата на „Еразъм+“, предоставя услуги на имигрантите в Еспоо с цел повишаване на професионалните им умения и насърчаване на заетостта. Наред с другото, центърът организира обучения, наставничество, консултации и предоставя курсове по финландски език.

Финансираният от ЕСФ проект за квалификация за интеграция в Бремен (46) (Германия) е насочен към осигуряване на достъп до обучение и създаване на възможности за работа за имигранти на възраст между 18 и 26 години, включително чрез интензивни езикови курсове. Този проект се управлява от Червения кръст и вече предоставя подкрепа на младите хора, бягащи от войната в Украйна.

2.5.   Предоставяне на възможности на възрастните да завършат образованието си

Държавите-членки могат да предоставят на възрастните, ползващи се с временна закрила, достъп до общата образователна система. Това може да бъде от полза за хората, които не са успели да завършат формалното си първоначално образование и да получат диплома за гимназиално образование или които е трябвало да прекъснат висшето си образование поради инвазията, или за хората, които не са имали възможност да преминат към висше образование. Тези усилия ще бъдат от полза не само за засегнатите лица, но и за ЕС и, в крайна сметка, за Украйна.

Image 12
Комисията приканва държавите членки, когато предприемат национални мерки по отношение на приключването на образованието на възрастни, да:

Предоставят възможности на възрастните, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна, за достъп до общо образование, включително чрез втори шанс за училищно образование. Тези възможности ще трябва да бъдат гъвкави и целенасочени, като се вземат предвид нуждите на бенефициерите на временна закрила и адекватна закрила съгласно националното законодателство. За тази цел държавите членки се приканват да си сътрудничат със заинтересованите страни, включително от гражданското общество и общността, за да помогнат на хората ефективно да се възползват от тези възможности.

Предоставят възможности за възрастни, бягащи от войната в Украйна, които проявяват интерес да се запишат във висши учебни заведения, за да завършат вече започнато обучение или да започнат нови програми. За тази цел държавите членки могат да насърчават и подкрепят висшите учебни заведения да ги записват или да им позволяват да продължат да учат дистанционно, включително например чрез насърчаване на сътрудничеството между ЕС и украинските висши учебни заведения — също така с цел улесняване на реинтеграцията в украинската система, когато това е целесъобразно.

Осигуряват достъп до инфраструктура, като например изпитни центрове и ИТ оборудване, и сътрудничество с украинските органи, за да се даде възможност на разселените лица да се явяват на приемни изпити за достъп до украинско висше образование.

3.   ПОДКРЕПА ОТ ФОНДОВЕТЕ НА ЕС

Image 13
Действията, очертани в настоящото съобщение, могат да бъдат подпомагани чрез различни фондове и инициативи на ЕС. Последните изменения на съществуващите регламенти бяха съсредоточени върху неизразходваните средства в рамките на програмния период 2014—2020 г., по-специално по линия на Европейския социален фонд (ЕСФ), Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица (ФЕПНЛ) и фонд „Убежище, миграция и интеграция“ (ФУМИ).

Инициативата CARE („Действия по линия на сближаването за бежанците в Европа“), чрез изменения на регламентите, уреждащи фондовете (47), е съсредоточена върху предоставянето на по-голяма гъвкавост на държавите членки за бързо мобилизиране на кохезионните фондове на ЕС, без да се променя техният обхват.

Инициатива CARE

Основните промени, въведени с Регламента за CARE, са следните:

Подкрепа за операции за справяне с кризата в Украйна, считано от 24 февруари 2022 г., както и за искания, подадени след тази дата.

Държавите членки могат да използват ЕСФ или ЕФРР за подкрепа на действия, допустими по другия фонд, без никакви ограничения. Така например средствата от ЕФРР, предназначени за инфраструктурни проекти, могат да бъдат преразпределени за социално приобщаване, грижи и образование за мерки по ЕСФ и обратно — средствата от ЕСФ могат да се използват за финансиране на оборудване и инфраструктура за бежанците, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна;

Държавите членки могат да се възползват от възстановяване в размер на 100 % на разходите, декларирани пред Комисията до 30 юни 2022 г. (48)

Освен това държавите членки могат също така да програмират своите средства по линия на REACT-EU (до общо 10 милиарда евро) за справяне с кризата.

Държавите членки получиха допълнително предварително финансиране по линия на REACT-EU в размер на 3,5 милиарда евро (особено в полза на онези държави членки, които посрещнаха най-голям брой хора, бягащи от войната в Украйна (49)).

Държавите членки могат да използват нов единичен разход в размер на 40 евро на седмица на човек, което ще помогне да се предостави незабавна помощ, като същевременно се опростят правилата за деклариране на разходите (50).

Image 14

С Регламент (ЕС) 2022/585, приет на 6 април (51), се удължава с една година (до юни 2024 г.) периодът на изпълнение за фонд „Убежище, миграция и интеграция“ (ФУМИ) и фонд „Вътрешна сигурност“ (ФВС) за границите, визите и полицейското сътрудничество, и се освобождават средства по ФУМИ за периода 2014—2020 г., които преди това са били предназначени за конкретни цели.

За да помогне на държавите членки да се възползват максимално от наличните възможности за финансиране и програмни договорености, Комисията изготви примерен списък на допустимите мерки по линия на ЕСФ, ФЕПНЛ, ЕФРР, ФУМИ и ФВС за границите и визите и създаде уебстраница с въпроси и отговори (52), която е достъпна предимно, но не само за програмните органи, за да се предоставят бързи и координирани отговори на държавите членки.

ЕСФ може да помогне за финансирането на повечето от мерките, представени в предходните раздели, включително за наставничество, професионално ориентиране, повишаване на квалификацията и преквалификация, чиракуване и стажове, подкрепа за публичните служби по заетостта, както и мерки за избягване на дискриминацията и осигуряване на достъп до информация за всички работници. По ЕСФ може също така да се финансират служители, работещи с хора, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна, по границите или на други места в държавите членки, както и образование за деца и възрастни, достъп до здравеопазване, жилищно настаняване и социални услуги.

Освен това по ЕФРР може да се подпомага достъпът до основни услуги без сегрегация в областта на образованието, заетостта и обучението, жилищното настаняване, здравеопазването и социалните грижи чрез развитие на достъпната инфраструктура (напр. строителство/обновяване/разширяване) и свързаното с това оборудване. ФУМИ, ФВС — „Граници и визи“, и ФВС — „Полиция“ могат да покрият нуждите от първи прием на хора, бягащи от войната в Украйна, както и — в случая на ФУМИ — тяхната интеграция в приемащите държави.

В допълнение към основната му мисия за подобряване на възможностите за заетост в дългосрочен план по ЕСФ може да се подкрепят спешни мерки, като например за осигуряване на храна и основно материално подпомагане, разходи за настаняване или транспорт, при условие че те са съчетани с индивидуални пътища за интеграция в държавата, която предоставя помощта. ФЕПНЛ има още по-широк обхват и може да се използва независимо от статута и пребиваването на получателите за основно материално подпомагане, като например за храни, хигиенни продукти, артикули за бебета и деца и др.

Финансирането по InvestEU, по-специално по линия на гаранцията за умения и образование, може да се използва и за подпомагане на хората да подобрят уменията си, или от организации за образование и обучение, за да разширят предоставянето на своите услуги, както и за самостоятелна заетост и подкрепа за предприятия, които наемат и обучават разселени лица. Освен това чрез инструмента за техническа подкрепа (53) ще може при поискване да се предоставя техническа помощ на държавите членки за улесняване на достъпа до заетост и обучение, социално приобщаване и образование.

Мобилизирани са и възможностите за финансиране по „Еразъм+“ благодарение на заложената в програмата гъвкавост. Например учителите и обучителите, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна, могат да получат финансова подкрепа, за да се интегрират по-лесно и да могат да придобият необходимите умения за работа в рамките на образователните системи на ЕС. Квалифициран персонал може да бъде изпратен временно в региони, където се настаняват хора, бягащи от войната. Учениците могат бързо да бъдат приети от институциите за образование и обучение, участващи в проекти за сътрудничество по „Еразъм+“. Средствата по проекти за сътрудничество по „Еразъм+“ могат да се използват гъвкаво, за да се улесни интеграцията на децата, бягащи от войната в Украйна.

И накрая, всички нужди, свързани с подкрепата на хората, бягащи от войната, все още могат да бъдат взети предвид в текущата работа по подготовката на програмите за сближаване за периода 2021—2027 г. След като бъдат приети, тези програми ще бъдат използвани и за финансиране на мерки в подкрепа на лицата, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна, в областта на заетостта, образованието и обучението, социалното приобщаване, жилищното настаняване, здравеопазването и социалните грижи, както и храните и основното материално подпомагане (поради включването на ФЕПНЛ в ЕСФ+) (54). Разходите по тези програми са допустими от 1 януари 2021 г.

Image 15
Комисията приканва държавите членки:

Да използват по най-добрия начин наличните средства за всички действия, за които настоящото съобщение предоставя насоки.

Да осигурят координация между различните отговорни органи, включително регионалните и местните органи, за да се гарантира целесъобразност и съгласуваност на действията.

Да се координират с Комисията и да използват горепосочената уебстраница с въпроси и отговори.

4.   ЗАКЛЮЧЕНИЕ И СЛЕДВАЩИ СТЪПКИ

Image 16
Държавите членки се приканват да продължат усилията си в подкрепа на лицата, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна, и да улеснят тяхната интеграция на пазара на труда в съответствие с насоките в настоящото съобщение и другите инициативи, представени до момента на равнище ЕС. Насърчава се сътрудничеството със съответните заинтересовани страни, за да се гарантира всеобхватен и координиран отговор и да се използва цялата налична подкрепа на равнището на ЕС, включително финансовите средства.

Комисията има готовност да продължи да работи с националните органи и другите съответни заинтересовани страни и ще продължи да предоставя насоки с оглед на променящата се ситуация, включително чрез Платформата за солидарност и платформата с въпроси и отговори за фондовете. Комисията също така ще продължи да подкрепя взаимното обучение между държавите членки, да събира информация относно действията, предприети от държавите членки (55), по-конкретно чрез специалните мрежи, като например Европейската мрежа на публичните служби по заетостта и Консултативния комитет за професионално обучение, и да предоставя съответната информация на лицата, бягащи от войната в Украйна, чрез специалното уеб пространство (56) и социалните медии. Всички усилия и всяко евро, похарчено днес за човешко развитие на хората, бягащи от агресивната война на Русия срещу Украйна, допринасят за бъдещето на ЕС и Украйна.


(1)  По последните данни, получени от Мрежата на ЕС за подготвеност и управление на кризи в областта на миграцията.

(2)  ОВ L 71, 4.3.2022 г., стр. 1

(3)  Както е посочено в Оперативните насоки и в Съобщението от 23 март, в допълнение към украинските граждани в член 2, параграф 1 от Решение за изпълнение (ЕС) 2022/382 на Съвета се предвижда, че гражданите на трети държави или лицата без гражданство, които се ползват от международна закрила в Украйна, и членовете на техните семейства следва да получат временна закрила, ако са пребивавали в Украйна преди или на 24 февруари 2022 г. За гражданите на трети държави, пребиваващи в Украйна преди или на 24 февруари с разрешение за постоянно пребиваване и които не могат безопасно да се завърнат в страната си на произход, държавите членки прилагат временна закрила или подходяща закрила съгласно националното си законодателство (член 2, параграф 2 от Решението за изпълнение на Съвета). Държавите членки могат също така да предоставят временна закрила на други граждани на трети държави, които са пребивавали законно в Украйна и не са в състояние да се завърнат (член 2, параграф 3 от Решението за изпълнение на Съвета). Както е посочено в Оперативните насоки, временната закрила, въведена с Решението за изпълнение на Съвета, трае една година от влизането в сила на решението, т.е. от 4 март 2022 г. до 4 март 2023 г., в съответствие с член 4, параграф 1 от Директива 2001/55/ЕО. Ако през този период Съветът не вземе решение по предложение на Комисията за прекратяване на временната закрила, тя ще бъде удължена автоматично с шест месеца, т.е. до 4 септември 2023 г., и отново с шест месеца, т.е. до 4 март 2024 г.

(4)  Съобщение на Комисията за оперативни насоки за прилагането на Решение за изпълнение (ЕС) 2022/382 на Съвета за установяване на съществуването на масово навлизане на разселени лица от Украйна по смисъла на член 5 от Директива 2001/55/ЕО и за въвеждане на временна закрила (ОВ C 126 I, 21.3.2022 г., стр. 1.).

(5)  COM(2022) 131 final

(6)  Препоръка (ЕС) 2022/554 на Комисията на Комисията от 5 април 2022 година относно признаването на квалификациите на лицата, бягащи от руското нашествие в Украйна (ОВ L 107 I, 6.4.2022 г., стр. 1).

(7)  Съвет по вътрешни работи: План от 10 точки (europa.eu)

(8)  Създадена от Комисията на основание членове 24—27 от Директивата за временната закрила.

(9)  Информация за хората, бягащи от войната в Украйна | Европейска комисия (europa.eu)

(10)  Украйна: окончателно приемане на инициативата CARE | Европейски социален фонд плюс (europa.eu)

(11)  Продължават по-нататъшните действия в тези области — вж. например инициативите за изпълнение на Плана от 10 точки, включително инициативата „Безопасни домове“; в областта на образованието Комисията изготви Политически насоки за улесняване на включването на украинските бежанци в образованието: съображения, основни принципи и практики (schooleducationgateway.eu)

(12)  Европейски стълб на социалните права | Европейска комисия (europa.eu)

(13)  COM(2020) 758 final.

(14)  Европейска платформа за противодействие на недекларирания труд | Европейски орган по труда (europa.eu)

(15)  По линия на ЕСФ също бяха финансирани такива проекти, вж. напр. Integrazione migranti Progetto PIU’ SUPREME (lavoro.gov.it).

(16)  EURES (europa.eu) е европейска мрежа за сътрудничество на службите по заетостта, предназначена да улеснява свободното движение на работници. Вж. по-специално раздела „Условия на живот и труд“.

(17)  European Partnership for Integration (europa.eu) The Partnership includes the European Commission and the five social and economic Partners organisations (ETUC, Business Europe, SMEUnited, CEEP, Eurochambres). От откриването на партньорството през 2017 г. социалните и икономическите партньори осъществяват широк набор от действия в областта на интеграцията на пазара на труда в над 20 държави от ЕС. Европейската комисия съфинансира няколко иновативни проекта, за да помогне на бежанците и другите мигранти да се интегрират на пазара на труда. Комисията работи със социалните и икономическите партньори за укрепване на Европейското партньорство за интеграция и за обхващане на интеграцията на пазара на труда на хората, бягащи от руската инвазия в Украйна.

(18)  Пактът за умения е модел на споделена ангажираност за развитието на умения в Европа. Комисията мобилизира заинтересованите страни по Пакта, за да предложи конкретни възможности за обучение и заетост на лицата, бягащи от руската инвазия в Украйна.

(19)  Skills-OVATE | CEDEFOP (europa.eu)

(20)  Analysis of shortage and surplus occupations 2021 | Европейски орган по труда (europa.eu)

(21)  Начална страница | Инструментът за по-добра политика в областта на предприемачеството: това е разработен от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и Комисията онлайн инструмент, предназначен за създателите на политики и други заинтересовани страни на местно, регионално и национално равнище, които желаят да проучат как публичната политика може: да подпомага младите хора, жените, мигрантите и безработните при създаването на предприятия и развиването на самостоятелната заетост; да подпомага развитието на социални предприятия.

(22)  Еразъм за млади предприемачи (erasmus-entrepreneurs.eu): програмата подпомага стремящите се да станат предприемачи европейци с необходимите умения, за да започнат и/или успешно да развиват малък бизнес в Европа.

(23)  Enterprise Europe Network (europa.eu): мрежата помага на предприятията да създават иновации и да се разрастват в международен мащаб. Това е най-голямата мрежа в света за подкрепа на малките и средните предприятия (МСП).

(24)  Вж. например Уведомление за ранно предупреждение — Война в Украйна: пристигащите от Украйна бежанци рискуват да бъдат експлоатирани в контекста на трафик на хора | Европол (europa.eu)

(25)  COM(2021) 171 final.

(26)  Нов план за борба с трафика на хора в защита на хората, бягащи от войната в Украйна (europa.eu)

(27)  Примери за проекти могат да бъдат намерени на: уебсайта на ЕСФ, уебсайта на ЕСФ+ и европейския уебсайт за интеграцията. Най-скорошните примери за добри практики при интегрирането на бежанците и мигрантите са обобщени в окончателните и тематичните доклади от конференциите за взаимно обучение от 2021 г., 2020 г. и 2019 г.

(28)  Forwork

(29)  FAB

(30)  Labour-INT

(31)  Stark im Beruf

(32)  Mirjam

(33)  CIAO

(34)  Профилиране на уменията (europa.eu): този многоезичен инструмент е предназначен за организации, предлагащи помощ на граждани на трети държави. Той спомага за установяването на уменията, квалификациите и професионалния опит на гражданите на трети държави и за предоставянето на индивидуализирани съвети относно по-нататъшните стъпки, които трябва да бъдат предприети, напр. признаването на дипломи, валидирането на умения, повишаването на професионалната квалификация или услуги по подкрепа при търсенето на работа.

(35)  Портал ESCO (europa.eu): ESCO е многоезичната европейска класификация на уменията, компетентностите и професиите. Класификацията функционира като речник, в който са описани, идентифицирани и класифицирани професиите и уменията, които са от значение за пазара на труда и за образованието и обучението в ЕС.

(36)  Начало | Европас: Европас е набор от онлайн инструменти, които помагат на потребителите при създаването на автобиографии и мотивационни писма и търсенето на работа и курсове в ЕС.

(37)  Стъпките за стартиране на пилотния проект са изложени в съобщението на Комисията „Привличане на умения и таланти в ЕС“ от 27 април 2022 г. (COM(2022) 657 final).

(38)  Като например Министерството на образованието, Националната агенция за квалификации, Националната агенция за осигуряване на качеството във висшето образование, Центъра ENIC/NARIC.

(39)  Информация за образованието и работата за украинци и държави от ЕС | ETF (europa.eu)

(40)  ENIC-NARIC: мрежата ENIC-NARIC (Европейска мрежа от информационни центрове в европейския регион — Национални информационни центрове за академично признаване в Европейския съюз) разработи проекта Q-entry по линия на програмата „Еразъм+“. Става дума за база данни, която обхваща държавите членки и държавите извън ЕС и съдържа информация за квалификациите в края на средното образование, които дават достъп до висше образование.

(41)  CVDC | Site de la validation des compétences (validationdescompetences.be)

(42)  Предварителни резултати:Проучване относно интеграцията на украинските бежанци в професионалното образование и обучение (ПОО) — Заетост, социални въпроси и приобщаване — Европейска комисия (europa.eu)

(43)  Препоръка на Съвета от 15 март 2018 година относно Европейска рамка за качествено и ефективно чиракуване (ОВ C 153, 2.5.2018 г., стр. 1).

(44)  Комисар Шмит посещава финансирани от ЕСФ проекти в Румъния в подкрепа на бежанците от Украйна | Европейски социален фонд плюс (europa.eu)

(45)  Подкрепа и обучение за имигранти в Центъра за умения в Omnia | Omnia

(46)  Създаване на възможности за намиране на работа за имигрантите чрез изучаване на езици | Европейски социален фонд плюс (europa.eu)

(47)  Регламент (ЕС) № 1303/2013 за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 320) и Регламент (ЕС) № 223/2014 относно Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица (ОВ L 72, 12.3.2014 г., стр. 1).

(48)  За отчетния период, започващ на 1 юли 2021 г. и приключващ на 30 юни 2022 г.

(49)  Увеличаване на първоначалното предварително финансиране по линия на REACT-EU от 11 % на 15 % за всички държави членки и на 45 % за държавите на първа линия (Унгария, Полша, Румъния и Словакия) и държавите с най-голям брой пристигащи в сравнение с тяхното население (над 1 % от тяхното население към 23 март: Австрия, България, Чехия, Естония, Литва).

(50)  Украйна: улесняване и ускоряване на използването от държавите членки на средства за сближаване в подкрепа на непосредствените нужди на бежанците | Европейски социален фонд плюс (europa.eu). Това ще се прилага за всички лица, на които е предоставена временна закрила съгласно Директивата за временната закрила, като средствата трябва да бъдат изразходвани до 13 седмици след пристигането им.

(51)  Регламент (ЕС) 2022/585 за изменение на регламенти (ЕС) № 514/2014 за определяне на общи разпоредби за фонд „Убежище, миграция и интеграция“ и за инструмента за финансово подпомагане на полицейското сътрудничество, предотвратяването и борбата с престъпността и управлението на кризи, (ЕС) № 516/2014 за създаване на фонд „Убежище, миграция и интеграция“ и (ЕС) 2021/1147 за създаване на фонд „Убежище, миграция и интеграция“.

(52)  Това е полупублична уебстраница, която е достъпна предимно, но не само за програмните органи.

(53)  Регламент (ЕС) 2021/240 на Европейския парламент и на Съвета от 10 февруари 2021 г. за създаване на Инструмент за техническа подкрепа.

(54)  Комисията публикува Инструментариум за използването на фондовете на ЕС за интеграцията на хората с мигрантски произход за програмния период 2021—2027 г., за да насърчи използването на ЕФРР, ЕСФ+ и ФУМИ по допълващ начин за интеграцията на хората с мигрантски произход.

(55)  Използване на проучвания и допълнителни мониторингови дейности, като например извършваните от агенциите Eurofound, Cedefop и ETF.

(56)  Информация за хората, бягащи от войната в Украйна | Европейска комисия (europa.eu)