16.12.2009   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 306/68


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Изменено предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета относно защитата на работниците от рискове, свързани с експозиция на азбест по време на работа“

COM(2009) 71 окончателен/2 — 2006/0222 (COD)

2009/C 306/15

На 11 март 2009 г. Съветът на Европейския съюз реши, в съответствие с член 262 от Договора за създаване на Европейската общност, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно

„Изменено предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета относно защитата на работниците от рискове, свързани с експозиция на азбест по време на работа“

Специализирана секция „Заетост, социални въпроси и гражданство“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 26 май 2009 г. (единствен докладчик: г-н VERBOVEN).

На 454-ата си пленарна сесия, проведена на 10 и 11 юни 2009 г. (заседание от 10 юни 2009 г.), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище с единодушие.

1.   Заключения и препоръки

1.1

Комитетът одобрява основните аспекти на разглежданото предложение, призовава Комисията да вземе предвид трите изказани резерви и да измени съответно текста на съображенията, и се надява предложението да бъде прието в най-кратки срокове от Парламента и Съвета.

2.   Изложение на мотивите

2.1   Обобщение на предложението на Комисията

2.1.1

Целта на настоящото предложение е кодифицирането на Директива 83/477/ЕИО на Съвета от 19 септември 1983 г. относно защитата на работниците от рисковете, свързани с експозиция на азбест по време на работа (втора специална директива по смисъла на член 8 от Директива 80/1107/ЕИО). Новата директива ще замени различните актове, инкорпорирани в нея (1); според Комисията, в нея се запазва напълно тяхното съдържание по същество и тя се ограничава до обединяването им, като въвежда единствено формалните изменения, наложени от самото естество на процеса на кодифициране.

2.2   Общи бележки

2.2.1

Експозицията на азбест продължава да представлява сериозен риск за различни категории работници, и по-специално за работниците в строителството. Като цяло се счита, че през 20-ти век в Европа са били използвани няколко десетки милиона тона азбест. Въпреки забраната за използване на азбест, наложена от Европейския съюз през 1999 г., през следващите десетилетия експозицията на азбест ще продължи поради наличието му в голям брой сгради. От друга страна извеждането от употреба на най-различни съоръжения, съдържащи азбест и управлението на отпадъците могат също да създадат риск от експозиция на азбест. Основание за безпокойство дава и фактът, че съществува пазар за най-различни стоки втора употреба, съдържащи азбест.

2.2.2

Комитетът е разглеждал неколкократно въпросите, свързани със защитата на работниците, експонирани на азбест. Може да се припомни по-специално становището по собствена инициатива, прието на 24 март 1999 г. (2)

2.2.3

Първата директива относно защитата на работниците от рисковете, произтичащи от експозиция на азбест, датира от 1983 г. Тя беше изменяна на няколко пъти с цел да се разшири приложното ѝ поле, да се засилят превантивните мерки и да се намалят пределните стойности на експозиция.

2.2.4

Тези различни изменения създават затруднения за онези, за които е предназначен този законодателен акт. Настоящото предложение за кодифициране дава възможност за обединяване в един законодателен акт на различните действащи разпоредби, без да се засяга тяхното съдържание. То се ограничава до внасянето единствено на формалните изменения, наложени от самото естество на процеса на кодифициране.

2.2.5

Комитетът обаче смята, че при кодифицирането на съображенията се наблюдават известни пропуски. В кодифицираната версия не са включени редица съображения от предходните директиви. В някои случаи тези пропуски надхвърлят обикновеното адаптиране, което се налага от редакционни съображения. Те засягат съществени елементи, които общностният законодател е счел за необходимо да изтъкне.

2.2.6

Такъв е например случаят със съображение 2 от Директива 2003/18/ЕО, с което общностният законодател подчертава по-специално значението на възприемането на превантивен подход по отношение на влакната заместители на азбеста. Този аспект е от особено значение, за да се избегне рискът използваните алтернативни решения да създадат проблеми за здравето.

2.2.7

Такъв е случаят и с премахването на съображение 4 от същата директива, което откроява значението на решението на общностния законодател да забрани използването на азбестовия вид хризотил от първи януари 2005 г. Този пропуск е още по-неоправдан и поради заличаването на съображение 4 от Директива 91/382/ЕИО. В него се изтъква значението на принципа на използването на заместители за предотвратяването на рисковете, свързани с опасните вещества. Премахването на тези две съображения не изглежда оправдано, що се отнася до ангажимента на Европейския съюз да работи за забрана на азбеста в световен мащаб.

2.2.8

Такъв е и случаят със съображение 15 от Директива 2003/18/ЕО, в което се съдържа изискване към държавите-членки съдържанието на списъците и медицинските картони на работниците, експонирани на азбест, да бъде приведено в съответствие с тези, предвидени за работници, експонирани на други канцерогенни агенти.

2.2.9

Заличаването на тези очаквани резултати като че ли надхвърля значително нормалните рамки на една кодификация. Комитетът счита, че предложението би следвало да включи съображения с еквивалентен обхват с оглед изясняване на правното съдържание на предложения акт по тези конкретни въпроси.

2.2.10

Кодифицирането не може да води до промяна по същество в текста. След като разгледа предложението, Комитетът смята, че разглежданият текст спазва този принцип, с изключение на отправените бележки във връзка със заличаването на някои съображения. Предложението на Комисията представлява рационално обединяване на различните действащи разпоредби, което ще ги направи по-ясни и следователно не създава проблеми по същество.

2.2.11

Комитетът счита, че съгласно Решение 2003/С 218/01 на Съвета от 22 юли 2003 г., Консултативният комитет за безопасност, хигиена и опазване на здравето на работното място би трябвало да бъде консултиран относно настоящото предложение. Тази консултация би следвало да се спомене в изложението на очакваните резултати от директивата, каквато е и досегашната практика.

2.2.12

Комитетът одобрява основните аспекти на разглежданото предложение, призовава Комисията да вземе предвид трите изказани резерви и да измени съответно текста на съображенията, и се надява предложението да бъде прието в най-кратки срокове от Европейския парламента и Съвета.

3.   Специфични бележки

Комитетът припомня становището си, прието на 4 март 1999 г., и по-специално заявява отново желанието си държавите-членки да ратифицират Конвенция № 162 на МОТ относно безопасността при използването на азбест. Към днешна дата само 10 от 27-те държави-членки са я ратифицирали. Ратифицирането на Конвенцията от страна на държавите-членки на Европейския съюз би придало по-голяма тежест на конвенцията на МОТ като основен инструмент за защита на здравето и безопасността на работниците в световен мащаб.

Брюксел, 10 юни 2009 г.

Председател на

Европейския икономически и социален комитет

Mario SEPI


(1)  Директива 83/477/ЕИО на Съвета, Директива 91/382/ЕИО на Съвета, Директива 98/24/ЕО на Съвета (единствено член 13 от нея) и Директива 2003/18/ЕО на Европейския парламент и на Съвета.

(2)  Вж. Становище на ЕИСК от 24.03.1999 г. относно азбеста, докладчик: г-н ETTY (ОВ C 138, 18.05.1999 г.).