3.2.2009   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 27/119


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за решение на Европейския парламент и на Съвета относно Европейската година на творчеството и иновациите (2009 г.)“

COM(2008) 159 окончателен — 2008/0064 (COD)

(2009/C 27/25)

На 7 април 2008 г. Съветът на Европейския съюз реши, в съответствие с член 262 от Договора за създаване на Европейската общност, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно

„Предложение за Решение на Европейския парламент и на Съвета относно Европейската година на творчеството и иновациите (2009 г.)“.

На 21 април 2008 г. Бюрото на Европейския икономически и социален комитет възложи на специализирана секция „Заетост, социални въпроси и гражданство“ да подготви работата на Комитета по този въпрос.

Предвид неотложното естество на работата, на 446-ата си пленарна сесия на 9 и 10 юли 2008 г. (заседание от 9 юли 2008 г.) Европейският икономически и социален комитет реши да определи за главен докладчик г-н Rodríguez García-Caro и прие настоящото становище със 108 гласа „за“ и 5 гласа „въздържал се“.

1.   Заключения

1.1

ЕИСК изразява пълната си подкрепа за всички действия за насърчаване на творчеството и стимулиране на иновациите, развивани сред гражданите на Европейския съюз и приема положително инициативата да се обяви Европейска година за подкрепа и насърчаване на творчеството чрез използването на ученето през целия живот като двигател на иновациите. ЕИСК многократно се е произнасял относно важността да се насърчават иновациите за постигането на целите на Лисабонската стратегия (1). Въпреки това и независимо от факта, че е съгласен с рамката, в която ще се проведе Европейската година на творчеството и иновациите, Комитетът смята, че предложението за решение, предоставено му за становище, не е най-добрият начин за постигане на предложената цел, като основава това мнение на бележките, съдържащи се в настоящото становище.

1.2

Докато други Европейски години бяха организирани доста по-рано, в смисъл, че предложенията се правеха до две години преди провеждането, този път от приемането на предложението от Комисията до началото на Европейската година остават само седем месеца, през които Европейският парламент и Съветът трябва да одобрят решението, а Европейската комисия и държавите-членки да организират и координират предвидените дейности. ЕИСК смята, че този процес е прибързан и би могъл да застраши провеждането на Европейската година на творчеството и иновациите, която заслужава подобаваща подготовка, съизмерима с нейното значение.

1.3

Два аспекта от предложението за решение, които за ЕИСК са от особена важност, са твърде неясни и трябва да бъдат изяснени и да залегнат в по-голяма степен в текста на предложението. Тези два аспекта са: финансирането на Европейската година и споменаването на подкрепата или участието на други програми или политики на Европейския съюз, които не са свързани с ученето през целия живот.

1.3.1

ЕИСК приема предложението на Европейската комисия, в смисъл, че не е нужно заделянето на специфични бюджетни средства за провеждането на Европейската година и одобрява използването на бюджетните възможности на Програмата за обучение през целия живот, която включва специфични цели относно насърчаването на иновациите. Но все пак ЕИСК отбелязва, че текстът на предложението не споменава размер на финансовите средства, заделени за това събитие и се ограничава да отбележи, че бюджетен източник е гореспоменатата Програма за обучение през целия живот и че дейностите ще се финансират по други програми, които не се уточняват или споменават. Предвид изложеното в предложението за решение, Комитетът смята за нужно включването на размера на предвидените разходи, свързани с тази дейност. ЕИСК счита, че е нужно предложението да съдържа бюджетна прогноза.

1.3.2

Предложението е още по-неясно, що се отнася до подкрепата за финансирането, която биха могли да окажат други програми и политики. От текста на предложението може да бъде подразбрано, че след като насърчаването на иновациите е включено сред специфичните цели на други програми, като Програмата за предприемачество и иновации или Програмата за подкрепа на политиката в областта на ИКТ (като и двете програми са част от Рамковата програма за конкурентоспособност и иновации), програмите от този тип ще финансират дейностите на Европейската година. В тази връзка ЕИСК смята за уместно текстът на предложението да упомене точно кои програми ще съфинансират Европейската година, в какъв размер и как ще се координират действията между различните програми, осигуряващи съфинансиране, чието управление е от компетентността на различни генерални дирекции на Европейската комисия.

1.4

На базата на тези аргументи, които представляват резюме на по-обширните бележки, съдържащи се в настоящото становище, ЕИСК предлага на Европейската комисия да преразгледа предложението, като вземе предвид направените бележки. Също така, ЕИСК предлага на Европейския парламент и на Съвета да вземат предвид тези бележки и да изменят в тази насока най-неясните аспекти от текста на Решението.

2.   Въведение

2.1

В заключенията си извънредният Европейски съвет, проведен в Лисабон през март 2000 г., освен че отбеляза нуждата от нова референтна рамка за определяне на основните умения, които трябва да предлага ученето през целия живот, подчертавайки, че хората са ключовият капитал на Европа, постави и акцент върху нуждата европейските системи за образование и обучение да се адаптират както към изискванията на обществото на знанието, така и към потребността от повишаване на нивото и качеството на заетостта.

2.2

Тези основни умения или ключови компетенции за ученето през целия живот бяха определени и изразени в Препоръката на Европейския парламент и Съвета от 18 декември 2006 г. (2) и могат да бъдат считани за основен фактор във връзка с иновацията, производителността и конкурентоспособността, които са основни в едно общество, основано на знанието. Тогава ЕИСК се произнесе по тази Препоръка (3).

2.3

В заключенията на Европейския съвет от 8 и 9 март 2007 г. Съветът призовава държавите-членки и институциите на Европейския съюз да продължат да работят за създаването на по-добри рамкови условия за иновациите и за по-големи инвестиции в научноизследователската и развойна дейност. В частта относно насърчаването на иновациите, научноизследователската дейност и образованието, Съветът отбелязва, че държавите-членки са решени да подобрят рамковите условия за иновациите, като например конкурентните пазари, и да мобилизират допълнителни ресурси за действията в областта на научноизследователската и развойна дейност и иновациите. Затова Европейският съвет приканва Комисията и държавите-членки да придвижат напред изпълнението на стратегията за иновационна политика, предвид че образованието и обучението са предпоставки за добро функциониране на триъгълника на познанието (образование — изследвания — иновации).

2.4

Обявяването на Европейска година на творчеството и иновациите е добър начин да се допринесе към дебата относно предизвикателствата, стоящи пред Европа, чрез повишаване на обществената осведоменост относно значението на творчеството и възможността за иновации за подобряването на личностното развитие и за повишаването на общото благоденствие.

3.   Обобщено съдържание на съобщението

3.1

Предложението за решение обявява 2009 г. за Европейска година на творчеството и иновациите и определя като главна цел подпомагането на усилията на държавите-членки за насърчаване на творчеството чрез ученето през целия живот, като двигател за иновации и като ключов фактор за развитието на личностни, професионални, предприемачески и социални умения на всички членове на обществото. Към тази обща цел се добавят тринайсет фактора, които могат да допринесат за насърчаване на творчеството и способността за иновации.

3.2

Мерките, които се предлагат за постигане на определените цели, включват конференции и инициативи за повишаване на осведомеността относно значението на творчеството и способността за иновации, промоционални кампании за разпространяване на ключови послания, определяне и разпространяване на примери за най-добри практики и изготвяне на проучвания на национално и общностно равнище.

3.3

С предложението се създава длъжност национален координатор на Европейската година, който да е отговорен за организацията на това ниво и се установява координиране на европейско равнище чрез събрания на националните координатори, организирани от Европейската комисия.

3.4

На последно място, предложението постановява, че финансирането ще се осъществява от Програмата за обучение през целия живот, без това да накърнява подкрепата и съфинансирането, които могат да бъдат оказани от други програми, свързани с бизнеса, сближаването, научноизследователската дейност и информационното общество.

4.   Общи бележки по предложението

4.1

Комитетът изразява пълната си подкрепа за всички действия за насърчаване на творчеството и стимулиране на иновациите, развивани сред гражданите на Европейския съюз. В становището си по собствена инициатива относно „Иновациите: влияние върху индустриалните промени и ролята на ЕИБ“ (4), ЕИСК отбелязва: „иновациите трябва да се основават най-вече на широка база на образование и обучение, съответстваща на критериите за учене през целия живот“. Поради това и в съответствие със своята позиция, ЕИСК изразява пълната си подкрепа за инструментите, които могат да допринесат за насърчаване на творчеството и на способността за иновации, въпреки че счита за необходимо да направи следните бележки по представеното предложение.

4.2

ЕИСК приветства обявяването на Европейска година за подкрепа и насърчаване на творчеството на гражданите на Европа чрез използването на ученето през целия живот като двигател на иновациите. ЕИСК многократно се е произнасял относно важността на насърчаването на иновациите за постигането на целите на Лисабонската стратегия. В този контекст докладът Ахо (5) счита за нужно насърчаването на култура на иновациите за справяне със социалните предизвикателства и с тези, свързани с производителността в Европа.

Въпреки това и независимо от факта, че е съгласен с рамката в която ще се проведе Европейската година на творчеството и иновациите, Комитетът смята, че предложението за решение, което му се представя за становище, не е най-добрият начин за постигане на предложената цел, както що се отнася до съдържанието на документа, така и по отношение на процедурата, по която се изготвя и одобрява.

4.3

ЕИСК смята, че основният подход към тази инициатива не е най-подходящият за този тип дейност. В част 3 от Обяснителния меморандум на предложението за решение относно консултацията със заинтересованите страни се отбелязва, че са били проведени неформални дискусии с членове от Европейския парламент и с държавите-членки. По този начин, подготовката на решението е следвала подход на разработване „отгоре-надолу“, от институциите към гражданите.

ЕИСК смята, че подходът „отгоре-надолу“, при който обществото, организациите и гражданите, които го съставят не са взели участие в планирането и разработването на подготовката на Годината, би останал по-скоро незабелязан в сравнение с подход, при който се търси активното включване на тези, чието по-нататъшно участие е необходимо за крайния успех.

В тази връзка, бихме искали да припомним бележката, направена от Комитета в неговото становище относно Съобщението на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите, за осъществяването, резултатите и общата оценка на Европейската година на хората с увреждания (2003) (6). В това становище (7) Комитетът призова европейските институции да насърчават използването на подход „отдолу-нагоре“ в подготовката на такъв тип дейности. Следователно, ЕИСК припомня необходимостта да се работи за подготовката на Европейските години, използвайки тази методология.

4.4

Като се има предвид, че е предвидено Европейската година на творчеството и иновациите да започне на 1 януари 2009 г. и краткия срок, който остава за одобрение от Европейския парламент и от Съвета на първо четене, смятаме, че графикът, използван за разработването и одобрението на тази Европейска година, е твърде прибързан. В предходни случаи, Комитетът е приемал своето становище година преди започването на честванията на Европейската година (8), което е знак за предварително планиране от страна на Комисията. Без да се връщаме далеч във времето, добър пример за това предварително планиране е приемането на пленарната сесия през месец май 2008 г. на становище (9) относно „Предложение за решение на Европейския парламент и Съвета относно Европейската година на борбата с бедността и социалното изключване (2010 г.)“ (10).

Може би е по-разумно тази инициатива да бъде отложена и 2009 г. да не се обявява за Европейска година, отколкото да се изисква прибързано одобрение на решението, което няма да позволи да бъдат постигнати преследваните цели, поради липса на време за планиране на дейностите.

4.5

В част 3.2. от Обяснителния меморандум на предложението се предвижда, че Европейската година ще има поне толкова голямо въздействие, колкото и предходните инициативи, като Европейската година на ученето през целия живот или Европейската година на образованието чрез спорт. Въпреки това, текстът на предложението не съдържа нито един член, нито пък споменава някъде каквато и да била последваща оценка на резултатите от предприетите действия, от което се подразбира, че анализът на въздействието ще бъде извършен или чрез емпирична оценка или чрез индиректните показатели на Програмата за обучение през целия живот.

4.6

Комитетът споделя мнението на Комисията, че гъвкавостта за определяне на годишни или многогодишни приоритети в рамките на Програмата за обучение през целия живот дава достатъчен финансов марж, за да не се заделят специфични средства за честването на Европейската година. Наистина насърчаването на иновациите е сред специфичните цели на Програмата за обучение през целия живот, както и на други програми като Програмата за предприемачество и иновации или Програмата за подкрепа на политиката в областта на ИКТ (и двете включени в Рамковата програма за конкурентоспособност и иновации). Поради това и въпреки че предложението не споменава конкретно Рамковата програма, Комитетът смята, че е възможно, както това е залегнало в част 5 от Обяснителния меморандум на предложението, организацията на инициативата да се осъществи на базата на съществуващите програми и наличните бюджетни средства.

5.   Специфични бележки по предложението

5.1

Член 2 на предложението поставя като специфична цел подчертаването на редица фактори, които могат да допринесат за насърчаването на творчеството и на способността за иновации. Тези фактори са разделени на три големи групи, всяка от които включва различни аспекти, които трябва да бъдат развити.

ЕИСК смята, че тези цели и/или фактори трябва да бъдат по-конкретни, така че дейностите, които трябва да бъдат развивани, да се съсредоточат върху няколко основни аспекта в областта на творчеството и иновациите, които да служат за централна ос на инициативата, обществото (по-специално младите хора) като реципиенти на предприетите действия и образователните институции и социално-икономическите и бизнес мрежи като канали за тази инициатива.

5.2

Една Европейска година, посветена на творчеството и иновациите, трябва да разчита на иновационни методи за постигане на поставените цели. Въпреки че като цяло са подходящи, мерките, изброени в член 3, са тези, които обикновено се използват за всякакъв вид кампании за повишаване на осведомеността, популяризиране или разпространение на информация. Комитетът смята, че ще бъде изключително дидактично, особено за най-младите, между мерките, изброени в този член да се включат някои иновационни мерки за постигане на целите, съдържащи се в предложението. Би могло, например, да се организира конкурс за идеи с цел да се открие начин, който да осигурява постоянно видимо присъствие на насърчаването на творчеството и способността за иновации в цяла Европа. Друга възможност е да се присъжда всяка година или веднъж на две години европейска награда, която оценява и дава възможност за развитие на наистина иновационни идеи и на творческата способност на най-младите граждани във всички възможни области и дейности.

5.3

Без да се засяга вече изложеното в Общите бележки относно съфинансирането на Европейската година чрез Програмите за обучение през целия живот и чрез Рамковата програма за конкурентоспособност и иновации, Комитетът смята, че член 6 на предложението трябва да конкретизира този толкова важен аспект за развитието и успеха на Европейската година.

5.3.1

Решението трябва да съдържа поне бюджетна оценка. Това може да се изрази чрез сума, заделена от бюджета за 2009 г. и следващите години на програмите, които ще съфинансират Европейската година или може да бъде определен максимален процент на разходите от бюджета на програмите за определени бюджетни години. Всяко от тези решения би било приемливо, тъй като ЕИСК смята, че не е подходящо да се оставя абсолютно неопределено нивото на предвидените разходи за провеждането на тази дейност.

5.3.2

Член 6 от предложението започва, както следва: „Без да се накърнява подкрепата, която може да бъде оказана на проекта за Европейска година от програми и политики в други области като бизнеса, сближаването, изследователската дейност и информационното общество…“. ЕИСК смята, че неясната формулировка на това изречение прави формата на участие и съфинансирането от други генерални дирекции и от програми, свързани с образованието и културата и с ученето през целия живот, неопределени. В тази връзка, ЕИСК смята за уместно да се упомене в горепосочения член кои програми ще съфинансират Европейската година, в какъв размер и как ще се координират действията между различните програми, осигуряващи съфинансиране, управлявани от различни Генерални дирекции на Европейската комисия.

5.4

Накрая, но не на последно място, ЕИСК смята, че е нужно текстът на предложението да включва позоваване на оценка на резултатите и обхвата на Европейската година. В края на Европейската година трябва да бъдат оценени извършените дейности и постигнатите резултати, за да се извадят поуки за подготовката на други Европейски години и за запознаване с обхвата и успехите от положените усилия.

Брюксел, 9 юли 2008 г.

Председател

на Европейския икономически и социален комитет

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  Становище на ЕИСК от 13 декември 2006 г. относно „Да освободим и увеличим потенциала на Европа за изследвания, развитие и иновации“, докладчик: г-н Wolf (ОВ C 325, 30.12.2006 г.).

Становище на ЕИСК от 14 декември 2005 г. относно „Предложение за решение на Европейския парламент и на Съвета за създаване на рамкова програма за иновации и конкурентоспособност“, докладчик: г-н Welschke, съдокладчик: г-жа Fusco (ОВ C 65, 17.3.2006 г.).

Становище на ЕИСК от 12 юли 2007 г. относно „Инвестиции в знания и иновации (Лисабонска стратегия)“, докладчик: г-н Wolf (ОВ C 256, 27.10.2007 г.). Б.пр. Разликата в използваните термини се дължи на различен превод в документа на ЕК.

(2)  ОВ L 394, 30.12.2006 г.

(3)  Становище на ЕИСК от 18 май 2006 г. относно „Предложение за препоръка на Европейския парламент и на Съвета относно основните умения за учене през целия живот“, докладчик: г-жа Herczog (ОВ C 195, 18.8.2006 г.).

(4)  Становище на ЕИСК от 11 юли 2007 г. относно „Иновациите: влияние върху индустриалните промени и ролята на ЕИБ“, докладчик: г-н Tóth, съдокладчик: г-н Calvet Chambón (ОВ C 256, 27.10.2007 г.).

(5)  „Creating an innovative Europe“ (Изграждане на иновационна Европа) EUR 22005 ISBN 92-79-00964-8.

(6)  COM(2005) 486 окончателен.

(7)  Становище на ЕИСК от 14 февруари 2006 г. относно „Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите за осъществяването, резултатите и общата оценка на Европейската година на хората с увреждания (2003 г.)“, параграф 1.2, докладчик: г-жа Anca (ОВ C 88, 11.4.2006 г.).

(8)  Становище на ЕИСК от 8 декември 1999 г. относно „Предложение за Решение на Европейския парламент и на Съвета — Европейска година на езиците (2001 г.)“, главен докладчик: г-н RUPP (ОВ C 51, 23.2.2000 г.).

Становище на ЕИСК от 24 май 2002 г. относно „Предложение за решение на Европейския парламент и на Съвета за обявяване на Европейска година на обучението чрез спорта (2004 г.)“, докладчик: г-н Koryfídis (ОВ C 149, 21.6.2002 г.).

Становище на ЕИСК от 14 декември 2005 г. относно „Предложение за решение на Европейския парламент и Съвета за Европейската година на равни възможности за всички — 2007 г. — към едно справедливо общество“, докладчик: г-жа Herczog (ОВ C 65, 17.3.2006 г.).

Становище на ЕИСК от 20 април 2006 г. относно „Предложение за решение на Европейския парламент и на Съвета относно Европейската година на междукултурния диалог (2008)“, докладчик: г-жа Cser, (ОВ C 185, 8.8.2006 г.).

(9)  Становище на ЕИСК от 29 май 2008 г. относно „Предложение за решение на Европейския парламент и Съвета относно Европейската година на борбата с бедността и социалното изключване (2010 г.)“, докладчик: г-н Pater, съдокладчик: г-жа Koller.

(10)  COM(2007) 797 окончателен.