9.10.2012   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 274/30


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 5 октомври 2012 година

за признаване на правната и надзорна уредба на Австралия за еквивалентна на изискванията на Регламент (ЕО) № 1060/2009 на Европейския парламент и на Съвета относно агенциите за кредитен рейтинг

(текст от значение за ЕИП)

(2012/627/ЕС)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1060/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 16 септември 2009 г. относно агенциите за кредитен рейтинг (1), и по-специално член 5, параграф 6 от него,

като има предвид, че:

(1)

На 17 ноември 2009 г. Комисията възложи на Европейския комитет на регулаторите на ценни книжа (CESR), чиито функции бяха поети от Европейския орган за ценни книжа и пазари, създаден на 1 януари 2011 г. съгласно Регламент (ЕС) № 1095/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за ценни книжа и пазари) (2) (ESMA), и поиска неговото становище относно техническата оценка на правната и надзорна рамка на Австралия по отношение на агенциите за кредитен рейтинг.

(2)

В своето становище, представено на 18 април 2012 г., ESMA предложи австралийската правна и надзорна уредба по отношение на агенциите за кредитен рейтинг да бъде счетена за еквивалентна на изискванията на Регламент (ЕО) № 1060/2009.

(3)

Съгласно член 5, параграф 6, втора алинея от Регламент (ЕО) № 1060/2009, за да може правната и надзорна уредба на трета държава да бъде счетена за еквивалентна на изискванията на Регламент (ЕО) № 1060/2009, трябва да се прецени дали тя отговаря на три условия.

(4)

Според първото условие агенциите за кредитен рейтинг в съответната трета държава трябва да подлежат на разрешителен режим или регистрация и на текущ ефективен надзор и правоприлагане. Австралийската правна и регулаторна уредба за агенциите за кредитен рейтинг беше въведена на 1 януари 2010 г. Съответните законови и подзаконови актове, а именно Корпоративният закон (2001 г.) и Законът за Австралийската комисия за ценни книжа и инвестиции (ASIC) (2001 г.), са влезли в сила. Съгласно тази нормативна уредба агенциите за кредитен рейтинг се регистрират и са обект на текущ надзор от страна на Австралийската комисия за ценни книжа и инвестиции (ASIC). Австралийската правна и надзорна уредба дава достатъчно правомощия на ASIC, за да може тя да извършва ефективен надзор и правоприлагане по отношение на агенциите за кредитен рейтинг, включително и правомощието да санкционира агенциите за кредитен рейтинг, които нарушават действащите правила. ASIC може да бъде упълномощена да изземва счетоводни книги, които не са били представени от агенциите за кредитен рейтинг. Въз основа на заповед за обиск, издадена от компетентния съдебен орган, ASIC има право да претърсва офисите на агенции за кредитен рейтинг. Освен това по силата на Корпоративния закон ASIC има право да се обръща към федерален съд за заповеди за отмяна на лиценз на агенция за кредитен рейтинг. След подобна отмяна на лиценз ASIC може да поиска от съд заповед за постоянна забрана дадена агенция за кредитен рейтинг да издава рейтинги в Австралия. Съгласно Корпоративния закон ASIC може да поиска заповед, за да спре незаконно поведение от страна на агенция за кредитен рейтинг или да наложи глоби, когато агенцията е нарушила някое от своите задължения съгласно действащото законодателство в областта на финансовите услуги. Споразумението за сътрудничество, сключено между ESMA и ASIC, предвижда информационен обмен с оглед на мерките за правоприлагане и надзор, взети спрямо трансгранични агенции за кредитен рейтинг.

(5)

Според второто условие агенциите за кредитен рейтинг в съответната трета държава трябва да подлежат на правнообвързващи правила, които са еквивалентни на правилата, посочени в членове 6—12 и приложение I към Регламент (ЕО) № 1060/2009. Австралийската правна и надзорна уредба съответства на целите на нормативната уредба на ЕС за агенциите за кредитен рейтинг във връзка с управлението на конфликти на интереси. Австралийското законодателство (Законът за ASIC) изисква управление на конфликтите на интереси, включително задължението за управление на конфликтите на интереси, и организационни изисквания, особено що се отнася до възлагането на дейности на външни изпълнители, отчетността и поверителността. Що се отнася до корпоративното управление, условията на ASIC за лицензиране изискват агенциите за кредитен рейтинг да бъдат организирани по начин, който гарантира, че техните икономически интереси не ограничават независимостта и точността на тяхната дейност за определяне на кредитни рейтинги. Австралийската нормативна уредба също така изисква агенциите за кредитен рейтинг да разполагат със строг механизъм за оценка на методологиите за определяне на кредитен рейтинг и съдържа широк кръг изисквания за разкриване на информация по отношение на кредитните рейтинги и рейтинговата дейност. Следователно австралийската нормативна уредба отговаря на изискванията на Регламент (ЕО) № 1060/2009 що се отнася до управлението на конфликти на интереси, организационните процеси и процедури, които всяка агенция за кредитен рейтинг трябва да прилага, качеството на рейтингите и методологиите за тяхното определяне, оповестяването на кредитните рейтинги и цялостното и периодичното оповестяване на дейностите по определяне на кредитен рейтинг. Така тя осигурява еквивалентна защита по отношение на добросъвестността, прозрачността и доброто управление на агенциите за кредитен рейтинг, както и по отношение на надеждността на дейностите по определяне на кредитен рейтинг.

(6)

Според третото условие регулаторният режим в съответната трета държава не трябва да допуска намеса от страна на надзорните органи и други публични органи на посочената трета държава при определянето на съдържанието на кредитните рейтинги и методологиите за определяне на рейтингите. Всяко вмешателство при определянето на кредитните рейтинги и използваните методологии ще бъде в разрез с целите на глава 7 от австралийския Корпоративен закон от 2001 г. и целите на ASIC. Нито ASIC, нито друг орган на публичната власт е оправомощен да се намесва в определянето на съдържанието на кредитните рейтинги или на методологиите за определяне на кредитен рейтинг.

(7)

С оглед на разгледаните фактори може да се счита, че австралийската правна и надзорна уредба на агенциите за кредитен рейтинг отговаря на условията, изложени в член 5, параграф 6, втора алинея от Регламент (ЕО) № 1060/2009. Следователно австралийската правна и надзорна уредба за агенциите за кредитен рейтинг следва да бъде счетена за еквивалентна на правната и надзорна уредба, създадена с Регламент (ЕО) № 1060/2009. Комисията, в сътрудничество с ESMA, ще продължи да наблюдава развитието на австралийската правна и надзорна уредба за агенциите за кредитен рейтинг и изпълнението на условията, въз основа на които е взето настоящото решение.

(8)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Европейския комитет по ценни книжа,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

За целите на член 5 от Регламент (ЕО) № 1060/2009 австралийската правна и надзорна уредба за агенциите за кредитен рейтинг се счита за еквивалентна на изискванията на Регламент (ЕО) № 1060/2009.

Член 2

Настоящото решение влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 5 октомври 2012 година.

За Комисията

Председател

José Manuel BARROSO


(1)  ОВ L 302, 17.11.2009 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 84.